Terugkeer Nederl. zwemmers en zwemsters uit Londen - Stormschade 79iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad SI MARGAGA FEUILLETON B—t Een avontuurlijk verhaal uit de binnenlanden van Sumatra's Oostkust» door GERT HARTENAU—THIEL. 18) Uit hetgeen luitenant Van Beek ons over 5" zoojuist voorgevallene meedeelde, bleek dat wij ons niet vergist hadden. De atmosfeer was tot het uiterste geladen en opmerking van Van Trassen, dat wij op iXf hoede moesten zijn, was, dan ook ««lig niet misplaatst. Voorloopig echter »as het voor het oog althans weer 1, en nadat luitenant Van Beek door qjn collega Lefèbre was afgelost, mar cheerden wij verder. J^eidra bereikten wij nu het gerechts- g&ouw, waar de adjudant-onderofficier «dikiomo, speciaal belast met de bewaking Jtr gevangenen, meedeelde, dat de nacht, ["hg verloopen en er ook overigens niets "'Jzonders voorgevallen was. Daarna bega- ^.wlj ons naar binnen, waar een attente "diende reeds voor whiskey-soda en limo- ?™e had gezorgd, een verfrlssching, die •^ds aan het begin van den warmen tro- Pendag werd gewaardeerd Met een zucht hu We ons 'n de r'eten stoelen vallen, °~den ons in rookwolken en daarna be- Pwb ik met luitenant Van Trassen onze fdddhiê tegenover de moefti's. Daar wij "«en reeds lang aan de Oostkust dienden en dientengevolge de eigenschappen en zwakheden der inheemsche bevolking vrij goed kenden, waren we het spoedig eens over ons krijgsplan, waarvan wij het beste hoopten. Nochtans betreurde ik het ern stig, dat de beproefde politie-faldr, Si Mar- gaga, zich nog steeds niet liet zien, want in de huidige, zeker niet van gevaar ontbloote omstandigheden, zou hij ons met zijn waardevolle adviezen van groot nut zijn geweest. Aan den anderen kant echter had lk reden te vermoeden, dat hij een bepaald spoor volgde, dat er tenslotte toe zou lei den den aanstichter van al deze ernstige ongeregeldheden, den Visjnoeieten pries ter, of zooals wij hem noemden ,,den man met de drie roode strepen", onschadelijk te maken. Voorloopig bleef er voor mij niet veel anders over dan zoo goed en zoo kwaad als dat ging te trachten zelf den toestand meester te worden, zij het dan in de hoop, dat, zooals steeds, op het kritieke oogenblik Si Margaga ten tooneele zou ver schijnen. xn. Sodikromo trad binnen en berichtte ons de aankomst van den moefti Si Timbo met zijn aanhang. Op een toestemmende hand beweging opende hij de deur en liet de geestelijken binnen. Daarna nam hij plaats achter mijn stoel. De Mohammedanen bogen eerbiedig het hoofd en wij beantwoordden dezen groet met een vriendelijk knikje. Het gezelschap bleek iets kleiner dan dat, wat zich dezen ochtend aan de boot had vervoegd. In het geheel waren er nu acht priesters, wier uiterlijk er reeds op wees, dat het voor hen een zeer bijzonder bezoek betrof. Zij droe gen allen hun groen kerkelijk gewaad met de witte sjerp en den kleinen witten tul band met de priesterlijke groene strepen, welke slechts bij plechtige gelegenheden voor den dag werd gehaald. „Weest zoo goed het doel van uw bezoek mee te deelen", begon ik het onderhoud in te leiden. Zij kruisten de armen over de borst, maakten opnieuw een diepe buiging en zei den als op commando: „Allah zij met u en met ons!" Daarbij knikten zij drie maal achtereen. Zooals te verwachten was, ontpopte zich daarop Si Timbo als de woordvoerder van de deputatie; de anderen maakten eerbie dig plaats, toen hij hoog opgericht uit hun midden naar voren trad. De waardigste was hij allerminst, er waren oudere en meer markante figuren onder de acht priesters, die daar tegenover ons stonden, maar Si Timbo (Van Trassen zei fluiste rend: „Die kerel heeft stellig de brutaalste snuit") was ongetwijfeld de gewiekste van hen. Hij scheen wel diep doordrongen te zijn van de belangrijke taak, die hem was toevertrouwd, want in zijn geheele houding lag iets statigs, maar tevens iets gereserveerds, dat ik niet van hem gewend was. Misschien was ook de minder vrien delijke ontvangst van den vorigen dag daarvan de oorzaak. In ieder geval scheen dit hem wat voorzichtiger te hebben ge maakt. „Toean commandant", begon hij plech tig, „de hooge raad der moefti's heeft be sloten de oppas voor het opsporen van de heilige cassette zijn dank te betuigen en Mohammeds zegen over u af te smeeken". „Mohammed moge den oppas bescher men en Allah hen zegenen!" mompelde het koor. Si Timbo knikte en zei zalvend: „Saja! Allah en zijn profeet moge hem bescher men en zegenen! En het teeken van den profeet, de sikkel van de maan. moge uw geluk belichten op al uwe wegen Het koor boog toestemmend het hoofd: „Het teeken moge u belichten! Saja!" Het kostte ons werkelijk eenige moeite bij deze ceremonie, die iets gemaakts had, een glimlach te onderdrukken, maar dit gelukte ons toch vrij spoedig, toen Si Tim bo, iets minder plechtig nu. vervolgde: „De toean commandant kent echter geen wraak. Hij heeft de kerkdieven niet opge hangen en niet dood geschoten. Hij heeft hen zelfs niet eens opgesloten!" „Ooo! Ooo!" klonk het verwijtend uit de monden der overige priesters. „Tida, neen! De hooge heeren zijn door vermoeidheid overvallen; ongestraft zijn de roovers vrij gelaten!" vervolgde Si Timbo. „O! O!" De priesters deden of zij dit voor het eerst hoorden, staarden ons ont steld aan en schudden bedenkelijk het hoofd. „De dieven van den heiligen tulband en van onze heilige schriften zijn vrij gelaten?" De deputatie begon vervelend te worden en vooral de toon. waarop Si Timbo zijn nood klaagde, was bepaald irriteerend. Woedend sprong ik van mijn stoel op. „Nu is het genoeg! Ik verbied jullie mijn handelingen te bccritiseeren!" De zeven moefti's bogen verschrikt het hoofd; alleen Si Timbo liet zich niet zoo spoedig uit het veld slaan. „Tida! Tida!", zei deze. „Ik heb alleen gezegd, dat een diepe vermoeidheid, de wensch naar slaap den toean commandant aldus liet handelen!" „Nonsens!" schreeuwde ik, me meer en meer opwindend. „Mijn nuchtere verstand heeft mij geleid. Ik moest een burgeroorlog vermijden, begrijp je dat?" Si Timbo schudde bedachtzaam het hoofd. „Saja, saja! Maar...." Heftig viel ik hem in de rede: „Geen maren! Je weet evengoed als ik, dat de werkelijke daders niet zijn vrij gelaten, maar hier in de cel opgesloten zitten. Zij zullen in Batavia bestraft worden". „In Batavia!?" krijschte een der pries ters. „Zij behooren ons toe. den moefti's, wij willen over hen recht spreken en hen bestraffen!" „Ja, aan ons! Ons!" riepen allen door elkaar. „Kerkroovers behooren aan het kerkelijk gerecht!" De zooeven nog dee moedig gebogen hoofden strekten zich en hun dreigende blikken spaarden geen onzer. Ik dwong mij zelf tot kalmte, maar des ondanks klonk het nog vrij scherp, toen ik antwoordde: „Ook een misdadiger staat onder de bescherming van de wet en de wet schrijft mij mijn handelingen voor. Daarom moeten de gevangenen in Batavia terecht staan!" Si Timbo beefde van verontwaardiging. „Toean commandant", riep hij, buiten zichzelf van woede nu, „wij eischen de uit levering van de roovers en van de Chinee- sche kooplieden! U hebt de juweliers vrij gelaten; wij echter, als vertegenwoor digers van de kerk, eischen him hernieuw de gevangenneming en uitlevering aan ons! De kooplieden zijn de aanstichters: zij hebben zich verbonden met onze vijan den, de Visjnoeieten!" (Nadruk verboden). .(Wordt vervolgd). MOTORWEDSTRIJDEN om Ihet baankaimpioenschap der K. N. M. V. 1938 op de nieuwe grasbaan Mereveld Ibij Utrecht. Tijdens den wedstrijd seniores op 600 c. c. motoren. V.l.n.r. G. J. v. Dijk jr., F. [v. d. Kley, O. Moeke en J. Westerop. MGR. H. J. M. TASKIN president van het seminarie te Warmond, herdacht heden zijn 50-jarig priesterjubileum. Gisteravond werd hij aan de grens der gemeente ingehaald en toegesproken door den bur gemeester. In het rijtuig mgr. Taskin (linlks) en mgr. Huibers. OP HET VLIEGFEEST gistermiddag op Ypen- burg, werden gevarieerde demonstraties gegeven. Tij dens het stuntvliegen .van den heer van Graft. TENGEVOLGE VAN EEN MET EEN HEVIG ONWEER GEPAARD GAANDE WOLKBREUK ontstond te Amersfoort op een druk kruispunt een groot gat in het wegdek. Een auto uit Engeland verdween er grootendeels in en kon eeTst na heel veel moeite bevrijd worden. HET AMERIKAANSCHE JACHT „SEA CLOUD" is oip de reede van Terneuzen aangekomen. Het jacht een viermastbark dat eigendom is van den Amerikaan- «chen gezant te Brussel, Davis, heeft 76 man equipage aan boord en meet 2400 ton. NA HET NOODWEER dat in de afgeloopen week Hindeloopen teisterde, bleken van een blok huizen niet minder dan 140 ruiten te zijn gesneuveld. Daar er niet zoo veel glas voorhanden was, dat de schade onmiddellijk hersteld kon worden, spijker den de bewoners de ramen maar met planken dicht. DE MANOEUVRES IN DE ABRUZ- ZEN. Mussolini bezichtigt een nieuw soort loopgravengeschut. TERUGKEER te Rotterdam der Nederl. zwem mersisters), die hebben deelgenomen aan de Europ. kampioenschappen te Londen. In het midden Willy den Ouden en Rietje van Veen, daarachter Kees Ho ving en verder Trude Malcorps en Cor Kint.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5