IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Augustus 193S KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN fe, Buitenland LUCHTVAART SPORT Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT MAiKT sultan van boeloengan te voorschoten. De sultan Maulana Moehamad Djala- loeddin, sultan van Boeloengan. in gezel schap van zijn schoonzoon en neef en den assistent-resident, M. Israel, heeft heden morgen een bezoek gebracht aan de fa brieken der Kon. Nederlandsche Edel Me taalbedrijven te Voorschoten, waar hij met belangstelling de fabrieken van zilveren en zilfa pleet werken der N.V. Zilverfa- briek Voorschoten, penningen in de me- daillefabriek der N.V. v.h. „Koninklijke- Begeer" en gouden en zilveren kettingen en ringen in de Dutch Chain Works be zichtigde. Na afloop vereenigde het gezel schap zich in de directiekamer van het bedrijf, waar koffie werd geserveerd en souvenirs werden aangeboden. UIT NED. OOST-INDIË. HET ONGELUK VAN DE „SPECHT" TE PALEMBANG. BATAVIA, 5 Augustus (Aneta/AN.P.) In antwoord op vragen, gesteld door den heer Verboom, lid van den volksraad, naar aanleiding van het ongeluk van de Specht" op het vliegveld te Palembang, heeft de regeering medegedeeld dat het vliegveld te Palembang niet aan te merken is als onvoldoende voor de DC 2's en DC 3's en evenmin als een gevaarlijk terrein. Er mag geen verband worden gelegd tusschen de afmetingen en de gesteldheid van het terrein en de gevolgen van de motorstoring, welke 'Hl het Specht-ongeval had plaa's gevonden. De objectiviteit van de commis sie van onderzoek, welke dit geval behan delde, staat boven allen twijfel. De door den Nederlandschen raad voor de luchtvaart ingestelde commissie vond geen aanleiding om, na kennisneming van de resultaten van het voorloopig onderzoek door de Indische autoriteiten, een nader onderzoek door den raad te doen instellen. De oorzaak van het ongeval, motorsto ring op het meest critieke moment na den start., kwam voldoende vast te staan. In verband hiermede ziet de regeering geen aanleiding om de mogelijkheid van overlegging van het rapport aan den volks raad nader te onderzoeken. Ook bii eventueele andere vliegrampen zal voor het doen van mededeelingen over bij het ambtelijk onderzoek verkregen re sultaten beslist worden door de vraag, of daarmede eenlg openbaar belang is ge diend. 125 JAAR MILITAIRE WILLEMSORDE. BATAVIA, 5 Augustus (Aneta/A-N.P.) Od 20 Augustus a s. zal te Bandoeng een vergadering worden gehouden van een voorloopige commissie voor de viering van het 1'25-jarig jubileum van de instelling ran de militaire Willemsorde, Deze verga- iering staat onder leiding van generaal- majoor Berenschot. DE LUCHTBESCHERMING. BATAVIA. 5 Augustus (Aneta/ANJ.) Bij den Volksraad is ingediend een nota van wijziging voor de begrooting van het departement van binnenlandsch bestuur oor 1939. Hierbil is om. een post tot ver hooging van de post luchtbescherming op deze begrooting met f. 466 800. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat de volledige uitrusting der luchtbescherming voor Soerabaja, Batavia. Bandoeng, Semarang, Malang, Madioen, Tjllatjap. Djokja, Cheribon, Makassar. Menado en Amboina een bedrag van 1.623.800 vordert. In verband met den fi- nancieelen toestand zullen de maatregelen legen gasgevaar ln langzamer tempo wor den uitgevoerd, door van het beschikbare hedrag f. 168.000 eerst in 1940 te besteden de strijd in china. De onrust in het Noorden neemt toe. In het Noorden van China, zoo verneemt Reuter uit Peking, neemt de onrust toe. Chineesche benden hebben een groot deel van het gebied bezet. Deze onrust komt tegelijk met de incidenten aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo. Het vertrek van Japansche troepen uit Noord-China wordt in betrouwbare kringen Gevestigd en alle optreden op groote ®^?aal ls gestaakt. In sommige gevallen nebben de door de Japansche autoriteiten Reorganiseerde Chineesche wachtcorpsen zich bij de ongeregelde Chineesche troepen ?evoegd. De Japanners zijn thans hulpeloos, voor eerst omdat zij te gering in aantal zijn en verder omdat door de hevige regens van oen laats ten tijd de grond doorweekt is en vechtwagens en vrachtauto's in de modder wegzakken. nieuw incident in tsjecho- slowakije. algemeene synode der ned. herv. kerk. Sudeten-Duitsche afgevaardigde aangerand. ■A^deten-Duitsche afgevaardigde dr. n wt> Teplitz-Sohoenau, is, naar het T; meldt, vanochtend vroeg met een SSlj ,er door cen Tsjech aangerand, ge^CTen eenlSe aanleiding te hebben _Na 'oeleedigende uitlatingen van den waartegenover de Sudeten-Duit- niü?r ,yolk°men kalm bleef, werd Eichholz l„ v ;ln® door den Tsjech met vuistslagen hl* Selaat bewerkt. Nadat Eichholz bij ^mmlssarlaat van politie in het sta- uon de feiten had laten vaststellen, kwam net, aldus het D.N.B. in de hal van het «ationsgebouw opnieuw tot vechtpartijen, waaraan een groot aantal Tsjechen deel- °e afgevaardigde Eichholz bevindt Beh^n U'he' QO£crtollk onder dokters- HET JAPANSCH-RUSSISCHE CONFLICT. Russische antwoord sluit de deur niet. antwoord van Litwinof, op de voor alen, welke door SJigemitsoe te Moskou l" gedaan, wordt in Japansche politieke tép beschouwd als niet de deur te slul. De jaarlijksche zitting. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette jaarlijksche zitting van de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk kwa men verschillende wetswijzigingen aan de orde. Ir. P. Wolffensjjerberg van Zwolle rap porteerde namens de commissie voor de consideratiën over do consideraties der kerk in betrekking tot het vooiloopig aan genomen voorstel tot wijziging van art. 54 van het reglement op de vacaturen hande lend over de bevoegdheid om in sommige gevallen dispensatie te verleenen aan ln het buitenland of Indlë werkzaam geweest zijnde predikanten wat hun dienstjaren betreft. Over het algemeen is dit voorstel door de kerk gunstig ontvangen. Na enkele wijzigingen werd de redactie definitief vastgesteld. De conclusie werd met alge- meene stemmen aangenomen en de wijzi ging gesteld in handen van de tommissie voor de eindredactie om aan de eindstem ming der kerk te worden onderworpen. Ook rapporteerde ir. Wolffensperberg namens dezelfde commissie over de consi deraties der kerk inzake een voorloopig aangenomen wijziging van art. 29 van het reglement op het examen, welke bedoelt de bevoegdheid tot bediening der sacra menten aan die bedienaren van het Evan gelie in de Ned. Herv. Kerk, die coll. doctum gedaan hebben volgens art. 10 of art. 12 van het reglement op het examen en die dus reeds vroeger een kerk hebben gediend met overeenkomstige opvattingen van de Sacramenten als de Ned. Herv. Kerk. Aangezien ook dit voorstel door de kerk gunstig is ontvangen werd de redactie na een wijziging definitief vastgesteld en gaat het voorstel eveneens naar de com missie voor de eindredactie. Tenslotte rapporteerde ir. Wolffensper berg namens deze commissie onder de con sideraties der kerk inzake de wijziging in de art. 20, 21 en 24 van het reglement voor de Diaconieën, welke wijzigingen bedoelen een richtig beheer en het toezicht op dit beheer door de besturen te bevorderen, welk voorstel in de kerk zeer gunstig is ontvangen De conclusie werd met alge- meene stemmen aangenomen en wordt eveneens doorgezonden. Dr. W. H. Weeda van Oosterland rappor teerde namens de commissie voor de consi deraties over de consideratiën der kerk in zake de wijziging in hoofdstuk twee van het reglement op het Godsdienstonderwijs, waarin de bevoegdheden der godsdienst onderwijzers nauwkeuriger worden om schreven en bepaald wordt dat G.O. alleen in vacante gemeenten mogen voorgaan met uitdrukkelijke toestemming van den prae tor van den ring en den betrokken kerke- raad. De commissie stelde met eenparig heid voor deze wijzigingen definitief vast te stellen. Prof. dr. Th. L. Haitjema achtte de voorgestelde wijzigingen echter te in grijpend dan dat daarover niet eerst de kerk moet worden gehoord. Meerdere leden vielen hem bij, maar de rapporteur en andere leden van de Synode betwistten zulks. Met 13 tégen 6 stemmen werd ten slotte besloten de aanvulling van art 11 door de commissie voorgesteld, opnieuw aan het cordeel der kerk te onderwerpen. Ds, L, S. v. Zwet van Almelo rapporteer de namens de commissie voor de conside raties over de consideratiën der kerk be treffende invoeging van nieuwe artikelen 5, 6 en 7 in het reglement op de Gen. kas, strekkende tot volledige voorlichting der Synode bij subsidie-aanvragen door de ge meenten. Wijl alle Prov. Kerkbesturen en de Waalsche commissie voor deze nieuwe artikelen waren werden ze door de Synode definitief aangenomen en gaan zij door naar de commissie voor de eindredactie- Nadat de heer F. W. C. de Haas van Sneek had gerapporteerd over de persoon lijke kerkvisitatie in Zuid-<Holland, ver daagde de president wegens het houden van een synodus-contracta en enkele commissievergaderingen, de zitting tot hedenmorgen. DREIGEND BENZINETEKORT IN HET LINKSCHE SPANJE. In officieele rechtsche kringen gelooft men, aldus meldt Reuter uit Salamanca, dat de regeeringstroepen steeds grooter gebrek krijgen aan benzine, welke voor den modernen gemechaniseerden oorlog onmis baar is. Toen de oorlog uitbrak, waren de voor naamste depots, n.l. te Almeria, Bilbao, San Sebastian. Albacete en Malaga, die te zamen 400.000 ton bevatten, ln handen der regeering. Deze beschikte bovendien over 12 tankschepen met bijna 100.000 ton en over het meerendee! der 640 spoorweg-tank wagens van de Campsa-maatschappij. Thans is de toestand echter geheel anders. Door de verovering van Noord-Spanje werd aan den aanvoer van petroleum voor de regeering de eerste slag toegebracht. In verband met het gevaar, dat van de zijde van de rechtsche oorlogschepen en vlieg tuigen dreigt moet de regeering sedert eenigen tijd gebruik maken van buiten- landsche schepen, die in vele gevallen een bedrag aan vracht rekenen, dat nog grooter is dan de waarde van de benzine. Gezien het enorme dagelijksch verbruik, dat in een modernen oorlog onvermijdelijk is, en de moeite en kosten waarmede nieuwe voorraden worden verkregen, ge looft men dat een tekort, aan benzine in het linksche kamp een der voornaamste factoren zou kunnen blijken te ziin, waar door Franco de overwinning zou behalen. 'en voor verdere onderhandelingen. Zij zul- 5!? voldoening 'hierover niet, hoewel nog nstige verschillen van meening bestaan. il 1.°Id,en voortgezet en men verheelt GOEBBELS SPREEKT OVER DE RADIO IN HET DERDE RIJK. De Duitsche minister voor volksvoor lichting en propaganda Goebbels heeft bij de opening van de groote Duitsche radio tentoonstelling 1938 een rede gehouden waarin hij o.a. de oprichting van een ra dio-academie en de stichting van een ra dioprijs aankondigde. Hij deelde verder mede, dat met ingang van l October de televisie-ontvangst voor de algemeenheid zal worden vrijgegeven, en dat een klein radiotoestel is ontworpen, dat tegen den prijs van 35 mark wordt verkocht, en waarvan de jaarlijksche productie reeds op 700.000 stuks ls vastgesteld. DE POSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is gistermiddag om 3 uur op Schiphol geland. CORRIGAN TE NEW-YORK TERUG. Corrigan is thans met de „Manhattan" te New-York aangekomen, waar hem een ontvangst werd bereid, welke doet herin neren aan die, welke Lindbergh is ten deel gevallen. HET ZOEKEN NAAR DEN „HAWAÏ CLIPPER" OPGEGEVEN. De Amerikaansche vloot heeft het zoeken naar den verdwenen ..Hawai Clipper" opge geven. Meer dan 100.000 vierkante mijl is door de schepen en vliegtuigen afgezocht, doch niets is gevonden. De schepen en vliegtuigen hebben thans be vel gekregen naar hun bases terug te keeren. YTSCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 5 Augustus. Tarbot 9468 ct. per KG.; Tong 185—112 ct. per KG.; Groote schol f.2519 per 50 KG.; Middelschol f21—19 idem: Zetschol f. 17—13 idem; Kleinschol f. 13—5 idem; Schar f.4.80— 2.70 idem; Wijting f. 3.30—0.75 idem: Makreel f2.90 idem; Versche haring f.2101.30 idem. Koolvisch f. 17.20—10.20 per stuk. Aanvoer 844 versche haring en 36 kantjes steurharing. Prijs f. 6.105.50 per kantje. Aan den afslag 1 trawler: IJm. 24 met f. 1630. VLAARDINGEN, 5 Augustus. Van de haringvisscherü kwamen binnen: VL. 197 met 33 last, van 6 schepen; KW. 5 m. 27 last, van 2 schepen: KW. 34 met 34 last. van 5 schepen: KW. 56 met 31 last, van 8 schepen: KW. 97 met 27 last. van 3 schepen; SCH. 201 met 26 last. eigen vangst. Totaal verkocht 3075 kantjes. Maatjes groen f. 15.50—17.30; Maatjes f. 8,60—14.20; Volle f. 9.60—10.80. Te Scheveningen waren binnen de GDY 233 met 29 en de SCH. 15 met 26 last. WATERPOLO. AALSMEER—OUDERKERK. In „Het Oosterbad" te Aalsmeer is een polo wedstrijd gehouden tusschen Ouderkerk en Aalsmeer. Laatstgenoemde behaalde een 51 overwinning. ALKEMADE. GEMEENTERAAD. De brandweer - Bouw veldwacbterswoning. De raad onzer gemeente vergaderde gisteravond De notulen werden vastgesteld. Door den voorzitter wordt voorlezing ge daan van een aantal ingekomen stukken, van een beschikking van den Minister van Onderwijs, waarbij de vergoeding volgens art. 101 der L.O. wet voor de Chr. school te N. Wetering voor 1938 wordt bepaald op f. 14 per leerling. De voorzitter wijst op het eigenaardige van deze beslissing, welke het gevolg zal hebben dat voor scholen waarvan het aantal leerlingen varieert van 60 tot 100 de vergoeding naai' evenredig heid zal moeten worden vastgesteld. De heer Verwey ziet deze zaak echter anders en is van meening. dat elk geval afzonder lijk door den Minister zal worden bekeken. Vervolgens werden goedgekeurd de reke ningen der burgerlijke armbesturen van Alkemade en Rijpwetering over 1937. terwijl aan Th. J. J. Righart van Gelder in ver band met zijn benoeming tot veldwachter te Miaarheeze eervol ontslag wordt verleend als controleur der steunverleening en ver makelijkheidsbelasting. Aan F. Los wordt een tegemoetkoming verleend uit de ge meentekas van 50 °/c der werkelijk te ma ken reiskosten per autobus van Rijpwete ring naar N Wetering voor zijn dochtertje dat de Bijz. school te N. Wetering bezoekt. Op het verzoek van de naaischool Wilhel- mina te Abbenes om een subsidie uit de gemeentekas te ontvangen, wOTdt in ver band met de noodlijdendheid onzer ge meente afwijzend beschikt. Ingekomen is nog een aanvrage ex art. 72 der L.O.-wet voor beschikbaarstelling van gelden voor betegeling van een speelplaats voor de Chr. school te N. Wetering welke aanvrage over eenkomstig voorstel van B. en W. naar dit college wordt doorgezonden. Verder is nog ingekomen een verzoek schrift van mevr. Leendertz te De Kaag naar aanleiding van een lastgeving van B. en W. tot afbraak van een zomerhuisje in verband met een overtreding. Na toe lichting door den voorzitter wordt besloten dit verzoekschrift in handen te stellen van B en W. ter afdoening. Aangegaan wordt een gemeenschappe lijke regeling ingeval van brand, zooals deze door de commissie tot voorberei ding van onderlinge hulpverleening in Zuid-Holland is samengesteld. Door den heer Heemskerk wordt nog gevraagd of de leening voor de reorganisatie der brand weer door Ged. Staten al is goedgekeurd, waarop de voorzitter antwoordt dat deze goedkeuring eiken dag is te verwachten. De heer Hogenboom informeert naar de kosten die Lelden in rekening gebracht heeft bij den onlangs plaats gehad hebben den brand te Roelofarendsveen. De voorn, antwoordt dat de kosten hebben bedragen f.63. Vervolgens wordt besloten de tijdelijke aanstelling van den gemeente-opzichter S Strijk nog met een jaar te continueeren, waarbij B en W. nu reeds gemachtigd worden nader met den inspecteur der volksgezondheid in overleg te treden ter bepaling van de eischen van bekwaamheid j voor den nieuwen functionnaris, en be paling van diens salarisgrenzen. zulks met het, oog op de begrooting 1939. Op voorstel van B. en W. besluit de raad voorts wijziging te brengen in het raads besluit tot verkoop grond aan den heer L van Bommelen waardoor deze het recht verkrijgt in plaats van twee nog 4 meter grond bij te koopen ten behoeve van den bouw van zlin woonhuis, terwijl op het I verzoek van J. L. van Rhoon alhier tot I bijkoop van nog 2 meter frontbreedte even eens goedgunstig wordt beschikt. Vastge steld wordt een raadsbesluit inzake gedeel telijk parkeerverbod te Oude Wetering. In verband met het Regeeringsjiubileum van H.M. de Koningin wordt voor de feesten op de scholen een bedrag uit de gemeente kas beschikbaar gesteld van f. 0 25 per leer ling, terwijl f, 60 wordt verleend voor een passende versiering aan het gemeentehuis. Het raadsbesluit tot wijziging der begroo ting tot verlaging van enkele uitgaafpos ten tot dekking van het zoo juist toege stane crediet van f. 410, zal in de eerstvol gende raadsvergadering worden genomen. Omtrent het voorstel tot het verleenen van goedkeuring Inzake den bouw van een veldwachterswoning, deelt de voorzitter mede, dat eerst heden de begrooting door den deskundige is ingezonden. Aangezien enkele detailpunten nog nader met den architect dienen besproken te worden in verband met het toegestane crediet stelt spr. voor de stukken door te zenden aan B. en W. De heer van Emmerik wijst erop dat reeds eerder is aangedrongen op het aanwezig zijn ter raadsvergadering van een behoorlijk bestek en teekening. Thans dient de raad een beslissing te nemen, zonder van de juiste stukken kennis te hebben genomen Spr. acht dezen gang van zaken niet juist. De heer Hogenboom vraagt hoe het zit met de landhuur. De voorzitter antwoordt dat deze aangelegen heid op bevredigende wijze is geregeld Ten aanzien van het land gekocht door J. L. van Rhoon zal deze zich zelf met den huur der in verbinding moeten stellen voor het treffen van een nadere regeling. Aangeboden wordt de gemeente-rekening over 1937, sluitend in gewonen dienst met een batig saldo van f. 2894. Als commissie, leden tot nazien dier rekening, alsmede voor de begrooting 1939 worden benoemd de heeren van Emmerik, van 't Hart en van Ruiten. De wijziging van de begrooting van 1938 wordt z.h.st. goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Hogen boom de aandacht op het harde rijden door Roelofarendsveen. De voorzitter kan moeilijk aannemen dat met een grootere gemiddelde snelheid kan gereden worden dan 30 KjM. zulks met het oog op de aan wezigheid van de vele bruggen en de ver nauwingen in den weg. WARMOND. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Hoofden van dienst benoemd. ï)oor den burgemeester is benoemd tot commandant van den Luchtbeschermings dienst de heer G. Kalemink. terwijl tot onder-commandant is benoemd de heer Th. R. de Vroomen. Als hoofd der genees kundige afd. js aangesteld dr. A. G. M. Walenkamp terwijl als gasspecialist is be noemd de heer K. J. v. d. Burg assistent apotheker. Voor de uitkijkposten bij lucht aanvallen zijn aangewezen de heeren Th. Derriks en P. L. v. d. Kerkhof, terwijl de heer J. Dekker is benoemd tot hoofd van den alarmeerings-, verbindings- en verken - ningsdienst. Bij de afdeeling die hulp zal verleenen bij brand zijn benoemd de hee ren W. K. Heyl en J. H. Haverkort WASSENAAR. Kinderfeest Nieuw Wassenaar. Op 31 Aug. zal in Nieuw Wassenaar het jaarlijksche kindetrfeest worden gehouden. Des morgens te half negen reveille op het Hoogeplein; van 9 uur tot half één zullen er diverse kinderspelen worden georgani seerd, terwijl des middags bij gunstig weer van 45 u. een muziekuitvoering op het Hoogeplein wordt gegeven. Des avonds van half zeven tot half negen wordt een pop penkast vertoond, gegoocheld en sneltee- kenen gedemonstreerd in de school aan de Bloemcamplaan. Na afloop van het feest zal een rondgang door Nieuw Wassenaar worden gehouden. In het maandoverzicht van de Quaranty Trust Company of New York wordt verklaard, dat het onderwerp, waarmede de zakenlieden zich op het oogenblik het meest bezighouden de vraag is. of de verbetering, die zich in het Amerikaansche bedrijfsleven de laatste maan den heeft afgeteekend, in de tweede helft van 1938 zal blijven aanhouden. De situatie in de Ver. Staten wordt hiermede goed geïllustreerd. Het is overigens niet gemakkelijk op deze vraag positief antwoord te geven. Wel kan worden vastgesteld, dat het doode punt is overschreden en dat er verscheidene aanwijzingen zijn voor een opgaande lijn in het najaar. De groote oogsten en de enorme uitgaven van de regee ring vormen de beste indicatie in dit opzicht. Het zal er echter op aankomen, of het herstel van werkelijk gezonden aard zal zijn. In zoo danig geval toch mag worden verwacht, dat het particuliere zakenleven zich geheel zal weten te ontworstelen aan de depressie, waar in het geruimen tijd gevangen is gehouden. De vooruitzichten moeten echter beoordeeld wor den naar de ontwikkeling van den toestand gedurende de laatste maanden. Hierbij dient dan niet uit het oog te worden verloren, dat de eerste helft van 1938 weliswaar een vrü groote verbetering te zien heeft gegeven, doch tevens dat de algemeene activiteit in het begin van dit jaar was gedaald tot een peil. dat men ge- ruimen tyd niet had aanschouwd. De opleving, in cijfers uitgedrukt, moest aldus tamelijk groot zijn. De gegevens omtrent het verloop van zaken in de maand Juni hebben echter glashel der bewezen, dat ondanks de plaats gehad hebbende verbetering de toestand op zichzelf nog veel te wenschen overlaat en slechts in dien de opbloei in de herfstmaanden gestadig blijft aanhouden kan het loopende jaar door elkander genomen, nog bevredigende resultaten opleveren. Alles bijeen genomen zijn er in dit ^pzicht nog vele factoren van onzekerheid en "iet onberekenbare verloop van de effecten beurzen gedurende de laatste weken kan hier door goed worden verklaard. De middagbeurs. De week werd op de Amsterdamsche effec tenbeurs op bijzonder kalme wijze besloten. En de mentaliteit van het publiek was onveran derd gebleven Bij gebrek aan nieuwe gegevens werd een afwachtende houding aangenomen en allerwege openbaarde zich gebrek aan orders Op de locale markt ontstond nog een kleine beweging in de Philipsaandeelen. die wederom aan aanbod onderhevig waren. Dezelfde ver- kooper, die onlangs geregeld materiaal afgaf was ook thans weer met de noodige fondsen aan de markt, en hoewel dit vrü gemakkelük werd geabsorbeerd, kon een inzinking van enke le procenten toch niet achterwege blijven. Aku's en Unilevers trokken nauwelüks eenige belang stelling. Op de Suikerafdeeling deed het eigenaardigi verschijnsel zich voor. dat H.V.A.'s blükbaar voor locale rekening waren aangeboden, terwijl het aanbod werd opgenomen voor rekening van de arbitrage, waaruit de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat het buitenland als kooper optrad. Bij de opening werd omstreeks het peil van de vorige slotkoersen gehandeld, doch ge leidelijk aan viel een kleine verzwakking waar te nemen. Van aandeelen Vorstelanden scheen de aardigheid af te zijn. De incourante soor ten waren verwaarloosd. De rubbermarkt lag geheel verlaten. Nu en dan kwam voor Amsterdam Rubbers een noteering tot stand. Hierbij vielen geen verschillen waar te nemen. Tabakken waren geheel uit het ge zichtsveld verdwenen. De scheepvaartmarkt was verwaarloosd. In petroleumfondsen ging ook niet veel om. Koninklijken werden op zeer bescheiden voet verhandeld en daarbü op on geveer het vorige peil afgedaan. Amerikaan sche soorten waren prijshoudend. De Ameri kaansche fondsen bleven gemakkelijk op peil en konden zich ten opzichte van gisteren mee- rendeels eenigszins verbeteren, hetgeen ver band hield met de kleine stijging die diverse toonaangevende fondsen in Wallstreet te zien hadden gegeven. De beleggingsmarkt was stil en weinig veranderd. Voor de Nederlandsche staatspapieren be stond een loome stemming. Fransche fondsen waren verwaarloosd. wisselkoersen. Londen 8.96 <8.96); Berlijn 73.45 f73.43); Parijs 5.02'/* f5.021/*); Brussel 30.96; Zwit- oerland 41.86 <41.86»; Kopenhagen 40.02'/* 40.02*/*)Stockholm 46.22V- f46.221/*); Oslo 45.05: New York 1.83 1/16 (1.82 13/16); Praag 6.31 f6.31); Lire 8— f8.—). Prolongatie V* pet.. Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 33 3/4, Crediet Sperr- m arken 9, Effectensperrm arken 71/4, Reismarken 481/*, Bankpapier 25 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 5 Aug. Ter veemarkt aangevoerd: totaal runderen 397; id. kalveren 275; idem schapen 968; id. varkens 858 25 Stieren f. 240 —2.70 per stuk. 52—58 ct. per K.G. «schoon ge wicht). kalm: 134 Kalf- en melkkoeien f. 230 320. mat; 133 Varekoeien e.a. f. 150—210, kalm; 105 Vette koeien f. 180—290, per K.G 54—72 ct„ z.m.; Fok kalv. f. 8—12. stug; 10 Graskal veren f. 18—27, mat; 52 Vette kalveren f. 50— 100, per K.G. 64—89 ct.. z. m.; 213 Nuchtere kalveren f. 5—18, stug; 600 Vette schapen f. 14 25, z. m.; 368 Weideschapen f. 1318 z. m.: 351 Mestvarkens f. 2238. stug; 467 Biggen f. 13—17V4, stug; 5 Paarden; 20 Veulens f. 80— 150, tam; 18 Bokken en geiten i. 25. stug; 40 Zeugen, f. 50—75, stug. Kaasmarkt, 5 Aug. Goudsche kaas le soort f. 22'423'-L- per 50 K.G.; idem 2e soort f. 21— 22 idem, 53 partüen; Leidsche kaas le soort f. 21—23. idem 2e soort f. 19—20, 16 partijen. Handel matig. Totaal 69 partijen. AARL ANDER VEEN. 5 Aug. Kippeneieren f. 3,003,50 per 100 stuks; Eendeieren f. 2,80 3,10 idem: Kaas 2325 ct. per pond. BODEGRAVEN. 4 Aug. B.P.K.V. Aanvoer 10838 kipeieren, prys wit 3.303.60. bruin 3.40 3.80. Kuikenseieren 2.402.60. Eendeneieren 3.—3.20. BOSKOOP, 4 Aug. Coöperatieve Vereen, „De Bo6koopsche Veiling". Rozen per bos van 20 stuks; Pechtold 10—16 ct; Wendland 13—15 ct: Hadley 1619 ct; Claudius Pernet 1014 ct; Briarclif 13—17 ct; Butterfly 10—13 ct; Ste ward 13—18 ct; Wilh. Kordes 10—12 ct; Mme Jules Bouché 1216 ct; Rosalandia 1618 ct; Florex 20—24 ct;; Phoebe 24—30 ct; Vierlan- den 27—35 ct; Chas B. Kilham 12—16 ct; Edith Helen 18—24 ct; Aug. Noack 15—19 ct; Else Poulsen 20—35 ct; Gloria Mundi 27—10 ct; Ellen Poulsen 14—18 ct; Paul Grampel 26—32 ct; Rosa Mundi 4060 ct; Mevr. v. Straaten van Nes 1824 ct; Ingar Ohlson 1215 ct: Queen Mary 18—26 ct.; Dahlia's per bos 10 stuks 610 ct; Lathyrus 47 ct; Asparagus 812 ct; Witte Lelies 2030 ct; Roode Lelies 30-^45 ct; Clematis Durandii 1824 ct: idem Prins Hendrik 6080 ct. HOOFDDORP. 4 Aug. Rogge 7.50—7.85 Chevalier gerst 7.50—7.85; Wintergerst 7.—7.50; Haver 6.156.60; Groene erwten 8.50101/4; Gele mosterd 1415; Kanariezaad 81/48 3/4; Karwyzaad 20—21; Koolzaad 9%—10%. KATWIJK a. d. RIJN. 4 Aug. Per 25 K.G.: Vroege aardappelen: Groote 5080 ct: Eigen heimers groote 6080 ct: idem Drielingen 20 40 ct; per 100 st.: Sla f. 1.70—1,80; Bospeen f. 5,807.70; Peen per kist 4580 ct. LEEUWARDEN. 5 Aug. Zuivel: Sleutelkaas f. 18; Nagelkaas f. 28;; Edammerkaas f. 1426; Aanvoer 1278. Münboter f. 1,28—1,23 per K.G.; Veilingboter f. 1,201,12 idem; Aanvoer 7/6 2/12 vaten. Commissie 77. Vereeniging van Zuivelmaatschappyen. Edam merkaas 20 plus f. 9,50—10 per 100 K.G.; idem 40 plus f. 16—16.50 idem; Goudsche kaas 20 plus f. 9—9.50; idem 40 plus f. 16—16.50 idem; Vol vette kaas 40 plus f. 21—21.50 idem: Broodkaas 40 plus f. 1616.90 idem: Leidsche kaas 20 plus f. 9.50 idem. LEIDSCHENDAM, 4 Aug. Engelsche kom kommers le soort f. 34.50; idem. 2e soort f. 2—3.20; idem 3e soort f. 1—2: Gele kom kommers le soort f. 3,505,50; idem 2e soort f. 2.503,50; idem 3e soort f. 12.80; Kropsla, le soort f. 35.80; idem 2e soort f. 1,502,50; Peen f. 48; Bloemkool le soort f. 35: idem 2e soort f. 1.503: Tomaten midd. f. 22,50: idem groote ronde f. 2—2.60; idem 2e soort f. 2 2.20; idem 3e soort f. 2; idem bonken f. 2 2.20; Andüvie per 100 f. 0.801.80; idem per K.G. f. 2—3.50; Spinazie 4 K.G. 7—15 ct. LEIDSCHENDAM. Blesse Paard, 4 Aug. 3697 Kipeieren f. 3.504,15; Eendeieren f. 3,404 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. Vrije Veiling, 4 Aug. 8912 Kipeieren f. 3,70—4,10; Kippen 4075 ct; Dui ven 813 ct; Hanen 3565 ct. NIEUW VEEN, 4 Aug. Aangevoerd 1219 stuks kipeieren, prys f. 2.15—3.40 per 100; eendeieren, aangevoerd 30 stuks, prys f. 2.40 per 100. ROELOFARENDSVEEN. 4 Aug. Sla f. 1.30— 5.90 per 100; snüboonen 6772 ct.; Prince- boonen f. 0.951.25, idem z. draad f. 1.20; dubb. stamb. z. draad f. 0.850.70; Tuinboonen 15—17 ct. per 10 KG. Augurken: grof f.0 951.20, aanvoer 77.350 KG. Bommen 1619 ct.; Stippel 26—38 ct. per 25 KG. TER AAR. 4 Aug. Snüboonen f0.501; Princesseb. f.11.35; Dubb. Stampr. f.0.600.80 Witte Pronkb. f. 0.30; Spekboonen f. 0.58 per 10 kg.; Augurken fün f. 2.50; f.bast. f. 1.70. bast. f. 1.20. grof f. 0.80—1.20, stipp. f0.35. komk. f0.15 per 25 k.g. VOORHOUT. 5 Aug Aanvoer 4 Aug. Slacht - konijnen f. 0.901.45; jonge konünen f. 0.15 0.40. jonge hanen f. 0.08; duiven f0.09 alles per stuk. WOUBRUGGE. 4 Aug. Eierenveillng. Aan voer 1100 eieren. Prüs kipeieren f. 3t70—4.10; Eendeieren f. 2,853.20; Kalkoeneleren f. 5.25 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 4 Aug. Aanvoer 1530 eieren. Kipeieren f. 3.153.60; eendeieren f. 2.80 ZOETERWOUDE. 4 Aug. Aangevoert 3000 eieren. Prüzen per 100 stuks: Kipeieren f.3.20 3.60; eendeneieren f. 2.90; Kaas 29 ct. p. pond- Pluimvee: Kippen f.0.60; Hanen f. 18.55; dui ven f. 0.14; Konünen f.0.201.30. w 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3