BINNENLAND Het Britsche Koningspaar te Parijs Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Juli 1938 Derde Blad No. 24024 79ste Jaargang Een komisch scenario is schatten waard Borgstellingsfondsen voor den kleinen middenstand. Bij het heengaan van den heer P. Hiemstra. Feesten zonder tal Lebrun begin volgend jaar naar Londen. De resultaten in 1936 en 1937. In No. 2 van de „Verslagen en Mededee- llngen van de directie van handel en nij verheid van het departement van econo mische zaken, verschenen bij de algemee- ne landsdrukkerij te 's-Gravenhage, wor den de onderstaande bijzonderheden over de resultaten der borgstellingsfondsen voor kleine middenstanders in 1936 en 1937 me degedeeld. Op het einde van 1937 waren 32 van de 35 opgerichte fondsen door den minister van Economische Zaken erkend en met de uitvoering van hun taak begonnen. De fondsen in de rayons van de kamers van koophandel te Arnhem, Deventer en Gro ningen waren, hoewel reeds opgericht en bij de rijksregeling aangesloten, nog niet in werking getreden, terwijl de oprichting van een fonds voor de gemeente 's-Gra venhage in het rayon van de kamer van koophandel te 's-Gravenhage geen door gang koii vinden, omdat de raad dier ge meente daartoe geen aanleiding vond. Bedoelde 32 instellingen beschikten per 31 December 1937 te zamen over een kapi- -aal van f. 450.161.73 en een inkomen van f 124.481.47 Het nominaal uitgezette be drag aan borgstellingen bedroeg op het einde van het jaar f. 267.326 08. In totaal werden 36 credieten geheel afgelost en wel tot een bedrag van f. 10.650.45, terwijl op de resteerende posten f. 45.684.47 aan af lossing werd ontvangen. Het werkelijk loo- pende risico bedroeg op gemelden datum derhalve f. 210.991.16. De achterstand in aflossingen en rente beliep f. 6.581.84 of plm. 2' pCt. van het nominaal bedrag der borgstellingen, terwijl de verliezen ten laste van 1937 een bedrag van f. 2.177.39 uitmaakten of plm. 0.8 pCt. van het nominaal bedrag. De onkosten, waar onder de kosten van oprichting, salaris sen, vergoedingen etc. bedroegen totaal f 28.774.05. Het batig exploltatle-saldo der 32 fondsen over 1937 beliep in totaal i 93 530 03 Het aantal bij de 32 fondsen binnenge komen aanvragen bedroeg op ultimo De cember 1937 4307; aan 383 aanvragers werd een crediet verleend, d.i. 20'/, pCt der aan vragen. Het gemiddelde credietbedrag was f. 311.57 en de gemiddelde looptijd 2 jaar- en 4 maanden. Van de voornaamste groepen der aan vragen werd toegewezen: slagers 1331 aanvragen) 36','j pCt. kruideniers 331 24 aard. gr. fruit 233 25 bakkers (230 25'/« nianufactur. (141 20 schilders (132 31 kappers (110 25'/s sigwinkeliers (104 29 Aan deze 8 groepen, in totaal omvatten de 1612 aanvragen of 37 pCt. van het to- t al aantal aanvragen, werden 446 credie ten verleend of 51 pCt. van het totaal aantak Van de 944 gemeenten, gelegen ln de 32 rayons, waren 345 bij ae fondsen aange- siolen. Het aantal inwoners dezer 345 ge meenten bedroeg 5 108.013 tegen 7.040.388 te taal in die districten. In het verslag wordt gewag gemaakt van liet goede resultaat dat door den arbeid der fondsen voor den kleinen middenstand niet het minst op het terrein der sanee ring, is bereikt en waardeering uitgespro ken voor het vele werk, dat belangeloos door commissie- en bestuursleden wordt verricht. Gememoreerd wordt, dat die arbeid dik wijls met vele moeilijkheden gepaard ging, at gevolg veelal van het ontbreken eener administratie en te weinig inzicht bij deze kleine middenstanders in eigen zaak. Alvo- reri tot credietverleening te kunnen over gaan. zagen de fondsen zich dan ook meestentijds genoodzaakt, ten behoeve der i te helpen zaak regelingen te treffen met j crediteuren e.d., opdat een nieuwe zake lijke basis kon worden gevormd, op welke, al dan niet met behulp van een credietje, kon worden voortgebouwd. Bij het sanee- rlngswerk werd in den regel de volledige medewerking van alle belanghebbenden verkregen. Het verslag constateert, dat de borgstel lingsfondsen geleidelijk erkend worden als onpartijdige vertrouwens- en bemiddelings instellingen en op weg zijn, zich een plaats te veroveren in de belangensfeer van den middenstand. Het vertrouwen wordt uitge sproken dat de behaalde resultaten, zoo wel op sociaal als economisch terrein, aan leiding zullen zijn tot daadwerkelijken steun ook van de zijde van hen, die tot nu toe, wellicht uit onbekendheid met deze materie, aan een desbetreffend verzoek geen gevolg hebben gegeven. Zijn levenstaak was gericht op de verbetering van het levenspeil van den landarbeider. Men zou het den heer P. Hiemstra niet aanzien wanneer men hem te Utrecht in het bondsbureau van den Nederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf bezig ziet en de enthousiaste wijze, waarop hij gisteravond na de sluiting van het kantoor eenige persvertegenwoordigers te woord stond, vertellend van zijn leven, geheel gegeven aan de belangen van de landarbeiders, dat hij den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt. De heer Hiemstra werd 4 Augustus 1878 te Huins in Friesland geboren. Zijn vader was landarbeider en zoo werd hij het ook. Hij ging school tot en met zijn 13e jaar en trok daarna met zijn vader naar het land. Leergierig van aard,, deed hij veel aan zelfontwikkeling. Direct reeds in con tact met de hardheid van het leven van den landarbeider, trok hem de strijd om te komen tot verbetering van het levenspeil van den arbeider aan. Zoowel zijn vader als zijn patroon waren lid van den bond voor algemeen kies. en stemrecht, hetgeen voor hem aanleiding was zich ook met de politiek te gaan bemoeien. Op 18-jarigen leeftijd trok Hiemstra als melkknecht naar Duitschland, doch kwam wederom naar Nederland terug om zijn dienstplicht te vervullen. Op 22-jarigen leeftijd ging hij van den landbouw over naar het zuivel bedrijf Hij werd te werk gesteld als derde kaasbereider ln een melkfabriek te Leeu warden. Dit was de aanleiding om zich aan te sluiten bij den bond van zuivel fabriekarbeiders waarvan hij ln 1904 voor zitter en in 1906 vrijgestelde op een salaris van f. 550 per jaar werd. In 1909 kwam de fusie met den landarbeidersbond, waar van hij eerst eenlgen tijd secretaris was, doch daarna tot voorzitter werd gekozen. De bond telde toen slechts 400 leden, hoofdzakelijk in de noordelijke provincies. De staking in 1912 gaf evenwel den door slag. Door het succes, dat werd bereikt in het dorp Usquert, waarbij het loon werd gebracht van 80 op 90 cent per uur, nam het ledental van den bond spoedig een groote vlucht. Om ln den lande met meer vrucht te kunnen arbeiden werd het bureau van den ■bond in 1921 overgebracht naar Utrecht. Voor den heer Hiemstra beteekende dit een belangrijke overgang. In 1912 was hij immers raadslid gewor den van de gemeente Leeuwarden. In 1913 werd hij lid van de staten van Friesland en in 1917 werd hij de eerste socialistische wethouder van Leeuwarden. Dit bleef hij tot 1919. want toen deed hij zijn intrede als lid van Ged, Staten. In 1918 werd hij als no. 3 geplaatst op de lflst van Friesland voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer tegelijk met Troelstra en Helsdingen. Toen deze laatste in 1921 stierf kwam Hiemstra in de Tweede Kamer. Door zijn vertrek uit Leeuwarden naar Utrecht brak dus voor den heer Hiemstra een nieuwe periode aan. Hij bleef tot 1937 lid van de Tweede Kamer, doch stelde zich op medisch advies daarna niet meer beschikbaar. Hij werd toen voor dè noordelijke provincies in de Eerste Kamer gekozen. Er is veel verbeterd, aldus verklaarde de heer Hiemstra. voor onze landarbeiders; dat kunnen de ouderen onder hen, die den tijd van 30 jaar geleden nog hebben meegemaakt getuigen. Toch is nog niet het punt bereikt, waarop de landarbeiders recht hebben. Zij hebben het recht op eenzelfde levenspeil als andere arbeiders. Voor alles is noodzakelijk de verbetering van het materieele peil van den landar beider, dan volgt vanzelf ook de verbetering van het moreele peil. Ook in dat opzicht zijn de toestanden aanmerkelijk verbeterd. Vroeger of nu, dat maakt een groot ver schil. Thans kennen wij haast geen drank, misbruik meer. De landarbeiders hebben betere woningen en kleeding. Door het aftreden als voorzitter van den bond zal de heer Hiemstra tal van an dere functies, welke daarmede als het ware onafscheidelijk zijn verbonden neerleggen Van de meeste heeft hij reeds afscheid genomen. Uitslui'end zal hij zich nu bepa len tot zijn werkzaamheden als lid van de Eerste Kamer en van Provinciale staten van Utrecht Hij is, zocals hij het zelf noemt, het eerste slachtoffer sinds de bondsraad eenigen tijd geleden besloot ge salarieerde bestuurders bij hun 60-jarigen leeftijd 'e pensionneeren. HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM VAN H.1M. DE KONINGIN. Luchtvaartfeesten op Schiphol. De huldigingscommissie 1938, die de fees ten ln Amsterdam ter viering van het 40- jarig regeeringsjubileum van HM de Koningin organiseert, heeft eenigen tijd geleden tot de K.L.M het verzoek gericht bij die gelegenheid ook op Schiphol vlie"-' feesten te houden. De maatschappij heeft zich in verbin ding gesteld met de gemeente en thans is komen vast te staan, dat er inderdaad op ^chiphol vliegfeesten zullen worden gehou den en wel op 6 en 7 September. Zij zul len georganiseerd worden door de ge meente Amsterdam en dc K.L.M samen Ter voorbereiding van het feest is een werkcomité gevormd. NED. BOND VAN SIGAREN WINKELIERS. De Nederlandsche Bond van Sigarenwin- keliersvereenigingen hield zijn 31e bonds vergadering in hotel de Roode Leeuw te Amsterdam. De vereeniging Amsterdam heette bij monde van haar voorzitter, den heer Rum- menie, het bondsbestuur en de afgevaar digden welkom, waarna de bondsvoorzit ter, de heer Jongejans, de vergadering opende, daarbij opmerkend, dat slechts een stijgende koopkracht de ontvangsten van de sigarenwinkeliers zou doen toene men en dat dit slechts mogelijk zou zijn, indien de regeering het werkloosheid- vraagstuk oploste. De heer F. L. van der Leeuw, directeur van den Kon. Ned. Middenstandsbond, werd onder applaus in de vergadering ontvan gen. De bestuursverkiezingen brachten het aftredende dagelijksch bestuur, t. w. de heeren Jongejans, Metselaar en Tiesinga, opnieuw resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester aan het roer, terwijl de heeren Rummenie, Van Berkel en Leonard allen aftraden en de heer Groenewegen als bestuurder werd herkozen. Aangenomen werd een ondernemers overeenkomst inzake de distributie van sigaren. Dc algemeene vergadering ver klaarde zich in principe voor invoering van een bondsmerk sigaren. De actie tegen de wilde grossiers, reeds in Rotterdam en Haarlem ingezet, werd door den bond voor het geheele land over genomen. Het hoofdbestuur stelde 3 moties voor, resp. aan den ministerraad, den minister van financiën en den minister van econo mische zaken, inzake uitreiking van ta baksartikelen in rijksgebouwen en regeling van het automatenvraagstuk. Rotterdam werd aangewezen als con- gresstad voor 1939. BOTERNOTEERING. Dc lunch in dc spiegelgalerij. De trein, waarmede de Engelsche Koningin en de echtgenoote van den pre sident naar Versailles zijn gegaan, kwam te tien minuten voor een aan. De koningin werd met gelijke eerbewijzen ontvangen als de koning een uur tevoren. Begeleid door een escorte spahis reed de stoet in lien minuten naar het slot, toegejuicht door de menigte terwijl schoolkinderen weder Fransche en Britsche vlaggetjes zwaaiden. De modernste typen jachtvliegtuigen en bommenwerpers, die tengevolge van mist niet hadden kunnen defileeren. cirkelden boven den stoet. Men heeft het uitwendige van het slot niet willen verknoeien met versieringen en het slot lag dus in den schitterenden zonneschijn, zooals het dagelijks door de bezoekers wordt gezien. De spiegelgalerij was geheel gemeubeld in den stijl Lode- wijk XIV. De militaire eerbewijzen werden ge bracht door leerlingen van Saint Cyr en cavalerie. Aan de eeretafel was gedekt voor veertig personen, evenwel slechts aan een zijde, zoodat het koningspaar, wanneer het de oogen opsloeg, door de groote vensters naar het park kon zien. De lunch werd opgediend door 92 die naars, gekleed in de livrei van het Huis van Frankrijk, blauw en rood met gepoe derde pruik. De beste wijnen van Frank rijk, waarvan eenige niet in den handel zijn, werden tijdens de lunch geschon ken. Voor ieder der aanzlttenden stonden twaalf kristallen wijnglazen. Tijdens de lunch, waaraan de meest uitgelezen spijzen werden opgediend, speelde een onzichtbaar opgesteld orkest, waarbij bleek, dat niets van de eertijds hooggeroemde acoustiek van de zaal verloren is gegaan. De noteering van Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op f. 0.79 per kg. TERRITORIALE BEVELHEBBERS. Tot nu toe was het gebruik, dat gepen- sionneerde opperofficieren belast waren met het territoriale bevel in Friesland, Groningen en Drente en in Zuid-Limburg. Het legerbestuur zal met die gewoonte breken en actieve officieren voor die functies bestemmen Tot territoriaal bevelhebber in Friesland, enz. zal worden benoemd met stand plaats Groningen luitenant-kolonel G. Land, thans commandant van het 15e regiment infanterie te Nijmegen; tot ter ritoriaal bevelhebber in Zuid-Limburg zal worden benoemd luitenant-kolonel E. P. H. Haan. thans commandant van het 14e regiment Infanterie ie Bergen op Zoom. De standplaats van laatstgenoemden bevel hebber zal Maastricht zijn. Vad. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de wteek van 21 tot 28 Juli vastgesteld op 50 cent per kg. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris bmnen het arrondissement Amster dam, ter standplaats de gemeente Monni kendam, J. J. Cock, candidaat-notaris te Amsterdam is bepaald, dat de vacature van notaris te Oosterhout, opengevallen door het over lijden van A. J. van Eekelen, niet zal wor den vervuld. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot commissaris van politie te AmsterdamJ. C. Krenning en M. O. F, van der Heul, beiden hoofdinspecteur van politie te Am sterdam. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Vrijdag 5 Augustus niet plaats hebben. Na de lunch namen de koninklijke gas ten eenigen tijd rust in hun eigen apparte menten en vereenigden de genoodigden zich in den Hercules-salon Diverse feesten. Den koning en de koningin zijn daarna verschillende divertissementen te zien ge geven, welke niet alleen in artistiek opzicht voortreffelijk waren verzorgd, maar boven dien belangwekkend, doordat zij een histo rische reconstructie gaven, Zoo werd mu ziek ten gehoore gebracht uit de zeven tiende eeuw, in het park hadden zich om streeks honderd sociétaires en pension- naires van het Theatre francais en het Odéon opgesteld geheel gekleed in den stijl van het tijdvak van Lodewijk XIV, ter wijl voorts in het park door als boeren ge- kleede acteurs en actrices op een weide, waar witte schapen graasden, dansen werden uitgevoerd. De sociétaire van de Comédie francaise, Vera Korene, reciteerde bij de Apollogrot een „verwelkoming van den koning" welke Molière voor Lodewijk XIV geschreven heeft. Om tien minuten voor vijf vertrokken de koninklijke gasten, begeleid door presi dent Lebrun en zijn echtgenoote naar den Quay d'Orsay, vanwaar Lebrun zich naar het Elysée begaf. Diner bij Bonnet. In de groote eetzaal aan den Quay d'Orsay heeft de minister van buitenland- sche zaken, Bonnet, een diner aangeboden ter eere van de Britsche vorsten. Honderd twintig gasten zaten aan, o.m. president Lebrun, lord Halifax, lady Chamberlain, de te Parijs geaccrediteerde ambassadeurs en de gezanten van Canada en Ierland, be nevens tal van ministers, oud-ministers van buitenlandsche zaken en oud-premiers met hunne dames. Avondfeest. Na het diner werd ter eere van het Britsche koningspaar een groot avondfeest gegeven, dat door talrijke persoonlijkheden werd bijgewoond. Het gebouw van het ministerie was van binnen en van bulten, o.a. in de tuinen, verlicht. Op het pro gramma van den avond stonden verschil lende voorstellingen van bekende kunste naars en operaballetten. Na afloop van den feestavond hebben de koninklijke gasten op een der balkons van hun tijdelijke woning de toejuichingen ln ontvangst genomen van de menigte, die langen tijd geduldig op den Quai d'Orsay had staan wachten. Om half twaalf trokken de koning en koningin zich in hun appartementen terug, terwijl president en mevrouw Lebrun naar het Elysée terugkeerden. Daar de menigte niet wegging, verscheen het koningspaar nog eenmaal op het balkon, om zich daarna definitief terug te trekken. Ook gisteravond trokken weder duizen den Parijzenaars naar het centrum der stad om nog eens voor het laatst de ver sieringen en illuminaties te bewonderen. De volksbals mochten zich eveneens weder in groote belangstelling verheugen. In de Comédie francaise, het Odéon en het Theatre des Ambassadeurs werden gratis voorstellingen gegeven. De president der Fransche republiek, Lebrun, heeft een uitnoodiging van koning. George voor ccn bezoek aan Engeland, aanvaard. Er is een communiqué uitgegeven, waar in nog wordt medegedeeld, dat Lebrun een uitnoodiging aanvaard heeft voor een tegenbezoek vóór het verstrijken van zijn ambtsperiode. Derhalve zullen Lebrun en zijn echtgenoote zich voor een officieel bezoek naar Londen begeven in het eerste kwartaal van 1939. Het. is natuurlijk een betrekkelijk onbe- rijk verschijnsel, maar het zou u mis- n toch vreemd opvallen wanneer u de ruoeite zoudt willen nemen om u alle films herinneren die u bijv. gedurende het iaat.te jaar gezien hebt. en dan te consta- rren hoe weinig echte komische films erbij zijn. Wat kan de orzaak zijn? Scenario's! Er gaat zelden een dag voorbij zonder ca wij, zoo zegt Harold Lloyd, in brieven of persoonlijk onderhouden worden over feit dat wij, komedianten, zoo weinig mms maken. Het spijt mij zeer, maar er maar één antwoord: Scenario's! Als u in de krant leest dat een komiek en twintig duizend harde dollars heeft neergeteld voor een komisch scenario, ver- ;--srr u hem misschien voor gek, of u ge- -o.ft het bericht niet. Toch kan zoo'n bc- ric„ de T°lle waarheid bevatten. Het is bijna vijftien maanden geleden »-nd~ wij een film uitbrachten. Sinds de dat de camera's de laatste opname De Melkboer" hadden verwerkt, zijn aan het zoeken geweest naar een Idee wr °nze volgende film. Zes maanden ge vend meenden we een prachtige stof ge- cn te hebben. Wij hebben duizenden geïnvesteerd, en toen het ten slotte zoover was dat wij in het kant en klare draaiboek alleen nog maar de finishing touches hoefden aan te brengen, besloot de Ko ning van Engeland afstand van zijn troor te doen. Wat Wij daarmee te maken hadden? Ons verhaal ging over de liefde van een ..gewoon" man voor een koningsdochter Het had niets met den Hertog van Windsor en zijn liefde maken, maar liever dan ge vaar te loopen de Britten te ergeren, werd het scenario op de plank gelegd. En zoo begon het zoeken naar een ge schikte stof weer van voren af aan. Dui zenden dollars verdwenen uit het laatje, weken en maanden gingen voorbij. Ten slotte kregen we een andere idee, en op het moment waarop ik dit schrijf, draaien we al „Professor, pas op!" Wij prijzen ons gelukkig eindelijk „Pro fessor. pas op!" te hebben gevonden. Dit verhaal bezit een element van actualiteit dat het begrijpelijk maakt voor bioscoop bezoekers over de heele wereld. En dit is van veel belang, want zonder de inkomsten dollars in de uitwerking van het scenario Harold Lloyds en Raymond Walburn in een mount comedie, van het buitenland zouden wij nooit het geld terugzien dat wij tegenwoordig in een „groote" film moeten steken. Het is een 1 avonturenverhaal met een flinke scheut romantiek er door, en wat het belangrijk ste is: het scenario biedt ons tallooze mo gelijkheden het geheel te doorspekken met liet soort grappen en grollen, die wij vroe- 1 gcr „gags" noemden, en zonder welke een Lioyd-film eenvoudig niet geaccepteerd zou I worden. dolle scène uit Lloyd's nieuwste Para- „Professor, pas op!" Wat ons meestal in ons aangeboden ko mische verhalen tegenstaat is hun onop rechtheid, hun geforceerde humor. Er zijn tegenwoordig komische spelers wien de mate van waarschijnlijkheid van het ma teriaal dat zij spelen niet interesseert. E' zijn er ook die schijnen te denken: hoe onwaarschijnlijker, hoe mooier! Maar op die manier raakt men op een heel ander terrein, dat der „burleske", der ongebrei delde fantasie, en ik mag mezelf nooit la- ten vergeten, dat het publiek mij ziet als cie vertolker van avonturen en lotgevallen, die best „echt" gebeurd hadden kunnen zijn. Daar heb ik mij nu eenmaal door de jaren op toegelegd, en daar kan ik nu geen verandering meer ln brengen. Ik kan noch wil mijzelf vergelijken met clowns als b.v. i de Marx Brothers, die met hun groteske fantasieën weer eens bewijzen dat het ge niale en het krankzinnige vlak naast el kaar liggen. Ik moet, zelfs in de raarste situaties, toch steeds met beide beentn in de nuchtere werkelijkheid blijven staan. En ik vertrouw, dat dit ook in mijn nlcuwo film gelukt is! Glenn Morris in de film „Tamil's Wraak", die deze week hier ter stede wordt vertoond.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9