Russisch-Japansche strijd duurt voort Intense spanning op de Karimata LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Augustus 1938 Machtsvertoon Russen der Men baggert boven het tweede wrakstuk Weer een kanon opgehaald. boodschap overhandigde, waarin oprechte hoop wordt irftgesproken. dat het Ita- llaansch-Engelsch accoord spoedig van kracht moge worden. De groep is van meening, dat het van kracht worden een der belangrijkste j factoren voor een duurzamen vrede in Europa zou vormen en is er van over tuigd, dat de groote meerderheid van het Britsche volk herstel van de En- gelseh-ïtaliaansche vriendschap wenscht Mussolini droeg kolonel Rocke op de on derteekenaars van de boodschap te doen weten, dat ook hij wenscht. dat de betrek kingen tusschen Italië en Groot-Brittannië zullen zijn. zooals zij gedefinieerd zijn in de overeenkomsten van 16 Mei, welke ac- coorden het verleden hebben geliquideerd. Ook hij wenscht de overeenkomsten spoe dig van kracht te zien worden. Lord Runciman heeft te Praaz weer verschillende besprekingen gevoerd o s. ook met den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn Wilson, die weer naar Berlijn is afgereisd. Ook heeft hij weer de Sudeten- Duitsche afgevaardigden ontvangen. Zaterdagavond zfjn Lord en Lady Run ciman per auto op het kasteel te Zdar, een bezitting van graaf Kimsky aange komen Zij hebben er leden der Tsjecho- Slowaaksche en Duitsche aristocratie ont moet. De „Times" echrijft. dat Runciman blükbaar een zeer goed begin heeft -e- maakt. Hij heeft met volkomen onpartijdig heid. de vertegenwoordigers van de voor naamste partijen ontvangen en. wat het belangrijkste is, hii heeft blijkbaar het vertrouwen van allen gewonnen. Men moet thans den bemiddelaar allen tijd laten. Reeds alleen zijn aanwezigheid te Praag schijnt kalmeerend te werken en men hoopt, dat thans een einde komt aan de incidenten, welke ontstaan, doordat mili taire vliegers over de grens vliegen. Het einde van deze incidenten ls een eerste voorwaarde voor een succes van de Britsche bemiddeling. Naar het Poolsche Telegraaf Agenschap meldt hebben lntusschen drie zware mili taire Tsjechische vliegtuigen weer boven vreemd en ditmaal Poolsch gebied gevlo gen. in de nabijheid van Zyniec. De toestellen zouden ongeveer 22 KM. od Poolsch gebied zijn doorgedrongen, waarna zti terugkeerden. De Poolsche gezant te Praag heeft op dracht gekregen categorisch te protestee ren tegen de schending van Poolsch eebied. Helaas hebben zich in Tsjecho-Slowa- kije weer eenige incidenten voorgedaan. Zoo wordt uit Praag in een officieel com muniqué vermeld, dat te Zatec gisteren een gymnastiekfeést voor Duitsche arbei ders gehouden. Toen een groep turners na de uitvoering weer naar het station ging, bevond zich op het voornaamste plein een groote menigte, waaruit scheldwoorden op klonken. Eenige personen spuwden in de richting der gymnasten- Het kwam tot een vechtpartij hoewel de politie direct ingreep. Verscheidene personen werden gewond. Aangezien zich een groote menigte op het plein bevond, was de politie genood zaakt haar te verspreiden. Voor een hotel ontstond een nieuwe vechtpartij, waarbij een persoon licht ge wond werd. Drie politiebeambten liepen eveneens eenige wonden op. De orde kon worden hersteld, terwijl een onderzoek gaande is. Voorts is des nachts ingebroken bij den Duitschen militairen attaché te Praag, kolonel Toussaint. De politie heeft alleen kunnen vaststel- Jen, dat Ingebroken was. daar kolonel Tous saint niet te Praag is en zijn woning exter ritoriaal gebied is. Men moet thans wach ten op den terugkeer van den kolonel, al vorens tot een nader onderzoek kan wor den overgegaan. Malcolm MacDonald. de Engelsche minister van koloniën, heeft geheel onver wacht een bezoek van twee dagen aan Palestina gebracht. In een mededeeling van het ministerie van Koloniën te Londen wordt verklaard, dat MacDonald den toestand ln Palestina met den Hoogen Commissaris en den op perbevelhebber geheel onder de oogen heeft gezien. Zelf verklaarde MacDonald: „Wij en vele anderen streven er naar, ons deel te hebben aan het herstel van den vrede in Palestina op den grondslag van recht vaardigheid jegens belde volken, die daar hun tehuis hebben en dat zal ons voort durend streven zijn". Naar het bureau van generaal veldmaar schalk Goring mededeelt, zal de Italiaan- sche luchtmaarschalk en gouverneur-ge neraal van Libye, Italo Balbo, morgen naar Berlijn komen Hij zal verscheidene dagen in Duitschland blijven en daar o-m. oefe ningen van het Duitsche luchtwapen bij wonen. De Deensche gezant heeft in opdracht van den Koning van Denemarken aan Goring het grootkruis in de arde van Danebrog, met de versierselen in diaman ten, overhandigd- Bovendien overhandigde de gezant als persoonlijk geschenk de bij het grootkruis behoorende groote orde keten DUITSCHLAND. Streven naar Duitsche geloofseenheid - De a.s. herfstmanoeuvres. De Landsbisschop van Bremen. Weide- mann. ontplooit den laatsten tijd een groote actie, welke blijkbaar door de staatsautoriteiten wordt gesteund en die er od gericht is, alle Christelijke belijdenissen in één gemeenschappelijk front van een aigemeene „belijdenis" zonder dogma's samen te brengen. Parallel met deze actie ontwikkelt zich een streven van „katho lieke" zijde, uiteraard in strijd met de kerkelijke hiërarchie der katholieke kerk, dat er op gericht is een „bond van Duit sche geloofseenheid" te vormen, welke alle christelijke belijdenissen, los van het gezag van Rome, in één Duitsch kerkelijk front onder te brengen, zonder een bindend ker kelijk gezag. Van die zijde streeft men naar het bij eenroepen van een aigemeene Duitsche kerkvergadering, waar de problemen ..kerk en staat" zouden worden besproken en waartoe ook de rijksautoritei ten zouden worden uitgenoodigd. Op deze -kerkverga deringzou men dan trachten een com promis te vinden met het rijk, in he» bij zonder wat betreft de ontwikkeling dei- opvoeding van de ieugd. welke volgens de initiatiefnemers zich in ..spartaanschen" geest en in het zuiver houden van het ras zou moeten ontwikkelen. Kerkelijk zou er geen enkele noodzake lijkheid bestaan, de jeugd in kerkelijke bonden onder te brengen Vooral voor katholieke en evangelische zijde (vooral van den kant der aanhangers van ds. Nie- möller) wordt de ontwikkeling van deze acties met bezorgdheid gevolgd Algemeen wordt verwacht dat de toestand op kerke lijk gebied nog gecompliceerder zal worden, dan thans reeds het geval is. Voorts wordt uit Keulen gemeld, dat de uitgave van het officieel orgaan van het bisdom Trier het z.g. Paullnusblatt voor onbepaalden tijd verboden is Genoemd orgaan gaf leiding aan de „Katholieke Actie" in geheel West-Duitschland. In katholieke kringen ziet men in het stop zetten der uitgaven van het blad van den aanval op de katholieke actie in Duitschland. welke onlangs door Göbbels werd aangekondigd. Het Paulinusblatt is een van de weinige katholieke bladen, die na het bewind der nat. socialisten in West Duitschland konden blijven verschij nen. Dertig leden van genootschap van .Bij belonderzoekers". zfjn door de rechtbank te Bremen tot strenge straffen veroordeeld. Zij werden vooral beschuldigd zich te hebben verzet tegen den militairen dienst en tegen het werk in de oorlogsindustrie. Voor de eerste maal sedert de instelling van den militairen dienstplicht zullen re servisten in aaneengesloten formaties deel- deelnemen aan de herfstmanoeuvres van het Duitsche leger. Het aan de Joden opgelegde verbod tot uitoefening van de dokterspraktijk, zal te Weenen veel sterkere gevolgen hebben dan in de rest van het Duitsche rijk. Men telt nJ thans te Weenen op een totaal van 1787 artsen, 1127 Joden en op een totaal van 637 tandartsen, 412 Joden. Daarentegen is in de overige deelen van Oostenrük het aandeel der Joden in het artsenberoep aanmerkelijk geringer De gebroeders Franz en Erich Sass. de beruchte inbrekers, die o.m. in 1929 een geweldigen inbraak gepleegd hebben bli de Discontogesellschaft te Berlijn, hebben thans, tegenover het overstelpende bewijs materiaal der crimineele politie een be kentenis afgelegd, betreffende hun mis drijven in de jaren 19261932. 7.11s de zwakste lUen. kunnen 1^' AZUN HAAS' Ai verdragen 1279 (Tng-ez. Med.) ITALIË. Beschouwing over het rassenvraagstuk. Het eerste nummer van het tijdschrift „Diffesa della Razza" (Verdediging van het ras) is verschenen. De omslag vertoont een Romeinsch profiel, door een zwaard gescheiden, van een caricatuur van een Jood en van een negerinnekop. De hoofd redacteur. Interlandi. schrijft ln de Inlei ding, dat Italië het rassenvraagstuk wel onder oogen moest zien, toen het door de verovering van een Imperium verschil lende rassen ging beheerschen, terwijl „het zeer oude, agressieve rassisme. het verwoedste en delireerendste der ideolo gische rassismen, het Hebraïsme, openlijk de menscheiijke maatschappij bedreigt en tracht te onderwerpen aan zijn doeleinden met medeplichtigheid van ellendig cor rupte volkeren en partijen". De actie van het tijdschrift zal een drievoudig aspect hebben: wetenschappelijk, documentair en polemisch. Na deze inleiding volgen verschillende artikelen van academisch karakter waar van een onderteekend is door den minis- Nieuwe Japansche vredes voorstellen afgewezen. Zooals wij verleden week reeds met eenige bezorgdheid te kennen gaven, is, ondanks de onderhandelingen tusschen Rusland en Japan, ook jn het afgeloopen weekeinde weer gevochten en de strijd schijnt zelfs in hevigheid te zijn toegenomen. De tegenstrijdigheid ln de berichtgeving is echter weer groot, zoodat het bijzonder moeUijk valt, zich een juist oordeel over het voorgevallene te vormen. Volgens telegrammen uit Japansche bron is de activiteit der Russische luchtmacht zéér groot geweest, ondanks het feit. dat de Japansche ambassadeur Sjigemitsoe te Moskou tot tweemaal toe een bezoek heeft gebracht aan Litwinof, wlen hij wederom nieuwe vredesvoorstellen deed, met het doel ,.de verschillen van meening te vereffe nen", doch tegelijkertijd krachtig protes teerde tegen de herhaalde Russische lucht aanvallen. Een honderdtal Sovjet-Russische vliegtuigen n.I. hebben aan het front van Tsjangkoefeng méér dan 500 bom men geworpen. De speciale correspondent van Domei aan dit front verklaart, „dat dit de grootste luchtdemonstratie was, die ter van justitie Solmi, waarop een aantal artikelen Frankrijk aanvalt. Voorts wordt gezegd, dat de Joden vijanden van het fascisme en van Italië zijn. Voorgesteld wordt de Joden als vreemde lingen te beschouwen om eens voor al. alle gevaren, die zij vertegenwoordigen, uit den weg te ruimen. Het blad heeft de goedkeuring verwor ven van Mussolini, die Interlandi heeft ontvangen en tegenover hem zijn leven dige voldoening heeft uitgesproken over de wijze, waarop het blad was samengesteld. Hij heeft hem voorts instructies gegeven. VEREENIGDE STATEN. De strijd tegen den handel in verdoovende middelen Gevolgen van de hitte. Federale agenten van het bureau voor verdoovende middelen hebben te Phila delphia een zekeren William Weber gear resteerd. die aan het hoofd zou staan van een organisatie voor den verkoop van ver doovende middelen, welke in de staten New York, New Yersey en Pennsylvania werkt. Tevens hebben zij te New York drie andere leden van deze organisatie, die per jaar voor meer dan een millioen dollar aan verdoovende middelen verkocht, gearres teerd. In den staat New York zijn weer zeven menschen door zonnesteek om het leven gekomen. Ook in de badplaatsen hebben zich talrijke doodelijke ongevallen voor gedaan. Te Sevicrsville in Tennessee heeft een zware regen groote schade aangericht: huizen en auto's werden door het hooge water meegesleurd. In dit gebied zijn acht menschen verdronken. (Van onzen specialen verslaggever). „We zitten boven het tweede wrak stuk" zeggen de mannen, die op de Karimata met intense belangstelling in den zeeftrommel turen. „Verklaar ons dat eens nader" vra gen wij. „Welnu. We hebben eerst een tijd lang gebaggerd op een wrak. Toen is de goudstaaf gevonden. Maar daarna is er een tijdlang niets, vrijwel niets ge vonden. We hebben toen in zenuwach tige spanning verkeerd. Er konden maar twee dingen gebeuren: óf er zou in het geheel niets meer komen óf we zouden na verloop van tijd op een tweede wrakstuk stooten. En dat laatste is gebeurd, een overduidelijk bewijs, dat we op den goeden weg zijn". Zooais men weet is reeds lang ge leden komen vast te staan, dat de Lutine, mede tengevolge van het steeds maar werkende zand, in stukken is ge slagen. IHet is maar de vTaag in hoe veel stukken. De algemeen geldende op vatting is, dat er twee wrakstukken zijn, die van het voor- en middenschip en die van het achterschip. Indien de laatste theorie juist is, kan dus worden aangenomen, dat de Karimata op het oogenblik boven het achterschip werkt. Is dat inderdaad het geval dan kan, tenzij zich onverwachte moeilijkheden mochten voordoen, de vondst van de vele goudstaven binnen niet al te lan gen tijd worden verwacht. Maar zeker heid hieromtrent bestaat nog steeds niet. Sommigen meenen, dat dit tweede stuk niet het achter-, maar het mid denschip is. Ou de Karimata heerscht thans hoog spanning. Wij op Terschelling bemerken daarvan vrijwel niets. Men wordt er zich eerst bewust van. wanneer men den voet aan boord zet van de drijvende fabriek, die hoe vaak men er ook komt. steeds bewondering blijft afdwingen. Naarmate men op grootere diepte is gaan werken, zijn de moeilijkheden grooter ge worden. Het is onvermijdelijk, dat zich van tijd tot tijd zandverschuivingen voordoen welke het werk. zt1 het doorgaans slechts korf. stagneeren Zoo'n verschuiving heeft zich Zondagmorgen om 4 uur weer voor gedaan. Men was genoodzaakt met df Kari. ma.ta 7 meter ach'erwaarts te gaan. erwijl op eenigszins geringere diepte, nl. 19 M. moest worden gewerkt Na een verschuiving brengen de emmers vrijwel niets dan zand, zand en nog eens zand. naar boven. Maar gistermiddag was ook dit euvel weer opge heven en begon de sfeer van spanning op de Karimata weer voelbaar te worden. Want elk oogenblik kon de groote schat gevonden worden. Nieuwe vondsten. Groote stukken wrakhout zijn weer ge vonden. Zaterdagmiddag werd er een paar maal van boven naar den opzichter bij de crlbleur getelefoneerd; pas op. er komt een groot stuk wrakhout. En waar dergelijke zware stukken hout worden opgehaald, kan ook het goud worden gevonden. Even heerschte er dan hoogspanning bij den zeeftrommel. maar spoedig klonk het te leurstellend: ...41 leen maar hout!" Een interessant moment deed zich voor toen plotseling de machine stopte: er zat iets zwaars in de emmers) Men rende naar beneden om te zien of er misschien goudstaven in groote hoe veelheden waren opgebaggerd. Maar de hoop bleek ijdel: het was de schroef welke jaren geleden door een boot van de firma Doeksen op deze plek was verloren. Merkwaardig is het. dat er slechts zeer weinig muntstukken worden gevonden. De Lutine heeft om. duizenden Spaansehe matten aan boord gehad, waarvan er slechts enkele ln de zeeftrommel zijn aan getroffen De schelpenzuigers „De Tijd" en .Friesland", die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw op het Lutlne-wrak hebben gewerkt, vonden nog honderden geldstuk ken op dezelfde plaats. Dat bewijst de vondst van den hamer van den heer H. J Stobbe. Deze hamer ls Zaterdag als een zeer bijzonder geschenk aan den heer Stobbe te Harlingen overhandigd, die toen zijn 65-jarlg huwelijksfeest vierde. De heer Stobbe, die in 1886 op de „Friesland" werkte, had. zooals men weet, zijn hamer bij het verrichten van reparatiewerkzaam heden boven het Lutlne-wrak verloTen. Slechts twee Spaansche zilveren matten zijn er ditmaal gevonden op dezelfde plaats waar ze vroeger bij emmers werden op geschept, In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een tweede kanon gevonden, een kanon van miniatuur-afmetingen. Som migen nemen aan, dat een dergelijk ka nonnetje op het achterschip heeft gestaan om te gebruiken wanneer zich eventueel muiterij aan boord zou voordoen! Welke is de geluksploeg? Interessant is het te constateeren, dat er tusschen de drie ploegen, welke op de Karimata werken, een zekere naijver bestaat. Elke ploeg heeft 12 uur dienst, waarna men voor een vol etmaal kan „af zwaaien". Een zeer gunstige indeeling dus. welke door allen zeer wordt geapprecieerd. Maar de eene ploeg gunt de andere haast de vondst van de goudstaven niet. De man nen, die ln den nacht toen de eerste goud staaf was gevonden, dienst deden, werden ln den beginne de geluksploeg genoemd, maar dien eerenaam zijn ze al weer kwijt. De strijd gaat er nu om welke ploeg straks de „aap" zal .vangen, zooals de op Ter schelling zeer populaire leider van het werk, de heer Bol, het uitdrukt. De geest aan boord van de Karimata is in een woord voortreffelijk. Er wordt hard en met groote toewijding gewerkt. Allen beseffen, dat zij hun krachten wijden aan een hoogst merkwaardig, in alle opzichten uniek werk. Deze uitstekende geest ls voor een niet gering deel te danken aan de ca paciteiten van de leiders, die met grooten tact te werk gaan en weten hoe ze met hun mannen moeten omgaan. De heer Bol, de man, die ln de meest spannende oogenblikken een toonbeeld van de groot ste kalmte is, ir. Van Capelle, de ambi- tieuse, vriendelijke werker en ir. v. d. Ma- rel. de zwijgzame, die zich eveneens met hart en ziel aan deze bijzondere taak wijdt. De Gemeenschappelijke Mijnbouw- Maatschappij „Billiton" heeft dit werk wel op de meest zorgvuldige wijze voorbereid. De visschers. Er zijn veel visschers betrokken bij de zen glgantlschen arbeid. De Karimata zwoegt voort en vtscht dag en nacht naar de mysterieuze schatten, die reeds bijkans anderhalve eeuw op de verbeeldingskracht van de menschen hebben gewerkt. Rond de Karimata bevinden zich honderden an dere visschers: de sierlijke meeuwen, die geduldig wachten op hetgeen van den mo len aan eetbaars in zee valt. Zoodra de kok een bak met etensresten in zee ledigt, komen de meeuwen van alle kanten aan gevlogen. Maar wanneer hij aardappelschil len over boord werpt, is er geen meeuw, die van zijn belangstelling doet blijken I Visschers, dat zijn ook de fotograaf en de operateur van Polygoon, die al een paar etmalen vergeefs aan boord hebben ge wacht om de vondst van den grooten schat te vereeuwigen. Ze zijn gistermiddag voor een korte adempauze aan land gegaan om gisteravond opnieuw naar de Karimata te vertrekken. Visschers dat zijn niet het minst de journalisten, die ijverig speuren naar nieuws, nieuws, dat de laatste dagen vrij wel ontbrak. Ze wachten bij elke boot, die van de Karimata komt. In den vroegen morgen staan ze al aan de kade, wachten de op de Stortemelk. Zoodra deze sleep boot binnen komt zonder vlag, weet men al hoe laat het is: geen goud. Maar gister middag kwam de Stortemelk in zicht met de driekleur in top. Er waren ingewijden bij de persmenschen, die wisten dat er be zoek op de Karimata was geweest en in dat geval keert de Stortemelk terug met de vlag op. Maar de meesten wisten het niet. Sommigen hadden hun blocnote en vulpen vergeten. Ze werden door een pa- nlschen schrik bevangen en renden terug naar het hotel om het ontbrekende te halen. Bulten adem keerden ze terug om toen voor de zooveelste maal te hooren: Van het Karimata-front geen nieuws! Druk wordt thans de vraag besproken: Hoe kan het groote nieuws straks het snelst worden overgebracht? Er zijn maar een paar telefoonlijnen naar Terschelling en het aantal journalisten is groot. Wie zal de eerste zijn? In Engeland krijgt de journalist, die het eerst een belangrijk be richt aan zijn blad telefoneert naar men beweert een premie. Deze premie zou de vorige week bij het bericht van de eerste goudstaaf gewonnen zijn door den verslag gever. die als athleet op den korten af stand een zekere reputatie heeft genoten Hij won den wedloop naar de telefoon met glans en bracht zijn blad het eerst met het heugelijk feit in kennis. Er worden thans maatregelen overwogen om een herhaling hiervan te voorkomen. Maar er zijn een paar doorverbindingen op het eiland. En nu gaat ln de kringen van de persmenschen het gerucht, dat dezelfde journalist met den bezitter van een dier doorverbindingen de overeenkomst heeft gemaakt, dat hij over die lijn onder alle omstandigheden het eerst zal kunnen te- lefoneeren Het groote nieuws. Hoe lang zal het nog duren? men ooit in het Verre Oosten heeft ge zien." De bommen richtten echter weinig scha de aan. Een beriöht uit Tokio meldt voorts, dat de Russen gisteren herhaalde malen de grens van Korea passeerden voor verken ningsdoeleinden. De Japansche vliegtuigen zouden tot afweer niet zijn opgestegen. De Japanners maakten slechts gebruik van af- weergeschut en machinegeweervuur. Het is hun gelukt twee Russische toestellen neer te schieten. Doch ook nadat Sjigemitsoe zijn „vredelievend" voorstel had gedaan, hebben de achter het Khasan-meer ge-' statlonneerde Japansche troepen een intensief vuur geopend op Sovjet-ge bied. Een groot aantal stukken geschut, van alle kalibers, met Inbegrip vari zware artillerie, vuurde op het gebied van Mandsjoekwo af en dekte de ope raties der Japansche infanterie, welke een offensief ontketende tegen de Sov jettroepen. De Sovjets beantwoordden het artillerievuur. Na drie of vier uur werd de Japansche artillerie tot zwijgen gebracht. De Sovjet troepen zouden, met deelneming van Sov- jetvhegtuigen. een tegenoffensief ontketend hebben en het Sovjetgebied gezuiverd van de overblijfselen der Japansche troepen en de tot Sovjet-Rusland behoorende grens- punten sterk bezet. De diplomatieke besprekingen. Inzake deze besprekingen wordt uil Moskou gemeld, dat Sjigemitsoe de voorstellen tot het beëindigen van den strijd en het terugtrekken van de troepen herhaald heeft. Litwinof heefl deze voorstelen echter opnieuw van dc hand gewezen. De besprekingen kunnen volgens de Rus sische opvatting slechts worden hervat, wanneer de Japansche troepen van Sovjet gebied zuilen zijn teruggetrokken en ga rantie is gegeven, dat de grens niet weer zal worden geschonden. Litwinof voegde hieraan toe, dat zich op het oogenblik wel iswaar geen enkel Japansch soldaat op Russisch gebied bevindt, doch deze toe stand kan elk oogenblik wijzigen, aange zien beide partijen pogen een zoo gunstig mogelijke stelling in te nemen. Sjigemitsoe heeft bovendien voorge steld voor het regelen van de grens kwestie niet alleen gebruik te maken van de kaarten van het verdrag van 1886, doch ook van kaarten, welke in het bezit kunnen zijn van Japan en Mandsjoekwo; Litwinof heeft dit even eens geweigerd. Tenslotte zelde Litwinof nog, dat na de vredesvoorstellen van 4 Augustus de Japan sche troepen tot den aanval zijn overge gaan, gesteund door zware artillerie. Ofwel zoo zelde hij, ls hier sprake van een poging om zich meester te maken van Russisch geibied ln vredestijd, ofwel het ls een poging van de Japansche militaristen, om Rusland ln een oorlog te betrekken. Ook heeft zich een nieuw grensincident voorgedaan op het oogenblik, dat de Japansche regeering de onderhandelingen aanknoopte. Een Ja pansch bataljon met drie mitrailleuri heeft de Russische grenswacht bij Grode- kovo aangevallen. De Japanners werden tenslotte teruggedreven. Aan beide zijden zijn slachtoffers gevallen. Litwinof besloot het onderhoud met de verklaring: De regeering van de Sovjet unie is besloten de meest krachtige maatregelen te nemen om een einde Ie maken aan den inval op Sovjet-Rui- siseh gebied. Japan moet zijn Kwan- toenleger en het leger in Korea dwin gen de grens te eerbiedigen. Het is tijd, aldus Litwinof, dat een einde komt aan de voortdurende incidenten en gevech ten aan de grens Na de bombardementen en besprekin gen beschoten de Sovjettroepen nog Tsjangkoefeng met kanonnen, waarna al) aanvallen deden met handgranaten. Zij zouden teruggeworpen zijn, doch er ln ge slaagd zijn, zich in de nabijheid te ver schansen. Bij heuvel 52 deden de Russische troe pen een tegenaanval, doch volgens Japan sche berichten konden zij geen vorderin gen maken. Vele Russische tanks vernield. Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede. dat Zaterdag aan de grens van Mandsjoekwo veertig tot vijftig Russi sche tanks door machinegeweervuur der Japanners zijn vernield. Ook de berichten over het gedwongen sluiten van diverse Japansche consuiaten ln Rusland duidt op spanning. Zoo moest het Japansche consulaat generaal te Cha- barowsk gesloten worden en dat te Blago- wetsjenk. Uit Londen verklaart Reuter, dat de be richten met elkander in tegenspraak zijn- Volgens het laatste uit Moskou ontvan gen telegram zouden de Japansche troe pen van Sovjetgebied zijn verdreven. Uit Yoeki i Korea) wordt daarentegen gemeld, dat de op Mandsjoerijsch gebied binnengedrongen Sovjet-troepen bij een mislukten aanval op den heuvel van Tsjangkoefeng gisteravond zware verliezen hebben geleden. Volgens een van het le ger ontvangen communiqué is een wan hopig gevecht van man tegen man voor afgegaan aan den terugtocht der Sovjets- De Sovjets hebben hun stoottroepen te ruggetrokken en bereiden een nieuw of fensief voor. De rechtervleugel van M' Sovjetleger heeft thans de Toemen-rlvler bereikt. De batterijen der Sovjets ken Koreaansche dorpen. Er wordt echter slechts weinig schade aangericht., terwuj tot nu toe nog geen melding is gemaaid van dooden en gewonden. Groepjes Russische vliegtuigen blijven voortgaan met hun actie. Zij hebben het verkeer op den spoorweg van Toemen naar Asjing onmogelijk gemaakt. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2