TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA ALS ROOKER VAN SMAAK SMAAKT U ALLEEN Buitenland 'N TRIOMF VAN SMAAK LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 Juli 1938 PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN OPRUIMING Diefstcd in Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie Een flink bedrag aan edelsteenen gestolen De dieven haalden de meest waardevolle eruit. de carLüoneur van Rotterdam bevond, be gaf zich weer naar binnen, naar den meer- genoemden zandhoop, welke door de familie Van Bergen werd bestegen. Er kwam on willekeurig een zekere spanning onder de toeschouwers. ..Dit moment", aldus vertelde ons een der zoons, „is beslissend over het werk van maanden. Uit den aard der zaak ge schiedt elke voorbereidende handeling met de grootste nauwkeurigheid, doch deson danks komt het voor, dat een gietvorm het gewicht van het metaal niet houden kan en aan de onderzijde leegloopt. We kunnen dan weer heelemaal van voren af aan beginnen. Ook komt het voor, dat er gens in de toevoerkanalen een druppel vocht ls achtergebleven, hetgeen gewel dige explosies cn vonkenregens tengevolge heeft." Het ls vooral dit element, dat Schiller al bezong in zijn ..Lied von der Glocke". ..Soil das Werk den Meister loben Doch der Segen kommt von oben". Een laatste Inspectie volgde. Niemand verroerde zich of deed een mond open. „Allen klaar?" riep de oude heer Van Bergen en het volgend oogenbllk stootte hij met een lange paal een leemen prop weg. welke den toegang tot den oven af sloot. Als een vurig lint drong de klokspijs door de toevoergoten naar de gietvormen, die zich vrij snel vulden. Geen vonkje was te zien, alleen veel rookontwikkeling en, vanzelfsprekend. 5106 (Ingez. Med.) werd de temperatuur er schier ondragelijk. In minder tijd dan noodlg is om dit te vertellen waren de gietvormen gevuld en was dientengevolge ons bezoek ten einde. Daarmede is echter niet gezegd, dat ook de klokken na afkoeling kant en klaar voor de aflevering zijn. Hedenmorgen omstreeks 4 uur is de buitenmantel opge takeld, waarna de nieuw gegoten klok voor den dag kwam. Dit optakelen, moet ook weer precies op tijd gebeuren, want blijft de klok iets te lang onder het zand. dan gaat zij als ge volg van de afkoeling krimpen. De stee- nen binnenmantel krimpt niet meer en dus ontstaan in het metaal spanningen, welke de klok doen scheuren. Vervolgens moet de klok op de Juiste toonhoogte worden gebracht, hetgeen ge schiedt door ze omgekeerd op een draai schijf te plaatsen en aan de binnenzijde met beltels te bewerken. Aangezien men van een klok wel iets kan afhalen, doch moeilijk er iets bij kan doen, worden de klokken steeds gegoten op een toonhoog te, welke 1/8 a 1/4 noot boven den ver- elschten klank ligt. Dit afsterkmen ver- eischt behalve een groote vakbekwaamheid ook een sterk ontwikkeld muzikaal ge hoor, want slijpt men maar even Iets te veel weg of op de verkeerde plaats, dan is ze niet weer goed te krijgen en wederom al hei werk tevergeefsch geweest. Vandaar, dat de binnenzijde van een klok ook nooit glad ls, zooals de buiten zijde. doch gegroefd cn ruw. Inmiddels is ook de kroon aangebracht en tenslotte worden de klokken met een zandstraal schoongespoten, waarna zij ge reed zijn voor de montage in den toren. Wat de firma Van Bergen betreft, ls dit tijdstip aan het einde dezes Jaars te ver wachten. Met deze verzekering namen wij af scheid van een bedrijf, waarin de gang van zaken, behoudens enkele onderge schikte technische hulpmiddelen, nog precies dezelfde is als twee en een halve eeuw geleden en waarvan wij met groote belangstelling hebben kennis genomen. Dat de firma Van Bergen „en passant" ook gemiddeld een brandspuit per week aflevert, is een kleine bijzonderheid, die met het bovenstaande niets te maken heeft, doch die wij toch de vermelding waard achten. BENOEMINGEN M. O. B en W. stellen voor te benoemen: lo. aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, tot tijdelijk leerares in het Duitsch mej. A. Z. Huisman, tot tijdelijk leeraar in het lijnteekenen den heer J. H. Wattez, tot tijdelijk leeraar in de handelsweten schappen den heer Th. van Westerhoven en tot tijdelijk leeraar ln schei- en na tuurkunde dr. ir. A. M. van Deventer: 2o aan de Hoogere Burgerschool met 5- Jarlgen cursus, tot tijdelijk leerares ln het Duitsch mej. A. Z. Huisman. GEREF. ULO-KOPSCHOOL (HOOGL. KERKGRACHT). Hoofd: de heer W. G. Aldershoff. Van de 47 candidaten voor het Mulo diploma slaagden van deze school voor diploma B: E. Arends. J. Beekman, R. Brandenburg, J. Dietz. B. de Jeu, D. Luyen- dijk, E. Mizée, J Neuteboom. D. H. W van Santbrink, D van der Zwan en G. Hooge- woning. Voor diploma A: W. Butter, J. Bösecke, J W Domburg. H. Hakker, L. J. Hooge- veen, P B. van der Hoven, S. Kralt, R. de Later. P. Maas, R. Parmentier, J. van der Plas, A. Spek. J. Winterkamp. P. S. Anes, R. van Beveren. A. van Biezen, A. Bree- baai't. A. Goslinga, M. Greive, M. Hoogen- doorn. C. Jungerius, H Knook, D. Kraay, A Laman. J. de Later. H. Livingston, T. Luitjes, J B. V. d. Most van Spijk, J. Mul der. P. Neuteboom, J. A. Smits, R. van der Werf. J. Wessellus, R. de Wilde en H. Die penhorst. Eén candidate voor diploma A werd af gewezen. Op den Hooge Rijndijk nabij de Bruggestraat onder de gemeente Zoeter- woude, is onze stadgenoote mevr. B.—v. D. aangereden door den motorrijder P. H. uit Den Haag. Dit was het gevolg van het feit. dat mevr. B., zonder goed uit te kijken, dwars de straat overstak, om op het rij wielpad te komen. Beiden vielen op den grond en werden vrij ernstig gewond. D Persant Snoep verleende de eerste hulp, waarna mevr. B. naar een zieken huis vervoerd werd. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt. Kano overvaren. Inzittenden konden niet zwemmen! Gisteravond omstreeks halfnegen ls een kano, waarin twee zusjes Z. uit de Prin senstraat gezeten waren, onder de Span- jaardsbrug overvaren door de motorboot ..Sophia Maria" uit Leidschendam,waar van de bestuurder onbekend is gebleven. De beide meisjes respectievelijk 16 en 20 jaar oud, kwamen in het water terecht en dreigden te verdrinken, daar zij geen van beiden zwemmen konden. Een voorbijganger, de heer J. v. d. Lin den uit de Driftstraat, hielp de jongste, die zich aan het remmingswerk der brug vastklampte, door handreiking op het droge, terwijl de brugwachter van Soest, door het hulpgeroep gealarmeerd, geheel gekleed van den zes meter hoogen wal- rnuur sprong en er ln slaagde de oudste behouden op den wal te brengen. Er blijkt echter opnieuw uit, hoe ge vaarlijk het is in een kano te gaan varen, wanneer men de zwemkunst niet machtig ls! 75-JARIG BESTAAN DER ZONDAGSCHOOL PREDIKER 12 :1a. Ter voortzetting van de feestelijkheden voor het 75-jarig beslaan der Prediker- school had de feestcommissie een Film- middag georganiseerd, waartoe ook ultge- noodlgd waren de verzorgden van het kinderhuls „Voordorp" en van het Wees huls aan de Hooglandsche Kerkgracht. Kinderfilms zijn „lach-fllms". Nu, aan het laatste heeft het niet ontbroken en toen aan het eind gevraagd werd, of de (Ingez. Med.) Een portie pannekoeken bracht weer de noodlge krachten bij en toennaar huls. Half tien was men weer op de Volmo lengracht. De heer van Rosmalen, voorzitter van de feestcommissie, was zeer dankbaar gestemd over liet verloop van dezen dag. Geen enkel ongelukje van beteekenis had zich voor gedaan De chauffeurs kregen dan ook een „hoera" van de kinderen voor hun zorgen. Na Gezang 180 1 en gebed, ging een ieder voldaan huiswaarts. „Prediker had een mooi feest gevierd! kinderen het „fijn" gevonden hadden, was er een eenstemmig „Ja". Vertoond werden de avonturen van 3 B: van Rubberplant tot Autoband Icultuur). Een uur een kleine machinist, In de pauze werd limonade met koek geschonken. Toen was het voor de kinderen „vroeg naar bed", want gistermorgen was het vroeg dag, omdat dan „de groote dag" was aangebroken voor Prediker: de ult- gaanstocht met 5 autobussen. Om zeven uur verzamelen, half acht vertrek van de Volmolengracht. Onder daverende toejuichingen van oud en jong (immers ouders en grootouders waren aan wezig bi) het vertrek) nam de tocht een aanvangUtrechtSoesterbergHilversum ValkeveenAmsterdamLeiden In Soesterberg werd bij het vliegveld een poosje gerust: opstijgen en dalen der vliegmachines blijft steeds een aantrekke lijkheid voor jongeren. Het „Wilhelmus" werd „toevallig" gezongen bij het passee- refi van het Paleis; helaas prinses Beatrix was niet aanwezig. Opnieuw werd gerust ln „Zonneheide" theetuin en speelplaats op de heide Last met de grootere jongens gehad? Weineen er was een voetbal aan wezig! Hilversum (stadhuis, studio's, Beatrix- tunnel), aanleggen bij de Karseboom (Limonade: naar Valkeveen. vlak bij het Uselmeer. Wat een speelplaats! Daar wer den uren doorgebracht en geen kind ver veelde zich. In het doolhof viel het niet mee den weg te vinden, enkele tranen ver rieden den angst, hier te moeten blijven. NED. HERV. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN (GER. MINNEHUIS). De vader cn moeder vertrekken naar 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is het echtpaar R. A. van de Liefdev. Lint, huisvader en -moe- der van het Ned Herv Tehuis voor Ouden van Dagen (Ger. Minnehuis) aan de Kaarsemakerstraat, benoemd tot directeur en directrice van het. Rusthuis der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhagc. Voor het echtpaar van de Liefde, dat se dert September 1936 aan het Tehuis te dezer stede verbonden is, houdt deze benoeming een belangrijke promotie in. Hadden de heer en mevr. van de Liefde in het Tehuis aan de Kaarsemakerstraat de zorg over 54 patiënten, thans zullen tweehonderd patiën ten aan hun zorgen worden toevertrouwd Beiden vervullen hun taak met groote toewijding en nauwgezetheid. Het is dan ook vooral het groote medeleven van den vader en de moeder van het Tehuis met de verpleegden, dat hun binnen zeer kor ten tijd een ruime plaats in het midden van deze laatsten deed Innemen. Hun vertrek wordt ln dezen kring dan ook wel zwaar gevoeld. Ook van de zijde der regenten werd het werk van den heer en mevr san de Liefde zeer gewaardeerd; met begrijpelijk leedwe zen zien zij het echtpaar vertrekken. Het echtpaar denkt tegen October zijn (Injpez. Med.) TWEEDE ZOMERCONCERT PIETERSKERK Leo Mens: orgel. Het ls een goede traditie van vele orga nisten om ter nagedachtenis aan het over lijden van Joh Seb. Bach (28 Juli 1750) eenlge van diens tallooze orgelcomposities ten gehoore te brengen. Zoo deed dait ook gisteravond de bekende Leidsche organist Leo Mens, wiens capaci teiten reeds herhaaldelijk door ons be- sohreven zijn en die ook ditmaal een helaas te klein gehoor wederom de bewijzen heeft geschonken van zijn gedegen spel. Men mag het betreuren, dat ln het al gemeen te veel dezelfde werken op de diverse programma's prijken en dat er nog zoo veel onbekends ongespeeld blijft, zulks neemt niet weg, dat ook dit „bekende" speciaal bij Iemand als Bach zijn waar de behoudt en men er steeds met grooter diefde en begrip naar luistert. Mens zette in met eenige koraalvoorspe len. Hij wist van het eenvoudige, innige „Ich ruf zu dir" over het teedere „Wenn wir in höchsten Nothen sind" naar het meer uitbundige „Allein Gott in der Höh I sei Ehr", met de sterk sprekende koraal- I melodie telkenmale krachtig naar voren voren komend, een schoone climax te be reiken. De machtige „Fantasie und Fuge" in G moll werd duidelijk geëxposeerd. Treffend I kwam wederom tot uiting, hoeveel door middel van een eenvoudige registratie be reikt kan worden. Wanneer wij een op merking mogen maken: ons zou soms een 1 grootere soepelheid en muanceering wel- kom zijn, hetgeen ook de klankgeving ten goede kan komen De strenge en stijlvolle opvattingen, die Mens huldigt, gedogen o.i. hier en daar meer vrijheid, hetgeen de sug. I gestiviteit der voordracht zou kunnen be- I vorderen. Zoo voelen wij bijv. den inzet van I het Konzert in a moll triomfantelijker aan: Mens moge hier ook nog meer het gevoel laten spreken. De Triosonate no 1 muntte uit door een buitengewoon heldere en rustig voorgedra gen stemvoering, waarbij Mens vèr bleek 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE 14()C 5100 (Ingez. Med.) functie in 'sGravenhage te aanvaarden; een en ander hangt echter nog af van de benoeming van een huisvader en -moeder aan het Tehuis te dezer stede. Gisteravond werd in het Tehuis van Ouden van Dagen r/an de Kaarsemakers- straat een muziekavond gegeven door de mondorgel- en zangclub van het Kinder huis „Voordorp" respectievelijk onder lei ding van de heeren v. d. Reyden en van Wijck. Zoowel de Mondorgelclub met Turksche trom als de zangers (essen) oogstten bij de oudjes veel succes, gehoord het applaus na elk nummer. En wanneer een pittige feestmarsch werd Ingezet, hadden velen moeite om de voeten op den grond te houden. De prestaties op dezen avond getuigden van ernstige studie. Deze avond, die tot een jaarlijks terug- keerende attractie mag worden gerekend, werd gepresideerd door den voorzitter van Voordorp, den heer B. v. Kleef, terwijl de avond door den voorzitter van het Minne huis, den heer J L. Sierat op de gebrui kelijke wijze werd geopend en gesloten. Met dankbaarheid mogen allen op dezen welgeslaagden avond terugzien. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije. Lord Runeiman zal Dinsdag a.s, naar Praag vertrekken. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf- agentschap „Ceteka" publiceert een com muniqué van den volgenden inhoud: „Buitenlandsche en Tsjecho-Slowaaksche dagbladen hebben artikelen gepubliceerd, waarin commentaar geleverd ls op zekere deelen van het in voorbereiding zijnde na tionality tenstatuut. Bevoegde officieele kringen vestigen er de aandacht op, dat uittreksels geen nauw keurig beeld noch overzicht kunnen geven, omdat het niet gaat om teksten, welker redactie geheel voltooid is. Zooals men weet. zet het z.g. comité der politieke ministers zijn werkzaamheden ten aanzien van de kwestie der hervorming van het openbare bestuur voort. Zoolang men geen zekerheid heeft om trent de bevoegdheid der nieuwe bestuurs- organismen in de provincie, zal men geen definitief oordeel kunnen uitspreken over de hervorming. Hetzelfde geldt voor de wet op het ge bruik der talen. Het beperkte comité der politieke ministers, evenmin als de com missie der zes hebben hun werkzaamheden nog beëindigd. De onderhandelingen met de vertegen woordigers der nationaliteiten zijn nog niet ten einde. Bijgevolg kan nog geen uitein delijke beslissing genomen zijn ten opzichte van den vorm. waarin de ontwerpen ln het parlement zullen worden ingediend. De teksten, die door de pers zjjn gepu bliceerd. kunnen dus niet beschouwd wor- In het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Garenmarkt, is gis termiddag op klaarlichten dag een be langrijke diefstal gepleegd, waarbij een aanzienlijk bedrag aan edelstee nen is ontvreemd. De diefstal werd omstreeks 4 uur ont dekt door een beambte, die als naar ge woonte de ronde deed en de vrij kostbare collectie uit een vitrine wilde halen, welke in een der zalen op de eerste verdieping staat opgesteld om ze gedurende de nach telijke uren in de brandkast op te ber gen. Toen de daarmede belaste beambte bij de vitrine kwam, bleek het slot, dat slechts van eenvoudige constructie was, met een beitel of ander hard voorwerp te zijn opengebroken, terwijl een deel van den inhoud verdwenen was. Een groot ge deelte van de hier geëxposeerde edelstee nen is afkomstig uit een particuliere col lectie van Koning Willem I. Het Museum bezit een uitgebreide col lectie echte en onechte, zoogenaamde halfedelsteenen. De echte liggen alle ln een vrij groote vitrine bij elkaar; ze worden lederen mor gen om 9 uur uit de brandkast gehaald en in de vitrine gelegd, 's Middags om 4 uur. wrnneer het Museum voor de bezoe kers gesloten wordt, worden ze achter slot en grendel opgeborgen. De beambte waarschuwde onmiddellijk den directeur, prof. dr. B. G. Escher en de politie, die direct ter plaatse verscheen. Wat er vermist wordt. Hoewel de geheele Inventaris niet of nog niet gecatalogiseerd ls, kon wor den vastgesteld, dat werden vermist: 12 diamanten, 9 robijnen, 14 saffieren, 18 smaragden, 7 Berylsteenen. 10 Aqua marijnen, 17 Topazen en 1 Alexandriet, in totaal 99 steenen, die alle waren geslepen. De waarde ervan ls moeilijk precies vast te stellen, doch zal ver moedelijk tusschen de twee- en vijf duizend gulden bedragen. De steenen waren kennelijk weggehaald door Iemand, die er verstand van heeft. Uit alle vakjes werden de meest waarde volle meegenomen. Daarna hebben de dieven ook ge probeerd een tweede vitrine te for- ceeren, hetgeen echter niet is gelukt. Hoe de diefstal gepleegd is, ls moeilijk te zeggen. Een geregeld zaal wachtsysteem bestaat er niet. Daarvoor is het personeel ontoereikend, zoodat men zich moet bepalen tot het begeleiden der bezoekers. Het Museum is voor iedereen toegankelijk. De bezoekers kunnen hun har.dteekening plaatsen in het bezoekers- register, doch verplicht is dit niet, zoodat iemand met minder eerlijke bedoelingen gemakkelijk kan binnen komen, zonder zijn handteekening te plaatsen zonder dat dit argwaan wekt. Het register ls gisteren geteekend door 12 personen, waarvan na 12 uur zeven bezoekers huil handteekening hebben ge zet. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de dief wel niet zoo vriendelijk zal zijn geweest om zijn naam en adres op te ge ven. zoodat de bedrijver van dezen dief stal wel buiten deze zeven gezocht zal moeten worden. Dit is ook zeer wel mo gelijk. daar het Museum 's middags nog door eenige kleine gezelschappen bezocht is. Een stadgenoot heeft tegenover de politie verklaard, dat om 12 uur de collectie nog compleet was, zoodat de diefstal tusschen 12 en 4 uur moet hebben plaats gehad. De recherche stelt een diepgaand onder zoek in. doch tot dusverre zonder resul taat. De plaatsvervangend commissaris van politie te dezer stede verzoekt evenwel den personen, die op 28 Juli een bezoek aan het museum hebben gebracht, zich zoo spoedig mogelijk hetzij persoonlijk of per brief tot hem te wenden. (Ingez. Med.) doordrongen te zijn ln den verheven geest van het werkje. Wellicht kan het Adagio door sterker contrastwerking nog dieper indruk maken. Tot slot volgde de bekende Toccate en Fuge ln d moll. waarbij de Juiste weergave der bruisende accoordop- volgingen een virtuoos kunnen noodzake lijk maakt. Ook aan deze voorwaarde bleek Mens alleszins te voldoen, zoodat hij hier mee een zegevierende bekroning aan zijn .In Momoriam Bach" wist te schenken. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit concert door het kleine auditorium met groote erkentelijkheid beluisterd ls. De aanwezig heid van een solist zou willicht de opkomst nog bevorderd hebben. Dat Leo Mens de gelegenheid biedt ook in den zomer van waarlijk geestelijk ver heffende muziek te doen genieten, kan niet hoog genoeg aangeslagen worden. (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behangers 21. betonvlechters 26. betonwerkers 53. fundce- ringswerkers 1. glazenmakers 1. glazenwasschers 13. granietwerkers 6. grondwerkers 87. helers 1. metselaars 79, opperlieden 86. schilders 65. sloo- pers 7. straatmakers 1. hulp-straatmakers 12. stucadoors, witters 26. timmerlieden 145, uit voerders 8. voegers 16. ongesch. bouwvakarb. 13. totaal 670. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 20. blee- kers 18. vellenblooters 8, vuurwerkmakers 1. steenfabr.-arb. 108. zeepfabr.-arb. 3. ongesch. fabr.-arb. 50, totaal 208. Kantoorjersoneelkantoorpers. 66. reizigers, colp. 41. winkelbedienden 30. etaleurs 3, Incas seerders 15. musici 6. onderwijzers 1. overheids personeel 8. verplegers 1, totaal 171. Hotel-café-personeel: huispersoneel 5. kellners 43, koks 4. totaal 52. Houtbewerkers: beddenmakers 3. houtbewer kers 42. kistenmakers 8. kuipers 5, lijstenmakers 4, meubelstoffeerders 15. meubelmakers 25. poli- toerders 3. ongesch. fabr.-arb. 28, totaal 133. Kleermakers: kleerm. 72, kappers 4, schoen makers e.a. 15, totaal 91. Land- en tulnarb.- bloemisten 29, landarbei ders 36, tuinlieden 25. warmoezlers 7, ongesch. landarb. 7, totaal 104. Metaalbewerkers: bankwerkers 78, blikbewer- kers 30. burgersmeden 34, electriciens 54. gas fitters 15. gasmetermakers 1. gereedschapmakers 1. instrumentmakers 3. isoleerders 1. kernma kers 1, kettingsmeden 16. klinkers 9. kopersla gers 5. lab.-bedienden 2. lasschers 8, loodgieters 39. machinisten 15. metaalboorders 5, metaal draaiers 5, metaalslijpers 1, modelmakers 2. mon teurs 19, pianostemmers 5, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 16, rijtuigschilders 2, scheeps timmerlieden 2, stokers 22, tegenhouders 9. hulp-verw. monteurs 13. voorslaanders 6, voor- warmers 3, vuurwerkers 10. wagenmakers 2. ijzerwerkers 46. zandspulters 4. zandvormers 6. zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 40. tot. 538. Sigarenmakers: sigarenmakers 18, sig. sor teerders 2, slg. strippers 2. totaal 22. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 3, inge nieurs 1, teekenaars 8, werkmeesters 13, tot. 25. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoendruk kers 22, kluwers 9, luikers 15, plaatsnijders e.a. 18. schrobbelaars 1. spinners 51, spoelers 2. staal draaddraaiers 2, sterkers 3. strijkers 13. wevers 92, wolbewerkers 49. ongesch. textielarbeiders 72. totaal 356. Transportarbeiders emballeurs 4, chauffeurs 123, exp.-knechten 26, koetsiers 10. loopknech ten 39. magazijnknechten 57, schippers 77, spoor- en trampers. 17. wakers 6. transportarbeiders 63, losse arbeiders 481, totaal 903. Typografen: boekbinders 32, boekdrukkers 13, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 3. letterzetters 30. steendrukkers 2. totaal 84. Voedlngsmlddelenarb.' bakkers 85. molenaars 1, ovenisten 4. slagers 74. suikerswerkers 18. wijn- koopersknechten 10. zuivelbereiders 4. ongesch. fabr.-arb. 34. totaal 230. Vrouwen: apothekersass. 1. kapsters 3. naai sters icostuum) 6. winkeljuffrouwen 5, linnen - juffrouwen 1, kantoorbedienden 19. leerl.-ver- pleegsters 1. bedrijfsleidsters 1. teekenaressen 1. biologe 1. onderwijzeressen 3. ass. en huishoud sters 7. dagmeisjes 11. dienstboden 6. kinder juffrouwen 1. werksters 45. fabr. arbeidsters 3, A VO. 6. totaal 121. Alg. totaal 3708 29 Juli 1937 3928 30 Juli 1936 4136 Ben. 70 ged. werkloozen den als een juiste Informatiebron voor het nationaliteltenontwerp, dat de regeering bezig i$ uit te werken". Naar de persafdeeling van de Sudeten- dultsche partij mededeelt, is echter ln op- dracht der regeering aan de Sudetenduit- sohe partij het ontwerp van een wet op de grondslagen der organisatie van het ter ritoriaal bestuur overhandigd. Van den kant der Sudetenduitsche party is het ontwerp, waarbij ook mondelinge Juridische toelichtingen gegeven worden, zonder het bepalen van een standpunt in ontvangst genomen. De Brltsche zoowel ate de Fransche pers schijnt niet overtuigd te zijn door de offi cieele tegenspraken van de geruchten, dat de vertegenwoordiger van den Fuehrer, kapitein Wiedemann, binnenkort een be zoek zou brengen aan Londen om defini tieve voorsteilen te doen De Dally Telegraph schrijft, dat het er weinig toe doet wanneer Wiedemann komt. Het blad heeft goede reden om aan te nemen dat de Brltsche regeering onlangs de verschillende voorstellen tot beperking van de bewapening in de lucht welke Hit ler heeft gedaan, heeft bestudeerd. Deze voorstellen hadden vooral ten doel de bombardementen te beperken tot het tooneel van den strijd. Het blad te verder van meenlng, dat de woorden van den minister-president ln het Lagerhuis na het sluiten van het Dultsch-Brltsche vlootver- drag, Indruk hebben gemaakt op den Fuehrer. De Dally Mali bericht dat de Britsche regeering kort geleden het denkbeeld heeft bestudeerd een luchtvaart-verdrag voor te stellen, waaraan Engeland, Frankrijk, Dultschland en Italië zouden deelnemen. Daarom hecht men zoo veel belang aan het bezoek van Wiedemann aan Londen. Het blad acht het mogelijk, dat Wiedemann eerst naar Parijs 2al gaan en eerst Zondag of Maandag te Londen zal komen. DUITSCHLAND. Hitier weigert onderscheiding. Belasting op N.V.'s. De Fuehrer aanvaardt geen buitenland sche onderscheidingen en heeft één van dt hoogste Japansche onderscheidingen, welke onlangs aan Mussolini werd ver leend. van de hand gewezen. De keizer van Japan heeft hem thans een aantal ge schenken, bestaande uit kostbaar lakwerk gezonden, welke door den Japanschen ambassadeur zullen worden overhandigd. Binnenkort zal naar verluidt ln Duitsch land de belasting op N.V.'s verhoogd wor den met ongeveer een derde. Men ver wacht, dat de Inkomsten van de belastin- gen hierdoor met 500 mlllioen mark zui len stijgen. In lndustrieele en flnancleeie kringen in Dultschland twijfelt men niet aan het tot stand komen van deze ver hooging en hiermede kan men de daling op de Dultsche beurzen verklaren. 0 Sedert den Anschluss zijn 721 Joodsche advocaten van de balie van'Weenen ge schrapt. EGYPTE. Koning Faroek naar Turkije? Het Turksche blad Cumhurlyet zegt ui' gezaghebbende bron ve-nom-n te hebben dat koning Faroek, waarschijnlijk verge zeld van koningin Farida en zijn moeder, eind Augustus een officieel bezoek za' brengen aan Kemal Ataturk. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2