LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 3 Augustus 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT Wals nationaal stayer kampioen. Jeugdtournooi te Noordwijk. THIJS IJS El% DE TOOVERSLAMGEW Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. WIELRENNEN. Na spannenden strijd met Groenewegen. Na ccn fraaien wedstrijd heeft Cor Wals gisteravond in het Olympisch stadion te Amsterdam het stayers-kampioenschap van Nederland over 100 K.M. behaald. Het was een strüd, welke uitsluitend tusschen Wals en Groenewegen gevoerd werd. waarbij het moedige rijden van den laatste, die voor het eerst aan een wedstrijd over 100 K.M. in één rit deelnam, opviel. Derksen bewees, dat hij een sprinter is, waar men in de toekomst rekening mee zal moeten houden. Hjj sloeg Ooms, den kam pioen, op uitstekende wijze en won overi gens al zijn ritten. Olvmpia won het clubkampioenschap van Ne derland op de baan. Voor het kampioenschap van Nederland over 100 K.M. achter groote mo toren startten in deze volgorde: Alkema (Ceurremans), Wals (Kaeser), Snoek (Pasquier), van der Wulp (van den Bosch).Buis (van der Bom). Piet van Kempen iDellege), van der Wildt «Boot), Groenewegen (Wlersma) en de Graaf Bustraan) Van het begin af zette Groenewegen er een formidabel tempo in. Niet alleen rukte hij snel naar de eerste plaats op. doch direct daarna kregen Buis en van der Wildt hun eersten lap. Na 15 K.M. boekten behalve Buis en van der Wildt ook de Graaf. Piet van Kempen. Snoek en Alkema een ronde achterstand. Regelmatig bleef Groenewegen in zeer hoog tempo door draaien en alleen Wals en van der Wulp kon den hem bijhouden. Na 40 KM. had Groenewegen ook van der Wulp gelapt, terwijl Alkema profiteerde van een iets rustiger tempo om zijn ronde terug te ne men. Van der Wildt werd uit den wedstrijd ge nomen. terwijl van der Wulp daarna een inzin king kreeg en spoedig zijn tweeden lap thuis kreeg. De situatie na 50 K.M. was. dat den strijd om den titel alleen nog ging tusschen Groenewegen Wals en Alkema, de laatste was 1 ronde achter. Toen nog 60 ronden (7u K.M. in 59 min. 14 1/5 sec.) te rijden waren zag Wals zijn kans schoon en een formidable spurt bezorgde hem. zonder dat Groenewegen tegenstand van beteekenis kon bieden, de eerste plaats. Groenewegen bleek in de eerste 50 KM. te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Hij draaide niet meer zoo soepel en zoo kon Wals. die als een triomphator zijn rondjes reed. zijn ernstigen concurrent 20 K.M. voor het einde een lap bezorgen. Alkema profiteerde ervan en wist Groenewegen ook te passeeren. zoodat de laatste nu de derde plaats innam. Het was be grijpelijk dat in de laatste ronden nog een duel zou plaats vinden tusschen Groenewegen en Alkema om de 2e plaats, welke strijd glansrijk door Groenewegen werd gewonnen. De eindstand luidt: Kampioen van Nederland: Wals. 100 K.M. in 1 uur 25 min. 39 sec.; 2. Groenewegen op 1 ron de en 50 meter; 3. Alkema op 1 ronde en 300 meter; 4. Snoek op zes ronden; 5. de Graaf op 7 ronden; 6 Buis ver achter; 7. van Kempen ver achter. Opgegeven van der Wulp en van der Wildt. ZEILEN. De Hollandweek. SWIFT. Voor de tijdrace bestond gisteren maar weinig animo. Slechts 1 A en 1 C-klasser kwamen aan den start. Zij deden een poging om hun tijden naar beneden te krijgen, hetgeen hun niet ge lukte. Met 28.7 en 29.40 bleven zij ver boven het record. De juniores waren allen aanwezig. Dezen hebben een peletonwedstrijd gereden over 20 KM. Zij hadden er echter blijkbaar geen zin in om zich met het warme weer erg in te span nen. Veltman wist wederom te winnen. Hols- wilder eindigde op de tweede plaats. J. de Graaff werd derde, terwijl J. Sjardijn de vierde plaats bezette. Morgen a.s. wordt er een peletonwedstrijd ge reden. De afstand bedraagt voor de A-klasse 40, B-klase 30 K.M., C-klasse 25 K.M.. Juniores 20 K.M. WATERPOLO. LAATSTE BEKERWEDSTRIJD TE BOSKOOP De te Boskoop in heb Zuiderbad gespeelde laatste bekerwedstrijd voor den wisselbeker tus schen Boskoop I en de Gouwe II (Waddinx- veen) werd gewonnen met 31 door de Gouwe. Bij loting tusschen A.Z.C. en G.Z.Z. (Alphen- Gouda) zal later beslist worden, wie voor een Jaar winnaar van deif beker is. De daarop gehouden dameswedstrijd tusschen een Boskoopsch en een Alphensch dames-zeven tal werd door de Boskoopsche dames gewonnen met 1—0. DE ZIJL I—R.Z.C, I. Morgenavond te 8 uur speelt De Zijl I in dc zweminrichting alhier haar laatsten wedstrijd voor de competitie 2de klasse K.N.Z.B. tegen de kampioen van haar af deeling R.Z.C. I (Rot terdam). L.Z.C. I—ZWIP I. Gisteravond speelde in de zweminrichting De Zijl, L.Z.C. I tegen ZWIP I. In dezen vrij zwaar gespeelden wedstrijd kwamen beide ploegen met 6 man uit. L.Z.C. was gedurende den ge- heelen wedstrijd in de meerderheid, vooral door meer en sneller zwemmen. Voor de rust scoorden Elzinga en Van der Reyden. Na de rust doelpuntte wederom Elzinga na opzwem- men uit de achterhoede. Het einde kwam met 3 0 voor L.Z.C. Aan deze partij vooraf ging de wedstrijd L.Z.C. IIA.Z.C. II. Ook hier was L.Z.C. ge durende het grootste deel van den tijd in de meerderheid. Voor de rust maakte Spoor van een misverstand in de Alphen-achterhoede ge bruik en plaatste den bal in het leege doel. Na de rust voegde N. Overdevest hieraan nog een doelpunt toe, zoodat het einde kwam met 20 voor L.Z.C. n. Het eerste gedeelte geëindigd. DAMMEN. DAMVEREENIGING W.W.D. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden voor de bordenbezetting in de zesde ronde zijn als volgt: D. Houps—W. Vlasveld 20 J. de NieA. v. Haarlem 20 W. F. Laman—I. Binnendijk 2—0 A. Singeling—F. Feitsma 20 A. B. v. d. HoekG. Stuurop 02 J. v. d. HoutM. Oosterhout 20 H, BinnendijkA. de Bezemer 02 J. de BezemerJ. den Ouden 20 M. Oosterhout—J. Ouwerkerk0—° G. Stuurop—J. v. d. Hout 20 I. Binnendijk—H. Binnendijk i__i P. LamanW. F Laman 02 A. Ringeling—A. B. v. d. Hoek 0—2 W. vlasveldM Oosterhout 02 A. v. HaarlemD. Houps no A. de BezemerJ Waasdorp 20 J. BlansjaarF. Feitsma n. g. De hoofdprijzen-winnaars. Het eerste gedeelte van de Hollandweek is achter den rug. Het tweede deel wordt in Loosdrecht voortgezet op 5, 6. en 7 Augustus. In de kleinere klassen heeft in de Olympia- jollen A, de Loosdrechtsche jollenzeiler P. Guel- cher geregeld aan den kop gelegen, waarbij hij regelmatig nog uitliep. De internationale shar- pieklasse bracht de beide Nauta's in de voor hoede. De Dinges lag het eerst op de voorste plaats, gevolgd door de Duitscher P. Fischer en daarna kwam de andere Nauta met de Wieko. De Duitscher zakte in de laatste ronde af tot de vierde plaats, terwijl de zeilers Nauta van plaats verwisselden en de Wieko eerste werd. Een goede prestatie leverde J. H. Louwerse door van uit de achterhoede tot de derde plaats in te loopen. zoodat hij ook den Duitscher achter zich liet. Op de IJsselmeerbaan bezette in de interna tionale startklasse Bob Maas aanvankelijk de tweede plaats. Na de eerste ronde nam hij echter de leiding, om verder regelmatig uit te loopen. Onze marinezeiler J. F. van Duim werd tweede, voor de Duitsche zeilers H. von Reclam en dr. P. Hansohm. Een vinnige strijd werd gevoerd in de dra- kenklasse tusschen de zeilers Benthem, v. d. Berg en Heinen. In deze volgorde kwamen zij onderscheidelijk als eerste en tweede aan, met een onderling verschil van slechts 5 seconden. En het typische daarbij was, dat beide zeilers in de vier gehouden wedstrijden evenveel pun ten verzameld hadden. Volgens het reglement is het winnen van den laatsten wedstrijd door slaggevend. zoodat de Cavalier beslag op den hoofdprijs legde. Als men de balans van dit eerste gedeelte van de Hollandweek opmaakt, dan zien wij, dat verder de hoofdprijzen zijn gewonnen: ln de startklasse door B. Maas, bij de regenbogen door C. van Staveren, in de sharpies door C. M. H. Nauta. in de b-klasse sharpies door P. J. Dudok van Heel en in de olympiajollen A door P. Guelcher. De uitslagen van den laatsten dag waren: Op het Buiten-IJ en IJsselmeer: Noord- Nederlandsche 16 kwadraatsmeterklasse A: 1. Unrest st. D. Flemming (Haarl. J.C.), 2. Jaro st. J. Hulk (Loosdrecht). Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeterklasse B: 1. Meerkoet, st. J. van Leeuwen (De Onder linge). Internationale 12 vierk.m. sharpieklasse A: I. Wieko. st. C. M. H. Nauta «De Kaag). 2. Dinges, st. W. J. H. Nauta «De Kaag). 3. Wil- genhoek. st. J. H. Louwerse Loosdrecht). 4. Keamalzus. st. P. Fischer (Norddeutscher Regat ta Verein). 5. Watergeus, st. W. Goedegebuure (De Watergeuzen). De hoofdprijs viel ten deel met groot ver schil aan C. M. H. Nauta. Internationale 12 vierk.m. sharpieklasse B: 1. Aloha, st. A. Borra (W.V. de Koenen), 2. Frinil. st. E. Mooyaart Jr. (Loosdrecht), 3. Hiphaan. st. H. J. J. van Werkhoven (De Kaag), 4. Mieke 2, st. jhr. W. H. van Swinderen (Loos drecht). De hoofdprijs werd toegekend aan de Fievo, st. P. J. Dudok van Heel (Loosdrecht), die driemaal eerste werd. Internationale Olympia-jollenklasse A: 1. Skim, st. P. Guelcher (Loosdrecht), tevens hoofdprijswinnaar, 2. War-Dij. st. R. Lemstra, (W.V. Amsterdam), 3. Daphnia. st. H. Nathan (Kon Ned. Z. en R.V.). Internationale Olympia-jollenklasse B: 1. Mayhorn, st. C. Bredius (Het Nieuwe Diep). Bergumermeerklasse1. Adri. st. P. Leewls, (W.V. Amsterdam). 2. Wetterwille, st. N. de Vreede (W.V. de Koenen). Intern, twaalfvoets-jollenklasse A: 1. Klaver drie. st. J. D. van Kampen (De Kaag», 2. Revel ler, st. mej. F. A. C. Leenen (De Kaag). 3. De Glipper, st. J. C Tims (De Kaag) Intern, twaalfvoets-jollenklasse B: 1. Repl. st. J. Vollebregt (Dc Kaag), 2. Hella, st J. Ger- branda (Haarl. Jachtclub). Op het IJsselmeer. Pampusklasse met bezeilen: 1. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr. (Het IJ), 2. M. Kamper Steur. P. H. Cramer (Loosdrecht), 3. Witte Raaf. st. M. Monde (De Kaag). Internationale startklasse 1.: 1. Bern 2. st. Bob Maas (Loosdrecht). 2. Bellatrix. st. J. F. van Duim (Kon. Marina J.C.), 3. Dahme. st. H. van Reclam (Jachtcl. v. Deutschland 4. Mueggel, st dr. P. Hansohn (J.C.V. Deutsch land). De hoofdprijs werd toegekend aan B. Maas (Loosdrecht», die driemaal eerste en eenmaal tweede werd. Drakenklasse: 1. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. Berg (K.N.Z en RV.). 2. Janmaat, st. J. Heinen (De Kaag), 3. Hermes. st. W H. van Lienden (De Kaag). 4. Ran, st. Ph. Keegstra (K.N.Z. en R.V.), 5. Toch, st. E. Moltzer (K.N.Z. ep R.V.). Hoofdprijs jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. Berg (evenveel punten als J. Heinen). Regenboogklasse1. Kikker, st. J. de Vries (Zaanl. Z.V.), 2. Hollandia, st. C. van Staveren (Braassemermeer), 3. Pieterke. st. G. de Vries Lentsch (K.N.Z. en RV.). Hoofdprijswinnaar C. van Staveren. OM HET KAMPIOENSCHAP IN OLYMPHJOLLEN. De Jong zevende. De zeilwedstrijden om het Europeesch kam pioenschap in de Olympia-jollenklasse zijn gisteren op de Starnberger See nabij Muenchen voortgezet. Winnaar van deze tweede race werd de Hongaar van Heinrich. die met de Kossau ruim een halve minuut eerder binnenkwam dan de winnaar van eergisteren, de titelhouder Bickei. Onze landgenoot de Jong eindigde gisteren op de zevende plaats. In het totaal klassement staan Duitschland en Hongarije tezamen op de eerste plaats. Nederland staat als achtste geklasseerd. De uitslag van de tweede race luidt: 1. Von Heinrich (Hongarije) met Kossau, 2 uur 6 min. 55 sec.; 2. Bickei (Duitschland) met Hansl, 2 uur 7 min. 29 sec.; 3. Benussl (Italië) met Schwentine. 2 uur 8 min. 38 sec.; 5. Osiniski (Polen) met Max. 2 uur 13 min. 6 sec.; 6. Fe- chevr (België) met Gretl, 7. De Jong (Neder land) met Kasperl. 8. Baumann (Zuid-Slavië) met Jugend. 9. Clamageran (Frankrijk) met Fix. Totaalklassement: 1. en 2. Hongarije en Duitschland. ieder 170.45 pnt; 3. Italië. 115.16 pnt; 4. Zwitserland 97.72 pnt; 6. Polen 83.60 pnt; 6. België 65.47 pnt; 7. Zuid-Slavië 60.03 pnt; 8. Nederland 54.30 pnt; 9. Frankrijk 38.38 pnt. TENNIS. Uitslagen van den eersten dag. Gistermiddag begin te Noordwijk het jaar- lijksche jeugdtournooi, dat ook nu weer drie dagen duren zal. Het aantal deelnemers is niet zoo heel groot, doch kwalitatief is de bezetting met spelers als Bosschaert. Wilton en Akkers- dijk geenszins onbevredigend. De eerste resul taten zijn: Heeren-enkelspel A, eerste ronde: C. J. Bos schaert sl. D. Schreuder 6—0. 61; W. Reidt si. A. C. J. Bouten 61. 01. De anderen heb ben een bye. Tweede ronde: R. Glühman sl. H. G. van Eelen 46, 64. 63; J C. Jongeneel sl. H. Veltenaar 60. 8—6; W. Verhoef f sl. J. Blok 61. 86; W. Akkersdijk sl. W. Griesman 61, 6—1; H. Wilton sl. P. van Doorn 6—0, 6—2; J. G. Larrewijn sl. G. H. Stenger 3—6, 6—1, 63; Reidt sl. Th. Slavenburg 6—0, 61; Bos schaert sl. A. van Reekum 6—1. 6—2. Heeren-enkelspel B. eerste ronde: J. Kapteyn sl. E. A. Elink Schuurman 75. 61; R. de Vos van Steenwijk sl. J. J. van Enter 6—1, 2—6. 6—4; W C. Schreuder sl. S. Wylen 6—1. 62. De rest heeft een bye. Tweede ronde: K. Teschmacher sl. J. W. de Jong 63. 7—5; W. Breukink sl. E. Bunge 62, 61; L. Fauël sl. A. Korteweg 75. 64; W. Griesman sl. W. J. Stenger 64. 86: Kapteyn sl. G. van Stigt 63, 62: Van Eelen sl. Boutmy 57, 86, 61. Dames-enkelspel A. eerste ronde: mej. W. E. Mutters sl. mej. J. Vogelenzang 62. 62; mej. H. M. Gransberg sl. mej. M. Kolff 6—4. 6—2; mej.. Van Deventer sl. mej. C. Landberg 0—3, 6—2; mej. Schmier bye. BESLOTEN WEDSTRIJDEN CARLA-PARK. Van Donderdag. 25 Augustus tot en met Zondag. 28 Augustus a.s. zullen in het Carla- tennispark te Oegstgeest besloten wedstrijden worden gehouden. Reeds- zijn meerdere toezeg gingen ontvangen van speelsters en spelers van de verschillende anderë tennisparken uit ..ei- den en omgeving, alsmede uit Alphen. Bodegra ven en Boskoop. Men heeft er dit jaar. in af wijking van vorige jaren, geen ..open'' tournooi van gemaakt om het krachtsverschil niet al te groot te doen zijn. VOETBAL. L.P.S.V.-COMB.—CURSISTEN. Gisteravond won een L.P.S.V.-combinatie met 54 van het Cursisten-elftal. Rust 3—1 voor L.P.S.V. De cursisten speelden met 10 man. R.B.F.E.A.B. Morgenavond te 7 uur speelt R.B.F. een me daille-wedstrijd op het Nasb-terrein tegen Edelachtb. Boys (E.A.B.). SERIEWEDSTRIJDEN L.D.W.S. L.D.W.S. organiseert op Zondag 7 en 21 Aug. seriewedstrijden, waaraan deelnemen Cromvliet, bekend tegenstander van L.F.C. uit de promotie-competitie, Hilllnen, L.F.C. en L.D.W.S. Om 3 uur a.s. Zondag speelt Hillinen tegen LP.C. en daarna Cromvliet tegen L.D.W.S. U.V.V. I—ZWALUWEN I. Morgenavond te 7 uur speelt op het gemeen te-terrein U.V.V. I tegen Zwaluwen I. 1. Het avontuur met de vulkanen was nu gelukkig achter den rug en Thijs bekwam van ailen schrik en angst heel vlug; het duurde dus niet lang, of alles ging weer zijn gewonen gang. De dagen en weken vlogen om, 't ging bijna ongemerkt; en door Thijs IJs en Dickie en oom Brom werd veel gezongen en gespeeld en ook gewerkt. Dick ging ied'ren dag naar school, terwijl door Thijsje en oom Brom het huis in orde werd gemaakt, de tuin goed werd bewerkt en 't eten ook werd toebereid het ging heel rustig allemaal en zij hadden erg veel vrijen tijd. Thijs had geen zorgen en geen drukke zaken en niets belette hem dus ook om soms een mooie wandeling te maken en zoo besloot hij dus vandaag, toen hij het noodlge had afgedaan, om in zijn eentje eens naar 't bosch te gaan. PAARDENSPORT. INTERN. CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN Nederlandsche ruiters niet in de pryzen. Gisteren is te Dublin het internationaal con cours hlppique, hetwelk daar ieder jaar gehou den wordt, begonnen. Ruiters uit zes landen, Nederland. Ierland, Engeland. Frankrijk. Cana da, en Duitschland maakten eerst hun op wachting, waarna met de wedstrijden een be gin werd gemaakt. Het heeft zeer hard geregend te Dublin, ten gevolge wa.arvan het parcours natuurlijk heel glad en zwaar was. Niettemin kon een zeer tal rijk publiek in het hoofdnummer van uitste kende hippische sport genieten. Er was een speciaal Europeesch parcours uit gezet. waarop bijv. Stonewalls ontbraken. Op het parcours, dat 850 M. lang was. waren zeventien moeilijke hindernissen tot een hoogte van 1.50 M. opgesteld, welke door lederen deel nemer met twee verschillende paarden moesten worden genomen. Een prachtig succes boekte de bekende Fran- sche ruiter, luit. Chevalier, die zoowel op de eerste als de tweede plaats beslag legde, door dat hij eerst op Grosjean en daarna op d'Huls foutloos rondkwam. Met Grosjean maakte hij een tijd van 1 min. 37 sec., op d'Huis deed hij er precies een seconde langer over. De Engelschman Shepperd werd met Big Sweep derde. Ook hij reed het parcours zonder fouten, doch zijn tijd bedroeg 1 min 40 sec. Op de vierde plaats eindigde de Duitsche luit. Huck op Olaf. Hij maakte denzelfden tijd als luit. Chevalier op d'Huis n.l. 1 min. 38 sec., doch hij liep vier fouten op.. De Nederlandsche ruiters eindigden onder de eerste helft der deelnemers, maar zij vielen niet in de prijzen. De beste Nederlandsche prestatie leverde ritmeester Pahud de Mortanges. Op Silverster maakte hij 11 fouten, op Maedel wie Du ging onze landgenoot beter over het par cours en maakte toen slechts acht fouten. Ook luit. Tonnet. verrichtte een verdienstelijke prestatie en bleef slechts zeer weinig by rltm. Pahud de Mortanges achter. Op Kantaka maakte hij 12 fouten, maar op Ben liep hij slechts acht fouten op. De minst goede prestatie leverde luit. Kloppenburg, die op Godard 13 en op Barnabas 16 fouten maakte. NED. HERV. KERK. Beroepen te Waverveen (toez.) drs. J. C. Hooy- kaas te Dussen (Br.) Beroepen te Witmarsum A. de Bruin te God- linze. Aangenomen naar Sellingen H. Marra ta Leermens. Aangenomen naar Etten (Geld.) (toez.) h Sterringa te Schalsum. Aangenomen naar Schagen (toez.) P. H. KaD- teyn Jr. te Blijham. Bedankt voor Voorthuizen J. W. v. d. Linden te Kootwijk. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Middermeer Chr. v rf Vliet te Slootdorp. a' DUIVENSPORT. „DE VRIENDENCLUB Wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo. Afstand hemelsbreedte 145147 KM. In con cours 221 duiven, welke om 8 uur met Zuid- Oosten wind in vrijheid werden gesteld en als volgt werden geconstateerd: Chr. v. d. Pluym 1. 13, 14 en 24; N. v. d. Lin den 2 en 34; G. P. Onvlee 3; C. Vlaardinger- broek 4 en 42; Joh. Vogelenzang 5 en 30; W. Klop 6 en 23; A. P. v. d. Voort 7. 12. 16. 17. 31 en 35; Joh. Neuteboom 8; P. Onderwater 9 en 27; F. Hofman 10 en 15; A. v. Rijsbergen 11, 20, 28 en 41; W. Abrahams 18, 19 en 21; A. v. d. Made 22; W. Ie Malr 25 en 40; P. v. d. Berg 26; F. Delsasso 29 en 32; L. Gijsman 33; G. A. L. v. d. Reyden 36 en 43; W. Themmeii 3 in één busje 37, 38 en 39. De 1ste duif werd geconstateerd om 10 uur 8 min. en 56 sec. en maakte een snelheid van 1124,65 meter per minuut; de laatste punten- winnaar om 10 uur 27 min. en maakte 986,70 meter per minuut. De eereprijzen werden behaald door Chr. v. d. Pluym. N. v. d. Linden en G. P. Onvlee. De prys voor de 3 eerstgetoonden won Chr. v. d. Pluym met 1, 13 en 14. De volgende liefhebbers behaalden punten met aangewezen duiven: A. P. v. d. Voort 100: Joh. Neuteboom 51; Chr. v. d. Pluym 50; F. Hofman 49: A. v. Rosbergen 47; W. Abrahams 46; A. v. d. Made 45: W. Themmen 43 en G. A. L. v. d. Reyden 42. A.s. Vrydag lnkorven voor Maastricht; af stand pl.m. 170 K.M. DE BONTE DUIF. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vcnlo, afstand ongeveer 146 K.M. In concours 251 'duiven, welke om 8 uur met Z.O. wind in vrij heid werden gesteld. De uitslag is als volgt: R. de Graaf 1. 4. 9. 17. 22. 23. 24, 27. 31. 36, 39. 44. 46. 49 en 53; J. J. Vliegenthart 2. 14. 51 en 59; Jac. Krekelaar 3 en 62; H. Balkhoven 5; J. S. A. Bailey 6. 29. 30. en 65; M. J. Noorder- vllet 7; H. van Riet 8; Gebr. v. d. Oord 10. 12 en 13; Th. J. Ruigrok v d. Werve 11, 26. 37 en 68; C. P. van Hooidonk 15; N. v. Albada 16. 21. 25. 34. 50. 61. 63 en 66; C. P. Velthuyzen 18. 19. 41. 56 en 58: C. v. d. Zaal 28 en 52; P, J. Fasel 32. M. v. d. Steen 38. 40. 55 en 57; H. J. v. d. Steen 45; G. Paardekooper 20 en 42; R Smit 43. 48. en 69; J. P. Groenendijk 47. De eerste vogel werd om 10 uur 12 m. 37 sec. geconstateerd en bereikte een gemiddelde snel heid van 1087.09 M. Laatste puntenteller om 10 uur 33 min. „DE BLAUWKRAS" Wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo. Af stand 145 KM. In concours 98 vogels. Deze werden te 8 uur rfiet Zuid-Oostenwind in vrij heid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: J. Schreuder 1. 10. 12, 18. 19. 20; A. v. Weeren 2, 6. 9. 15. 16; J. Vogelenzang 3. 8; H. Moenen 4. 7. 11; W. F. Slraa 5; J. Marijt 13; v. d. We tering 14; P. v. d. Leek 17. Eerste duif 10 uur 9 min. 46 sec.; snelheid 1120,75 meter per minuut; laatste prijswinnende duif 10 uur 22 min. 47 sec. of 1018.57 meter per minuut. Eerste derbyduif H. Moenen. Vrydag lnkorven voor Maastricht. LEIDSCHE POSTD. CLUB. Uitslag Venlo. afstand pl.m, 145 K.M. De dulr ven zyn gelost om 8 uur en alsvolgt geklokt: R. Pet 1. 10. 13; A. Krol 2. 3. 8. 23; F. de Haas 4. 12. 22. 25; W. Warnecke 5, 20; H. Schoo 6. 14. 18. 21; H. Fasel 7. 15. 19; J. Smits 9. 11; A. v. Eisen 16, 17; C. Noest 24. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 11 min.; de laatste om 10 uur 33 min. Winnaar van den beker Is H. Schoo. Voor het rayon-concours van Dax consta teerde A. Krol Zaterdagmiddag om 16 uur en 17 uur 20 min. DE LUCHTBODE (BOSKOOP). Wedvlucht vanaf Venlo. afstand 110 KM. De Duiven werden gelost om 9 uur en kwamen op hun hokken terug als volgt: G. Lamorée 1-2-5-6-8-12-13-16-17; J. Kamer beek 3-15f C. F. Middelkoop 4; A. van Pruissen 7-9-11; Degenkamp 10-14. Aankomst le duif 10.41.98 uur. Laatste duif 11.04.14 uur. In con cours 48 duiven. STEEDS SNELLER (Noordwük) Wedvlucht van Venlo plm. 154 KM. In con cours 340 duiven, gelost te 8 uur met Z.O. wind De duiven kwamen als volgt aan; Joh. Rakhorst 1. 10. 43. 44. 53; Uithove 2. 7; Eygenstyn 3, 29, 40. 67; C. v. d. Meulen 4; Gebr. Passchler 5. 21, 52, 54; W. Hoek 6, 18; Jac. Plug 8; Gebr. Cramer 9; Oomse 11, 28; M. v. d. Wiel 12. 57: J. B. Cramer 13. 14. 36. 56; P. Bosman 15, 38. 39; A. v. Duin 16. 33. 62; Jac. Cramer 17; Gebr. v. Duin 19; P. Barnhoorn 20, 51, 59, 68; Gebr. Bont 22. 35; Vogelaar-v. Schie 23. 25. 49. 55. 58; Verkalk 24. 27 .34. 37. 45. 61. 65; A. Zwan 26. 32; A. Poel 30; v. d. Oever 31; M. Hoek 41. 42; Verlaan 46, 60; J. v. d. Niet 47. 64; Kleiman 63. 66. Deeerste duif werd om 10.27.05 uur ge constateerd en bereikte een snelheid van 1053.58 M. per minuut. Laatste duif 10..39.25 uur, snelheid 971.97 M. per minuut. De 92ste algemeene vergadering te Leeuwarden. Ter vergadering van het N.O.G, welke door eenige gemeentelijke autoriteiten van Leeuwarden en Leeuwarderadeel en eenige vertegenwoordigers van bultenlandsche or ganisaties werd bijgewoond, waren 160 af- deellngen vertegenwoordigd. Alvorens met de werkzaamheden te be ginnen herdacht de voorzitter het lid van verdienste den heer J. Klenke. oud-hoold bestuurslid, administrateur van het genoot schap en directeur van de spaarbank Besloten werd de volgende algemeens vergadering te 's-Gravenhage te houden Naar aanleiding van een voorstel-UtrechJ werd besloten een studiecommissie uit el- gen kring samen te stellen inzake de kwes. tie van het tuchtrecht van den onderwijl zer, welke conclusies stelt, die in de volgen, de algemeene vergadering zouden kunnen leiden tot vaststelling van richtlijnen in. zake omvang en toepassing. Een voorstel-Veendam werd naar dezé commissie verwezen. Vervolgens hield de heer L. Roels, InspecJ teur van het onderwijs te Mechelen (België)' een inleiding over het Belgisch leerplan Aangenomen werd een voorstel 's-Graven; hage, waarin teleurstelling werd uitgespri» ken over het nieuwe leerplan der H B S. a-1 in zooverre, dat dit de aansluiting verbreek! tusschen ULO. en MO. en waarin wordt verzocht er voor te ijveren, dat wederom een behoorlijke aansluiting tusschen deze takken van onderwijs wordt verkregen Hierna werd de vergadering verdaagd. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De jaariijksche zitting. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd tot lid van den Raad van Beheer herkozen de heer H. Flsma en gekozen in de vac. van mr. F H. Cost Budde mr. H. Mulderije te Amster dam. Tot secundus-lid van de Algemeene Synodale commissie werd gekozen in de vac. van ds. J. P. v. Bruggen te Amsterdam die primus werd. ds. L. S. v. Zwet te Almelo. Een verzoek van den Pensioenraad om erjkele wijzigingen in het huishoudelijk reglement te willen aanbrengen die tot verscherping van de controle op de finan ciën leidt, waarover ds. J. Boonstra va« Gieten, rapporteerde, werd ingewilligd Ook willigde de Synode een verzoek vail dien Raad in om het huishoudelijk regle ment op de kas voor het Rijksemeritaats- pensloen te wijzigen. Een verzoek tot wij ziging van art. 18 van het reglement op deze kas, werd voorloopig aangenomen, na een breede discussie over den stand der kas. die door het snelle accres van de trekkende emeriti in minder gunstige con ditie verkeerd. Dr. G. Oorthuys van Amsterdam rappor teerde over de consideratiën der kerk in betrekking tot de wijziging van art. 7 van het reglement op het Hooger Onderwijs. De zaak is of voortaan bij een vacature in den kring der kerkelijke hoogleeraren de andere kerkelijke hoogleeraren zullen bij eenkomen teneinde een gemeenschappelijk advies aan de Synode uit te brengen. Thans geeft elke hoogleeraar afzonderlijk zijn advies. Voorts komt hierbij ter tafel de vraag of de Theol. faculteit van de betrok ken universiteit eveneen., tot het uitbren gen van advies zal worden uitgenoodigd. terwijl mede aan de orde is de vraag of twee kerkelijke hoogleeraren (w.o. dan de overblijvende kerkelijke hoogleeraar aan de universiteit waar de vacature ontstaat) in de commissie van voordracht zullen zit ting hebben. Een en ander volgens vast te stellen roaster. Ten aanzien van het tegen woordig zijn van twee hoogleeraren in de commissie van voordracht is de commissie van rapport verdeeld. Vier leden wenschen dit voorstel teruggenomen te zien, een lid wil wel een hoogleeraar ln de commissie zien maar dan een van een andere univer siteit dan die waarvan de vacature is ont staan. die wel dezelfde vakken doceert, ter wijl ook een lid twee hoogleeraren aan be doelde commissie wenscht toegevoegd te zien. De Synode besloot na discussie om één hoogleeraar aan de commissie toe te voegen, n.l. een van een andere universiteit dan waaraan de vacature is ontstann, die wel wel dezelfde vakken doceert, terwijl ook een lid twee hoogleeraren aan bedoel de commissie wenscht toegevoegd te zien. De Synode besloot na discussie om éét hoogleeraar aan de commissie toe te voe gen, n.l. een van een andere universiteit dan waaraan de vacature is ontstaan, die overigens dezelfde vakken onderwijst alt de te benoemen hoogleeraar zal moeten doceeren. Naar aanleiding van een advies van net Prov. kerkbestuur van Friesland inzake combinatie van de gemeenten Oudega en Nijega, waarover ds. J. Hoekstra van Ter- naard rapporteerde, sprak de Synode u'1 dat zij niet wilde verklaren dat deze com binatie tot stand dient te komen. Over eenzelfde zaak, betreffende combinatie van de gemeenten Biervliet en Hoofdplaat, rap porteerde de heer R. H. Baron Frisse van Ulvenhout. De beslissing der Synode »as hier eveneens afwijzend. Tenslotte rappor teerde ds. Hoekstra over de combinatie van Oudega en Fernewoude, die eveneens afgewezen werd Nadat ds. Hoekstra rapport had uitge bracht over de persoonlijke kerkvisitatie in Gelderland verdaagde de president fle zitting tot hedenmorgen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10