BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 5 Augustus 1938 Pastoor Perquin overleden PARLEMENTAIR OVERZICHT Weer zes slachtoffers van het water °"*eL'.STS!? HcV^;rhetHen Hoogconjunctuur op Terschelling. De man, die den Kath. Radio-Omroep stichtte Is Uw huid verbrand door de zon? In Zandvoort verkeerden twee broers in levensgevaar. Een hunner verdronk Eerste Kamer. ^(UN/T IN UTTEREKj^j Waarom moeten de gasten „wegen"belasting betalen (Van onzen specialen verslaggever) Onder de gunstigst mogelijke weersom standigheden werkt de Karimata voort. Gisteren werd echter geen enkele mede- deeling van eenige beteekenis ontvangen. Men gaat rustig door en hoopt spoedig be langrijke vondsten te doen. De hoogconjunctuur op het eiland blijft aanhouden cn steeds weer komen nieuwe bezoekers opdagen. Het staat nu wel vast. dat de Karimata voor een kostelooze reclame voor Terschelling heeft gezorgd. De vondst van de goud staaf is juist voor het hoofd-badseizoen begon gekomen. Het eiland profiteert nu in dubbele mate: eenerzijds de wel vaart, welke het werk van de Karimata brengt, anderzijds de belangrijke in komsten uit het touris ten ver keer. De vele honderden bezoekers doen wan neer zij voor het eerst op Terschelling ko men, een merkwaardige ervaring op. Spoe dig na het vertrek uit Harllngen betaalt men den passageprijs, maar even voor de omtrekken van den Brandaris zich dui delijker beginnen af te teekenen. verschijnt de kapitein of de hofmeester opnieuw, dit maal om een soort tol te vragen namens de gemeente Terschelling. Men is n.l ver plicht een dubbeltje wegengeld te offeren, waarvoor men een schriftelijk bewijs inden vorm van een bonnetje ontvangt. Deie bij drage wordt door de gemeente uitsluitend van de vreemdelingen geheven, de „inboor lingen" zijn van deze belasting vrijgesteld. Waarom wordt deze belasting geheven?" hebben wij aan een der notabelen gevraagd „Overal in Nederland wordt de strijd tegen afschaffing van de tollen met succes ge voerd, maar hier vraagt men een belas ting. welke in feite een tolgeld is". „Dat zit zoo", was het antwoord. „Voor den hoofdweg over het eiland ontvangt de gemeente de noodige bijdragen van Rijk en provincie, maar de wegen naar het strand moet de gemeente geheel alleen bekostigen, uitsluitend ten gerieve van de badgasten. Die moeten daar maar voor be talen." Zoo is ongeveer de opvatting van den Terschellinger gemeenteraad, een opvatting welke van sterk verouderde begrippen ge tuigt. Terschelling is een opkomende bad plaats en de ingezetenen zouden niet gaar ne de inkomsten van het touristenverkeer missen. Voor wat hoort wat: het aanleggen van wegen naar het strand levert vol doende rendement op. Bovendien gaat de stelling in het geheel niet op, dat de bad gasten moeten betalen. Wanneer handels- menschen in den winter het eiland bezoe ken, moeten zij eveneens hun dubbeltje offeren. Voorts is het zeer merkwaardig dat wanneer men b.v. om den anderen dag een reis naar Terschelling zou maken, steeds weer het wegengeld moet worden betaald. Blijft men daarentegen voor geruimen tijd achtereen op het eiland, dan kan men met tien cent volstaan. Of een dergelijke op vatting wel houdbaar is. moet sterk be twijfeld worden. Wat gebeurt er wanneer men weigert de belasting te betalen? Wordt men dan als een ongewenschten bezoeker op de boot vast gehouden, precies als een vreemde ling, die een haven binnenkomt, maar geen voet aan wal mag zetten? Het verhaal gaat, dat men zeer weerbarstige lieden maar rustig laat loopen. Controle, dat alle bezoe kers "van Terschelling de belasting beta len, is er in het geheel niet Velen arrl- veeren met andere vervoermiddelen en be talen geen cent. Wij kwamen eens met den beurtschipper aan en smaakten eveneens het genoegen, dat we van het brengen van een offer aan Terschelllng's gemeentekas vrijgesteld bleven. De wijze van belasting- heffen is deze: Tracht te grijpen, wat men krijgen kan! De hofmeester doet zeer zijn best om van alle passagiers het wegengeld te krijgen, maar er glipt wel eens iemand door. Hij gaat eerst rond met de entree biljetten. De meesten reizen eerste klas en betalen f. 1.50 De hofmeester heeft een zak vol guldens, want in den regel betaalt men met een rijksdaalder. „Zou ik meteen het wegengeld vragen", zoo is zijn redeneering, „dan zou ik 90 ct. moeten teruggeven. Dat is te lastig en daarom kom ik pas later met het wegengeld voor de gemeente". Bij de behandeling van de begrooting, wordt in den Raad van Terschelling steeds met dankbaarheid de ontvangst van een fhnk bedrag aan wegengeld gememoreerd. Maar in den regel krijgt de hofmeester een standje. Steeds maakt een der raadsicden de opmerking, dat wanneer er nog met grootere nauwlettendheid te werk was ge gaan, het bedrag grooter zou zijn geweest. Eens verweet men den hofmeester, dat hij van een gezelschap Jonge meisjes alleen de begeleidster had laten betalen. Daarop gaf deze oolijke baas later te kennen: aardige jonge meisjes zie ik uit principe nooit! Maar intusschen is het een feit, dat wij verschillende malen hebben geconstateerd, dat de hofmeester als een Cerberus voor de belangen der gemeente zorgt. Er was onlangs een man. die met zijn vrienden op de boot een weddenschap aanging, dat hij zcu zorgen, dat hij geen dubbeltje behoefde te betalen. Toen de haven in zicht kwam en de hofmeester met de bonnetjes tot heil der gemeente rondging, verborg hij zich op een bepaalde, veilig afgesloten plaats. Daar wachtte hij totdat de boot aan de kade meerde. Nauwelijks had hij echter zijn verblijf verlaten om aan wal te gaan of de hofmeester greep hem bij zijn jas en deelde hem mede: „Een dubbeltje mijnheer voor de wegenbelasting". De zakenmenschen op Terschelling zijn zeer tegen deze belasting gekant. Zij zijn vx'i oordeel, dat wanneer men eens in hoog ste instantie de zaak zou uitzoeken de ge meente aan het kortste eind zou trekken. Ook op Ameland en Schiermonnikoog kent men een dergelijke belasting. Deze is zelfs hooger dan op Terschelling, maar men heeft daar de bijdrage in den passage- prijs verwerkt. Bovendien moet men daar op een gemeentelijken steiger aan land stappen, terwijl Terschelling een vrije MjvtiwTsa jg. FINANCIERING SOCIALE VERZEKERINGEN. Nijverheidsraad zeeft in overweging studiecommissie in te stellen. In de laatste vergadering van den nijver- heidsraad heeft de voorzitter den chef van 1 de afdeeling nijverheid der directie van handel en nijverheid, den heer G. J. Tep- pema. die den minister van economische zaken voortaan in den Raad zal vertegen woordigen. welkom geheeten en het ver trouwen uitgesproken, dat diens aanwezig heid den raad tot meerderen steun zal zijn bij de uitoefening van zijn taak. om de belangen van de Industrie op commercieel- enonomlsch en technisch gebied te behar tigen. Tot plaatsvervanger van den heer Teppema is benoemd de adjunct-chef van de afdeeling nijverheid, de heer drs. J. H. Gispen, die reeds in een vorige vergadering aanwezig was en eveneens door den voor zitter is toegesproken Met industrieele vertegenwoordigers rn andere colleges heeft de raad van gedach ten gewisseld en daarbij voorzoover zulks in verband met opgelegde geheimhouding mogelijk was de in den raad zelf en in die lichamen opgedane ervaringen uitge wisseld, om na te gaan, hoe de belangen der nijverheid het best kunnen worden be. vorderd. Het ligt in het voornemen in den vervolge dergelijke conferenties geregeld te houden Den minister van financiën heeft de Raad op diens verzoek van advies gediend over een nieuwe aanvulling der lijst als bedoeld in onderdeel II van tabel b. der omzetbelastlngwet. Voorts heeft de Raad der regeering in overweging gegeven een staatscommissie in het leven te roepen, om het vraagstuk van de financiering der sociale verzekeringen in vollen omgang in studie te nemen en daarover tijdig vóór einde November 1940 wanneer de tijdelijke regeling voor de financiering van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering, zooals die in par. 56 van de bezuiniglngswet 1935 is neergelegd, af loopt een advies uit te brengen, hetwelk zou kunnen leiden tot een vaste regeling van deze materie. Met het oog op de vèr strekkende industrieele en commercieele gevolgen, welke zulk een regeling voor het bedrijfsleven kan hebben, zou de Neder- landsche industrie In die commissie moeten zijn vertegenwoordigd op een wijze, die daarmede overeenstemt. Gisteravond om kwart over tien is pastoor L. H. Perquin. voorzitter van den Katholieken Radio Omroep, in het St. Francisous ziekenhuis te Rotterdam rustig en kalm overleden. Aan het sterfbed bevonden zich prof. R. Welschen OP pater van Gent OP., pater ör J. Dito O .P.. dr. van Kalmpthout en enkele zusters. Pastoor Perquin overleden! Het is een zwarte dag voor den Katholieken Radio Omroep. De K.R.O. was pastoor Perquin. Ook al liet de naarstige en vaardige apologeet, die op een leeftijd, dat anderen aan rust beginnen te den ken, den opbouw van den Katholieken Radio Omroep ter hand nam, bij den groei van het werk, de onderdeelen geleidelijk aan anderen over, de leiding hield hij tot den laatsten dag. Op 73-jarigen leeftijd is een werk zaam en verdienstelijk leven afgesloten. Lambertus Henricus Perquin werd op 15 Juli 1865 geboren te Voorburg. Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen en studeerde vervolgens bij de Dominicanen te Huissen, bij wie hij op 23 September 1884 zijn in trede deed. Op 15 Augustus 1891 ontving hij uit de handen van mgr. Snickers, aartsbis schop van Utrecht, de H. priesterwijding. Na kapelaan te zijn geweest te Schiedam, werd pater Perquin rector van de Rozen kranskerk te Rotterdam. Zijn apologetische conferenties trokken reeds toen de aan dacht. In de oorlogsjaren werd jrater Per quin pastoor Perquin. als hoedanig hU zich een naam heeft veroverd, welke in het heel eland en ver buiten de grenzen be kend is. HUIZEN WIL GEEN ZONDAGS PASSAGIERS. Raadsbesluit door provinciaal bestuur geschorst. De directie van de onderneming reederij „IJsselmeer" te Hulzen, die 8 Juni j.l. aan Gedep. Staten der provincie Noord-Hol land een adres zond met bezwaren tegen het besluit van den raad der gemeente Huizen tot aanvulling der algemeene poli tieverordening met een nieuw artikel 61a, heeft thans van het provinciaal bestuur j bericht ontvangen dat genoemd raadsbe- 1936 sluit bij K. B. is geschorst tot 1 Februari 1939. Over dit besluit van den gemeenteraad is veel te doen geweest, daar dit beoogde op Zondagen het vervoer van passagiers van en naar Huizen met plezlerbooten te verbieden. Reeds vier Zondagen achter elkaar is proces-verbaal tegen de bootondememlng gemaakt. De immer werkzame pastoor publiceerde op 4 Februari 1925 zijn eerste persartikel over de noodzakelijkheid van een Katho lieken Radio Omroep. Acht maanden later werd voor het eerst een Hoogmis uitgezon den. In Mei 1925 verscheen het eerste nummer van den KR O -gids, als effectief propagandamiddel elke veertien dagen ver schijnend. Een jaar later werd het orgaan weekblad. De eerste uitzending van het K.RO- pirogramma leidde pastoor Perquin in met propaganda-speeches voor de NfS.F.- microfoon op 2, 9 en 16 November 1925 en op 24 November d.a.v. werd te Hilversum de eerste officieele K.R.O. avond gegeven. In Mei 1926 zag de Katholieke Radio- Omroep-stichtlng het levenslicht en het sprak vanzelf, dat de groote voorvechter voor het Katholieke woord in den aether tot voorzitter van de stichting werd ge kozen. 6 In 1929 werd een groote actie voor den opbloei en uitgroei van den K.R.O. ter hand genomen en toen deze onder de stu wing van pastoor Perquin slaagde, werd het perceel Heerengracht. 118 te Amster dam betrokken, waar de K.R.O. tot op den huldigen dag is gevestigd. Op 7 Maart 1931 werd in Hilversum aan de Emmastraat een villa, die als patronaat voor de St Vltusparochie had dienst ge daan. geopend als de nieuwe K R O -studio. De Aartsbisschop van Utrecht, wijlen mgr. J H. G. Jansen, verrichte de plechtige inzegening. Het was een mijlpaal in het leven van den radiopastoor! Een kloek stuk werk, dat in het kader van den radiopriester paste, was de K.R.O - Phohl-ui trending, later uitgegroeid tot wereldapostolaat. In Juni 1933 ving men aan met een wekelijksche uitzending voor de Nederlanders overzee. Thans heeft men vier uitzendingen van het wereldaposto laat, via de Phbhi, t. w. één voor Azië. China, Japan en Achter-Indlë, een voor onze koloniale gebieden, een voor Afrika en één voor Midden- en Zuid-Amerika. Op 15 Juli 1935 vierde pastoor Perquin onder groote belangstelling zijn zeventig sten verjaardag. Maar hij dacht nog niet aan rust. Er moest een nieuwe studio kamen. Op 16 December 1936 werd de eer ste steen gelegd en 10 Mei 1938 was de datum van de opening. Voor deze gebeur tenis gaf pastoor Perquin zijn laatste krachten. Zijn omgeving had al opgemerkt, dat de totstandkoming van de nieuwe studio veel van hem had gevergd. Slechts weinige weken na de voltooiing van wat zijn levenswerk is. hield het warm klop pend hart stil. BIJ herhaling is pastoor Perquin voor zijn radloarbeld door het hoogste kerkelijk gezag geprezen. Ook de wereldlijke autori teiten erkenden zijn verdiensten. H. M. de Koningin onderscheidde hem met het offi cierskruis van de Orde van Oranje-Nassau, de Koning der Belgen schonk hem in 1936 het officierskruis van de Kroonorde van België en nog slechts kort geleden werd hem. voor de wijze waarop de K.R.O. de uitzending der plechtigheden van het Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest verzorgde, de medaille „Pro deo et pafrla", van Hongarije toegekend. De plechtige uitvaart zal Maandag 8 Augustus om half elf in de St. Domini- cuskerk aan de Spuistraat te Amsterdam plaats vinden. Des middags om half vijf wordt het stoffelijk overschot begraven op het kerk hof van het Dominicanerklooster Alber- tinum te Nijmegen. EEN INTERVIEW MET MINISTER PATON. De minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, die gisteren uit Zwe den naar Nederland terugkeerde, heeft naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Stockholm meldt, in een interview verklaard, dat de politieke toestand in de wereld ook Ne derland genoodzaakt heeft, voor de lands verdediging te zorgen. Dit geldt ook voor de koloniën. Om deze reden heeft Nederland ook het Brltsche voorstel, tot het vlootverdrag van 1936 toe te treden, in tegenstelling met Zweden, van de hand gewezen Er bestaat op het oogenblik voor Nederland geen aanleiding, zijn standpunt te wijzigen. Ne derland bouwt kruisers wanneer het krui sers noodig heeft, Minister Patijn heeft volgens het D.N.B. voorts nog verklaard, niet te gelooven aan een Europeeschen oorlog en aan een recht- streeksche bedreiging der Nederlandsche koloniën door Japan. ORDENING IN DE ALUMINIUM- INDUSTRIE. Purolpoeder doet het pijnlijk gloeien ophouden en geneest zonder vervellen. Strooi bus 60 c 5384 (Ingez. Med.) Gisteravond omstreeks kwart over negen is de 23-jarige Wim van Nlmwegen uit Haarlem bij het zwemmen in zee te Zand voort verdronken. Zijn broer kon ternau wernood worden gered. Op genoemd tijd stip waren de twee broers op het verboden zuiderstrand gedeelte aan het zwemmen, toen Wim plotseling om hulp begon te roe pen, terwijl eenige oogenblikken later ook zijn broer in gevaar verkeerde. Het hulp geroep werd spoedig gehoord en van alle kanten werd getracht de jongens te be reiken. De heeren A. Molenaar uit Zandvoort en van 't Sonn uit Haarlem bereikten vrij snel den broer van Wim en wisten hem behouden op het strand te brengen. Intus- zwemmen verdronken. Men vermoedt, dat het slachtoffer kramp heeft gekregen. Nadat men den man op het droge had ge bracht, heeft men nog kunstmatige adem haling toegepast, docto de levensgeesten waren geweken. Gistermiddag omstreeks drie uur is de 21-jarige J. van der lest uit Grouw (Fr.) bij het zwemmen nabij de spoorbrug over de Grouw verdronken Zijn oudere broer, die hem te hulp kwam, wist hem nog twee maal vast te grijpen, doch bleek niet in staat den drenkeling uit het water te ha len. Eerst na anderhalf uur dreggen slaag de de politie er in het lijk op te halen. De heer A. de Schipper, bakker te Wlsse- kerke, Noord-Beveland is op het strand Toepassing van de Bedrijfsvergunningcn- wet gevraagd en een spertijd ingesteld. Bij den minister van economische zaken is een verzoek aan de Koningin ingekomen tot het invoeren van een vergunningen stelsel krachtens de Bedrijfsvergunningen- wet ten aanzien van het vestigen en uit breiden van bedrijven, waarin door walsen en/of persen en/of trekken van aluminium en aluminium-legeeringen platen, bladen, strippen, profielen, staven, buizen of draad worden vervaardigd. De minister heeft gebruikt gemaakt van zijn bevoegdheid uitbreidingen boven een bepaalde grens en vestigingen in de aluml- niumlndustrie van een door hem te ver strekken vergunning afhankelijk te maken. Deze toestand kan in het leven worden ge roepen om te voorkomen dat in den tijd, waarin de gevraagde algemeene maatregel van bestuur wordt voorbereid, veel vesti gingen of uitbreidingen zullen plaats heb ben. Deze zg. spertijd kan ten hoogste zes maanden duren, welken termijn de minis ter eenmaal met zes maanden mag verlen gen. Onder uitbreiding van een bedrijf in den spertijd wordt verstaan vergrooting in een bedrijf van de productie in eenige maand boven 200 pet. van de productie van elk der geproduceerde goederen in dat bedrijf ge durende de overeenkomstige maand van het jaar 1937, gemeten in tonnen van 1000 kg. Binnen een maand moeten de onderne mers in de aluminlumindustrle bij den minister van economische zaken schrifte lijk en onderteekend in tweevoud aangifte doen van hun productie gedurende elk der maanden van 1937, eveneens gemeten ln tonnen van 1000 kg De spertijd treedt vandaag ln werking, VERHOOGING VAN HET WERKVERRUIMINGSCREIWET. (Van onzen parlementairen medewerker). De lichte costuums en de smettelooze zomer-vesten waren er weer. Keurig. En de zaal zélf ziet er ook altijd wel aardig uit. Bovendien: buiten de oude Hofvijver, blakerend en glanzend ln de zon, en op zijn rimpels deinend de onschuldige eendjes Jammer, dat het binnen heelemaal niet onschuldig was. want er werd nog altijd gedebatteerd. Over werkloosheid, werkver ruiming. werkverschaffing. Over de groote middelen voor deze gToote kwaal. Zeker, het onderwerp is ernstig genoeg. Maar fei telijk voelde de geheele Kamer deze discus sie als een overbodigheid na de zeer om- langrijke debatben. die pas aan de over- zilde van het Binnenhof hebben plaats gehad. En niemand is ook in staat, Iets nieuws aan dit alles toe te voegen. Gisteren hebben wil al eenige sprekers vermeld: er kwamen er nu nog enkele bij. maar wij zullen ons liever bepalen tot het antwoord van Mintster Romme De Minister deelde mede dat hij en niet Minister Colijn het ontwerp ver dedigde. aangezien het Werkfonds onder zijn departement valt en uit de stukken niet viel af te lelden, dat de Kamer de aanwezigheid van den Mlnlster-PTesident verlangde. Daarna heeft de Minister nog eens ln groote lijnen de werkloosheids- politiek der Regeering uiteengezet, zooals dit trouwens al zoo vaak is gebeurd. Nie mand zal hem euvel kunnen duiden, dat hit niet vermocht nieuw licht op het vraag, stuk te werpen. Bij de bestrijding der werk loosheid zijn, behalve andere, twee groote belangen betrokken: de export en de afzet op de binnenlandsche markt. De Regeering tracht daarom zoowel den export te be vorderen als de gelegenheid voor de in dustrie, om haar producten ln het land aan den man te brengen Het denkbeeld van den heer van Rap- pard, verhooging van het contingent en uitbreiding van den militairen diensttijd als middel ter bestrijding der werkloosheid, wees de Minister af. Dit zou zeer kostbaar ziin: voor kazerneering en bewapening alleen zou gen ontzaglijke som worden ver- eischt. Bovendien zouden we zoodoende zware lasten leggen ook op het nageslacht en dit gaat niet aan. Krachtig daarentegen verdedigde de Minister, gelijk ook de Mi nister-President onlangs deed, het aanvat ten van openbare werken, maarals aanvullend middel, want primair dient te blijven het sümuleeren van het bedrijfs leven Dit laatste staat dus voorop Deze regeeringspolitiek is genoegzaam bekend en wij behoeven er daarom niet verder op in te eaan Met de bekende motleven heeft de Minister haar nog eens verdedigd, daar- bii ook opnieuw toelichtend het beleid, hetwelk met be trekking tot het Werkfond: wordt gevoerd. De Minister beloofde, dat de Regeering alles zal doen. wat tot bestrijding en be. perking der werkloosheid noodig en mo gelijk is. Er is nog even gerepliceerd, maar het ontwerp tot verruiming van het werkloos- heidscrediet is tenslotte zonder stemming aangenomen. Eveneens werden goedgekeurd het ta riefsverdrag met Denemarken en het ont werp inzake de conttngenteerlng van gloeilampen. Toen ging de Kamer, die, met permissie, in de tropische temperatuur zoo half en half op apegapen lag, uiteen. DE FILMACTRICE PEARL WHITE OVERLEDEN. De Amerikaansche fllmactrice Pearl White is gistermorgen te Parijs overleden, NIEUWE UITGAVEN. „Onze Vloot". DOK NAAR DANZIG VERKOCHT. Naar wij vernemen Is na langdurige on derhandelingen het Juliana-dok van de Amsterdamsohe Droogdok Mij. verkocht aan The International Shipbuilding and Engineering Co. te Danzig. Het Juliana-dok werd in 1911/1913 door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Am sterdam van staal gebouwd, is 187 meter lang, 33J/t meter breed en heeft een hefver- Wissekerke gaan zwemmen en niet terug gekeerd. Daar het afgaand water was. ver moedt men dat de man door den stroom Is meegetrokken en verdronken. Niemand schen probeerde de bekende redder J. heeft het ongeluk gezien; de kleeren van Kraayenoord uit Zandvoort Wim te redden, i den bakker lagen op den wal. Het lijk is doch hij zag den drenkeling voor zijn nog niet aangespoeld. De heer De Schipper oogen in de golven.verdwijnen op het mo ment. dat hij hem op slechts enkele meters afstand had bereikt. Dr. van Fraassen verleende de eerste hulp aan den broer, die per auto naar de ouderlijke woning werd overgebraoht. Gistermiddag is het driejarig zoontje van heer J. van Winden te Bergen (ZR.) bij het spelen in de sloot naast de ouderlijke woning geraakt en verdronken. is plm. 30 jaar, hij laat een vrouw en drie kinderen achter. I Aan het zgn. strandje aan de Nieuwe Maas ter hoogte van de Hooge Heiplaat, in de voormalige gemeente Pernis,is gister middag omstreeks vijf uur de 9-jarige J. Vermeer, wonende aan den Pastoriedijk te Pernis, met eenige vriendjes en broertjes gaan baden. De jongen begaf zich iets verder uit den kant dan zijn speelmak kertjes en verdween plotseling in de diepte. Eenige kanovaarders, die in de nabijheid Gisteravond omstreeks zeven uur is de waren, snelden op het hulpgeroep van de 23-jarige Duitsche kermisreiziger J. Z.,kinderen toe, maar eerst na een halfuur woonachtig te Nijmegen, die gistermiddag, slaagde een hunner er ln het Jongetje met het oog op de kermis, te Dreumel was boven te brengen. Kunstmatige adem- aangekamen, in de rivier de Waal bij het haling mocht toen niet meer baten. drik-dok na, dat een hefvermogen heeft van 25.000 ton, het grootste dok van de Amsterdamsche Droogdok MijMen is thans bezig om het gevaarte zeewaardig te ma ken. waarna het de volgende week naar de nieuwe bestemming zal worden gebracht. Sleepfbooten van Gebr. Goekoop brengen het dok van Amsterdam naar Urmiiden, terwijl Duitsche sleepbooten het van LJmui- den naar Danzig zullen sleepen. A. A. NENGERMAN In het hoofdartikel van het Augustus-num- mer van ..Onze Vloot" worden eenige actueele vraagstukken behandeld betreffende den .Or ganisatievorm bij den wederopbouw der Weer macht'In het bijzonder worden hier ter spra ke gebracht de moeilijkheden die een doelma tige rolverdeeling tusschen de marine en het Indische leger bij de verdediging van Neder- landsch-Indië belemmeren. Kapitein J. W. Heemskerk schrijft over Twee Overwinnaars", n.l. Duitschland in 1871 en Frankrijk in 1919. Hij wijst op de fouten van belde naties en de tragische gevolgen welke deze voor Europa en de geheele wereld hebben meegebracht. Luitenant ter zee 1ste klasse A. Kroese geeft een uiteenzetting van de beteekenis van den Verbindingsdienst ln tijd van oorlog en laat aan de hand van voorbeelden uit den wereldoorlog zien welke geweldige gevolgen een klein gebrek in de functionneering van den dienst kan ver oorzaken. In de „Kantteekeningen" wordt een pas ver schenen Duitsch boek, getiteld ..Das politische Antlitz der Erde" besproken, in het bijzonder met het oog op hetgeen daarin gezegd wordt over Nederlandsch-Indië Verder bevat deze rubriek nog eenige opmerkingen over ..Neutra liteit in publieke uitingen", alsmede over lucht bombardementen. BOTERHEFFING. De heffing en steunuitkeering op boter is. behoudens tusschentijdsche wijziging- voor de week van 4 tot 11 Augustus vast gesteld op 55 cent per Kilogram. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Doorn is op zijn buitengoed „Beuken- rode" aan den Driebergschen straatweg in den ouderdom van 65 jaar overleden de1 Bij Kon. Besluit is benoemd: tot notaris heer AA. Nengerman, in leven hoofd- binnen het arrondissement Roermond, ter directeur van de Levensverzekerlngsniaat- i standplaats de gemeente Roermond, :"r schaoDii Utrecht.P p Pieter, candidaat-notaris te Haar- ROTFRNnTFFBfNf !em' en tot notaris binnen het arrondlsse- BOTER1SOTEERING. ment Rotterdam ter standplaats de 8?' De commissienoteering voor Nederland- meente Rotterdam ter standplaats de ge- sche boter is vastgesteld op 77 cent per mr. J. w. de Heer, candidaat-notaris Kilogram. j Overschie.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10