STADSNIEUWS Tram contra auto Tentoonstelling „Leyds goedt" WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 No. 24040 ,NAAR BUITEN' HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Inrichting en opbouw verwacht De strijd bij Tsjangkoefeng EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjn; per 3 maanden f. 2.33 per week f.0.Uj i«* Franco - per pust f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0 80 per 3 mnd> Dr. P. A. H. de Boer benoemd tot Leidsch hoogleeraar. Als opvolger van prof. dr. B. D. Eerdmans. Prof. Dr. P. A, H. de Boer. I Hierboven een foto van dr. P. A. H. de 3oer. die, zooals wij Maandag meldden, met ingang van den datum, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd Is tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Leidsche Universi- teil, waar hij onderwijs zal geven in de uitlegging van het Oude Testament, de geschiedenis van den Israëlietischen gods dienst en van de Israëlietische letterkun de en als zoodanig dus prof. dr. B. D. Eerdmans, die In den loop van dit jaar 70 jaar werd. zal opvolgen. P A. H. de Boer werd 14 Juni 1910 te Woubrugge, waar zijn vader schoolhoofd was, geboren en is dus de jongste der Leidsche hoogleeraren. Hij bezocht het Leidsche gymnasium en studeerde van 1931—19 36 aan de Universiteit alhier in de theologie en semietische letteren. Op 16 Augustus 1936 werd hij door prof. dr G. J. Thierry in de Ned. Herv. Ge meente van Berkenwoude nabij Schoon- horn als predikant bevestigd. Op 20 Mei van het loopende jaar promoveerde hij bij prof. dr. B. D. Eerdmans alhier op een proefschrift met stellingen, getiteld „Re search into the text of I Samuel IXVI, a contribution to the study of the Books of 8amuel". MIL IT ARIA. De le luitenant adjudant bij II-4 R. I. J P. F. v. d. Horst, de sergeant le kl. P. Smit en de sergeant M. J. Bon, beiden van II-4 R.I. worden met ingang van 1 Sept. a.s. overgeplaatst bij de School voor reserve- oflicieren der Infanterie, resp. te Breda, Kampen en Kampen. De sergeant le kl. J. G. W. van Kalde- kerken van 4 R.I. wordt overgeplaatst bij liU vaste detachement in het Infanterie Schietkamp, terwijl de sergeant-capitulant J v. Unen van 1-4 R. I. op 12 Aug. a.s. Kordt overgeplaatst naar II-4 R. I. te Weert. De reserve le luitenant dr. J. F. Halke- nia-Kohl van het 4e Reg. Inf. Is met ver ges van zijn rang als officier uit den dienst ontslagen op grond van het feit dat hij ^ch, zonder toestemming van H. M. de Ko- nin8 in vreemden Amerikaanschen staatsdienst heeft begeven. CONCERT IN ENDEGEEST. De patiënten van Endegeest en Voorgeest genoten gisteravond onder begunstiging van jjiooi zomerweer op het Kasteelplein van Je gestichten Endegeest c.a. van een zeer ?oed concert, dat werd aangeboden door jjet muziekgezelschap „Orpheus", directeur Je heer \v. Chr. de Vries. Aan het einde 'an dezen avond heeft de geneesheer-di- iiifT' dr' F- J- stuurman het gezelschap Tli1*301 der Patiënten hartelijk dank ge- -eed voor het gebodene. De route-beschrijving iets verduidelijkt. Voor onze derde prijsvraag in de reeks „Naar Buiten" is opnieuw een interessante route samehgesteld, die blij kens de reeds binnengekomen oplossingen zeer in den smaak valt. Wij meenen dan ook ditmaal weer een groot aantal inzendingen te mogen verwachten, vooral nu het weer wat koeler geworden is en zich dus beter leent voor een fietstocht. Inmiddels blijkt ons dat er op één punt aanleiding kan zijn tot eenig misverstand. In de oorspronkelijke opgave leze men daarom de zinsnede betreffende handwijzer 3764 en het wachthuisje als volgt: „Bij handwijzer 3764 ma- nocuvreeren wij zoodanig dat dc^ingang^^an^Jiet^tram^ huisierechtachteronskomt tejiggem^enz/] De reeds ontvangen of morgen nog te ontvangen oplossingen van hen, die op het hiervoor bedoelde punt even in de war mochten ziin gekomen, zullen te dien aanzien door ons goed worden gerekend. De volle dige opgave der derde route vindt men heden in het 3e Blad. Voor het examen handenarbeid slaagde te 's-Gravenhage de heer G. van Putten, alhier. Voor het examen Engelsch M.O., akte A is te Utrecht geslaagd de heer H. Moret, leerling van mej. Nell Kagie. Hedenmiddag om even over twaalf uur is de tram, die om 11 uur 45 uit Katwijk vertrekt, bij -het viaduct aan den Rdjnzicht- weg te Oegstgeest, in botsing gekomen met een trailer van de „LJmuiden Expres". De zwaar beladen vrachtauto werd hal verwege den aanhangwagen door de tram gegrepen en omver geworpen. De auto werd zwaar beschadigd; de tram kwam er beter af en liep slechts betrek kelijk lichte schade aan de voorzijde op. Om twee uur hedenmiddag was men nog druk bezig met het overeind zetten van de dwars over de rails liggende auto. Het tramverkeer moest ter plaatse over enkel spoor worden geleid en ondervond hierdoor ernstige vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Denkt om Uw rijwielplaatje Op den eersten controledag vielen er in onze stad meer dan 100 slachtoffers Gisteren was het de eerste dag, waarop de ambtenaren, heiast met het toezicht op en de naleving van de Rijwielbelastingwet, controle uitoefenden of alle rijwielen van het nieuwe belastingplaatje waren voorzien dan wel of de berijders(sters) het merk dui delijk zichtbaar op hun revers droegen. Hoewel de verkoop dezer plaatjes sedert 21 Juli op de postkantoren is opengesteld en geheel wielrijdend Nederland formeel per 1 Augustus j.l. in het bezit moest zijn van een plaatje, bleek dit gisteren, ruim een week later, bij velen nog niet het geval. De ambtenaren reikten in totaal ruim 100 verbalen uit, waarbij de overtreders in de gelegenheid werden gesteld de boete omiddellijk te betalen, waarvoor hun een quitantie ter hand werd ge steld. Zooals men weet, hebben de ambtenaren de bevoegdheid deze boete te doen variee- ren van twee kwartjes tot f. 1.50 al naar gelang den aard der overtreding. Met 50 cents worden in het algemeen be boet zij, die wèl ln het bezit zijn van een geldig plaatje, doch dit niet op de voorge- BINNENLAND. De flottilleleider „Tromp" zal op 17 Augus tus worden overgedragen. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering Chr. Nation. Werkmansbond, (Binnenland, 3e Blad). Waar is het goud van de Lutine? (2e Blad), Het tournooi om de Europeesche zwem- kampioenschappen. (Sport, 3e Blad). Op 30 Augustus wordt een nieuwe lucht lijn der K.N.I.LJVI. naar Saigon ge opend. (Laatste Berichten, le Blad). schreven plaats op hun rijwiel hebben aan gebracht of niet zichtbaar dragen. Voorts minderjarigen en werkloozen, voor zoover deze laatsten kunnen aantoonen door de overlegging van een stempelkaart of anderszins, dat zij inderdaad werk loos zijn. Ontbreekt het plaatje geheel en al, dan 'bedraagt de boete meestal f. 1.50. Slechts enkele rijwielen werden in beslag genomen; in verreweg de meeste gevallen gaven de overtreders er den voorkeur aan de boete direct te betalen. De controle lokte heel wat critiek uit, uit den aard der zaak het meeste van degenen, die niet in het bezit waren van een nieuw belastingmerk. Maar bij wie berust per slot van reke ning de schuld Er moet nu eenmaal een grens zijn en het is onbillijk om het tijdstip der controle te willen uit stellen tot bijvoorbeeld 15 Augustus, wanneer men gedurende 2week ge legenheid heeft gehad de zaken in orde te brengen. Een andere kwestie is het ten aanzien van degenen, die louter uit vergeetach tigheid verzuimden het plaatje op hun borst te spelden, doch dit wel konden toonen. Voor deze categorie dringen wij, al thans in deze eerste weken aan op een soepele toepassing der voorschriften BUITENLAND. De gevechten tusschen de Russen en de Japanners duren onverminderd voort; Tsjangkoefeng in vlammen. Een derde onderhoud tusschen Sjigemitsoe en Litwinof? (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. PLANTSOENCONCERT. Alnh Harmon'evereeniSing „Crescendo" uit ..ï?e:n.a d- Rijn gaf gisteravond een uit- concert in het Plantsoen, hetgeen prHenïente g^heel belangloos aangeboden Het programma werd vlot gespeeld. min» J aanwezigen gaven hun instem- M°«oor sen verdiend applaus te kennen. 'oige|?n meerdere concerten als deze De heer D. L. Landman, architect B. N. A.. schrijft ons: Nog slechts enkele weken zijn wij ver wijderd van de feesten, welke te dezer stede ter eere van het 40-jarig Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, gehou den zullen worden. Het mag bekend worden verondersteld, dat in datzelfde tijdvak, met name van 30 Aug. tot en met 6 Sept. a.s. cie tentoonstelling „Leyds Goedt" in de Stadsgehoorzaal haar poorten geopend houdt. De bedoeling van deze tentoonstelling is te demonstreeren wat Leiden fabri ceert en hoe Leiden fabriceert, terwijl daarnaast een zoo volledig mogelijk overzicht getoond zal worden van dat gene wat door de onderscheiden in stanties te dezer stede voor den op bouw, bloei en verbetering van Leiden wordt gedaan. Dit te weten en te kennen is voor lederen Leidenaar, die ook maar eenigszins met de belangen en ontwikkeling van zijn stad me deleeft, van het grootste belang. Wanneer men weet, dat de laat ste Industrieten toonstelling te Leiden gehouden werd in 1889, dus bijna een halve eeuw geleden en dat in dit tijdvak de industrie op vele onderdeelen nieuwe wegen heeft ingeslagen en verder de eischen van de verbruikers- merkbaar zijn veranderd, behoeft het geen nader betoog, dat deze expositie voor onze stad een evenement belooft te worden en iederen bezoeker veel te leeren en te zeg gen zal hebben. In dit verband heeft het zijn nut nog eens in groote trekken de „lijn" van deze ten toonstelling aan te geven, opdat ieder, die de tentoonstellig straks zal bezoeken, ver trouwd is met deze kerngedachte en daar door het geëxposeerde of gedemonstreerde meer en beter zal begrijpen. Door alle deelnemende industrieën zal ge tracht worden een overzicht te geven van de vele bewerkingen, welke plaats hebben tusschen grondstof en product, d. w. z. goede grondstoffen, uitmuntende bewer kingsmethoden. leverende: „het kwali teitsproduct". Als één der belangrijke schakels tus schen deze grondstof en dit product kunnen genoemd worden de Stedelijke Lichtfabrie ken. Ge kunt dit bedrijf straks in een zeer overzichtelijke stand, welke het geheele podium ln de groote zaal beslaat, vertegen woordigd zien. Een andere onmisbare schakel ln het be drijfsleven is de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Van het belangrijke werk in haar gewest, hetwelk 25 gemeenten om vat, zal haar stand getuigen. Voor het goede product waarover we zooeven spraken, is een goede vakbekwaam heid noodzakelijk. Deswege is in een ander gedeelte van het gebouw een groote ruim te gereserveerd voor de vakopleiding, welke op velerlei gebied te Leiden genoten kan worden. Men zal er een volledig overzicht van alle vakscholen aantreffen en kennis kunnen nemen van de werkstukken, welke door de leerlingen in een cursus moeten worden afgeleverd. Het verband tusschen deze stand en de stands van de industrie zal duidelijk zijn, maar wellicht zullen er ook velen zijn, die aldaar een antwoord vinden op de veelvul dig gestelde vraag: „wat moet mijn zoon of dochter worden?" De vakpatroons komen met een collec tieve inzending. Ook hier wordt gedemon streerd wat goede vakbekwaamheid vermag. Bij den opbouw hiervan zal luxe worden vermeden; er wordt echter gestreefd naar toepassing van die materialen, welke vak bekwaam aangebracht, nuttig, duurzaam en practisch zijn en binnen het bereik val len van vele beurzen; materialen, welke zich bovendien uitmuntend leenen voor verbetering van bestaande gebouwen en moderniseering of verbetering van het in terieur. De vereeniging „Oud Leiden" zal demon streeren haar streven voor het behoud en de verbetering van de Leidsche monumen ten, welke in zoo grooten getale aanwezig zijn. De dienst van Gemeentewerken zal zijn uitgebreid arbeidsveld! toonen door het exposeeren van uitgevoerde en z.g. „op stapel staande" werken, alsmede zijn werk ten dienste van de volksgezondheid en de volkshuisvesting. Het balcon en de kleine zaal op de eer ste verdieping worden geheel gevuld door de groep van installateurs in combinatie met de Lichtfabrieken. Het veelzijdige terrein, waarop deze groep zich beweegt, geeft alle reden tot verwachting van een interessante afdeeling. De opbouw van de geheele tentoon stelling zal geschieden in rustige een vormigheid, ook in kleur. Het geheel wordt gestoken in een fhythmisch feestkleed passend bij het Regeerings- jubileum. Daar tusschen door wordt het kwaliteitsembleem „Leyds Goedt" toe gepast. Om alle bezoekers van de tentoonstelling gelegenheid te geven al het geëxposeerde in de juiste volgorde te bewonderen en te beluisteren, zonder een enkel onderdeel on gezien voorbij te gaan, is een vaste loop- richting ontworpen, welke nader te dezer plaatse en op andere wijze onzen stadge- nooten ter kennis zal worden gebTacht. De stands van de exposanten hebben we met opzet in een algemeene beschouwing gehouden. Laten wij de vele verrassingen, welke deze met de nog onbesproken ruim ten. welke toch geheel bezet zijn, inhou den, bewaren tot later. Voor het Noorden van ons land wordt droog warm weer verwacht, behoudens geringe kans op on weer. In het Zuiden bestaan nog regenkansen en ook de kans op onweer is er grooter. Ook hier zal het weer vrij warm zijn. De wind zal met zwakke tot matige klacht uit meest Oostelijke richtingen waaien. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER C. A. SLIERINGS. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart en St. Jo seph de uitvaartdienst plaats voor de zie- lerust van wijlen den heer C. A. Slierings, in leven gepensionneerd hoofdagent van po litie, die dezer dagen na een korte onge steldheid hier ter stede op 75-jarigen leef tijd overleed. De H. Mis v&n Requiem werd opgedragen door dr. v. Heesch, prior van het Kruisheerenklooster te Zoeterwoude. Om 10 uur vond op de R.K. Begraaf plaats aan de Zijlpoort onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren A P. A. Eskens, oud-hoofdin specteur, L. Duval. oud-inspecteur en K. W. Wijk. inspecteur van politie; voorts de heeren A. Maartense, oud-collega. G. G. van Vugt. hoofdagent, de Zwart, oud-col lega, C. Kaly, oud-hoofdagent-rechercheur, J. de Boer, hoofdagent b. d. recherche en verschillende gepensionneerde agenten. De beaarding werd verricht door kape laan P. Verhoofstad. Gevechten duren onver minderd voort. Uit Tokio wordt gemeld, dat de strijd bij Tsjangkoefeng, dat tengevolge van een Rus sisch bombardement in vlam men is gezet, onverminderd voortduurt, evenals die bij Sjatsauping. Naar van Japansche zijde voorts wordt medegedeeld, zijn de Sovjet-Russische troepen heden door versche vervangen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1