Nieuwe Russische en Japansche aanvallen lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Augustus 1938 De strijd in het Verre Oosten YISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in Spanje Bommen op Kojo Strijd op den Zoazernayaheuvel Ernstige gevolgen onvermijdelijk LUCHTVAART Soesoeng prijsgegeven door de Chineezen. Binnenland Buitenland HONGARIJE. Be Hongaarsche nationaal-socialistische beweging. De leider van de Hongaarsche nationaal- soctalLstische beweging Hubay, heeft te Szombataely het programma van zijn party uiteengezet. Hij verklaarde, dat zijn partij de suprematie van Hongarije in het Donaubekken wil verzekeren en het gebied van het Hongarije van voor den oorlog wil herstellen. De beweging is fel-anti- semietisch. ZWITSERLAND. De oprichting van het eedgenootschap herdacht. Ongeregeldheden te Zurich. In Zwitserland heeft de offlcieele her denking van de oprichting van het eedge nootschap plaats gevonden. Te Zürlch heeft de leider van het mili taire departement, bondsraad Minger, ter gelegenheid hiervan een rede gehouden, waarin hij de bijzondere positie van Zwit serland besprak. Hij herinnerde o.a. aan de tegemoetkomende houding van de groo- te mogendheden, op grond waarvan Zwit serland thans weder in het volledige ge not is van de eeuwige onverbrekelijke neu traliteit. Niettegenstaande het verbod van de po litie hadden de frontisten, een nationaal- socialistische beweging, bij het station te Zurich een betooging met fakkellicht ge organiseerd. De politie zag zich genood zaakt met de blanke wapenen de betoo- gers uiteen te drijven, waardoor verschei dene personen werden gekwetst. Dertig personen werden gearresteerd, doch de meesten werden later weer vrijgelaten. De leider van de frontisten, de afge vaardigde Tobler, zal vervolgd worden, om dat hij, niettegenstaande het verbod van de politie, de betooging heeft georgani seerd. Tijdens een bijeenkomst der frontisten, welke was voorafgegaan aan den door de politie van Zürlch ontbonden fakkelop tocht, heeft Tobler, volgens het politie rapport de betoogers op opruiende wijze toegesproken. Wij zullen, zeide hij o.a., op- marcheeren tegen het tegenwoordige po litieke stelsel, ondanks allen tegenstand. Men heeft op de betoogers documenten gevonden, waaruit bijzonderheden blijken over de organisatie van het nationale front. o.a. lidmaatschapsboekjes, waarin het district, de groep en de cel vermeld waren, waartoe de houder behoorde, als mede kaarten met gegevens omtrent den staat van dienst, waarop aanteekenlngen stonden betreffende de indivldueele deel neming aan de agitatie der frontisten. De persaf deeling van het Koreaan- sclic leger heeft gistermiddag een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ge meld dat in formatie vliegende Sov jet-Russische vliegtuigen „illegaal" de grens gistermiddag om zes uur gepas seerd zijn naar Koreaansch gebied, op een punt aan den rechteroever van de rivier Toemen. De Russische toestellen wierpen bommen op het dorp Kojo in Noord-Korea, waarbij verschillende niet-strüders werden gedood. Di hetzelfde communiqué wordt er verder melding van gemaakt, dat tot gistermiddag zes uur drie Japansche officieren en 27 soldaten zijn gedood vanaf het begin der moeilijkheden, terwijl 67 Japansche soldaten gewond werden. Aan Russische zijde werden ongeveer 250 Sovjet-officieren en soldaten gedood of gewond. Zeventig lijken der Russen ble ven achter op het slagveld. De Japanners maakten zich meester van 11 tanks en vijf andere Russische tanks werden ern stig beschadigd door de Japanners tijdens de gevechten op 1 en 2 Augustus. VEREEN1GDE STATEN. De onteigende petroleumbronnen in Mexico. Sensationeele onthulling in omkoopingsproces. Volgens door het Mljnbureau te Wash ington ontvangen inlichtingen, heeft Mexico in Duitschland een markt gevon den voor den uitvoer der onteigende aard olie. Verscheidene tankschepen zouden door Duitsche firma's gehuurd zijn voor perioden, varieerende van zes maanden tot twee jaren, in sommige gevallen zelfs voor den tijd van tien jaren. De zaken werden rechtstreeks met de reeders afge sloten. De schepen zullen onder de vlag gen van verschillende Europeesche mo gendheden varen. Volgens het Mijnbureau bevatten de contracten de verplichting de petroleum in Engelsche of continentale havens te los sen, doch, aldus het rapport, het is waar schijnlijk. dat de werkelijke bestemming der schepen Duitschland zal zijn. Tijdens de verhooren te New-York in de gangsterzaak wegens omkooperij, werd groot opzien gebaard toen de districtsat- torney Thomas Dewey, den vroegeren districts-attorney William C. Dodge er van beschuldigde betrokken te zijn geweest bij kooperljen of intimidaties in verband met de affaire Dutkch Schultz, een zaak welke over vele millloenen ging. DE „NORDWIND" IN HORTA GELAND. De Duitsche vllegboot ..Nordwind". die Maan dagavond van Port Washington in den staat New York naar de Azoren was vertrokken op een vlucht rond -de wereld, zou volgens geruch ten gistermiddag by de daling te Horta met een jacht in botsing zpn gekomen. De neus van één der vleugels van het toestel zou ernstig zijn beschadigd Van het jacht zou een mast afge broken zijn. Volgens een andere lezing evenwel Is de vliegboot onder gunstige omstandigheden te Horta geland. DE POST VLUCHTEN. De „Pelikaan" is gisteren van Indlë komend om halfdrie op Schiphol geland. Gisterochtend, aldus bericht men uit Tokio, zijn Japansche vliegtuigen langs het Sovjet-Russische gebied aan de Ooste lijke grens van Mandsjoekwo, o.a. over Tsjangkoefeng, gevlogen. Zij passeerden de grens evenwel niet. Volgens het Ja pansche ministerie van oorlog kan men spreken van een „waarschuwing". De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat sedert 31 Juli de vijande lijkheden in het gebied van Tsjangkoefeng en Sjat Sauping niet zijn gestaakt. Toch hebben beide partijen nog niet haar maxi mumkracht ontplooit. De gevechten van de infanterie, waaraan ook artillerie en vechtwagens deelnamen, bleven beperkt tot dit gebied. De aanvallen uit de lucht hebben geen schade aangericht. Een nieuwe Japansche aanval. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Ja pansche troepen gistermorgen opnieuw den Zoazernaya-heuvel, welke op Rus sisch gebied ligt, aangevallen hebben. Het gevecht duurde den geheelen dag. Toen de Japansche troepen de grens overtrokken naar Sovjet-Russisch ge bied, werden zij onmiddellijk onder vuur genomen door de Russische artil lerie en bombardementsvliegtuigen, waardoor zij zware verliezen leden. De geruchten over vluchten van Sovjet- Russische bombardementsvliegtuigen over Mandsjoekwo of Korea, welke van Japan sche zijde worden verspreid, worden in welingelichte Russische kringen tegenge sproken. Men wijst erop, dat sedert het uitbreken van het conflict de regeering van de Sovjet-Unie heeft verklaard, dat alleen het gebied, dat onbetwistbaar eigen dom Is van de Sovjet-Unie zal worden verdedigd. Dit bevel Is door de strijd krachten, zoowei te land als in de lucht strikt nagekomen. Men veronderstelt, dat genoemde geruchten in omloop zijn ge bracht door Japansche militaire kringen, teneinde de aanvallen te rechtvaardigen, alsmede de geweldige verliezen, welke hiervan het gevolg zijn. Verder wordt gezegd, dat de Japan sche militairen in hun optreden wor den aangemoedigd door het uitdagend optreden van sommige Japansche di plomaten. Onder deze omstandigheden wordt het voortzetten van de vijande lijkheden met ernstige gevolgen onver mijdelijk geacht. Russische aanval afgeslagen. Een officieel bericht uit Tokio meldt, dat de Sovjet-Russische troepen bij het vallen van den nacht een aanval hebben ingezet, in het gebied van de omstreden heuvels van Tsjangkoefeng en Sjt Sau- plng. Naar Havas meldt, is deze aanval door de Japansche troepen afgeslagen. Japansch protest te Moskou. De eerste seecretaris van de Japansche ambassade te Moskou, Yakawa. heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan den chef van de afdeeling voor het Verre Oos ten en het commissariaat van Buitenland sche Zaken, Mironof, bü wien hij protes teerde tegen het opnieuw vliegen over de Mandsjoerijsche grens door veertig Sovjet- Russische vliegtuigen. Yakawa verklaarde daarbij, dat de Japansche regeering aan dit voorval bijzonder ernstige beteekenls hecht, aangezien grensschendingen door een zóó groot aantal militaire vliegtuigen tot dusverre nog niet waren voorgekomen. Mironof wees het protest kortweg als „on gegrond" van de hand Hoe men in Rusland en Japan denkt. In officieele kringen te Moskou bewaar de men gisteren nog een onverstoorbare kalmte tegenover de ontwikkeling der ge beurtenissen in het gebied van net Kha- sanmeer. Daar zeide men. dat de Incidenten der laatste dagen blijkbaar véél ernstiger zijn dan de gewone schermutselingen tusschen de grenswachten der belde landen. Toch zou het zeer ongerechtvaardigd zijn het belang ervan te overdrijven. Men sluit zelfs de mogelijkheid van een vriendschappelijke regeling niet uit, on danks de spanning in de diplomatieke be trekkingen na de bedreigingen door am bassadeur Slgemitsoe geuit, tijdens het onderhoud dat hij op 20 Juli met Lltwl- nof heeft gehad. Overigens worden de gebeurtenissen met groote aandacht gevolgd. De generale staf van het roode leger heeft reeds alle maat regelen genomen, welke in staat zullen stellen de Japansche aanvallen af te slaan. Het schijnt echter niet, dat de Sovjet-re- geering op het punt is ernstige beslissin gen te nemen. Te Moskou verklaart men geen oorlog te willen en betoogt men, dat men geenszins wenscht door een oorlogszuchtige houding het huidige conflict te verergeren. Ongetwijfeld is deze gematigdheid de oorzaak der stilte, welke de bladen ten ten aanzien van de gebeurtenissen ln het Verre Oosten in acht nemen. Volgens Reuter beschouwt men te Mos kou de gebeurtenissen ln het Verre Oos ten een kwestie van plaatselijk karakter, welke weliswaar kwaad bloed zet, doch wel weer voorbij zal gaan. De Sovjet-Unie wenscht geen oorlog Men is van meening, dat Japan hoog spel speelt, doch zal inbinden, wanneer Sovjet-Rusland duidelijk maakt zijnerzijds niet te zullen zwichten. De arbeiders der groote fabrieken be leggen vergaderingen, waarin zij de ge beurtenissen bespreken. Aan het einde de zer bijeenkomsten worden dan resoluties aangenomen. In een dezer resoluties wordt verklaard, dat de bevolking der Sovjet- Unie niet bevreesd ls voor dreigementen en dat de Stalinistische jeugd bereid is op het eerste bevel van partij en leger den vijand terug te slaan Na het bombardement van Koreaansch gebied door Sovjet-vliegtuigen schijnt de Tsjangkocfeng-affaire de grenzen van een eenvoudig grensincident over schreden te hebben, aldus wordt uit Tokio gemeld. Het zijn werkelijke vijandelijkheden geworden op een be perkte schaal, waarvan de inzet niet meer de grensheuvelen van Mandsjoek wo is. doch het prestige der belde regeeringen en der beide legers. Van Tokio uit bezien geeft de toestand op zijn minst den indruk, dat de regeerin gen voor het oogenblik de gebeurtenissen in de hand hebben en nog denken een einde te maken aan het conflict, zoodra zij de gewensohte resultaten zullen hebben verkregen. De zaak staat thans zóó, dat zij genoopt zouden kunnen zijn het conflict een zekere uitbreiding te deen nemen, zon der nochtans toe te staan, dat het uitgroeit tot een algemeenen oorlog. Voor Japan is de herovering van Tsjang koefeng door geweld een gelegenheid Rus land en de wereld tc toonen, dat een oorlog ln Ohlna het leger in Mandsjoekwo niet verlamt. Ten aanzien van Rusland vreest Japan, dat het het bewijs wil geven van zijn militaire kracht, door op een beperkt terrein alle middelen van den moder nen oorlog te gebruiken. Men wil evenwel zelfs in dat geval, gclooven, dat een conflict gelocali- scerd zal blijven, Indien, naar men zegt. Sovjetrusland wil voorkomen, dat het spel der bondgenootschappen, het noodzaakt ook op een Europeeseh front te strijden. Volgens optimistische opvattingen zou den derhalve de tegenwoordige toe stand en de vijandelijkheden volgens de in zekeren zin klassieke methoden der politiek van het Verre Oosten, het noodzakelijke voorspel kunnen zijn van een diplomatieke regeling, welke voor een zekeren tijd de strijdkrachten, die aan de grenzen van Mandsjoekwo te genover elkander staan, zou vast houden. Verklaring van den Japanschcn minister-president. De Japansche minister-president prins Konoje, heeft den vertegenwoordiger van de „Voelklsche Beobachter" in het Verre Oosten een onderhoud toegestaan. Hij heeft hierin o.a. verklaard, dat Japan be reid ls op vriendschappelijke wijze met de Sovjet-Unie de grens te regelen, doch tot nu toe heeft de Sovjet-Unie zich niet vol doende tegemoetkomend getoond. Ten aanzien van het conflict met China verklaarde prins Konoje dat het is ont staan door een georganiseerde anti-Japan- sche beweging. Aangezien Tsjang Kai Sjek bewust met de Komintern samenwerkt, heeft hij Japan wetens en willens uitge daagd. Nu Japan den strijd heeft aange bonden om een einde te maken aan deze politiek, zal het den strijd ook niet opge ven voor de regeering Tsjang Kai Sjek zal zijn gevallen en hierdoor de oorzaken van het conflict zullen zijn weggenomen. Met iedere andere Chineesche regeering zal Japan bereidwillig onderhandelen. Een kalmeerend woord. De Japansche generaal Todo, die uit Hslngklng te Tokio is aangekomen, ver klaarde, dat het Incident van Tsjangkoe feng geen ernstige gevolgen zal hebbenen dat bovendien de grenzen goed beveiligd zijn. In Japansche zakenkrlngen blijkt men de grensincidenten echter ernstig op te vatten Alle effecten leden te Tokio ver liezen van een tot zeven yen Vooral de speculatieve aandeelen van katoen en kunstzijde leden ernstige verliezen Naar het Chineesche telegraafagent- schap uit Hankau meldt, hebben de Chineezen Soesoeng, tegenover Hoe- kau. op 40 K.M. ten Zuid-Westen van Tailioe, prijsgegeven. Sinds Zondag jj. doen de Chinee zen tegenaanvallen op de Japansche stellingen te Tsienspan. ruim 80 KJM. ten Noord-Oosten van Soesoeng. Bij den slag van Zondag zouden ruim dui zend Japanners gedood zijh. Intus- schen worden uitgebreide Japansche versterkingen naar het Jangtsefront gezonden. Honderd Japansche kanonneerbooten en driehonderd stoombarkassen opereeren thans op de Jangtse, Dertig Japansche oorlogsschepen zijn Woehoe gepasseerd stroomopwaarts varende, In den loop der laatste dagen. Twintig waren volbezet met 'róepen. Een Japansch vliegtulgmoederschlp y onderweg naar de Hangtsjaubaai. Het heeft 44 jachtvliegtuigen en 25 bombar dementstoestellen aan boord. Zes Japan sche torpedobootjagers voeren groote aantallen Japansche troepen naar de streek Sjanghai-Hangtsjau. Japansche troepen naar Mandsjoerije. Intussehen zijn naar schatting 20.000 man Japansche troepen uit Noord-China Tientsin de laatste vier dagen gepasseerd op weg naar Mandsjoekwo, Het grootste deel dezer troepen is teruggetrokken uit het zuiden der provincie Sjansl, het wes telijke front in China. De krijgsverrichtingen bij Kioekiang. In moeilijk üergterrein tusschen de spoorlijn Kioekiang—Nantsjang en hetPo- Jangmeer, staan de Japansche troepen, die door de Chineezen geraamd worden op twee divisies, op ongeveer 80 KM. ten Noorden van Nantsjang, terwijl de Chi neesche troepen in westelijke richting wijken. Tevens rukken sterke Japansche troe- penafdeelingen aan den noordelijken oever van de Jangtse, ten noorden van Kioe kiang en ten westen van Soesoeng aan de grens van Anhwei-Hoepel, op naar Loengping aan de Jangtse, ten einde de Chineesche stellingen op den zuidelijken oever in den rug bedreigen Beide acties zijn door de Japanners met talrijke lucht aanvallen voorbereid, zoodat in Nantsjang ononderbroken alarm heerscht, terwijl bol ven Loengping verscheidene luchtgevech ten geleverd zijn. Chineesche dagbladen melden, dat de dijken van de Jangtse w den noordelijken oever, in de nabljheli van Loengping, zijn doorgebroken, waar door groote terreinen van het door de Ja panners bedreigde gebied, snel onder wa ter gezet zijn. De Amerikaansche ambassade naar Tsjoengklng. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Ame rikaansche ambassadeur gisterochtend met het geheeie personeel der ambassade met het Amerikaansche oorlogsschip „Luzon" naar Tsjoengking vertrokken is. Britsch onderdaan gedood. De Britsche onderdaan, Crawley, bevel hebber van den kotter der Chineesche douane „Tsjang Sing" ls gistermiddag om het leven gekomen, toen zijn schip door zes Japansche vliegtuigen werd gebombar deerd op de Jangtse. 36 mijl stroomaf waarts van Hankau. Ook de Chineesche tweede machinist en een scheepsjongen werden gedood, de kotter werd door het vuur vernield. De overlevenden zijn aan boord van een jonk naar Hankau teruggekeerd. De „Tsjang Sing" verrichtte zijn gewonen dienst. Aangezien een Engelschman om het leven ls gekomen, is een Britsche kanonneerboot gezonden om een onder zoek in te stellen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 3 Augustus. Tarbot 122—92 ct. per KG.; Tong 150—92 ct. per KG.; Heilbot 124 ct. per KG.; Griet f.32— 13 per 50 KG Groote schol f. 33—23 idem; Middelschol f25—24 idemZetschol f. 22.50— 6.50 idem; Schar f. 9—3.60 idem; Poontjes f. 1.70 Idem; Groote schelvisch f.30IS idem; Middel schelvisch f.23 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 19—10.50 idemKleine schelvisch f. 8.503.70 Idem; Groote gul f. 9.504.10 idem; KI. gul f.6—1.50 Idem; wytlng f.4.40—2.10 idem: Ma kreel f.7—2.50 idem; Versche haring f. 2.40—0.90 idem; Groote heek f.4336.50 p. 125 KG.; Mid del heek f 37—29 idem; Kleinmiddel heek f.11 —7.50 per 50 KG.; Kleine heek f.7—5 per 50 KG.; Kabeljauw f.50—19 p. 125 KG.; Vleet f 2.500.30 per stuk; Leng f. 1.500.40 p. stuk; Koolvisch 20—10 per stuk: Rog f. 12—5.60 per koop. Aangevoerd 1387 kisten versche haring en 40 kantjes steurharingf5.705.60 per kantje. Aan den afslag 9 trawlers: IJm. 91. 1960; IJm. 86. f.450; IJm. 21 f.1910; IJm. 94 f.2750; IJm. 135 f.960. IJm. 95 f.1960; R.O. 53 f.1580; IJm. 6 f.2110: IJm. 17 f.3000: 1 logger: KW 74 f.1260 en 2 kotters E 354 f 800: E. 329 f.890. VLAARDINGEN. 3 Augustus Van de haringvangst kwamen binnen; KW. 65 met 19*i last eigen vangst; KW. 36 met 33 last van 5 schepen. Maatjes groen f. 17.4019.30; Maatjes f. 8.90 —16.10; Volle f. 11,10—11,30. DE TOESTAND AAN DEN EBRO. 30.000 man regeeringstroepen geïsoleerd? De artillerie van Franco heeft de regeeringstroepen aan de monding van den Ebro zonder ophouden bestookt. Gisteravond werd uit Saragossa mede gedeeld, dat men er in geslaagd was een hergroepeering van de regeerings troepen te verijdelen. Het schijnt, dat de toestand voor de troepen van Franco is verbeterd en dat zij tegen over de aanvallen van de regeerings troepen het dubbele aantal manschap pen kunnen stellen met een artillerie, welke vijf- tot zesmaal sterker is. Ook schijnt de rechtsche luchtmacht er in te zijn geslaagd ongeveer 30.000 man van de regeeringstroepen op den rech teroever van den Ebro te isoleeren. Bommen op Barcelona. Gistermorgen om negen uur hebben 5 driemotorige Junkermachines een zestigtal bommen op Barcelona ge worpen. De aangerichte schade is be langrijk. 'uit Gibraltar wordt gemeld, dat de krui pers „Canarias" en „Almirante Cervera". welke zich in handen der nationalisten be vinden, Zondag door regeeringsvliegtuigen ter hoogte van Carthagena zijn gebombar deerd. De Britsche vlootautoriteiten bevestieen noch ontkennen dit bericht. Afgeslagen aanvallen. Nabij Gandesa zijn de troepen van Franco overgegaan tot een tegenaanval, gericht tegen twee heuvels aan den weg van Gan desa naar Tortosa. De aanval werd ge steund door artillerie en vechtwagens. Ge holpen door vliegtuigen boden de regee ringstroepen weerstand en de rechtschen moesten hun tegenaanval opgeven en naar hun stellingen terugkeeren, met achterla ting van een groot aantal gesneuvelden. De regeeringstroepen hebben den op- marsch naar Pobla de Masaluca en ten Noorden van Fayon voortgezet. Veroordeelingen wegens sabotage. Er hebben te Madrid 195 personen terecht gestaan wegens sabotage tegen het regiem. 23 beklaagden, o.w. drie vrouwen werden ter dood veroordeeld; 11, w.o. een vrouw, tot dertig jaar werkkampstraf, terwijl zes beklaagden 25 jaar in een werkkamp zul len moeten doorbrengen. 49 beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerende van 2 tot 22 jaar, 48 tot ge ringer straffen. De gearresteerden waren eind Maart ge vangengenomen onder beschuldiging te hebben deel uitgemaakt van een fascisti sche organisatie. Volgens de acte van be- schuldiging hadden ds leden dezer organ!- I satle tot taak, inlichtingen te verzamelen over de plaatsing van batterijen en troe- penbewegingen. Onder hen bevonden zich eenige personen, die werkzaam waren bij een telefoonmaatschappij. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Eenige gewonden. Vanochtend kwart voor zeven is op den rijksstraatweg Assen—Groningen een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een personen-auto, waarin vijf dames zaten, passeerde op genoemd tijdstip het dorp Ubbena, waar de weg is opgebroken. Op het midden van den weg lag een hoop steenen, waarin een roode vlag als waar schuwingsteken was gestoken. De chauf feur bemerkte dit obstakel te laat en gooide het stuur om, waardoor de wagen tegen een boom vloog. Een der inzittenden, mevrouw Schut uit Wlnsum, bekwam een lichte hersenschud ding en inwendige kneuzingen. De andere inzittenden liepen snijwonden op. Dokter Koerts uit Vries, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging van mevrouw Schut, en het veertienjarige meisje Trijntje Kerkstra uit Ezinge naar het academisch ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. De overigen werden ter plaatse verbonden en konden hun weg ver volgen. De auto is ernstig beschadigd. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 77-jarige P. Versteeg te Hardlnxveld werd Maandag door een auto uit Papen- drecht aangereden. Heden is hij aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. DE BEGRAFENIS VAN INGENIEUR J. VAN DUSSELDORP. De begrafenis van ir. J. van Dusseldorp zal plaats hebben as. Zaterdag, des mid dags om half drie, op Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag. FUSIE VAN TWEE HONGAARSCHE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PARTIJEN, De belde belangrijkste Hongaarsche na- tionaal-socialistische partijen, de Hongaar sche natlonaal-sociallstische partij onder leiding van graaf Alexander Festetitsj en de Hongaarsche nationaal-socialistische be weging onder leiding van Szaltessy, die zicb op het oogenblik ln de gevangenis bevindt, hebben zich aaneengesloten. Voorzitter van de nieuwe partij is geworden de afgevaar digde Kolom an Hubay. De naam van de nieuwe partij zal zijn: „Hongaarsch Natio- naalsocialistische partij, Hongaristische be weging". Het ledental bedraagt ongeveer 85000, terwijl het aantal sympathiseeren den zeer groot is. NIEUWE VREDESVOORSTELLEN VAN JAPAN AAN CHINA. Naar te Hongkong wordt bevestigd, heeft de Clhlneesdhe regeering onlangs nieuwe voorstellen van Japan gekregen tot het be ëindigen van de vijandelijkheden. Deze voor waarden zijn aanmerkelijk minder hard dan de vorige. De grootste geheimhouding wordt ln acht genomen. Thans worden de voor stellen te Hankau bestudeerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2