Nieuws uit de Filmwereld De Derde route van onze „Marinepronkstukken" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Augustus 1938 Derde Blad No. 24036 79sfe Jaargang GEMENGD NIEUWS CRÈME De warmte doet wegdek springen. Scheur van 1 meter breedte op Biltschen straatweg. Met een formldabelen knal is gistermid dag een gedeelte van den nieuw aaneeleg- den Biltschen straatwee uiteen eesproneen. De oorzaak moet worden gezocht in de geweldige spanning die door de hitte in de fundeering is ontstaan. Het betreft hier een proefvak in genoemden weg, hetwelk volgens een nieuwe methode, n.l. het vast- knellen van klinkers in de betonfundeering werd aangelegd. Tal van ingenieur» zijn daarop deze werkwijze komen bezichtigen en ook het wegencongres heeft een bezoek aan dit gedeelte van den rijksstraatweg gebracht. Het is nu dit procédé dat het tegen de warmte heeft afgelegd. Over de geheele breedte van den weg scheurde de klinkerlaag over een afstand van ruim een meter cjjen. zoodat het ver keer moest worden gestremd Pe steenen sprongen anderhalven meter hoog. zoodat het een wonder mag heeten, dat geen ongelukken zijn voorgekomen daar genoemde route ontzettend druk be reden wordt. Het proefvak ligt in de ombuiging achter het dorp de Bilt en trok vooral door zijn Iraai uiterlijk de aandacht. Ook was het voldoende stroef, zoodat men in de krin gen van den rijkswaterstaat verheugd kon zijn met de aanvankelijke resultaten. Het schijnt minder de fundeering dan wel de metsellaag geweest te zijn, die ten gevolge van de hooge temperatuur aan het werken is gegaan. Toen een zware wagen was ge passeerd is de spanning te hoog geworden, met het reeds gemelde gevolg. Het cement van de tusschenlaag is ongeveer ander halven centimeter boven elkaar geschoven, terwijl tal van klinkers doormidden ziln gescheurd. Intusschen moet dit niet de eerste maal zijn geweest, dat men de nadeelen van de nieuwe werkwijze heeft ondervonden, daar eenige maanden geleden al een malheur is ontstaan meer in de richting Zeist en ook aan het Utrechtsche einde. De rijkswaterstaat heeft onmiddellijk maatregelen genomen om het verkeer te regelen. Hbld. BRANDEN. De Haarlemsche vrijwillige brandweer heeft vannacht een tellen uitslaanden brand gebiuscht, welke woedde in een der bovenhuizen gelegen boven de fabriek en winkels van de N.V. Zuivelinrichting „De Nieuwe Melkweg" aan de Marnlxstraat op den hoek van de Eikenstraat. Voorbijgangers zagen omstreeks kwart voor een een dikke rook opstijgen uit het dak van het bovenhuis, dat reeds eenlgen tijd onbewoond staat. Zij waarschuwden het gezin van den meesterknecht van ..De Nieuwe Melkweg", dat zich nog bijtijds in Veiligheid kon stellen. Inmiddels grepen de vlammen snel om zich heen en de brandweer, die het vuur met vijf stralen op de waterleiding aan tastte kon niet verhinderen, dat de boven woning geheel uitbrandde. Het belendende huls kon behouden blij ven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Gistermiddag om half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in de boer derij van A. van de Ven, gelegen in de Handelsche peel onder Gemert. Woonhuis, schuur en stal brandden tot den grond toe af. De Inboedel en de gedeeltelijk bin nengehaalde oogst gingen daarbij verlo ren, Door het werpen van zand wist de brandweer te voorkomen, dat ook de var- kensschuur verloren ging. De schade wordt op 5000 gulden geschat en wordt door ver zekering gedekt. Gistermiddag is het huis met stal en bergplaats van den landbouwer en melk venter G. Smeets gelegen op de Staay te Grevenbrecht IL. i afgebrand. De familie zat juist aan tafel toen het vuur ontdekt werd, dat uitgebroken was ln de stallingen achter de boerderij. De plaatselijke brandweer kon weinig uitrichten en kon slechts verhinderen, dat ten aan de andere zijde gelegen huis op vijf meter afstand een prooi der vlammen werd. De inhoud der stallingen en bergplaat sen ging verloren, o.m. een hoeveelheid veldvruchten. Van het woonhuis kon de inboedel grootendeels gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Ruim een jaar geleden was deze woning even eens door brand vernield. BIJ iHET OVERSTEKEN GEDOOD. Aanrijding te Rotterdam. Op den Goudschenslngel te Rotterdam is gisteravond omstreeks half zes een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 21-jarlgen tim merman J. van der Vlies het leven heeft gekost. De jongeman, die uit de Goudschewagen- straat kwam en wilde oversteken naar den Goudscheweg, zag van links uit de richting Oostplein een personen- en een vracht auto achter elkaar aankomen. HU wilde aanvankelijk wachten en liet dan ook de personenauto passeeren, doch stak direct achter dezen wagen toch over. waarop de bestuurder van de vrachtauto niet in het minst bedacht was. Door sterk te remmen trachtte deze bestuurder nog een aanrij ding te voorkomen, maar hierin slaagde hü niet. Van der Vlies werd door den wagen gegrepen en tegen de straat geslingerd. Een der wielen van de auto ging hém over de borst, waardoor hü zware inwendige kneuzingen opliep. De geneeskundige dienst bracht hem per ziekenauto naar het zie kenhuis aan den Coolslngel, waar hij bij aankomst reeds bleek te zUn overleden. Brievenroover aan het werk. Postdiefstallen in het geheele land. Van daders geen spoor. Er zijn den laatsten tijd in verschillende deelen van ons land herhaaldelijk postdief stallen gepleegd, waarvan men den dader of de daders tot heden niet heeft kunnen opsporen. Er is een aantal aangeteekende brieven met allerlei geldbedragen tijdens de ver zending van de eene naar de andere plaats gestolen, terwijl het een enkele maal zelfs is voorgekomen, dat de dader een andere enveloppe om een brief deed, nadat hij zich eerst het geld had toegeëigend. Wekenlang is de politie van het bureau aan de Warmoesstraat te Amsterdam met het onderzoek in deze diefstallen bezig geweest en daarbij zijn herhaaldelijk post ambtenaren en personeel van de Ned. Spoorwegen gehoord. Het is voor de recherche natuurlijk buitengewoon moeilijk uit te maken waar de dieven hun slag hebben geslagen. Het zijn voor het meeren- deel betrekkelijk kleine bedragen, die de onbekende daders hebben gestolen, doch het spreekt van zelf dat de directie der Posterijen en de politie alle pogingen in het werk stellen om de dieven op te spo ren. Het personeel der PTT. is reeds zoo dikwijls veThoord en gefouilleerd, dat de menschen eT hoogst ontevreden over zijn geworden. „Tel." 95 (LENGTE 25 K.M.) Ditmaal starten wij bij een gebouw, waar de Juiste oplossing van deze derde en laatste prüsvraag bekend was, voordat de opgave in de courant gepubliceerd werd. Ons devies luidt: „Naar Bulten" en dus doen wij dat zoo spoedig mogelijk. Wij gaan daartoe langs „Rijnoever" rechtuit en slaan pas rechtsaf bij een reclame van een Koninklijke onderneming met drie verschillende zetels. Bij telefoon-nummer 4700 gaan wij links. Een verouderd verkeersbord wijst ons later den verderen weg en daarna kiezen wij een wilgenlaantje, aan het einde waarvan wij eenige centen moeten offeren, tot ons pad. En nu? Een thermometer gaan wij voorbij en als wij dan - rechtdoor rijdende - een klok zien houden wij deze voortdurend links van ons, totdat wij een geheelen boog beschreven hebben. Bij ons uitgangspunt teruggekeerd, gaan wij verder met den thermometer in den rug, terwijl A.N.WB.-paal 3209 beteekent: „Naar links". Aan een verzoek der V.V.V. geven wij gevolg, zoodat de route duidelijk aangegeven als zij overal is voorlooplg geen moeilijkheden oplevert. „Fran- cientje" stuurt ons echter uit den koers! Even daarna gaan wij ln Westelijke richting. Een klok op een fraai gebouw laten wij rechts, en kort daarop een voetbalveld links liggen. Wanneer wij een blauw bord met witte letters en het cijfer 1106 aantreffen, veranderen wij weer van richting en aangezien het reeds In den middag is (4 uur) krijgen wij nu de zon precies ln den rug. Dit is echter maar voor kort, want dra gaan wij verder met de afbeelding van een rijwiel achter ons. Tot telefoonnummer 240 is vrij ver. Hier gaan wij naar links, totdat een prachtig vergezicht ons treft, om vervolgens af te slaan ln de richting van huisnummer 58. Tenslotte moeten wij noodgedwongen omlaag. Zoodra zich daartoe de gelegenheid voordoet gaan wij stroomopwaarts tot een rood kruis, dat ons. eenige tientallen meters verder, voorbij een schoorsteen brengt. Den pijl volgen wij niet. De richting, welke dit blauwwitte bord ons wijst, gaan wij pas na ongeveer 800 meter langs een verhard pad te hebben afgelegd. Om een bordje „Eigen weg" draaien wij hierna heen. Bij handwijzer 3764 manoeuvreeren wij zoodanig, dat het tramhuisje achter ona komt te liggen en bij het volgende kruispunt gaan wij rechts. Pas op, een onbewaakte overweg volgt! Een roode hand wijst ons den verderen weg, terwijl handwijzer 2244 ons een brug doet passeeren. Hoeveel kilo's zij dragen kan, noteere men even. Een winkelier, die zich nooh aan De Vries en Te Winkel, noch aan Marchant of aan welken taalregelaar ook, stoort, stuurt ons naar Hnks. Zoodra wij een bruggetje passeeren, dat Iets sterker ls dan dat van daareven, gaan wij langs het water. Dan roepen wij Persil te hulp. Zij zendt ons eerst links en dan rechts en op een driesprong bepalen wij on2e richting met medewerking van een groote P. Tevergeefs poogt een pijl ons, wielrijders, later een weg met vijf bij elkaar staande boomen ln te sturen en de weg naar rechts is ons te stoffig. Den grooten verkeersweg steken wij aanvankelijk niet over. De eerstvolgende handwijzer brengt ons echter op een zijweg, waar wij W. 1.00 S. rechts laten liggen. Dan nemen wij een weg, genoemd naar een diohter-staatsman. Toen hij vier Jaar oud was vond bij Nieuwpoort een veldslag plaats! Als wij weer afslaan krijgen wij fraaie bloemperken te bewonderen: eerst links van ons, dan rechts en tenslotte links en rechts. Ons eindpunt nadert. Eenmaal gaan wij nog links en dan zijn wij spoedig bij de finish: het gebouw van een bekende Leidsohe sportvereeniglng, welke een zwaan ln haar wapen voert. MAKELAAR IN ARREST. De gemeente-poli tie van Middelburg heeft den ongeveer vijftigjarigen makelaar in assurantiën, K. L. J„ in arrest gesteld. J. heeft jaren lang voor Zeeland verschil lende firma's vertegenwoordigd en was thans voornamelijk makelaar in assuran tiën. Het schijnt, dat hij er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan onregelmatigheden als makelaar en als vertegenwoordiger van verschillende assu rantie-maatschappijen. ONWEER BOVEN OUDDORP. Landbouwer door bliksem gedood. Gisteravond is tijdens een onweer boven Ouddorp de vijftigjarige landbouwer L Tikaarp in zijn woning door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Bij den landbouwer Meyer werd een geit getroffen, terwijl drie werkpaarden van den landbouwer Voogd door het hemelvuur gedood werden. earTweldaad x/nnr Uw 5405 Doos 20cL Ungez. Mr cl.) MOTOR TEGEN LINKS-AFSLAANDE AUTO OPGEREDEN. De motorrijder gedood. Gisteravond reed een zeswielige vracht auto od den rijksstraatweg onder Hierden in de richting Nunspeet. Ou het oogenblik. dat deze auto links af wilde gaan naar de garage Halfweg, wilde de 22-jarlge motorrijder M. R. uit Nun speet,' den wagen links passeeren. Hij vloog tegen de auto op en was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD, MUITERIJ AAN BOORD VAN NOORSCH SCHIP. De ..Diario de Lisboa" meldt uit Porto, in Lissabon, dat een deel der bemanning van het Noorsche vrachtschip „Lom" aan het muiten is geslagen, toen de kapitein be vel gaf naar Huelva te vertrekken. Vier muiters werden aan boord vastgehouden. De „Lom" was te Porto gekomen, om ko len in te nemen. HEVIG ONWEER TE LE HAVRE. Groote schade. Na drie dagen van een drukkende hitte is gistermiddag om drie uur een onweer van uitzonderlijke hevigheid losgebarsten. Het noodweer duurde ruim een uur, ge durende welken tijd bliksem en donder niet van de lucht waren en een zóó hevige regen, gepaard met hagel, neersloeg, dat de goten het water niet konden verwer ken, ten gevolge van den vloed. Heele stra ten en talrijke kelders liepen onder water. Ook overigens is veel schade aangericht. ALGEN KLEUREN WATER VAN ALPENMEER ROOD. In grooten betale komen touristen het merkwaardige schouwspel bewonderen van een rood Alpenmeer. Het water van het Tovelmeer n.l., zoo wordt uit Triest ge meld, heeft den laatsten tijd een roode kleur aangenomen, welk zeldzaam ver schijnsel zijn ontstaan dankt aan een groote hoeveelheid zoetwateralgen, Gleno- dinium genaamd. Een groep geleerden van het Museum voor Natuurlijke Historie is uit Venetië naar het meer vertrokken, ten einde het verschijnsel ter plaatse te be- studeeren. ONGELUK IN KALIMIJN. Des nachts zijn in een kalimijn te Kaiser- roda in Duitschland drie arbeiders door zout medegesleurd en om het leven geko men. HITTEGOLF IN AMERIKA EISCHT 39 DOODEN. Tengevolge van de hittegolf, welke thans elf dagen ln de Ver. Staten heerscht, zijn 39 personen om het leven gekomen. Hierboven Robert Young, James Stewsu t en Florence Rice ln de film ..Marinepronkstukken". De kleur en fleur, de heele frissche at mosfeer van levenslust en sportiviteit, die naast van nature met het zeemans- en "Jatrozenleven verbonden zijn. heeft Hol- 'j'ood reeds vele malen aanleiding gege kt om ^aar onderwerpen te zoeken in wri en wee van de Amerikaansche jantjes". Meestal waren dit echter films. v\ 'au passagierende matrozen, óf van °et «ven aan boord der schepen. Dit keer echter heeft de M. G. M. met hetzelfde behoud van sportieve span ning en vroolijken levenslust een meer se- rieuzen. wij zouden haast zeggen documen- tairen achtergrond aan het Amerikaansche marineleven gegeven. Want de film „Navy Blue and Gold" (die in het Nederlandsch ..Marinepronkstukken" heet) is in offi- cieele samenwerking gemaakt met de be roemde Amerikaansche opleidingsschool Annapolis. Deze opleiding wordt eigenlijk door één overheerschend begrip geken merkt: „good sport". Sportiviteit naar li chaam en naar geest! Als de Amerikaansche adelborsten hun eed op de Grondwet afleggen, is het ste reotype antwoord van den commandant steeds: „Mijne heeren, thans zijt gij offi cier en gentleman." De groentijd is hard en men spaart de jonge recruten niet. De opleiding is streng, want het gaat hierbij in de eerste plaats om de vorming van een superieur karakter. Een karakter, dat zijn betrouwbaarheid en zuiverheid moet be wijzen zoowel in de ure des gevaars, waar op van de bevelvoerende staf de grootst mogelijke verantwoordelijkheid gevraagd zal worden, alsook bij die vreedzame mis sies, die van alle zee-officieren en van de Amerikaansche marine in het bijzonder gevraagd worden: zij zijn immers bij de bezoeken en het vlagvertoon aan vreemde landen de beste diplomatieke vertegen woordigers van hun land, waarnaar zoo wel autoriteiten als publiek van dat land hun oordeel plegen te vormen. Het ls deze officiersopleiding, die in een spannende en volkomen natuurlijke in trigue het hoofdmotief vormt van „Navy Blue and Gold". Bij alle praal en pronk der parades en sportmanifestaties speelt toch de karaktervorming, die uit de onder linge rivaliteit van drie op één kamer sa menwonende ..midshipmen" (adelborsten) groeit, de hoofdrol. Drie jonge acteurs krijgen hier de kans van hun leven: Ro bert Young, haantje de voorste en meer op uiterlijk vertoon dan innerlijke karakter vastheid ingesteld, wordt daardoor even zeer in zijn excessen getemperd als James Stewart, de timide, trouwhartige jongen, die uit den matrozenrang is opgeklommen, aan zelfbesef wint. De nieuwe jonge ac teur Tom Brown, het wereldvreemde rij- kelui's zoontje, wordt gestaald naar li chaam en geest. Florence Rice is het jonge meisje, waarom de adelborsten een spor- tieven strijd voeren en Lionel Barrymore speelt een van zijn prachtige markante rollen als de oude origineele officier, ln wien alle nobele begrippen van Annapolis verankerd liggen. Dat daarnaast aan de lichaamssport van de adelborsten en de physieke trai ning in deze film groote aandacht gege ven wordt, spreekt vanzelf. De sport, i waarvoor zij alles over hebben, is het Ame rikaansche voetbal: een tusschenvorm tus- schen rugby en ons voetbal. De Ameri kaansche marine zorgt steeds voor een voetbalteam, dat met dat van het leger de grootste populariteit geniet. De jaar- lijksche voetbalwedstrijd van de Marine togen het Leger, die ook hét hoogtepunt van de film „Navy Blue and Gold" vormt, trekt in een reusachtig stadion met veel vertoon van typische spreekkoren, mas- cotte-vereering en ritueel, ongeveer hon derdtwintigduizend toeschouwers en is als nationale sportdemonstratie alleen te ver gelijken met de beroemde Engelsche roei- wedstrijd tusschen de universiteiten Ox ford en Cambridge. Sport en spanning, vorming van geest en lichaam, onschuldige vroolijkheid te gen een achtergrond van diepen en nobe- len ernstziedaar het stramien, waar op de regisseur deze in alle opzichten „jonge" film geprojecteerd heeft. „DE MACHT VAN HET GOUD". Het scenario van de nieuwe Warner film „De macht van het Goud" (Gold Is Where You Find It) is als het ware voor de kleu ren film geschreven. Het geeft de plaat selijke omstandigheden weer van de Sacra mento Vallei omstreeks 1870. ten dage van feilen strijd tusschen tarwe-boeren van de laagvlakten en de mijnwerkers uit het berg land en vereenigt alle elementen, welke zich uitermate leenen om in kleurenfiim te wor den opgenomen een schitterende omge ving en schilderachtige kleederdrachten. In overeenstemming met de productie- piannen van Warner Bros, de vervaardi gers van dit machtige filmwerk, werd 60'/o van de scènes, buiten-opnamen. Gedurende een week vonden de opna men te Perris, Cal., plaats, daar, waar zich uitgestrekte tarwle-velden bevinden. Te-, vens werden hier ook op realistische wijze de gevolgen verfilmd, veroorzaakt door de hydraulische monitors, welke, figuurlijk gesproken, bergen door de enorme kracht van de waterstralen uiteen deden splijten, waardoor tonnen puin de tarwevelden van de boeren wegvaagden. De hoofdrolvertolkers. George Brent, Olivia de Havilland, Claude Rains en John Litel, om van de overige 200 medespelers en leden van de technische staf niet te spre ken. vertrokken naar Weaverviil. Cal., dat op 65 K.M. afstand van Redding is gele gen: daar werden de opnamen van het hydraulisch boren opgenomen. De Hon- gaarsche regisseur Michael Curtiz verbleef met dit gezelschap een drietal weken te Weaverville. Om het gezelschap te huisvesten moest men de hulp van de bewoners van het stadje inroepen, daar het eenige hotel ter plaatse niet aan de vraag voor logies kon voldoen. Het gevolg was dan ook, dat het grootste deel van de staf weken bij parti culieren werd ingekwartierd. Vervolgens reisde het gezelschap naar de Sacramento rivier, waar rivier-scènes opgenomen wer den. Tal van omvangrijke „sets" werden speciaal voor deze productie in de studio gebouwd. Er verrees o.a. een complete mijnwerkersstad ..Tenspot" genaamd op de „back-lot". Meerdere acres van de studio- ranch te Calabasas, Cal., waren in gebruik voor buiten-opnamen. De productie van deze film nam drie maanden in beslag. Ongetwijfeld zal deze nieuwe Warner Bros. film „De macht van het Goud" ten onzent een even groot suc ces boeken, als dat in Amerika het geval is. „TOWARITSJ". Vorstelijke emigranten. Velen onzer hebben het bekende tooneel- stuk „Vorstelijke emigranten" reeds in Schouwburg of ook reeds op de film gezien. Thans wordt deze week weer een geheel nieuwe verfilming van deze boeiende come- die vertoond en wel met Claudette Colbert en Charles Boyer in de hoofdrollen. Het verhaal van de Russische emigranten, prins Michael Alexandrowitch en zijn ge malin groothertogin Tatiana Petrowna, nicht van den Tsaar, die, na de Russische revolutie, zich een nieuw bestaan opbouwen in Parijs met alle daaraan verbonden merk waardigheden, zal u ook thans ongetwijfeld in hooge mate bezig houden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9