\^ANGE SALTS LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 30 Juii 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht In de richting van herstel. Nieuwe regeling der paardenfokkerij BESTRIJDT RHEUMATIEK DOOR HET NIEUWE ZOUT MET „DUBBELE WERKING" GEMENGD NIEUWS Een wetsontwerp ingediend Slechts twee organisaties. De Paus nogmaals tegen de Rassenleer De economie is verre van een exacte wetenschap. Alle pogingen, haar op een mee;- exacte basis te grondvesten, hebben tot dusver gefaald en er Is dan ook geen sprake van. dat men kan redeneeren: zoo en zoo zijn de gegevens van verleden en heden, dus zoo en zoo zal de ontwikkeling zii in de naaste toekomst Men kan zulk een redeneerlne verkondigen en zelfs con sequenties uit haar trekken, doch de kans, dat men het bij het juiste eind heeft ge had. is waarschijnlijk niet veel meer dan 50 o en daarmede is de economie reeds au'omatisch als nlet-exacte wetenschap ge doodverfd Wij willen hiermede geenszins beweren, dat aan de op- en neergaande bewegingen der conjunctuur, aan die der koopkracht en aan die der beurs koersen geen vaste regelen ten grond- sla" liggen, doch de wetenschap is er nog niet in geslaagd, met zekerheid al deze factoren en hun resultaten vast te leggen. Wij lazen de vorige week in een overzicht: de situatie is thans zoo, dat wanneer de stijging in de bedrijvigheid der Amerikaan sche staalindustrie aanhoudt en mits in de Europeesche politieke sfeer aanduidingen van opheldering verschijnen, de kans groot is. dat de haussebeweging ter beurze zal worden voortgezet". Welnu, beide voor- waarden zijn vervuld, doch zij zijn niet onmiddellijk gevolgd door een beursstijging. Hoewel het natuurlijk zeer wel mogelijk is, dat deze alsnog zal intreden, bewijst dit toch wel dat de theorie een kunst is, een aardige en interessante kunst wellicht, doch een, waarvan wij de uitoefening onder geen enkele voorwaarde aan het groote publiek kunnen aanraden, uit vrees da: zulks tot catastrofale gevolgen zal leiden. Hadden wij niet redelijkerwijze moeten verwachten dat Rudolf Hess' bevredigende redevoering, de uiteenzetting van Cham berlain en de belangrijke missie van Run- ciman naar Praag (indicaties dat een ge wapend conflict ten aanzien van Tsjecho- Slowakije vooralsnog niet behoeft te wor den gevreesd i een haussestemming op de beurzen zouden teweegbrengen? Alle cal culaties dienaangaande zijn evenwel fali- kant uitgekomen. De New Yorksche beurs büikt in een periode van aarzeling te zün getreden, die waarschijnlijk uitsluitend door uitgesproken teekenen van verbetering in het zakenleven in een nieuwe hausse zal kunnen worden omgezet. Wij hebben nog steeds het gevoel, dat de kiemen voor die verbetering bezig zijn zich te ontwikkelen. Zii zijn slechts hier en daar zichtbaar en dan nog onduidelijk, doch een scherp waarnemer heeft slechts een geringe aan duiding noodig. Zoo is het van groot be lang, nauwlettend acht te slaan op de ge beurtenissen in de Amerikaansche staal- nij verheid. Ook deze week is weer een schoon geringe, toeneming der bedrijvig heid te vermelden. De US Steel Corpora tion. die in het tweede kwartaal een netto verlies heeft geboekt van 5.010 000 dollar tegen 1.292.000 dollar in het eerste kwartaal en een winst van 36.174 000 dollar in het tweede kwartaal van 1937, heeft niettemin besloten, uit het surplus een onveranderd kwartaaldividend op de preferente aandee- len van 175 dollar te betalen. Wij beschou wen dit als een haussefactor, te meer waar een verlaging van het dividend een niet te onderschatten steun voor de maatschappij zou zijn geweest bij de komende onder handelingen betreffende een loonsverla ging. Het beteekent naar onze meening, dat het bestuur vertrouwen heeft in een voortgezet herstel der bedrijvigheid en in een toeneming der orders. Een soortgelijke conclusie meenen wij te kunnen trekken uit de negatieve beslissing van het Int. Rubber Regelings Comité, de vaststelling der uitvoerquota voor het vierde kwartaal uit te stellen tot de vergadering van Sep tember. Hoewel aan dit uitstel voor de producenten groote nadeelen zijn verbon den, kan men er uit lezen, dat het Comité niets reeds thans tot een verlenging van de zoo drastische restrictie wenscht over te gaan. in de verwachting of hoop althans dat de Amerikaansche consumptiecijfers van Juli en Augustus het zullen veroor loven, de restrictie-schroef ietwat losser te draaien. Ook de verdere verbetering op enkele goederenmarkten wijst in de richting van herstel. De koper, en katoenprijzen zijn niet onaanzienlijk gestegen, de Javasulkear- prijzen zijn sinds half Mei met 75 cent per ouintaal verhoogd, terwijl ook de meeste andere productenmarkten een vaste, in elk geval een prijshoudende stemming aan den dag leggen. Slechts 's werelds voornaamste voedingsmiddel, de tarwe, vertoont een vrij sterke prijsdaling. De tarwe-oogst van dit jaar is er een. die men in den .goeden ouden tijd" gezegend zou hebben genoemd Recordoogsten worden uit de Ver. Staten en Canada gemeld en ook in de andere graan-produceerende landen heeft de bo dem doorgaans een rijken oogst opgele verd. In den modernen tijd wordt zulk een recordoogst helaas niet als een onver mengde zegen beschouwd. Als gevolg van de autarkisch-beïnvloede handels- en in- voerrestricties kan die overvloed aan graan niet langer een onbeperkt afzetgebied vin den. Ware het niet. dat de regeeringen der produceerende landen, vrijwel zonder uitzondering, de boeren met voorschotten ondersteunen, het zou met de tarwemarkt droevig gesteld zijn. Thans is er tenminste de zekerheid, dat het te verwachten groote overschot van productie over verbruik niet tegen afbraakprljzen moet worden ver kocht. Ook de in het algemeen verbeterde po sitie der goederenmarkten is nog niet een volledige aanwijzing voor een permanent conjunctuurherstel, al is zij een gewichtig symptoom. Een werkelijke conjunctuurver- bttering moet via de Industrie van con sumptiegoederen naar de industrie van kapitaalgoederen worden geleid; eerst dan ontstaat een hechter herstelbasis. Tot dus ver is hiervan nog weinig merkbaar. Zelfs de toenemende bedrijvigheid in de staal industrie is nog grootendeels gebaseerd op de behoeften der verbrulksgoederenln- dustrle. Bouw van nieuwe fabrieken be hoort nog tot de uitzonderingen. De hui zenbouw in de Ver. Staten wacht op den stimulans, dien de uitgavenpolitiek eerst in den laten herfst of het komend voor jaar zal moeten verschaffen. De spoorwe gen doen letterlijk niets, om hun outillage te verbeteren, omdat het geheele systeem practlsch gesproken bankroet is. De „pu blic Utilities" tenslotte hoeden er zich om bekende redenen van politieken aard wel voor, het initiatief te nemen tot het aan den gang brengen van den motor van het particuliere kapitaal. En op het weer be hoorlijk functionneeren van dezen motor komt het toch eigenlijk aan. Niet slechts in de Ver. Staten, ook ten onzent houdt het particuliere kapitaal zich nog afzijdig en schrikt terug voor het ne men van risico's. De markt voor nieuwe emissies, welke even een vleugje van op leving had vertoond, is weer jn Indolentie teruggezakt en de conversiestroom. welke als gevolg van het herstel ter beurze en den boycot van het beleggersfront tot staan was gekomen, schijnt weer in gang te geraken. Het particulier kapitaal, dat tenslotte den stoot tot definitief herstel moet geven, blijft de kat uit den boom kijken, geeft er vaak zelfs de voorkeur aan,' geld renteloos te laten liggen. Geen wonder ook, dat de vraag naar goud weer is toegenomen. De Nederlandsche Bank heeft de laatste twee weken voor circa f. 1.900.000 aan gouden tientjes aan de particuliere banken afgestaan Het geldt hier natuurlijk een zuiver commercieele transactie van de zijde der Bank, die de gelegenheid heeft waargenomen, den af- glfteprljs te verhoogen van f. 12.50 tot f. 12.55. Deze onproductieve aankoopen van gouden munt zijn karakteristiek voor een tijd, waarin het particulier kapitaal den ondernemingsgeest schijnt te hebben ver loren. Uiteenzettingen, welke dr. F. H. Fente- ner van Vlissingen ter gelegenheid van de jaarvergadering der Aku heeft gegeven, zijn evenmin van opwekkenden aard ge weest. Zij bevestigen de meening. door ons enkele weken geleden verkindigd. dat het 2'/; °/o dividend over 1937 gedeclareerd als een zuiveren meevaller moet worden be schouwd en men over 1938 nauwelijks op een dividend zal mogen rekenen. „De moei lijkheden bij den afzet in het buitenland zijn grooter dan ooit", zoo verklaarde de president-commissaris, terwijl de afzet der Nederlandsche fabrieken ook in het bin nenland onbevredigend werd genoemd. Terwijl de productie over de eerste zes „perioden" van 1938 slechts 5.2 "/o minder was dan in het overeenkomstig tijdvak van 1937. daalde de afzet met liefst 39.8°/c>, zoodat de voorraden zijn gestegen en de financieele resultaten belangrijk zijn ver slechterd Het Is slechts te danken aan de aanzienlijke versterking van de structuur der maatschappij en het verdwijnen van enkele zwaar drukkende schulden, dat nog Een hardnekkige kwaal als rheumatiek kunt ge slechts met het krachtigste middel succesvol bestrijden. Daarom ls voor een leder die Jaren aan rheumatische pijnen geleden heeft, het nieuwe middel met dub bele werking Vange Salts van zoo enorm belang. Vange Salts bestrijdt rheumatische pijnen niet alleen doordat het urinezuur uit het lichaam verdrijft, het bevordert door de alkalische bestanddeelen. die het bevat, tevens een vlotteren doorgang der voedsel- resten door het lichaam, waardoor het schadelijke gisten en opnieuw ophoopen van afvalstoffen vermeden wordt. Door deze dubbele werking ls Vange Salts het aangewezen middel voor hen, die fry. c .1 n prijs heeft men zoo laag gesteld, dat hij voor niemand een beletsel behoeft te zijn: 85 cent voldoende voor een succesvolle kuur. Vange Salts is uits-uitend verkrijgbaar bij alle aoothekers en erkende drogisten. BAND VAN MOTORRIJWIEL SPRONG. 5168 (Ingez. Med.) voldoende is verdiend om de afschrijvin gen te dekken. Wij blijven de overtuiging toegedaan, dat de plaats gehad hebbende reorganisatie van het concern nog verre van voldoende is. om het groote kapitaal op theoretisch rendabele basis te plaatsen. Dat de Nederlandsche ondernemingsgeest niet geheel dood is, blijkt wel uit de groo te activiteit, welke bijv. de Billiton Maat schappij aan den dag legt. Wij willen het dezen keer niet hebben over de „Kari- mata-Lutlne". noch over de goudexploratie in Nieuw-Guinea, noch over de bedrijvig heid in de bauxletmijnen van Bintan, noch over de actieve voorbereiding der goudexploitatie ln Zuid-Bantam; deze week is onze aandacht gevestigd op de belangengemeenschap tusschen de Hol- landsch Metallurgische Bedrijven (de groo te tinsmelterij der Billiton te Arnhem) en de Consolidated Tin Smelters (een der grootste Britsche tlnsmelterijen). Als ge volg van de voorgenomen transactie (ruil van aanzienlijke posten aandeelen) ont staat een Britsch-Nederlandsche gemeen schap. die de mogelijkheid schept van uit wisseling van technische ervaringen. Te gelijkertijd wordt het Nederlandsch bedrijf hierdoor waarschijnlijk verzekerd van een nog ruimeren toevoer van vreemde tin- ertsen, waardoor aan de vier groote ovens te Arnhem (die een capaciteit bezitten van ca. 37.000 tons tin-metaal) ruimschoots werkgelegenheid zal kunnen worden ver schaft. Het zou ons niet verwonderen, in dien eerlang tot een verdere uitbreiding van dit prachtig bedrijf te Arnhem zou worden overgegaan en wanneer op den duur een nog nauwere band tusschen de Britsche en Nederlandsche tinindustrieën zou worden gelegd. (Nadruk verboden). Ingediend is een wetsontwerp houden de nieuwe bepalingen tot regeling van de paardenfokkerij. Blijkens de memorie van toelichting beoogt dit wetsontwerp in de eerste plaats beperking van de directe rijks- bemoeiingen in zake de uitvoering der keuringen van hengsten, met behoud van voldoende zekerheid, dat de heng sten, welke in Nederland publiek ter dekking worden gesteld, van voldoende kwaliteit zijn om het peil, waarop de paardenstapel staat, voor achteruit gang te behoeden en zoo mogelijk nog te verhoogen. Reeds in de wet van 1918 werd aan daar toe bevoegd verklaarde Stamboekvereeni gingen de bevoegdheid verleend in haar registers ingeschreven hengsten voor dek king goed te keuren. Thans wordt deze lijn doorgetrokken en wel vooreerst door den eisch te stellen, dat dergelijke heng sten door de betrokken stamboekvereeni- gingen moeten worden gekeurd. Vervolgens door de goedkeuring voor dekking door een stamboekvereeniging niet meer te be perken tot het werkgebied van de vereeni- ging, maar geldig te doen zijn voor het geheele rijk. De stamboekvereenigingen zullen bij de Uitvoering van de keuring voor dekking, zich er rekenschap van dienen te geven, dat zij, behoudens bijzondere gevallen, slechts die hengsten voor dekking goed keuren, welke zij ook voor dekking van de bij haar ingeschreven merriën van vol doende kwaliteit achten. Voor eigenaren van niet ingeschreven hengsten Ls de mogelijkheid opengelaten hun hengsten door een rijksinstantie te doen keuren. Verwacht mag echter wor den, dat dit aantal zeer gering zal zijn. Het ligt in de bedoeling uiteindelijk te komen tot het erkennen van één organi satie voor het zwarte trekpaard en één voor het lanabouwtulgpaard. Voor het zware trekpaard zal dit niet meer dan een bestendiging van den be- staanden toestand beteekenen. Voor het landbouwtuigpaard zal de vorming van een federatie van stamboekvereenigingen over wogen dienen te worden, waarin de vijf thans bestaande vereenlgir.gen samenwer ken, desgewenscht met volkomen behoud van ieders zelfstandigheid. Deze samen werking zal slechts beoogen een gezamen lijk optreden op het gebied van de keurin gen van hengsten en het besteden der subsidiën te bewerkstelligen. De minister is van meening, dat naast de zorg, dat voor dekking van merriën hengsten van voldoende kwaliteit worden gebezigd, voor de bevordering van de paardenfokkerij, evenals voorheen, gelden van overheidswege dienen te worden be schikbaar gesteld. Voor 1931 werd voor dit doel op de rljksbegrooting nog een bedrag van f. 50.000 uitgetrokken, geleidelijk is dit .bedrag verminderd tot een bedrag van f. 29.000 voor het dienstpaar 1938, dat voor een krachtige en doelmatige bevordering van de paardenfokkerij ontoereikend moet worden geacht. De minister hoopt dan ook, dat de toe stand van 's lands financiën weer spoedig van dien aard zal zijn, dat het oorspron kelijke bedrag weer beschikbaar zal kun nen worden gesteld. Thans bestaat ln iedere provincie een provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij. Deze commissiën zijn be last met het beheer en de besteding der gelden, welke van rijkswege ter bevorde ring van de paardenfokkerij beschikbaar worden gesteld. Het komt den minister voor, dat de stamboekvereenigingen voor dit eenvou dige weik van gewestelijke regeling zoo gemakkelijk zelf de noodige maatregelen kunnen treffen binnen het bestek van haar taak, dat deze commissiën in iedere provincie gevoeglijk kunnen worden ver vangen door een commissie uit de stam boekvereenigingen, die de premiekeuring doet uitvoeren. De krachten, welke zich nu verdienstelijk maken bij de regeling van zaken op het onderhavige ge bied. zullen zeer waarschijnlijk voor zoover noodig. aan dit werk verbonden blijven. Ten slotte meende de minister de uit voerige regeling van de subsidiën, zooals de bestaande wet inhoudt, te moeten ver vangen door een zeer beknopte, welke slechts het beginsel der subsidleerlng vast legt. de nadere uitwerking daarvan aan den minister overlatend. De provinciale besturen zullen bij de nieuwe regeling het subsidie kunnen ver- deelen over de in hun provincie werkende stamboekvereenigingen. Tegen deze weinig ingrijpende verandering zijn van de zijde van de provinciale besturen zoo goed als geen bezwaren ingebracht. Berijder levensgevaarlijk, duo-zitter licht gewond. Gistermiddag omstreeks half zes is op den rijksweg onder Laren een ernstig ongeluk gebeurd. De 46-jarige heer S. uit Haarlem begaf zich per motorrijwiel, waarop als duo-pas sagier de heer V uit Haarlem meereed, naar de T.T.-races te Assen, toen ter hoogte van het hotel „De Witte Bergen" de achterband van het motorrijwiel sprong. Bestuurder en duopassagier kwamen ten val. De heer S. bleef met zeer zware hoofdwonden bewuste loos ligen; per brancard Is hij naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren vervoerd. Men vreest voor zltn leven. De heer V. bekwam lichte verwondingen. ONGELUK AAN BOORD. Stuurman kreeg klap van den roerstok. Gistermiddag heeft te Helmond een aan varing plaats gehad tusschen twee kolen schepen, welke ln de Zuid-Willemsvaart voeren. Een stuurman is hierbij ernstig ge wond. Een sleepboot, die twee geladen kolen schepen trok, was op het punt de geopende brug tegenover de Tramstraat te passeeren, toen het eerste schip, de „Magdalena" uit Hazerswoude, uit den kcers raakte. De stuurman van dit schip trachtte een bot sing met de brug te voorkomen door een staaldraad om een paal van den wal te werpen. Het tweede schip voer echter door en kwam ln botsing met het roer van de „Magdalena". Hierbij kreeg de stuurman, E. de Lange, den roerstok mei zooveel kracht tegen het hoofd, dat hij een zware hersen schudding opliep. Dr. Bloemen verleende de eerste hulp en Het den getroffene naar het St. Antonlus- ziekenhuis overbrengen. DE MOORD TE ECHTELD. Een der verdachten op vrije voeten gesteld. Gistermiddag is de 53-jarige J. v. B uit Echteld, die in verband met den moord op mej. van Haldaar, was gearresteerd, uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Op last van den hulpofficier van Justitie zijn op gravingen verricht achter het huis van ver dachte van Tdie zich nog in arrest be vindt. INBRAAK IN DE PASTORIE DER NED. HERV. GEMEENTE TE REEUWIJK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de pastorie der Ned. Her vormde gemeente te Reeuwijk, bewoond door den predikant ds. W. Vroegindewey. De dieven hebben zich door het indruk ken van een ruit van de serredeur toegang verschaft waarna zij zich naar boven naar de slaapkamer van den predikant begaven, waar het echtpaar sliep. Zonder dat ds. Vroegindewey of mevrouw iets bemerkten, namen zij daar het jasje van den predi kant weg, waarin diens sleutels zaten. Met deze sleutels ls de beneden staande brand kast geopend, waarin nagenoeg geen geld aanwezig was. Des avonds was juist het in huis zijnde geld naar elders overge bracht. De buit bestond daardoor slechts uit enkele kleinigheden. Behalve in de pastorie werd ook in de consistoriekamer en in de kerk der Ned. Herv. Gem. ingebroken. Ook hier konden de dieven slechts kleinigheden bemachti gen. In totaal wordt circa f. 10 alsmede eenige voorwerpen vermist Nadat gistermorgen de diefstal ontdekt was, ls met een politiehond een onderzoek ingesteld, echter tot nog toe zonder re sultaat. VERDRONKEN. Het spelen aan den waterkant heeft gis teren te Rotterdam weer een jongetje het leven gekost. De zevenjarige S. Middel koop uit de Nijverheidsstraat was aan den kant bij het water op de Feyenoordkade aan het spelen met zijn hond. Hij wilde het dier laten zwemmen, maar raakte daarbij zelf te water. Schippers van ln de buurt liggende schepen hebben onmid- lijk getracht het knaapje, dat direct, was weggezonken, weer boven te brengen. Met vereende krachten slaagde men er ech ter pas na tien minuten in het ventje met een scheepshaak op te halen. De in middels gearriveerde geneeskundige dienst heeft nog getracht met kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, maar dit gelukte niet meer. HEVIGE BRAND TE HUISSEN. Gisteravond om half acht brak, door on bekende oorzaak, brand uit in een der twee hooischuren van den kweeker J. Arends te Huissen. Het vuur laaide hoog op en deelde zich al spoedig mede aan de tweede hooi schuur en aan het rieten dak van de wo ning. Den inboedel kon men nog in veilig heid brengen, doch de woning was niet meer te redden. De brandweer stond machteloos wegens gebrek aan water. Tengevolge van den wind sloegen de vlam men over naar een nabijgelegen varkens- schuur. Tijdig kon het vee naar buiten wor den gedreven, doch ook deze schuur ging verloren. BUITENLANDSCH GEMENGD. BANDIETENHOOFDMAN NEERGELEGD. De bandietenhoofdman Lampeao, wiens bende sinds jaren de achtervolging van politie en militaire troepen had getrot seerd, zoodat hij reeds een legendarischen roem had verworven, ls door de politie van den staat Alagoas i Brazilië) in een schuilhoek ontdekt. Hij werd met zijn ge liefde, Maria Bonita, en tien bendeleden in een gevecht neergeschoten. De politie bracht de lijken der twaalf roovers naar Pirnhas, als bewijs, dat de koning der Braziliaansche bandieten wer kelijk zijn einde had gevonden. Scherpe veroordeeling van overdreven nationalisme. Voor de derde maal heeft de Paus zijn veroordeeling uitgesproken over de rassen- lËer. het separatisme en het overdreven nationalisme Bij een ontvangst van leer- lingen van een college der Propaganda Fide (katholieke missieorganisatie tot de verbreiding van het geloof i sprak de Paus n.l. een zeer lange redevoering uit. waarin hij waarschuwde tegen de nieuwe theo rieën. Allereerst preciseerde de Paus den zin van universaliteit der Kerk, waarover hij ln een vorige redevoering had gespro ken. Fel keerde hli zich tegen het begin der campagne, welke ten doel heeft de katholieke actie te treffen, welke er van wordt beschuldigd antiracistisch en dus anti-fascistisch te zijn. De katholieke actie, aldus de Paus. heeft slechts reden van be staan voor zoover zij tot de Kerk behoort. ZIJ behoeft niets anders te zijn dan katho liek en daarom sprak de Paus deze waar schuwing uit: „Let wel. ik beveel u aan de katholieke actie niet te treffen, ik raad u dit aan, ik verzoek het u om uw bestwil, want wie de katholieke actie treft, treft den Paus, en wie den Paus treft, sterft Dit. ls een waarheid en de geschiedenis be wijst die waarheid." De Paus zeide het verder te betreuren, dat Italië Duitschiand heeft gemeend te moeten navolgen. Hij herinnerde eraan, dat de ouda Italianen, wanneer zij over ras soraken, de woorden „schooner, sympa thieker. minder barbaarsoh" gebruikten over de lieden „van Itallaansche afkomst". „Wij willen niets scheiden in de menschelijke familie, en wij beschou wen het racisme cn het overdreven nationalisme als slagboomen, die tus schen de mensehen worden opgericht. Men heeft beweerd, dat er derhalve een onherstelbaar doctrinair verschil bestaat tusschen de katholieke actie en de fascis tische partij. Het is vreemd Iets bijzondei! te vragen van de katholieke actie, alsof de katholieke actie iets op zichzelf staands was, met een eigen leer, een eigen credo. De katholieke actie, evenals de Katholieke Kerk, is katholiek, d.w.z. universeel. Men vergeet, dat het menschelijk geslacht, hel gche'le menschelijke geslacht één enkel en groot, universeel menschelijk ras is. Men kan echter niet ontkennen, dat in dit uni- verseele ras plaats ls voor speciale rassen, als evenzoovele verschillende variatie: En evenals er in groote muzikale compositie! groote variaties zijn, waarin men echter hetzelfde algemeene motief vindt, dat te rugkeert, dat weerklinkt, dat bezielt, maat in verschillende tonen, toonaarden en uit drukkingswijzen. evenzoo bestaat er in hei menschelijk geslacht één enkele en alge meene menschelijke familie, die verschil lende variaties heeft. Men vraagt zich af waarom Italië met een ongelukHse nabootsing er behoefte aan had het voor beeld van Duitschiand te volgen De Paus besloot zijn rede met te does opmerken, dat men de ware rassenleer in den boezem van de Propaganda Fide vond, waar leerlingen van 35 naties vereenlgd zijn „allen zonen van dezelfde moeder, van dezelfde familie en opgevoerd aan dezelfde tafel van dezelfde waarheid en dezelfde goederen". „Als je beneden komt. maat, zou je f dan willen zeggen, dat ik leelijk door mijn steenen heen raak?" (Passing Show). PROCES VAN GIFMENGERS. Hoofdschuldige ter dood veroordeeld. Het Asslzenhof te Luxemburg heeft Adam Salzburger, verdacht van moord door vergiftiging met strychnine op zijn vrouw, en poging tot moord door vergif tiging en doodslag op den man van zijn vriendin Gertrude Tangeten-Threis, tot de doodstraf veroordeeld. Zijn medeplichtige' vrouw Tangeten. werd tot 25 jaren tucht huis veroordeeld. AANSLAG OP EEN TREIN IN MEXICO. Bandieten hebben den trein Tampico-" San Luis Potest in Mexico met dynamiet opgeblazen. Drie personen werden gedood en 19 gewond. Na den aanslag poogden de bandieten den trein te bestormen, doch zi) werden door de soldaten, die den trein he- geleidden, afgeslagen. Het hoofd van de bandieten. Lombaroo Tapia, oud-Kamerlid, die de zijde var. U-' dillo had gekozen tijdens den ops.an"' werd gedood. Hij had zich na het einde va den opstand overgegeven aan de re°?f' ringstroepen, doch later heeft hl) ZU actie hervat. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14