BINNENLAND Het water eischt zijn tol Nuttige controle der Alg. Rekenkamer 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Augustus 1938 Derde Blad No. 24034 Opnieuw verschillende verdrinkingsgevallea VRAGENRUBRIEK Alleen op electriciteit f. 10.000 bezuinigd Mil"™AatèA Morgen weer goudvondsten? Hoopvolle verwachtingen op Terschelling. (Van onzen specialen verslaggever). In den loop van den middag is gisteren van lr. Van Capelle een bericht ontvan gen van de ..Karimata" dat men vermoe delijk te omstreeks 12 uur 's nachts weer op plm. 23 meter diepte zou kunnen wer ken, dat is de diepte welke Zaterdag J.l. al is bereikt. Door de zandverschulvlng ivas er zooveel zand in den kuil gekomen, dat men plotseling op een diepte van 14 meter zat. Al dat zand is thans waar schijnlijk verwijderd. Dit beteekent dat men dus weer nader tot de schatkamer van de „Lutlne" komt. Op het dek van de „Karimata" en op de kabels zijn roode strepen aangebracht, waardoor kan wor den vastgesteld, wanneer men weer op de plek is waar men Zaterdag Ls teruggegaan. De heer Bol heeft gisteravond aan boord van de „Karimata" nog een paar inte ressante bijzonderheden verteld. In totaal heelt de „Karimata" nu 250 000 kubieke meter zand verzet. Wanneer niet van tijd tot tijd instortingen, die onvermijdelijk waren, hadden plaats gehad, zou men het geheel afgebakende gedeelte van 100 bij 100 meter al hebben afgegraven. De deskundigen zijn van meening, dat het geenszins uitgesloten is, dat de groote vondst al binnen korten tijd kan worden gedaan. De mogelijkheid is wel aanwezig dat morgen, wanneer men geen tegenslag heeft, opnieuw goud gevonden wordt. IJlt den aard der zaak is dit echter een vermoeden waarvoor men geen enkele zekerheid heeft. Men is thans ongeveer op de plek waar men denkt de schatten te kunnen aantreffen. Gedurende de afgeloopen dagen ls niets van belang opgebaggerd. De em mers haalden massa's zand op en na de ziftingen in den kribleur bleven slechts enkele kogels en een paar spij kers over. Nu honderden touristen naar Ter schelling zijn gekomen is de vraag naar „Lutjne"-souvehirs zeer groot. Vooral de bekende koperen spijkertjes met den hanepoot zijn zeer in trek. Er worden tal van spijkertjes te koop aangeboden, die er zoo mooi uit zien, dat men aan de echtheid gaat twijfe- leh. Booze tongen beweren dat er wel len spijkerfabriek op het eiland moet rijn. In elk geval is het opvallend, dat dc handelaars in rariteiten tot nu toe steeds aan de voortdurend grooter wordende vraag naar „Lutine"-souve- nirs kunnen voldoen. Merkwaardig ls de ommekeer in de ver pachtingen van de Terschelllnger bevol king. Een week geleden nog geloofde nie mand dat er goud zou komen en nu Ls ieder er van overtuigd dat het niet lan- ?en tijd zal duren of de „Karimata" zal siles naar boven brengen. Het liefst zag men dat nog een deel van de goudstaven nn blijven liggen, opdat een nieuwe po ging zou worden ondernomen. Het werk van de ..Karimata" heeft welvaart op het j 'Hand gebracht. Alleen op de beroemde I ..Leugenbank" zijn de „Karimata"-notee- I ringen nog beneden pari. Daar wordt be- weerd, dat één zwaluw nog geen zomer maakt en dat een verdwaalde goudstaaf nog geen schat vormt. (Nadruk verboden). heer A. A. Peterse, declamatie. Ds. R. P. van Arkel, Geref. predikant te Utrecht, sprak een kort opwekkend woord. Hedenmorgen ving de bondsvergadering aan. De voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 138 1, het lezen van 1 Cor. 1 23—31 en gebed. Spr. verwelkomde met een enkel woord afgevaardigden van tal van bevriende cor poraties als den Ned. Bond van J.V op O Ghet Ned Werkliedenverbond Patri monium. den kerkeraad der Geref. Kerk van Utrecht enz. Oudergewoonte werd vervolgens een te legram van hulde en trouw gezonden aan H.M. de Koningin, waarna de secretaris enkele mededeellngen deed. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secr.-penningm., den heer R Coulander van Den Haag ont- ieenen we dat bij den bond zijn aangeslo ten 358 vereenigingen met 8425 leden te gen 339 met 8010 leden ln 1937. De oplaag van het orgaan klom tot 9300 Het flnan- cleele verslag sluit met een eindcijfer van f. 5707,47. De verslagen werden goedge keurd. de begrooting vastgesteld met een eindcijfer van f 5900 en de penningmees ter van zijn beheer gedechargeerd. Besloten werd de bondsdag 1939 te Leeu warden te houden. Op voorstel van het bondsbestuur werd in art 18 van het bondsreglement een wijziging aangebracht. De aftr. leden van het bondsbestuur. de lieeren ds. G. W. Akkerhuis te Maassluis, K. van Spronsen te Baarn en ds. Y. v. d. Zee te Amsterdam-West werden herkozen. Na een gemeenschappelijke koffietafel irad als referent op prof dr K. Dijk, hoogleeraar te Kampen met het onder werp: „Het gevoel ln ons godsdienstig leven". Bond van Chr. Geref. Jonge- lingsvereenigingen in Nederland. De 34e Bondsdag. Onder presidium van den nieuwen voor zitter, ds L. H v. d Meiden, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk werd heden te Apeldoorn de 34e bondsdag gehouden van den Bond van Chr Geref. Jongellngsvereeniglngen in Nederland. Aangezien de Chr. Geref. Kerk de schare niet kon bevatten werd deze bondsdag gehouden in de Westerkerk te Apeldoorn, daartoe door den kerkeraad der Ger. Kerk ter plaatse welwillend afge staan. De voorzitter opende hedenmorgen den bondsdag op gebruikelijke wijze Hierna zong de vergadering staande een drietal coupletten van het bondslied De voorzitter verwelkomde met een enkel woord de heeren D. Gosker. loco-burge meester van Apeldoorn, wethouder G. H. Weverlnk, ds. H. Janssen, leger- en vloot- predikant in algem. dienst en eere-voor- zltter van den bond, benevens afgevaar digden van den kerkeraad der Chr. Geref. Gem. tér plaatse, van den bond van Chr. Mannenveréenigingen, van Chr. Geref. Meisjesvereeniglngen. van Chr Geref. Jongemelsjesvereenigingen, van Chr. Ger. Knapenvereenlglngen, van het Chr. Geref. Studentencorps, van de Antl-Rev. Jonge ren-Actie. van het Ned. Jongelingsverbond, van den Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag, alsmede verschillende hoogleeraren van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Dat van den secr., den heer A. L de Bruyne van Amsterdam maakt melding van 92 aangesloten vereenigingen, 18 ringen cn 7 afdeeltngen. Het ledental klom tot 1360 Het verslag van den penning meester, den heer K. v. Dongen van Utrecht, sluit met een eindcijfer van 861.78 en een batig saldo van f. 1.56 De verslagen werden goedgekeurd en de pen ningmeester van zijn beheer gedechar geerd. Op voorstel van het bondsbestuur werd in art. 13 van het huishoudelijk reglement een wijziging aangebracht. Het aftredend lid van het bondsbestuur, de heer K. v. Dongen, werd herkozen. Besloten werd de volgende bondsdag te Utrecht te houden. Nadat verschillende afgevaardigden van bevriende corporaties een woord van ge- lukwensch gespreken hadden, werd de morgenvergadering gesloten en vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke koffietafel. In de middagvergadering hield ds. J. C. Maris, Chr. Geref. predikant te Sneek, een referaat over: ..Jongellngsvereeniglng en geestelijke vorming". Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. VrUdag zal voor den Rotterdamschen Lloyd worden gekocht. De commissionnairs van den Rotterdamschen Lloyd zijn sedert enkele weken bezig met den aankoop van vette kalveren, welke in de Vries huizen worden opgeslagen. We berichtten reeds, dat ook weer lamsvleesch zou worden aange kocht om als voorraad voor de passagiersdien sten te worden opgeslagen. Men deelde ons mede. dat deze lammeren in hoofdzaak op de Leldsche markt zullen worden aangekocht en a.s. Vrijdag zal hiermede een aanvang worden gemaakt. De directie van den Lloyd stelt prijs op de hooge kwaliteit van de Leldsche lam meren en het is dus van belang, dat er Vrijdag hiervan een flink kwantum wordt aangeboden. De export is overigens momenteel zeer stil. Mede door de warmte, doch ook doordat de prijzen in het buitenland niet best z(Jn. Dezer dagen is wat naar Noord-Frankrijk gezonden, doch het loont niet de moeite. De wolveemarkt was dan ook in het alge meen heel flauw gestemd. De gebruiksveehandel ging begin dezer week ook ln een langzamer tempo, doch de prijzen waren nog niet bepaald lager. Op de slachtvee-afdeelingen was de warmte weer van nadeeligen invloed. Hoewel de aanvoeren niet groot waren, verliep de handel weer heel langzaam en voor de min dere kwaliteiten waren de prijzen uiterst flauw. Stieren bij ruim aanbod eveneens traag en Iets lager in prijs. Vette kalveren Iets williger en een paar cent per pond hooger. Er was kort aanbod, terwijl voor de scheepvaart voor de vacantiebooten nog een kwantum werd gekocht. De vette varkensmarkt was iets verdeeld. Lichte soorten duurder. Zware soorten flauwer in prijs. Te Boskoop. Gisteravond te circa 8 uur heeft zich te Boskoop een verdrinkingsongeval voor gedaan. De 21-Jarige mej. J Moraal was in de Otwegwetering aan het zwemmen Na ver loop van eenigen tijd viel het eenigen per sonen, die daar eveneens aan het zwem men waren, op. dat mej. M. niet meer aanwezig was. Men vermoedde direct het ergste, temeer daar het slachtoffer lijden de was aan toevallen. Na verloop van 3 kwartier werd dan ook haar lijk opge haald. Getracht werd nog om kunstmatige ademhaling toe te passen, doch de inmid dels verschenen dr. J. Hamburger kon slechts den dood constateeren. Drie dooden te Nijmegen. Gistermiddag omstreeks drie uur wa ren vier jongelui gaan baden bij de plaat aan de Waal onder Nijmegen. De jongens begaven zich daarbij in wa ter, dat tot dicht aan den oever ver raderlijk gemaakt wordt door draai kolken. Plotseling verdwenen twee der jongens, de 16-jarige A. Chonis en de 15-jarige W. Straten, fn de diepte. De politie heeft de omgeving af gedregd en de beide lijken opgehaald. Uit de rivier de Waal is verder op- gevischt het lijk van den dienstplich- korporaal Broekman van het garnizoen te Nijmegen, die bij het zwemmen ln de Waal onder Ubbergen is verdron ken. De man werd sinds Maandag ver mist. Te Rotterdam. A. D. Neys, uit de Joh. Brandstraat, bij het zwemmen ln de Nieuwe Maas verdronken. De jongen stak plotseling een hand op en verdween verder zonder geluld te ge ven ln de diepte. Hoewel er direct veel assistentie aanwezig was, slaagde men er aanvankelijk niet in den jongen te vin den. Eerst na eenlge uren vruchteloos dreggen en duiken slaagde tenslotte de 35- jarlge timmerman C. J van Werkhoven er, na enkele malen duiken in, den jon gen boven te brengen. Gerulmen tijd heeft men getracht met kunstmatige ademha ling de levensgeesten op te wekken, maar daarin slaagde men niet. Te IJmuiden. Gisteravond is een 22-jarige jongeman, Rozenheek genaamd, die met een vriend bij paal 57 op circa 2 K.M. ten Zuiden van de Zuiderpier van IJmuiden in zee was gaan zwemmen, verdronken. Ook zijn vriend verkeerde in levensge vaar, doch deze kon bijtijds worden gered. Toen men hem weer tot bewustzijn had gebracht, vroeg hij: „Is Rozenheek er al uit?" Uit deze vraag maakten zijn redders op, dat er nog een tweede drenkeling was. De IJmuider reddingsbrigade stelde alle pogingen ln het werk om het slachtoffer te vinden, doch slaagde hierin nog niet. Te Gorinchem. Gistermiddag is te Gorinchem de 12- jarige H. van Haarlem bij het baden ver dronken. De jongen had om half één de ouderlijke woning verlaten. Om 2 uur wer den zijn kleeren gevonden nabij het zwem bad buiten de Dalempoort. Na gerulmen tijd dreggen ls het lijk om half zes opge haald. Te Steenbergen. Gistermiddag tijdens sehaftijd even na twaalf uur begaf zich de twee en twin tigjarige arbeider A. Kruf uit Halsteren, ln de Kruysbeek nabij de Blauwsluis te Steenbergen om te Zwemmen. Na eenigen tijd verdween hij plotseling in de diepte. Eenlge personen, waaronder dokter Meu- lenkamp uit Steenbergen, doken meerdere malen naar den drenkeling, doch slaagden er niet in hem te vinden. Eerst na twee uur dreggen werd het lijk opgehaald. De 1 omgekomene was geplaatst bij de in werk- Ir. J. van Dusseldorp overleden. Oud-voorzitter vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". In het gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag, waar hij sedert een hem op 1 Augustus jl. op den Kneuterdijk overkomen tramongeval werd ver pleegd, is in den afgeloopen nacht te een uur, zonder dat het bewustzijn was teruggekeerd, in ruim 81-jarigen ouder dom overleden ir. van Dusseldorp. De heer van Dusseldorp werd 16 Januari 1857 te Vlaardingen geboren. Hij studeerde aan de toenmalige Polytechnische school Je Delft en behaalde op twintig jarigen leeftijd het diploma van technoloog. Van J877 tot 1920 was ir. van Dusseldorp ver bonden aan de firma A. M. van Dusseldorp Co., die de stoommeelfabriek „de Maas" te Vlaardingen exploiteert. Vele jaren was Jij voorzitter van de Kamer van Koop handel aldaar Voorts was hij lid van de commissie voor de handelspolitiek en tot voor korten tijd voorzitter van de Ver eniging Nederlandsch fabrikaat, zoomede commissaris van verscheidene naamlooze vennootsch appen Van zijn hand verschenen een publicatie drie stelsels van handelspolitiek" f1900) cn diverse brochures en artikelen in tijd schriften ter verdediging van een ratio nele handelspolitiek. 5328 (ingez Med.) Nabij het kampeerterrein bij paal 2 aan verschaffing uit te voeren sluiswerken te de Waalhaven te Rotterdam, ls gistermid- Steenbergen. Hij was gehuwd en vader dag omstreeks vier uur de 14-jarige van een kind. Daar onze rechtskundige medewerker eenlge weken met vacantie is. zullen de vragen op rechtskundig gebied eerst na 15 Augustus worden beantwoord. J .v. d. L. te H. Lisse, Leiden. Utrecht. Zeist, Woudenberg. Renswoude. De Klomp, Ede, Arnhem of Utrecht. Zeist. Driebergen, Doorn. Leersum. Rhenen. Wageningen. Arnhem. Lisse Arnhem 127 K.M. LisseRhenen 97 K.M. P. v. d. V. te L. Juridische adviezen kunt u inwinnen aan het Leldsche Volkshuis aan den Apothekersdijk, dat een volkomen neutraal karakter draagt. C. v. d. S. te L. Leiden. Utrecht, Amers foort, Nfjkerk. Harderwijk. Nunspeet, Doorn spijk. Oldebroek. Zwolle. 145 K.M. Zwolle, Oud- Leusden. Ommen, Ommeschans. 35 KM. Het verslag over 1937. Bond van Geref. Mannen- vereenigingen in Nederland. De 16e Bondsvergadering. Onder presidium van ds. C. J. v. d. Boom. 6eref. predikant te Overschle, kwam de Bond var. Geref. Mannenvereenigingen 'raen in de groote zaal van „Tivoli" te bijep 'n alsemeene vergadeiing dezen bondsdag ging gisteravond I r*n begroetingssamenkomst vooraf in ho- I-Noord-Brabant", aangeboden door de lei ;'jrr!?,en Utrecht en Zeist, waaraan mede- Mi1,i„?n het Evangellsatiezangkoor, 1 "Vereeniging .Maranatha" en Aan het verslag der Algemeene Reken kamer betreffende hare werkzaamheden over het jaar 1937 ontleenen wii het vol gende: Controle op werldoozenkassen. „De officier (van justitie) wees er op, dat dikwijls menschen tot penningmeester van vereenigingen worden gebombardeerd, die geen flauw idee hebben van admini stratie of die geen verantwoordelijkheids gevoel bezitten Ook het feit, dat de Rijks controle zoo slapjes was, werkte fraude in de hand". Aldus een dagbladverslag betreffende de berechting van een strafzaak tegen den penningmeester eener werkloozenkas, die verduistering gepleegd had. Het gaf de Kamer aanleiding, den mi nister van Sociale Zaken vragen te stellen. Bij dergelijke verduisteringen is het Riik niet rechtstreeks betrokken, daar de gelden eigendom zijn van de betrokken arbeids organisatie. maar wel zijdelings, daar de gelden grootendeels afkomstig zijn van subsidies van Rijk en gemeenten. Worden zii verduisterd en kunnen zij door de orga nisatie niet bijgepast worden, dan draagt de overheid den last, omdat de werkloozen niet van onderstand verstoken kunnen blijven. De Kamer wenschte dus te vernemen, of ook naar 's ministers meening de con trole van Rijkswege te slap was en of de gemeenten, die ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 in de eerste plaats met het toezicht zijn belast, wellicht, in ver band met de vele bemoeiingen, welke zii met de werkloosheidszorg in het algemeen hebben, de hierbedoelde controle onvol doende uitoefenden. Het een zoowel als het ander bleek het geval te ziin. Te geringe getalsterkte van het personeel en. als gevolg van andere werkzaamheden, overbelasting van het be schikbare personeel, veroorzaakte, dat in verschillende gevallen het toezicht der ge- meenten onvoldoende moest worden geacht. °e terwijl de gemeentebesturen, die het werk- loosheidsbesluit 1917 in de eerste plaats als controleerende organen aanwees, op hun beurt van rijkswege niet volledig, doch slechts in zeer beperkte mate konden wor den gecontroleerd Behalve door de gemeenten werd ook rechtstreeks van Rijkswege controle uitge oefend op de handelingen van de bestuTen der werkloozenkassen. Frauduleuze reisdeclaraties. Ambtenaren, die voor eigen rekening een spoorwegabonnement hebben gekocht en daarvan voor dienstreizen gebruik maken, kunnen aanspraak doen gelden op een vergoeding wegens reiskosten van 2/3 ge deelte der kosten van gewone spoor kaartjes. De Kamer had ontdekt, dat een ambte naar die vrij vaak dienstreizen deed en steeds den vollen prijs van de spoorkaartjes in rekening bracht, eenlge jaren in het bezit was geweest van een abonnement en belangrijk meer had gedeclareerd dan waarop hij recht had. Hoeveel, kon zij niet vaststellen, daar haar de datum van in gang van het abonnement niet bekend was. Zij verzocht den betrokken minister, hiernaar een onderzoek te doen instellen en het te veel betaalde te doen terug storten. Zroo geschiedde. Een som van f. 1229 90 (over drie jaren) vloeide terug in 's Rijks kas Er waren dus valsche declaraties Inge diend. immers declaraties, waarop valsche- ltjk de verklaring was gesteld, dat voor reiskosten niet meer was berekend dan waarop aanspraak bestond. De vraag zou gewettigd ziin geweest, of een derkelüke fraude den schuldige niet met den straf rechter in aanraking moest brengen. De Kamer heeft gemeend, deze vraag niet aan den minister te moeten stellen. Het on rechtmatig gedeclareerde bedrag was niet teruggestort vanwege den declarant, maar vanwege de instelling, waar deze werk zaam was, en het college vernam onders hands. dat hü had gehandeld op aanwij zing van zijn chef, die op deze wijze geld vrii kreeg voor uitgaven, waarvoor hem geen crediet was verleend. Het college heeft de verzekering ontvangen, dat zoo iets bii die instelling niet meer zal voor komen. Kosten van electriciteit. De veelvuldige wenken van de Kamer aan verschillende departementen en rijks diensten om te komen tot het bedingen van de gunstigste voorwaarden voor levering zeer goede vruchten af. Naar een globale en stellig niet te hooge berekening kunnen de besparingen, zoodoende verkregen, wor den gesteld op tienduiaid gulden per jaar. Het landbouwcrisisfonds. De tarwesteunregeling voor het jaar 1934 had. tengevolge van een onjuiste raming van de tarwe-opbrengst een tekort opge leverd van f 5.132.145 54 Ten einde moge lijk te maken, dat de tarweboeren den „richtprijs" voor den oogst van dat jaar ontvingen, moest het landbouwcrisisfonds dat bedrag uitkeeren aan de toenmalige centrale tarwe organisatie Vijf millioen gulden kwam als uitgave in de rekening van het fonds over 1934, de rest in die over 1936 De aandacht van de algemeene reken kamer viel op een omstandigheid, die h.i. aanleiding kon geven, dezen grooten tegen valler althans met een klein percentage te verminderen. Het jaar 1934 is het oogst jaar geweest, waarin de uitvoering van de tarwewet 1931 voor een gedeelte was op gedragen aan bovengenoemde vereeniging. de centrale tarwe organisatie. Deze is daarna geliquideerd haar functies zijn overgegaan op de stichting Nederlandschc 124°. Gram .miedek VOOR DONDERDAG 4 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. AVRO-Uitzen- ding 3.00 Gram.muziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Het AVRO-Aeolian-orkest 11.15 De clamatie 11.40 Ensemble Carel Alberts (Om. 12.15 Orgelspel) 1.00 Gram.muziek 1.45 Het Sylvestre-trio 2.30 Het Kovacs Lajos- orkest, „The Manley Brothers" en declamatie 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Pianovoordracht 5.00 Voor de kinderen 5.30 Het Kovacs Lajos-orkest 6.30 Sport- praatje 7.00 „Die Moserbuebe" 7.30 Gra- mofoonmuziek 7.40 Psychologische causerie 8.00 Berichten ANP.. Mededeelingen 8.15 Bert Ambrose en jzijn dansorkest 9.15 Radio- tooneel 9.40 Het Omroeporkest en solist 11.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 Majo Marco's orkest. Hilversum II. 301,5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO.. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gram.muziek (Om carca 8.15 Berich ten) 10.00 Gram.muziek 10.15 Morgen dienst 10.45 Gram.muziek 11.30 Godsdien stige causerie 12.00 Berichten 12.15 Gram. muziek 12.30 KRO-orkest (1.001.20 Gram. muziek. Om circa 1.15 Berichten) 2.00 Gra- mofoonmuziek 2.30 Zang en piano 3.30 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Quatre mains. In de pauze: Gram.muziek 5.45 Gra- mofoonmuziek 6.00 Orgelconcert 7.00 Be richten 7.15 Boekbespreking 7.458.00 Reportage, eventueel gram.muziek 8.05 Be richten ANP., herhaling S.O.S.-Berichten 8.15 Zang 9 00 Declamatie 9.30 Gram. muziek 10.00 Berichten ANP. 10.05 So- nora-kwintet en gr am.muziek 11.15 Gram. muziek Circa 11 5012.00 Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.25 Viool en piano 11.50 Gram.muziek 12.20 Het Vario-Trio 12.50 Gram.muziek 1.20 Voor tuinliefheb- bers 1.35 Het New English strijkkwartet en solist 2.20 Het Mac Arthur-kwintet 3.05 Leden van het BBC-Northern Ireland-orkest en solist 3.35 Het Stedelijk orkest van Bour nemouth en solist 5.05 Gram.muziek 5.20 Cellovoordracht 5.40 Het Viani-sextet 6.20 Berichten 6.45 Pianoduetten 7.20 Orgel spel 7.50 Callender's orkest 8.20 Herinne ringen uit 1914 9.25 Gevarieerd programma 10.15 Causerie „I Protest" 10.20: Be richten 10.45 Het Orchestre Raymonde 11.25 Maurice Winnick en zijn Band 11.50 12.20 Gram.muziek. Radio-Paris, 1648 M. 8.109.20. 10.10 en 1.50 Zang 2.05 Gram.- Tarwe Centrale. De inkomsten van de Cen trale Tarwe Organisatie, haar gegeven voor de bestrijding harer onkosten, hadden be staan in een aandeel in het bedrag van f. 1 per 100 kg., dat aan de afnemers van de tarwe van oogst 1034 was in rekening gebracht tot dekking van alle kosten (voornamelijk die van de gewestelijke or ganisaties), verbonden aan de uitvoering van de tarwesteunregeling. In het midden gelaten blijve. of het aandeel van de Cen trale Organisatie in deze heffing iets te ruim is geweest, dan wel, of het beheer der organisatie heeft uitgeblonken door zuinigheid, zeker is het. dat er bii liquidatie van de organisatie een som van ruim f. 137.000 bleek over te ziin. De Centrale Organisatie bestemde dit bedrag grooten deels om het terug te geven aan de even eens liquideerende gewestelijke organi saties. Zii had hiertoe formeel het recht. De Kamer stelde echter aan den minister van Landbouw en Visscherij de vraag, of deze som niet billijkheidshalve kon zijn ge bruikt. om het tekort van ruim f. 5.132 000 op het oogstjaar 1934 althans voor een klein gedeelte te compenseeren. De minister achtte hiervoor evenmin een billijkheids- grond als een rechtsgrond aanwezig. Er is over deze zaak breedvoerig van ge dachten gewisseld, zonder resultaat. In de muziek 3.05 Zang 3.20 en 4.20 Gram. muziek 5.20 Radiotooneel 6.50 Gram. muziek 7.35 Zang 8.35 Uit Vichy: Con cert 10.50—11.05 Gram.muziek. Keulen, 456 M. 6.50 en 7.30 Gram.muziek 8.50 Omroeporkest 12.20 Omroep-Amu sementsorkest 2.30 Populair concert 3.40 Gram.muziek 4.20 Kur-orkest Bad Sooden- Allendorf en militair orkest 6.35 Solistencon cert 7.35 Omroeporkest 8.50 Radiotooneel met muziek 10.35 Gram.muziek 10.50 Nedersaksen-orkest 12.203.20 Danzlger Lan- desorkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepklein- orkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Con cert 6.20 Viool en piano 7.20 Gram.muz. 8.20 en 9.20 Omroepkleinorkest en soliste 10 3011.20 Gram.muziek. 484 M. 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Luc Darcy's orkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 en 6.00 Fud Candrix' orkest 6.35. 7.35. 8.20 en 9.17 Gram.muziek 9.20 Symphonie- concert m.m.v. solist 11.0011.20 Gram. muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 4 Augustus. lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro, Vara, enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv. enz. 43e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Parijs uiteenzettingen van den minister heeft de Rad.i® 7"-11-25 Droitwich 12.20 Parijs Radio Kamer geen argumenten aangetroffen, waaruit haar het. onredelijke van de redeneering; de centrale organisatie komt eenerzijds ruim vijf millioen gulden te kort. anderzijds houdt zii ruim een ton over, deze laatste som kan aangewend worden om het bezwaar op het landbouw- 12.50 Brussel VI. 14.20 Keulen 15.20 i,/*„ !i«i,a_ I London Reg. 16.20 Keulen 17.20 Brussel kon binken yj 19.05 London Reg. 19.20 Parijs Radio AvnnM.cn 19.35 Keulen 20.35 Parijs Radio 22.50 Keulen Hamburg 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 diver sen 10.35 London Reg. 14.20 Droitwich 20.20 London Reg. 21.25 Droitwich. van electrischen stroom, wierpen in 1937 j crisisfonds althans een weinig te verlichten, Wijzigingen voorbehouden,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9