BINNENLAND LEID5CH DAGBLAD - Dorde Biad Donderdag 4 Augustus 1938 Verschillende Belgische problemen De Vlaamsche machtsontplooiing Thuiskomsi prinselijk gezin. Uit Soestdijk wordt aan de Gooi- en Eemlander gemeld, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard a.s. Zondag weer met het Prinsesje op het Paleis Soest dijk zullen terugkeeren van hun vacantie-verblijf aan de Mecklenburg- sche Oostzeekust en in Denemarken. Oud-minister De Graeff op de „Karimata". Men wacht op de gouden staven. (Vari onzen specialen verslaggever.) Over de spiegelgladde zee voer gistermid dag van Terschelling de „Stortemelk" uit. Fier wapperde de driekleur uit een der masten. De kleine snelle sleepboot zette kcers naar de omgeving van Vlieland en niet naar de Karimata". In de verte tee- kende de contouren van den machtigen baggermolen zich af. Onafgebroken daal den de emmers in de vrijwel effen zee. on der welker oppervlakte nog steeds het ge heim van den „Lutine"-sehat verborgen blijft. ,.Hoe lang nog?" Wellicht zal de we reld het spoedig weten. Maar op dit oogen- blik is het „Lutine"- mysterie nog onop gehelderd. Even is Vrijdag j.l. een klein, heel klein tipje van den sluier opgelicht, maar toen is de Lutine"-kwelöuivel ge komen en heeft duizenden kubieke meters zand in den geweldigen kuil, welke de „Ka rimata" gedurende vele dagen had gegra ven. gestort. Maar de techniek heeft het opnieuw gewonnen en gistermorgen om acht uur was men weer precies op de plaats, waar men de vorige week met den molen is achteruitgegaan, echter met dit verschil, dat de baggeremmers nu 1 meter dieper in den kleibodem kunnen grijpen. Men heeft de zeer gegronde hoop dat het niet lang meer zal duren. Menschelijke be rekeningen kunnen falen, maar indien er geen onverwachte tegenslagen komen, zullen wellicht binnenkort goudstaven voor een waarde van minstens drie en een half millioen gulden in de zeeftrommel van de „Karimata" worden gevonden. De „Storte- melk" voer gisteren dan uit en koerste in de richting Vlieland naar de postboot, weike om half twee van Harlingen was ver trokken naar Terschelling, thans het goud- eiland van Nederland Aan de eene zijde van de postboot meerde het kleine schip, dat de passagiers naar Vlieland overnam en aan den anderen kant de ..Stortemelk", welke een hoogen bezoeker kwam afhalen, n.l. jhr. de Graeff. Oud-Gouverneur-Ge neraal van Ned.-Indië, Oud-Minister van Buitenlandsche Zaken en President-Com missaris van de Gemeenschappelijke Mijn bouw Maatschappij Billiton. Voor de twee de maal bracht jhr. De Graeff een bezoek aan de ..Karimata", waar hij met zeer groote belangstelling het werk gadesloeg, het werk dat thans naar alle waarschijn lijkheid in een beslissend stadium is geko men Jhr. De Graeff, die vergezeld was van zijn dochter is na een langdurig bezoek aan de „Karimata" naar Terschelling ge gaan, vanwaar hij heden zal vertrekken. Nog steeds houdt de invasie van vreem delingen aan, maar de wonderlijke stem ming. welke ontstond nadat de eerste staaf was opgehaald is geheel verdwenen. Ter schelling is in rustige afwachting van de groote dagen, welke hopenlijk spoedig ko men zullen. Verkoop van schoenen. Maatregelen tegen ongezonde concurrentie-methoden. Leverings- en betalingsvoorwaarden worden algemeen verbindend verklaard. Naar wii van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen een door de federatie van NedeTlandsche schoenfabrikanten genomen bindend besluit inzake leverings_ en beta lingscondities bij levering van schoenen op grond van art. 2 van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten 1935 door den minister van economische zaken voor den tijd van een jaar algemeen ver bindend worden verklaard. Het bindend besluit beoogt een einde te maken aan enkele van de ernstig ste misstanden bij den verkoop van schoenen, welke ontstaan zijn doordat de fabrikanten bij de felle onderlinge concurrentie zich tot steeds, verder Taande concessies, ook op het gebied der leverings- en betalingsvoorwaarden, moesten bereid verklaren. In verband daarmede bevat het besluit o.a. bepa lingen omtrent crediettermijnen, kor tingen en omzetpremies, alsmede een regeling van de onderlinge uitwisseling van crcdietgegcvens. Als gevolg van de algemeen verbin dendverklaring zullen allen, die schoe nen voor den wederverkoop in Neder land verkoopen zich aan de bepalingen van het bindend besluit moeten houden. Nederlandsche kunstenaars en de tentoonstelling te New-York. Minister Slotemaker cte Bruine over het conflict. Op dc vragen van het Tweede Kamerlid Thijssen betreffende het conflict tusschen den commissaris-generaal van de Neder landsche commissie voor de internationale tentoonstelling te New-York en de ver tegenwoordiging van de Nederlandsche kunstenaarsvereenigingen heeft minister Slotemaker de Bruine thans geantwoord. De minister heeft als „hoogste func tionaris voor de behartiging der kunsten en wetenschappen" van het eerste oogenblik af. dat bleek van moeilijkheden tusschen de instanties, waaraan de voor bereiding der tentoonstelling New-York is opgedragen, en den tentoonstellingsraad voor bouwkunst en verwante kunsten, niet nagelaten zoowel door persoonlijke bespre kingen als door schriftelijke gedachten- wisseling het verkrijgen van overeenstem ming na te streven. Daarbij bleek hem. dat het geschil in zijn kern aldus kan worden omschreven. De bedoelde instanties houden zich er van overtuigd, dat medewerking van den tentoonstellingsraad zeer gewenscht is. Deze is dan ook uitgenoodigd, enkele op aesthetisch en artistiek terrein bevoegde personen aan te wijzen, die lid zouden worden van de eultureele commissie en die met nog een of meer leden van deze eul tureele commissie een subcommissie zouden vormen, welke personen in het bijzonder belast zouden zijn omtrent de inrichting van de culture-Ie afdeeling uit aesthetisch oogpunt mede te werken aan de voorberei ding der plannen. Ook leefde bij de eultu reele commissie de gedachte, dat omtrent de plannen voor de inrichting van het gedeelte van het paviljoen, bestemd voor de economische inzendingen, wat het aesthetisch element betreft, met de sub commissie overleg zou gepleegd worden. De tentoonstelüngsraad meldde, dat hij zijn medewerking alleen kan verleenen. in dien vaststaat, dat de aesthetische zaken zijn toevertrouwd aan een instantie van deskundigen, die het vertrouwen der kun stenaars heeft. Als zoodanig aanvaardt hij de voorgestelde subcommissie, maar deze zou dan door een duidelijke bevoegdheids regeling er van verzekerd moeten zijn. dat door derden in positieven zin geen beslis singen op aesthetisch gebied worden ge nomen en tot uitvoering gebracht buiten instemming dezer instantie. Alles behou dens goedkeuring van het hoogste tentoon- stellingsgezag. De minister heeft beproefd, den tentoon stellingsraad er van te overtuigen, dat zijn standpunt niet houdbaar is, omdat zij, die in opdracht van de regeering werken, niet zekere beslissingen in andere handen kunnen leggen. In de overtuiging echter, dat een oplossing zeer wel zou kunnen gevonden worden, indien de materie zake lijk zou worden aangevat, heeft de minister zich tegenover den commissaris-generaal bereid verklaard, bemiddelend op te tre den. Deze was echter van oordeel, dat het oogenblik voor overleg toen reeds voorbij was. De minister betreurt dezen gang van zaken en. blijft bereid, om aan een oplos sing te werken, zoodra hem blijkt van zekere geneigdheid bij de betrokkenen om aan een samenspreking deel te nemen. Op de vraag, of en in hoeverre op de medewerking der Nederlandsche kunste naars aan onze nationale inzending op de tentoonstelling New-York 1939 kan worden gerekend, heeft de commissaris-generaal desgevraagd den minister medegedeeld, dat vele Nederlandsche kunstenaars voor de inrichting der tentoonstelling hun hun medewerking hebben toegezegd. Onder de kunstenaars, die medewerken aldus de ontvangen inlichtingen bevinden zich ettelijke, die ook medegewerkt hebben aan de inrichting van de Nederlandsche inzendingen op vroegere wereldtentoon stellingen. EEN NIEUWE VEILIG-VERKEERSACTIE VAN DE K. N. A. C. Toen ongeveer een jaar geleden het In stituut van de voorrangswegen eindelijk ook in Nederland werd ingevoerd, helaas echter tot dusverre alleen bulten de be bouwde kommen. werd dit besluit met groote instemming begroet. En terecht, meent de K.N.A.C., daar het verkeer hier door op veel doeltreffender en veiliger wijze op onze groote verkeerswegen kan worden afgewikkeld. Het spreekt echter vanzelf, zooals dit trouwens eertijds ook met den beroemden „rechts gaat voor" regel het geval is geweest, dat het publiek aanvan kelijk In de praktijk met dit nieuwe in stituut nog vertrouwd diende te raken. De praktijk heeft geleerd, dat dergelijke nieu- ,ve verkeersmaatregelen niet genoeg onder de aandacht van de weggebruikers kunnen worden gebracht, teneinde deze zoo spoe dig mogelijk voor alle verkeersdeelnemers gemeen goed te doen worden. Met dit doel voor oogen zal ln dc eer ste weken van Augustus de K. N. A. C.- verkeerspaedagoog, die speciaal voor deze actie in een bijpassend kleed is gestoken, patrouilleeren in de omgeving van vele be langrijke zijwegen welke op voorrangswe gen uitkomen. De verwachting is gewet tigd, dat doo~ dezen extra waarschuwings dienst het gedeelte van de weggebruikers, dat zich nog niet voldoende heeft inge steld op de voorrangsregels, hiermede ver trouwd zal raken. De fietsers, voor wie in dit opzicht ook bindende bepalingen bestaan, zullen even eens in de actie worden betrokken, terwijl men vertrouwt, dat ook de voetgangers bti het oversteken van een voorrangsweg blijk zullen geven het begrip voorrang te ver staan. VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen De volgende bijdragen zijn nog binnen gekomen: f. 12.50 bijdrage van drie rim- boctrappers; f.1 N. T. P., Delft; f.15, N. N„ Nijkerk; f.500 mevr Th. L—D,; f 50. Amsterd. Bank Amsterdam i. o. van M. te Baarn f. 10. P C.. Paramaribo; f. 5, N. N. Nijmegen: f.100 L. R. G„ Baarn; f.1.J. M. S Leiden. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 132.201.56. Ordening verkoop van wollen stoifen. Algemeen verbindendverklaring Ned. Wollenstoffen-conventie. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen een. door een aantal fabrikanten van wollen en halfwollen stoffen gesloten ondernemersovereen komst. de Nederlandsche wollenstof- fen-conventie, op grond van artikel 2 van de wet op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 door den minister van economische zaken algemeen verbindend worden verklaard voor den tijd van een Jaar. Deze overeenkomst beoogt een einde te maken aan een aantal ernstige misstan den bij den verkoop van wollen en half wollen stoffen. Zoo bevat zij, naast an dere bepalingen, een regeling van de in deeling, den afroep en de afname van or ders, een beperking van de crediettermlj- nen en voorschriften betreffende de kor tingen. Door de algemeen verbindendver klaring van deze bepalingen zal een ra tioneele bedrijfsvoering worden bevorderd, aangezien risico's, welke niet op de fabri kanten behooren te rusten, thans ook niet meer op hen kunnen worden afgewenteld, terwijl voorts de onderlinge concurrentie in sterker mate binneg de grenzen van hetgeen economisch verantwoord is. wordt gehouden doordat kortingen en credietter mijnen aan bepaalde grenzen zijn gebon den. Als gevolg van de algemeen verbindend verklaring zullen alle fabrikanten zich bij den verkoop van wollen en halfwollen stoffen voor bovenkleedlng moeten hou den aan de voorschriften, neergelegd in de Nederlandsche wollenstoffen-conventie. Voor sommige textielfabrikanten echter, die voornamelijk andere artikelen ver vaardigen en tevens lid ziin van de Ne derlandsche textiel-conventie, zal op be paalde voorwaarden een uitzondering wor den gemaakt. Verwacht mag worden, dat in de Ne derlandsche wollenstoffencommissie (Ne- wocoi, welke met de uitvoering dezer on dernemersovereenkomst zal worden belast, naast vertegenwoordigers van de onder teekenaars. ook vertegenwoordigers van de fabrikanten-outsiders en van de afne mers zitting zullen hebben. Verder zou het in de bedoeling van den minister liggen zijnerzijds een vertegenwoordiger aan te wijzen, wiens taak het zou zijn bij de uit voering van deze ondernemersovereen komst te waken voor het algemeen belang. STEMPELS IN PASPOORTEN. NENIJTOHAL AFGEKEURD. Geen „Primavera" 1939? Na tien jaren lang te hebben stand ge houden schijnt de Nenijtohal, welke toch eerlang zou moeten worden gedemon teerd. in een zoodanigen toestand te zijn gekomen, dat ze niet meer voor bijeen komsten e.d kan worden gebezigd. De houwpolitie heeft de constructie afge keurd. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het volgend voorjaar Rotterdam wel niet in het bezit zal zijn van een geschikte locali- teit om er de groote „Primavera" in te houden. (Msb.) (Van onzen Brusselschen correspondent). De Juli-maand, is voor de Belgische staatshuishouding een zeer drukke ge- v;eest. Met de vacantie in het zicht, heb ben regeering en Parlement zich gehaast nog zooveel mogelijk van de overvolle agenda af te werken. Daarbij stond voor af het financieele vraagstuk in het mid delpunt van de belangstelling. De heer Max-Léo Gérard, de Minister van Financiën, heeft herhaaldelijk verklaard, dat België de laatste jaren op te grooten voet heeft geleefd en dat er, nu de belastingen reeds zoozeer opgevoerd en de mogelijkheden om op gunstige voorwaarden te leenen, be perkt zijn, er slechts één weg over blijft: minder uitgeven. Die taal is naar den zin der Katholieke rechterzijde. De Katholieken waren zelfs van oordeel, dat de Minister op den weg der bezuinigingen nog niet ver genoeg ge gaan is en één oogenblik dreigden zij bij de behandeling der buitengewone begroo ting de regeering moeilijkheden in den weg te leggen. Maar in de zevende maand van het dienstjaar, waarin voor de mees te posten reeds verplichtingen zijn aan gegaan, was aan die begerooting niet veel te veranderen en ten slotte is deze dan ook door Kamer en Senaat bij een eind cijfer van fr. 2200 millioen goedgekeurd, echter niet dan na heftige debatten tus schen voor- en tegenstanders van deflatie. De socialisten, de machtigste groep in de Kamer, achten het in dezen crisistijd juist geboden een ruimere politiek van open bare werken te voeren, die de werkloos heid moet bestrijden. Na het recès zal onmiddellijk een aanvang gemaakt worden met de behandeling van de begrootingen voor 1939 en dan zal moeten blijken, hoe de regeering die tegengestelde standpun- i ten zal weten te verzoenen. Blijkens de uiteenzetting, die Minister Spaak op 29 Het belang van de algemeen verbindend verklaring moet behalve in de beperking van ongezonde concurrentie-methoden bij den verkoop van schoenen ook worden ge zien in de saneerende werking van deze beperking oo het distributie-apparaat. juü jj voor de microfoon over de regee- Verwacht mag worden, dat in de alge- -.„„spolitiek heeft gegeven, schijnt de pre- meene schoenencommissie, die met dc n,1(.r zagpn niet al te duister in te zien. uitvoering van het besluit zal worden be-In deze rede heeft de heer Spaak nog iast, behalve vertegenwoordigers van de j eens uitdrukkelijk herinnerd aan de zin- iederatie van Nederlandsche schoenfabri- snede uit zijn regeeringsverklaring dat de kanten, ook vertegenwoordigers van de economische politiek van zijn kabinet on- outsiders-fabrikantcn. van de importeurs der de leus laten werken" zal staan. Pro- en groeiers. alsmede van de afnemers van ductieve werken, als het vervangen van schoenen ischoenwlrkeliers en mVnoTvjnm- t--i f Naast het financieele vraagstuk treedt hier het probleem van de verhouding tus schen Vlamingen en Walen nog steeds het meest op den voorgrond. De eerste dertig leden van de Vlaamsche academiën voor Kunsten en Wetenschappen, zijn thans benoemd. De taalwetten voor het leger zijn nu ook voor den Senaat aangenomen, terwijl de regeering de eerste maatregelen heeft genomen om een strikte toepassing van de taalwetten in bestuurszaken te verkrijgen. Zooals men weet, is daarop een wapenstilstand met den heer Grammens tot stand gkomen. Wapenstilstand! Want het Grammens-Comité, het Comité van de Raad der Daad, blijft in de met haarsym- pathiseerende bladen een beroep doen op de offervaardigheid van de Vlaamsche be volking. En zélfs als de regeering haar op officieel terrein volkomen genoegdoening verschaft, zal men de actie op het parti culiere voortzetten. Men zoekt nog slechts naar de beste methoden, want het Comité geeft er zich rekenschap van. dat men er daar niet komt met het uitkrassen of beschilderen van Fransch-talige opschrif ten. Zoo gaan we steeds verder op den weg naar Vlaanderen's eultureele autono mie en Vlaanderens machtsontplooiing en aangezien de heer Spaak weet, dat deze ontwikkeling met ongerustheid in Wallonië wordt gadegeslagen, heeft hij er in zijn bovengenoemde rede nog eens op gewezen, dat een zich krachtig ontplooiend Vlaanderen binnen het kader van den Belgischen Staat ook in het belang van Wallonië is. Ja. de Vlaamsche machtsontplooiing wordt door de Walen met onrust gevolgd. Het fedralistisch plan van den heer Truffaut, socialistisch volksvertegenwoordiger en wethouder van Openbare Werken te Luik, stond als eerste punt op de agenda van het Congres der Waalsche socialisten dat op 9 Juli JJ. te Charleroi is gehouden. Al- gemeene instemming heeft dit voorstel tot grondwetsherziening, dat België in een federatie van Vlaanderen, Wallonië en Brussel wil herscheppen om „den toene- menden invloed der Vlamingen te neutra- llseeren" daar niet gevonden. Daarvoor Is men het over de details reeds te weinig eens. Bovendien achten de socialisten een poging tot grondwetsherziening onder de huidige omstandigheden een gevaarlijk experiment. Andere groepen zouden wel een herziening kunnen wenschen in een gansch anderen zin en het is nog de vraag of de democratie er dan versterkt uit te voorschijn zou komen. Maar toch. ondanks de bezwaren, zijn inkooucom- krotwoningen door nieuwbouw, electrifica- binaties) zittin» zul'en hebben Het zou fir van spoorwegen, verbetering van het verder in de bedoel ng van den minister telefoonnet moeten het echter mogelijk tie Walen tevreden dat het probleem aan liggen zijnerszijds een vertegenwoordiger maker, de economische activiteit van het gesneden is. Er is een commissie benoemd die een volgend Congres verslag zal uit brengen. De Vlaamsche extremisten die al jarenlang voor federalisme ijveren hebben aan te wijzen die tot taak zou hebben bij land op tc voeren, zonder dat men de dï- de uitvoerine der overeenkomst voor het algemeen belang. te waken recte verplichtingen van den Staat ver der verhoogt. das versterking gekregen uit het Waalsche kamp, maar merkwaardigerwijze beroepen de heeren Truffaut c.s. zich in de toelich- |ting tot hun voorstel, dat zij ook als wets ontwerp bij de Kamer deponeerden, niet op hen, de extremisten, maar op den heer Van Cauwelaert, den leider van de Katho lieke Vlaamsche Kamergroep die den Bel gischen eenheidsstaat wenscht te handha ven. De heer Van Cauwelaert verdedigt zijn standpunt, aldus de heer Truffaut, met het argument dat „het groote ge boortecijfer in het Vlaamsche land en het spel der economische krachten dat thans eveneens in het voordeel der Vla mingen is tot natuurlijk gevolg zullen hebben de Waalsche minderheid aan de Vlaamsche hegemonie te onderwerpen." Maar zelfs, al komt er eens een federa tieve Belgische staat, dan nog moet er één lijn getrokken worden op het gebied der landsverdediging, der militaire en buiten landsche politiek en op dit gebied zijn de reacties der Walen tegenovergesteld aan die van de Vlamingen. Noemen we slechts als voorbeeld van de Waalsche verbonden heid met Frankrijk, de jaarlijksche her denkingen van den sla» van Waterloo. Ook al gaan niet alle Walen met die her denking accoord, het is veelzeggend dat dit jaar ruim 202 Waalsche gemeenten, waaronder de stad Luik, die gezamenlijk ruim één millioen of ongeveer 1/3 der Waalsche bevolking vertegenwoordigen, deze betooging, waaraan ca. 15000 perso nen deelnamen, hebben gepatroneerd. Het feit, dat de Belgische generale staf dit- jaar ook aan de Zuidelijke grens, met ;de spits naar Frankrijk, manoeuvres heeft doen houden, heeft in Wallonië groote ver ontwaardiging gewekt. De Vlaamsche na tionalisten daarentegen noemen deze ma noeuvres een storm in een glas water, want België's Zuidelijke grens is toch niet versterkt, in tegenstelling met de Oost grens, de Duitsche. Van Vlaamsch-natio- nalistische zijde wordt er steeds weer op aangedrongen, dat de militaire politiek van België in overeenstemming moet wor den gebracht met de nieuwe zelfstandig- heidspolitiek. Al deze problemen staan na het be zoek van minister-president Spaak aan de conferentie der Osio-Staten te Ko penhagen weer in het middelpunt der belangstelling. Zonderen we dat deel der Walen uit, dat door dik en dun met Frankrijk wil meegaan, dan kan men zeggen, dat men over hot algemeen tevreden is. dat België door deze dui delijke geste gelegenheid vond de we reld te toonen, dat het zichzelf rang schikt in de rij der staten zonder bond genootschappen. stoten, die gelijk het katholieke dagblad „La Libre Eelgirjnc" het uitdrukt, besloten zijn zelfs den schijn van zich af te wijzen, zich te onderwerpen aan een grooten Staat of een groep van groote mogendheden. (Nadruk verboden) Het vreemdelingenverkeer naar Nederland bedreigd. Krachtens een nieuw voorschrift moet iedere vreemdeling bii de overschrijding van de Nederlandsche grens een stempel in zün paspoort ontvangen, op straffe van anders naar de grens te worden terug gezonden. In de practük blijkt dit voorschrift tot moeilijkheden aanleiding te geven; vreem delingen, die als toerist ons land willen bezoeken, ziin. ver het land ln. door de militaire politie aangehouden en terugge zonden. omdat hun aan de grens geen stempel was verstrekt. Aan de grens was echter niemand aanwezig geweest om hun dit stempel te verstrekken. In een adres aan den Minister van Justi- tie heeft de Kon. Nederl. Toeristenbond AN.WB. de aandacht gevestigd op deze feiten, welke aanleiding hebben gegeven tot klachten uit het buitenland van ver- eenigingen op toeristisch gebied en de vrees uitgesproken, dat in het buitenland de neiging ontstaat om wegens deze moeilijk heden een bezoek aan Nederland te ont raden. Bij onderzoek is den AN.WB. gebleken, dat de betreurenswaardige moeilijkheden haar oorzaak hierin vinden, dat slechts enkele Nederlandsche douanekantoren het geheele jaar dag en nacht voor het rei zigersverkeer geopend ziin; de meeste zijn 's nachts gesloten en vele ook tijdens de zg. middagpauze. Voor het toeristenverkeer per motorrij tuig was dat tot dusver geen bezwaar en was ruimere openstelling niet noodtg, om dat men met een Nederlandsch triptiek, dat alleen bit eersten Invoer behoeft te worden afgestempeld, ook buiten de offi- cieele openstelllngsuren de grens vrij kan passeeren; het was daarom algemeen ge woonte geworden in het verkeer per motor, rijtuig naar Nederland te reizen met zulk een triptiek, waardoor men geen last heeft van den beperkten duur der officieele openstelling van de meeste grenskantoren. De ambtenaren, belast met de grenst*: waking en met de verstrekking der stem pels op de passen van vreemdelingen, richten zich min of meer naar de officieele openingsuren voor douane-aangelegenheden en zün dus dikwijls niet aanwezig in de middagpauze of 's avonds en 's nachts en de vreemdeling, die uit ervaring weet dat hii met zün éénmaal afgestempeld triptiek vrii kan passeeren. mist aldus het toela- tingsstempel en ondervindt daarvan bii een daaropvolgende controle de moethjkheden. De AN.WB. heeft, daarom den Minister met aandrang verzocht, in het belang van het vreemdelingenverkeer naar ons "land, dat door overdreven berichten in de bui tenlandsche pers zeer ernstig benadeeld dreigt te worden, indien het personeel ont breekt om alle kantoren dag en nacht van een permanente bezetting te voorzien, althans de bewakingsambtenaren bü dé douanekantoren langs de meer belangrijke wegen naar ons land onafgebroken dat en nacht te laten dienst doen. Daar de geschetste moeilijkheden zich thans d a g e Ui k s voordoen, vraagt de A.N.W.B. den Minister ten slotte met aan drang ln deze wel zeer spoedig de noodige voorzieningen te willen treffen. BEGRAFENIS A. P. SMIT. Te Hoorn op Oost-Terschellingis gis termiddag de vroegere schipper van de roei-reddingboot te Oosterend. A. P. Smit. de man die tientallen menschen van den dood in de golven redde, naar zün laat ste rustplaats gebracht. De torenklok van het eeuwenoude kerkje, dat volgens de overlevering reeds ten rijde van de Noo:- mannen is gebouwd, wees twee uur foude rijd. want op Oost-Terschelling kent men geen zomertijd), toen de begrafenisstoet naderde De kist. was geplaatst op een ouden zeer merkwaardigen boerenwagen, waar achter de familieleden en zeer vele vrien- aen liepen. Verschillende vrouwen waren nog gekleed in de oude, steeds meer ver dwijnende Terschellinger kleederdracht. De leden van de bemanning der reddingboot te Oosterend. van wie sommigen de eere- mc-daille op de borst hadden, droegen hun ouden, zeer beminden schipper, naar de groeve. Daar hield allereerst de predikant cier Ned. Herv. Gemeente op Oost-Terschel ling. ds. Hazeloop. een toespraak. Hü her innerde aan de edele eigenschappen van aen ontslapene, die gedreven werd door een groote menschenliefde en de ver schrikkelijkste gevaren trotseerde om zijn medemenschen te redden. Aike P Smit was een man, dien men niet gemakkelijk zzl vergeten, iemand die waarlük een ledige plaats achterlaat. Ds. Hazeloop besloot met het bidden van het Onze Vader. Hierna heeft de penningmeester van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, de heer De Booy uit Am sterdam. gesproken namens het hoofdbe stuur dier Maatschappij. De Burgemeester van Terschelling, de heer Reynders heeft tenslotte namens de plaatselijke Commis sie der Noord- en Zuid-Hollandsche Red- 'ding Maatschappij het woord gevoerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van onderwüs, kunsten en wetenschappen ziin, mede namens den minister van economi sche zaken en den minister van koloniën, zün benoemd: 1. Tot gedelegeerde van de Nederland sche regeering bü het 7de internationaal congres voor entomologie, dat van 15 tot 20 Augustus as. te Berlün zal worden ge houden: prof. dr. J. C. H. de Meyere, oud- hoogleeraar te Amsterdam, (leider der de legatie); prof. dr. E H. Hazelhoff, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit tc Gronin gen, ir. N. van Poeteren, Inspecteur, hoofd van den plantenziektekundigen dienst te Wagenlngen, D. Hille Ris Lambers, te Ben- nekom en M. A. Lieftinck, dierkundige bU het zoölogisch museum er. laboratorium te Buitenzorg, met verlof hier te lande. Laatstgenoemde wordt in het bijmnae' belast met de behartiging van de Neder- landsch-Indische belangen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10