BINNENLAND Weer tal van branden LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Maandag 8 Augustus 1938 LAND- EN TUINBOUW De autosnelweg Den Haag Utrecht. Open*telling van het gedeelte Voorburg. Binnen weinige dagen zal, meldt de A. N. W. B,, van den autosnelweg Den Haag- Utrecht wederom een belangrijk gedeelte uorden opengesteld en wel het viaduct te Voorburg en de brug over de Vliet met tocleidende wegen, zoodat men dan van de Laan van Nieuw Oosteinde te Voorburg rechtstreeks op den autoweg zal kunner. komen zonder door de nauwe straten van de oude kom van Voorburg meer behoe ven te rijden. De nieuwe route beteekent tevens een verkorting van 200 meter De aansluiting van den autoweg aan de Laan van Nieuw Oosteinde, de Koningin Wil- hclmlnalaan en den Parkweg te Den Haag benevens de twee beneden aan het viaduct ge'cgen parallelwegen van den autoweg, waarvan er een door de Zwartelaan ge vormd wordt, zal plaats vinden door mid- öel van een circulatieplein met een inwen- digen diameter van 50 M. Dit plein zal, evenals na reconstructie de Laan van Nieuw Oosteinde, van een moderne verlichting worden voorzien. De basculebrug over de Vliet heeft een doorvaarthoogte van 5.65 M. en wordt elec- trlsch aangedreven. De overbrugging van de Heerenstraat te Voorburg wordt ge vormd door een viaduct ter lengte van 55.95 M de belde middelste doorritten van circa a, M wijdte elk zijn bestemd voor het ver- krer tusschen Rijswijk en Voorburg, waar toe in elk van beide een weg van 6 meter voor verkeer in één richting Is aangelegd. De autosnelweg ls 12 meter breed, terwijl over het viaduct en de brug slechts mo torisch verkeer wordt toegelaten, de wiel rijders naar Gouda moeten de oude route door Voorburg volgen. Christelijk nationale bouwvakarbeidersbond. CongTM te Middelburg. De ChT Nationale Bouwvakarbeiders bond hield in het daarvoor speciaal inge richte lokaal Den Boer te Middelburg een taeedaagsche vergadering. Op den eersten dag heeft de voorzitter der afdeeling Middelburg, de heer P. J. Davldse, allen welkom geheeten aan de koffietafel, om, nadat gezongen was Ps. 03 vers vers 10, voor te gaan in gebed. Na de koffietafel is een besloten bonds vergadering gehouden, die voor de eerste maal te Middelburg bijeenkwam. Na de rergadering vereenigden de afgevaardigden, die uit alle deelen van het land kwamen, zich aan een gemeenschappelijken maal tijd in het hotel Du Commerce. Na tafel verd een autotocht over Veere, Domburg, Wcst-Kapelle en Vlissingen naar Middel burg teruggemaakt en als bij alle excur sies met landgenooten uit andere deelen van het land, waren ook nu de afgevaar digden van andere afdeelingen verrukt over hetgeen zij zagen en raakten er niet over uitgepraat. Tijdens den maaltijd heeft een afgevaardigde van den Chr Natio- aalen Bond van Land- en Tuinbouwarbel- ders het woord gevoerd en de beste wen- schen namens zijn organisatie voor het welzijn van den bouwvakarbeldersbond ge uit. Des morgens van den tweeden dag werd de vergadering met het zingen van Ps 150 vers 1 heropend en heette de bonds voorzitter toen ook welkom een afvaardi ging van den Chr. Nationalen Werkmans bond. De vergadering had een vlug en aangenaam verloop en werd door den voor zitter der afd. Middelburg met dankzeg ging gesloten. Aan de nu volgende tweede koffietafel zaten ook de echtgenooten van de leden van het hoofdbestuur en het af- declingbestuur aan. Met een bezoek aan de abdijgebouwen werd het verblijf in Middel burg besloten. Veranderingen der woning- huren. Sedert 1 September 1936 is het alge meen indexcijfer met 2Yt verlaagd Het centraal bureau voor de statistiek deelt het volgende mede omtrent het vierde sedert 1 September 1956 Ingestelde onderzoek naar het verloop der huurprij zen van particuliere en gemeente- en vereenlglngswonlngen. omvattende de pe riode 1 December 1937—1 Juni 1938 Het onderzoek strekte zich wederom uit over 20 gemeenten met meer dan 50.000 In woners. Ten aanzien van de huurprijzen der particuliere woningen blijkt, dat de huur- verlagingen de overhand hebben gehad boven de huurverhoogtogen. Van de circa 41.000 woningen, waarvan de huren werden nagegaan bleken deze ln 3341 gevallen te zijn verlaagd en ln 798 gevallen te zijn verhoogd. Door deze wijzigingen daalde het algemeen huurindexcijier voor alle ge meenten te zamen van 97.9 tot 97.5. (Sept. 1936 100). Deze daling van het huurpeil komt overeen met die welke ten aanzien van het vorige onderzoek-halfjaar werd waargenomen. Sedert 1 September 1936 is bet algemeen huurindexcijier dus met 2"i orocent gedaald. De huurprijzen der gemeente- en ver eenlglngswonlngen wijzigden zich nage noeg niet. Het algemeen huurindexcUfer daalde van 96 8 od 96.5. Meer uitvoerige gegevens omtrent de huurveranderlngen van woningen zullen ln de ter oerse zijnde Juli-afleverlng van het maandschrift van het bureau worden op- Senomen. A. D. P. V. VAN LÖBEN SELS TER AARDE BESTELD. Zaterdagmiddag is op de begraafplaats Moscowa te Arnhem ter aarde besteld het Stoffelijk overschot van den heer A D P. V. van Löben Seis. oud-lld van Qed. Staten van Gelderland. Op de begraafplaats wa- icn o.a. aanwezig de Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. F, baron van Heemstra, leden van Ged. Staten van Gel derland, de Oud-Commissaris der Koningin m Gelderland, jhr. S. van Cltters de hoofd inspecteur van den Arbeid, vertegenwoor digende den minister van Sociale Zaken, lr. A. H. Straatman, ds. M. v. Grieken, prof. dr. F. M. Th. Böhl. prof. mr. V. H. Rutgers, jhr. mr. Humalda van Eysinga. oud-burgemeester van Deventer, verschil- 1-nde schoolbesturen en leden van de Herv. Gemeente te Arnhem. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin, die herinnerde aan het vele. dat de overlede ne voor de provincie heeft gedaan. Vervol gens hebben nog gesproken de heeren mr. A v d Deure, C Smeenk, Bromet, J. Dijk, M W. Bos. waarna ds. A. Drost in gebed is voorgegaan. De zoon van den overledene heeft namens de familie bedankt voor de zijn vader bewezen eer. terdamschen Lloyd, mr. R. H. baron de Vos van Steenwljk, mr. W. J. Berger, procu reur-generaal bij den Hoogen Raad; ver der vele ingenieurs en andere belangstel lenden. In de aula hebben allereerst een broer en een zwager ln enkele woorden afscheid van den ontslapene genomen. Hierna heb ben nog gesproken de heer W. A. Engel- brecht, namens de Graan-Elevator-Maat- schapplj te Rotterdam, van welke maat schappij de thans ontslapene dertig Jaar president-commissaris is geweest. Voorts een kleinzoon van den ontslapene, mr. van Everdingen. daarna de heer v. Dusseldorp, namens de Dogger-Maatschappij te Vlaar- dingen en luit.-generaal b. d. Van Pan- thaleon baron Van Eek, namens den kring van vrienden van het gezelschap ..De Een dracht". Aan de groeve heeft een familie lid voor de betoonde belangstelling be dankt. BEGRAFENIS Ir. J. VAN DUSSELDORT Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag ls gistermiddag onder groote belangstelling het stoffelijk over schot ter aarde besteld van ir. J. van Dus seldorp, die bij een verkeersongeval ernstig werd gewond en eenige dagen daarna ls overleden. De belangstelling was vooral groot uit industrieele en ingenieurskringen. Van het Kon. Instituut van Ingenieurs waren aan wezig de president, jhr. lr. O. C. A. van Lidth de Jeude en de secretaris, ir. Wou ter Cool; voorts o.a. de heeren prof. ir. DIJxhoorn, J. Lubbers, directeur der Rot- lerdamsche Bankvereenlging Den Haag. lr. P. M. Montijn, directeur van de H. T. M., J. en W. Ruys, directeuren van den Rot- N.S.B.'ERS NIET DOOR DEN LANDVOOGD ONTVANGEN. Men meldt uit Batavia aan de „Tel.": De landvoogd weigerde, de door de hee ren C. van Geelkerken en M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. aangevraagde audièntie toe te staan. De motiveering van den gouverneur-ge neraal ter zake ls, dat de Natlonaal-So- cialistische Beweging in Nederland de al daar gevestigde regeering pleegt te bestrij den op een wijze, welke het den landvoogd minder gewenscht doet voorkomen, de bei de zendboden te ontvangen. RECHTERLIJKE MACHT. Bil Kon. Besluit ls met ingang van 1 September bepaald dat bil de arrondisse mentsrechtbank te 'sGravenhage wordt Ingesteld een tweede enkelvoudige kamer, uitsluitend voor de behandeling van bur gerlijke zaken. Aangewezen zijn voor den tijd van een jaar als lid mr. H. W. E Klomp, rechter en als plaatsvervangende leden van die kamer mr. H. Haga, mr. G. H. B. van den Boom. mr. H. van Wageningen, mr. J. L. L. Wery, mr. A. J. Paulus, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Conlngh. mr. A. Ikman van Burck, allen rechter DE SULTAN VAN DELI GEOPEREERD. Naar wl) vernemen heeft de Sultan van Dell, die tijdelijk te Amsterdam ln het Amstelhotel vertoeft. Zaterdagmorgen In de Diaconessen-inrichting aan den Over toom een oogoperatie ondergaan. De operatie, die uitstekend geslaagd ls. werd verricht door dr. A. Hagedoom. De Sultan zal ongeveer een week in het ziekenhuis vertoeven. De bedrijfsmaatregelen in het bloembollenvak. VERSPREIDE BERICHTEN De gewone audiëntie van den minis ter van Sociale Zaken zal op Woensdag 10 Augustus niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. DE RUBBERUITVOER. BATAVIA, 6 Aug. Anetai, Volgens het C. K. v d. Stat. bedroegen de voor- looplge telegrafische uitvoercijfefs van rubber over de maand Juli; Ondernemingsrubber 14 168 tons (v. mnd. 12.8781, waarvan uit Java en Madoera 7096 46211 tons en uit de Buitengewesten 7072 (8257) tons. De productie van ondernemingsrubber bedroeg over Juni 14.087 tons. De uitvoer van bevolkingsrubber bedroeg 31 463 (11.941). De uitvoer van onder- nemings- en bevolkingsrubber te zamen bedroeg derhalve 36 651 (v. mmd 24.8191 ton. De vooraden bevolkingsrubber bij erkende exporteurs in de buitengewesten per ultimo Juli bedroegen 11.598 16.051 tons. MR. DR. A. GOOTE BATAVIA. 8 Aug. (Aneta/A.N.P.) Alhier werd telegrafisch bericht ontvangen dat aan boord van de „Baloeran" is overleden mr. dr. A. Goote, oud-voorzitter van den Suikerbond, en oud-hoofdredacteur van het A. I. D. de Preangerbode. BOENGKILVERGIFTIGING. MALA'NG, 8 Aug. (Aneta/AJt.P.l.i In de dessa Wagir in Zuid-Malang. zijn drie per sonen door vergiftiging met Boengkll over leden. Vele anderen zijn In het ziekenhuis opgenomen. (Boengkil zijn meelkoekjes, die. na beschimmeld te zijn. als toespijs bij rijst door de inlandsche bevolking worden ge nuttigd E. I. KOEMANS t Op 5-jarigen leeftijd ls Zaterdag te Den Haag overleden de heer F. J. Koemar.s. Jtcrmallg directeur-eigenaar van Het Nieuws van den Dag" te Batavia. In 1927 Hél hij het monumentale gebouw aan de "all Besar plaatsen, waarin de courant ook Otden nog ls gevestigd. Te Den Haag. Gisteravond omstreeks halfnegen werden de bewoners van de Nieuwe Molstraat te Den Haag een zijstraat van de Boek horststraat opgeschrikt door een feilen brand in het perceel No. 54. waar ver scheidene kostgangers wonen Het echt paar H„ dat dit volkspension exploiteert, was om 5 uur naar Rotterdam gegaan, om zün kinderen, die daar logeerden, te bezoeken. Van de kostgangers was er slechts een thuis, nX de 30-jarige A. J., die zich door buren gewaarschuwd, over het dak met een hondje in veiligheid heeft kunnen stellen. Kort daarna sloegen de vlammen reeds door de ramen naar buiten. De brand moet op een achterkamer op de eerste verdieping zijn uitgebroken en van daar naar de tweede verdieping zijn overgeslagen, waar genoemde J. zijn ka mer had. Het bovenhuis ls vrijwel geheel uitge brand De brandweer heeft met twee mo torspuiten de vuurzee gebluscht. In het gelijkvloersche gedeelte van het perceel bevindt zich een pakhuis van oud papier en lompen. Hier werd alleen water schade ondervonden. De oorzaak van den brand moet vermoe delijk worden gezocht in een petroleum- toestel, dat de genoemde pensiongast J. in een kamer op de eerste verdieping had gebruikt om er twee strijkbouten op te verwarmen voor het oppersen van een pantalon, Na dit werkje was J. naar boven ge gaan en had vergeten den brander van het petroleumtoestel uit te doen. De mo gelijkheid bestaat, dat het hondje eenlgen tijd later tegen het petroleumtoestel ls opgeloopen, tengevolge waarvan dit zou zijn omgevallen, Motorjacht door brand vernield. Gistermiddag omstreeks halfdrie is op het Noordhollandsch kanaal te Den Hel der, tegenover de opslagplaats van de ge meentereiniging een aan den kant liggend motorjacht, toebehoorend aan den heer Feldman, meubelfabrikant te Den Helder, in brand geraakt. De heer Feldman. die met. familieleden en kennissen een vaar tochtje in het Noordhollandsch kanaal maakte, bevond zich met eenige andere opvarenden aan den kant, toen een vriend van den heer F. den motor aanzette om weer verder te varen. De motor sloeg ech ter terug en veroorzaakte brand. In een minimum van tijd was het jachtje een fakkel gelijk. Al spoedig waren de trossen, waaraan het vaartuig gemeerd lag, door gebrand en dreef het brandende vaartuig met den wind mee naar den overkant. De Inzittenden hadden zich juist nog ln vei ligheid kunnen stellen. De Heldersche po- lltlebrandweer werd gewaarschuwd, die spoedig arriveerde en met twee stralen van de motorbrandspuit het vuur bluschte. Er kon echter niet verhinderd worden, dat het bootje geheel uitbrandde Weinig meer dan de stalen romp bleef over. Door de hitte waren verschillende gaten ln den stalen wand ontstaan waardoor het water naar binnen drong. Het uitgebrande vaar tuig werd met stalen kabels aan een ter plaatse liggende zolderschuit vastgebon den. om zinken te voorkomen Behalve de boot-inventaris, keukengerei enz., gingen ook kleeren en beddegoed verloren. Het vaartuig was verzekerd. Te Dongen. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf werd de burgemeester van Dongen gewaar schuwd voor een grooten brand in de Ge- rardus Majella kweekschool van de con gregatie der broeders van O. L. Vrouw van Lourder te Dongen Terstond werd het alarm ..groote brand" doorgegeven aan de gemeentelijke brandweer en reeds drie mi nuten na dit sein stond de groote motor brandspuit voor het brandende gebouw. In een minimum van tijd werd met vijf stra len water gegeven, puttende uit een groote brandput en twee op de waterleiding. Een groot bezwaar was, dat langs den geheelen 50 M. langen voorgevel, op slechts enkele meters daar van daan een rij boomen stond, welke ieder overzicht benam. De vlammen sloegen toen reeds uit het 10 M. hooge dak en het leek een hopelooze taak voor de ln de tropische hitte zwoe gende vrijwillige brandweerlieden hier in te grijpen. Terwijl stroomen water in het gebouw werden geworpen, werden door het groote convent broeders van 't sanatorium „Huize Overdonk" dat naast deze kweekschool staat, ln allerijl alle kostbare boekwerken en andere stukken naar buiten gebracht. Een gelukkige omstandigheid was. dat juist de groote vacantie was begonnen, zoodat geen der honderden leerlingen aan wezig was. Het zag er zeer ernstig met het bran dende gebouw uit. zoodat de burgemeester de hulp inriep van de Tllburgsehe brand weer, die spoedig met het noodlge mate riaal aanwezig was. ZIJ behoefde evenwel geen dienst te doen. daar, dank zij een grooten brandmuur, de rechter- en linker vleugel alsmede de kapel behouden kon den blijven en alleen het groote midden stuk uitbrandde. De geheele bovenverdieping is verwoest, terwijl de beneden gelegen leslokalen ern stige waterschade hebben gekregen. Het nahluxschen nam gerulmen tijd in beslag, omdat het geheele pand wel met pannen gedekt, maar met riet onderscho- ter. was. De retraite, die gisteren zou beginnen, moest worden afgelast. De oorzaak is voor alsnog onbekend, men denkt evenwel aan kortsluiting. Er werd in het gebouw door verschillende personen gewerkt om het ge reed te maken voor de retraite. Dank zij hun aanwezigheid kon zoo spoedig het sein van uitslaanden brand worden gegeven. Te Oldcnzaal. Tijdens een hevig onweer sloeg gister avond om zes uur de bliksem in de groote landbouwschuur van den heer Spit aan den Rossummerweg nabij Oldenzaal. In een oogwenk stond alles ln lichter laaie. De schuur brandde tot den grond toe af. De groote voorraad hooi en landbouwge reedschappen gingen ln de vlammen op. Verzekering dekt de sohade. Heidebrand tusschen Donderen en Norg. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken op het terrein van het staatsboschbeheer tusschen Donderen en Norg (Dr.) Vijf hectaren helde werden door het vuur vernield. Met behulp van militairen en van burgers ls het aanwezige personeel er ten slotte in geslaagd het vuur te bedwingen. lederen dag brandt de Nederlandsche Heidemaatschappij van deze gronden een strook af om deze te ontginnen. Ook Za terdag was dit het geval en men vermoedt, dat het vuur is blijven smeulen. Twee boerderijen door den bliksem getroffen. Omstreeks vier uur gistermiddag heeft zich boven het noorden van Friesland een hevig onweder ontlast. Daarbij sloeg de bliksem ln de groote boerderij van J. Odlnga bij Delnum ln de gemeente Menal- dumadeel. De boerderij werd geheel in de asch gelegd. Op ongeveer hetzelfde tijdstip ls door blikseminslag brand ontstaan in een boer derij te Bovensmilde, bewoond door den heer Schuring. De geheele boerderij ging verloren. Een varken en een hond kwamen in de vlammen om. Brand in landbouwschuur te Ravenstein. Gistermiddag omstreeks een uur ls door onbekende oorzaak brand uitgebroken ln de groote landbouwschuur van de gebrs. Elemans te Ravenstein. Door de groote droogte was de geheele schuur in een mi nimum van tijd een vlammenzee, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De ln de schuur geborgen roggeoogst alsmede alle landbouwmachines, waaronder een electrische dorschmachine zijn geheel ver loren gegaan. De ln de onmiddellijke na bijheid staande woning bleef dank zij de gunstige windrichting gespaard. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Brand in bioscoop te -Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een korte doch zeer felle brand ge woed op de zolderverdieping van Cinema Parisien. gelegen ln de bocht van den Nleuwendijk te Amsterdam. Het was omstreeks kwart voor drie. toen de brandweer van vier kanten werd ge alarmeerd dat de vlammen uit de kap van de bioscoop sloegen. Drie motorspuiten en een ladderwagen waren enkele minuten later ter plaatse. Aanvankelijk Het de brand zich ernstig aanzien, temeer daar het oude hooge gebouw in een zeer dicht bebouwd gedeelte van de stad ligt. Men was echter het vuur binnen zeer korten tijd meester. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zolder, de vierde verdieping, waarop oude requisieten lagen opgestapeld, brand de geheel uit en het dak stortte voor een gedeelte in. Een oogenblik bestond het ge vaar dat het vuur over zou slaan naar het belendende perceel, waarin de Cinema Central ls gevestigd. Door het vlugge en vakkundige optreden van de brandweer, kon dit echter worden voorkomen en de schade bleef aan dit gebouw, dat op die hoogte ongeveer op een meter afstand van de brandende bioscoop stond, beperkt tot geschroeide daklijst en raamkozijnen. De bioscoopzaal van Cinema Parisien heeft geen schade opgeloopen. De exploitant, de heer Clabau. die bo ven de bioscoop woont, was met vacantie afwezig. Eigenaar van de bioscoop ls de heer De 8met. Verzekering dekt de schade. Het ts niet onmogelijk, dat kortsluiting de oorzaak van dit felle gevaarlijke brand je was. Beslissing van alg. vergadering gevraagd. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft haar leden tegen Maandag 29 Aug. a.s. in algemeene vergadering te Haarlem bijeengeroepen. In deze vergadering zal beslist moeten worden over de bedrijfs maatregelen. Het hoofdbestuur, aldus het „Weekblad voor Bloembollencultuur" neemt het volgende standpunt in: Het hoofdbestuur acht het. nu de om standigheden in het bloembollenvak naar zijn meening hebben uitgewezen, dat be drijfsmaatregelen onmogelijk gemist kun nen worden, noodlg, dat de algemeene ver gadering zich erover uitspreekt, of zij deze meening deelt. Het hoofdbestuur acht dit noodlg omdat op 21 Juni 1937 door de alg. vergadering een ultsoraak ls gedaan, waar bij zij het niet gewenscht achtte, dat be drijfsmaatregelen voor het bloembollenvak in 1937/'38 werden gehandhaafd. Bovendien moge uit de stemmen, die ge regeld opgaan, om een nieuwe uitspraak uit te lokken, en uit den aandrang, die hiertoe wordt uitgeoefend, geconcludeerd worden dat. vele leden het niet of niet meer met. de in 1937 gevallen uitspraak eens zijn. Een andere aanleiding hiertoe is een schrijven van den Minister van Economi sche Zaken in antwoord op brieven, waar in resp. de ultsoraak van vorig jaar in herinnering werd gebracht, aangedrongen werd op beperking van de teelt van z.g. surpiussoorten en op inlevering van tuloen der oppervlakte-eenheid. 7, Ex. zag in deze brieven een tegenstrüdigh»id. en verzocht het standpunt der vereeniging t. o. v. de bedrijfsmaatregelen te mogen weten. Dit was voor het hoofdbestuur een aanleiding te meer. om een uitspraak van een alge meene vergadering te vragen, en nog wel op korten termijn, om Z. Exc. op de ge stelde vraag te kunnen antwoorden. Dat niet eerder in het laar de gelegen heid ls aangegrepen om tot een dergelijke ergaderin- te komen, ls te wijten aan het feit. dat in de begin April gehouden alg. vergadering ernstige critiek werd uitge oefend op het beleid van het hoofdbestuur in verband met de uitvoering der sanee- ringsmaatregelen. Het was toen noodzake- liik om allereerst na te gaan of deze cri tiek gedeeld werd door de meerderheid der leden: hiertoe werd in Jun' een vergade ring gehouden, waarin bleek, dat dit niet hot geval was. waardoor echter een uit spraak over het nu aangeroerde punt op den achtprgrond kwam te staan. Nu op betrekkelijk korten termijn een uitspraak noodig geoordeeld wordt, moet deze daar door dus in het drukke handelsseizoen ge vraagd worden Het hoofdbestuur voelt het onaangename hiervan, maar acht deze kwestie te belangrijk, ook voor ieder lid individueel, dan dat hierom van een alg. vergadering op dit oogenblik zou moeten worden afgezien. Het hoofdbestuur meent, dat over den aard der bedrijfsmaatregelen in een alge meene vergadering moeilijk een beslissing genomen kan worden. Allereerst is een alg. vergadering hiervoor een te moeilijk te han- tceren lichaam, waarin te bezwaarlijk be slissingen over onderdeden kunnen wor den genomen Bovendien veranderen de omstandigheden voortdurend, zoodat het een vakbelang kan zijn om op korten ter mijn wijzigingen aan te brengen. Het hoofdbestuur meent, dat men hiervoor ver trouwen moet hebben ln de daarvoor aan gewezen instanties, waarmede de besturen der organisaties, waarin toch de vertrou wensmannen worden gekozen en die reke ning zullen houden met wat in het vak leeft, nauw contact houden. Het gaat er nu om. dat het hoofdbestuur van meening is. dat het vak het onder deze omstandig heden niet zonder alle maatregelen kan stellen Zonder bedrijfsmaatregelen zouden aanmerkelijke verliezen geleden worden, die In een ander laar nog grooter zouden zijn als de teelt onbelemmerd was en daar door zou worden uitgebreid, zonder dat dez» een zoodanig gevolg op den exoort zouden hebben, dat hiervan in de toekomst meer winst verwacht zou mogen worden. Vele afzetgebieden hebben toch den invoer van bloembollen gecontingenteerd, en het is waarschijnlijk dat belangrijke afzetgebie den bl) te lage prijzen van onze produc ten eveneens tot eontingenteering zouden overgaan op grond van z.g. dumping. Dit zou een prijsval door onbeheeTschte teelt nog dieper doen zijn. Het standpunt van het hoofdbestuur is daarom, dat het in het belang van het vak is. dat bedrijfsmaatregelen voor het bloem- boilenbedrijf afgezien van de vraag, wel ke die nrecies zullen zijn noodig zijn. liet ziet in dat aan de tegenwoordige maat regelen bezwaren kleven, maar meent, dat men in de besturen moet trachten deze be zwaren te overwinnen, zonder alle maat regelen overboord te werpen. Blikseminslag te Gemert. Gisterochtend ls tijdens het onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van J van Hout, te Gemert. De geheele boerderij U een prooi der vlammen geworden. Een paard, enkele varkens en kalveren zijn omgekomen. De geheele inboedel, de hooi en roggeoogst en de landbouw-inventarls zijn vernield. Verzekering dekt de schade. Gisteravond ls voorts de boerderij van J. Reynen te Gemert door blikseminslag in vlammen opgegaan. Ook hier zijn de in boedel. landbouw-lnventaris en de hooi oogst in de vlammen opgegaan. Eenig vee is ln de vlammen omgekomen. De moeder van het gezin, dat uit zes kinderen be staat, lag ziek te bed. Zij kon ternauwer nood worden gered en werd bij buren op- gonomen, M Verder sloeg de bliksem in een hooimijt, behoorende aan de boerderij van H. Hel- voirt. Deze brandde geheel af. Aan het woonhuis van de weduwe Kruis, waar de bliksem eveneens insloeg, werd j geen schade aangericht. „Ober, het ruikt hier naar verf!" Verscheidene wijken van Gemert zijn „Die belde dames gaan dadelijk weg, door het onweer geruimen tijd zonder licht mijnheer geweest, doordat de bliksem de lichtlelding j had getroffen. 32

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7