Vrijdag 29 Juli 1938 De vierdaagsche te Nijmegen KERK- EN SCHOOLNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Hoe de Leidenaars het maakten WIELRENNEN. De Ronde .van Frankrijk. Galateau wint de negentiende etappe. Nederlanders onder de laatsten. Zij lappen den weg aan hun laars: Van links naar rechts de heeren: Dijkstra en Wijk. W. v. d. Linden, (Van een bijzonderen medewerker.) Ziezoo de derde dag en de reis naar Arnhem zit er weer op. Aanvankelijk dreigende regen met onhebbelijke bewolking: later klaarde het vreer gaandeweg op. Zoo zelfs dat wij het na 12 uur zeer warm mochten noemen. Over den nachtrust zijn er geen volledig gunstige berich ten, want het leek wel of tegen half twee vlak voor onze ramen op de prachtige klinkerstraat een wedstrijd met handwagens was georgani seerd, reden waarom wij vanmorgen natuurlijk weer op het nippertje aan den start verschenen. De heer de Wekker was al vroeg ..afgeioopen" dit keer en stond al ver voor het vertreksein voor de poort. Hij schoot toen het hek openging, ais een peil uit den boog er tusscnen uit ge volgd door den heer C. de Ruijter die geen kamp geeft. Ook mr. Goudsmit stond al gereed, om er op uit te trekken. Zeer tegen onze verwondering in want zijn voeten waren den vorigen dag niet te best in orde. Die kan dat hebben wij al door danig op de tanden bijten en weet van doorzetten. De heer Paulides had slechts den heer Plezier Sr. in zfjn gezelschap aangezien laatstgenoem de^ zoon op het veld van eer van de wandel sport was gesneuveld. Jammer maar nu een maal niets aan te doen. De 4 Daagsche heeft ook zijn risico. Met vermoeide voeten even op ongelijken grond en het is uit met het wandelen. Even voor Eist werden wij aan een overweg opgehou den en ontdekten wij bij het Detachement Rotterdamsche Politie onzen voormaligen stad genoot den heer Dufjndam die er ook al heel ?at kilometertjes op heeft zitten. De weg NijmegenArnhem is arm aan schaduw gevende voorwerpen, rijk aan beton waarvan niet ieder evenveel genoegen beleeft. De aanblik was als van ouds. De groote Waalbrug met het daaronder doorgaande scheepvaartverkeer levert steeds een machtigen indruk op. Aan de overzijde bekoort het zware houtgewas. Aan den voet van den oprit waar- tusschen de bovenverdiepingen en daken der huizen op schilderachtige wijzen uitkomen. Een oogenblikje verder dreunt de trein van een hoog viaduct hetgeen altijd een aardigen aan blik oplevert. Verder verliezen de boomgaarden, welke aan dezen Lentschen kant talrijk zijn, zich in vruchtbaar bouw- en weiland. Na Eist volgt een landje van alles en nog wat en bij Huisen komt de dijk welke tevens als afsluiting van den Uiterwaard dienst doet. Aan den overkant: Arnhem, met zijn schilderachti- gen achtergrond. Het tusschengelegen gebied werd £auw genomen. De af deeling Leidsche mevrouw Spoor zitten die ook voor het eerst den marsch maakte en haar man was kwijt geraakt. Die moest het nu 15 K.M. zonder zijn vrouw doen, want dat eindje werd hem door de commissie niet geschonken. Wij hebben haar een riem onder het hart gestoken en plechtig verzekerd dat zij verloren voorwerpen binnen een jaar en zes weken aan het politiebureau kon op vorderen. Eist was vandaar nog maar een klein rukje en eerlijk gezegd, waren wij blij den ouden vertrouwden toren weder in het het oog te krijgen. Het was onderhand vrij warm geworden en wij zfjn de juffrouw van den Boldootwagen nog dankbaar dat ze ons een flinke lading van die De negentiende etappe bracht gisteren niets bijzonders. De etappe leidde van Metz naar Reims over 196 K.M. In het tweede gedeelte van' de ronde trachtte de Franschman Le Guevel enkele malen uit het peloton te komen. Inderdaad gelukte hem dit, waarbij hij Galateau en Carini mee kreeg. In de sprint werd Galateau winnaar. Het peloton was tot vlak voor Reims dicht bij elkaar gebleven. Onze drie landgenooten zaten steeds achterin en verloren op de laatste tientallen kilome ters enkele minuten. Zoo kwam Middel kamp zeven minuten na den winnaar binnen. Het resultaat luidt: 1. Galateau 6 uur 35 min. 21 sec. 2. Le Geuvel. 3. Carini, allen zelfde tijd. 4. Egli 6 uur 35 min. 57 sec. 5. Neuens. 6. Louviot. 7. Leducq. 8. Berren- dero. 9. Yvon Marie. 10. Mersch. 11. Syl- ver Maes, allen in denzelfden tijd als Egli. Op de zeventiende plaats kwam het groote peloton te staan, waarin alle favo rieten zaten. 47. Hellemons 6 uur 39 min. 32 sec. 48. Van Schendel 6.39.32. 52. Mid delkamp 6 uur 42 min. 28 sec. Algemeene rangschikking: 1. Bartali 134 uur 21 sec. 2. Vervaecke 134 uur 21 min. 38 sec. 3. Cosson 134 uur 30 min. 32 sec. 4. Vissers 134 uur 36 mina 53 sec. 5. Clemens 134 uur 44 min. 2 sec. 6. Vicini 134 uur 49 min. 17 sec. 42. Middelkamp 136 uur 51 min. 51 sec. 50.Van Schendel 137 uur 24 min. 46 sec. 55. Hellemons 139 uur 16 sec. VOETBAL. VERSLAG DER SPORTSTICHTING. De belangstelling bij competitiewedstrijden. Uit het Jaarverslag van de Sportstichting blijkt dat U.V.S. bij 8 wedstrijden 11.538 bezoe kers trok; L.F.C. bij 7 wedstrijden 4388 en an dere ploegen bi) 6 wedstrijden 38.05. Totaal 19.731 bezoekers bij 21 wedstrijden. De drukst bezochte ontmoetingen waren: U.V.S.Emma 2386; L.F.C.Ooievaars 1042 en Ned. Studenten D.H.C. 1191. Betreffende den aanleg van de „Leidsche Hout"-velden zijn verschillende besprekingen gevoerd. Volgens het verslag zijn deze nog loo- pende. Naar wij vernomen hebben zijn hierom trent echter binnenkort voorstellen te verwach ten. Het ligt in het voornemen de velden met eenvoudige kleedgelegenheid aan te leggen. Van dure accomodatie kan geen sprake zijn omdat er geen huurders voor te vinden zijn. R.B.F.V.V.Z. Gisteren kwam V.V.Z. op bezoek bij R.B.F. Voor de rust werd er door beide partijen vlot gespeeld, zoodat het een gelijk opgaande strijd was. met wisselende kansen. De rust ging in met blanco stand 00. Direct na de thee kwam R.B.F. opzetten en zij scoorde weldra het eerste doelpunt. De linksbuiten van R.B.F. werd ge wond en moest van verder spelen afzien. Niet ontmoedigd speelde R.B.F. met 10 man verder. Zfj kon echter niet verhinderen, dat V.V.Z. ge lfjk maakte. De eindstand luidde 11. U.V.V.—P. C. en L. Gisteren speelde U.V.V. tegen P. C. en L. De rust ging in met 4—2. Einde 75 voor U.V.V. NOMATEG—TONA. Hedenavond te kwart over zeven heeft op het Tona-terrein een wedstrijd plaats tusschen de adspiranten van Tona en Nomateg. NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP Het programma voor Zondag luidt: Kwart voor een: Bosk. Boys IIWaddinx- veen II, kwart voor drie: Bosk. Boys IWad- dinxveen I. Een opgewekte terugkomst na een prettigen marsch. Van links naar rechts de dames N. van Tol, E. van Tol en A. van Tol. polltic marcheert 2 aan 2; ieder met zijn eigen maat op korten afstand achter elkaar, hetgeen bÜ ongelijken pas ook zeer te verkiezen is. Zoo hindert de een den ander niet en wordt net elkaar onnoodig vermoeien door ongelijke pasverhouding als gevolg van kortere en lan gere beenen ondervangen. In de cafe's treffen ze elkaar wel weer aan. Ons verzorgerspaar Is natuurlijk ook al vroeg uit de veeren en lapt naar behoefte hier en daar wat op. Vandaag hebben wij e|i heelen trek gemaakt. ye eerste 5 uur moesten de voeten het kennen. £5 K.M. achter elkaar ln precies 5 uur tijd aat Kon er mee door. maar eerlijk gezegd, toen was ooa. het eerste café'tje ons en geen politieagent oad ons daarvan kunnen terughouden. Oaar rustende stevenden ook de heer J. yosterdag en diens onafscheidelijke metgezel de heer Joh. v. d. Berg voorbij, alsmede de hee ren de Wekker en de Ruiter die reeds tevoren eea groote rust hadden gepikt. den terugweg werd het aardiger. Toen wtmoetten WU de tegemoetkomende detache menten in wier gezelschap als regel veel ai?iuWollt medeloopt. Trom en hoorns lokken auijd een tros achteraan. De bevolking in hen k11 v/as Rls steeds zeer spontaan. Onder wthadden zich vele vreemdelingen gemengd ft«fJ'°,nder °°k tal van Leidenaars mocht ontdekken. dpnCt 2011 onbegonnen werk zijn de onderschei- 5* te noemen. Dat ze ons begroetten mde ons evenwel tot vreugde. TENNIS. Timmer tegen Austin te Noordwijk. De jonge garde op de Waalbrug bij Nijmegen. Van links naar rechts: N v. d. Horst, mej. J. Lemmens en J. Heus. heerlijke vloeistof in het gelaat heeft gespoten. Fijn is dat om er van op te knappen. In Eist hebben wij er drie kwartier aan gewaagd om ook eens wat van den optocht te zien. Wij boften er bij want de Elsterfanfare blies vanuit een tegen over gelegen prachtigen tuin haar wel luidende tonen tot ons. „Houd er den moed maar in" behoorde tot de biscoupletten. Daar kwam heel wat voorbij en een verkeer op den weg waar je bijna van omviel. Het valt ons altijd mee, dat er geen ongelukken gebeu ren al is het waar dat een groote sterkte aan Gemeente-politie en Rijksveldwacht het ver keer stevig in de hand houdt. Daar zittende hadden wij het genoegen het 3e half Regiment Huzaren uit Deventer in oogenschouw te kunnen nemen en ontdekten wij daartusschen onze plaatsgenooten R. v. d. Bos uit Leiden en den milicien van den Hoogen van de 3 Gatenbrug aan de Zijl. Als zij even goed op het paard kunnen zitten als loopen dan Is onze ruiterij nog niet verloren. Wij heb ben later den Opper nog eens gesproken en die verklaarde: „Zoo kunnen wij er meer hebben". Zoo rustende zie je van alles en zoo viel ons oog op den heer Cor Boot uit Zoeterwoude, die er een pas inzette alsof hij haast had. Te voren ln Arnhem hadden wij hem ook al ontdekt en hebben wij eenige sportgroeten gewisseld en elkaar goede reis toegewenscht. De heer H. van Breda van de Noord-Zuid- Hollandsche is steeds met den heer J. Klein uit Sassenhelm op stap. Het zouden vader en zoon kunnen zijn. Ook zij vermaken zich hier best en gaan als het even mogelijk ls volgend Jaar zeker weer mee. Jhr. Just de Le Puissiere en dokter Verzijp zijn beide steeds van de partij en loopen hun 40 K.M. volledig gepakt en ge zakt met blijmoedigheid af. Bij het binnenkomen ondekten wij eveneens kapt. Enklaar en den 2e luit. Stam van 6 R.V.A. die beiden in de beste conditie het eindpunt van vandaag bereikten. Met den heer Fontein hadden wij het ge noegen aan den theewagen staande een heer lijke beker thee te drinken. Zoo zie je ze en zoo zijn ze weg! Mevr. Burgersdijk hebben wij nog maar niet kunnen ontdekken. Wel op het terrein doch nog niet op den weg. Mogelijk is het geluk ons Vrijdag gunstiger. Dan zal het er trouwens spannen. Het is de laatste dag en dan krijgen wij gewoonlijk geen halven kilometer toe. Voor de 55 gaat het over Grave, Mill. Kuik en Mook. Bij Mill mogen de dames niet komen want daar is een groote heide met veel ruw woonwagenvolk De dames gaan over Grave, Beers en Kulk om via de pontonbrug Mook te bereiken en vandaar naar Nijmegen. Het aantal uitvallers ls in totaal tot 83 ge stegen. De Int. Club tegen Cambridge. In de ploeg van zes spelers, welke de Inter nationale Club van Nederland in het veld brengt voor den jaarlijkschen wedstrijd tegen Cambridge, komt Timmer op de eerste plaats voor. Dit beteekent dus. dat hij weer eens in j het veld komt tegen Austin. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat Timmer niet op de eer ste plaats zou spelen, in verband met de wei- nige wedstrijden, welke hij dit jaar heeft ge speeld, doch ten slotte heeft de keuze-commis- sie van de I. C. het toch juister gevonden hem wèl op de plaats op te stellen, waarop hij steeds gespeeld heeft. Het betreft hier ten slotte een clubwedstrijd en geen wedstrijd van een Nederlandsche ploeg, waarvoor misschien proef wedstrijden noodig zouden zijn geweest tusschen de drie candidaten Timmer, Hughan en Van Swoll! Een driekamp, welke op zich zelf uitermate interessant zou zijn. Timmer komt dus zoowel tegen Austin als tegen Avory. Hetgeen ook met Hughan het ge val is, die op de tweede plaats in opgesteld. Dan volgen: Van Swol, Heijnen, Teschmacher, Boon. In de dubbelspelen komen uit: HughanVan Swol, TimmerHeijnen, Teschmacher en Boon. Reserve zoowel voor enkel- als voor dubbelspel is De Brauw. De wedstrijden beginnen morgenmiddag en worden Zondag voortgezet. Er worden 12 enkel spelen en 9 dubbels gespeeld. Voorts, als één der veteranen-partijen (de andere hangen van de supporters van Cambridge afdie tusschen beide aanvoerders: prof. Grundell Punnett en mr. C. Punt. „Tel." BILJARTEN. DRIEBANDENKAMPIOENSCHAP LEIDSCHE BILJARTBOND. Gisteravond werden de wedstrijden voortgezet voor het driebandenkampioenschap, waarvan de uitslagen waren: T. d. B A. Verstraaten N. N. E. Bakker E. Bakker T. d. B. 14 30 51 51 0.274 0.588 17 47 2 0.361 30 47 3 0.638 30 67 4 0.447 16 67 2 0.238 A. Verstraaten N. N. ZEILEN. DE HOLLAND WEEK. De inschrijvingen voor het Loosdrechtsche deel. Het Loosdrechtsche deel van de Holland week wordt op 5. 6 en 7 Augustus a s. gehouden. De inschrijvingen voor deze wedstrijden zijn zeer belangwekkend. In de internationale groeps wedstrijden der sharpies komen Aegir, Amster dam. Loosdrecht en de Norddeutscher Regatta Verein uit. De bezetting van de starklasse is buitengewoon goed. We zien bij de buitenlan ders o.m. dr. P. Hansohin met zijn „Mueggel". Deze zal zeker een der zwaarste concurrenten der Hollandsche deelnemers zijn. Ook de Inter nationale sharpieklasse is zeer goed bezet, ter wijl het aantal booten voor de b-klasse zoo mogelijk nog grooter is. Trouwens ook de Noord-Nederlandsche 16 M2. klasse is sterk ver tegenwoordigd. evenals de 12-voetsJollen. Tal rijke B.M.tjes zullen de Loosdrechtsche plas sen doorklieven. Ook voor de pampusklasse blijkt de belangstelling groot te zijn. Het is nu wel duidelijk, dat de Holland-week steeds meer het hoogtepunt van het Nederlandsche zeilsei- zoen gaat worden, waaraan de internationale deelneming voor een belangrijk deel wel niet vreemd zal zijn. 30 47 3 0.638 21 47 4 0.446 Door den heer A. Verstraaten Ls een twee tal extra prijzen beschikbaar gesteld voor die genen, die in de 10de en 15de beurten net grootst aantal caramboles gemaakt heelt. Het programma voor de volgende week luidt: Clublokaal D.O.S., Maandag 1 Aug.: B. de Roo—T. d. B.; J. Th. Beuk—E. Bakker; T. d. B.J. Th. Beuk; E. Bakker—B. de Roo. Donderdag 4 Aug.: A Verstraaten—H. C. Rietbergen: N.N.B. de Roo; H. C. Rietbergen N.N.; B. de RooA. Verstraaten. DUIVENSPORT. „DE BONTE DUIF". Wedvlucht met Jonge duiven vanaf Eindho ven Afstand ongeveer 106 KM. In concours 288 duiven. De vogels werden om 8 uur in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: v. Albada le, 2e, 13c, 16e, 19e, 26e, 29e: R. de Graaf 3e, 4e, 32e. 34e. 39e, 43e: Fa tel 5c. 12e, 17e 57e; Balled 6e. 14e; W. v. d. Sleen 7e. 47e; Gebr. v. d. Oord 8e. 11e. 21e, 24e. 27e. 36e 37e 38e, 40e, 49e, 50e, 54e. 60e; J. v. Hooidonk 9e 31e. 46e; H. v. d. Steen 10e. 42e. 58e, J. Groe nendijk 15e, 22e. 51e, 56e: H. v. Riet 18e. 33e; Rulgrok v. d. Werve 20e, 53e; W. Noordervliet 23e. 48e. 63e; H. van Velzen 25e, 35e; J. Kreke laar 28e. 30e. 55e, 61e. 62e; C. Velthuyzen 41e, 45e, 52e; I. de Graaf 44e, 59e: J. Vliegentharr 64c, 65e. Aankomst eerste prijswinnende duif te 9 uur 40 m. 46 sec.; snelheid 1050 M. per min. Laat ste prdswlnnende duif te 10 uur 13 m. 55 tec., snelheid 802.41 M. per min. Ds. K. K. TROOST. Ds K. K. Troost te Utrecni, em. predi kant van de Geref. Kerk van Naaldwijk viert vandaag zijn 70sten verjaardag. Ds. Klaas K. Troost werd 29 Juli 1868 te Hoogeveen geb. en studeerde aan het Chr. gymnasium te Zetten en aan de Vrije Uni versiteit, waar hij ln 1893 cand. werd. 22 Oct van dat jaar bevestigde wijlen ds. P. Segboer van Zwartsluis hem te Ambt- Vollenhove B. ln zijn ambt. Ds. Troost was de eerste predikant van deze ge meente; 3 jaar heelt hij in deze gemeente gewerkt en eerst het 9e beroep dat naar Naaldwijk aangenomen. Daar deed hij 1 Nov. 1896 zijn intrede na tevoren te zijn bevestigd door wijlen ds. F. A, Heijden van Wassenaar, sprekende over Joh. 5 39. Onder leiding van ds. Troost is de kerk van Naaldwijk tot grooten bloei gekomen. In 1910 ging het stuk van Wateringen er af en in 1923 het deel van Honselersdijk en thans telt de gemeente van Naaldwijk weer bijkans 1600 zielen Tijdens zijn ver blijf in Naaldwijk bedankte ds. Troost voor zes beroepen en voor een aanzoek als miss. predikant te Wonosobo. Vanwege de clas sis Den Haag was ds. Troost met. verschil lende deputaatschappen belast. Hij was permanent voorzitter van de Westlandsche Uniedagen en stichtte in de mobilisatie- dagen een militair tehuis te Naaldwijk. De Chr. Mil. actie heeft altijd zijn groote sympathie gehad en de 70-jarige maakte ook eenigen tijd deel uit van het bestuur van het Prov. Verband Zuid-Holland van Pro Rege. Daarnaast had hij ook zitting in de Gew. Landstormcommissie. Ds. Troost die ook van 19081914 en van 19311927 bestuurslid is geweest van de Unie „Een school met den Bijbel" schreef ln de Westl. Kerkbode „Brieven aan Johannes". Ds. Troost had ook zitting in de examencom missie van den Schoolraad. Na precies 37 jaar de kerk van Naaldwijk te hebben ge diend verkreeg ds. Troost eervol emeritaat en vestigde zich metterwoon te 's Graven- hage, welke woonplaats hij later met Utrecht verwisselde. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. BOKSEN. Het wereldkampioenschap middengewicht. Hostak mag den titel niet voeren. - *vlluvl LUv V I CUgUCi hari j terugweg op de kolosalc Rijnbrug W-«Se ®ntmoeting plaat-s met het 4 R.I. uit 1 Wij hieven natuurlijk een hoeraatje Voor onze stadgenooten aan. On j viauguuuuicii aan. P de helling van de Rijnbrug zagen wij SCHAKEN. L.S.C. (LISSE). De uitslag der 7e ronde om het Zilveren Paard is: Groep I: C. van der LipF. van Rijk uitge steld; C. Markusse—J. Brauckman V6la; H. T. Lamers—J. Th. Koppen 10; J. G. Snel— P. Boogerd 1—0. Groep II: G. ZeestratenH. Gillams 1—0; H. van Diemen—M. Kuipers afgebroken; H. v. WamelM. de Blieck 10; P. G. Mijland J. Boogerd 0—1. WATERPOLO. POELMEER—L.Z.C. Hedenavond te kwart over acht wordt ln do zweminrichting Poelmeer gespeeld de wedstrijd Poelmeer I—LZ.C.*I voor de competitie 2de klas K.N.Z.B. Van Klaveren geheel buiten beschouwing. Gisteren is gemeld dat de Amerikaan Freddie Steele verloren heeft van zijn landgenoot A. Hostak. die daardoor Wereldkampioen in het middengewicht werd. Dit bericht heeft gisteren te Rotterdam reeds heel wat schrik teweeg gebracht, omdat er on derhandelingen gevoerd werden voor een ont moeting om het wereldkampioenschap tusschen Van Klaveren en Steele, terwijl daar van een match SteeleHostak niets bekend was. Men besloot nu direct te trachten een match Van KlaverenHostak te organlseeren. Inmiddels lezen wij in de „Daily Express" dat Hostak slechts enkele uren pleizler van zijn titel heeft gehad. Immers Steele was reeds her haaldelijk uitgedaagd door den Amerikaan Apostole doch hij heeft die uitdaging nooit wil len aanvaarden. In verband daarmede heeft de boks-commlssle van den staat New York ver klaard dat Hostak geen recht op het kampioen schap heeft. De titel is derhalve vacant ver klaard! Apostole zal nu eerst boksen tegen Corbett San Francisco) en de winnaar van die ontmoeting krijgt toestemming om een titel gevecht te leveren tegen Hostak, die door Jack '"emp cv een der beste boksers genoemd wordt, -elke hij ooit gezien heeft. Over Van Klaveren wordt niet gesproken! Ds. D. v. DIJK. A.s. Dinsdag viert de nestor van de pre dikanten van de Geref. Kerk van Gronin gen ds. D. v. Dijk, zijn zilveren ambts jubileum. Douwe van Dijk werd 17 Dec. 1887 te Bllja geboren Met zijn 5 broers werden allen opgeleid voor predikant of onder wijzer. Zijn moeder was een zuster van wijlen prof D. K. Wlelenga. De jubilaris bezocht te Kampen het gymnasium en studeerde aan. de Theol. School aldaar om ln 1913 candidaat te worden en 3 Aug. van dat jaar door wijlen prof. dr. H. Bouwman van Kampen te Knijpe ln zijn eerste gemeente te worden bevestigd, waaraan de jubilaris zich ver bond sprekende over 2 Cor 4 5 In 1917 vertrok ds. v. Dijk naar Uithuizen welke standplaats hij 22 Aug. 1920 met zijn tegenwoordige verwisselde waaraan hij zich verbond met Matth. 20 28 Ds. v. Dijk ls in de wereld der Geref. predikanten een vooraanstaande figuur. In zijn woon plaats heeft hij meegewerkt aan maat schappelijk hulpbetoon en de reclassee- ring. Voorts is hij scriba van de classis Groningen, lid van het moderamen van de Part. Synode en deputaat ad. art. 25 K.O.. lid van het moderamen van deputaten der Soembazending, voorzitter van de Geref. Evang. onder schippers „Het Anker", vice- voorzltter van het hoofdbestuur der Geref. Ver. voor Drankbestr., voorzitter van den Prov. Gron. Bond en eere-voorzitter van de afd. Groningen dezer vereeniging, be stuurslid van de afd. van Patrimonium, bestuurslid van de Openbare Leeszaal, idem van de Ver. van Predikanten van de Geref. Kerken en van de Groninger Geref. Predikantenvereeniging, bestuurslid van de reünisten-organisatie „F.Q.I." te Kampen en voorzitter van den kring Groningen De jubilaris is medewerker aan de Gro ninger Kerkbode, de Bazuin, de Reformatie Het Anker, Geref. Mannenblad en Opgang en heeft meerdere preeken en brochures in het licht gegeven, terwijl hij door zijn lezingen, waarvan er tal in het Friesch ge houden worden, een populaire persoonlijk heid ls geworden. 14 en 15 Sept. as. zal het feest van ds. v. Dijk door de gemeente worden gevierd en 15 8ept. zal de jubilaris een gedachte nisrede uitspreken. De jaarlijksche zitting. In de te 's-Gravenhage voortgezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de vice-president rap port uitgebracht over het onderzoek van de registers der inkomende en uitgaande stukken. Het aantal ingekomen stukken bedroeg over '37 totaal 2307 en. het aantal uitgaande stukken 2330. Van een en ander is een klapper aangelegd. De Synode be tuigde den secr. dank voor zijn accuraten arbeid. Hierna kwam aan de orde het verslag van de kerkelijke hoogleeraren aan de Rijksuniversiteiten over den cursus '37-'38. aat een overzicht geeft van den stand van het aantal theol. studenten aan deze hoogescholen. Leiden schreef 127 studen ten w.o 12 vrouwelijke; Utrecht 248. w.o. 7 vrouwelijke; Groningen 71. w.o. 4 vrou welijke. De lijst van de in de e.v. academischen cursus door de zes kerkelijke hoogleer aren te houden colleges voor de drie uni versiteitssteden werd door de Synode goed gekeurd. Het verslag werd door de Syno de met een woord van dank jegens de kerkelijke hoogleeraren voor hun betee- kenisvollen arbeid goedgekeurd. Namens de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen rapporteerde prof. dr. L. Th. Haitjema van Groningen over een door de classis Den Haag ingediend voor stel tot wijziging van art. 49 van het alge meen reglement dat men aldus wil doen iuiden: „Ieder prov. kerkbestuur kiest zich uit de predikanten in zijn midden een president, een vice-president en een secre taris". Hoewel in de commissie een enkel lid wel voor deze wijziging gevoelde, was de commissie toch eenstemmig van oor deel dat in dit tijdsgewricht deze wets wijziging niet aan de orde moet worden gesteld. De commissie wees er op dat dit voorstel ontijdig is, wijl het reorganisatie- ontwerp dat thans kerkelijk aan de orde is. in art. 51 van het nieuw ontworpen reglement de door de voorstellers begeer de voorziening beoogt, terwijl anderzijds een gunstige consideratie op de wijziging van art. 17 van het reglement voor kerke lijke opzicht en tucht te verbinden met een nieuw voorstel tot wetswijziging dat liet zinvolle van een wijziging van art. 17 ten eenenmale te niet doet. wat wonder lijk aandoet. Overeenkomstig het voorstel der commissie verwierp de Synode niet aigemeene stemmen dit voorstel. Prof. dr. Haitjema bracht vervolgens opport uit over een voorstel van ds. J de Vlieger Ned. Herv. predikant te Wadenoyen in betrekking tot de kwestie van „toezeg- ging van beroep" en het veranderen van verschillende wetsartikelen. De rapporteerende commissie is van oordeel dat wat ds. Vlieger wenscht geen aanbeveling verdient wijl zij van de or- iuiste veronderstelling uitgaan als zou in de 2e alinea van art. 59 van het reglement op de vacaturen gedoeld worden op wat m de wandeling populair genoemd wordt „toezegging van beroep", terwijl toch ken nelijk op een volledige beroeping wordt gedoeld, waarbij alleen de toezending van den officieelen beroeplngsbrief om een bijzondere reden wordt opgeschort Gehoord de conclusie van het rapport wordt besloten op de voorstellen van ds. Vlieger niet in te gaan Dr. W. H. Weeda van Ooster'and bracht iiierna verslag uit over oe persoonlijke kerkvisitatie-1937. in de prov Utrecht, waai 16 gemeenten werden bezocht, ds J. G. v. Reeuwijk var. Amsterdam deed dit ovc; Frie.na.id waa- -14 -emeenl -n vr ijen bezocht. Over beide rapporten ont spon zich een breede discussie die tot het besluit leidde over sommige zaken nader met de desbetreffende classicale besturen nader schriftelijk van gedachten te wis selen. De president begroette met een enkel woord op deze zitting ds. Ed. B Irish, die de Algemeene Synode van de Herv. Kerk ln Noord-Amerika vertegenwoordigde In verband met het feit dat een Synodus contracta moet worden gehouden en en kele commissies vergaderen moeten, ver- caagde de president de zitting tot heden morgen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11