M Waar is het goud der Lutine? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 10 Augustus 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS De kans, dat de schatten verdwenen zijn, moet gering worden geacht AGENDA Aspirin^ Treinbotsing te Heerlen. Kolentrein en losse locomotief op elkaar gereden. Leerling-machinist licht gewond. Gisteravond tegen half negen zijn tus schen het perron en den spoorwegover gang aan de Willlemstraat te Heerlen een kolentrein en een losse locomotief met elkaar in botsing gekomen. De losse locomotief werd door den ge weldigen schok een vijftigtal meters te ruggeduwd, terwijl de eerste vijf wagons van den kolentrein uit de rails liepen. De eerste drie waren zoo goed als leeg. de andere twee waren met kolen gevuld. Een der eerste wagons brak doormidden, ter wijl de andere dwars over de rails kwamen te staan, waardoor het geheele traject Heerlen, Schaesberg, Eygelshoven. Kerk- rade werd versperd. De plaats van het ongeluk was bedekt met steenkolen uit den gederailleerden wagen. De beide locomotieven bleven na de botsing op de rails en liepen slechts ge ringe schade aan de buffers op. De ko lentrein kwam uit Eygelshoven en was ge laden met kolen van de mijn Laura en J ulia. De losse locomotief, afkomstig uit Amersfoort, was des middags met den trein uit het Noorden, gearriveerd en zou om 22.10 uur de terugreis ondernemen. De locomotief was bij het rangeeren te ver doorgereden, daar de machinist vermoe delijk niet heeft geweten, dat op zijn lijn een kolentrein in aantocht, was. De machinist van den kolentrein heeft, naar aangenomen wordt geen schuld, om dat zijn signaal op veilig stond. De leerling machinist van de losse locomotief werd bij de botsing licht aan het hoofd gewond. KIND 'VERDRONKEN TE LEEUWARDEN. Vanochtend is uit den Westersingel te Leeuwarden het lijk opgehaald van den aohtjarigen P. Eijlsma aldaar. Het kind werd sinds Maandagmorgen vermist. WEERBERICHT. Barometerstand. Noodweer te Haarlem. Te Ootmarsum is een landbouwer door den bliksem gedood. Gisteravond omstreeks elf uur heeft zich, naar het „Vad." meldt, boven Haar lem en omstreken een plotseling en snel opkomend onweer ontlast, gepaard met hagelbuien, hevige slagregens en gewel dige windhoozen. In korten tijd stonden tal van straten in de binnenstad en in Haarlem-Noord blank, doordat de kolken het overvloedige water niet tijdig konden verwerken. De politie organiseerde op al deze punten een ordedienst ter regeling van het verkeer. De bliksem is ingeslagen in de lichtin stallatie van een particuliere woning in Haarlem-Noord, zonder evenwel andere dan eenige materieele schade aan te rich ten. In de gemeente Bloemendaal is de blik sem geslagen in een lantaarnpaal, die daardoor buiten dienst werd gesteld. Op tal van plaatsen te Heemstede en Bloe mendaal heeft men eveneens overlast ge had van de geweldige watermassa's, die door de rioleering niet snel genoeg kon den worden afgevoerd. In den electrischen trein, die om elf uur het station Haarlem verlaat met bestem ming Rotterdam, is ter hoogte van het viaduct aan den Zijlweg te Haarlem, de bliksem geslagen, met het gevolg dat de batterijen van de motoren defect raakten en de trein eenige meters verder moest stilhouden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Een kwartier later werd de trein opge haald door een locomotief, die hem weer naar het station Haarlem bracht, waar de passagiers in een anderen electrischen trein konden overstappen om hun reis voort te zetten. Tijdens een kort hevig onweer, dat gis teravond omstreeks half zeven boven Oot marsum woedde, is de ongeveer 40-jarige landbouwer J. Hampsink te Groot-Agelo. nabij Ootmarsum. door den bliksem ge troffen en gedood. H., die met paard en wagen van de markt te Enschedé huis waarts keerde, wilde voor het noodweer schuilen en zocht met zijn paard onder dak in het achterhuis van café Heerdink aan de Oldenzaalschestraat. Juist toen hij binnen was, maakte een bliksemstraal een eind aan zijn leven. Ook het paard, dat hij bij den teugel hield, werd gedood. Het huis liep geen schade op. Gisteravond omstreeks negen uur is ten gevolge van blikseminslag de voorraad schuur van den landbouwer J. Wijnen te Beemd onder Sevenum tot den grond toe afgebrand. Een groote hoeveelheid pas ge oogst graan ging verloren. Verzekering dekt de schade. TRAM EN VRACHTAUTO IN BOTSING TE AMSTERDAM. Gistermiddag 2 uur: 166. Hedenmiddag 2 uur: 765. BENNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.7 te Nordoyan. Laagste barometerstand 757.7 te Isr fjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: In het Noorden zwakke tot matige wind uit O05telUke richtingen. Meest licht bewolkt Droog warm weer behoudens geringe kans op onweer. In het Zuiden zwakke tot matige verander lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met nog kans op eenigen regen of onweer. Vry warm. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bilt. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig ver andering. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Scandinaviè en de Randstaten hand haafde zich nog steeds. Ook in het Zuid-Wes ten op den Oceaan bleef de luchtdruk hoog. Een voor van lagen luchtdruk loopt op het Zuiden van de Britsche eilanden en ons land. België. Noord-Frankrijk en Zuid-Duitschland. In dit gebied is de lucht zeer vochtig, de be wolking laag en er viel veel regen, grooten- deels gepaard met onweer. In het hoogedruk- gebied en ook in het Noorden van Duitsch- land en ons land ls de bewolking licht, met warm weer. De wind is hier zwak tot matig uit Ooste lijke richtingen. In Frankrijk is de temperatuur gedeeltelijk onder normaal, in het overige waarnemingsgebied is zij er overal boven. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windstil. 17 gr. C., mooi. Londen: Windstil: 16 gr. C.. lichte regen. Berlijn: N.O. wind. 22 gr. C., fraai. Nice. Windstil. 23 gr. C., fraai. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 17 gr C '63 gr F.). 12 uur 's middags: 2114 gr. C. <71 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Donderdag. Voorm. te 3.35 uur; nam. te 16.03 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .Poelmeer". 's Middags 12 uur: 22 gr. C. Zweminrichting ..De Zjjl". 's Middags 12 uur: 2214 gr. C. Drie gewonden. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, ter hoogte van perceel 110, een ongeluk ge beurd, waarbij een trampassagiere ernstige snijwonden in het gelaat opliep, terwijl twee andere dames licht gewond werden. Een tramwagen van lijn 5 reed in de rich ting van het Haarlemmerplein. Van tegen overgestelde zijde naderde een vrachtauto, hoog beladen met balen vodden. Een der zware balen geraakte tijdens het passeeren door onopgehelderde oorzaak los, viel van de auto en kwam tegen de half openstaande ruit van den tramwagen terecht. Door splinters van de verbrijzelde ruit liep een in de tram zittende dame ernstige snijwon den boven het oog op. Twee andere dames kregen lichte verwondingen, doch hadden het erg te pakken met haar zenuwen. De ernstig gewonde passagiere werd naar het Binnengasthuis overgebracht, ter wijl de beide lichtgewonde dames naar haar woning vervoerd werden. (Van onzen specialen verslaggever) De Karimata heeft de grens van het in zee afgebakende gedeelte, het z.g. Lutine- terrein weldra bereikt. Men was gistermid dag zoover gevorderd, dat men op minder dan 15 Meter afstand van de grens was genaderd. Er is de laatste dagen niet over de volle breedte van 100 meter gebaggerd, .naar over een smallere strook. Nog steeds ls het goud niet gevonden en op Terschel ling neemt de twijfel toe. Is er inderdaad nog goud? Is het niet mogelijk, zoo vragen de honderden badgas ten, dat de schatten toch gestolen zijn? Te meer omdat in den loop van de bijkans 140 jaar het wrak enkele malen zeer gemakke lijk benaderd kon worden. De Westergron- den tusschen Terschelling en Vlieland zijn hoogst merkwaardig. Steeds weer treden veranderingen in, vooral wanneer hevige stormen hebben gewoed. Het is meermalen voorgekomen, dat na een storm de vaar geul een belangrijke wijziging vertoonde. Het zand is grillig en kan voor de grootst mogelijke verrassingen zorgen. In de oor logsjaren is in dezelfde gronden een met wijn beladen schip, de West-Aleta, ge strand. Vele Jaren was het wrak. dat nim mer geborgen is, onzichtbaar, totdat het plotseling tengevolge van de werking van het zand bij laag water weer boven den zeespiegel verscheen. Gedurende eenigen tijd kon het wrak toen gemakkelijk worden bereikt, tot een nieuwe storm het weer in het zand deed verdwijnen. Zoo is het ook met het wrak van de Lutine gegaan. Het ls niet precies bekend wanneer het wrak gunstig gelegen was, maar onmiskenbaar is zulks in de eerste jaren na de stranding het geval geweest. In het jaar 1800 werden 43 staven geborgen en in het jaar 1801 47. Hoewel men toen over zeer primitieve hulp middelen beschikte, slaagde men er nog in een zeer ongunstig jaargetijde in staven uit het wrak te halen. Op 14 Nov. 1801 ls het grootst aantal staven geborgen, nl. 29 goud- en 15 zllverstaven. De ligging van het wrak moet toen uitermate gunstig zijn geweest. Daarna is het wrak steeds dieper in het zand geraakt, totdat het in het mid den van de vorige eeuw bij laag water weer tevoorschijn kwam. In het jaar 1858 heeft ir. Taurel toen met een door hem ge construeerd duikerapparaat weer op het wrak gewerkt met een gunstig resultaat. Ook in het jaar 1859 zette Taurel zijn werk voort. Er werd toen eveneens een aantal staven opgehaald. Oude Terschelllngers er zijn betrekkelijk veel hoogbejaarden op het eiland weten zich nog te herinneren dat de goud- en zilverstaven in een aan Burgemeester Reedeker behoorende schuur werden gebracht, waar ze dag en nacht werden bewaakt totdat ze naar den vasten wal werden gebracht. Met een geladen ge weer stond men bij de schuur op wacht. In het jaar 1860 konden de pogingen echter niet worden voortgezet, daar het wrak toen weer dieper in het zand was geraakt. Het heeft tot 29 Juli 1938 geduurd voor weer een goudstaaf uit de Lutine aan de opper vlakte is gebracht. Steeds weer stelt men nu de vraag: Is het niet mogelijk, dat een deel van de Lu- tlne-schatten ls gestolen? De kans hierop wordt zeer gering geacht, want van meet af heeft men het wrak in het oog gehou den. Gewoonlijk kon men het bovendien op de Brandaris de Lutine-plek waarne men. Is er diefstal gepleegd, dan is zulks in de eerste Jaren gebeurd, maar ook toen ls de kans daarop gering geweest. In de latere Jaren was zulks volkomen onmoge lijk, temeer daar belanghebbenden een ver- eenlging hadden opgericht, welke de Wacht en de vlsscherlj op de Lutine werd genoemd Het ls zelfs nog bekend, dat vele jaren ge leden de Westergronden zijn bewaakt, daar vlsschers uit Urk en Volendam toen pogin gen hebben gedaan bij de schatten te ko men. De ondernemingen, welke in den loop der jaren hebben getracht de goud en zllverstaven te bergen, hebben een zeer diepgaand onderzoek op Terschelling en Vlieland ingesteld naar de mogelijkheid, dat daar bepaalde families plotseling rijk zouden zijn geworden. Dat onderzoek uit notarieele acten bleek het bovendien ls volkomen negatief geweest. Gevallen van plotselinge rijkdom zijn nimmer voorgeko men. Een belangrijke factor ls ook, dat de goud- en zilverstaven alleen door enkele personen gezamenlijk konden worden ge stolen. Op den duur lekt zoo'n diefstal al tijd uit. Iemand, die de eilandbewoners goed kent, gaf ons de volgende karakte ristiek: De Schelllngers kunnen zich goed arm houden, maar hun mond houden, dat kunnen ze nooit! Ook een onderzoek op Urk, Marken en Volendam bleef zonder re sultaat. Men neemt derhalve aan. dat hoe wel het wrak gedurende enkele jaren ge makkelijk bereikt kon worden, nooit dief stal is gepleegd. Een typische bijzonderheid van de Wes tergronden is. dat bij de pogingen in '29 het water veel ondieper was dan op het oogenblik. Men kwam toen met de sleep boot Texel zelfs aan den grond, hetgeen op het oogenblik niet meer mogelijk zou zijn. Op Terschelling schrijft men een en ander toe aan den invloed van de afsluiting der Zuiderzee. Sinds de afsluitdijk is voltooid staat er ook veel meer stroom. PREDIKBEURT. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr, 19) Heden nam. 8.14 uur, dienst. ONGELUK OP STAATSMIJNEN. Gisteravond omstreeks half zeven is op het oud-ijzer-terrein van het stikstof- bindingsbedrijf der staatsmijnen in Lutte- rade een locomotief van een rangeerenden trein in aanraking gekomen met de aan hangwagens van een motortraetor, waarop oud materieel geladen wa6. De gehuwde arbeider J. H. van Oppen, die in een der aanhangwagens stond, ge raakte bekneld tusschen het materiaal, dat daarop geiaden was. en den wand van den wagen. Zijn rechtervoet en linkerknie wer den ernstig gewond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Zijn toestand was vanochtend nog zeer ernstig. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is de zeventienjarige jongen Dixner uit Loosdui nen, die onder Dorst 'N. Br.) in de Mast- 'bosschen kampeerde, bij het Ibaden in een waterkuil in de nabijheid van het natuur bad „De Leemputten" verdronken De dok ters Sluyters en van Glabbeek trachtten nog met behulp van zuurstof-apparaten de levensgeesten bij het slachtoffer op te wek ken, doch al hun pogingen waren ver- geefsch. BUITENLANDSCH GEMENGD. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen naar Wildervank—Veendam J. H Smit Duyzentkunst, prop. te Amsterdam. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Broek op Langendijk P. Oost-er- baan te Hilversum. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN BANANENBOOT. Licin OP VOOR FIETSERS t:*. Woensdag van 9.07 u. n.m. tot 5.04 u. v.m. MAANS- OP EN ONDERGANG. 10 Aug.: op 19.46 uur; onder 4.52 uur. Acht personen gedood. Uit Triest wordt eerst thans bekend, dat zich Zondagochtend aan boord van de „Ramb 2", welke op weg was met een lading bananen uit Italiaansch Oost- Afrika, een ontploffing heeft voorgedaan. Acht leden van de bemanning werden gedood. Nadere bijzonderheden worden niet medegedeeld en een officieel communiqué is niet gepubliceerd. HEVIGE OVEKSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDie. Tengevolge van overstroomingen in het district Nonda (Britsch-Indië) ls een honderdtal menschen om het leven geko men Ongeveer vierhonderd vierkante mijl staat onder water. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt, doordat de spoorlijn over een lengte van dertig mijl is vernield. De jaarlijksche zitting. In de te 'sGravenhage voortgezette zit ting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werden ook de verslagen van het Pensioenfonds, van de kas tot aanvul ling van het Rijksemeritaatspensioen over 1937 en van de Suppletiebeurs voor predi kantsweduwen en weezen goedgekeurd. Aan de benoeming van mr. W. C C. Romondt Vis tot lid van den Pensioenraad gaf de Synode haar sanctie. Alle rekeningen wa ren onderzocht door het accountantskan toor van de Moret en de Jong te Den Haag en accoord bevonden. Naar aanleiding van een schrijven van den kerkelijken ontvanger te Zwolle sprak de Synode uit dat de kaarten betreffende het bevolkingsregister wel aan de kerk zijn aangeboden maar het gebruik er van niet verplichtend is gesteld. Ds. L. S. v. Zwet van Almelo rapporteerde over de consideratlën betreffende de wij ziging van art. 14 van het reglement op het Pensioenfonds. Het rapport werd met de voorgestelde wijzigingen definitief vast_ gesteld. Ds. J. Boonstra van Gieten rapporteerde over de eind-redactie van de definitief vastgestelde invoeging van de nieuwe art 5. 6 en 7 van het reglement op de Gen. Kas. de definitief vastgestelde wijziging van art. 54 van het reglement op de vaca turen en van het definitief vastgestelde reglement op de samenwerking der ge meenten De eind-redacties worden onder dankzegging vastgesteld. Dr. G. Oorthuys van Amsterdam rappor teerde over het schrijven van dr J F Krop te Rotterdam inzake het optreden van dr. J. L. Snethlage, den bekenden communistischen Ned. Herv predikant, sinds diens verschijnen voor de Synode In 1935 Aan het rapport zijn 5 bijlagen toege_ voegd. Een en ander werd vertrouwelijk besproken. Prof. dr. Th. L. Haitjema van Groningen bracht rapport uit over de eindredacties van de definitief vastgestelde wijziging van art 13 van het reglement op de Predlkants-tractementen. van art. 29 van hef reglement op de examens en van de art. 17, 20, 21 en 24 van het reglement op de Diaconieën. Alle eindredacties werden vastges'eld. De heer F. W. C. de Haas van Sneek rapporteerde over een schrijven van het Voorbereidingscomité voor het Chr. Wereld Jeugdcongres dat ln 1939 zal worden ge houden. Ingevolge het rapport werd be sloten een subsidie van f.200 te voteeren. Ds. N Blommaert van Middelburg rap porteerde over eenige missiven van de Oecumenische beweging. Een en ander zal aan de Algemeene Synodale commissie ter afdoening ln handen gesteld worden. De heer J. J. C. Hardenberg van Scheve- ningen bracht rapport uit over een Inge komen schrijven van de Ver. van Kerk voogdijen inzake het bevolkingsregister. De Synode besloot aan deze vereeniglng te be richten het niet wenschelijk te achten op haar verzoek om een inspecteur aan te stellen en een bureau terzake ln te richten. De Synode zal ln het officeel weekblad van de Ned. Herv. Kerk de zaak van het be volkingsregister nogmaals met nadruk brengen onder de aandacht van de kerk- vlsltatoren. De heer E. H Bason Prlsse van Ulven- hout rapporteerde over het advies van het Prov kerkbestuur van Zeeland inzake de combinatie van de gemeenten van Drei- sehor en Slrjansland. Terzake ls ook inge komen een schrijven van den Raad van Beheer Na breede discussie sprak de Sy node uit dat een combinatie niet behoort tot stand te worden gebracht Tenslotte rapporteerde ds. J Barbas van Hengelo (G.) over ingekomen brieven van de kerkeraden van Jukwerd en Krewerd. Overeenkomstig het rapport sprak de Sy node uit dat combinatie van deze gemeen ten dient tot stand te komen De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen. DS. J. L. BLEEKER t De nestor der Ned. theologen overleden. In den ouderdom van 98 jaar ls te Zeist overleden dr. J. L. Bleeker. em. predikant der Ev. Luth. Kerk en de nestor der Neder, landsche theologen. Johannes Lambertus Bleeker werd 20 April 1840 te Amsterdam geboren. Hij be haalde op 16-jarigen leeftijd de onderwij- zersacte maar ging in den handel en werd employé op een manufacturenkantoor In Oct. 1863 Ingeschreven als student aan het Amsterdamsch Athenaeum (Universiteit) werd hij een jaar later Ingeschreven aan het Ev Luth, 8emtnarlum. Tijdens zijn studententijd was dr. Bleeker tijdgenoot van wijlen Domela Nieuwenhuis. met wlen hij in het debat meermalen de degen kruiste. 7 Oct. 1870 werd hij toegelaten tot de Evangeliebediening en 30 April 1871 be vestigde zijn oud-leermeester, wijlen ds. C L. Lentz, hem bü de Evang Luth. Gem van Brlelle-Hellevoetsluls in zijn eerste ge. meente. Na 2 laar vertrok hit naar de Ritp. welke standplaats in 1877 met Wiefelstede in Duttschland verwisseld werd Hier bleet hh 7 jaar en was er zeer gez'en. zoodat de Groo' Her'oz van Oldenburg hem als hofprediker begeerde In v'oeiend Duitsch bediende ds. Bleeker er Zondags het Woord In 1884 kwam hit in het vaderland terug DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling collectie Boender- maker ten bate van Carillon-comité. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkunde Bureau. 9*6—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Gene*, kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterle. 3 uur 's middags precies. 's VrUdags: Inst. v. Praeventleve Genees- kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—s uur nam. BIOSCOOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.; „Sterrenparade". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag vaD 2—7 uur doorl. voorstelllni on 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam, Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Vorstelijke emigranten". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Marine-pronkstukken". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorL voorstelling van 2—7 uur en 8.16 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Penrod en Sam". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl-straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Café Métropole". Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur. Nova-Theater. (Kat wijk-aan-Zee), nam. 8 uur: „Top Hat". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 6 Aug. t.m. Vrijdag 12 Aug. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 274. Vooral 'zomert is «an varkoodheitTorp frfmJerfijk an onoanpenoofn.-fnaar TABLETTEN l»anqon anal rartlctrflng, dank zf| hon vHstakende werfcfng en 5580 (Ingcz. Med.) en nam een beroep aan naar Wlldervank- Veendam, waar hij tot 1896 werkzaam was In dat jaar ging hij naar Middelburg waar hij predikant is geweest totdat hem 1 Jul! 1921 eervol emeritaat verleend werd. Tal van Jaren was ds. Bleeker leeraar He- breeuwsch aan het gymnasium te Middel burg. Het onderwijs van ds. Bleeker genoot aan alle universiteiten een uitstekende reputatie en tot op hoogen ouderdom heelt de krasse grijsaard in zijn Oude Testamea: een hoofdstuk ln het Hebreeuwsch gelere Ook was ds. Bleeker vele jaren in Mï- delburg secretaris van het Ned Bijbelp- nootschap alsmede van den Chr. Volksbont Ook gaf hij aldaar lessen ln de modem» talen en het Latijn. Van het hoofdbestoj: van het Luth. Genootschap voor In. en Uitwendige Zending maakte ds. Bleeke: eveneens enkele Jaren deel uit en hij ver zorgde hi het Gedenkboek dat bij het gouden jubileum verscheen en dat eea belangrijk geschiedkundig overzicht beva: Jarenlang was de overledene medewerker aan het Luth. Zendlngsblad „Een vaJte Burg" alsook aan het Luth. weekblad .JX Wartburg". terwijl hij de Luth scheurka lender en het Luth. maandblad voor het Zuiden redigeerde. Veel heeft ds. Bleeker geschreven en hu heeft nog altijd ln por tefeuille een volledige philologtsche com mentaar op het O. Testament alsook eer verzameling Catechetische Brieven Ook stelde hij Gedenkschriften over oud-Am sterdam samen Zijn geheugen ls tot hei allerlaatst allermerkwaardigst gebleven. Hi: beschikte over een unlverseele kennis en bracht tot kort voor zijn dood het grootste gedeelte van den dag door met lezen en schrijven. Na zün emeritaat woonde ds. Bleeker te Breda en te Utrecht en nu laatstelijk te Zeist. DS. SJ. RIJPER. Ds. Sj. Rijper, em. predikant te Amers foort. herdenkt 17 Aug. as. den dag waar op hij voor 25 jaar het predikambt aan vaardde Ds Rijper werd 12 Sept 1884 geboren en werd aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam voor onderwijzer opgeleid. Hij diende het Chr Onderwijs te Naarden, AI- blasserdam en Amsterdam. In 1912 vertrok hij als opvolger van ds. A Rolloos naar Tres Arroyos (Argentinië). Na overleg met deputaten der Ned. Geref. Kerken en die van de Chr. Geref. Kerken in Noord- Amerika werd hij na afgelegd examen door ds. A. C Sonneveldt te Buenos Aire5 17 Augustus 1913 in het ambt bevestigd te Tres Arroyos. Zijn arbeidstaak strekte zich hier uit tot ln Rosanlo de Santa. Hl] hac daar ook de leiding van den Ned. curse» en de Spaansche vakken aan de Chr. school. Op medisch advies vertrok hij 1,3 7 Jaar naar Nederland. Na ln de classis Amersfoort collegium te hebben gedaan werd hij 21 Jan. 1921 predikant te Kceu' wijk, welke standplaats in 1922 met Nieu»'- Weerdinge verwirseld werd Om gezond heidsredenen werd hem ln Juni 1925 eervol emeritaat verleend en vestigde hij ff" metterwoon te Amersfoort. Zijn afschel®- predikatie die hij zelf niet kon uitspreker handelde over Haggal. Ds. Rijper is Ud van het dag ttf5111" van de Geref. Emigratievcreeniging voorzitter van het locaal-com"é der Vru Universiteit. H In verband me' zijn gezondheidstoestan zal ds. Rijper zün jubileum slechts ln sloten kring vieren. 2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6