BUITENLAND VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 No. 24036 STADSNIEUWS Pastoor Perquin overleden Karimata heelt weer tegenslag „NAAR BUITEN' HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Militair vliegtuig neergestort. J 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Opnieuw een zand verschuiving De laatste ronde Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Hevig onweer boven Zuid-Engeland. verwacht De bestuurder ernstig gewond LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Ctsr J)5T regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts*t porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque.' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sijn: per 3 maanden t. 3.35 per week .V f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f0.80 per 3 oind-k VERONGELUKTE MILITAIR TERAARDEBESTELD. Onder groote belangstelling had gister morgen te Leidsohendam de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van den milicien A. J. Enze, die te Katwijk aan Zee bij het zwemmen is ver dronken. De plechtige uitvaartdienst, zoowel ln de kerk als op de begraafplaats, werd geleid door pastoor Floor. Op het kerkhof waren behalve talrijke familieleden en vrienden aanwezig kapitein Belgraver van het 4e regiment infanterie alhier, benevens een sergeant en milicien van dit regiment; verder wethouder Smits. De kist. welke gedekt was met een krans van de R.K. Voetbalvereenlging A.V.V.. werd door leden van die vereeniging graf waarts gedragen. Toen de kist was neer gedaald, sprak pastoor Floor woorden van afscheid en troost. De heer van der Togt bracht hierna dank voor de betoonde belangstelling. MAXIMUMSNELHEID H. T. M. Bii beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat, met wijziging in zooverre van de beschikking van 13 Maart 1934, de grootste toegelaten snel heid van vervoer voor den tramweg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Lei den nader wordt vastgesteld op 60 K.M. per uur. PLANTSOENCONCERTEN. De Muziekvereeniging „6 R.V.A." heeft onder begunstiging van mooi weer, de concertenreeks van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen voor dit jaar weer gesloten. De Bond kan ook dit jaar weer dankbaar I irug zien op het verloop van deze popu- iire concerten. Dat deze concerten, welke nu gedurende een zevental jaren gegeven worden, ln po pulariteit winnen, is af te leiden uit het leit, dat er niet alleen steeds véél luiste raars zijn, ntaar dat er ook veelvuldig dezelfde luisteraars komen en dat iedereen de grootst mogelijke stilte in acht neemt. Een woord van dank aan de trouwe luisteraars is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Verder een woord van dank aan de politie, die het. gelukkig nooit moeilijk heeft gehad, den Plantsoenopziohter met zijn staf en tenslotte aan het gemeente bestuur, dat de muziekvereenigingen in staat stelde deze concerten te geven. De Harmonie „Crescendo" uit Alphen a/d. Rijn, zal op Dinsdag 9 Augustus a.s.. aanvang 8 uur een concert geven in het Plantsoen (Musis Sacrum). Het programma luidt: 1. Kaiser Friedrich-marsch, Friedemann; 2. Ouverture „Zampa", F. Herold; 3. „La Housarde", Valse Militaire, L. Ganne; 4. Auf-und Abzug der Gnomengarde, Charack- terstück. E. Watzlaff: 5. Ballet d'Isoline (5 deelenl. A. Messager; 6. Marche des Héros, H. NichoUs; 7. Ouverture „Raymond" A. Thomas; 8. Standchen, Jonny Heykens; 9. •L' Patineurs", Walzer. E. Waldteufel: 10. Soldiers in the Park, Marsch. L. Monckton. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Fa Wed. H. C. Timmer, A 67, Woubrug- ge. Smederij, Overleden eigenaresse: Wed. H. C. Timmer—Klaarman. G van Staveren, A. 29, Leimuiden. Var kenshandel. Overleden eigenaar: G. van Staveren. Wijziging handelsn. in: Wed. G van Staveren. Nieuwe Eigenaar: A. J. van StaverenCats. Te Rotterdam is gisteravond 73 jaar oud in het St. Franciscuszieken- huis overleden pastoor L. H. Perquin, voorzitter van den Katholieken Radio- Omroep. Voor nadere bijzonderheden zie men el-- ders in dit Blad. Het vierde kanon opgebaggerd. De hoop dat men vannacht op de plek van het goud zou aankomen met de „Karimata" is niet in vervulling gegaan. Wel was men waarschijnlijk vlak hij die plek, hetgeen bleek uit de vondst van een groot kanon. Ook wer den andere voorwerpen opgehaald, wel ke er op wezen, dat men zich boven het wrak, vermoedelijk zelfs boven het ach terschip, bevindt. Vannacht is echter opnieuw een zandverschuiving voorge komen met als gevolg dat men weer een stukje terug moest. De verschui ving is gelukkig niet van ernstigen aard. Verwacht wordt dat men spoedig weer op de oude plek zal zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar ontspanning inzake het Japansch- Russische conflict? Runciman's be sprekingen te Praag Tsjechische aviateurs worden gestraft. Lijkt eenerzijds in het Japansch-Rus- sische conflict een aanmerkelijke ontspan ning te zijn gekomen door het bericht, dat Japan aan Moskou heeft verzocht de vijan delijkheden te staken, terwijl ook het con tact hersteld is door persoonlijke bespre kingen tusschen Litwinof en den Japan- schen ambassadeur te Moskou SjigeTmitsoe men zie elders anderzijds werken de berichten omtrent onafgebroken nieuwe Russische bombardementen, die hedenmor gen plaatsvonden, weer zeer verstorend; Men leeft dus tusschen hoop en vrees! Men ontkomt thans echter niet aan de ge dachte, dat de Japansche regeering wel licht in verband met den strijd in China terugkeer van de rust wenscht en dat Rus land door de herhaalde nieuwe aanvallen 't terugtrekken der Japansche troepen wil trachten te bespoedigen. Of heeft het mis schien toch verdergaande doeleinden op het oog? Ook dat zou '^Ijtszins onwaarschijnlijk zijn. Buitenlandsche waarnemers te Moskou gelooven, ondanks een oorlogszuchtige stemming der bevolking, niet. dat de U. R. S. S. een oorlog onvermijdelijk acht, of- sohoon de toestand ongetwijfeld is. Over het geheel valt er dus nog geen peil op te trekken, waarheen de situatie zal leiden. De „Times" schrijft in het commentaar, dat het schijnt, dat men te Tokio meer ver langt tot een regeling te komen dan Mos- Geslaagd voor de acte Fransch L. O. heer A. Winkelmolen, opgeleid door mevr. A. Spijker, Gangetje 1. alhier. Dr. E. F. Jacobi alhier komt als Nr. 1 ?oor op een voordracht ter benoeming van leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium te Sneek. De deelnemers, die op Woensdag 27 Juli j.l. van hier per extra ziekentrein naar Lourdes (Frankrijk) vertrokken, zijn he denmiddag alhier terug gekeerd. De kinderen van de leden der Leid sche Werkloozenvereeniging. zullen ajs. Mpandag worden onthaald op een uit gaansdag naar het terrein der Leidsche Duinwatermij. te Katwijk, dat daartoe wel willend beschikbaar is gesteld. Het schildersbedrijf „De Schilder" van den heer N. van Groeningen Jr- is met in gang van heden verplaatst van Morsch- straat 29 naar het aangrenzende perceel 31, waar het een veel ruimere behuizing heeft gevonden. De heer van Groeningen stamt uit een e<Mt schildersgcslacht: zijn overgrootvader "ad reeds een zaak in verfwaren, glas en chemicaliën en na zijn dood werd de zaak sieeds op denzelfden voet voortgezet, ach tereenvolgens door zijn zoon, kleinzoon en jchterkleinzoon. Alvorens de heer van doeningen Jr. in het pand nr. 31 zijn in- trek nam, werd het inwendig geheel ver bouwd -Pe speldjesdag, welke hier morgen zal weiden gehouden ten bate van het speel- t^werk, komt niet de ver. „Westerkwar- »;F alleen ten goede, doch de geheele ^idsche Speeltuinfederatie Vorige week is de laatste ronde van onze zoo alge meen gewaardeerde prijs- vragenserie „Naar Buiten" ingegaan: in ons Blad van Zaterdag j.l. publiceerden wij de derde en laatste route en op de 1ste pagina van het 3de Blad van heden druk ken wij haar nogmaals af. De voorwaarden zijn de zelfde als bij de eerste en tweede prijsvraag, terwijl wij ook nu weer dertien geldprijzen in totaal f. 100 beschikbaar stelleh voor de goede oplossers. De oplossingen kunnen tot Maandag 22 Augustus a.s. nam. 4 uur, onder het motto „Naar Buiten" wor den gezonden aan de Re dactie van ons Blad. De namen, der prijswin naars en de juiste oplossing zullen worden gepubliceerd in ons Blad van Zaterdag 27 Augustus a,s. kou Indien de Sovjet-unie werkelijk lust tot oorlogvoeren heeft, dan zou men geen beter oogenblik kunnen uitkiezen, om Ja pan een slag toe te brengen, aldus dit blad. Indien men den toestand bestudeert, dan komt men wederom tot de conclusie, dat vermoedelijk de Japansche troepen het ini tiatief hebben genomen, hetgeen waar schijnlijk alleen is toe te schrijven aan den avontuurlijken geest van de Japansche su balterne officieren. Het Japansche blad „Myako" verklaart, dat zoo lang de Sovjet-troepen op hun eigen gebied blijven, de tegenwoordige onrust tot een einde kan komen, zonder dat het tot een groot conflict tusschen Japan en Sovjet-Rusland behoeft te komen, omdat Japan niet in het minst de bedoeling heeft Sovjet-troepen op hun eigen gebied aan te vallen. Het blad is voorts van meening, dat het voor beide landen het verstandigste is de Sovjet-Russisch-Mandsjoerijsche grens af te bakenen. Japan heeft niet de bedoe ling zich in de binnenlandsche structuur der Sovjet-Unie te mengen. Donnadieu schrijft in „L'Epoque" dat, indien het Japansche voorstel tot het sta ken der vijandelijkheden zou worden aan genomen. dit het dubbele voordeel zou hebben, dat de geesten gekalmeerd zouden worden en de plaatselijke militaire auto riteiten geen initiatief meer zouden kun nen nemen. Het kan moeilijk zijn een overeenstemming tot stand te brengen, doch het voornaamste is, dat een eind wordt gemaakt aan dergelijke grensinci denten. Verder is hij van meening. dat Japan te veel de handen vol heeft in China, om de actie van Rusland en in Europa lam te kunnen leggen. Misschien wordt op de heuvels van Tsjangkoefeng het lot van Tsjecho-Slowakije beslist, want alles hangt in de tegenwoordige wereld van elkaar af. Leon Blum schrijft in de „Populaire", dat men niet moet vergeten, dat Duitschland volgens de letter of den geest van het verdrag, waarmede het met Japan verbon den is, genoopt zou kunnen worden, wan neer Japan in strijd komt met de Sovjet- Unie, gewapende bijstand te verleenen door de Europeesche grenzen van de Sovjet-Unie aan te vallen In dit geval zou Frankrijk ook in het conflict betrokken worden. Nog een andere veronderstelling doet zich voor. n.l. dat Duitschland de Sovjet- Unie voldoende acht vastgehouden in Azië, om te wagen met krachtige hand in te grijpen in de Tsjechische kwestie. Ook in dit geval zou Frankrijk in het conflict betrokken worden De verschil lende verdragen zouden aldus leiden tot een algemeenen strijd. Lord Runciman is te Praag met zijn ne- teligen arbeid begonnen inzake het vinden van een mogelijk compromis over het Su- deten-Duitsche vraagstuk. Men kan zich, alvorens hij eventueel tot een oplossing kan komen, voorbereiden op de noodige „ups" en „downs". Na gistermorgen beleefdheidsbezoeken gebracht te hebben bii den premier Hodza en den minister van Buitenlandsche Zaken Benesj heeft hij gistermiddag om 5 uur de Sudeten-Duitsche afgevaardigden ontvan gen. Op den drempel van het hotel werden zij begroet door Henderson, den gewezen Engelschen waarnemer in Tsjecho-Slowa kije. die thans is toegevoegd aan lord Run ciman. Hij begeleidde hen terstond naar de vertrekken van der Engelschen staats man. Ook dit bezoek beuaalcle zich nog tot het uitspreken van beleefdheidsformu les. Politieke aangelegenheden kwamen Tegen 9 uur des avonds kwamen de ge delegeerden dei- partij van Henlein op nieuw bij het Alcron-hotel, waar zij een Engelsche vertaling van het memorandum inzake de eischen der Sudeten-Duitsche partij aan Runciman's medewerker Stop ford overhandigden. Zij voerden tot halftwee in den nacht besprekingen met Runciman en zijn helpers. Volgens Havas zou Lord Runciman ook spoedig de vertegenwoordigers ontvangen der Duitsche sociaal-democraten, wier de legatie zou staan onder leiding van hun voorzitter Jaksch. De Amerlkaansche ambassadeur te Ber lijn Hugh Wilson, is gistermorgen te Praag aangekomen. Hij maakt in Tsjecho Slowa kije een studiereis. In politieke kringen hecht men aan deze reis vrij groote be- teekenis. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf Agentschap Ceteka publiceert inzake het vnegen van Tsjechische vliegtuigen over Duitsch grondgebied een communiqué, waarin gezegd wordt, dat op 3 Aug. tijdens een oefenvlucht ln Oost Bohemen, drie Tsjecho Slowaaksche vliegtuigen verdwaald zijn. Zij hebben gevlogen boven de Duit sche stad Kladsko. Als gevolg van het Duit sche protest daartegen heeft de Tsjechi sche minister van Buitenlandsche Zaken hierover zijn leedwezen betuigd. De avia teurs, die het incident hebben veroorzaakt, zullen gestraft worden. De uitleg, welke gegeven is en de be-, lofte van straf, heeft de Duitsche pers in- tusschen nog niet voldaan. De „Völkische Beobachter" noemt dit „leugenachtige uitvluchten van de Tsje chische regeering" en de „Berliner Bör- senzeitung" is van meening „dat de ver ontschuldigingen en beloften van straf niets waard zijn". Het „Berliner Tage- blatt" eischt tenslotte bestraffing van de Tsjechische hoofdofficieren. De intergouvernementeele vluchtelin- gencommissie heeft te Londen onder voor zitterschap van Lord Winterton haar laat ste bijeenkomst gehouden. Na afloop der debatten verklaarde Lord Winterton. dat de commissie opnieuw bijeen zal worden geroepen in het najaar, zoodra de directeur ■•an het bureau, George Rublee, in staat zal zijn. verslag uit te brengen, na zich met de minderheden in Duitschland in ver binding te hebben gesteld. BINNENLAND. Weer zes slachtoffers van het water (3de Blad). Pastoor L. H. Perquin is overleden (3de Blad). BUITENLAND. Japan verzoekt staking der vijandelijk heden; intusschen duren de Sovjet- Russische aanvallen voort, (lste Blad). Belangrijke besprekingen te Moskou tus schen Litwinof en den Japanschen zaakgelastigde Sjigemitsoe; deur niet gesloten voor verdere onderhandelin gen (1ste Blad). Hevige onweders in Frankrijk en Engeland (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ENGELAND. Grootscheepsche luchtverdedigings oefeningen. Een donderstorm van buitengewone hevigheid woedde gisteren boven het Zuiden van het land en begaf zich in Oostelijke richting. Overal liet hij spo ren na tengevolge van bliksem-inslag en zwaren regenval. Het treinverkeer moest worden onderbroken en tal van wegen zijn onbegaanbaar geworden door overstroomingen. Te Exmouth staan de hoofdstraten tot bijna manshoogte onder water. Er wordt gemeld, dat het hier en daar ook gehageld heeft. Omstreeks het middaguur hebben vele automobilisten de koplichten van hun wagens moeten inschakelen. Vele huizen werden door den bliksem getroffen, ter wijl veel vee om het leven is gekomen. Het onweer verplaatste zich zeer langzaam en stortte zich gedurende twaalf en meer uren boven dezelfde plaats uit. Ook het telefoonverkeer had hieronder te lijden. De landbouwers leden ernstige verliezen, daar de te velde staande gewassen door den hagel zwaar werden geteisterd. Alleen reeds in Devonshire en Cornwall werden zeventig telefoonkantoren uitgeschakeld. Het on weerde zóó hevig, dat het op een bombar dement geleek, terwijl iemand, die pas uit het Verre Oosten is teruggekeerd, den storm vergeleek met een taifoen. Van stad tot stad komen berichten binnen, waarin het noodweer het ergste wordt genoemd van de laatste jaren. Zelfs zeer oude mensehen herinneren zich niet een zoo hevig noodweer be hebben beleefd. Vandaag en morgen zullen in het grootst deel van Oost- en Midden-Engeland tucht oefeningen worden gehouden, in den loop waarvan de luchtverdedigingsmiddelen grondig op de proef zullen worden gesteld. De oefeningen zijn van grooteren omvang dan ooit tevoren en er zal door ongeveer 900 vliegtuigen aan worden deelgenomen, alsmede door ongeveer 17.000 artilleristen en geniesoldaten. In den nacht zullen ge durende de 48 uur van schijnaanvallen op de kust tusschen de Theems en de Humber meer zoeklichten in actie zijn dan sedert den wereldoorlog het ceval is geweest. Van het korps waarnemers zullen 3000 tot 4000 onbezoldigde vrijwilligers 48 uur lang on afgebroken dienst doen. Het is te verwachten, dat het warme weer zal aanhouden, ech ter met grootere kans op onweers storingen dan de laatste dagen. BRAZILIË. Alle Zionistische organ>sat;es ontbonden. President Betulio Vargas heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle Zionistische Inlet ter sprake. Over een bezoek van Hen- centra in geheel Brazilië worden ontbon- lein aan Runciman werd niet gesproken. !den. j Vanmorgen omstreeks half- E E elf heeft een vliegongeluk E plaats gehad te Soesterberg. §j §j De sergeant-leerling-vlieger E B. Anderweg uit Soesterberg, E E was opgestegen in een Kool- E E hovenvliegtuig, F.K. 51, voor het uitvoeren van zooge- E naamde laplandingen. Bij E één dezer manoeuvres ver- loor het toestel teveel van E E zijn snelheid, waardoor het E is afgegleden. Het vliegtuig j S stortte van 50 M. hoogte om- E E laag en sloeg bij de schiet- E j| banen tegen den grond. E E De machine werd vernield. §j H Vrijwel onmiddellijk na het E ongeval waren de dokter var E E het vliegveld en de hulp- E dienst der luchtvaartaf dee- 1 H ling bij het wrak van het E vliegtuig aanwezig. De vlie- E ger lag bewusteloos te mid- E den van het verongelukte E toestel, doch hij bleek er 1 E nog vrij goed te zijn af ge- E komen. Hii heeft een ern- E stige hoofdwonde en een E kaakfractuur opgeloopen. E Per ziekenauto is hij naar E het militaire hospitaal te E E Utrecht vervoerd. ^"IIIHtllllllllllllllllllll """llllllHII'll'lllllllllltlllllllillllllllllSÏ PALESTINA. Mijn tot ontploffing gekomen. Zes Joodsche arbeiders, o.w. twee vrou wen, werden gedood en elf gewond, toen een vrachtwagen, waarmede zij van hun veldarbeid terugkwamen, op een weg bij Kovesh Sjaron op eer verborgen mijn liep. De wagen werd geheel vernield. Volgens een telegram uit Haifa werd de Joodsche bestuurder van een vrachtwagen van een der regeeringsdiensten by Athlit in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1