STADSNIEUWS BUITENLAND 79sfe Jaargang WOENSDAG 27 JULI 1938 No. 24028 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week 10.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 mud.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Vergadering te Katwijk aan Zee. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land. zal worden gehouden op Vrijdag a.s. 's middags 2 u. 30 in het Raadhuis te Kat wijk aan Zee. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen 5. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van de Bevrachtingscommissie; 6. Distributie van levensmiddelen in natura; 7. Overneming der Landbouwcrislsmaatre- gelen door belanghebbenden; 8. Jubileum ter toonstelling 30 Augustus—6 September; 9. Rondvraag, 10. Huishoudelijke vergade ring; 11. Sluiting. Overneming der Landbouwcrisismaat regelen door belanghebbenden. Inzake bovenstaand onderwerp wordt voorgesteld onderstaand adres te richten aan Zijne Excellentie den Minister v. Eco nomische Zaken: „De publicaties omtrent het voornemen om de uitvoering der Landbouwcrisismaat- regelen te doen overnemen door de be langhebbenden zelf, hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland met groote ongerustheid en zorg vervuld. De Kamer zou het in dit verband op zeer hoogen prijs stellen, indien Uwe Excellen tie ernstig zou willen nagaan of het niet van het hoogste belang geacht moet wor den: om, als de regeling omtrent de ..produc tie'' van land- en tuinbouwproducten door de belanghebbende land- en tuinbouw organisaties zal worden overgenomen, de regeling omtrent de „verhandeling" dier producten op te dragen aan de organisaties van den handel, en de regeling omtrent de „verwerking" dier producten aan de fabrl- Icantenorganisatles, zulks geheel overeen komstig de door de Regeering zelf ten voor beeld gestelde consumptiemeikregeling om. als het niet mogelijk mocht blijken deze splitsing door te voeren, niet aan één groep toe te staan de levensbelangen der andere groep te regelen; om, met het oog op de rechtszekerheid, geen regelingen té treffen, waardoor het niet langer mogelijk zal blijven, duidelijk vast te stellen wie voor bepaalde maatrege len de volle verantwoordelijkheid moet dragen om, nu voor de landbouwerisismaatrege- len een definitieve regeling dient te worden geschapen, eerst dan daartoe over te gaan, als tegelijkertijd daarbij de rechtspositie van den land- of tuinbouwer, den hande laar en den fabrikant zal zijn vastgesteld, opdat de thans bestaande uiterst gebrek kige rechtsbedeeling door een duidelijke, goed omschreven regeling zal worden ver vangen; om, aangezien de vaststelling van teelt- regolmg en minimum-prijzen, monopolie heffingen, prijsverschillen, vergoedingen voor gepresteerde diensten enz. moeilijk aan de belanghebbenden zelf kan worden overgelaten, mede te deelen, dat de Regee ring voor dergelijke regelingen, die gewoon lijk de levensbelangen van meer dan één groep en zeer zeker in hooge mate het al gemeen belang raken, zelf de volle verant woordelijkheid zal blijven dragen: om. alsdan evenwel aan het bedrijfsleven in zijn velerlei schakeeringen en vele te gengestelde belangen grooten invloed op de te treffen en getroffen maatregelen te geven; om daarbij, zoolang daartoe geen ander en beter plan zal zijn ingediend, bijzondere aandacht te schenken aan het denkbeeld der Leidsche Kamer van Koophandel, om aan landbouw, handel' en nijverheid gele genheid te geven Bureaux voor Controle en Advies, door de Regeering te erkennen, te stichten en om aan deze dank zij de er kenning semi-officieele bureaux goede wettelijke bevoegdheden toe te kennen; om ernstig te overwegen, of. nu de Re geering zoo diep in het maatschappelijk leven moet ingrijpen, niet met gebruikma king van deze denkbeelden een doeltref fende vertegenwoordiging van het zoo sterk in belangensferen gedifferentieerde be drijfsleven bij de Hooge Overheid kan scha pen. die beantwoordt aan de groote nooden en behoeften van dezen tijd; om, als de Landbouwcrisiswet door een nieuwe wet zal worden vervangen, in den naam dier wet tot uitdrukking te brengen, dat het is een wet, welke niet alleen re- de nroductie van, maar ook den han del '.n en de verwerking van landbouw producten. Kamer hoopt, dat Uwe Excellentie het ne Kamer van Koophandel niet euvel zal duiden, dat zij in dezen critieken tiid. nu "yensbelaneen van tal van bedriiven do. u t haar district, on het spel staan, z'ch ve-norlnoft Uwe Excellentie «erbiedia 'e ten spoedigst» het Nederland- syoe bedrii f sloven gerust te -tellen ten aan- •en van de bovengenoemde punten." ZEEVISC1K IN HET GANGETJE. Een eigenaardige en ongewenschte toestand De in uitvoering zijnde werkzaamheden ter overkluizing van het Gangetje hebben een even eigenaardigen als ongewenschten toestand aan het licht gebracht Bij het leegmaken van de smalle gracht vond men ni. op den bodem een groote hoeveelheiddoode zeevisch. zooals groote kabeljauwen, schol, schelvisch enz. Het vermoeden ligt voor de hand, dat deze visch op de Zaterdagsche markt on verkocht is gebleven en door de kooplieden, omdat zij waarschijnlijk anders tóch zou bederven, in de gracht is geworpen. Wij hopen ten zeerste, dat dergelijke handelingen, al worden die in de toekomst als gevolg van de overkluizing op dezelfde plaats onmogelijk, ook elders niet meer zullen worden toegepast. CHR. KNAPENVER. „SAMUËL". De Chr. Geref. Knaper.ver. „Samuël" al hier, is er gisteren per N.ZK. op uit ge weest; per tram naar Amsterdam en van daar per boot nog Marken en Volendam. De regenbuien lieten helaas niet toe, hier lang te verblijven, zoodat de tram weer werd op gezocht om naar de hoofdstad terug te kee- ren. Hier werd nog een interessante rond vaart gemaakt op het Y. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot dezen mooien tocht en voldaan werd de terugreis aanvaard. Jammer dat de regen een geduchte spelbreker was NED. CHR. RADIOVEREENIGING. Excursie van de Leidsche afdeeling. Gisteren hebben de leden van de afdee- ling Leiden der Ned. Chr. Radiovereeniglng met een drietal autobussen een uitstapje gemaakt naar 's-Hertogenbosch en Oister- wijk. Waar het vertrekuur reeds op 7 uur was gesteld, vormde Rotterdam het eerste oponthoud voor het nuttigen van eenige ververschingen. Daarna werd de reis over dé nieuwe Moerdijkbrug voortgezet naar Breda. Na aldaar de lunch gebruikt te heb ben, vertrok men naar 's-Hertogenbosch, waar onder deskundige leiding de mooie kathedraal in- en uitwendig werd bezich tigd. Venvolgens ging de reis naar Oister- wijk en de beroemde vennen. Jammer dat hier de regen spelbreker was, maar op de stemming had het gelukkig geen invloed. In voortreffelijke stemming werd ook de terugreis afgelegd, welke over Utrecht ging, waar werd uitgestapt om gemeen schappelijk het middagmaal te gebruiken. Omstreeks halfelf keerde het gezelschap in de Sleutelstad terug. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: E. A. T. Vermond, Nieuwe Beestenmarkt 14, Leiden; groentenwinkel. Uittredend eigenaar E. A. T. Vermond, Leiden, dd. 1 Juli 1938. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Gez Vermond. Vennooten M. F. Vermond en S, A. Ver mond, Leiden. AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie i bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. MILITARIA. De korporaal-kok Walregt van 6 R.V.A. DevenuTPlaatSt "aar het 11—7 RI' te „,?e korporaal-kok Terwal van 4 R. I. is "Welijk gedetacheerd bij 6 R.V.A. Onder veel belangstelling heeft gister avond in den speeltuin Westerkwartier de prijsuitdeeling plaats gehad aan de kin deren, die Zaterdagmiddag aan den visch- j wedstrijd hebben deelgenomen. De politiebrandweer heeft gisteravond omstreeks 9 uur met één slang op de mo torspuit een brandje gebluscht, dat kwa jongens hadden gestookt in een hoop afval, liggende op het terrein van het voormalige station aan den Heerensingel. De heer C J. Oudshoorn, opzichter hij de Stedelijke Lichtfabrieken alhier, zal 1 Augustus as. den gemeentedienst met pensioen verlaten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Beoordeeling der rede van Chamberlain. Chamberlain heeft gisteren weer een groote rede gehouden over de bultenland- sehe politiek en alle vraagstukken de revue doen passeeren. Men zie voor het uitvoerig verslag hiernaast. Hoofdzaak uit zijn be schouwingen is wel dat ook hij verbete ring in de atmosfeer constateerde, waar van de Engelsche politiek zooveel moge lijk zal trachten te profiteeren. Overigens is het vooral het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije dat algemeen de aandacht trekt. In het Brltsche Lagerhuis is de rede gunstig beoordeeld. Men had den indruk, dat de minister-president een krachtiger houding aannam tegen Italië. Men was van meening. dat hij te verstaan had ge geven, zonder het met zooveel woorden te zeggen, dat het terugtrekken van tiendui zend vrijwilligers uit Spanje alleen niet voldoende zou zijn en dat bewezen moest worden, dat Spanje „geen bedreiging voor den vrede" zou blijven. Het deel van de rede over Tsjecho-Slo wakije is niet zoo goed ontvangen. De meeste leden hoopten, dat de opdracht aan Runciman de oplossing van het vraag stuk van Tsjecho-Slowakije zou vergemak kelijken, doch sommige conservatieve krin gen vreezen, dat Engeland meer dan eerst bij de zaak betrokken zou zijn, wanneer men toch in een impasse zou komen. Volgens de oppositie kan evenwel het woord „bemiddelaar" Duitschland alleen aanmoedigen om zich onverzoenbaar te toonen. Over het algemeen schijnen de parle mentsleden te wenschen, dat de taak van Runciman nauwkeuriger was omschreven. Ook de Brltsche pers deelt dit stand punt. De „Times" zegt o.a.: Runciman be vindt zich in eenzelfde positie als een vertegenwoordiger van den Volkenbond, indien deze in de zaak gemengd zou zijn, hetgeen jammer genoeg niet gaat, aan gezien Duitschland betrokken is bij het conflict. De „Daily Mail" schrijft, dat Europa dui delijk moet begrijpen, dat de tegenwoor digheid van Runciman te Praag Engeland niet verplicht om partij te kiezen in het conflict tusschen Tsjechen en Sudeten. De „Daily Herald" is van meening, dat indien de rol van Runciman moet zijn die van onafhankelijk raadsman, dit zeer goed is. doch wanneer Runciman naar Praag gaat als vertegenwoordiger van een groote mogendheid naar een kleine om dreigend te zeggen: „Wanneer je niet doet wat ik zeg, neem dan de gevolgen", dan is zijn rol minder gelukkig. De Fransche pers is tevreden. De „Figaro" schrijft, dat de Engelschen hebben besloten op tijd in te grijpen en hun goede diensten aan te bieden en Run ciman naar Praag te zenden. Hiermede hebben zij Europa een goeden dienst be wezen. „Le Jour" schrijft, dat. alvorens stappen te doen bij de regeering te Praag, lord Ha lifax met Bonnet heeft gesproken De rede van Chamberlain is een bevestiging hiervan. Het blad acht verder het feit. dat Hodza Runciman als raadsman heeft aanvaard, een bewijs, dat hij van goede trouw is. Leon Blum schrijft in de „Populaire": „Men mag zich niet ontveinzen, dat door het aanvaarden van een raadsman, zooals de Tsjechische regeering zoo wijs heeft gedaan, de regeering het voor zichzelf moeilijk heeft gemaakt, zijn raad in den wind te slaan. Het lot van Tsjecho-Slo wakije en in zekeren zin het lot van Europa, ligt thans in handen van één man. Dit is ernstig. Frankrijk heeft even wel geen reden om aan te nemen, dat Runciman partijdig zou zijn. Frankrijk wil geen gevolgtrekkingen maken: de voogdij, door Engeland op zich genomen, is een garantie en de kans op een over eenstemming is vergroot. „L'Epoque" is van meening, dat men den gang van zaken zonder te groot optimis me, doch ook zonder pessimisme, moet volgen. Duitschland heeft een goede gele genheid zijn goede trouw te toonen. De eerste commentaren in de Duitsche pers geven bliik van een zekere terughou dendheid en een zeker scepticisme Men wijst vooral op het moeilijke karakter van de opdracht van Runciman te Praag. De „Nationale Zeitung" trekt zelfs een vergelijking tusschen den strijd van de nationaliteiten in Palestina en de gevolgen, welke een dergelijke strijd in Tsjecho-Slo wakije zou kunnen hebben Runciman aanvaardt een moeilijke taak. De Sudeten- Dultschers zullen hem erkennen als objec tief deskundige, doch hii mag er niet op rekenen, dat men hem reeds voor het be gin van zijn werk met lauweren omkranst. Hetzelfde kan men zeggen van de coli'iek van Chamberlain die zonder twijfel al zijn persoonlijken invloed en het prestige van het Brltsche rijk wil inzetten om te ko men tot een regeling van het Tsjechische vraagstuk. De .Lokal Anzeiger" schrijf' dat de Britsche min ster-ores'dent zeer voorzich ig is geweest. Runciman za! onafh-ra elvjk van de Britsche regeering optreden Enge'.and heeft onder invloed van de Duitsche hou ding het vraagstuk van de minderheden in Tsjecho-Slowakaije niet op het doode punt willen laten staan. De voorzitter van de parlementaire club der Sudetenduitsche partij, de afgevaardig de Kundt, die naar men weet. de onder handelingen met minister-president Hodza over de Sud.-Duitsche kwestie voert, heeft voor de National-Zeitung een verklaring afgelegd omtrent het standpunt der Su detenduitsche partii ten aanzien van de aan lord Runciman toever'rouwde taak. Kundt verklaart o.m.; wij begroeten iedere persoonlijkheid die op objectieve wijze den toestand bestudeert om tot een posi ieve oplossing bij te dragen. Belangrijk is voor de Sudetenduitschers de vaststelling, dat de betreffende voornemens is niet slechts van de Britsche regeering, doch van iedere andere regeering volkomen onafhankelijk te handelen. Wij zijn bereid om, zooals tot dysver ieder, d'e zich met objectieve oog merken voor de toestanden in Tsjecho- Slowakije interesseert, ons standpunt open. hartig en eerlijk mede te deelen en hem in elk opzicht er bij behulpzaam te zijn, de toestanden in Tsjecho-Slowakije overeen komstig de waarheid te bestudeeren om zich een oordeel als objectief waarnemer en rapporteur' te vormen. BELGIË. Gebruik der talen in het leger. Na met 91 tegen 12 stemmen en 5 stem men blanco het wetsontwerp op het ge bruik der talen in het leger te hebben aan genomen, is de Senaat hedenavond ver daagd tot na de parlementaire vacantie. ENGELAND. I>e gravin van Warwick overleden. In den leeftijd van 77 jaar is overleden de gravin van Warwick. Zij was een intie me vriendin van Koning Eduard VII en van Koningin Victoria. De gravin van Warwick heeft haar le ven aan het socialisme gewijd en o.m. nog tijdens haar leven een haar buitenverblij ven. Easton Lodge in Dunmow (Essex), aan de arbeiderspartij geschonken, welke er een ..college" van maakte. Zij was in 1924 candidate der partij in den kieskring Warwick, doch werd toen door Eeden ver slagen. DUITSCHLAND. Het preekverbod voor Dibelius verlengd. Het preekverbod voor den bekenden pre dikant Dibelius is met zeven maanden ver lengd. RUSLAND. Krylenko „Volksvijand". Na in Januari uit zijn functies van volkscommissaris van justitie te zijn ge zet, is de voormalige procureur van de IU.R.SB.. Krylenko, door zijn opvolger Visjenski, tot „vijand des volks" verklaard. Visjenski beschuldigt Krylenko en de ju risten Patsjoekanis en Tsjeliapof van sa botage van het sovjetrecht. In Januari zal weer een volkstelling worden gehouden. BRAZILIË. Vonnissen in verband met opstand in Mei. De rechtbank heeft thans de voor naamste daders van den aanslag op het paleis van den president op 11 Mei ver oordeeld. De luitenants Fournier en Nas- cimiento werden tot tien jaar opsluiting veroordeeld. BINNENLAND. De wijziging van de Tabakswet; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3e Blad). Congres van den Bond van Huiseigenaren. (Binnenland, 3e Blad). De eerste dag van de Vierdaagsche af- stahdsmarschen. (Sport, 3e Blad). De reünie te Kampen van volontairs van het voormalige Instructie-bataljon. (le Blad). BUITENLAND. Chamberlain over de situatie op buitenL gebied. (Ie Blad). Weer Japansch-Russische grensincidenten. (le Blad). Krylenko tot volksvijand der sovjets ge proclameerd. (Buitenland, le Blad). De rassenleer in Italië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN verwacht Het is te verwachten, dat de storing in het Westen na de tijdelijke opklaring opnieuw den wind zal doen krimpen en de bewolking toenemen en aanleiding zal geven tot opnieuw zwoel weer, met toenemende kans op onweer. ZUID-SLA VIE. Redevoering van Stojadinowitsj. Op zijn reis door Dalmatie is Stojadi nowitsj gistermorgen te Spalato aangeko men. Hij heeft daar een redevoering uitge sproken. waarin hij het accoord tusschen Zuidslavië en Italië ter sprake bracht, waar ran hij zeide. dat het „den vrede aan de Aziatische zee verzekert". Voorts ver klaarde Stojadinowitsj iedere overeenstem, ming met de Kroaten rondom Matsjek toe te juichen, maar op drie voorwaarden, waarover niet kan worden gediscussieerd: erkenning van de monarchie en de dy nastie, eenheid van natie en staat en on mogelijkheid om voor het oogenbik de grondwet te wijzigen. Vervolgens wees hij op de gelijkheid van rechten voor alle Ser- ven, Kroaten en Slovenen. Ten slotte deelde hij mede, dat op zijn laatst over een jaar verkiezingen voor de wetgevende vergade ring zouden worden gehouden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder qetee kt n de week kwartaal No. nbonne tronende (straat) xcenscht het T'1IDSCH DAGBLAD" vanaf m. opqezonden te hebben aan onderstaand adres: teqen vergoedinq van benoodiqde nortokosten-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1