seizoen-opruiming! v.h. „DE WAAG" Groote Jeugd-Samenkomsf BUITENGEWONE KOOPJES Gemeenteraad Zoeterwoude De Stadhuisbouw te Alphen —ele^oem, ADVERTEERT IN HET „LEIDSCH DAGBLAD" Dreigt het Japansch-Russisch incident een ernstige wending te nemen? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 22 Juii 1938 -Leid en's grootste sensatie- PROFITEERT NOG HEDEN Uit de Rijnstreek De begrooting nog steeds niet goedgekeurd. - Crediet voor regeeringsjubileum. - Verbetering arbeiderswoningen. - De brandweer. Japan zal nog verder onderhandelen VOOR HET TE LAAT IS ZIET DE ETALAGES VRIJ ENTRÉE Jong Nederland voor Christus Fa. GEBR. SUSAN 4823 ALPHEN. Het één-richting-verkeer. Tegen voorstel van B. en W. B. en W. zenden naar aanleiding van het Raadsbesluit van 4 April j.l., waarin aan genomen werd het voorstel van den heer W A. Lam. inhoudende een uitspraak ten gunste van de opheffing van het eenrich tingverkeer voor rijwielen in de Van Man- dersloostraat en Raadhuisstraat den raad de volgende nota: Het is op grond van die uitspraak, dat wij ons nader hebben beraden of en in hoeverre aan den wensch, in deze uit spraak gelegen, kan worden tegemoet gekomen. Wij hebben daarover ook het oordeel gevraagd van de commissie belast met het ontwerpen van strafverordenin gen. Zoowel de commissie als ons college is van gevoelen, dat zooveel mogelijk reke ning moet worden gehouden met het ver langen. waarvan door uwe vergadering werd blijk gegeven, maar evenzeer zijn en de commissie en ons college van meening, dat de eischen van de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer niet mogen opge offerd aan de bereidheid zoover mogelijk te gaan in de door uw vergadering ge- wenschte richting. Op grond van de erva ringen, welke door een nader ondei-zoek wederom werden bevestigd, is voor ons komen vast te staan, dat algeheele ophef fing van het verbod als gevraagd zich niet verdraagt met de eischen, welke voor een goede regeling van het verkeer in deze straten, moeten worden gesteld. Bij ons besluit van 5 Juni 1937 werd het eenrichtingsverkeer in deze straten voorgeschreven van 723 uur. Zonder aan een veilig verkeer ook van de voetgangers afbreuk te doen, mee- nen wij, dat het verbod wel eenigszins kan worden beperkt en kan worden teruggebracht tot het gedeelte van den dag, gelegen tusschen 8 uur voormid dags en 21 uur 's avonds. Verdere concessies meenen wij niet te kunnen doen. De commissie voor het ont werpen van strafverordeningen deelt onze zienswijze. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat een inperking van het verbod als hier- cven aangegeven weliswaar niet volledig an het door u uitgesproken verlangen emoet komt in zooverre het rijwielver- eer niet geheel wordt vrijgelaten, maar dat anderzijds onze concessie zich ook uit- -trekt tot en ten goede komt aan andere ervoermiddelen motorrijtuigen en andere ''-of voertuigen). DE JUBILEUMFEESTEN. B. en W. vragen crediet van f. 1930. B. en W. schrijven hieromtrent aan den aad dat bij de behandeling van de ge- eentebegrooting voor 1938 van de zijde an den raad de vraag gesteld werd, of een crediet moest worden uitgetrokken a voor de in dat jaar te organiseeren eealen, ter gelegenheid van het 40-jarig gecringsjubileum van H. M. de Koningin. ij hebben toen de toezegging gedaan te ner tijd met een voorstel te zullen omen. In dit verband deelen zij mede, dat even- Is in 1936, voor het organiseeren van be dde feestelijkheden een commissie in ■t leven is geroepen, welke een beroep op eWgerij heeft gedaan voor het verkrij- en van gelden ter dekking van haar 'ten. Het ligt ln de bedoeling een feestweek te den van 31 Augustus tot en met 6 Sep- ..ber. Op de dagen vallende in die week, len verschillende onderdeelen van het test worden uitgevoerd. Daarbij is ook een laats Ingeruimd voor tractatie van alle hoolkinderen. Op aanstichting van genoemde commis- hebben zich in verschillende deelen der ...eente buurtcommissies gevormd, welke versiering en verlichting ter hand heb- n genomen. De gemeente kan daarbij niet ten achter 'jven. Naast een versiering en verlichting n het Huis der Gemeente, zal nog op hele andere plaatsen versiering en/of nlnatie worden aangebracht. Ons be- ikte. aldus B en W., inmiddels een ver- van den heer J. Tuinman, secretaris Jer meergenoemde commissie, om subsidie de tractatie van de schooljeugd, ten "age van f.0.25 per leerling. Berekend ar 3720 leerlingen is noodig een som van j. 930. Voor de versiering en verlichting van emeentewege zouden zij over een bedrag an f. 1000 willen beschikken. Zij stellen «malve den Raad voor hun een crediet n f. 1930 te verleenen. Selectiewedstrijden Burgerwacht. Door den kring „De Rijn" van Burger- achten worden morgenmiddag op de "hietbaan aan de Verlengde Aarkade ver killende kring-selectiewedstrijden gehou- De gemeenteraad van Zoeterwoude ver gaderde gisteravond voltallig. De notulen werden vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor ken nisgevi-ng aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Sta ten betreffende het doen van uitgaven op de gemeentebegrooting 1938 deelt de Voor zitter mede, dat deze begrooting nog steeds de goedkeuring van Gedeputeerde Staten niet heeft verkregen. Verder is. spr. be kend, dat de laatstelijk aangebrachte wijzigingen evenmin de goedkeuring zui len verwerven, zoodat de Raad binnenkort hierover opnieuw zal moeten vergaderen. De Voorzitter doet verder nog mededee- ling van een schrijven van den heer H. M. Starrenburg, waarin deze verzoekt een in terpellatie te mogen houden over de brand weer. Naar aanleiding hiervan zegt de heer Paardekooper, dat hij niet voor deze interpellatie kan stemmen, aangezien in de vorige vergadering besloten werd het advies in te winnen van den Prov. Brand- weerbond in verband met de reorganisatie van de Brandweer. Behoefte aan deze in terpellatie is er dus niet. Met 10 tegen 1 stem (Starrenburg) wordt dan besloten deze interpellatie niet toe te staan. Op het verzoek van L J. van Cromvoirt om het huis Miening E 129 gedurende het tijdvak 1 Augustus1 November 1938 te mogen onderverhuren aan den heer H. A. Friebel wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt. Voorts wordt besloten aan het Comité tot viering van het 40-jarig Regeeringsju- bilem van H. M. de Koningin een subsidie van f. 40te verleenen en f. 5.beschik baar te stellen voor de vertegenwoordiging van de gemeente bij het op 6 September a.s. te Amsterdam te houden défilé. Eveneens wordt met algemeene stem men besoten gedurende 5 achtereenvolgen de jaren f. 38.40 per jaar te betalen aan het Hoogheemraadschap van Rijnlandvoor het schoonmaken van de aan de gemeente in eigendom toebehoorende boezemwa teren. Het voorstel van B. en W. om aan ir. J. G. Christiaanse te Rotterdam opdracht te geven tot het maken van plannen voor de verbetering van de onder het tertiaire we genplan vallende wegen wordt met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt zonder hoofdelijke stemming in ontwerp vastgesteld het uit breidingsplan II aan den Hooge Rijndijk. De Voorzitter stelt dan aan de orde de behandeling van het voorstel van B. enW. om medewerking te verleenen aan de door den Minister van Binnenlandsohe Zaken ontworpen regeling inzake de beschikbaar stelling van premies voor de verbetering van arbeiderswoningen. Hij deelt hierbij mede. dat hoogstens f. 165.— per woning kan worden beschikbaar gesteld, waarvan dan 2/3 voor het Rijk en 1/3 gedeelte voor de gemeente komt. Bovendien mag de aard van de woning niet veranderen. De heer Paardekooper vraagt nog wie in deze de eindbeslissing neemt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de eindbe slissing bij den Minister berust. Het voor stel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Raad gaat hierna in geheime zitting. Te ongeveer 9 uur heropent de Voorzitter de openbare vergadering, waarna overeen komstig het advies van B. en W. wordt beschikt op reclames schoolgeld en straat belasting. Bij de rondvraag vraagt de heer van Leeuwen of het de bedoeling is om bij het maken vain de betonschoeiïng in de Zuidbuurt deze aan beide zijden van den weg te maken. De Voorziter antwoordt hierop, dat het de bedoeling is, alleen aan den waterkant een beschoeiing te maken; de andere zijde zal nader worden bezien bij de behandeling van de vernieuwing van het wegdek. De heer Tijssen vraagt of het niet moge lijk is in de toekomst bij eventueele afslui ting van de waterleiding dit te doen in het midden van de week. Naar aanleiding hier van merkt de Voorzitter op, dat van ver schillende zijden is aangedrongen om de afsluiting te doen plaats hebben op de uren, dat het minste last hiervan werd ondervonden, doch deze uren loopen zoo uiteen, dat het erg moeilijk is hiermede rekening te houden. Bovendien moet wor den rekening gehouden met den aanne mer, hetgeen voor de gemeente wel eens groote kosten zou kunnen medebrengen. De heer Meijdam merkt nog op, dat de eerste afsluiting een gevolg was van het leggen van de noodleiding voor Leiderdorp. De heer Tijssen vraagt-.vervoigens nog meer borden te plaatsen bij het voetpad langs den Hooge Rijndijk. De Voorzitter zegt, dat aan de grens van Leiden en Ha- zerswoude een bord „Voetpad" is geplaatsit. De Raad moet echter toch nog besluiten omtrent het plaatsen van nieuwe borden, zoodat deze aangelegenheid dan nader kan worden besproken. De heer Starrenburg stelt dan eenige vragen met betrekking tot de brandweer, hetgeen de Voorzitter doet opmerken, dat hij den indruk krijgt, dat de heer Starren burg zijn geweigerde interpellatie houdt. De heer Starrenburg ontkent zul'ks ech ter en stelt eenige vragen met betrekking tot de kleeding van de brandweerlieden, het uitrukken en de brandhaken. De voor- vitter verwijst echter naar hetgeen de heer Paardekooper aan het begin van de ver gadering gezegd heeft ten aanzien van de reorganisatie van de brandweer. Hierboven plaatsen wij een foto van het exterieur van het ln aanbouw zijnde raad huis te Alphen, waarvan de bouw gestadig vordert. De toren ls Inmiddels op hoogte gekomen, terwijl men reeds bezig ls het steigermateriaal aan de linkerzijde van het gebouw te verwijderen. Verder vordert men goed, wat betreft den aanleg van cen trale verwarming en electrische geleidin gen en installaties. Behoudens bijzondere omstandigheden hoopt men het gebouw dan ook begin Augustus geheel waterdicht te hebben. Kortom er begint nu teekening in te komen en uit het geheel blijkt wei dat het fraai wordt, waarbij de mid denpartij met toren zeer goed zal do- mineeren. Boven den hoofdingang heeft ook de beeldhouwer zijn werkzaamheden aangevangen tot het inbeitelen van het Wapen van Alphen aan den Rijn. den onder leiding van den heer J. Overduin Jzn. Deelnemende korpsen zijn: Alphen, Boskoop, Waddinxveen Reeuwijk en Wou- brugge De korpsen schieten: 1. selectie; 2. K.S.O. en 3. Personeele baan. Geschenk voor het raadhuis. Door de pl. aannemers georganiseerd in den landelijken patroonsbond is besloten de gemeente voor het nieuwe raadhuis een geschenk aan te bieden. Dit zal bestaan uit twee gebrandschilderde ramen voor de raadszaal. Schoolreisje. De leerlingen van de Chr. School aan de Hooftstraat maakten gisteren een geslaagd uitstapje naar Katwijk aan Zee. Volop werd genoten, daar door de goede zorgen van de commissie en de offervaardigheid van de in dien kring wonenden, de kinde ren overvloedig van het noodige konden worden voorzien. De val of het z.g. brugdek voor de nieuwe hefbrug over de Gouwe is gister avond gearriveerd, zoodat thans met het aanbrengen en monteeren van de verdere onderdeelen een aanvang kan worden ge maakt. Als leden van den Raad van Toezicht voor de Oranje-Garde zijn benoemd de heeren W. J.'v. d. Brink en D. C. Verweij. Deze heeren hebben zitting namens de C. O. V. om het contact tusschen beide ver- eenlgingen levendig te houden. Voor het examen nuttige handwer ken slaagd mej. J. Noordlander, alhier. BODEGRAVEN. Geslaagd. Voor het Mulo-diploma slaagden alle 5 eerstopgegane candidaten van de Chr. Ulo school, hoofd de heer A. Beversluis, alhier, n.1.: L. Maaskant, Jac. de Vries, T. v. Dam, L. van Staalduinen en C. Verhagen. Uitstapje. Gisteren maakte de Herv. Meisjesvereen. „Ora et Labora" een reisje naar den Haag en Scheveningen. In het Haagsche Bosch werd gespeeld en het paleis Noordeinde en het Panorama Mesdag werden bezichtigd, waarna het strand werd opgezocht. Op den terugweg werd nog eenlgen tijd doorge bracht in de bosschen bij Wassenaar. BOSKOOP. Vischotter gevangen. Gistermorgen toen onze plaatsgenoot H. Vierens, met een vaartuig tusschen een akker in den Biezenpolder voer, zag hij in een hol, waarin het dier verward zat een vischotter. V. gaf het beest met zijn vaar boom een klap, waarna het; spoedig dood was. E>e vischroover woog circa 20 K.G. HAZERSWOUDE. In de Vaart. De veehouder R. v. V. alhier begaf zich gistermorgen met een met ongeveer 80 ka zen beladen brik ter kaasmarkt te Gouda. Op den Voorweg gekomen, schrok het paard van een stuk zeildoek, dat langs den weg lag. Het paard sprong opzij, waadoor paard brik en voerman in de vrij diepe vaart te recht kwamen. Een naast van V. zittend knechtje, wist nog bijtijds van den wagen te springen. Toegeschoten hulp bracht van V. op het droge, waarna met vereende krachten ook paard en wagen op den wal werden gebracht. Gespan op hol. De landbouwer J. v. D. begaf zich gis termorgen met den wagen bespannen met twee paarden naar zijn land, toen plotse ling de paarden op hol sloegen, waardoor v. D. van den wagen werd geslingerd. Een gekneusde arm en schouder weren het ge volg. Uit Hsinking wordt gemeld, dat de RussischMandsjoerijsche besprekin gen zijn afgebroken. Voorts wijst men in Hsinking op de omstandigheid, dat de beide bood schappers van het Japansche leger, die naar den Russischen commandant waren gezonden, reeds 60 uur weg zijn. Ten slotte wordt te Tokio vernomen, dat de besprekingen tusschen Sjige- mitsoe en Litwinoff zijn mislukt. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlar.dsche zaken heeft ten aanzien van het onderhoud van den Japanschein ambassadeur te Moskou, Sji- gemitsoe, met Litwinof verklaard, dat Sji- gemitsoe een compromis heeft voorgesteld Rusland zou den status herstellen en hier na is Japan bereid over het grensvraag stuk te onderhandelen. Bovendien heeft Sjigemltsoe geprotesteerd tegen het neer schieten van een Japansch gendarm. Litwinof heeft zoowel het compromis als het protest van de hand gewezen. Op de vraag of Sjigemltsoe, zooais ln de Russische pers werd medegedeeld, heeft gedreigd met geweld, waarop Litwinof zou hebben gezegd, dat dreigementen tengen- over Moskou geen succes hebben, antwoord de de woordvoerder dat Sjigemltsoe der gelijke woorden nooit heeft gebruikt. Op een vraag over de verdere plan nen van Japan zeide de woordvoerder, dat de diplomatieke middelen nog niet zijn uitgeput. Men moet bij onderhan delingen met Moskou geduld hebben. Het spreekt evenwel vanzelf, dat Ja pan bereid zou zijn in geval van nood tegenmaatregelen te nemen. Al deze berichten vormen een verontrus tende sfeer voor de Japanners, wien zij een tweeden oorlog lijken aan te kondigen, terwijl de eerste nog verre van geëindigd ls. De perscampagne, die geopend is bij de bezetting van den heuvel Tsjang Koe Feng heeft reeds een situatie in het leven ge roepen, die het moeilijk maakt, den eisch tot ontruiming van den heuvel te laten varen zonder ,,het gezicht" te verliezen. Aangezien Rusland van meening ls, dal de heuvel Russisch grondgebied vormt, be staat er ook weinig hoop op een vreedza me ontruiming door de Russen. Japansche kringen verklaren, dat men kan vreezen, dat Rusland gebruik zal ma ken van het incident, in de eerste plaats om op dit oogenblik van Toldo de vaste toezegging te krijgen dat Japan zich niet tegen Rusland zal keeren, na de Chinee- sche campagne en in de tweede plaats, om een preventleven oorlog tegen Japan te beginnen op het gunstige tegenwoordige oogenblik, Ingeval Japan zou weigeren waarborgen voor de toekomst te geven. Dezelfde kringen wijzen er echter op, dat Rusland zich vergissen zou, wanneer het op de volgzaamheid van Japan reken de, door de ongunstige toestanden van het oogenblik voor de positie van Japan, voort vloeiende uit de mobilisatie van zijn legers en zijn bedrijfsleven voor de Chineesche campagne, te overdrijven. Men geeft te verstaan, dat het misschien voordeelen zou opleveren voor Japan, wan neer het zijn opmarsch naar Hankau tot den herfst uitstelde, om van de tusschen- liggende maanden gebruik te maken voor een klinkende demonstratie van kracht aan de Russische grenzen. Men voegt daar in de genoemde kringen aan toe, dat Rus land ook behoorde te denken aan de on aangename reactie, die voor Rusland iede re complicatie ln het Verre Oosten van zijn rijk zou kunnen hebben op een oogen blik, waarop de algemeene aanpassing der betrekkingen met U. R. S. S. het voorwerp schijnt te vormen van belangrijke diplo matieke betrekkingen in zekere Westelijke hoofdsteden. Ruim dertig Russische vliegtuigen zijn, in formatie vliegende, de grens van Mand- sjoekwo gepasseerd. Zij vlogen boven Toeng Nlng, een stad ln Mandsjoekwo, aan de Oostelijke grens, ondanks het feit, dat het op het oogenblik hevig regende. Intusschen gaat de gevluchte Russische generaal Ljoesikoff voort, de toestanden in Rusland als slecht af te schilderen. Hij zeide tegen een medewerker van de „An- griff": „Litwinoff staat geïsoleerd. Zijn diplo matieke apparaat is vernield en hij heeft het vertrouwèn van de machthebbers ver loren. Ook in Worosjlloff en Blücher heeft Sta lin geen vertrouwen. Worosjlloff komt hem ln de hoogste mate verdacht voor. Dc zoogenaamde „zuivering" van het le ger beteekent niets anders dan 4e vernie tiging van Worosjlloff's vrienden. De blijkbare vriendschap van Stalin voor Blücher bestaat in zooverre, dat Blücher in de oogen van Stalin de tegenspeler van Worosjlloff is. Teekenend is het echter, dat hij, Ljoesjkoff, zelf van Jesjoff opdracht had gekregen, Blücher te bewaken. Od grond van dit alles is Ljoesjkoff van meening, dat een staatsgreep onvermijde lijk is. Stalin zal vallen en Molotoff of Wo- rosjiloff zouden zijn opvolgers zijn. De toekomst van sovjet-Rusland is duis ter en noodlottig". IS EN BLIJFT ONZE GEWELDIGE 3^- Wij verkoopen vanaf heden mm mm ALLE GOEDEREN ZONDER W f lQ/ BENEDEN- UITZONDERING tot J /O INKOOPSPRIJS LEIDEN 4797 HAARLEMMERSTRAAT m>. 163 Recht t.o. DE GRUYTER. toegankelijk voor jongelui van 1628 a 30 jaar. h l ZONDAG a.s. 3 uur in de Evangelisatietent v. d. Openl.- Hang. te Katwijk a. Zee. 4802 Leider de Heer J. KITS. Standplaats „WITTE HEK" bij tramhalte Duinoord. Sprekers Zang Getuigenissen. r - -1 "to- m°^° 's er groote beweging onder de jeugd ont- I n' U er meer van weten kom dan Zondag n. Katwijk. De Burgemeester van ZOE TERWOUDE brengt ter alge meene kennis, dat gedurende het tijdvak 23 Juli tot en met 22 Augustus 1938 ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd het in uitvoerige kaarten uitgewerkt ontwerp van het plan van uit breiding Hooge Rijndijk II, met bijbehoorende bebouwingsvoor schriften. 4816 Zoeterwoude. 22 Juli 1938. in DAMES-, MEISJES-, KINDER- en ZOMERTASCHJES. ACTE-, SCHOOL-, MUZIEK- en COLLEGETASSCHEN. PORTEMONNAIES, PORTEFEUILLES, SIGAREN- en SIGARETTENKOKERS, enz. enz. - Zie onze etalages. HAARLEMMERSTRAAT 37—39—41. TT CirtTFTC I I H. SMEETS. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7