BUITENLAND ELTAX 666 Lord Halifax in het Britsche Hoogerhuis LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 Juli 1938 De strijd in het Verre Oosten OUWEHAND's DIERENPARK VISSCHERIJ-BERICHTEN Hij onderstreept de verklaring van Chamberlain SPORT ICUEEP/ TJDINCEM DE ALGEMEENE TOESTAND. Het vraagstuk van Tsjecho- Slowakije. Wiedemann morgen weer in Londen. Nader blijkt dat hetgeen gepubliceerd is over het nationalistische statuut van Tsje cho-Slowakije een onbescheidenheid is ge weest. evenals destijds geschiedde bij het memorandum der Sudeten - Duitschers. Vooral nu door de komst van Runciman nog niets in kruiken en kannen is. Voor de Duitsche pers geeft een en ander echter aanleiding om den grondslag van dit instituut voor onderhandelingen af te wijzen. Zoo schrijft de .Deutsche Diploma- tisch-politische Korrespondenz": Deze ontwerpen komen in de essentieele deelen overeen met reeds vroeger ontvan gen aankondigingen, die reeds voorwerp zijn geweest van een gerechtvaardigde cri- tiek der Sudeten-Duitsche partij. De vriendschappelijke vermaningen van an dere regeeringen hebben dus klaarblijkelijk geen wijziging van het standpunt der Tsjecho-Slowaaksche regeering ten op zichte van het probleem als geheel tot stand kunnen brengen. De ontwerpen trachten onder een over vloed van bestuurstechnische details, waar van enkele overigens eerder een achteruit gang schijnen te beteekenen, het feit te verbergen, dat de Praagsche regeering niet van zins is met de principieele eischen der Sudeten-Duitsche partij en van de andere nationaliteiten rekening te houden. Er komt noch een erkenning van de Sudeten- Duitschers als reehtsgdijk staatsvolk, noch toekenning van het karakter der rechts persoonlijkheid aan de Duitsche volksgroep en in verband daarmede van zelfbestuur op het aaneengesloten door Duitschers be woonde gebied in voor Weliswaar wordt nog de aanduiding na- tionaliteitenstatuut" gehandhaafd, maar in het zesde en in het zevende hoofdstuk komt bij de formuleering der cultuurrech ten duidelijk tot uitdrukking, dat Tsjechen en Slowaken moeten doorgaan voor de eerstgerechtigde staatsdragende volken, terwijl de andere volksgroepen, dus ook de Duitschers. aangeduid worden als „minder heidsnaties". welker rechten volgens een bevolkingssleutel aan de rechten der Tsje chen en Slowaken aangepast en dienover eenkomstig toegemeten worden. Ook op het gebied van de officieele taal is het begrip van de „minderheidstaal" oe- houden en ondanks eenige concessies, is de principieele plaats op den tweeden rang dier minderheidstaal gehandhaafd. Een eenheid vormend Duitsch bestuurs-1 gebied is in de ontwerpen niet opgenomen. Men moet zich afvragen, aldus tenslotte de .Deutsche Diplomatisch-politische Kor respondenz", waarover Hoclza dan met de vertegenwoordigers der Sudeter.-Duitschers en der andere nationaliteiten nog wil onderhandelen, wanneer zijn tot dusverre opgestelde ontwerpen zoo grondig den wil missen tot begrip voor hun wenschen en eischen. In Sudeten-Duitsche kringen verklaart men verder, dat de taak van lord Runci man door de publicatie van het statuut, die in een nauw met den minister-president verbonden blad is geschied, aanzienlijk be moeilijkt is. Wil men van Duitsche zijde reeds pressie oefenen voor en aleer Runciman nog te Praag is, in de hoop. dezen aldus te be wegen, verdere concessies voor te staan? Intusschen heeft lord Halifax in het Britsche Lagerhuis de rede van Chamber lain in het Lagerhuis op enkele punten nog aangevuld zonder echter aan de strekking ook maar iets te wijzigen. Integendeel. Ha lifax' rede bevestigde Chamberlain's ziens wijze voikomtr. President Benesj heeft gisteren den Duitschen gezant. Eisenlohr, ontvangen. Vandaag zal Eisenlohr door Hodza ontvan gen worden. De .Daily Mail" bericht, dat de ver trouwensman van den Fuehrer, kapitein Wiedemann, morgen opnieuw naar Londen zal komen met een boodschap van Hitier voor Chamberlain. Het blad voezt hieraan toe, dat de boodschap vermoedelijk een grondslag voor onderhandelingen tusschen Engeland en Dultschland. om te komen to; een luchtvaartverdragzal bevatten. Deze tweede reis van kapitem Wiedemann is geregeld door bemiddeling van de Duit sche ambassade te Londen en Chamberlain heeft zijn vertrek naar Schotland voor tacantie hierom uitgesteld. ENGELAND. HET PARLEMENT OP RECES. Het Hoogerhuis over de vluchtelingen. Het Engelsche parlement gaat morgen op reces tot 1 November, tenzij zich on verwachte gebeurlijkheden zouden voor doen. Een motie van Chamberlain, beoogende de parlementaire commissie van onder zoek naar de wet op de officieele geheimen in staat te stellen haar werkzaamheden voort te zetten tijdens de parlementsva- cantie. is door het Lagerhuis aangenomen. In het Hoogerhuis is o.m. het vraagstuk der vluchtelingen aan de orde gekomen. Verscheidene sprekers stelden streng de nationaal-socialistische vervolging van niet-Ariërs aan de kaak. welke een vlek moet blijven op de eer van het Duitsche ras en een tegenstelling vormen zoowel met Groot-Brittannië als met Amerika. Ter beantwoording van de sprekers ver klaarde Lord Plymouth, dat dit onderwerp een zaak van de grootste en van onmid dellijk belang is en dal het Britsche volk te allen tijde de grootste bezorgdheid heeft getoond te dien aanzien. De moeilijkheden zijn maar al te duidelijk. Allen zijn diep geroerd, aldus Lord Plymouth, door de zoo juist gehoorde redevoeringen. Spr. kon het Huis de verzekering geven, dat de regeering de grootste aandacht zou schenken aan hetgeen gezegd is en dat zij wenschte behulpzaam te zijn bij het zoe ken van een oplossing voor dit zeer moei lijke probleem. Sprekende over de conferentie te Evian vermeldde Lord Plymouth in het bijzonder de resolutie, waarin het be ginsel is vastgelegd, dat, willen de toe- vluchtslanden een ordelijke oplossing vinden, zij de medewerking moesten hebben van de landen van herkomst en dat de onvrijwillige emigranten het recht behoorden te hebben hun eigen dommen en bezittingen met zich me de te nemen. Spr. achtte het volstrekt duidelijk, dat, tenzij deze medewer king verkregen zou worden, dit pro bleem, dat toch al moeilijk is, ontzag lijk veel ingewikkelder en mogelijk zelfs onoplosbaar zou worden. Wij hopen derhalve ten zeerste, aldus Lord Plymouth, dat de landen van her komst zullen helpen by het tot stand ko men van omstandigheden, waaronder de emigranten kunnen gaan leven in andere landen met eenig vooruitzicht op succes. TS JECHO-SLO W AKI JE. Het proces Eger. Gisteren is voor de militaire rechtbank te Pilsen verschenen de politieman Koran- da, die in den nacht van 21 Mei op een weg bij Eger twee Sudeten Duitschers ge dood heeft, die lid waren van dc partij van Henlein. Het officieele communiqué, dat dien dag werd gepubliceerd, is in de acte van be schuldiging opgenomen. Volgens dit com- r.uniqué sommeerde de politie-agent de motorrijders in het Tsjechisch en in het Duitsch stil te houden. Het drama speelde zich af des nacht om kwart over drie. In plaats van gehoor te geven aan de somma ties, reden de motorrijders in volle vaart op den agent af. Deze vuurde daarop. De acte van beschuldiging vermeldt dan verder, dat de patrouille, waartoe dc agent behoorde, bevel had gekregen, den weg van Franzesbad te bewaken, voertuigen aan te houden en zich van de wapens te bedie nen. wanneer aan sommaties geen gevolg werd gegeven. De procureur was van meening. dat de beklaagde gehandeld heeft zonder alle voorzorgsmaatregelen te nemen. Dc be klaagde hield zijn onschuld staande. Koranda legde een verklaring af, waarin hij uiteenzette hoe hij geschoten heeft en hoe hij trachtte het voorwiel van het mo torrijwiel onder vuur te nemen, zoodat zijn geweerschot slechts bij ongeluk de motor rijders heeft geraakt. Hij wees er op, dat na de eerste sommatie de beide motor rijders zich hadden omgekeerd en hem hadden bespot. Een deskundige toonde vervolgens aan, dat de agent, die voor de eerste maal een geweer hanteerde, zeer gemakkelijk ver keerd kon richten. Tusschen den verdediger van den be klaagde en den advocaat der slachtoffers ontstond vervolgens oneenigheld, waarbij de Duitsche advocaat den Tsjechischen be- leeaigde De voorzitter richtte vermanin gen tot den Duitschen advocaat. Een getuige verklaarde, dat hij de po- lil iepatrouille op een honderdtal meters afstand had gezien en dat het onmogelijk is. dat de beide motorrijders den agent niet hebben opgemerkt. De Duitsche advocaat verzocht in ver band hiermede de bewoners van de huizen tegenover de plaats van het incident als getuigen te hooren. doch de rechtbank weigerde hierop in te gaan. De zitting werd dan sine die geschorst, om een reconstructie van het gebeurde te Eger mogelijk te maken. Koranda is op vrije voeten gesteld. VEREENIGDE STATEN. Bureau voor intellectueele samenwerking. In toepassing van de onlangs aangeno men wet heeft Cordell Huil medegedeeld, dat bij het departement van buitenland- sche zaken een nieuwe afdeeling is inge steld, welke speciaal belast is met de rege ling van de intellectueele en artistieke be trekkingen rusichen de Vereenigde Staten en andere landen. Deze afdeeling zal zich bezig houden met het uitwisselen van professoren en studenten. Door het aannemen van genoemde wet wilde het congres voorkomen, dat zekere Europeesche ideologieën de Vereenigde Staten en Zuid-Amerika binnendrongen. PALESTINA^ De terreur duurt voort. De onrust in Palestina duurt voort en neemt langzaam het karakter van een burgeroorlog aan. Te Haifa heeft de Ara bische bevolking wederom een aantal Joodsche winkels in brand gestoken, bom men geworpen in de Joodsche wijken en Joden mishandeld. Een aantal wegen werd onbegaanbaar gemaakt, o.a, de weg van Jeruzalem naar Nabloes over een lengte van acht kilometer. Op den weg van Jeru zalem naar Tel Aviv werden verscheidene voertuigen aangevallen. Een passagier van een Joodsche autobus werd betrapt op het oogenblik. dat hij een bom wilde werpen ir. de Arabische stad Ramleh De Joodsche nationale raad heeft een oproep gepubliceerd om een burgerwacht te vormen De eerste oproep van deze bur gerwacht betrekt thans in den nacht de wacht in het gebied Sharon D. N. B. meldt uit Jeruzalem, dat een groep van 150 Arabische vrouwen te Jaffa zich naar den districtscommissaris bege ven heeft om te protesteeren tegen de ge beurtenissen in Jeruzalem. De politie deed vergeefsche pogingen om de vrouwen er toe te brengen van hun plan af te zien. Nadat zij bij den districtscommissaris ge weest waren begaven zij zich naar dc be graafplaats. Onderweg sloten zich steeds meer mannen en vrouwen bij den stoet aan. Ten slotte meest de politie krachtig optreden cm den stoet uiteen te jagen. Zeven Arabieren werden gewond; vijf daar van vrij ernstig. De staking der Arabieren in heel Palestina duurt voort. Uit St. Jean d'Acre wordt gemeld, dat sjeik Asdoe Rahim, de imam van de groo- te moskee door schoten om het leven is gebracht. Dit is de tweede aanslag op een leider van de Mohammedaansche geeste lijkheid in Palestina, Naar men zich her inneren zal. heeft de imam van de Omar- moskee te Jeruzalem onlangs onder de zelfde omstandigheden den dood gevonden Verkoop van spoorwegen? Een vertegenwoordiger van de regeering van Tsjang Kai Sjek heeft onderhandelin gen aangeknoopt met sir Geoffrey Stafford Northcote, den gouverneur van Hongkong, over den afstand van het Chineesche deel van den spoorweg Kanton-Kauloen, van Kanton tot Sjoemtjoen, welke stad grenst aan het Britsche pachtgebied Deze lijn heeft een lengte van ongeveer 89 mijl De correspondent van de „Nitsji Nistji Sjim- boendie dit bericht meldt, seint verder uit Hongkong, dat niets bekend is om trent den prijs, die bedongen wordt door de regeering van Tsang Kai Sjek. Het is ech ter zeker, dat de voorgestelde transactie beoogt, fondsen bijeen te brengen voor den aankoop van meer oorlogsleveranties uit Brittannië en tevens ten doel heeft den spoorweg KantonKauloen te behoeden tegen Japanschen luchtaanvallen. De correspondent wijst er echter op, dat Engeland niet alleen zou bloot staan aan critiek wegens schending van het negen- mogendhedenpact, maar het resultaat zou verbeuren van zijn samenwerking met Ja pan tot behoud van zijn belangen in Noord China, wanneer het zoo'n doorzichtige transactie met het regime van Tsjang Kai Sjek afsloot. Voorts schrijft dc correspondent, dat klaarblijkelijk plannen ontworpen zijn door Tsjang Kai Sjek voor onderhandelingen met Frankrijk over afstand van den Soen- ntng-spoorweg in de provincie Kwang- toeng, van Tausjan tot Kongmoen, een lengte van 158 k.m. De RussischJapansche grens. Gisteravond is door het Japansche mi nisterie van buitenlandsclie zaken een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de Japansche regeering le vendig belang hecht aan een definitieve vaststelling van de grenslijn tusschen Mandsjoekwo en sovjet-Rusland, in het bij zonder in het oostelijk gebied tusschen het meer Khanka en de rivier Toe Oenmen. In het document wordt een historisch overzicht gegeven van de onderhandelin gen, die gevoerd zijn tusschen Moskou en Tokio sedert verscheidene jaren over dit onderwerp en wordt gewezen op de ongun stige houding, die de sovjets hebben aange nomen, Er wordt geen enkele rechtsstreek- sche toespeling op de affaire van Tsjang Koe-Feng gemaakt. Evenmin wordt gezegd of Japan op het punt staat, nieuwe voor stellen te doen voor een regeling der re cente incidenten en vaststelling van de grens. Intusschen geeft Moskou een tegen spraak van de gisteren vermelde nieuwe incidenten. De strijd bij Kioekiang. De Japansche troepen hebben de Chinee sche stellingen ten zuiden van ae Jangtse tusschen Hoekau en Kioekiang bezet en de forten aan de samenvloeiing van het Poyangmeer en de Jangtse Ingenomen. In deze forten zijn vierhonderd Chineeezen gesneuveld. GRIEKENLAND. Geheime organisatie ontdekt. De politie heeft een geheime organisatie ontdekt, welke verbonden is met de vierde internationale. Tien personen werden ge arresteerd en een groote hoeveelheid materiaal werd in beslag genomen. MEXICO. De onteigening van de petroleumvelden. Tijdens een lunch aangeboden aan de vertegenwoordigers van de pers, heeft pre sident Cardenas herhaald, dat de politiek van de Mexicaansche regeering is. de dl- j piomatieke betrekkingen niet te hervatten, wanneer Engeland het initiatief niet neemt Hij verklaarde verder dat de scha- delooss.ell ng door de maatschappijen ge ïncasseerd kan worden Indien het aanbod niet wordt aanvaard zal een chèque worden gedeponeerd bij een bank. Indien de druk van het buitenland voortduurt zal Mexico zich genoodzaakt zien zijn petro leum te verkoopen, zonder rekening te houden met de politieke inzichten van den kooper. .Niets kan ons thans nog schelden, lie veling. In het Britsche Hoogerhuis heeft lord Hallfax een rede gehouden. Hij zeide o.a.: Ik kan het Huis verzekeren, dat wij volstrekt bereid zijn tot en in feite reeds bezig zijn met het overwegen van een mogelijk voor ons open staan de actie in het Verre Oosten, wan neer wij niet de passende consideratie krijgen voor de belangen, die wij het recht hebben in China te beschermen. De Volkenbond. Wat den Volkenbond betreft, zeide hij: de Volkenbond staat heden ten dage, naar mijn meening, voor de noodzakelijkheid een beslissing te nemen, die van invloed zal zijn op zijn geheele toekomst. Wan neer ik dacht, dat het uit was met den Volkenbond, zou ik een pessimist zijn. In deze zaak echter geloof ik niet, dat het het menschelijk vernuft te boven gaat, middelen te beramen, waardoor de idealen van den Volkenbond worden behouden en, terwijl aan den eenen kant zijn practische beperkingen erkend worden, aan den an deren kant de weg wordt open gehouden om thans en in de toekomst het meest volledige gebruik te maken van zijn on metelijke potentialiteiten als instrument voor den vrede. Het zij mij vergund de principes vast te leggen, die aan een zoodanige oplossing ten grondslag moeten liggen. Het eerste doel van den Volkenbond Is het voorkomen van oorlog Dit is een ne gatieve wijze van uitdrukking. De positie is, dat de Volkenbond de middelen behoort te verschaffen om lederen staat een ge wettigd excuus te ontnemen zoo er ai een gewettigd excuus bestaat om zijn toevlucht te nemen tot geweld. Daarom moeten wij alles doen wat wij kunnen voor de vestiging der heerschappij van het recht door versterking der machine rie, door bestudeering van en uitspraken in geschillen en wij moeten middelen zoe ken om de mogelijke oorzaken van ge schillen uit den weg te ruimen en een on rechtvaardigheid te herstellen door het ventileeren van grieven en door een ac tieven druk der openbare meening. Wij hebben allen voortdurend gezegd, dat menschelijke zaken nooit statisch kunnen blijven, maar de verandering, die zoowel natuurlijk als juist kan zijn, moet uitgevoerd worden door vreedzame midde len, wil niet de genezing tienduizend maal erger zijn dan de kwaal. Groot-Brittannië heeft zijn woord gege ven om te trachten deze beginselen daad werkelijk te maken en wij houden ons aan die verplichting tot het uiterste van ons vermogen. Spanje en het Italiaansch accoord. Inzake Spanje zeide lord Halifax, dat de regeering de niet-inmengingspolltiek vlbrt- zet. Vervolgens sprak Halifax over de Britsch- Italiaansche betrekkingen in dezelfde be woordingen als Chamberlain. Nooit, zoo voegde hij er nog aan toe, hebben wij onzen spijt verheeld, dat de onderteeke- ning van het accoord niet een verbete ring der Fransch-Italiaansche betrekkin gen ten gevolge heeft gehad want een der voornaamste doelstellingen van het ac coord was een atmosfeer van vertrouwen in de Middellandsche Zee te scheppen. Zoolang niet de Fransch-Italiaansche be trekkingen weder een hartelijk karakter hebben gekregen, kan dit groote doel niet als bereikt worden beschouwd. Het kan zijn, dat er sterke krachten in de wereld zijn, die niet willen zien, dat de oude vriendschap tusschen dit land en Italië wordt hersteld. Er worden boosaardige veronderstellin gen geuit, dat het accoord beoogt, de spil Berlijn-Rome losser te maken. In andere kringen zinspeelt men er op. dat het wer kelijke doel is: een wig te drijven tusschen de Fransche en de Britsche regeering. Laat ik het ronduit zeggen: een politiek, die gegrond is op de hoop, een wig te drijven tusschen Berlijn en Rome, zou even vruchteloos zijn als een poging, ver deeling te zaaien tusschen Parijs en Lon den. Indien er vijandige krachten in het spel zijn, is het belangrijk, dat noch wij. r.och de Italiaansche regeering, afgebracht worden van ons voornaamste doel, ons nieuwe accoord van kracht te doen wor den. Tsjecho-Slowakije. Ten aanzien van het Tsjecho-Slowaak sche vraagstuk herhaalde Halifax de kern van Chamberlain's verklaring met betrek king tot Runciman en voorts zeide hij, te kunnen verklaren, dat de Sudeten-Duit- schers het denkbeeld gunstig ontvangen hebben. Met betrekking tot de positie van Runci man zeide Halifax, dat deze volkomen onafhankelijk is van de Britsche regee ring. Ik heb het hem en allen betrokke nen goed duidelijk gemaakt, aldus Halifax, dat hij geenszins handelde als vertegen woordiger van of namens de Britsche re geering en evenmin eenige verantwoorde lijkheid op zich nam voor de voorstellen, die hij eventueel zou doen. Halifax verklaarde dat, nadat hij aan Runciman den aard van zijn missie duidelijk had gemaakt, Runciman zei de: „Ik begrijp volkomen, dat gij mij midden in den Atlantischen Oceaan in een klein bootje iaat drijven", waarop Halifax had geantwoord, dat dit precies zijn positie was. Van de be handeling van dit probleem, zeide de minister voorts, hangen niet slechts de belangen van Tsjecho-Slowakije, doch ook die van den vTede af. Wij erkennen de rechtvaardigheid en de noodzakelijkheid van een verandering, doch het is niettemin onze wensch, dat deze door vreedzame middelen tot stand komt. Hallfax herinnerde tenslotte aan de jongste rede van Daladier, waarin deze gezegd had niet te gelooven aan de on vermijdelijkheid van een oorlog Ik ben dezelfde meening toegedaan aldus de minister. Halifax zeide verder, dat zijn bespre kingen met Hitiers afgezant Wiede mann strikt vertrouwelijk waren ge weest. Deze besprekingen, die de Brit sche regeering zeer op prijs heeft ge steld, hebben aangetoond, dat beide regeeringen, alle bestaande meenlngs- verschillen ten spijt, alles in het werk stellen om de wederzijdsche betrekkin gen te verbeteren. NAAR RHENEN. Met bezoek aan Rosarium te Doorn en de Pyramide van Austerlitz OP DINSDAG 2 AUGUSTUS a.s. met onze nieuwe luxe Touringcar. Vertrek om 9 uur des morgens. VOLWASSENEN, incl. entrée f2.75 KINDEREN tot 14 jaar, incl. entrée f. 1.50 JUT PLAATSBESPREKEN NOODZAKELIJK 4630 (Iiigez. Mcd.) ATHLETIEK. WEDSTRIJDEN TE AALSMEER. De turnvereeniging „Aalsmeer" heeft het voor nemen op Zaterdagmiddag 20 Augustus a.s. athletiek-wedstrijden voor meisjes en jongens te organiseeren op haar terrein nabij den Machine- weg te Aalsmeer-Oost. VOETBAL. UIT NIEUWVEEN. Zondagmiddag te halfdrle wordt op het ter rein van Nic. Boys de finale gespeeld om den beker tusschen Nic. Boys I en V.D.O. I (Uit hoorn). VLAARDINGEN. 28 Juli. Maatjesharing groen f. 19.7023.00; maatjes haring jong f.17—1740; maatjesharing f. 10.50 16 10; volle haring f.13—13.60; steurharlng f. 9.10—9.20, alles per ton. Totaal verkocht 2500 kantjes. NAGEKOMEN'. Kon. Ned. Stoomb. Mij AGAMEMNON27 Juli van Volos te Klmassl GANYMEDES, uitreis, pass. 27 Juli St. Michaels JUNO, 27 Juli van Candla te Izmir NHKEUS. 27 Juli van Bilbao n. Santander ORION, 27 Juli van Bourgas n. Varna SATURNUS, 27 Juli van Venetië n. Triest. - TELAMON, 26 Juli van New-York n. Curacao TRAJA NUS. 27 Juli van Hamburg n. Amst. ULYS SES, 27 Juli van Lissabon n. Amst. VESTA 26 Juli van Malta te Piraeus. Kon. Holl. Lloyd EEMLAND, 28 Juli van B. Aires te Amst. Mü. Nederland TARAKAN. thuisreis, 28 Juli te Marseille. SOEMBA, uitreis, 26 Juli van Belawan. Holland-West-Afrika Lijn AMSTELKERK, 27 Juli van Hamburg n.. Amst. Halcyon Lijn STAD DORDRECHT, R dam n. Stockholm. 27 Juli uit den N. Waterweg - STAD ZAANDAM, Vlaardingen n. Bilbao, pass. 27 Juli Bevezier. STAD ZWOLLE, naar R'dam, pass. 27 Juli Ouessant. Holland-Afrika Lijn HEEMSKERK, thuisreis, 27 Juli van Dar es Salaam JAGERSFON TEIN. 27 Juli Van Durban n. Lorenzo Mar ques. Holland-O.-Azië Lyn GAASTERKERK, thuis reis. 27 Juli van Genua. MEERKERK, thuisreis. 26 Juli te Kobe SEROOSKERK, thuisreis, 26 Juli van Yoko hama. Holland-Australië Lyn AAGTEKERK. uit reis. 27 Juli van Mormugao ALMKERK, thuisreis, pass. 27 Juli Kaap de Goede Hoop. ENGGANO. uitreis, 27 Juli te Adelaide. Holland-Amerika Lyn DAMSTERDIJK, Paci fic Kust n. R'dam, 26 Juli n.m. te Cristobal. BLOMMERSDIJK. uitreis. 28 Juli te Ant werpen STATENDAM, R'dam n. New-York. 27 Juli van Southampton SPAARNDAM, 27 Juli van Norfolk te Albany ROTTER DAM. loeristenreis. 24 Juli te Leiningrad. BOSCHDIJK, 26 Juli van Houston te New- Orleans. Rott. Lloyd KEDOE. thuisreis, pass. 27 Juli Gibraltar KERTOSONO, thuisreis. 28 Juli v.m. 3 u. te Londen KOTA PINANG. R'dam n. Hamburg, 27 Juli uit den N. Waterweg SIBAJAK, 28 Juli van R'dam te Batavia Mij. Oceaan PHRONTIS. Amst. n. Java, 27 Juli te Liverpool. Kon. Paketv. Mü- BOISSEVAIN. 26 Juli van Batavia n. Kaapstad. Java-China-Japan Lyn TJISALAK. 26 Juli van Shanghae te Hongkong. Java-New-York Lyn TABIAN. 27 Juli van Sabang n. New-York. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER IV. 28 Juli van R'dam te Gravesend DELFS- HAVEN. 27 Juli van Vlissingen n. Stettin SCHELDE, sleepboot, naar Curacao, 26 Juli te Trinidad WESTPLEIN. R'dam n. Oxelo- sund, pass. 27 Juli .Brunsbuttel BUSSTJM. 27 Juli van Rosario te B. Aires SOESTER- BERG. 27 Juli v. Kusiluoto te Veitsiluoto HILVERSUM, 26 Juli van B. Aires te Mar del Plata WOLSUM, 27 Juli van B. Aires naar Bahia Blanca OOSTZEE, sleepboot. 26 Juli van Leixoes n. Maassluis DEN HAAG 27 Juli van Baytown te Hamburg RAPANA, 25 Juli van Malta te Triest ORANJEPOL DER, 27 Juli van R'dam te Londen BARENDRECHT. R'dam n. Abadan. pass 27 Juli Bevezier JONGE JOHANNA. Antwcr- oen n. Alexandrië pass. 27 Juli Bevezier RIJNSTROOM. 26 Juli van Newport te Swan sea JEANETTE, naar Londen, pass. 27 Juli Prawlepoint MAJA. Schiedam n St. KJ' ts. v.o.. pass. 27 Juli Prawlepoint TELA R'dam n. Santa Fé. pass. 27 Juli St Vincent EM- MAPLEIN, R'dam n. Narvik, oass. 2r> Juli Udsirc ALDERAMIN. R'dam n. Kirkenaes, pass. 27 Juli Lodingen MAGDALA. Hatfa n. Pauillac. pass. 27 Juli Gibraltar ANA- STASIA, 27 Juli van Singapore te Saigon. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2