Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 10 Augustus 1938 Conferenties te Tokio over den gespannen toestand VISSCHERIJ-BERICHIEN Tsangkoefeng door Russen in vlammen gezet Nog steeds verwoede gevechten LUCHTVAART N. Z. H. DIRECTIE CONFEREERT MET VAKORGANISATIES. Diverse personeelsbelangen besproken. Gistermiddag had in het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. aan de Leidschevaart te Haarlem de driemaandelijksche confe rentie tusschen de directie en de vakor ganisaties plaats. In de eerste plaats kwamen aan de orde de gevolgen van de hergroepeering van de met rijdiensten belaste poetsers, welke op 13 Maart j.l. plaats had. Door het geven van een ruimere uitvoering aan dezen maatregel dan aanvankelijk bedoeld was, was de bezoldiging van sommige van vo renbedoelde personeelleden hooger gesteld geworden dan die van eenige wagenvoer ders. behoorende tot een hoogere loon- groep. De directeur merkte op. dat dit laatste slechts een tijdelijk karakter droeg en gat er, mede daarom, de voorkeur aan. de be zoldiging van de betrokken hergroepeer den niet terug te brengen tot een lager bedrag. Vervolgens kwamen ter sprake de taak en de werkwijze van de Commissie ter be spreking van werkplaats-aangelegenheden, de directeur gaf nog eens een duidelijke uiteenzetting welke onderdeelen. het ta- riefwerk betreffende, in de desbetreffende bijeenkomsten ter sprake konden worden gebracht en lichtte dit toe. De indertijd ingevoerde herplaatsing van sommige conducteurs als wagenvoerder gaf opnieuw aanleiding tot een gedachtenwis- seling. De directeur deelde mede, dat er bepaalde redenen waren, waarom deze her plaatsing thans niet ongedaan kon wor den gemaakt en lichtte toe, dat dit ver moedelijk evenmin in de naaste toekomst zal kunnen geschieden. De directeur stond sympathiek tegenover het verzoek, aan het z.g.n. „reorganisatie- hulppersoneel" eenigen vacantietoesla-g te verleenen; hoewel hij zich bij inwilliging van het verzoek niet geheel consequent achtte, wilde hij daarover heen stappen, in aanmerking nemende, dat het hier betreft hulppersoneelleden, die vroeger in vasten dienst waren geweest. Omtrent de prac- tische uitvoering van deze inwilliging wil de hij zich nog beraden. De ambachtslieden 2e klasse, die met 1 Januari j.l. bevorderd werden tot le klas se. dierven daardoor een gedeelte van den examentoeslag over de eerste zeven maan den van 1938 en derhalve een bepaalde in- komste; de directeur verklaarde zich be reid daaraan tegemoet te komen. Wegens dienstbelang kon niet worden Ingewilligd het verzoek, om de leden van de dagploeg van het onderhoudspersoneel te doen mede-rouleeren met degenen, die zijn aangewezen voor den nachtdienst. Daarna werden nog enkele andere on derwerpen van minder belangrijken aard besproken. EXCURSIE DER O.G SCHIETVER. „GENERAAL SNIJDERS". Naar H. Ms. „Gelderland". Hiertoe in de gelegenheid gesteld door den Minister van Defensie en de desbetref fende militaire autoriteiten maakte een 20-tal leden van bovengenoemde schiet- vereeniging gisteren een excursie naar den Helder, ter bijwoning van de schietoefe ningen aan boord van H.Ms. „Gelderland". Bij zeer gunstig weer werd per sleepboot „Amsterdam" van de firma Wijsmuller de tocht vanuit den Helder begonnen, ten einde aan boord van de „Gelderland" te worden gebracht. Daar werden de verschil lende instrumenten en de bewapening be zichtigd en onder deskundige leiding de schietoefening bijgewoond H.Ms. Gelder land is het zg. Artillerie-instructieschip, waar de jonge marinemannen worden op geleid tot kanon-en mltrailleurschutters. de z-g konstabels. Van ongeveer 8 GO uur tot 18 00 uur werd aan boord doorgebracht; prettig deed het aan te constateeren met hoeveel tact en geduld de jongens daar worden ingewijd in de geheimen van het vak en met hoeveel animo zij de lessen volgen. Er heerschte een zeer prettige stemming aan boord. De excurslsten, onderofficieren van de landmacht, hebben hier veel geleerd en genoten; de onderlinge waardeering is door dit contact ongetwijfeld versterkt. Japan tot onderhandelen bereid. Er wordt thans te Tokio druk over de gespannen toestand met Rusland gecon fereerd. Zoo is vanochtend te Tokio de opperste oorlogsraad van Japan bijeen gekomen. teneinde het rapport van gene raal Itagaki over den strijd in China en aan de grens van Mandsjoekwo te hooren. De conferentie werd bijgewoond door prins Kanln, chef van den generalen staf en Prins Asaka, een aangetrouwden oom van den keizer. Doch ook gisteren zijn verschillende bij eenkomsten gehouden. De minister van oorlog, generaal Itagaki, zoo meldt het D.N.B. uit Tokio, heeft gis ternacht een spoedconferentle van leger leiders bijeengeroepen, waaraan behalve de vice-minister van oorlog, generaal Tojo, ook generaal Nakamoera en kolonel Sato deelnamen. Tegelijkertijd vond een eveneens met spoed bijeengeroepen conferentie plaats van den vice-chef van den generalen staf met alle afdeellngschefs. Onderwerp van de beraadslagingen vormde eveneens den toestand bij Tsjang Koe Feng, waar de Sovjet-Russische troe pen ondanks de op het oogenblik loopende onderhandelingen hun aanvallen hebben voortgezet. Minister Oegaki heeft rapport uitge bracht. over het tweede onderhoud tus schen Litwinof en Sjigemitsoe. Hij zelde. dat de Russische regeering naar het schijnt, de verzoenende houding van Japan met eenzelfde houding wil beantwoorden. Derde onderhoud Litwinof- Sjigemitsoe verwacht. In bevoegde kringen te Tokio, aldus Havas wordt vernomen, dat Litwinof en Sjigemitsoe binnenkort een derde onderhoud zullen hebben op een nader door de beide diplomaten te bepalen datum. In dezelfde kringen is men van mee ning. dat het tweede onderhoud op 6 dezer geenszins de hoop op een diplo matieke regeling, die na het onderhoud van 4 Augustus ontstaan was, vernie tigd heeft. Men acht het waarschijn lijk, dat men tot een aecoord zal ko- DE KINDEREN UIT HET „HAAGWEG- KWARTIER" OP REIS. Gisteren hebben 125 kinderen uit het „Haagwegkwartier" onder leiding van den heer Lardee een uitstapje gemaakt naar Soest en Soesterberg. dat. hun gratis werd aangeboden door de winkeliers uit dit kwar tier. Het weer zag er eerst niet erg gunstig uit, maar ls toch nog meegevallen. Om 8.56 vertrokken de kinderen per trein via Utrecht naar Soest en Soesterberg. Allereerst werd hier het stijgen en dalen der vliegtuigen be keken en een bezoek gebracht aan de Luchtvaarttentoonstelling. Na een verfrls- sching gebruikt te hebben, ging het naar Zeist, waar het dierenpark en het Jagers huis bezocht werden. Wat hadden de kinde ren een schik! Er is door allen volop geno ten en veel te gauw naar aller zin, werd het sein van vertrek gegeven. Na een voorspoe dige reis arriveerde men om 8.44 weer in Leiden, waar de kinderen werden opge wacht door het Chr. Muziekkorps „Athalia", dat hen in optocht door de stad naar den speeltuin „Westerkwartier" bracht. De heer Lardee bracht een woord van dank aan leidsters en leiders. Spr. betreurde het, dat de winkeliers, in verband met de kosten, de uitgifte van gratis zegels zullen moeten sta ken. Namens de ouders sprak de heer Speet een woord van dank tot de winkeliers. men over staking der vijandelijkheden en neutralisatie van een strook van het gebied tusschen de tegenover elkaar liggende infanterieën. Japan zal dan bereid zijn en dit is door den woordvoerder van het Ja- pansche ministerie van Buitenland- sche Zaken bevestigd te onderhan delen over de. instelling van een commissie, belast met het afbakenen van de grens. Het zal zelf in een geest van verzoening er mede accoord gaan, dat deze commissie bestaat uit Rus sen, Mandsjoe's en Japanners, in de verhouding van twee Russen tegen een Mandsjoe en een Japanner. Het is de wensch, dat deze commis sie den weg effent tot de instelling van andere commissies, die de kwestie der grensgeschillen in haar geheel zouden regelen, daar Tokio volgens de her haalde verklaringen van Oegaki, tot hartelijke betrekkingen met Moskou wil komen. Nieuw Japansch protest te Moskou. De eerste secretaris der Japansche am bassade heeft gistermiddag bij het volks commissariaat van buitenlandsche zaken krachtig geprotesteerd naar aanleiding van de laatste botsing in de streek van Grodekof, ongeveer 200 kilometer ten noor den van Tsjangkoefeng, op 7 Augustus. Ook dit protest is door het Russische Volkscommissariaat afgewezen. Hevig Russisch bombardement op Tsjangkoefeng. Reuter meldt uil Yuki. dat het ge- heele dorp Tsjangkoefeng. dat aan den voet van den heuvel Tsjangkoefeng is gelegen, gisteravond in vlammen stond, na een bombardement door de Sovjet- Russische artillerie. Dit was het hevig ste bombardement sinds het uitbreken der vijandelijkheden. De correspondent van Reuter, die van het in puin geschoten spoorwegstation het gevecht gadesloeg, voegt hieraan toe, dat de zware Russische artillerie zonder mede- dooeen het terrein langs het front van 7 KM. heeft bestookt Het was duidelijk, dat dê Russische artillerie alle hoogten, welke zich in Japansche handen bevinden geheel beheerschte Het schijnt ongeloofeliik. dat er nog Ja pansche soldaten in leven zijn gebleven om ze te behouden, doch toen het rook gordijn wegdreef, kon de correspondent duidelijk de Japansche kanonnen zien, die in actie waren. De schipbrug over de Toemen werd even. eens hevig bestookt. Het Japansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat in den afge- loopen nacht verwoed is gestreden. Aan beide zijden werd druk gebruik gemaakt van handgranaten. Te zeven uur in den ochtend waren de Japansche stel lingen nog niet gewijzigd, doch de Russen waren wel dichter bü de stel lingen gekomen. Uit Yuki wordt nog gemeld, dat de Rus sen gisteravond twee aanvallen hebben ge. daan op heuvel 52. Eerst vielen 2100 man infanterie aan. voorafgegaan door dertig tanks. Zü werden met zware verliezen af geslagen. De tweede aanval, welke kort voor het aanbreken van den das volgde, werd eveneens afgeslagen. De Sovjet-troepen die gistermiddag om 2 uur een aanval op de Japansche stellin gen te sjoelioefeng hebben ondernomen, zouden zich door de Japansche tegenaan vallen terug moeten trekken, doch de strijd, die een verwoed karakter draagt, duurt nOg steeds voort. Gistermiddag zijn ook verscheidene Sovjet-vliegtuigen de Koreaansche grens gepasseerd, waarna zij aanvallen hebber, gedaan od Keiko en Kojo. Zij werden ech ter door het Japansche luchtafweergeschut op de vlucht gedreven. Het Japansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat een passagierstreln in Noord Korea tusschen Sjikal en Kogi gebombardeerd ls door het Russische ge schut, met het gevolg, dat verscheidene burgers gewond werden. Sterke afdeelingen Russische infanterie, ruiterij en artillerie- worden geconcentreerd ten Zuidwesten en ten Noordwesten van Hansj. dat 20 kilo meter ten Noorden van Tsjangkoefeng ligt aan de Westkust van de Possietbaai. Vijftig Russische tanks, zwaar bezel, me' manschappen, zijn van Novoklefsk te Hansi aangekomen. De Russen leggen versterkin gen aan tusschen Hansl en de grens. Toestand in Moskou ernstig geacht. In buitenlandsche kringen te Moskou gaat men den toestand, ontstaan door de incidenten aan de Mandsjoerijschc grens, steeds ernstiger achten. In den Beginne, daarover is men het eens geloofde de Russische regeering. dat Japan nooit een oorlog zou durven wagen in verband met de vijandelijkheden in China. Thans echter wint de meening veld, dat de Japansche extremistische mi litairen vastbesloten zijn een oplossing te forceeren, den gematigden leden der re geering ten spijt. Ook de Russische re geering is echter stellig voornemens niet van haar eens ingenomen standpunt af te stappen, zélfs Indien daarmede een oorlog gemoeid zou zijn. Overal in het land worden nog altijd resoluties aange nomen. waarin aangedrongen wordt op een krachtig optreden tegen Japan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Commanditaire vennootschap C. A. S„ Vrouwenweg 57. Zoeterwoude. Commercieel Assurantie-Syndicaat en volledige huizen- dienst, Afkomstig uit 's-Gravenhage. N.V. Smederij-, winkel- en garagebedrijf voorh. Jan van Kan, Oude Zeeweg 420, Noordwijk. (Ned. Staatscourant: 4 April 153?, Bijvoegsel Nr. 66/5571. Dir.: A. J. van Kan en C. J. van Kan te Noordwijk. Maat schappelijk kapitaal: f. 5.000.geheel ge plaatst en volgestort. G.O.W.A N.V., Langegracht 95/99, Lei den. Fabricage en handel van chemische producten, technische producten en aan verwante artikelen. Uittredend directeur: M. Gotthilf per 31 Juli 1938. Fa. L. van Dam. Lange Koppenhlnk- steeg 6. Lelden. Groothandel ln kaas. Bij voeging uitgeoefend bedrijf: exploitatie van kaaswinkels. Fa. W. C. van Niekerlr, Dorpstraat 59, Zoeterwoude. Winkel ln koloniale waren, enz Wijziging handelsnaam ln: wed. J. Janson Technisch en Electro Technisch Bureau W. den Hertog Azn Hooftstraat 204—206. Alphen a d. Rijn. Technisch en electro- icchniseh Bureau en Radio-Centrale. Wij ziging uitgeoefend bedrijf: De radio-cen trale onder den naam Radio-Hertog om vat de gemeenten Alphen a. d. Rijn, Kou dekerk a. d. Rijn, en Leiderdorp. Voorts wordt geëxploiteerd een bioscoop-theater onder den naam: Luxor-Bloscoop. aan het adres Hooftstraat 30. Opheffing filiaal: Alphen a. d Rijn, Hooftstraat 54. Vestiging filiaal: Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 53 en Leiderdorp, Hoofdstraat 54. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand Juli 1938 op spaarbankboekjes Ingelegd f. 303 521.73 en terugbetaald f. 242.990.52. Derhalve meer ingelegd dam terugbetaald f. 60.531.21. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 206 Gisteravond te ruim 7 uur ls op den Maresingel de 23-jarige wielrijdster mej. E. T. uit Rc el c far ends veen door eigen on oplettendheid tegen het achterwiel van een voor haar rijdenden wielrijder gereden, waardoor zij viel. een lichte hersenschud ding bekwam en vermoedelijk haar linker arm brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. De 8-jarige A. v. d. H.. uit de Presi dent Steynstraat is gisteravond, toen hij het rijwielpad van den Haagweg wilde oversteken, aangereden door een fletser, waardoor de jongen zijn linkerenkel brak en een niet-ernstige vleeschwond bekwam. Na ln het Academisch Ziekenhuis te zijn behandeld, kon de knaap huiswaarts keeren. De Gentsche editie van ..Vooruit", het orgaan der Belgische Werkliedenpartij van 4 Augustus bevat een uitvoerig verslag van het bezoek, dat 1200 leden der Leldsche Coöperatie „Vooruitden dag tevoren aan Gent brachten. Er blijkt uit, dat niet alleen onze stadgencoten zich uitstekend hebben vermaakt al was het ook wat warm doch dat ook de gastheeren dit bezoek op hoogen prijs hebben gesteld. Naar wij \ememen wordt het bekende café-restaurant „Zomerlust" aan den Sta tionsweg Inwendig geheel verbouwd en zal het ln liet aanstaande najaar worden her opend ais cc-n soort „Cafetaria". VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoornende voor de Donderdagmarkt „Witte Zee" IJM 167. 10 kisten groote schol. 36 k. kleine schol, 30 k. sohelvisch, 45 k. braad- schelivsch, 40 k. wijting. 120 k. makreel. Totaal 2öb kisten en plm. 55 heele en 20 halve Ijs- kabeljauwen. „Knikker" IJM 4. 35 m. schelvisch. 45 m. braadschelvisch. 40 m. gul. 30 m. platvisch, 45 m. wijting. 30 m. radio. 80 m. makreel. Totaal 305 manden. ..Maria" IJM 95. 30 kisten platvisch. 35 k. schelvisch. 40 k. braadschelvisch. 35 k. gul, 60 k. wijting. 20 k. makreel. Totaal 220 kisten en pl.m. 30 stuks ijskabeljauw. „Claesje", RO 46. 15 manden hake. 10 m. schelvisch, 35 m. braadschelvisch. 10 m. wij ting. 30 m. gul. 30 m. koolvisch. 45 m. makreel. 625 m. haring. Totaal 800 manden. „Hercules" IJM 196. 60 manden schelvisch, 05 m. braadschelvisch. 65 m. gul. 75 m. wijting. 25 m. kleine schol, 185 m. makreel. Totaal 475 manden. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN ZEEVISCH. Ingediend is een wetsontwerp houdende be krachtiging van het Kon. besluit van 30 Mei 1938. waarbij de beperking van den invoer van zeevisch met ingang van 1 Juni 1938 voor het tijdvak van een jaar werd verlengd. Evenals voorheen heeft het onderhavige be sluit betrekking zoowel op versche zeevisch als op haring. De contlngenteering van zeevisch is nog steeds van beteekenis in verband met een latent dreigenden overmatigen invoer. Daar naast komt aan deze invoerbeperking beteekenis toe uit handelspolitiek oogpunt, Ten aanzien van versche zeevisch kan. ln verband met de toenemende vangsten, voor het eerst sedert verscheidene jaren van eenige ver betering worden gesproken. Daar de exportbe lemmeringen echter nog vrijwel onverminderd voortduren, blijft de toestand te IJmulden nog weinig rooskleurig. De haringvangsten waren in het seizoen 1937 overvloedig, zoodat veelal tot zeer lage prijzen moest worden geëxporteerd. Op grond van bovengenoemde overwegingen ls de minister van economische zaken van oordeel, dat de steun der contingentceringen den reeders voors hands nog niet mag worden ontnomen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 10 Augusus. Tarbot f. 1.02—0,85 per K.O.; Tong f. 1,80— 1.26 idem; Heilbot f. 122 idem; Griet 36—15 per 50 K.G.; Groote schol f. 21 idem; Middel schol f. 20 idem; Zetschol f. 1918.50 idem; Kleinschol f. 15—5 50 idem: Schar f. 9—2,20 id.; Groote schelvisch 1. 15—13 idem; Middel schel visch f. 13—12 idem; Kleinmlddel schelvisch f. 9,506.60 idem: Kleine schelvisch f. 8,10 5.90 Idem; Groote gul f. 8.305,60 idem; KI. gul f. 4.80—1,30 idem; Wijting f. 3—2.20 idem; Makreel f. 4,20—1,10 idem: Versche haring f. 1,800,90 idem; Kleine heek f. 8 idem; Ka beljauw f. 60—24 per 125 K.G.; Leng f. 8,501 per stuk: Koolvisch 33—7 ct. per stuk. Aangevoerd 917 kisten versche haring en 30 kantjes steurharing. Steurharing f. 6.205,70 per kantje. Aan den afslag 6 trawlers. IJM. 71 met f. 2050; IJM. 54 met f. 1620; IJM. 49 met I. 1760, IJM 116 met f. 1900; IJM, 7 met f. 2060; IJM. 82 met f. 1680; en 2 kotters: E. 45 met f. 930; E. 436 met f. 1420 en 1 logger: RO. 9 met f. 1000. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Japan sch-Russlsche conflict - Runciman's besprekingen - B&lbo te Berlijn. Er wordt thans te Tokio druk over de situatie inzake het Japansch-Russische conflict geconfereerd en Japan betoont zich weer tot onderhandelen bereid. Men blijft uitzien naar de mogelijkheid, dat het uiteindelijk nog gelukken zal tot overeenstemming te komen, waartoe even tueel een derde onderhoud tusschen Sji gemitsoe en Litwinof het zijne zou kunnen bijdragen. Erg optimistisch te dien aanzien kun nen wij echter niet zijn, temeer nu de ge vechten steeds verwoed voortduren en het, tengevolge van een Russisch bombarde ment „brandende" Tsjangkoefeng ook niet bepaald als olie op de zoo onrustige gol ven zal werken. Er moet wel een wonder gebeuren, In dien het den regeeringen gelukken zou aan dezen thans reeds hevigen strijd en aan de opgelaaide hartstochten een plot seling einde te maken, doch men kan nooit weten Nirosjl Salto, de Japansche ambassa deur te Washington, heeft een bezoek ge bracht aan den Amerikaanschen staatsse cretaris Huil, wien hij inlichtingen van aigemeenen aard gaf over den toestand in het Verre Oosten, o.m. ten aanzien van het Russisch-Japansche grensgeschil. Na het onderhoud verklaarde Saito, dat de door hem aan den staatssecretaris ver strekte Inlichtingen dezelfde waren, die te Moskou en Tokio zijn gepubliceerd. In bevoegde kringen te Berlijn wordt verklaard, dat het onderhoud van den Ja- panschen ambassadeur met Von Ribben- trop slechts gewijd was aan een volkomen algemeene bestudeering van den toestand ln het Verre Oosten. Men verklaart, dat cr geen sprake ls geweest van steun, die Dultschland ln geval van een Russisch- Japanschen oorlog aan Japan zou kunnen geven In Japansche kringen te Berlijn wordt eohter het omgekeerde verzekerd. Het secretariaat van Runclman publiceert het volgende communiqué: „Runclman heeft verschillende documen ten ontvangen betreffende de ontwerpen der Tsjechoslowaaksche regeering, welke documenten hij eenigen tijd heeft bestu deerd. Na den koffiemaaltijd heeft Runciman een bezoek gebracht aan Hodza, met wien hij zich onderhield over den toestand op den grondslag van de hem verschafte in lichtingen. Hij besprak met Hodza de in samenwerking met de regeering tc treilen schikkingen ter opheldering van den toe stand". Voorts hebben de afgevaardigden der Su- detenduitschers een langdurige bespreking gehad met Lord Runclman en zijn mede^ werkers. Zij waren vergezeld van dr. Ulrich van den persdienst der Sudetendultsche partij, die als tolk optrad. Behalve nationaliteitskwesties hebben de gedelegeerden met Runciman gesproken over het Incident bij Glaserwald waarbij een Sudeten-Duitscher door een Duitschen sociaal-democraat werd gedood. ZIJ hebben Runclman een document ter hand gesteld, waarin gewezen wordt op het feit, dat der gelijke incidenten een atmosfeer van span ning kunnen scheppen, die weinig gunstig is voor de huidige besprekingen. Het persbureau der Sudetenduitsche partij deelt nog mede. dat onder voorzit terschap van den plaatsvervanger van Kon rad Henlein, afgevaardigde Karl Hermann Frank, een beraadslaging heeft plaats ge had van de districtsleiders der Sudetenduit sche partij. In het communiqué wordt medegedeeld, dat uit alle berichten blijkt, dat de toe stand ln het geheele Sudetendultsche ge- bied, ln het bijzonder na de maatregelen van 21 Mei, een algemeene verscherping heeft ondergaan en dat de Duitsche bevol king, mede als gevolg van de Incidenten, zich hoogst verontrust voelt. De gouverneur van Llbye, maarschalk Balbo. is gistermiddag op het vliegveld Staaken te Berlijn aangekomen voor zijn bezoek aan Dultschland. De maarschalk, die vergezeld was van generaal Brigandi, werd verwelkomd door Gering en andere autori teiten. Balbo en- Göring Inspecteerden het eere-öataljon. FRANKRIJK. Socialistische en communistische Kamerfracties bijeen? In een schrijven aan den voorzitter van de socialistische Kamerfractie. Gouin, heeft de secretaris-generaal van de com munistische fractie, Duclos gevraagd een gemeenschappelijke vergadering van de beide fracties te beleggen, teneinde maat regelen te nemen, om een buitengewone zitting van het parlement bijeen te roepen. Duclos acht een dergelijke vergadering noodzakelijk om verscheidene vraagstuk ken te bespreken, o.a. de cischen van de ambtenaren. DUITSCHLAND. LEO FROBENIUS OVERLEDEN. Bekend Duitsch geleerde. De bekende Duitsche geleerde en Afrika- kenner Leo Frobenlus is gisteren ln zijn landhuis aan het Lago Magglore ln Italië op 65-jarigen leeftijd overleden. Frobenius heeft deelgenomen aan twaaï expedities ln Afrika. In 1932 werd hij be noemd tot hoogleeraar aan de universiteit te Frankfort, ln 1934 tot directeur van het Ethnograflsch museum daar. Van zijn hand zijn onder meer verschenen „Der ur- sprung der Afrlkanischen kuituren", .At lantis", „Atlas Afrlcanus" „Erlebte Erd- telle". „Madsimu Dsangara" en .Kultur- geschichte Afrikas". RUSLAND. Schepen uit hel ijs vrijgekomen. De schepen, welke in den herfst van het vorig jaar vastgevroren zijn in het ijs van de Laptiefsee. zijn thans vrijgekomen. Verleden jaar is de helft van de schepen van de commissie voor Noordelijke zee wegen en bijna alle IJsbrekers op weg van Moermansk naar Archangel ln het ijs ge vangen geraakt. Dertig schepen moesten overwinteren onder moeilijke omstandig heden, welke het gevolg waren van tekort komingen van bovengenoemd comité. De IJsbreker „Ermak" slaagde erin enkele schepen vrij te maken en de ljsbreker „Krassln" kon de Ingesloten schepen ravitallleeren. VEREENIGDE STATEN. De reis van president Roosevelt. President Roosevelt is gisteren in de golf van Pensacola (Florida) aangekomen, waar hij door een en twintig saluutschoten werd begroet Hij zal een bezoek brengen aan de vlootbasis en de haven van Barrancas. DE VLUCHT PARIJS-HANOI-HONGKONG. Het vliegtuig „Vllle Vincennes" dat de eerste verbinding tusschen Parijs-Hanoi-Hongkong door de lucht tot stand heeft gebracht, is van ochtend kwart voor twaalf te Hongkong aan gekomen. Het traject Hanoi-Hongkong is zonder tus- achenlanding afgelegd in vUf uur. PALESTINA. De heerschendc onrust. In het centrum van Palestina zijn °P i verscheidene plaatsen miltairen weer slaags geraakt met gewapende benden Na bij de kolonie Ramath Hakovesh stieten soldaten op een bende van ongeveer hon derd gewapenden. Verscheidene leden van de bende werden gedood of gewond. Tus schen Jaffa en Tel Aviv ls wederom een aantal aanslagen gepleegd Een Arabier door schoten ernstig gewond. Bij de kolonie Hahoresh heeft een po litiepatrouille een bende van zes terroris ten gevangen genomen. Gewapende ben den trachten hun manschappenaantal 'e verhoogen door nieuwe elementen te re- cruteeren in de dorpen. h In Shouneh, in de streek van Nazarem. hebben rebellen levensmiddelen in W*' genomen en mannen uit het dorp gen hen te volgen. Drie dorpelingen. <"e weerstand boden, schoten zij neer. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2