Uit de Rijnstreek LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 3 Augustus 1938 PARLEMENTAIR OVERZICHT Loop der Bevolking. Gevestigd: J. A. Beunen, Rynzichtw. 171; C. j j. W. Alt geb. Hendriks, Duivenvoordestr. 15; G J. de Graaff. Regentesselaan 29; J. Rijsbergen Nassaulaan 46; G. M. Loozen, Duinzichtstr. 4; D de Graaff. Emmalaan 75 inw.; M. C. A. Kre- kêlaar. Endegeest; F. L. Zwaan en gez., de Kem- penaerstr. 2; P. Copper, Hofdyck 39; Tr. Pronk ceb. Roeleveld. de Kempenaerstr. 62; A, M. Brandenburg geb. Metz, Emmalaan 99; N. van Ispelen, Fred. Hendrikl. 20; H. L. Horning. War- monderweg 80: F. G. Rosier, Toorenveltstr. 7; G M. A. C. Haanen, van Assendelftstr. 32; A. v. d. Endt, Leidschestraatweg 11; J. Sobels, Emmalaan 107 inw.; D. Boekkooi geb. v. Wijk, Rhijngeesterstraatweg 191; J. E. Lens, Terwee- weg 6; C. J. VermeiJ van Grlethuljsenpl. 6. Vertrokken: Chr Baak geb. Landkoorn en joon. n. Leiden, Rodenburgerstr. 6; M. L. Duy- vendak geb. Poortman en gez. n. Helmond. Ju- lianalaan 27; J. Wassenaar, acquisiteur n. Lei den, Wasstraat 29; M. van Waarde, n. Heem stede. Achterweg 5; H. Broers, n. Amersfoort. Snouckaertlaan 6; D. Stravers. n. Leiden. Lust- hoflaan 51a; J. Verlee n. Waddinxveen, Wil- helmlnakade 45; E. L. en D. M. van Immerseel n. Rotterdam; J. A. M. Brouwer, n. Batavia; W. A. Thomee n. Batavia (N.I.); E. Baumhöf- ner n. Hamborn (D.I.); A. Veenendaal geboren Roorda, n. Leiden, Thorbeckestr. 7; L. Burgers cn gez.. n. Leiden, Meloenstr. 43; P. V. Pistorius en gezin. n. Leiden. Boerhaavelaan 6; J. W. Weevers n. Amersfoort, Bergstraat 9; L. Bin nendijk n. Leiden. Sterrewacht 2; J. J. Borst. n. Ballk Papan (N.I.); W. Smit, naar Zoeterwoude H. Rijndijk 101 b. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Johannes, z. van H. Jager man en N. Mens. de Kempenaerstr 71; Leen- dert. z. van W. Ravensbergen en P. Noort. Cele- besstraat 42. Overleden: A. Plaizier geb. Felzel. 57 lAai7 (overleden te Lelden). Ondertrouwd: N. ten Donkelaar en H. Paauw - C. G. van der Salm en J. H. van der Burgh. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunls. z. ran W. van Zullen en A r. Delft Abraham, z. van A. van Delft en J. J. de Leeuw Jan, z. van P, Burggraaf cn T Kralt. Getrouwd: A. M, Kruger, Jm. 30 J. en C van Zuylen. jd. 20 J. Ondertrouwd: J. J. Dreef Jm, 32 J. en P. Bloe- mendaal, Jd. 30 j. A. Janssen, jm., 27 j en M. J. Vooys. Jd. 27 J. G. Verhaar, jm. 30 j en M. Hogewonlng. Jd. 28 J. G. A. van Rijn Jm. 20 J. cn G. C. den Haan. Jd. 24 Jaar. Rijkss postspaarbank. Aan het postkantoor alhier hadden ge durende de maand Juli voor de Rijkspost spaarbank 124 Inlagen plaats tot f 3694 66 en 36 terugbetalingen tot f 5128.77. Concert. Begunstigd door prachtig zomerweer gaf het muziekgezelschap „Wilhelmina" een «meert op het Rapenburg Er bestond daarvoor groote belangstelling. De onder scheidene nummers werden voortreffelijk uitgevoerd. Uitstapje. De Ger. Meisjes en Knapen vereenigingen Ezaande van de Ger. Ouder vereeniging, naakten onder leidlne van ds. en mevrouw san der Loo met een viertal auto-cars een uitstapje naar Valkeveen en de omstreken 'an Haarlem. - De speldjesverkoop ten bate van het "SC. fonds, uitgaande van den Chr. Land- arbeidersbond, heeft f. 28.93 opgebracht. - Geslaagd is voor de akte Duitsch L O "e heer J. C. Exel alhier. - Door de Chr. Mlddenstandsvereeniglng .Belang en beginsel" wordt getracht cur sussen te organlseeren tot opleiding voor het Middenstandsdiploma. SASSENHEIM. Mej. R. Pet alhier slaagde voor het examen Engelsch M.O.-A. VOORSCHOTEN. WANDELAARS AANGEREDEN. Aanrijdende auto reed door. Maandagavond is op den Leidscheweg ter van de bakkerij van den heer De •eng, het echtpaar S., dat rechts van den veg liep te wandelen, door een, tot nog 'oe onbekend gebleven vrachtauto, aan- tereden en tegen den grond geworpen. Mevr. S bekwam o.m. een linkeronder- srmfractuur en verwondingen In den mond. Nadat zij door dr. H. J. Keegstra en ®nkele E.H.B.O.-leden voorloopig was pnolpen, ia zij naar een ziekeninrichting L^'den gebracht. Terstond is door de Politie een onderzoek ingesteld en ge tracht den bestuurder van de auto op te sporen. Jeugdhulde Regeeringsjubileum. Onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout, heeft gisteravond in het Raad- tuls een bespreking plaats gehad met af gevaardigden van verschillende vereeni gingen in verband met de benoeming van een deputatie van drie personen, die deel ral nemen aan de huldiging van H. M. "f Koningin op 8 September as. te Am sterdam. Nadat de dames en heeren waren wel kom geheeten gaf burgemeester Berkhout, voor zoover mogelijk, een uiteenzetting van het plan en deelde mede dat het terug geven van de vlag aan den burgemeester i <Lezc gemeente een feestelijk karakter «al hebben en dit zal geschieden op den morgen van 7 September, na het openen <1( tentoonstelling. De bedoeling was de verschillende ver eenigingen op de Voorstraat op te stellen g" 'n optocht noaar het feestterrein, ach- ter het Raadhuis, te doen marcheeren. den tijd te korten zullen gemeen schappelijk enkele liederen worden gezon gen. De benoeming van de afgevaardig den voor Amsterdam gaf nog al wat be varen. zoodat de voorzitter zeer terecht "en knoop doorhakte en aan drie afge vaardigden opdroeg te zorgen dat binnen enkele dagen de afgevaardigden gekozen -.7 Dr. J. p. Duyverman. leeraar aan de °Dz. H. B. S. alhier Ls benoemd tot lid eener commissie, welke belast Is met het examineeren van hen, die in het jaar 1938 7™. .akte van bekwaamheid wenschen te "knjgen tot het geven van middelbaar onaerwijj n de Staathuishoudkunde en de sim K Xl en de ?r°hden van de swwente-, de provinciale en staatslnrich- ™e van Nederland IK XI). SCHIETWEDSTRIJDEN BURGERWACHT. Kring „Duinland". Op de schietbanen te Katwijk hebben de kring selectiewedstrijden plaats gehad van den kring „Duinland". Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door de burgerwachten uit Wassenaar, Rijnsburg, Oegstgeest, Valkenburg en Voorschoten. In totaal namen 90 schutters aan deze wedstrijden deel. De aanwezigheid van de burgemeesters van Rijnsburg en Voorschoten op de schietbanen werd bijzonder op prijs ge steld. Na afloop reikte de commandant van de burgerwacht uit Wassenaar, de heer La- zonder aan de winnaars de prijzen uit. De uitslag van de wedstrijden was als volgt: Scherp No. 1. Veteranen. Wassenaar. 249 pnt„ 143 sec. Klasse A Rijnsburg 2, 248 p., 165 sec. Rijnsburg I 244 p., 148 s. Voorschoten 233 p., 160 s. Oegstgeest 233 p., 161 s. Valken burg 201 p., 160 s. Klasse B: Voorschoten 249 p., 109 s. Rijnsburg 243 p., 173 s. Wassenaar 221 p., 179 s. Oegstgeest 201 p., 175 s. Klasse C: Oegstgeest 212 p., 193 s. Rijns burg 200 p., 193 s. Voorschoten niet afge schoten. PersoneelprijzenVeteranen: J. Orunde- kën, Wassenaar 53 p. Klasse A: P. J. v. d. Krogt, Wassenaar 57 p E. Stuivenwold, ld. 54 p. H. W. Col- lee, Oegstgeest 53 p. G. v. d. Meij, Rijns burg 53 p Joh. Oudwater. ld. 53 p. T. Thell, Wassenaar 52 p. R. v. Mulllgen, Voorschoten 52 p. C. Haasnoot, Rijnsburg 52 p. H. Ravensbergen, id. 51 p. J. v. d. Lubbe, Voorschoten 51 p. J. v. Iterson, Rijnsburg 50 p. A. Glasbergen, ld. 50 p. G. J. Yperlaan, Voorschoten 50 p. G. Vos Pzn., Rijnsburg 49 p. Klasse B W Meyer, Voorschoten 55 p J. v. Egmond. id. 55 p. M de Jong, id. 54 p. A. v. Delft, Rijnsburg 53 p. J. T. Knij- nenburg, Voorschoten 53 p. C. de Jong, id. 52 p. L Burgers, Oegstgeest 52 p. G. Vos Gzn., Rijnsburg 52 p. P. Noort, Valken burg 50 p. J. v. d. Does, Wassenaar 50 p. S. v. Keulen, id. 49 p. Klasse C: R. Burgers. Oegstgeest 54 p. D. P. Yperlaan, Voorschoten 53 p. J. de Roover. Rijnsburg 50 p. P. Molenkamp, Oegstgeest 48 p. D. J. Brinks, Voorschoten 47 p J. Roodenburg, Rijnsburg 46 p. M. den Haan, id 45 p. P. Vooys, id. 44 p. D. Oudenalde. Valkenburg 44 p. G. A. Hoo- gervorst, Oegstgeest 42 p. G. Zijlstra, Rijnsburg 41 p. WARMOND. Het défilé voor de Koningin. Op den nationalen feestdag, 6 September a.s.„ zullen de jongeren uit onze gemeente voor het Raadhuis samenkomen, waarna de burgemeester aan een deputatie uit die jongeren de officieele gemeentevlag zal toevertrouwen, om deze naar Amsterdam te brengen. Na afloop van deze huldebetoo ging zal aan de vlag een herinneringsteeken worden bevestigd, waarna de vlag aan den burgemeester zal worden teruggegeven. Het leek een zwembad. Een zeilboot, bemand met een zestal meisjes en vijf heeren is door overbelas ting omgeslagen, zoodat alle inzittenden te water, geraakten. Gelukkig was de wal in de onmiddellijke nabijheid .zoodat zij ba dende den oever konden bereiken Was de boot midden op de plassen omgeslagen, dan was het leed niet te ovérzien geweest. Zomerdrukte. Dat het mooie weer is ingetreden is dui delijk in onze gemeente te zien. De Kager- plassen zijn dicht bevolkt en honderden zeiltjes sieren onze mooie meren. De water sport vier thans hoogtij en de treinen en bussen voeren regelmatig honderden wa- tcrliefhebbers aan WASSENAAR. NATIONALE JEUGDHULDE 1936. Bespreking: van de plannen. Maandag werd in het Wapen van Wasse naar een vergadering gehouden van afge vaardigden der Wassenaarsche Jeugd-or- ganisatles, teneinde te bespreken op welke wijze in onze gemeente de hulde, die de Nederlandsche Jeugd op 6 September as. aan H M. de Koningin zal brengen bij gelegenheid van Haar 40-jarig regeerings jubileum, zal worden georganiseerd. Namens den wnd. burgemeester werd de vergadering gepresideerd door den heer H. Brouwer, voorzitter der Koningin Wilhel mina Vereeniging. Op de vergadering wa- ven 19 vereenigingen vertegenwoordigd. Besloten werd om ln het kader van het nationale plan. zooals dit door een lande lijk, comité uit de Jeugdorganisaties ls ont worpen. mee te doen. Op den nationalen feestdag zullen alle jeugdvereenigingen ln optocht naar het gemeentehuis trekken. Namens de aldaar verzamelde jeugd zal de heer Brouwer, daartoe door de jeugd zelf aangezocht, tot den wnd. burgemeester en andere officieele personen een korte toespraak houden en dan verzoeken, aan de jeugd de gemeente- vlag te willen toevertrouwen Namens de geheele Wassenaarsche jeugd wordt dan door een uit en door haar benoemde depu tatie deze vlag ln een open auto naar Am sterdam gebracht, alwaar in den loop van den dag uit alle gemeenten des lands der gelijke deputaties en gemeentevlaggen ver wacht worden. Na het défilé voor de Koningin wordt de viag weer op het raadhuis teruggebracht. Op de vergadering werd de samenstel ling van den optocht, het verdere verloop van de plechtigheid en het benoemen van de deputatie besproken. Er wordt nog op gewezen, dat het lan delijk comité zich via het gemeentebestuur tot de plaatselijke afdeellngen gericht heeft, welker landelijke organisaties reeds medewerking toezegden. In onze gemeente zijn echter meerdere vereenigingen, die niet landelijk georganiseerd zijn en die toch gaarne aan de hulde zullen willen deel nemen. Aan de besturen dezer vereenigin gen zullen nog ultnoodlglngen worden ver zonden. Tot 15 Augustus a s. kan men zich voor deelname opgeven bij den heer H Brouwer Berkheistraat 15. Te z'iner tijd zullen de nadere bijzonder heden het feest nog worden gepubli ceerd. ALKEMADE. Raadsagenda. De raad komt morgenavond om 8 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: Ingekomen stukken; Aangaan van een gemeenschappelijke regeling in geval van brand; Constinueering tijdelijke aanstelling van den gemeente-opzichter; Voorstel wij ziging raadsbesluit inzake verkoop grond; Vaststelling raadsbesluit Inzake gedeeltelijk parkeerverbod te Oude-Wetering; Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden aan de schooljeugd in verband met het Regeerings jubileum van H.M. de Koningin: Voorstel tot het verleenen van goedkeuring bouw veldwa.ch terswoning; Aanbieding gemeente rekening, dienstjaar 1937 en benoeming van een commissie tot nazien dier rekening en van de gemeente-begrooting 1939; Reclame schoolgeld en Wijziging gemeente-begroo ting 1938. BODEGRAVEN. Me). Th. M. Hulsman alhier slaagde voor het examen hoofdakte. BOSKOOP. Excursie Boskoop. Maandagmiddag arriveerde per stoomboot „Johanna Maria" een gezelschap van 200 personen, leden van de afd. Den Haag van de SJD.A.P. met hun muziekcorps. Het doel van het bezoek gold enkele kweekerijen, alsmede de plantsoenen, welke onder des kundig geleide dan ook bezichtigd werden. Na de rondwandeling door onze gemeente volgde een bootreis over de Kager- en Bra- semermeer. HAZERSWOUDE. Uitstapje. De kinderen van de Ned. Herv. School hebben met het onderwijzend personeel en enkele bestuursleden per autobus een uit stapje gemaakt naar Wassenaar waar een bezoek werd gebracht aan het Dierenpark. Voorts ging de reis naar den Haag, waar het Panorama Mesdag en andere beziens waardigheden in oogenschouw werden ge nomen. Daarna werd Scheveningen be zocht en volop van zee en strand genoten Door paard getrapt. De arbeider L. H. alhier had het ongeluk bij zijn werkzaamheden een trap van een paard te krijgen met het gevolg dat zijn l:nie uit de kom geslagen werd en boven dien gekneusd was. Dr. Zoete verleende de eerste hulp. Vergadering van de Hanze. De .Hanze" vergaderde in café Boers. Behandeld werd het schrijven van de con- I actcommissie der drie Middenstandsbon den. die verzocht mede tedoen met de actie „Nederlandsch Fabrikaat". Deze actie zaï gevoerd worden ln de feestweek van het regeeringsjubileum van 31 Aug. tot 10 Sept. a.s. Besloten werd aan deze actie mee te doen. Na het verslag van den Centralen Raad kwam de a.s. Hanzedag te Alphen a. d. Rijn aan de orde. De heer F. Kouwen- hoven, voorzitter van de afdeeling alhier, sprak tenslotte nog een opwekkend woord voor het Santo6fonds. Oude rijwielplaatsjes hebben waarde. Nu de rijwielmerken 1937/1938 weer voor de bezitters hun waarde hebben verloren, achten wij het niet ondienstig er op te wijzen, dat deze gaarne ln ontvangst zullen worden genomen door onze wljkverpleeg_ ster zuster J. C. Boer. Men bedenke dat hierdoor de kas van de TB.C. wordt ver sterkt en een goede zaak wordt gediend. BRAND IN DE DUINEN. Een H.A. duingrond afgebrand. Gisteravond omstreeks halfacht werd bij de politie melding gemaakt van een duin brand, De politie en de brandweer spoed den zich onmiddellijk naar de aangegeven plaats. Het bleek dat de beplanting der duinen bij paal 94 in brand stond. Ver moedelijk is de oorzaak baldadigheid. Hoewel het vuur direct flink werd aange pakt, waarbij ook burgers hielpen, kon toch niet worden voorkomen, dat circa 1 HA werd vernield. ZEVENHOVEN. Boomen opgegraven. Bij het afgraven van welland van den hoogen dijk, worden vele boomen opgedol ven, welke aldaar honderden jaren geleden gestaan hebben. Het regeerings-jubileum. Het programma der feestelijkheden voor de viering van het regeerings-jubileum is definitief vastgesteld: Zaterdagavond 13 Augustus om 6 uur wordt het feestterrein opengesteld tot 12 uur. Vermakelijkheden zullen in ruime ma te aanwezig zijn. Op Maandag de eigenlijke feestdag 16 Augustus om 1 uur wordt vanaf het dorp gemarcheerd met Fanfare uit Aarlander- veen naar het raadhuis. De hooibouw. De hooibouw is meegevallen Kwantiteit en kwaliteit zijn goed Aanvankelijk stond het er ongunstig voor. Tot waarnemend kantoorhouder der P.T.T. te Zwammerdam is aangesteld de heer A. van Trigt alhier. Het 2-jarig kind van P. viel in de sloot De moeder redde de kleine. ZOETERWOUDE. In deze gemeente heeft zich een geval van schurft voorgedaan bij een paard van den heer A. Rijnsburger te Leiden. DE KAAG. Gondelvaart op de Eimerspoel. Gisteravond werden de feesten ter ge legenheid van het 40-jarig regeerings jubileum van H.M de Koningin ingezet met een zeer geslaagde gondelvaart en een geanimeerde kermis od het dorp. Er was veel belangstelling voor een en ander, zoo wel op het water als op het land. LEIMUIDEN. Tot bestuurslid van den Kalslager polder is herbenoemd de heer N, Klein. NIEUW-VENNEP. Voor het examen hoofdacte slaagde de heer N. Buizert. onderwijzer aan school II Sloterweg. De heer A. Grit alhier slaagde voor het M.U.L.O.-examen A. TER AAR. Weinig animo om te zwemmen. Van de zweminrichtingen wordt steeds minder gebruikt gemaakt. waardoor de exploitatie dezer gelegenheden alles, behalve winstgevend genoemd kan wor den. Tijdens de oprichting en geduren de de eerste maanden na de opening was het alsof de geheele bevolking, voor zoover daartoe in staat, gine leeren zwemmen. Maar nu de hoofden bekoeld zijn, lijkt de aardigheid er wel af en velen, die zich warm maakten voor de zaak der zwem baden en de onmisbaarheid op overtuigende wiize aantoonden, laten zich thans niet meer zien Zoowel voor de commissies, die tijd. noch moeite, noch kosten ontzien om alles gaande te houden als voor zwemlustig jong Ter Aar is het te hopen, dat een kentering bl.i de ouderen intreedt, waardoor behoud der inrichtingen mogelijk wordt. De komende Oranjefeesten. De voorbereiding der feestelijkhedén op 5 en 6 September a.s. heeft veel hoofdbre kens gekost. Thans evenwel is de feest commissie er in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen, waarbij er naar gestreefd is uitsluitend met plaatse lijke krachten een écht Oranjefeest te or- ganiseeren. Voor het welslagen is vanzelf sprekend aller medewerking noodlg, ook vooral aan den optocht op 6 September. Wij hebben het meermalen kunnen zien, dat er in dit opzicht door vele inwoners mooie prestaties worden geleverd. Ditzelf de geldt voor de versiering der huizen en de illuminatie. Bij vorige gelegenheden is duidelijk gedemonstreerd, hoe juist met ge wone. voor ieder beschikbare zaken, iets aardigs en origineels kan worden vervaar digd. A s. Maandag of Dinsdag zal door de comitéleden een beroep op de ingezetenen worden gedaan om financieele bijdragen voor de feestviering te geven Want hoe sober alles ook is opgezet, toch is voor een eenlgszins behoorlijke organisatie van een en ander een bedrag van ruim f. 400 be- noodlgd. Maar als iedereen geeft naar ver mogen, twijfelt het comité er niet aan. of ook deze „klip" zal worden omzeild! WADDINXVEEN Gemeenteraad. Gisteravond kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. Afwezle de heer van Baren. De notulen worden goedgekeurd. Enkele Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van mej W. Slingerland om teruggaaf van hondenbelasting over het 2e halfjaar 1938 wordt goedgekeurd. Van den pensioenraad was bericht ingekomen dat alsnog pensioenbijdrage moest worden be taald van den ln 1933 aangestelden agent der arbeidsbemiddeling G. J. de Bruijn. Komt ter sprake verbetering van arbei derswoningen met rijkspremie. De vooralt- ter zegt ln zijn toelichting dat voor ver betering van arbeiderswoningen het Rijk een premie geeft of kan geven van ten hoogste f. 165 per woning. In bijzondere gevallen kan dit bedrag verhoogd worden tot f. 240 per woning. Hieraan moet echter de gemeente een derde gedeelte bijdragen. Daar reeds enkele aanvragen zün binnen gekomen en nog niet geheel duidelijk is op welke manier de premie kan worden ver kregen, vraagt de voorzitter den raad B. en W. te machtigen in voorkomende ge vallen te beslissen. Deze machtiging werd verleend. De heer van Veen vraagt of het niet mogelijk is dat een groot gezin, in verband met de Landarbeiderswet. aan een goede woning wordt geholpen. Speciaal heeft hij het oog op een groot gezin dat dringend een betere woning noodlg heeft. De voor zitter zegt onderzoek en medewerking toe. Een verzoek van den Ned Bond van Hotel-, Koffiehuishouders en Slijters, om in verband met de overal georganiseerde Jubileumfeesten de beperkende bepalingen zoo die mochten bestaan ln te trekken, wordt voor kennisgeving aangenomen. Door Ged. Staten is medegedeeld, dat de in October 1935 aangegane overeenkomst, met de verschillende omliggende gemeenten betreffende onderlinge hulpverleenlng bij brand, niet meer voldoet aan de elschen bij de gemeentewet gesteld. Een nieuwe regeling is toegezonden omvattende alle gemeenten in Zuid-Holland B. en W. stel len voor deze nieuwe regeling aan te nemen waartoe met algemeene stemmen wordt besloten Wat betreft de steunverleening aan kleine tuinders, welke 1 Juni j! in werking Is getreden, wordt met algemeene s emmen besloten tot deze regeling toe te treden. Ontslag en benoeming agent der arbeids bemiddeling en controleur steunverleening. De voorzitter deelt mede dat de tegenwoor dige controleur de heer C. v. d. Bos, be noemd ls te NieuwkooD met Ingang van 16 Augustus en daarom ontslag uit deze betrekkingen heeft gevraagd. De voorzitter stelt voor aan aan den heer v d. Bos. die steeds nt lede- tevredenhe d 's werkzaam geweest, dit ontslag eervol ie verleenen Wordt goedgevonden. In'usschen is door B en W. aan den minister machtiging Eerste Kamer. Maatregelen inzake de luchtbescherming. De eerste Kamer heeft gisteravond een kort debat gevoerd over het wetsontwerp, waarin de Regeering het luchtbeschermings crediet over 1937 verhoogt tot f. 125.000, on der mededeellng dat voor het volgende jaar een bedrag van f500 000 wordt uitgetrok ken. De heeren van Voorst tot Voorst en Brui- neman hebben als hun oordeel te kennen gegeven, dat er te weinig wordt aangewend en de heer de Vlugt wees op enkele nadere bezwaren, die vertraging veroorzaken, b.v. ln den bouw van openbare schuilkelders. Minister de Wilde, optredend namens zijn ambtsgenoot van Blnnenlandsche Zaken, heeft op dezen warmen zomeravond be toogd. dat de Regeering als het noodige doet. om de maatregelen effectief te maken Ook zij erkende de noodzakelijkheid van zelfbescherming. Volgens de Regeering moe ten de beschermende maatregelen meer ge richt zijn tegen aanvallen met brand- en brisantbommen, dan met gifgassen, want zij gelooft niet dat er met de laatste zal worden gewerkt. Laat ons het hopen. Laat ons trouwens hopen, dat alle maatregelen overbodig zullen zijn De minister heeft ook beloofd vertra ging te zullen tegengaan, maar als er zoo weinig schuilkelders worden gebouwd, is dat een gevolg van het feit. dat er geen geld is voor méér De Kamer heeft het ontwerp tenslotte goedgekeurd. Onder de andere aangenomen ontwerpen, zonder debat de hamer passeernd, was er één om goed te keuren een goederen overeenkomst met Duitschland, dieal 4 maanden is afeeloopen Wonderlijke wijze van werken. De heer Von Bönnlnghausen. van de NB.B., gaf er de democratie de schuld van. Maar zouden de ambtenaren niet wat sneller kunnen werken? gevraagd om in zijn plaats te benoemen den heer T. Bocxe, thans werkzaam ter gemeente-secretarie alhier op een jaar wedde van f. 100. Deze benoeming zal in gaan 16 Augustus 1938 Goedgekeurd. De heer G. J. de Bruijn, plaatselijk deur waarder heeft ontslag gevraagd en ver kregen Daar nog niemand in zijn plaat» is benoemd vraagt de voorzitter den raad B. en W. te machtigen in deze vacature tc voorzien Wordt goedgevonden. Een wijziging begroot ine 1938 wordt aan genomen. Bij de rondvraag zegt de heer van Veen dat hij gelezen heeft dat ln verband met het jubileum van H.M. de Koningin een vergoeding aan de armen kan worden gegeven. Dit wordt overgelaten aan het beleid van B. en W Luchtbescherming. Verschillende dames alhier zijn ge slaagd voor het theoretisch examen in verbandleer, het behandelen van gaszie- ken en gezinsbescherming bij gasaanval len. De vereeniging voor Luchtbescherming die hier 700 leden telt, gaat thans ook oefenen met gasmaskers. Autobotsing. Maandagmiddag had op den 2e Bloks- w-eg onder deze gemeente een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van den heer K. en bestuurd door den heer Z. en de personenauto van dr. P. De auto van dr. P. kwam in de tochtsloot terecht en werd ge heel vernield. Daar de portieren niet geopend konden worden werd dr. P. evenals zijn passagier door de stukgeslagen ruiten uit de auto gehaald. Dr. P. werd aan gezicht en handen door glassplinters gewond. Uitbreiding Geref. Kerk. In de Geref. Kerk zijn twee galerijen bijgebouwd. Zij bieden plaats aan 126 per sonen. Reeds is gebleken dat hier geen overbodige bijbouw heeft plaats gehad- het aantal zitplaatsen bleek, den laatsteii tijd vooral, veel te klein te zijn. Een bedra» van ongeveer f.600 kwam ter bestrijding der eerste kosten, als vrijwillige bijdra gen in. De financieele toestand van de Ver eeniging voor Zlekenhuisverpleging ls der mate ongunstig dat het bestuur zich ge noodzaakt zag voor het loopende boekjaar aan de gemeente een subsidie te vragen van f. 1000. Het steeds toenemend aantal verpleegden ln verschillende ziekenhuizen schijnt hiervan hoofdzakelijk de oorzaak te zijn. WOUBRUGGE. HET FEESTPROGRAMMA VAN DE BAAN. De commissie afgetreden. Nadat de feestcommissie 1928 een voor loopig programma had opgesteld voor de feestelijkheden in verband met het a.s. Regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin, zijn daartegen van verschillende zij den bezwaren Ingebracht, meer ln het bij zonder tegen de aanwezigheid van een draaimolen, de muzieknummers in een consumptietent enz. De feestcommissie, die zich altijd hoofdelijk aansprakelijk heeft gesteld voor de financiën, meende echter met het oog op de Inkomsten van derge lijke vermakelijkheden, deze spelen niette kunnen missen Wel, wanneer de tegen standers van dergelijke vermakelijkheden zich financieel verantwoordelijk willen stellen, wat echter niet het geval ls. In verband hiermede heeft de feestcommis sie in haar j.l. gehouden vergadering een stemmig besloten zich geheel terug te trek ken. zoodat het geheele feestprogramma voorloopig van de baan is. ZWAMMERDAM. Uitstapje. Het kinderkoor der Christ Zangvereen. „Zingt den Heere", heeft onder leiding van 4 bestuursleden van het groote zangkoor een reisje gemaakt naar de Wassenaar sche Slag per autobus. Aan het mooie strand aldaar werd veel genoten. Op de terugreis werd de speeltuin „De Vink" nog even aangedaan. Voor het M.U.L.O. examen A zijn .jesiaagd onze plaatsgenooten: Machteld van Bommel. Douwe Llnschoten. Nanda Sprey en Izaak Zwaneveid. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7