STADSNIEUWS Buitenland 79s(e Jaargang MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 No. 24038 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Ernstig vliegongeluk in Indië Het Japansch-Russische conflict Dit nummer bestaat uit DRIE bladen verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD'VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) ftpotheltersdijk is gemoderniseerd. Foto W. BLEUZÊ, Leiden. Zooals men heeft kunnen waarnemen, heef t de Apothekersdijk een grondige siraatrestauratie ondergaan. Na ongeveer as weken noesten arbeid werd hieraan aterdagmiddag de laatste hand gelegd. Dit enblik wilden de bewoners van den thekersdijk niet ongemerkt laten voor- ij gaan. In korten tijd werd een commis- k in het leven geroepen, gelden ingeza meld voor tractatie der arbeiders en wap- erde, als bij tooverslag. van bijna alle wo ningen de driekleur. De Apothekersdijk had lotseling een feestelijk aanzien. Er moest ten zeker cachet aan de opening worden gegeven, want alle bewoners waren dank baar gestemd. Te circa half twee waren alle arbeiders gereed en hadden dezen, alsmede dc bewoners en een vrij talrijk publiek zich aan de zijde van de Prinsessekade verza meld Een koord werd gespannen, waarna de uit de bewoners gekozen voorzitter, no- ris C. J. F. Dolk. een openingswoord rak Deze bracht in de eerste plaats, na- ens de bewoners van den Apothekersdijk, dank aan Gemeentewerken, afd. bestra- ing. voor het degelijk uitgevoerde werk, hetgeen hierin bestaat, dat de oude bestra- ing is verlaagd en daarboven van een mo dem wegdek is voorzien. Dit beteekent niet alleen een verbetering voor de aanwonen- den en het verkeer, doch ook vermindering oer onderhoudskosten. Ook zal het voor de Zaterdagsche bloemenverkoopers een ver assing zijn. als zij bemerken, dat hun gioentenblikjes. waarin zij hun bloemen Plegen uit te stallen, beter blijven staan, r aan de grachtzijde een breede strook gels is aangebracht. Tevens prees de voor tter de heeren Kiljan en van Ingen, zoo ede de arbeiders voor hun goed uitgc- voerden arbeid. Na dit openingswoord ver acht de heer Dolk aan mej. M. van Dijk, het koord door te knippen, welk oogenblik ten hierboven in beeld gebracht ziet. Hier- ;a werden de arbeiders getracteerd. Dc oofdopzichter, de heer Kiljan en een der beiders dankte namens zijn medearbei- oers voor de hun toegesproken woorden. stud1evereeniging van sociale werk(st)ers. Excursie naar Wijtenburg's Sigarenfabriek. Zaterdagmiddag j.l. maakte bovenge noemde Studievereeniging een excursie kar de fabrieken van de fa. Wijtenburg. Na door den heer B. Wijtenburg namens c? directie te zijn ontvangen, waarbij al 'reet kennis werd gemaakt met het pro duct der fabrieken, ving de rondgang aan. e leider, de heer B. Wijtenburg toonde et bedrijf in volgorde van bewerking der abak, van ruwe tabak tot „Edelachtbare", "ze twee en een half uur lange rond- 'andellng, waarbij elk onderdeel der be- erking nader werd uiteengezet en gede- onstreerd, gaf den excursisten een Juist eeld van de moderne sigarenfabricage, usschen de toelichtingen door werd nog tegenheid gevonden de tabakscultuur te opreken. Aan het einde van dezen leerzamen iddag dankte de voorzitter, de heer M. I. Wit de directie voor de geboden gelegen- aid een sigarenbedrijf nader te bezien en «n heer B. Wijtenburg voor de prettige bze. waarop hij deze excursie had ge ld. Voldaan over het gebodene werd af leid genomen. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: D- Planje, Schoolstraat 126, Voorscho- Handel in manufacturen. Vestiging "haal: Kerklaan 3, Rijswijk. De barricade aan den Rijnsburgerweg. Geduld is zulk een schoone zaak In den afgeloopen nacht is in den over weg nabij het station de tweede spoorweg- kruising aangebracht. Evenmin als de vorige week. toen het eer ste gedeelte van het werk werd uitgevoerd, waren de werkzaamheden ook thans des morgens om 7 uur nog niet beëindigd, on danks het feit, dat een zeer groot aantal arbeiders daarmede bezig was. Het verkeer werd dus weer in de vroege morgenuren omgeleid, d.w.z. het groote rij-verkeer. Den wielrijders was het toegestaan den Rijns burgerweg te volgen, mits zij zich de moeite wilden getroosten om nabij het station met de fiets op hun nek de bekende luchtreis te ondernemen. Deze wantoestand duurde tot 9 uur. Toen werd de passage over den overweg vrijge geven voor het autoverkeer, uitsluitend uit de richting Oegstgeest en voor het wielrü- dersverkeer uit beide richtingen. Dit laatste klinkt mooier dan het in wer kelijkheid was. Immers, wanneer de boomen geopend werden en de fietsers, die zich aan de stads- zijde hadden opgesteld, hun weg wilden voortzetten, werden zij in de uitvoering van dat voornemen belemmerd door een politie agent, die hen tegenhield en eerst het ver keer uit de richting Oegstgeest liet passee- ren. Meermalen ging daarmede zooveel tijd gemoeid, dat de boomen opnieuw begonnen te dalen en de fietsers wederom moesten wachten. Met het gevolg, dat velen alsnog hun geduld verloren en uit arren moede den moeizamen tocht over de luchtbrug aan vaardden. Eerst over elven was de toestand nabij den overweg weer normaal, voor zoover de situatie ter plaatse althans normaal te noemen is wijziging voor treinreizigers leiden—utrecht v.v. Met ingang van heden zullen aan het station alhier alle treinen naar Utrecht en Amsterdam W.P. en de motortreinen Alphen a. d. RijnGouda, vertrekken van spoor 2 idat is het spoor waar tot dusver de treinen uit Utrecht en Amsterdam binnenkwamen), terwijl de treinen uit Utrecht op spoor 1 vroeger het vertrekspoor) zullen binnen komen. C. A. SLIERINGS f In den afgeloopen nacht is alhier in den ouderdom van 75 jaar overleden de gepen- sionneerde hoofdagent van politie C. A. Slierings, die van 21 Februari 1891 tot 1 October 1923 bij de Leidsehe politie werk zaam was. De thans overledene vormde met zijn collega's Maartense. Wijnandts en De Swart het eerste viertal hoofdagenten, dat bij de instelling van dezen rang in 1905 als zoo danig werd benoemd. Twee militaire toestellen omlaag: gestort. Een bestuurder en een helper gedood Aneta meldt uit Batavia: Vanmorgen om kwart over tien zijn 2 Koolhoven-toestellen van de lucht- vaartafdeeling bii het luchtexerceeren (vliegen in verband) met elkaar in aan raking gekomen. Beide toestellen stort ten op 200 meter afstand van den grootcn postweg van Tjimahi. nabij Tjimindi, neer. De bestuurder van de K-19, de re- serve-eerste-luitenant, kort-verband- vlieger J. Peters en een inlandsche hel per, Parmo, die in de K-18 was geze ten, werden gedood. De bestuurder van de K-18, luitenant-vlieger Van Oost- indiën, wist zich vrij te maken van zijn toestel, waarna hij zijn parachute uit trok. Hij kwam veilig neer in een vijver, op 200 meter afstand van de plek waar de toestellen neerstortten. Het ongeluk is waarschijnlijk een ge volg van de remous, waardoor de K-18 en de K-19 tegen elkaar botsten. De K-18 viel op de K-19, waarna beide toe stellen als een steen omlaag stortten. De leerling-vlieger J. Peters was 30 Nov. 1911 te Ambt-Almelo geboren. In Nov. 1937 vertrok hij naar Nederl.-Indië. Na onderhandelingen weer nieuwe strijd. Nadat nieuwe onderhandelingen te Moskou zijn gevoerd tusschen Litwinof en Sjigemitsoe, waarbij de laatste we derom nieuwe vredesvoorstellen deed, die echter door Litwinof van de hand werden gewezen, terwijl gisteren de ge vechten en luchtaanvallen voortduur den, maken de laatste berichten we derom melding van voortdurenden strijd tusschen de Japanners en de Russen. Zoo deelt de woordvoerder van het Japansche leger in Korea mede, dat in den afgeloopen nacht en vanochtend te twee uur aanvallen van de Russen op de Japansche stellingen werden af geslagen. De Russen zouden er echter niet in geslaagd zijn een duimbreed terrein te winnen. Er werden hevige gevechten van man tegen man geleverd, waarbij aan beide zijden hevige verliezen geleden werden. Gisteravond te 10 uur heeft de Sovjet- Russische infanterie met een hagel van handgranaten de Japansche stellingen aangevallen. De aanvallers werden evenwel door het mitrailleurvuur van de Japanners teruggedreven. Verder wordt gemeld, dat vanochtend een dichte mist boven het gevechtsterrein lag. Vijftien Russische vliegtuigen namen een Koreaansch dorp onder vuur. Tien bombardementsvliegtuigen verschenen nog boven een ander dorp. De schade was echter gering. Ook andere Sovjet-Russische aanval len werden afgeslagen. De Japansche officier, die deze in lichtingen verstrekte, verklaarde, dat de Russen strijden over een front breedte van vier mijl. De sterkte van de Sovjet-Russische troepen bedraagt een divisie, voorzien van tweehonderd vechtwagens en honderd vliegtuigen. Hij gaf toe, dat de Japansche verbin dingen bedreigd zouden kunnen wor den, wanneer de rechtervleugel van het Russische leger oprukt naar den lin keroever van de Toemen. straatversiering tijdens regeerings jubileum. Lange Diefsteeg geeft het voorbeeld. Naar wij vernemen heeft de Buurtver. „Lange Diefsteeg" besloten om tijdens de viering van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin een bloem- versiering aan te brengen. De uitvoering is opgedragen aan den heer A. van der Kloot. Kweekerlj „de Vliet" te Zoeter- woude. Welke buurtcommissie volgt dit goede voorbeeld? EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van Pater C. Tonus O.S. Cr. Gisteren was het feest in de St. Petrus- kerk, waar een van haar parochiezonen, pater C. Tonus O. S. Cr., die verleden week zijn priesterwijding ontving, zijn eerste plechtige H Mis opdroeg. Vele geloovigen waren om halfelf in het kerkgebouw sa mengekomen om dit eerste misoffer bij te wonen, waarbij de Neomist werd geassis teerd door pastoor Beukers, presbyter- assistens, pater Fidelis O. Cap., diaken, father Gussenhoven. sub. diaken en kape laan Vervoord, ceremoniarius. Het zangkoor zong onder leiding van zijn directeur den heer Van Velzen. de vier stemmige ..Missa Sanctissima Trinitatis" van Hub. Cuypers. De feestpredikatie werd gehouden door den heer Th. M. Beukers, pastoor der parochie, die de waardigheden van den priester schetste, in het bijzonder die der voortzetting van Christus' verlos singswerk. Na gewezen te hebben op het wonderbare herstel van den vrede tusschen God en de menschen door het H. Misoffer, schetste spreker Christus' heilig kruis als een troost voor den bedroefde,, een kracht voor den zieke en de hoop voor den zon daar. In het kruis ligt het evangelie op gesloten; het kruis is het brandpunt van ons geestelijk leven; het kruis, waardoor wij in staat zijn ons levensdoel te berei ken; het kruis, dat wij uitdragen, dat wij prediken over de geheele wereld. Het kruis, dat alleen in staat is de menschen terug te brengen, wanneer zij zich in grootheids waanzin boven God willen stellen. En dan is daar de priester, die de genadegaven van God uitdeelt en ons de vruchten van het kruis, de H. Sacramenten geeft. Een vrucht van het kruis is het H. Doopsel, dat ons zalig maakt, is het Brood, dat van den hemel is nedergedaald, is die heerlijke zachtende balsem, die den zieke sterkt, het H. Oliesel. Een vrucht van het kruis zijn ook die wonderbare woorden „Uw zonden zijn u vergeven", de wonderen, die in den biechtstoel geschieden en die zoo ontelbaar en schoon zijn. En zooals Christus op het laatste avond maal verscheen, als offeraar, niet volgend de orde van Aron, maar die van Melchise- dech, zoo staat ook deze jonge priester hier om het bloedige offer van Christus op den berg van Calvarië, op onbloedige wijze voort te zetter.. Zich tot den neomist wendend, verzeker de spr dezen tijdens dit. mis-offer met de parochianen Gods zeger. te zullen afsme ken over hem, zijn familie en zijn pries terleven. Na de mis voerde het koor het ..Tantum Ergo" van Clemens en het „Jubilate Deo" van Simon Kroon uit. De dag v.erd besloten met een plechtig lof met „Te Deum". DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Japansch-Russisch conflict. Een verklaring van Ian Hamilton over Hitier Het Britsch-Italiaansch accoord De zending van Runciman Balbo naar Berlijn. Voor de, gelijk wij reeds gevreesd had den neg steeds heerschende gevechten tusschen de Japanners en de Russen en nieuwe Japansche voorstellen, die afgewe zen zijn, verwijzen naar elders in dit blad Uit het nieuwe Japansche aanbod en de afwijzing daarvan, zou kunnen blijken, dat Japan beslist een oorlog vermijden wil en eenigszins geschrokken is voor de gevol gen van de herovering van den Tsjang- koejengheuvel. terwijl de houding van Rusland ten deze zeer twijfelachtig is. Hoe de vork in den steel zit, zal wel binnenkort blijken, doch voorloopig kan men tegen over Russische „vredelievendheid" tamelijk sceptisch staan en zal Sovjet-Rusland Japan nog wel dwars blijven zitten, al be hoeft daaruit nog niet beslist een „oorlog voort te vloeien. Intusschen schijnen de bombardementen gelukkig nog niet veel schade berokkend te hebben. In een commentaar op deze grensinci denten" schrijft Donnadieu in de „Epoque", dat de Aziatische diplomatie de mensch- heid heeft gewend aan vreemde dingen. Toch is men onaangenaam getroffen als tegelijkertijd hevige gevechten worden ge leverd aan de grens en officieele onderhan delingen worden gevoerd. André Pierre schrijft in de „Oeuvre" dat hij den indruk heeft dat de Russen niet zullen dulden, dat Japansche troepen zich bevinden op gebied, dat de Sovjets onbe twistbaar eigen terrein acht. Hij gelooft, dat op het oogenblik een oorlog tegen Ja pan even populair zou zijn, als de oorlog van het Tsaristische Rusland tegen Japan impopulair was. De regeering te Tokio weet dit zeer wel en daarom poogt zij thans langs diplomatieken weg een regeling te vinden. o De gepensionneerde Britsche generaal Ian Hamilton, voorzitter der Schotsche afdee- ling van het Britsche Legioen, die een be zoek heeft gebracht aan Hitier te Berchtes- gaden. is met het particuliere vliegtuig van den Führer naar Berlijn teruggekeerd en vervolgens te Croydon gearriveerd. Hamil ton weigerde den journalisten iets over zijn gerprekken met Hitier te vertellen, alvorens Lij in Engeland rapport had uitgebracht. EERSTE BLAD BINNENLAND. Zaterdag en gisteren hebben in ons land weer tal van branden gewoed. (2e Blad) Meerdere slachtoffers van het water. (Ge mengd. 2e Blad). Toegangsweg van den autosnelweg Den. HaagUtrecht bij Voorburg vrijwel gereed. (Binnenland, 2e Blad). De wedstrijden om de Europeesche zwem- kampioenschappen (Sport, 3e Blad). Spanning op de „Karimata" (le Blad). BUITENLAND. Nieuwe Japansche voorstellen door Litwi nof afgewezen; de strijd tusschen Japan en Rusland wordt voortgezet. (1ste BI.). Hankau en Nantsjang door de Japanners gebombardeerd. (1ste Blad). Een verklaring van Ian Hamilton over Hitier (lste Blad). Overwinning van de Franco-troepen aan den Ebro. (le Blad). De „Queen Mary" verbetert een record. (Buitenlandsch Gemengd, 2e Blad). De bekende filmacteur Warner Oland overleden. (2e Blad). Britsch militair vliegtuig verongelukt; vijf slachtoffers, (lste Blad). zie voorts laatste berichten eerste blad. Het is te verwachten, dat het zwoele weer aanvankelijk nog zal aanhouden, doch dat het weer morgen in den loop van den dag weer wat droger en zonniger zal worden. De temperatuur blijft hoog. Hij verklaarde evenwel er zeker van te zijn, dat Hitier een Europeeschen oorlog wil vermijden, maar dat Duitsch- land zich niet tot in het oneindige toe zou laten „provoceeren". Te Londen zeide hij nog: „De algemeene houding der Duitschers is sterk ten gunste van den vrede. Ik denk, dat de Führer zelf den vrede wenscht. Mussolini heeft den Engelschen kolonel Cyril Rocke ontvangen, die hem in opdracht van de uit zestig leden bestaande Engelsch- Italiaansche groep in het Lagerhuis een Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden AUTO IN SLOOT GEREDEN. Goed afgeloopen. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is op den Lage Morse h weg nabij de Vondel- laan een personenauto, waarin twee jon gens en twee meisjes gezeten waren, geslipt en vervolgens in een langs dien weg gele gen sloot gereden. Een taxi-chauffeur, die het ongeval zag gebeuren, slaagde erin de portieren te openen, waarna alle vier in zittenden ongekwetst, doch met natte, be- I modderde kleeren, de auto konden ver laten. 1 Ondergeteekende 'Luk abonne kwartaal wonende (straat).. No.. tcenseht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf opgesonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1