Naar Buiten De Derde route van onze ZATERDAG 30 JULI 1938 No. 24032 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tweede prijsvraag niet ruim 500 inzendingen Derde route is gereed De juiste route Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets; J>w Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van <ms Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplcin Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post f. 2:35 per maanden -f porto ito stenj (voor binnenland (.0.80 per 3 mndjj 5? Onze prijsvragen-reeks „Naar Buiten" is y\ korten tijd populair geworden. Zij, die er den eersten keer nog wat vreemd tegen over stonden omdat deze opgaven onge twijfeld van andere gebruikelijke prijsvra gen afweken, hebben zich maar al te gaarne door het enthousiasme van de deelnemers aan de eerste prijsvraag bewe gen laten om er ditmaal ook eens per fiets of te voet op uit te trekken. Waar tevens de vacantle aan menigeen extra vrijen tijd bood, was het begrijpelijk dat het aantal inzendingen stijgen zou. Nochtans is met 602 ivorige maal 317) een aantal bereikt, dat wij ook ln de meest optimistische bui niet hebben durven tegemoet zien. Want men realiseere wel dat onze „Naar Buiten-prijsvraag" niet opgelost wor den kan door hen. die rustig ln hun ge- makkelijken stoel blijven zitten. Men heeft er moeite voor te doen. men moet er op uit, meerdere uren achtereen en tenslotte niet opzien tegen een beetje inspanning, al zoeken wij zooveel mogelijk goede wegen uit en al zorgen wii er nauwlettend voor dat de aanduidingen niet te lastig worden Minstens vier leden onzer redactie zün bij de unenstelling en controle van iedere route-beschrijving betrokken en als zij er dan na soms vijf of meer lange middagen ran ijverig speuren, van wikken en wegen slgemeen van overtuigd zijn dat alles nauwkeurig klopt en er feitelijk geen fou ten te maken zijn door wie zich precies aan de opgave houdt, danja, dan blijkt bij het nalezen der inzendingen dat er van de 502 antwoorden per saldo niet minder dan 173. dus ruim één derde ge deelte, foutief moeten worden gerekend Voetangels en klemmen schuilen blijk baar overal. En merkwaardie genoeg liggen tj) altijd daar verscholen waar de samen stellers van het parcours ze niet hadden verwacht Alvorens iets nader in te gaan op de rieest gemaakte fouten, zij hier echter eerst de uitslag vermeld: Eerste prijs, (.25.—: P. L. van der Wallc, Maredorpschcdwarsstraat 5, Leiden. Tweede prijs, (.15.—: W. H. van der 'inde, Oude Rijn 138A, Leiden. Derde prijs, (.10—; H. Zirkzee, Nieuwe Rijn 63, hoek Hooigracht, Leiden. Vierde prijs, (.5—: G. Holtz, Terwee- weg 120, Oegstgeest. Vijfde prijs, (.5—: G. J. van Beelen, Bronkhorststraat 2A, Leiden. Zesde prijs, 5—: Wed. W, P. Vletter- v. d. Linden, Doe7astraat 9. Zevende prijs, (.5—; Mej. R. Bevers- sluis, Lorentzkade 25, Leiden. Achtste prijs, f. 5—: J. P. H. Hemerik, Mcerburgerstraat 5, Leiden. Negende prijs, (.5—: G. Hanno, Aiexanderstraat 49, Leiden. Tiende prijs, f.5: E. E. K. Schols, Nieuwe Rijn 85a, Leiden. Elfde prijs, f.5—: Mej. G. Oudshoorn. Raadhuisplein, Warmond. Twaalfde prijs, (.5—: A. van Dijk, Remisestraat 12, Katwijk aan Zee. Dertiende prijs, (.5—: Mej. C. Kol derman, Breestraat 51, Leiden. Ook ditmaal hebben tal van inzenders unindrukken ln dichtvorm weergegeven, terwijl wil daarnaast eenige fraai ge- .'U'^reerde inzendingen ontvangen moch ten. Deze waren van de heeren: H. Haasnoot, Hansenstraat 12, Leiden en C. J. Bekooy, Warmonderstraat 14, Leiden. Attn beiden meenden wij een premie van f. 2.50 te moeten toekennen. Tenslotte hebben wij een boek be schikbaar gesteld voor een jeugdigen inzender, namelijk: D. de Graaf, 3 Octoberstraat 62, Lei den, wiens goede oplossing met veie aardige teekeningen verlucht was. De inzendingen der heeren Haasnoot en zijn vanaf hedenmiddag ter be- whtiging in ome Tildlngzaal gehangen. thaü™3''5 de eerste maal hebben wij ook ein niet anciers dan tevredenheidsbetu - eeÜ? ontvansen en dat in dikwijls bu ten- woon geestdriftige bewoordingen! Tien- wild^ schreven dat zii eaa-ne een criis het tvlnnen maar zich overigens door recrt,m ,n van den in'eressanten tocht j^nümsehoots beloond achten „Wat is vhs omgeving toch mooi en wat zijn Start: Standbeeld Boer- haave; Boerhaavelaan; Ma- redijk; Poelgeesterweg; Laan van Oud Poelgeest; Abt- spoelweg: Haarlemmertrek vaart: Heerenvreg; Lokhorst laan; Dorpsweg; Meerrust- laan; Heerenweg; Grintpad (oude Doellaan, laan van Oostergeest)Heerenweg; de Baan; Dorpsstraat; Verleng de Dorpsstraat; Eigen Weg; Heerenweg; Verlengde Hee renweg; Warmonderweg Rijksweg; Haarlemmerstraat- weg; Almondeweg; de Rys- jesKorte Brouwerstraat Brouwerstraat; Koestraat; Vliet Z.Z.; Rapenburg; Vliet N.Z.; Dubbele Buurt; Lange Vaart; Heerenweg; Tram straat; Oegstg.weg; Rijns- burgerw.; Rijnziehtweg Rijn- geesterstraatweg; Oranjelaan Burg. GriethuysenpleinL. de Colignylaan; Terweeweg; Kempenaerstraat; Van Slin- gelandtlaan; Joh. de Koster- laan. Eindpunt: Leidsche Hout. er veel prachtige plekjes, waar wii anders nooit gekomen zouden zijn, maar die wij nu door het Leidsch Dagblad hebben lee- ren kennen", zóó liet men ons herhaalde lijk weten en bijna altijd was de toevoeging er bij dat men met verlangen naar de derde opgave uitzag. Een Leidsch lezer schreef ons: „Hierbij breng ik u mijn warmen dank voor de prachtige route, die u ons door deze prijs vraag geschonken hebt. Ik ben 65 jaar en was nog nimmer in Warmond geweest, terwijl ik Rijnsburg alleen gezien had toer. ik er eens met de tram door reed naar Katwijk. Ik wist niet dat die dorpen zóó mooi waren Het initiatief van ons blad is op deze wijze met 502 inzendingen wel rijkelijk be loond geworden, temeer omdat in veel, héél véél gevallen zelfs, het geheele gezin er op uit trok en men met één oplossing volstond, zoodat het aantal deelnemers eigenlijk nog beduidend grooter geweest is, afgezien van het getal dergenen, die de oplossing niet hebben kunnen vinden en dus gewoonlijk ook niets van zich laten hooren. Slechts één uitzondering hierop hebben wij vernomen. Dat was van een lezer, die van Warmond naar Sassenheim trok en daar midden in het dorp begrijpe lijkerwijs de kluts zoo volkomen kwijt raakte dat hij het opgaf en ons alleen toezond wat hij tot zoover gevonden had! Hedennacht is het groot-seminarie „Rijsenburg" te Driebergen meerendeels door brand verwoest. Men zie voor het verslag elders in dit Blad. Onze foto werd ge nomen van den brandenden achtergevel. De haastigen en zij. die tegen het einde van den tocht waarschijnlijk wat zorge- loozer geworden waren, begingen nu de fout de opgave niet goed te lezen en twee aanwijzingen, waarvan duidelijk bleek dat zij niet voor hetzelfde punt golden, tegelijk te gebruiken op den hoek van den Terwee weg en de De Kempenaerstraat Precies voor het huis van den timmerman had een kind met potlood I A op een lantaarnpaal geteekend. Wij. die er in een vrij snelle vaart per motor passeerden, ontdekten zonder moeite de kinderlijke grap. Toch zijn tal van deelnemers er ingevlogen. Men was moe, verlangde naar huis en nam met genoegen twee aanwijzingen in één keer. Zoo schoot men tenminste op! Dat men daardoor tevens zijn kans op een prijs verspeelde zal voor menigeen vol_ doende reden zijn om zich bii de laatste opgave strikt houden. aan de voorschriften te Na nog vermeld te hebben dat de prijzen van af Maandag a.s. op vertoon van een eenvoudig legitimatiebewijs geboortebe wijs, spoor- of tramwegabonnement, enz. aan ons bureau kunnen worden afge haald, moge hier dan de derde en laatste routebeschrijving volgen. De voorwaarden zijn dezelfde als bij de eerste en tweede prijsvraag terwijl ook nu weer dertien geldprijzen (totaal f.100) beschikbaar zijn. De eerste prijs bedraagt f 25, de tweede f. 15. de derde f. 10. terwijl de overige tien prijzen elk f. 5 bedragen. De namen der prijswinnaars en de juiste oplossing zullen gepubliceerd worden in ons blad van Zater dag. 27 Augustus, as. Wat nu de diverse fouten betreft kan opgemerkt worden dat deze voornamelijk in Warmond en Oegstgeest zijn gemaakt. Met bakker W. J Oudshoom op den éénen hoek en het gevelsteentje, ter herinnering aan een vroegeren bakker W. Oudshoorn ir, het huis van notaris Romeyn op den anderen hoek (een merkwaardig toeval, dat wij met vreugde benut hebben!) heeft men nogal moeite gehad, maar het dorpje Warmond leefde weldra zoodanig mee dat den zoekenden vreemdeling dikwijls .eeds van verre aanwijzingen tegemoet klon ken als hij ergens stopte om het „Leidsch Dagblad" te raadplegen! Niettemin zijn hier nog al wat inzenders in de war geraakt evenals in Rijnsburg. waar men blijkbaar zooveel verlangen naar de rustieke gracht jes had dat men bij de Korte Brouwers- s'raat dadelijk linksaf sloeg in plaats van dóór te gaan naar den door ons genoem den handwijzer od den hoek van de Brou wersstraat en de Koestraat. Tenslotte hebben er heel wat gefaald kort voor het einde. Bij een houtbewerker (den timmerman De Leen) voerde de weg naar links, dus de De Kempenaerstraat in Daarna luidde de opgave: En lichtpaal I A is onze volgende helper Dien lichtpaal had men dus te zoeken bii een volgend kruispunt, waar twijfel omtrent de richting kon ontstaan! D^t was en driekwart der deelnemers hebben dat ook begrepen op het punt waar de De Kempenaerstraat en de War monderweg bijeen komen. Werkelijk heeft men daar even moe en zoeken, maar wie goede oogen had kon vanaf dat punt reeds het ops:hr;ft I A ontcijferen, dat vermeld stond op den eersten lantaarnpaal in de Van Slingelandtlaan op een tiental meters van het kruispunt. 99 (LENGTE 25 K.M.) Ditmaal starten wij bij een gebouw, waar de juiste oplossing van deze derde en laatste prijsvraag bekend was, voordat de opgave in de courant gepublioeerd werd. Ons devies luidt: „Naar Buiten" en dus doen wij dat zoo spoedig mogelijk. Wij gaan daartoe langs „Rijnoever" rechtuit en slaan pas rechtsaf bij een reclame van een Koninklijke onderneming met drie verschillende zetels. Bij telefoon-nummer 4700 gaan wij links. Een verouderd verkeersbord wijst ons later den verderen weg en daarna kiezen wij een wilgenlaantje, aan het einde waarvan wij eenige centen moeten offeren, tot ons pad. En nu? Een thermometer gaan wij voorbij en als wij dan - rechtdoor rijdende - een klok zien houden wij deze voortdurend links van ons, totdat wij een geheelen boog beschreven hebben. Bij ons uitgangspunt teruggekeerd, gaan wij verder met den thermometer in den rug, terwijl A.N.W.B-paal 3209 be teekent" „Naar links". Aan een verzoek der V.V.V. geven wij gevolg, zoodat de route duidelijk aangegeven als zij overal is voorloopig geen moeilijkheden oplevert. „Fran- cientje" stuurt ons echter uit den koers! Even daarna gaan wij in Westelijke richting. Een klok op een fraai gebouw laten wij rechts, en kort daarop een voetbalveld links liggen. Wanneer wij een blauw bord met witte letters en het cijfer 1106 aantreffen, veranderen wij weer van richting en aangezien het reeds in den middag is (4 uur) krijgen wij nu de zon precies in den rug. Dit is echter maar voor kort, want dra gaan wij verder met de afbeelding van een rijwiel achter ons. Tot telefoonnummer 240 is vrij ver. Hier gaan wij naar links, totdat een prachtig vergezicht ons treft, om vervolgens af te slaan in de richting van huisnummer 58. Tenslotte moeten wij noodgedwongen omlaag. Zoodra rich daartoe de gelegenheid voordoet gaan wij stroomopwaarts tot een rood kruis, dat ons, eenige tientallen meters verder, voorbij een schoorsteen brengt. Den pijl volgen wij niet. De riohting: welke dit blauwwitte bord ons wijst, gaan wij pas na ongeveer 800 meter langs een verhard pad te hebben afgelegd. Om een bordje „Eigen weg" draalen wij hierna heen. Bij handwijzer 3764 manoeuvreeren wij zoodanig, dat het tramhuisje achter ons komt te liggen en bij het volgende kruispunt gaan wij rechts. Pas op, een onbewaakte overweg volgt! Een roode hand wijst ons den verderen weg, terwijl handwijzer 2244 ons een brug doet passeeren. Hoeveel kilo's zij dragen kgn noteere men even. Een winkelier, die zich noch aan De Vries en Te Winkel noch aan Marchant of aan welken taalregelaar ook, stoort, stuurt ons naar links Zoodra wij een bruggetje passeeren, dat iets sterker is dan dat van daareven, gaan wij langs het water. Dan roepen wij Persil te hulp. Zij zendt ons eerst links en dan rechts en op een driesprong bepalen wij onze richting met medewerking van een groote P. Tevergeefs poogt een pijl ons, wielrijders, later een weg me' •ijf bij elkaar staande boomen ln te sturen en de weg naar reohts is on- e stoffig. Den grooten verkeersweg steken wij aanvankelijk niet over. De eerstvolgend! randwijzer brengt ons echter op een zijweg, waar wij W. 1.00 S. rechts late: iggen. Dan nemen wij een weg, genoemd naar een dichter-staatsman. Toen hij vier jaar oud was vond bij Nieuwpoort een veldslag plaats! Als wij wee' afslaan krijgen wij fraaie bloemperken te bewonderen: eerst links van ons, dai echts en tenslotte links en rechts. Ons eindpunt nadert. Eenmaal gaan wij nog links en dan zijn wij spoedi bij de finish: het gebouw van een bekende Leidsche sportvereeniging. welke ee zwaan in haar wapen voert. BINNENLAND. Het groot-seminarie „Rijsenburg" te Drie bergen grootendeels door brand ver woest. (2e Blad). Opbouw van onze weermacht; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (3e Blad). Nieuwe regeling van de paardenfokkerij. (4e Blad). Pensioenregeling: voor reserve-officieren, (Binnenland, 3e Blad). De T.T.-races te Assen. (Sport, le Blad). BUITENLAND. Lord Runciman neemt deskundigen mee naar Praag. (Buitenland, le Blad). De opstand in Griekenland* onderdrukt. (Buitenland, le Blad). Nieuwe waarschuwing van den Paus tegen rassenleer en nationalisme. (4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. Voor ons land is op het voort duren van het mooie warme zomerweer te rekenen. (Hoewel tegen den avond in het Westen de kans bestaat op onweersvor ming met afkoeling. OVERWEG RIJNSBURGER WEG. Ook 's nachts gesloten! De directeur der Ned. Spoorwegen maak te gisteravond per advertentie in dit Blad bekend, dat in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus en van 7 op 8 Augustus de overweg van den Rijnsburgerwee voor alle verkeer afgesloten zal zijn Wij hebben te bevoegder plaatse geïn formeerd naar de reden van de uitbreiding der dagelijksche afsluiting tot de nachte lijke uren en vernamen, dat zulks verband houdt met <ie noodzakelijke vernieuwing van de spoor- en tramkruisingen op den overweg, welke ln twee etappes zal ge schieden. De commissaris van politie deelt ons mede dat het rijverkeer (behalve wielrij ders) zal worden geleid via den Morsch- weg. den Haagweg of Haarlemmerweg. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. Toen gistermorgen de sneltrein 3381, welke om 8.56 van hier naar Utrecht ver trekt, een landweg bij Alphen a. d. Rijn naderde, zag de machinist, dat een land bouwer met een door een paard bespannen wagen de spoorbaan nog passeerde, hoe wel de trein met groote snelheid naderde. De machinist, wist den trein, welke een snelheid had van 80 KM., door zeer krach tig remmen nog net voor den wagen, die nog op de spoorbaan was, tot stilstand te brengen, waardoor een zeer ernstig ongeluk werd voorkomen Tegen den onvoorzichtigen landbouwer werd proces-verbaal opgemaakt. De trein kreeg eenige minuten vertraging. ORGELAVOND-FEIKE ASMA. Het programma van het uur orgelspel a.s. Maandagavond door den heer Feike Asma in de Hooglandsche Kerk te geven vermeldt werken van Vivaldi, Handel. Guil- mant, Vierne e.a. De toegang ls vrij.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1