Waar de Vrouw belang in stelt Wie breit er mee? DyROoJ Voor handige vingers 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Augustus 1938 Derde Blad No. 24035 De heilzame werking van rust en vrijheid VOOR UW AYONDTASCHJES RITSSLUITINGEN Een gezellig pull-overtje om in de vacantie te maken Rusten is een kunst, die men moet leeren DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 Als het warm wordt Een practisch vacantie-ideetje, gemakkelijk uit te voeren Op verzoek van zeer vele lezeressen hebben wij besloten, van tijd tot tijd de modeteekening in deze rubriek te vervan gen door een model voor brei- of haak werk. We beginnen, met het oog op de „rus tige" en misschien wel een beetje natte vacantie. met een eenvoudig maar gezel lig pull-overtje. dat gemakkelijk kan wor den vervaardigd. Het is altijd een genot te kunnen be schikken over een flink stel pull-overs en truitjes en het is immer weer verleidelijk een nieuw modelletje te ontdekken, dat niet te moeilijk zelf te maken is. Want dat is toch wel het allerprettigst, een goed uitgeruste garderobe te bezitten, zonder daarvoor veel kosten aan den dag te leg gen. Al naar gelang de gebruikte materialen, tonnen wij het hier afgebeelde modelle- v> een gekleed, dan wel een meer spor- karakter geven. In het laatste geval tonnen wij het het best vervaardigen van wasch-echte breikatoen. Wol geeft ook een aardig sportief resultaat, doch is met het oog op den herfst dié zonnig belooft te worden, niet zoo aan te raden. Houden wij het dus bij het sportieve: als maat nemen wij aan 42, welke heel neutraal is en ook door de dames van maat 40 en 44 gevolgd kan worden, brei werk is wat dit punt betreft al weer heel inschikkelijk. Noodig hebben wij 300 gram breikatoen en 1 paar fijn (voor den boordi en 1 paar alluminium naalden No. 3, voorts 6 knoo- pen voof de garneering. De pull-over wordt in vieren gebreid, n.l. de voor- en achterkanten en de mou wen. Gerekend wordt, dat u ongeveer zoo danig breit, dat 20 st. 7c.M. breedte en 20 naalden 5 c.M. hoogte opleveren. De breisteken zijn de tricotsteek, d.i. recht breien aan de goede en averecht aan de verkeerde zijde, en voorts de traditioneele *2 r. 2 av." voor den boord. Begonnen wordt aan het voorpand, waarvoor wij op de fijne naalden 120 st. opzetten; deze worden 50 nld. hoog gebreid ir. 2 r. 2 av., waarna in de volgende naald overgegaan wordt in de tricotsteek. Daar echter ook meteen de garneering van de ingebreide schuine strepen, welke in het midden tot een punt samenloopen be gint, wordt aan één zijde van het werk 1 st. geminderd (om een oneven aantal te krijgen) en de middelste steek van de naald averecht aan de goede zijde ge breid; dit geschiedt tijdens de eerste rech te naald. Bij de volgende averechte naald worden de middelste 3 st. recht gebreid, de rechte naald daaropvolgend 5 st. ave recht, om bij de volgende averechte naald de schuine strepen voor het eerst los van elkaar te krijgen met 5 r. 1 av. r. 5 r. Tel kens wordt nu bij iedere naald met 1 st. naar de zijkanten versprongen. Aldus wordt iedere streep doorgebreid, tot ein delijk de zijkanten bereikt zijn en intus- schen wordt, al breiend, bij de 60e naald er. 120e naald weer opnieuw en op de zelfde wijze aan een stel strepen begon nen. Dit nu wat betreft de in te breien versiering. Na den boord wordt doorge breid als beschreven en onderwijl, tot aan de 120e naald vanaf den boord, aan weers kanten bij elke 24e naald, 1 st. gemeer derd. Dan zijn wij bij de armsgaten ge komen en hiervoor worden afgekant aan bet begin van de 121e. 122e, 123e en 124e n'd., ieder 4 st., en van de 125e en 126e nld., ieder 2 st. Op de naald staan dan nog 109 «t. Voort gaat het dan weer tot en met de hl8e nld. en hier gekomen worden voor de schouders aan het begin der 199e en 200c nld. 8 st en van de 201e tot en met de 203e nld. 7 st. afgekant. Over zijn dan nog 37 st, het werk wordt nu omgedraaid, zoodat de averechte kant voortaan recht gebreid wordt. Bij elke volgende nld. wor den aan weerszijden de 2 buitenste st, der naald samengebreid. maar tevens worden «e strepen van de pull-over in gedachte gehouden door de 5 buitenste steken ave recht of recht te breien. Het wordt dus voor de rechte naalden: 2 st. av. samen- breien, 4 st. av. breien, naald rechtuit- breien op 6 st. na. 4 st. av., 2 st. av. sa- menbreien. Voor de averechte naalden: °P dezelfde wijze, doch dan resp. recht en averecht. Wij gaan zoo door, tot er niets m^r op de naald staat en hiermede de voorzijde klaar is. De rugzijde der pull-over wordt op de- zeifde wijze gebreid, slechts worden hier voor U2 st. opgezet en voor de uitsnijdin- bij de armsgaten aan het begin der naalden 121 tot en met 126 ieder 2 st. af gekant. Voor de mouw worden opgezet 74 st., welke meteen in de tricotsteek worden gebreid; schuine strepen behoeven hierbij niet ingebreid te worden, zoodat wij on gestoord verder werken op de volgende meerderingen en minderingen na. Tot en met de 64e naald moet bij iedere 8e naald aan weerzijden 1 st. gemeerderd worden; hierna begint de mouwkop, terwijl het werk dan 90 st. telt. Voor den kop wor den nu aan het. begin der naalden als volgt afgekant: 8x2 st., 2x1 st., 2x2 st., 4x1 st.. 2x2 st., 24x1 St., 2x2 st., 4x1 st., 2x2 St., 2x1 st.. 8x2 st. Het werk telt dan nog 6 st.. welke nu tegelijk afgekant worden. In het midden van het opzetsel der mouw worden nu 37 st. opgehaald, welke op de rechte zijde averecht gebreid worden en weer precies, zooals beschreven voor de punt aan het voorpand. Vóór nu de verschillende stukken in el kaar gezet worden, leggen wij deze met ce goede zijde naar beneden op de strijk plank en persen ze onder een vochtigen doek met een warme bout op. Het liefst op de machine stikken wij nu alle deelen in elkaar, daarbij een splitje op één der schouders openlatend; hier komen een paar kleine drukkertjes aan. De knoopen worden daarna nog aangenaaid, waarbij tevens de overslaande punten vastgehecht worden en de pull-over is klaar. NORA HANA. 5349 (Ing-ez. Med.) Vrijheid! Wonderlijk, zooals ieder mensch naar vrijheid snakt. Kijk er in dezen lijd van vacantie de menschen maar eens op aan. Wat is meestal het eerste, dat we te hooren krijgen? „Heerlijk, als ik mijn vrije dagen heb, kan ik eens heelemaal doen, wat ik wil". Waaruit dat precies be staat ja., dat is bij iedereen verschillend en laten we er maar direct aan toevoegen: van de plannen om „eens precies te doen wat je wilt" komt in de practijk, zelfs ge durende die vrije dagen, ook niet alles terecht. „Absoluut vrij" is immers een ideaal be grip, dat door geen mensch verwezenlijkt kan worden En misschien is dat maar heel gced, Er zijn om te beginnen nu eenmaal in de natuur wetten en regels, waaraan alles wat leeft, zich heeft te onderwerpen, terwijl de met rede begaafde mensch er nog een heele serie heeft bijgemaakt, die haast net zoo dwingend en onontkoombaar zijn als natuurwetten. Zoodat ik maar wil zeggen, dat, als u in deze stralende zonne dagen ontwaakt in uw buitenhuisje aan de plassen, of op de Veluwe. of ongedwongen in een klein berghotelletje luiert en dan de verzuchting slaakt: „Wat maakt een mensch in het gewone doen z'n leven toch eigenlijk gecompliceerd; heerlijk, om zoo vrij te zijn!" die vrijheid toch altijd nog betrekkelijk is. Maar, wat is niet relatief? Dus laat u hierdoor a.u.b. uw vacantie- genot niet vergallen! En natuurlijk brengt deze zekere mate van vrijheid ons ook al veel goeds. Toch hoe paradoxaal het ook moge klinken kunnen we met een beetje goeden wil eiken dag onze portie absolute persoonlijke vrijheid veroveren; we moeten dit zelfs doen. al is het maar een half uur per etmaal en niet alleen in de vacantie. In alle handleidingen van schoonheids instituten wordt altijd „het uurtje rust voor de vrouw" opgenomen; in dien tijd moeten we dan volgens de voorschriften onze huid en spieren ontspannen, speciale behandelingen met allerlei toovermiddelen toepassen om steeds fit en gezond de dag taak te kunnen aanvaarden. Maar zou tevens dat „uurtje rust" ook niet geschikt zijn en heusch niet alleen voor de vrouw om onze innerlijke veerkracht weer wat op te kalefateren? Zoo'n korte tijd van heelemaal vrij zijn kan wonderen doen; al leerden we er alleen maar uit, hoe rijk de stilte kan zijn en hoe arm en leeg vaak alle drukte van het leven. Ieder mensch heeft een fijherlijke kern, die hij niemand wil en ook niet kan toonen, zelfs niet aan zijn beste vrienden: het schijnt nu eenmaal een onmogelijkheid te zijn. dat twee menschen elkaar absoluut begrijpen. Toch heeft iedereen wel eens behoefte tegenover z'n eigen diepste binnenste te staan. Hoeveel levenswijsheid kan zoo'n' lustig, vrij uur ons brengen, waarin we alle gebondenheid over boord gooien en onszelf eens binnenste buiten keeren. Maar dat kan niet, als we dag en nacht het drukke leven op ons voelen inwerken, dag en nacht medemenschen in onze onmid dellijke nabijheid hebben, al zijn we op nog zoo'n vertrouwelijken voet met ze- Het is niet te verwonderen, dat in de een- of tweekamerwoningen kleine oneenigheden nogal eens gauw uitbarsten tot huiselijke twisten. We moeten zoo nu en dan eens tot onszelf kunnen komen en absoluut vrij zijn om „nu eens heelemaal precies te doen wat we willen". Het komt er niets op aan of we dien tijd verluieren en alleen maar wat zitten soezen, of we een ander kapsel probeeren, of wat lezen als we maar het gevoel hebben heelemaal alleen en vrij te zijn, zoodat we geen kans loopen elk oogen- blik uit onze rust gehaald te worden. We kunnen het ons zoo gemakkelijk mogelijk maken, net zoo nonchalant liggen of han gen als we zelf willen en merken dan al gauw, hoe heilzaam die momenten van al- geheele lichamelijke en geestelijke ont spanning kunnen zijn. Het is tevens een probaat geneesmiddel, als we zoo nu en dan onze zelfbeheersching verliezen, wat allerlei narigheden met zich kan sleepen. Want wat is daarvan meermalen de oor zaak? Het gejaagde leven, dat ons voort durend opeischt. zoodat we het gevoel krij gen haast niet óp adem te kunnen komen. In zoo'n uurtje rust realiseeren we ons dan als we tenminste zoo eerlijk zijn ons zelf te zien, zooals we zijn en geen haar mooier of beter hoe onlogisch we eigen lijk zijn uitgevallen, hoe de heele zaak misschien niet meer was dan een storm in een glas water en ook: hoe onaesthetisch onbeheerschtheid altijd is. En trouwens, zijn niet de meest-erge problemen direct minder erg als we ze rustig onder de oogen zien?. Niet alleen de uiterlijke, ook onze inner lijke houding vaart er wel bij, als we zoo nu en dan eens vrij en kalm tot onszelf kunnen inkeeren. Wie steeds maar door jakkert tijdens zijn dagelijksch werk, waar aan misschien niet te ontkomen is. en dan thuiskomend weer de opgewekte, correcte huisgenoot moet zijn, gedurende elk van de zestig minuten, elk van de drieduizend zeshonderd seconden van ieder uur. krijgt iets gespannends. iets onevenwichtigs, al maakt hij naar buiten nog zoo'n evenwich- tigen indruk. Hij kan nooit geheel zichzelf zijn. omdat hij de ontspanning mist van eens heelemaal alleen te zijn. Hoeveel besluiten moet ieder mensch niet dagelijks nemen, sommige heel ge wichtig, de meeste, als we ze op den keper beschouwen, vrij onbelangrijk. Maar toch, ze eischen inspanning van den geest; hoe veel vlugger gaat dit. als we ons eens even kalm kunnen beraden, zonder gejaag en dus nerveuze krachtsverspilling. Dikwijls zeggen we dan: „Ik zal er eens een nachtje over slapen" of De nacht brengt raad". En inderdaad is voor vele menschen de nacht of liever speciaal de tijd voordat ze in slapen. hun uurtje van vrijheid en rustig denken. Het ligt voor de hand, dat we onze logé's ook hun vrijheid gunnen, als ze misschien moe en snakkend naar rust, eens wat vroeg naar bed willen of zich overdag wat op hun kamer willen terugtrekken. Onze innerlijke wereld is ons meest eigen terrein; daaivzijn we heer en meester, daar behooren we onze vrijheid te.hebben, on danks alle conventies en maatschappelijke hekjes en grenzen. En op dat eigen terrein moeten we gedurende die momenten van absolute vrijheid net zooveel kunnen gras duinen als we zelf willen. De jonge mensch heeft die uren zelfs broodnoodig bij zijn innerlijken groei. Hij bouwt er zijn luchtkasteelen in. zijn toe komstplannen, hij fantaseert allerlei ge beurtenissen, waarin hij zelf de held is. Dacht u dat dit droomen mogelijk is, als Zullen deze wenken iedere huisvrouw welkom zijn! Altijd frissche dranken. Lang niet iedereen heeft een kelder, waarin het eten 's zomers koel kan worden gehouden. Om flesschen met bier, limo nade. victoriawater of andere dranken frisch te houden, kunt u met succes als volgt te werk gaan: neem een Keulsche pot, hoe grooter hoe beter en vul dezen voor driekwart met koud water. Omwikkel de flesschen met reepen katoen en zet ze in het water op een schaduwrijk plekje bij een open raam. De dranken blijven op die wijze steeds frisch. Die ellendige muggen! Zoodra het zonnig, warm weer wordt komen, vooral buiten, de muggen bij hon derden opzetten. Meestal helpt het inwrij ven van gezicht, armen en beenen met citroenolie wel afdoende, om ze het steken af te leeren, maar ook het gezoem Is vree- selijk hinderlijk! Probeert u ook eens het volgende een voudige middeltje: leg een stuk kampfer cp een emaille schoteltje en verwarm dit op een laag gaspitje, goed oplettend dat het niet in brand vliegt. Weldra vervullen kamferdampen de heele kamer en hier hebben de muggen niet van terug! Hang in de kinderkamer een lantaarntje, waarvan u de ruitjes met lijm hebt be streken. Geïmproviseerde ijskast. Een echte ijskast is vrij duur, maar na tuurlijk onovertroffen om onze levensmid delen koel te houden. Toch kunnen we ook zonder ijskast al een heeleboel bereiken als we bovenop een klein vliegenkastje, dat we bezitten, 1 een bak met water aanbrengen, zóó dat hij goed vaststaat. Daarna maken we van 1 ios geweven stof afgedankte badhand doeken bijv. een zak. die om de heele vliegenkast heengaat en laten de uitein den in het water hangen. Het water trekt aan door den zak heen en als we nu bo vendien nog het kastje op den tocht han gen. zal het er steeds heerlijk koel zijn! Wie niet rijk is, moet slim wezen. de opgroeiende jeugd van de eene les naar de andere, van de eene club naar de an dere wordt gedreven, zelfs al is het voor de beoefening van sport, die dan toch ont spanning wordt genoemd? Want hoe nut tig ook. er zijn bij elke sport toch altijd weer de regels waaraan men zich houden moet. Er kan niet eens even gedroomd worden, als de natuur van het opgroeiende kind daar eigenlijk om vraagt. Natuurlijk zou te veel gedroom. juist bij jonge men schen, evenzeer verkeerd zijn, maar toch zijn ook voor hen de rustpauzen met abso lute vrijheid noodig. Maar lichamelijk en geestelijk rusten is een kunst, die men moet leeren. wil het niet ontaarden,in verveling. Men moet zich vrijmaken van alle dagelijksche zorgen en zorgjes. onverschillig of het nu gaat om financieele moeilijkheden of om het feit, of de slager het vleesch wel op tijd zal brengen. En zoo, schijnbaar niets doende kunnen we in onzen geest weer nieuwe frissche ge dachten krijgen en ln ons heele wezen rust en evenwichtigheid- CRITICA. Die taschjes zoo klagen onze man nen en broeders! zijn een last! Waaróm moet je nu per sé bij Iedere jurk een apart taschje hebben en dus al die ballast nog in de vacantie meesleepen? Ja, waarom? Natuifrlijk. omdat we er op staan, dat onze verschijning steeds af is en dat is ze niet, als we met een taschje loopen. dat niet precies correct past bij on.s costuum. Onze teekening geeft u een uitstekende oplossing: n.l. een ,,basis-taschje" van wit linnen, flink sterk natuurlijk, met drie verschillende „sloopjes", die er in een wip omheen worden geschoven en met druk kers bevestigd. Het taschje zelf moet waschbaar zijn en wordt met een treksluiting gesloten. Het groote voordeel is, dat men deze sloopjes heel geschikt kan maken van overgeschoten lapjes. U ziet hier iv.l.n.r.) een sloopje van ge bloemde zijde (bij een avondjaponnetje), een van geruit katoen (bij een katoenen strand- of wandeljurkje) en een van wol len stof (bij een sportieve shawl, waar mee het een garnituurtje vormt). Een aar dig vacantie-idee, waarvoor uw vingers i niet eens zoo buitengewoon handig behoe- i ven te zijn! ZONDAG: Bruine ragoütsoep. Kalfstong, Slaboonen, Eiersaus, Aardappelen. Choco ladevla met schuimpjes. MAANDAG: Schelpen van resten tong, Kropsla, Gekookte eieren, Aardappelen. Botersaus, Rijstebrij. DINSDAG: Varkensrib, Snijboonen. Aard appelen, Griesmeelpudding. Bessensap. WOENSDAG: Koud varkensvleesch. Stoofsla, Aardappelen, Broodschotel DONDERDAG: Groentesoep, Biefstuk, Postelein. Aardappelen, Vruchten. VRIJDAG: Gebakken paling. Komkom mersla, Aardappelen, Gesmolten boter, Havermoutpap. ZATERDAG: Gebakken aardappelen met kaas, Kropsla met tomaten. Rijst met bessensap. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Spiegeleieren, Aardappelen met toma ten. Hangon met beschuit en suiker. 2. Omelet met peterselie, Bloemkool, Aardappelen. Bruine boter, Bessenvla. 3. Bloemkoolsoep. Roereieren met kaas, Spinazie, Aardappelen, Vruchtensla. 4. Gestoofde komkommer met kaassaus, Aardappelen. Gesmolten boter, Wentel teefjes. RECEPTEN. Bessenvla. Benoodigdheden (6 personen): 2 d.L. bessensap, 1 d.L. water, plm. 75 gr. suiker, 4 eieren. Bereiding: In een gaaf pannetje 2 heele eieren en 2 dooiers met de suiker kloppen tot ze dik en schuimig worden. Dan voor zichtig het water en de bessensap er bij gieten en de vla op het vuur laten binden. De 2 eiwitten met wat suiker stijfkloppen en op de afgekoelde vla leggen. Gestoofde komkommer met kaassaus. Benoodigdheden: 4 komkommers, 5 gr. zout. 2'/t d.L. melk op kookwater van de komkommers, 15 gr. bloem, 15 gr. boter, 100 gr. geraspte kaas. Bereiding: De komkommers schillen, over langs in vieren snijden, het zaad met een lepel er uit nemen en de komkommers in stukjes van 6 c.M. snijden. Deze in weinig zou gaar koken (plm. 20 minuten). Ze uit laten lekken en het vocht met melk aanvullen tot 2'/i d.L. Van dit vocht met boter en bloem een saus maken, de geraspte kaas er doorroeren en de saus over de komkommers heen schen ken. Tomaten met verschillende vulsels. Hiervoor heeft men niet te groote, vaste tomaten noodig. die mooi van vorm zijn. Ze worden gewasschen en aan den kant, waar het steeltje gezeten heeft, snijdt men een klein kapje af. Nu holt men de tomaat met een zilveren lepeltje uit, zoodat er nog wat van het vruchtvleesch in blijft en bestrooit den binnenkant met wat peper en zout. Daarna maakt men het vulsel klaar. Hiervoor kan men nemen: le. Gehakt of gemalen gaar vleesch. dat met een gebakken uitje, wat peper en noot, wat jus en wat beschuit of oud brood, sma kelijk is gemaakt en niet te vochtig meer is. 2e. Rauw gehakt, bij voorkeur kalfsge hakt. dat op de gewone manier aange maakt is. 3e. Roereieren naar verkiezing met ge raspte kaas gemengd. 4e. Een heel rauw ei, dat voorzichtig in de uitgeholde tomaat gegoten wordt, uit het kopje waarin men het gebroken heeft. 5e. Blokjes kaas in een melksausje (per d.L. melk 11/4 lepel bloem. 1 lepel boter). 6e. Gaar gekookte groente, vermengd met wat mayonnaise (doperwten, boontjes, wor teltjes) ln stukjes gesneden afgekoeld en met mayonnaise doorgemengd. 7e. Champignons, smakelijk gemaakt met wat gebakken ui en vermengd met wat gaar gekookte rijst. Voor deze gerechten behalve voor het 6e worden de tomaten in een vuurvasten schotel gezet, waarin een stukje boter ge smolten is en het gezeefde sap. dat uit de tomaten gekomen is. gedaan wordt. Men laat alles 15 a 20 minuten in den oven staan en schept het uitloopende sap nu en dan over de tomaten heen. De tomaten, die met het rauwe gehakt gevuld zijn. zullen het langst in den oven moeten blijven. De koude schotel met gevulde tomaten wordt op de volgende manier opgedaan: Op een vlecschschotel legt men wat. mooie blaadjes kropsla en zet hier de tomaten, die met de groentesla gevuld zijn, op. Men garneert den schotel nog met wat mayonnaise en legt er desverkiezend in d« helft gesneden harde eieren om heen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9