Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 4 Augustus 1938 Gemeenteraad van Bodegraven Droevig rapport over de waterleiding De verbetering van den Meyeweg. sluiting cursus handels avondschool. Uitreiking van diploma's. Gisteravond had de sluiting plaats van den cursus van de Handelsavondschool van De Hanze. Door den Voorzitter den heer Wubben werd een openingswoord ge sproken waarbij hij zijn vreugde uitte over liet groote aantal cursisten en de behaalde resultaten waarna het woord werd ge voerd door den Directeur der School, den heer Bruske, die op komische wijze her innerde aan verschillende gebeurtenissen ln het afgeloopen jaar. De geslaagden zijn voor Engelsche Han delscorrespondentie: H. Knljff Gladpootjes P. A. C. Vermin, N. Vogels, B. v. d. Schans, F van der Stoel. Duitsche Handelscorrespondentie: W. J Bosboom, L. Grevers. Machlneschrljven: T. Verkerk, M. Volker N. Zwolsman. Volledig examen Middenstandsdiploma: L. W. Alkemade, F. J. van Breukelen, P. A Hoogeveen, A. Post, W. van Rhijn, mej. G J. Tolldo, G. H. v. d. Velde, J. C. Bayer, A. Blankespoor. Middenstandsdiploma (spoedexamen) L. J. van Aken, C. M. J. Looyestljn, H. J. Mens, W. A. J. Mens. J. M. Niersman, N. C. Nouwens. A. Pont, J. Th. Schroder, C. A. van Teylingen, N W. Visser en A. C. J. Vreeburg. tegen een boom gereden. AARLANDERVEEN. De Geref. Kerk droeg aan de Classis Woerden f. 65.af. Jeugdig wielrijder ernstig gewond. De 13-jarige V. uit Den Haag reed met zijn racefiets op den Schouwweg tegen een boom waarbij hij zijn rug en schouder ernstig kneusde en bovendien nog vele ontvellingen opliep. Nadat hem door dr. Baart de la Faille de eerste hulp was ver leend is hij per ziekenauto naar het zie kenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Maria. z. van W. Brekel- mans en A. C. Besseling; Henrlette Catharina Maria, d. van P. J. Bakker en H. C. M. Co- niJn; Jozephus Johannes Maria, z. van J. A. v. Steen en J. M. C. Lagerberg; Gerardus Jo hannes. z. van G. J. Gordijn en M. J. van Dam; Hendrika Maria Gerarda. d. van G. M. P. Beijersbergen en C. J. Noordover; Bob. z. van A. Kramer en M. C. de Vries; Jacobus Gerar dus. z. van J. J. v. d Spek en C. G. M. Ruijg- rok; Elisabeth, d. van G L. HoogteiJling en H. Philippo; Esther Carolina Maria. d. van J. Konst en E. A. Knlick. Overleden: J. M. E. Meijer, 75 jaar, ongeh.; A. M. Stellwagen. 67 jaar. ongehuwd. Ondertrouwd: J. A. van Kleef en H. C. van Duijkeren; F. G. Brouwer en J. C. Mol. Getrouwd: G. van Barneveld en C. E. S. C. A Macquiné. Loop der Bevolking. Gevestigd: Wed. W. H. M. Werker, geb. Beaujon, z.b., uit Amsterdam, St. v. 's Grave- sandeweg 84 (en gez.); Ph. Kraus. dienstbode, ld. ld.; R. P. J. v. d. Berg van Saparoea en gez., kol. der artill., uit Rheden. Velp, Bremhorstlaan 18; E. v. d. Boom. dienstbode, uit Den Haag. Wittenburgerweg 170; A. Th. M. Bouwman, éienstb., uit Posterholt. Ridderlaan 1; H. M. Creijghton. secretaresse, uit Leiden, Groot Hoef ijzerlaan 19; G. A. D. Damhof en vrouw, .'■brikant, uit Haren (Gr.). Teylingerhorstlaan i; B. E. van Ditmar, z. b.. uit Amsterdam. Meijendell; Th. W. Noordover. geb. Dongelmans z-b.. uit Schagen. Kerkstraat 106; H. van Doo ien, z.b., uit Rotterdam, v. Zuylen v. Nfjevelt- fitraat 70; J. Louwe. ge'o. Drijvers en gez.. z.b.. uit Rotterdam, Backershagenlaan 30- -32. P. E. Gellhorn, dienstb., uit Hoek. L. Keikdam 20; G. Haasnoot en vrouw, stoffeerder, uit Katwijk. Langstraat 65; N. W. v. d. Ham, z. b., uit Den Haag. Rijksstraatweg 191; J. M. v. d. Harst en mouw, controleur dep. v. soc. zaken, uit Den Haag. Hyacintlistraat 21; J. W. Heersema, ban ketbakker. uit Ter neuzen. Langstraat 121: C. Th. Hoogeveen. z.b. uit Woerden, Katwijksche weg 19b; V. Hüttner, dienstb., uit Schmeltzthal. L. van Rh. van Rhemenshulzen 1; A. Kool. d.b. uit Schipluiden, Weteringlaan 4; J. M. Kore- brits. dienstb.. uit Rheden. Velp. Bremhrst- laan 18; M. A. Löhrke. dienstb.. uit Berlijn. Teylingerhorstlaan 5; R. Mulder, dienstb.. uit Vlagtwedde, KI. Persijnlaan 14; E. B. Offringa, ib.. uit Amsterdam. Hoflaan 1; P. de Raadt en gez.. Ie stuurman, uit Schiedam, v. Z. v. Nijel veltstraat 288; M. E. Spehr, dienstb.. uit Den Haag. Burchtlaan 14; D. van der Zwaan en gez, huisknecht-chauffeur, uit Overschie, Vij verweg 27 Vertrokken: A. Zelle n. Den Haag, Frankenstraat 36; E. G. H. Smulders, n. Breda, Rozenplein 22a; J. M. v. d. Reijden, n. Den Haag, Lange Beestenmarkt 125. J. M. van n Den Haag. J. Maetsuyckerstraat 192; E v. Noort. geb. Kulewei, n. id.: P. C. Prutsers, geb. Spuijbroek. n. Bergen op Zoom, Boxhoorn- straat 14; Mevr. Jurgens, geb. v. d. Leeden, n. Huizen (N.H.), Havenstraat 48: G. van Alphen n. Amsterdam; J. G. v. Ewijk, n. IJsselmonde, Zevenbergschedijkje 73; F. Meyer, n. Den Haag. 2e Adelheidstraat 211; W. B. Mighielsen n. Den Haag. Ananasstraat 142; Chr. Szeze- panski n. Den Haag. Nassauplein 37; Wed. M. van Scherpenzeel, geb. van Tol, n. Den Haag. P. Gabrielstraat 50 (en gez.); C. F. M. Groot n. Den Haag. W. de Withstraat 1 A;C. P. Kor. ver, n. Bloemendaal, Overveen. Bloemendaal- «cheweg 251; Wed. A. C. Charlois geb. Soet- mulder. naar Purley Surry (Engeland), Bridle Road 10; Wed. M. A. Soetmulder van Gils. n. Idem; J. Kamstra n. Wonseradeel, Makkum. Groote Zijlroede 6; K. Jenni, n. Oostenrijk; C. V- d. Capelle. n. Ooltgensplaat. Polder Galathée B 19; M. C. Schrijvers, n. Voorschoten, Tulp straat 12; E. M. Eder, n. Turkije, legatie 's Gra- venhage; C. P. Mieras n. Wemeldinge. Dorps straat B 30; C. J. v. Rossem, n. Haarlem, St. Elisabeth Gasthuis; M. C. Koster, n. Boskoop. Burg. Colijnstraat 56; Wed. M. de Jong geb. Versteeg en zn. n. Katwijk, Noordwijkerweg K. Leutering n. Duitschland; B. Stattmann, n. Oostenrijk; E. Hieber. n. Duitschland; J. Th. Tuijnder, v. Halewijnlaan 95. ZEVENHOVEN. Bestuur Chr. School. In de vergadering der Chr. school is tot voorzitter gekozen ds. C. a. van Harten en tot bestuurslid de heer G. v. Tol. Loop der Bevolking. Vertrokken: C. G. de Dood. naar Duitsch land. -7 Tot volontair ter gemeentesecretarie alhier ls benoemd de heer F. M. Bocxe van Aarlanderveen. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Ki?el)oren: Gieter, z. van P. Anker en G. v.°mP; Jacoba Johanna Maria. d. van L. J. r!,,°.mvoirt en C. A. van Steen; Agatha Hpiu Mar*a. d. van F. van Nierop en C. A. GrJI?nan: Adrianus Cornells, z. van P. C. en E- Bon; Cornelis Christianus An- Lpf»n«' z' van W. van Haastert en E. A. van S2Jen: Anna Theodora, d. van Th. P. Rot- Van w van Velzen; Hendrikus Maria, z. ria n'»u cn A J van der Poel: Anna Ma- KramJ;ha£ina. d. van L M de Boer en G. M. C. meL Helena Theodora Elisabeth, d van C. ALPHEN. De Alphensche Karimata baggert telefoonkabelstuk! 52 telefoontoestellen gestoord. Gistermiddag werd door een baggerma chine die reeds eenige weken in opdracht van den Prov. Waterstaat in den Ouden Rijn aan het baggeren ls, de telefoonkabel die de verbinding tot stand brengt tus- schen het telefoonkantoor en de Lage Zijde vernield. Naar ons bij informatie bij den chef van den telefoondienst alhier bleek, zijn niet minder dan 52 toestellen gestoord voorn, van de abonné's ln de Raadhuis straat en in een gedeelte van de van Man- dersloostraat. De technische dienst is ter stond met man en macht met de herstel lingswerkzaamheden begonnen, doch het zeer omvangrijke werk zal naar men ons verzekerde zeker tot hedenavond voortdu ren. Begrijpelijk beteekent zulks vooral voor de verschillende zaken een groot on gerief. De beschadigde kabel was pas in Januari van dit jaar aangebracht; voor- loopig wordt nu een tijdelijke gemonteerd, terwijl dan later de definitieve weer zal worden gelegd. Behoudens het ongerief zit hier dus mede een belangrijke schade- kwestie aan verbonden en de vraag is wie voor deze schade zal moeten betalen. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Cornells, Z. van Gerrlt Boon en Aagje M. Hogendoorn Catharina Elisabeth, D. van Theodorus van Frankfoort en Clara J. Krumpelman Helena Elisabeth Johanna. D. van Petrus Dongelmans en Eli sabeth de Korte Iefje Pieternella, D. van Albert Oost en Petronella J. Roest Wilhel- mina Johanna Cornelia, D. van Petrus C. Kem pen en Lena J. Vermeulen. Overleden: Petrus Johannes Wortman 15 d., overleden te Lelden Dorathea van Leeuwen 6 j., overleden te Lelden Arie van Wlerin- gen 82 j., weduwnaar van Margje Ollemans. Loop der Bevolking. Ingekomen: Garritjen van Briemen, dienstb., Hofzichtstraat 4 Marinus Bazen, veehou dersknecht, Groeneweg 41 Ida C. Turk, dienstb., Rietveldschepad 17 Macheltje van Spijkeren, dienstb., Steekterweg 37 Cornelia D. v. d. Kreke, zonder beroep, Dorpstr. 9 Roelof Pol en gezin, schipper, Raadhuisstr. 81 Teunis Hoogendoom en echtgenoote. boom- kweeker. Otweg 3. Vertrokken: Naar Steenwfjk, Grachtstraat 51. Simon Binnekamp en gezin Leiden. Zoeterw. Singel 79, Adriaan Hooftman cn gezin Arn hem. Laan van Klarenbeek 105, Frederik M. Verduijn en echtgenoote Woerden. Peulstr. 6 Teunis Bezemer en echtgen. Woerden. Peulstr. 6. Willem de Brufjn. Het dameskoor van de Chr. zangver. ..Hosanna" behaalde op het zangconcours •c Leusden een le prijs in de afd. Uit muntendheid met 332 punten. Voor het examen manufacturen-brevet slaagde onze plaatsgenooten de heeren S. W. Bahlmann en E. A. Odijk. Mej. N. de BTuyn alhier is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. HAZERSWOUDE. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer D. de Bruin, marechaussee te Moerdijk ls geslaagd voor het politiediploma van den Chr. Politiebond te 's-Gravenhage. De collecte voor de Unie ,,Een school met den Bijbel" heeft op het Dorp. behal ve de naglften opgebracht f. 205.30. NIEUWVEEN. Buurtcommissie Dorpstraat, De Buurtcommissie, gedeelte Dorpstraat, vanaf hoek KerkstraatWed. Meijer zit met stil, al kwamen er verleden week haast geen bezoekers op de vergadering. Voor de verslering der straat ls ongeveer f. 40 - opgehaald. Bij de vorige verslering der straat moest alles aangekocht worden, al het materiaal is toen goed opgeborgen, zoodat men thans met heel wat minder kosten de straat kan versieren. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. v. d Nadort. uit Mijdrecht M. A. v. Tol, uit Uithoorn. Vertrokken: H. A. Janmaat, naar Amster- ^amJoh. Spek, naar Rijnzaterwoude M w. c. Visser, naar Barwoutswaarder. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Joannes Korstiaan. Z. Van RÜn en G Bouwman Theo- rus Wilhelmus Alfonsus, Z. van A. C. Verhaar en A. Plasmeijer. BODEGRAVEN. De Chr. Muziekvereen. S. D. G. be haalde op het concours te Woudenberg 5 priizen, t.w. een eersten prijs in de eere- afd. met 33 p., een directeursprijs, een dag prijs voor het hoogst aantal punten, den eersten prijs in den marschwedstrijd en tien eersten prijs in de eerewedstrijd. Wel een groot succes dus! Eveneens te Woudenberg behaalde de Chr. Zangvereen. „Halleluja" in de afd. Uitmuntendheid een eersten prijs. BOSKOOP. Zondagsdienst doktoren. Voor Zondag 7 Augustus zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. P. du Buy, telef. 40. Gevonden voorwerpen. Zakmes, armband, portemonnaie met inh., streoig breikatoen en een rozenkrans. Inlichtingen politiebureau. Scheepvaartverkeer door de Gouwe. Gedurende de afgeloopen maand zijn 5119 schepen de hef brug alhier gepasseerd, waarvoor de brug 3459 malen omhoog ge bracht moest worden. Excursie. Per stoomboot Beatrix arriveerde in onze gemeente, komende uit Gouda, al waar de glazen van de beroemde kerk waren bezichtigd een gezelschap van circa 200 personen, leden der Ned. Herv. Kerk uit Haarlem. De bezoekers bezochten hier de plant soenen en kweekerijen. Kasrozen zijn waardeloos. De warmte en de daardoor groote aan voer is voor een groot gedeelte de oorzaak, dat er op de dagelijksche snijbloemenvei lingen alhier groote kwantums bloemen, vooral kasrozen doordraaien. Er is op het oogenbllk weinig vraag naar kasrozen, hetgeen in hoofdzaak moet wor den toegeschreven aan de vacanties. Dage lijks worden groote partijen bloemen ver nietigd. Gelukkig" voor de rozenkweekers is evenwel dat zij van de Ned. Sierteelt- centrale eenige tegemoetkoming krijgen. Voor het examen manufacturen-brevet slaagde onze plaatsgenoot de heer G. v. d. Geur. J. van der Maat en A. Berk; Adrianus Wilhel mus. z. van H. J. Oostdam en B. C. Zwetsloot. Overleden: L. J. A. Martijn, 73 Jaar; A. M. Schoonderwoerd, 32 Jaar: W. Cebol, 63 jaar en J. Binnendijk 72 jaar. Ondertrouwd: C. Both won. te Leiden) en M. P. C. Vahrmefjer; H. A. Friebel en B. M. J. Smeets (won. te Posterholt, L.) WADDINXVEEN GEMEENTERAAD. Subsidie voor de Ver. voor Ziekenhuis- verpleging f.200 voor het Oranjefeest. Afwezig zijn de heeren Oudijk, Brem- mer en Bonefaas. De notulen worden goed gekeurd. Ingekomen ls o.a. een verzoek van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging om een subsidie voor 1938 van f. 1000 De voorz. deelt mede, dat het aantal verpleegden onrustbarend is toegenomen zoodat de vereeniging. niet alleen al haar reserve heeft verbruikt maar bovendien een tekort becijferd heeft van het aange vraagde bedrag. De vereeniging heeft zeer veel goeds gedaan en daarom moeten po gingen ln het werk worden gesteld haar te behouden. De heeren Zoethoutmaar, Van der Hee en Van den Berg zeggen voor het voorstel te zijn, maar voor de toekomst zal dan controle noodig zijn. De voorzitter wijst er op, dat dit thans niet behoeft te worden bezien, dat komt eerst indien er ook volgend jaar onver hoopt, weer een aanvraag zou zijn. Het voorstel wordt z.h-st. aangenomen. Aan de orde ls het verzoek van het Centraal Oranjecomité om een subsidie van f. 200. De heer Van den Berg is hier tegen. De tijd is niet geschikt om feest te vieren. Het ware beter, dat van regeeringswege een biddag werd uitgeschreven. De voor zitter antwoordt, dat dit tot de taak van de kerken behoort en niet tot die van de regeering. De heer Schouten wenscht ook een deel van het bedrag te geven aan de buurtver- eenigingen die niet in het C.O.C. vertegen woordigd zijn. De voorzitter antwoordt dat de gemeen teraad niet moet medehelpen om de ver deeldheid in Waddinxveen uit te breiden en aan te moedigen. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Van den Berg en Uitbeijerse tegen. Aan de zwemclub de Gouwe wordt een reductie verleend op den prijs van de huur van het zwembad van f 17.60, omdat door de „bad-kwestie" niet kon worden geoefend. Nadat de heer Uitbeijerse heeft ver klaard, dat het de schuld was van de ver eeniging zelf, waarop de voorzitter ant woordde dat de zaken weer eens op den kop werden gezet, is het voorstel aange nomen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het aangaan van een regeling voor onderlin ge hulpverleening bij brand met Gouda als centrale gemeente. Tevens wordt een afzonderlijke clausule opgenomen voor hulp aan en door de gemeente Reeuwijk in verband met eigendommen aan den Henegouwerweg en den Bodegraverstraat weg. Bij wijze van uitzondering wordt aan C. van Hofwegen toegestaan, dat hij ondanks het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd zijn functie mag blijven waar nemen. De voorzitter biedt de gemeenterekening 1937 aan met een batig saldo van f 31862.74 waarin is begrepen de winst der bedrijven nJ. voor gas f4510.71, electriciteit f 11841.62 er. waterleiding f. 3000.81. Tot lid van de plaatselijke schoolcom missie wordt gekozen mevr. Verheul—Ve- nema. Achtereenvolgens worden dan aangeno men de voorstellen van B. en W. om ln principe te besluiten tot verkoop van de voormalige onderwijzerswoning aan den Kerkweg, tot verhooging van de schade regeling ontstaan door fraude door amb tenaren, zulks op verzoek van Ged. Sta ten tot het wijzigen van de begrooting voor 1938 en tot het verleenen van ont heffing van schoolgeld wegens ziekte of vertrek. Onze plaatsgenoot, de heer J. Bos, slaagde voor het examen Fransch L. O. De landelijke rijvereeniging Ge Gouweruiters", behaalde op het concours- hippique te Bergambacht in verschillende afdeellngen een prijs. In de gistermiddag gehouden raadsver gadering, waar de heeren Noordhoek en Bei.ien ontbraken werd een subsidie van f. 1000 toegekend aan het Oranje-comité voor de komende feesten, op voorwaarde dat een belangrijk deel ten goede zou komen aan de schoolkinderen. Vervolgens bleek het weer noodig talrijke voorzieningen te treffen in verband met het nieuwe waterleidingbedrijf. Een ver ordening voor de commissie van de be drijven werd vastgesteld, waarna de ope- nincrsbalans van het bedrijf werd vastge steld. De geraamde waarde van de gebouwen en installatie bedroeg nog niet de helft van de overname som, zoodat op een totaal van f. 420.000 eer» post „Good will" van f. 228.500 op de balans voorkomt. Tot adviseur werd nu definitief benoemd het ingenieursbureau Eksteen te Bilthoven. Vervolgens werd besloten tot het aangaan van een geldleening, groot f. 400.000 voor de betaling van de overnamesom. De restee- rende f. 20.000 plus de kosten van vernieu wingen kunnen betaald worden uit vrij- liggende kasgelden der gemeente. Over den toestand van het overgenomen bedriif en de verbeteringen werd langen tijd gesoroken, aan de hand van voorstel len en een rapport van den adviseur. Allereerst stelde deze in een afzonderlijk schrüven voor het pompstation te electri- ficeeren, dat zou een besparing geven, voornamelijk aan bediening, van bijna f. 2000 per jaar. De Dieselmotoren, die zouden blijven, zouden aan onderhoud kosten f. 600. zoodat toch een bedrag van ongeveer f. 1300 per jaar voordeel zou wor den behaald. Over den toestand van het bedrijf was het rapport slecht te spreken. Het gewaag de van een erbarmelijker) toestand, spe ciaal wat de installatie betreft, die in hooge mate verwaarloosd was. De Diesels, die 6 jaar oud zijn. moeten geheel ver nieuwd worden, de persleiding naar den toren is gebroken en al sinds jaren op onverantwoordelijke wijze gehecht door een bandje. Va nde 5 bronnen is de eerste volkomen uitgeput en moest uitgeschakeld worden, de tweede werd ook uitgeschakeld, omdat zij lek is en vermoedelijk sloot water meebrengt, de derde en vierde zijn slechts gedeeltelijk in staat om de voor geschreven hoeveelheid te leveren en de nieuwe vijfde bron is niet in al te beste conditie met dezen drie. Er wordt dus met drie bronnen gewerkt, die veel te zwaar belast zijn. Geraakt er een defect, dan is de geheele watervoor ziening gestoord. De zuieleidinc is verzakt en vertoont bochten, die oorzaak zijn van het afslaan der motoren, zoodat het a] voorgekomen rs dat het heele personeel urenlang hard moest werken om water te krijgen. Voor gesteld werd de gebreken te repareeren en twee nieuwe bronnen te slaan. De totale kosten bedragen f. 14.000. De heer v. d. Marei was zeer somber over de flnancieele resultaten en vreesde dat nu ook de buizen wel slecht zouden blijken te zijn. De heer de Mars wil het andere zien en de gemeente gelukkig prijzen dat ze het bedrijf in handen heeft, want het blijkt niet in goedé handen te zijn geweest. De heer v. d Marei sloot zich daar, uit een oogpunt van volksgezondheid gezien, bij aan. Weth. v. d. Poll zag bovendien ook financieel nog geen zorgen. Hij verwachtte geen goed onderhouden bedrijf, had allang bemerkt, dat men het verwaarloosde, maar waar wel eens gesproken was van f 50.000 voor vernieuwingen valt het mee dat men met f. 14.000 tenslotte weer een veilig be drijf heeft, al zal er in de toekomst nog veel te verbeteren zijn. De voorstellen wer den z. h. s. aangenomen. Tot ambtenaar van den Burg. Stand werd benoemd de heer Ramp. Langdurige debatten, die telkens ln het zelfde kringetje ronddraaien, werden ge houden over een mededeellng van B. en W. Zij deelden mede, dat het stratenplan, dat in de vorige vergadering was aangenomen, slechts ten deele was uitgevoerd, omdat intusschen gebleken was. dat de Meijeweg dringend voorziening behoefde, waarom daaraan veel meer werd besteed dat de begrooting aangaf waardoor nu de gelden ontbraken om het raadsbesluit ten volle uit te voeren. Er was destijds een groot en een klein plan. De raad besloot met steun der wethouders, gezien den toestand der financiën tot het groote en nu hadden B. en W. dat tot het kleine teruggebracht. De heer Jongeneel gispte deze houding, die het raadsbesluit eenvoudig opgil zette. Hij was tegenstander van het groote plan geweest, maar B. en W. missen het recht in de bevoegdheden van den raad te tre den. Ook de heer v, d. Heijden, hoewel te vreden, dat de Meiieweg nu ineens geheel verbeterd was. achtte de houding volkomen onjuist. De heer van Elk meende dat de raadsleden voortaan wel meteen weer konden vertrekken. De voorzitter en de wethouders zetten uiteen dat verstandig optreden gevraagd wordt en dat dit vorderde thans den Meije weg te doen voorgaan Bovendien nam de raad het voorstel slechts aan met 1 stem meerderheid, die van weth. Batelaan. Besloten werd in de volgende vergade ring te bezien of de rest van het plan zal worden uitgevoerd. Aangeboden werd de gemeentcbegroo- ling met een batig saldo van f 18.877.72 en die van het G. E. B. met een winst van f 12 000 De heer Uithol deed een voorstel om een extra-uitdeeling te houden aan de werk- loozen en behoeftigen, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum. Hij vond echter geen bijval. De voorzitter bestreed het voorstel om dat de tiid ervoor niet de juiste is. Aanlei ding tot zoo iets moet zijn groote werk loosheid, nood in de gezinnen, een stren ge winter terwijl er nu zoo goed als geen werkloozen zijn. Algemeen voelde men er meer voor zoo noodig aan de nieuwjaarsbedeeling straks een extra bijdrage te verleenen Hiema sluiting van de vergadering. De vischomzet te Ilmuiden in Juli. Totaal bijna f. 14.000 minder dan -erleden jaar. ZOETERMEER. van duo gevallen. Trawlers en loggers voerden meer aan dan in Juli 1937. De omzet in den Rijksvlschafslag gedurende de maand Juli 1938 was i. 440.932 tegen f. 454.464 ln dezelfde maand van bet vorige jaar. Voor de eerste maal in dit jaar viel er dus. in vergelijking met 1937 een achteruitgang te constateorcn. welke achteruit-gang in hoofd zaak is ontstaan door een mindere opbrengst der Dëensche motorkotters en aan het feit, dat de vorige maand in het geheel geen pekel haring aan de markt kwam. terwijl verleden jaar vijf motorloggers voor bijna f. 10.000 pekel haring in IJmuiden verkochten. De trawlers en de trawlloggers daarentegen hadden een groot-ere opbrengst dan in Juli 1937. Er kwamen in de verslagmaand binnen: van de trawl- en zeevischzegenvisschery 116 (124) stoom- en motortrawlers met een besomming van f. 270.027 (f. 267.423). 153 (142) motor- loggers met f. 79.945 (f. 70.936). 771 (892) mo- torkustvlsschers met f. 73.905 (f. 80.370) en 8 (20) Deensche motorkotters met f. 8224 (f. 15.211): van de drfjfnetvisscherij kwam niets binnen (verleden jaar 5 motorloggers met f 9964 De opbrengst der consignaties bedroeg f. 8397 (f. 8863i. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat ook Juli voor de trawlers een hooger reisgemiddelde dan verleden jaar aanwees, n.l. f. 2327 tegen f. 2157 in Juli 1937. Zullen de resultaten eenigs- zins bevredigend zijn. dan is een hooger reis gemiddelde ook beslist noodzakelijk, want er worden steeds meer groote (en dus dure) booten in de vaart gebracht: het aantal in de vaart zijnde kustbooten daarentegen wordt steeds minder. Ook de loggers hadden een hooger reis gemiddelde. Hier waren de cijfers f. 522 in Juli 1938 en f. 500 in Juli 1937. De omzet in de eerste zeven maanden van 1938 was f. 3 750.281 tegen f. 3.467.276 in Juli van het vorige jaar. of f. 283.000 meer. Het is jammer, dat de vooruitgang zich de vorige maand niet heeft voortgezet, maar dit ver schijnsel is min of meer toevallig, om reeds genoemde redenen. Van belang ls vooral, dat de trawlers en de loggers zich konden hand haven. Of dit wat de trawlers betreft ook in Augus tus het geval zal zijn, mag worden betwijfeld. De vooruitzichten zijn voor deze maand niet gunstig, vooral niet doordat de haringmarkt nog weinig neiging vertoont om groote hoe veelheden op te nemen. Verleden jaar was er begin Augustus ook reeds een ruime aanvoer van versche haring en toen handhaafden de prijzen zich op 3 H gulden, terwijl de haring van de Delft IJM 17 gisteren terugliep tot f. 0.90. Als de hitte blijft aanhouden, behoeft op een verbetering ook niet gerekend te worden. de duo. Door onbekende oorzaak merkte de motorrijder dat zijn vrouw en daarna zijn kind van de duo vielen en bewusteloos op den weg bleven liggen. Inmiddels werd dr. Palte alhier gewaar schuwd die de eerste hulp verleende De slachtoffers werden naar het ziekenw,,,s te Voorburg overgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Antoon. z. van A. Havenaar en T. Lahaije; Lourens. z. van L. C. Koppen en C. van Elleswijk; Marcus Adrianus. z. van B. J. van Dijk en J. G. v. Leeuwen; Johanna Anna, j i d van N. F. Hoogduin en J. M A. Kou wen - nieuwen Rijksweg alhier had i SóveSi. e PRAAIRAPPORT Hr. Ms. „NAUTILUS". 3 Augustus: Tusschen 54.49 en 55.4 NJB. en 0.12 W.L.—0.17 O.L.KW. 144 met 306 49 met 170; 121 met 216; 34 met 300 86 met 150 127 met 300; 158 met 200 79 met 1; 129 met 1; 40 met 3; 68 met niets; 70 met 301; 102 met niets; 153 met 70: 173 met 74; 4 met 150* 2 met 90; 5 met 280; 22 met 270; 15 met 360; 33 met 140; 44 met 255; 95 met 50: 167 met 280; 122 met 25; 37 met 9: 55 met 170; 161 met 240; 67 met 200; VI. 190 met 319; 112 met 126; 40 met 2; 50 met 400; 80 met 30; 197 met 370; 142 met 102; 86 met 280; 203 met 320; 49 met 408" Um. 268 met 141; 283 met 150 kantjes. VISCHPRIJZEN. Gehuwd: P. J. Hoeven. Op den 11» r*v ituvcii. uwicvqtun^cii ftwauicil UlllllCll Ut OCH. I f gisteren een ernstig ongeval plaats. De ondertrouwd; H. J Bierman. 26 jaar en Th. met 271 a last. Sch. 229 met 29 cn GOV 49 met IJMUIDEN, 4 Augustus Tarbot 97—98 ct. p. kg.; Tong 125120Idem: Griet 36—14 p. 50 kg.; Middel schol 30 idem: Zetschol 28—24 Idem; Kleinschol 21—6 Idem- Schar 6.50—3.20 Idem; Tongschar 30—26Idem; Kleinmiddel schelvisch 1811 idem Kleine schelvlsch 10.504.80 idem; Groote gul 6250 Idem: KI gul 4—1.10 idem; Wijting 3—120 Idem; Makreel 6.50—1.70 Idem; Versche haring 1.901.25 Idem. Kabeljauw 3015 p 125 k.g Vleet 1.25 p. stuk; Leng 1.40 Idem; Koolvlsch' 0.220.36 idem. Steurharlng per kantje 65 Aangevoerd 900 kisten versche haring en 17 kantjes steurharlng. Aan den afslag 8 trawlers. IJM. 19 met f. 1760; IJM 195 met f. 1490; IJM. 155 meet f.1660; IJM. 179 met f.1000; IJM. 38 metf.2150 IJM. 97 met f.1120; IJM. 161 met f 1110- IJM 114 met f.1000 en 2 kotters E. 326 met f.680; E. 404 met f.730 VLAARDINGEN. 4 Aug. Van de haringvisscherlj kwamen binnen: VI. 193 met 31 last van 2 schepen; VI 14 met. 30 last; VI. 56 met 26 last: VI. 39 met 34 last van 4 schepen; VI. 206 met 45 last van 6 schepen; VI. 195 met 47 last van 8 schepen; KW. 25 met 25 last van 6 schepen: KW 160 met 25 last van 2 schepen: IJm. 266 met 24 lest van 4 schepen. Maatjes groen f.'4.40—16.90; Maatjes f. 7.80 -11.60: volle f. 9.75-9.85 Te Scheveningen kwamen binnen de Sch. 77 Bakker en P w. van der motorrijder v. w. uit Utrecht reed op denm. v. Dorp, 26 jaar; A. m. v. Doir1- I weg met vrouw en dochterje van 8 jaar opj en H. M. Kouwenhoven, 25 Jaar. 25 Jaar 1 29 last. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7