De strijd aan den Ebro REISPROBLEMEN? ELTAX 666 SCHUDT UW LEVER WAKKER Centraal vliegveld is noodzakelijk LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 Augustus 1938 De strijd in Spanje Luchtaanvallen! De strijd in het Verre Oosten De controverse K.L.M.-K.N.I.L.M. Rond het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk informeer dan bij Logica wint het van plaatselijke overwegingen Beschouwingen over het nationaliteitenstatuut. Drie ministers hebben gistermiddag te Praag hun standpunt ten aanzien van het nationaliteiten-vraagstuk uiteengezet. De minister van lichamelijke opvoeding, Zeeek, die in de regeering de nationale eenheid vertegenwoordigt, verklaarde te Nachod o.a.: „Iedere oorlog in Midden-Europa zou een totale wereldoorlog beteeke- I nen. De demagogie, de leugenachtige propaganda en de onbesuisdheid heb ben in Europa een zoodanige situatie geschapen, dat het doen van een on- voorzichtigen stap voldoende is om een conflict te doen uitbreken. In dit geval zijn wij bereid, onze republiek tot den laatsten droppel bloeds te verdedigen. Niemand, aldus de minister, heeft aan zijn nationaliteiten zooveel rechten gege ven als wij; het kiesrecht en de even- redige vertegenwoordiging. Wij hebben haar meer scholen gegeven dan aan het Tsjechoslowaaksche volk zelf. Wij kunnen overleg plegen, doch de grenzen, de een heid. de souvereiniteit en de onafhanke lijkheid van onzen staat moeten onaan getast blijven. Alle loyale burgers van dezen staat moeten eveneens al hun ver plichtingen hebben". De nationale socialistische minister van P. T. T., Tuckny, zeide in een te Hlinska gehouden rede o.a.: „Wij zijn bereid, voor den Europe6chen vrede de grootst, mogelijke offers te brengen. In het statuut geven wij den Duit- schers, wat hun op gTond van hun ge talssterkte toekomt. Doch het voor naamste punt van de eischen van Karlsbad, de territoriale autonomie, kunnen wij tot geen enkelen prijs verleenen, zélfs niet indien onze bui- tenlandsche vrienden en onze bond- genootenhet verzoeken. En indien iemand ons aanvalt, zouden wij niet langer de duif zijn, die bereid is, zich door een wild beest te laten verslinden. De socialistische minister Necas ver klaarde te Velke Mezlricl; „Het gaat niet om capitulatie, het gaat er om, te komen tot een accoord, doch een tweezijdig accoord. Hoe tevredener de burgers van onzen staat zijn, des te sterker zal de republiek zijn". De brochure van Kundt. Gisteren is de op 23 Juli door afgevaar digde Kundt aangekondigde brochure ge publiceerd. Het eerste deel behelst den tekst der op 30 Juni aan de Sudeten-Dultsche partij voorgelegde regeerlngsvoorstellen (het z.g. nationaliteiten-statuuti met ter verge lijking daartegenover gedrukt de tot dus verre voor dezelfde onderwerpen geldende rechtsvoorschriften. Het tweede deel bevat een juridische cri- tiek op de regeeringsvoorstellen. Beide dee- len hebben geen betrekking op de regee ringsvoorstellen betreffende het z.g.n. zelf bestuur, daar deze voors^llen nog r.iet ge publiceerd en ook nog m\t in hun geheel aan de partij zijn overhanfcgd De Sudeten-Dultsche partij wijst er op, dat door deze publicatie niet wordt vooruit gegrepen op de bepaling van een politiek standpunt. In de brochure wordt er op gewezen, dat ook in deze voorstellen uitgegaan wordt van de gedachte van een Tsjechi- schen nationalen staat, waarin de an dere volken en volksgroepen slechts een tweederangsrecht bezitten naast de Tsjechen als staatsvolk. De principieele kwestie. nJ. de waarbor ging van rechtsgelijkheid der volken en volksgroepen, ziet men over het hoofd. Dit nationaliteitenstatuut beteekent dan ook opnieuw een verhindering de verwer kelijking van deze doelstelling en een ver der vasthouden aan de verderfelijke ge dachte van den Tsjechlschen nationalen staat. De brochure geeft dan in zes punten ant woord op de vraag: Wat heeft den nationa len vrede tot dusverre verstoord? Deze punten hebben aile betrekking op bevoorrechting der Tsjechen. Het zesde punt luidt: de politiek van den staat is gevoerd met voorbijzien van de nationale verbondenheid van zijn volks groepen met haar moedervolken. Om den staat bekwaam te maken voor bo vennationale taken moeten de volken en volksgroepen in de grondwet erkend worden als constitueerende elementen van den staat en moet die grondwet hun aandeel vastleggen in de leiding en vormgeving van den staat volgens het beginsel der rechtsgelijkheid. De ware rechtelijke en politieke ge lijkheid kan In een uit vele volken be- staanden staat als Tsjecho-Slowakije slechts tot stand gebracht worden, wanneer niet slechts de gelijkheid der afzonderlijke staatsburgers, maar ook de gelijkheid der volken en volksgroe pen in de grondwet gewaarborgd en in feite in acht genomen wordt. Ten aanzien van het ontwerp ten opzich te van de talen vraagt de brochure waar om dit als nieuwe talenwet wordt aange duid, aangezien het, op kleine wijzigingen na, niets anders behelst dan de tot dusverre bestaande talenwet benevens eenige bepa lingen der tot dusverre bestaande uitvoe ringsverordening, die uiterst nadeelig ge weest zijn voor de niet-Tsjechisch-Slowaak- sche volksgroepen. OORSPRONKELIJK FRONT DER REPUBLIKEINEN HEROVERD GEBIED OPMARSCH DER REP FRANCO'S STELLINGEN HULPBRUGGEN OVER DEN EBRO 0 1fdy KM Bovenstaande kaart geeft de krijgsver richtingen weer aan het Ebrofront. In den nacht van 25 Juli ontketenden de Republi keinen een onverwachtsch goed voorbereid offensief langs de rivier de Ebro. Vanaf Mequinera tot Amposta strekt de door braak zich over een lengte van 150 K.M uit. De Ebro-rivier werd gelijktijdig op elf plaatsen door de Republikeinen via nood bruggen overgestoken, welke in alle stilte en geheimzinnigheid waren gebouwd. In de twee uiterste punten Mesqulnera en Amposta werden de linkschen terugge slagen, maar vanaf Fayon tot Benifallet gelukte het den Republikeinen vasten voet aan den Westelijken oever van de Ebro te krijgen. Alhoewel de berichten van Burgos en Barcelona met elkander ln strijd waren, bleek het naderhand dat het inderdaad juiit was dat de linkschen een aanmer kelijk frontgedeclte rondom Candesa had den heroverd. Dit gedeelte is op de kaart aangegeven, eveneens het oorspronkelijk front. Momen teel blijven de linkschen op Candesa op rukken; ln het Zuiden beheerschen zij een gedeelte van den straatweg naar Alcaniz; in het Noorden probeeren zij vanaf Vilalba contact te krijgen met hun Zuidelijke legers om zoodoende Candesa in te sluiten. Op de kaart ziet men hoe de Franco- legers in een hachelijke p06itie gebracht zijn. Om een front In den rug van den vijand te brengen, zijn de Nationalen bij Fayon overgegaan tot den aanval; de luchtmacht, van Franco bestookt daarom onophoudelijk de aangelegde noodbruggen aan den Ebro om den vijand te beletten deze rivier bij eventueelen terugtocht over te trekken. Rondom Candesa houden zij den weg naar Caspe vrij, van waar zij versterkingen ver wachten. Op de kaart ziet men de Franco-stellin gen weergegeven met de opmarsch-rich- tlngen der linkschen. Nadruk verboden i PALESTINA. De actie der Arabieren Gevechten bij Nabloes. Nabii Toelkare zijn de lijken ontdekt van twee Arabieren, die door schoten gedood waren. In een briefje, dat oo de kleeren van de slachtoffers was gehecht, werd ge zegd. dat de twee mannen gefusilleerd zijn op grond van een door den krijgsraad der Arabieren gewezen vonnis. Dit incident, dat een herhaling van ver scheidene andere vorm, wijst op een ge- perfectionneerde organisatie der opstande lingen. Volgens de Jongste ontvangen In lichtingen, zouden de opstandelingen ge leid worden door een hoogen commandant, die beschikt over een speciale politie, be last met het vervolgen van verraders in de partij. Dezen worden dan voor ern uit zonderingsrechtbank gedaagd, van welker vonnis geen beroep mogelijk Is Het hoofd kwartier der rebellen, waarvan het centrum zich te Fakoea, een dorpje gelegen in het berggebied van Beisan en Djenin. bevindt, zou bureaux omvatten voor den inlichtin gendienst. spionnage en het heffen van bijdragen voor de beweging ln specie. Dit eenhoofdige commando verklaart de nauw keurigheid der terroristische aanvallen. Het afloopen weekeinde werd hoofd zakelijk gekenmerkt door de stelselmatige vernieling van telefoonleidingen in alle deelen van Palestina. Te Haifa worden nieuwe voorzorgsmaatregelen genomen ter bescherming van den mond van de groote olieleiding. Er zijn Arabieren gearresteerd in verband met den bomaanslag van Za terdag Drie Britsche soldaten zijn gewond, van wie een ernstig, tijdens een gevecht met bandieten nabii Kafrjellud in het gebied van Nabloes. Zes der bandieten werden gedood, ter tv ijl negen geweren en een groote hoeveelheid munitie in handen vie len van de Engelsche militairen. 9389 (Inge». Med.) BELGIË. Koning Leopold naar Zwitserland en Italië. Koning Leopold is gisteren uit Brussel naar 't buitenland vertrokken. Hij zal zich eerst naar Zwitserland en vervolgens naar Italië begeven. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent hiuneurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelenzijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 2412 ungee Med.) De brochure komt tot de slotsom, dat men uit dit alles slechts kan conclu- deeren, dat de bedoeling bestaat met de regeeringsvoorstellen voor de open bare meening der wereld den indruk te wekken, alsof een belangrijke stap naar de nationale pacificatie werd gedaan. Antwoord van Hodza. Hodza heeft aan de Sudetenduitsche par tij geantwoord op door afgevaardigde Kundt. den gevolmachtigde van Henlein gestelde vragen. Uit dit antwoord blijkt: 1. De regeering van Tsjecho Slowakije blijft van meening, dat het vraagstuk der nationaliteiten geregeld moet worden in overeenstemming met de beginselen, welke uiteengezet zijn ln dat gedeelte van het na tionaliteitenstatuut, dat op 30 Juni door de regeering aan de partij der Sudetenduit- schers is ter hand gesteld. De regeering handhaaft eveneens de be ginselen der taalwet, welke denzelfden dag aan de partij der Sudeten-Duitschers in den vorm van een wetsontwerp werd ter hand gesteld. 2. De regeering blijft bij haar voornemen de besprekingen met de Sudetenduitschers voort te zetten, zooals was onder oogen ge zien, reeds voordat kennis was gegeven van een reis van Runciman. De bij deze besprekingen ten aanzien van de voortzetting der onderhandelingen be studeerde wetsontwerpen blijven geldig. 3. De regeering is van meening. dat de twee wetsontwerpen over zelfbestuur, welke op 28 Juli door den president van het hof voor grondwettelijke kwesties aan de Sude- tenduitsche partij zijn overhandigd, defini tief zijn. Hodza heeft niet geantwoord op vragen van Kundt. wanneer de Sudetenpartij den definitieven tekst zou ontvangen van alle wetsontwerpen der regeering. Incident bij Presburg. Volgens de Narodni Noviny heeft zich bij Bratislawa (Presburg) een incident voor gedaan. Twee Slowaaksche jongelui kwa men in een bosch drie Sudetenduitschers tegen, die alle drie ongeveer achttien jaar oud waren en witte kousen droegen. Er ontstond een worsteling. Een der Duitschers trok een revolver en schoot op de Slowaken. Een dezer slaagde erin, den Duitscher te ontwapenen. Een der andere Duitschers trok toen zijn revolver. HIJ schoot een Slowaak in de beenen. De Duitschers vluchtten, doch zij konden eenige uren later worden gepakt. DUITSCHLAND. Het sparen voor dc Volksauto. De rljksorganisatleleider. dr. Ley, heeft gisteren ter gelegenheid van 't 75-jarig be staan der fabriek Leverkusen van de I.G. Farben te Keulen een redevoering gehou den, waarin hij om. sprak over den Duit- schen volkswagen. Op 1 Augustus, aldus zeide hij. begint de groote spaaractie. Iedere Duitscher, zonder enderscheid van klasse, stand of bezit, kan kooper worden van de volksauto. Met in begrip van de verzekering is het laagste bedrag, dat wekelijks gestort moet worden, vijf rijksmark. Wanneer men dit bedrag regelmatig stort krijgt men na een tijds verloop. dat nog moet worden vastgesteld, een volksauto. Nog dit jaar zal het eerste deel van de fabriek, die 450.000 wagens per Jaar zal kunnen leveren, onder dak zijn. Aan het einde van het volgende jaar wordt be gonnen met de loopende productie. Wan neer de fabriek volledig zal werken, ver wacht men een j aarlijksche productie van l'/i millloen volksauto's. De auto zal 990 R.M. kosten en kan bij een voortdurend onderhouden snelheid van 100 K.M. vast op den weg liggen. Per 100 KM. verbruikt de auto zes liter benzine. De wagen biedt plaats aan een gezin met vier tot vijf kinderen. Het klim- vermegen is groot. Zonder onderbreking is de Groszglockner met een snelheid van 36 K.M. per uur spelend genomen. Mededeeling van regeeringszijde. Acht dagen nadat de regeeringstroepen den Ebro zijn overgestoken, is de Iood van het front ongeveer als volgt: In het Noorden hebben de regeerings troepen een stelling betrokken voor Fayon. Bijna ln rechte lijn loopt het front vervol gens naar het Zuiden tot de Ebro bij Pobla de Masaluca en Fatarellas om naar het Oosten te bulgen bij Viallalba naar Corbera. twee kilometer ten Noorden van Gandesa. Ten Zuiden van Gandesa volgt het front den Ebro. welke hier een bocht maakt voorbij Pinell Binifallet en Prat de Compte om te komen tot de kluis van den Calvarieberg op een kilometer van Gandesa en verder te gaan ln de richting van Bot. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen ls alleen mogelijk als ieder self daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre- Fendf Jonke? bij ,het sch»P' klommen aan _,j t ,r ooord en ontsnapten met den bult, voor- d' beiden der Ned. Ver. het draadloos te hulp geroepen Brit- voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewijd,1 sche oorlogsschip ter plaatse was ver- Boerhaavelaan 37, Leiden. schenen. Hevig offensief der Japanneezen In Kloekiang. Domei deelt uit Tokio mede, dat de Japansche troepen een lievig: offensief hebben ontketend tegen de Chineesche strijdkrachten. De Japansche troepen hebben volgens dit bericht het vierde Chineesche leger ten westen van dc Loesjan-bergen, op eenige kilometers ten zuiden van Kioekiang, op de vlucht gedreven. Zij zetten hun opmarsch in dit gebied voort. De Japansche strijdkrachten, die in het Zuid-Westen van de provincie Anhwei ope- reeren, hebben een algemeen offensief ge opend tegen de op de grens van Anhwei en Hoepeh gelegen stad Soesoeng, alsmede te gen Hwangmei, in het Zuidwesten der pro vincie Hoepeh, aldus meldt een bericht uit Nanking. Volgens hetzelfde bericht hebben de Japanneezen bezitgenomen van Erh- langho en Sjiwoelitoen, op slechts 8 K.M. ,an de grens tusschen Anhwei en Hoepeh. De rechtervleugel van de Japansche strijd macht die den opmarsch naar Hwangmei is begonnen, heeft Tsjlehhllng veroverd, dat gelegen is aan de Zuidzijde van het Tapiehgcbergte tusschen Anhwei en Hoe peh. Dezelfde colonne bezette daarop Koe- kiaklao, ongeveer 10 K M. ten Noordoosten van Hwangmei. De linkervleugel, die naar 3oesoeng oprukt onder dekking van de luchtmacht, heeft Yetsjallng, ongeveer tien K.M. ten Noorden van Soesoeng. bereikt. Politicambtenaren te Sjanghai gearresteerd. De politiechef der door de Japanneezen gesteunde regeering van Groot Sjanghai is gisteren met 20 hooge ambtenaren van po litie door Japansche gendarmen gearres teerd. Zij worden er van verdacht een op stand tegen de regeering van Groot Sjang hai te hebben beraamd en gemeene zaak te maken met de Chineesche vrljscharen. De Japanneezen zouden vernomen hebben, dat de gearresteerde ambtenaren een plan had den ontworpen Potoeng te bezetten. Dat zou op 13 Augustus moeten gebeuren. De Chineesche vrijscharen zouden daarbij hun medewerking verleenen. Het verluidt, dat in de woning van den politiechef een ta melijk groote hoeveel wapenen zou zijn ge vonden. Het verkeer tusschen Sjanghai en Potoeng is zoo goed als geheel stopgezet. De Japanneezen treffen reeds voorzorgs maatregelen met het oog op mogelijke on geregeldheden. Britsch stoomschip door zee schuimers overvallen. Het Britsche stoomschip „Vincent de Paul" is door zeeschuimers overvallen op ongeveer 100 mijl ten noorden van Sjang hai. De zeeschuimers kwamen met gewa- ENGELAND. De hittegolf eischt slachtoffers Ten gevolge van de hittegolf zijn giste ren te Londen vijf personen bezweken. In het Westen des lands hebben gistermiddag hevige onweersstormen gewoed, welke ge paard gingen met regen. Tal van plaatsen staan een halven meter onder water. Het verkeer moest tijdelijk worden stop gezet. Het telefoonverkeer is onderbroken. De te velde staande gewassen hebben ern stige schade geleden. ITALIË. De invoering van de rassenleer. Op bevel van den secretaris der Fascis tische partij zullen de politieke, sociale en wetenschappelijke afdeelingen der fascis tische universitaire groepen in het bijzon der haar studie wijden aan 't rasprobleem, ook met het oog op de nationale cultuur- wedstrijden tusschen de studenten in den loop van het volgende jaar. H VEREENIGDE STATEN. Overtreding van de wet op het gebruik van alcohol. Het OM. te New York heeft gisteren 103 personen wegens overtreding van de alco- holwet ln staat van beschuldiging gesteld. Dit is de grootste „drankzaak" sedert de opheffing van het drankverbod. Tot de be schuldigden behooren zes agenten der fede rale belastingen, vijftien drogisten, tal van extractfabrikanten en artsen. In de acte van beschuldiging staat, dat de beklaagden in de iaatste drie jaren wekelijks ongeveer tienduizend tonnetjes drank hebben verkocht, waarop geen ac cijns was betaald. De schatkist zou hierdoor voor een be drag van ongeveer 1,8 millioen dollar zijn benadeeld. Aneta meldt uit Batavia: De directeur van den rijksluchtvaart dienst in Nederland, de heer v. Ede van der Pels, is heden door den gouverneur-gene- zal 4 Augustus met de K.L.M naar Medan raai ln afscheidsaudlëntie ontvangen. Hij vertrekken, waar hij één vliegtuig overblijft ten einde een tocht te maken naar het Tobameer. Hij zal vermoedelijk 11 Augus tus weer in Nederland terugkeeren. In een interview met een vertegenwoordi ger van Aneta gaf de heer van Ede van der Pais eenige indrukken weer van zijn bezoek aan Indië. Hij vermeldde daarbij, dat te Bandoeng en te Batavia belangrijke be sprekingen werden gevoerd. Over de kweatie van het centraal vliegveld in Nederland verklaarde de heer v. Ede van der Pais, dat het er voor Nederland om gaat, om in het lucht verkeer ingeschakeld te blijven. De oordeelen, welke men in Amsterdam voelt voor het behoud van een eigen vliegveld, wegen volgens het oordeel der regeering niet op tegen de voordee- len, welke men van een centraal vlieg veld kan verwachten. Hij heeft zeil medegewerkt aan de ontwikkeling van Schiphol, doch moet erkennen, dat van een algemeen standpunt gezien de logica het hier wint van historie en plaatselijke overwegingen. Over de controverse tussohen K.N.I.L.M. en KX. M. zeide de heer Van der Pais, dat, internationaal gezien, het niet gunstig is indien deze lang voortduurt. De K.N.I.L.M. is. qua technisch inzicht, regelmaat van dienstuitvoering, service en veiligheidszorg, minstens even goed te achten als de K.L.M. Het betreft hier twee loten van één stam. Naar buiten moet Nederland met Indië, voor wat de luchtvaart betreft, één groote eenheid vormen, want het gaat naar bin nen en naar buiten om één groot Neder- landsch belang. Vooral in het buitenland staat men sterker bij een innige samen werking van beide maatschappijen. Beide concerns moeten elkaar in alle opzichten telkens aanvullen, en voor groot- Nederlandsche belangen op de bres staan. De heer Van Ede van der Pais verklaarde nog. dat, met het oog op de positie van de Indische luchtvaart ernstig dient te worden 'overwogen of men thans ook hier tot in stelling van een luchtvaartraad moet over gaan, of dat men efficiënter eventueele on gevallen kan laten onderzoeken door kleine commissies van uiterst deskundigen. Het resultaat van een dergelijk onderzoek strekt immers in de eerste plaats tot lee ring en voorkoming. De voornaamste taak van den luchtvaartraad ligt ln het instel len van een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval en, vanzelfsprekend, is het van groot belang, dat de leden bestaan nlt luchtvaartdeskundigen, die geheel onaf hankelijk staan van luohtvaartinstanties. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2