STADSNIEUWS Elf weken in Duitsche „Untersuchungshaf t' „Naar Buiten" 79ste Jaargang VRIJDAG 22 JULI 1938 No. 24024 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Stadgenoot gisteravond in Leiden terug gekeerd De vermiste leerling vlieger gevonden I ai- V'? 0°^ met een woord van dank I oudera"vond1tSerkerS 062611 geslaagden Vlieger en toestel verbrand. Onze tweede prijsvraag )it nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD J BINNENLAND. BUITENLAND. verwacht LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque" en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztffE per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Francoper post f. 2.35 per 3 maanden f- portokostenJ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Er hebben hier ter stede in de laatste wtken hardnekkige geruchten de ronde ge daan omtrent een Leidschen fabrikant, die wegens overtreding der deviezenbepalingen door de Duitsche justitie zou zijn veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf en beta ling van een boete van f. 100.000.—. Gisteravond is deze stadgenoot echter in vrijheid in zijn woonplaats teruggekeerd cn vanmorgen hebben wij een kort onder houd met hem gehad, waarin hij ons het een en ander heeft medegedeeld, over het avontuur, dat hij over de oostelijke gren zen beleefd heeft. Ik vertoefde, zoo vertelde hij ons, voor zaken in Duitschland en wilde op den 5öen Mei in Keulen juist in mijn auto stappen, nadat ik in een restaurant in de nabijheid van den Dom had geluncht, toen ik door de Duitsche politie werd aangehouden. Ik >erd overgebracht naar het politiebureau en daar onmiddellijk verhoord, waaTbij mij al direct bleek, dat ik verdacht werd van overtreding der deviezen-bepalingen. Na ihet eerste veThoor werd ik gefouilleerd en een afschuwelijke cel gestopt, waar ik ,»;ee dagen moest verblijven. De cel was ■verstoken van allen lichttoevoer en bulten gewoon onzindelijk. Ik heb dan ook in die dagen eten noch drinken aangeraakt. Na verloop van twee dagen werd ik op hieuw voor de politieautoriteiten geleid en froor de tweede maal verhoord. Blijkbaar laakte dit getuigenis een goeden indruk, tant daarna werd ik naar een andere cel ier gevangenis overgebracht, welke in ver gelijking tot m'n eerste huisvesting bijna :omfortabel te noemen was. Ik kon natuurlijik tegen betaling lijn maaltijden van een restaurant 'be trekken en mocht correspondentie ont vangen van en verzenden aan wien ik wilde. Alleen werden alle b^,.en gecensu reerd. Hollandsche couranten mocht ik niet lezen: wel de „Neueste Nachrichten" en de „Kölnisdhe Volkszeitmng". Via den Nederlandschen consul kwam ik in contact met een Duitschen advocaat, die mijn belangen verder heeft behartigd. Van het gevangenispersoneel vernam ik. dat niemand van degenen, die hier onder verdenking van overtreding der deviezen- bepalingen vertoefden, ooit de gevangenis eerder verliet, dan op zijn vroegst 4 maanden na zijn aanhouding. In meerdere gevallen duurde alleen de „Untersuchungs- haft" reeds meer dan twee jaren. Hoewel ik hoop bleef koesteren op een eerdere in- vrijheid-stelling, kwam deze goede tijding j.l. Dinsdag toch nog vrij onverwacht. Of schoon de behandeling over het algemeen goed was, vond ik een gedwongen logies van elf weken toch ook ruimschoots wel letjes. Bij het passeeren der Duitsche grens werd het mij nog even moeilijk gemaakt, doordat ik wel in het bezit was van mijn „ontslagbrief" uit de gevangenis, doch niet van verdere „Ausweispapiere" en legiti matiebewijzen, zooals een paspoort, dat mij in verband met een overigens onbe langrijke aanrijding was afgenomen. Mijn advocaat te Keulen had mij gezegd, dat dit trouwens niet noodig was. U begrijpt welk een geweldige teleurstelling het voor mij beteekende de grens niet te kunnen overschrijden, waar mijn vrouw op mij wachtte. Ik werd opnieuw naar een politiebureau gebracht en vervolgens op eerewoord tot den volgenden morgen vrijgelaten. Door bemiddeling van een consulair ambtenaar in Kleef is mij toen een nood- pas verstrekt en heb ik de Hollandsche grens kunnen overschrijden. U ziet dus, dat er van eenige verocrdceling geen sprake is geweest". Tot zoover onze stadgenoot, die van zelfsprekend blij was in den kring der zij nen te zijn teruggekeerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Stroomlijn tot exploi- I taüe van octrooien, Nassaulaan 15. Oegst- geer Afkomstig uit 's Gravenhage. G. C. Boogaards, Douzastraat 6, Noord- I wi]k-Binnen. Sigarenmagazijn. Uittredend leigenaar: G. C. Boogaards, d.d. 1 Mei 1938. I H. C. Admiraal, A. v. Royenstraat 2a, j N'oordwijk a. Zee. Fotohandel en radio. Ves Itiginc: filiaal. Hoofdstraat 149, Noordwijk a. 1 Ze". Wijziging uitgeoefend bedrijf in: foto- I m kunsthandel, annex lijstenmakerij I fotografisch atelier. Afdeeling radio is op geheven dd. 1930. Café De Zwaan", Dorpsstraat 26, Noord- wijkerhout. Uitredend eigenaresse E. H. Brama I Borcharding. dd. 1 Aug. 1938. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot arts de heeren M. C. Rae- ven (Leiden); N. Wakkie (Wassenaar); Th. Stelma (Tzum Friesland). RAADSZITTING. Ter kennis van de leden van den Ge- tr.eenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst- waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan- 1 Aug. as. O I'D ERA VOND SCHOOL DU I VENBODE - STRAAT. Bovengenoemde school hield een ouder - I avond. Nadat een muziekclubje enkele nummers ten gehoore had gebracht opende het hoofd der school, de heer v. Schalk de bijeenkomst, waarna de notulen door den secretaris werden gelezen. Hierna werden coor eenige oud-leerlingen der school eenige voordrachten ten tooneele gebracht, welke zeer in den smaak vielen. Bij het vert.a? der schoolreisjes bleek, dat dit een funk bedrag uit het schoolfonds had ee- I ko:t, maar geconstateerd kon worden dat Ieinderen genoten hadden. Vervolgens -iaën enkele leden der accordeon vereen!- jgtne D.V.V op De 11-jarige D. Fasseur I o..-Dopte zich als een veelbelovend accor- I oeor.ist, terwijl het duo mej. Gressie en s Neuteboom zeer verdienstelijk stiel I ten gehoore bracht. I rr -^°J de. Dauze sprak de heer v. Schaik I o>er ae nieuwe plannen der oudercommis- ^.««kte alle ouders op het schoolfonds I „«NN1- 'e blijven steunen Nadat thee I tr.vï !'1 was- werd overgegaan tot de I ?er verloting ten bate van het Ireeiw 2? Na de pauze werd een too- I ien opgevoerd, hetwelk de lachspie- I hoofri beweging bracht, waarna het Aneta meldt uit Bandoeng: De leerling-vlieger Deen. die zoo als bekend is sinds eenige dagen vermist werd, is thans gevonden. De heer Deen en zijn toestel waren verbrand. De commandant van de militaire luchtvaartafdeeling te Bandoeng, deel de aan Aneta mede, dat een van de tallooze bevolkingspatrouilles, welke sinds ettelijke dagen het terrein afzoch ten ten Zuiden van Goenoeng Kantja- na, gistermiddag het toestel hebben gevonden op een zwaar begroeiden bergrug ongeveer één kilometer ten Noord-Westen van een zich daar be vindend meer. Uit de geheele situatie waarin men het verongelukte toestel vond kan wor den opgemaakt, dat de bestuurder on middellijk gedood moet ziin. Het stof felijk overschot van Deen is heden met dragers naar de ondermening ..Ardjoe- na"° vervoerd, waar het vanavond kan aankomen. Vandaar wordt het per auto naar het vliegveld Andir vervoerd, van waar morgen te halfacht de begrafenis met militaire honneurs zal plaats heb ben. De verongelukte vlieger is 31 Augustus 1917 te Paramaribo geboren. In Neder land was hij het laatst in Rotterdam woonachtig. In 1936 trad hij te Nijme gen in militairen dienst en kwam in September van dat jaar naar Indië. waar hij geplaatst werd bij het eerste depot-bataljon te Bandoeng. In April 1937 ging hii als leerling-vlieger naar de luchtvaart-afdeeling over. In Augus tus 1937 behaalde hij het klein militair brevet en werd in September daaraan volgende bevorderd tot brigadier. Einde van dit. jaar zou hij zijn groot militair brevet halen. HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE ZONDAGSSCHOOL „PREDIKER". Wijdingsdienst in de Marekerk. De herdenkingsplechtigheden ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Zondagsschool „Prediker" vingen gister avond aan met een wijdingsdienst in de Marekerk. Dat „Prediker" zeer vele vrienden telt, bewees het groote aantal bezoekers. Onder hen bevonden zich veie oud-leden, de eere voorzitter, de heer P. Mazurelen voorts het onderwijzend personeel der jubileeren- de Zondagsschool. Daar „Prediker" interkerkelijk werkt, waren als sprekers uitgenoodigd ds. D. Kuilman, Herv. pred. en ds. J. Wegge- mans, Geref. pred. te dezer stede. Ds. Kuil man, die als eerste spreker het woord voerde, las allereerst Ps. 138 om dan te spreken over „Verleden en heden". In het begin van zijn toespraak stond spr. stil bij het doel van de Zondagsschool „Prediker"; de eenvoudige prediking van het evangelie aan kinderen. Het is voor het onderwijzend personeel niet gemakke lijk om deze taak te vervullen en het is begrijpelijk, dat niet alle onderwijzers hun taak even goed kunnen vervullen. O zoo moeilijk is het, kinderen leiding te geven en ze bekend te maken met het evangelie. Heerlijk en onmisbaar is hierbij Gods ze gen. Dat „Prediker" altijd zeer nauw toe gezien heeft op hen, die ais onderwijzers aan de kinderen les gaven, moge blijken uit het feit, dat steeds een examen werd afgenomen. Een oogenblik zijn er zelfs nog cursus sen gegeven aan het onderwijzend perso neel in kerkgeschiedenis en methodiek. Niet lang hebben deze cursussen echter be staan. Merkwaardig is ook de geestelijke kentering In de na-oorlogsche jaren. Het leerlingenaantal, dat zijn hoogtepunt be reikte toen 800 kinderen de Zondagsschool bezochten, liep sterk achteruit en bedraagt thans ruim 160. Spr. ziet deze geestelijke inzinking als een. ernstig gevaar. Ondanks alle inspanning is op het oogenblik geen vooruitgang te verkrijgen. Spr. begrijpt, dat het onderwijzend personeel van thans met groote achting en dankbaarheid tij dens het Zondagsschooluur ziet op den 81- jarigen eere-voorzittér, den heer P. Mazu rel, die, als een toonbeeld van trouw uit een vorige periode, nog vaak op de Zon dagsschool voorgaat. Bij het doorbladeren der oude notulen boeken. heeft spr. voor zich zelf menige verkwikking opgedaan als hij zag, dat zeer veie bekende ingezetenen, zoowel in ker kelijk als politiek opzicht, hun gaven en krachten aan „Prediker" hebben willen schenken. God kan daarvoor niet genoeg gedankt worden en ons geeft het moed om Fn vertrouwen verder te gaan. Ziet spr. in het verleden van „Prediker" dan past in de allereerste plaats Gode dank voor zooveel geschonken zegen en richt spr. den blik naar het heden, dan herinnert hij aan het moed- en kracht gevend woord: „Ziet Ik ben met u alle dagen des levens tot aan de voleinding der wereld". In aansluiting op deze toespraak sprak ds. J. Weggemans over: „Een blik in de toekomst". Spr., die niet zooals ds. Kuilman, be schikking heeft over feiten, wil zich in zijn toespraak houden aan de werkelijkheid en dat is Gods Woord, dat spreekt voor ver leden, heden en toekomst. Het is niet goed als wij ons bij dit jubi leum tevreden laten stellen met de beste wenschen. In het geloof zullen wij verder gaan. Enthousiasme in de toekomst krijgen wij ook ais wij niet voor „Prediker" wer ken. Wij zullen niet voor de vereeniging werken, maar voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Als christelijke menschen die nen wij het accent niet te verleggen en toch zijn wij geneigd dit spoedig te doen. Voor alle levensverhoudingen geldt het: gij zult vader en moeder verlaten en Mij aanhangen. Wij moeten God in de komst van Zijn Rijk niet tegenstaan. Voor Prediker als vijf en zeventig-jarige en ook voor ons, is het heerlijk te weten, dat Gods Koninkrijk komt. Voortgaande zette spr. uiteen, dat wij moeten verkondigen, dat Christus de Heer is en dat alle knie zich voor Hem moet buigen. Dan zijn wij geen propagandisten voor een bepaalde vereeniging, maar ar beiders in den wijngaard des Heeren. Op allerlei manier wordt, ook hier in Neder land, het Woord van God tegenstaan. Maar wij zullen daarentegen bij al ons werk moeten vragen of God ons kracht wil ge ven om onze taak te volbrengen. Ds Weggemans zette verder uiteen, dat het een wonder van God is, als Hij der kin deren hart wil openen en ontsluiten voor het evangelie. Wij behoeven niet te weten voor hoeveel kinderen wij nog in de toekomst het mid del tot bekeering zullen zijn, dat alleen weet God. Wij weten alleen, dat wij moe ten arbeiden. Onze sterkte ligt in den Heere en in onze roeping en niet in den wasdom. De troost hebben wij daarbij dat God ons werk, omdat het Zijn werk Is, zal voleindigen. Dan zeggen wij: „O groote Christus eeuwig licht, niets is bedekt voor Uw gezicht", maar ook ..Houd' ons gemoed voor U bereid, opdat het blij uw komst verbeidt". Met het gemeenschappelijk zingen van den Avondzang: 1 en 4 werd deze wij dingssamenkomst besloten. Tenslotte dienen wij nog de medewer king te vermelden van het zangkoor .Dejo Preza" o.l.v. den heer E. Eikerbout, dat op zeer verdienstelijke wijze een zestal gees telijke liederen ten gehoore bracht. Er is dat mag; reeds nu worden vastgesteld ook voor de tweede route uit onze prijsvragen-serie „Naar Bui ten" weer algemeene belang stelling, welke zich bereids in een groot aantal inzen dingen geuit lieeft. Veel meer meenen wij er echter nog te mogen tegemoet zien. Het is vacantie-tijd. Men wil naar buiten. Wat een prachtige gelegenheid dus om dat per fiets of tc voet te doen aan de hand van onze routebeschrijving, die blijkens de ingekomen brieven ook ditmaal weer buitengewoon in den smaak gevallen is, en daarmede tevens de kans te loopen op het winnen van een der der_ tien door ons (tot een totaal bedrag van f. 100) uitgeloof de geldprijzen! Slechts 22 K.M. is deze tweede tocht lang, maar het parcours is rijk aan afwisseling, het biedt ontspanning en in spanning en het zal vele tientallen onzers lezers op mooie plekjes brengen, waar zij anders misschien nooit waren gekomen Niet ten onrechte schrijft ons zoo menigeen dat hij ook zonder een prijs door deze route-opgave reeds rij kelijk is beloond! Intusschen herinneren wij er nog eens aan dat de op lossingen onder het motto „Naar Buiten" op Maandag, 25 Juli, des middags te 5 uur in ons bezit moeten zijn en dat de juiste oplossing, tege lijk met de namen der prijs winnaars en de derde (en laatste) opgave gepubliceerd worden zal in ons Blad van Zaterdag, 30 Juli. LEIDSCHE BURGERWACHT. Algemeene jaarvergadering. In haar eigen gebouw aan het Utrecht- sche Veer kwam de Leidsche Burgerwacht gisteravond in algemeene jaarvergadering bijeen. De vergadering werd geopend door den voorzitter, mr. L. N. Trapman. De no tulen gelezen door den secretaris, den heer J. H. van Staveren, werden goedgekeurd. 3ij de ingekomen stukken was een schrij ven van den heer L. Zitman, waarin deze bedankte als bestuurslid. Mr. Trapman bracht den heer Zitman dank voor zijn werk in het belang der B.W. gedaan. Het jaarverslag, uitgebracht door den commandant, overste M. J. van Mens, werd zonder op- of aanmerking goedgekeurd. In dit verslag wordt betreurd, dat ook in het afgeloopen jaar door de gemeente aan de B.W. geen subsidie werd verleend. Het aantal leden is voor een stad als Lei den nog steeds te klein. Aangespoord werd deel te nemen aan de schermwedstrijden. Door den slechten financieelen toestand kon helaas niet aan alle wedstrijden, wel ke daarvoor in aanmerking kwamen, worden deelgenomen. Bij de wedstrijden waaraan wel werd deelgenomen, werden zeer goede resultaten behaald. Het jaarverslag 1937 uitgebracht door den heer van Staveren werd eveneens eoed- gekeurd. Op voorstel van de Kascommissie werd besloten den penningmeester, den heer Joh. Brouwer, voor zijn financieel bchepr te dechargeeren. Aan het verslag ontlee- nen wij het volgende: Ontvangsten (w.o. saldo 1936 van f. 4777.88) f. 6779,20; uitga ven w.o. saldo 1938 van f. 4253.10). Liep het saldo in het afgeloopen jaar dus met on geveer f. 500.terug, voor 1938 wordt een tekort geraamd van pl.m. f. 1000. Op voorstel van den voorz. werd beslo ten nogmaals te trachten subsidie van de gemeente te krijgen. Medegedeeld werd, dat het nieuwe gebouw voorloopig voor een Jaar is gehuurd. Getracht zal worden de zalen onder te verhuren, terwijl den leden werd verzocht iets voor de inrichting van het gebouw af te staan. Tot leden der Kascommissie werden be- Borgstellingsfondsen voor den kleinen mid denstand; resultaten over '36 cn '37 (Binnenland, 3de Blad). Een onderhoud met den heer P. Hiemstra (Binnenland, 3de Blad). De Ronde van Frankrijk; Middelkamp gisteren negende (Sport. 3de Blad). Het Engelsehc koningspaar uit Parijs ver trokken. President Lebrun naar Enge land genoodigd (3de en 1ste Blad). Dreigt het Japansch-Russiseh conflict ern stige vormen aan te nemen? (2e Blad) De besprekingen in Praag (Buitenland, le Blad). De „Mercury" over den Oceaan (Lucht vaart, 3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Er mag op aanhouding van het goede weer gerekend worden. De temperatuur zal nog wat stijgen, voorts zal het overdag zonnig en droog zijn met zwakken uiteen loopenden wind. noemd de heeren J. v. Ek, van Stiprlacn Luiscius en Geene. In de plaats van den heer J. Mulder werd mr. F. H. v. d. Tas tot bestuurslid geko zen. Op hem werden 18 en op den heer Gijsberti Hodenpijl 16 stemmen uitge bracht. Bij de rondvraag verklaarde de heer Gijs berti Hodenpijl, dat hij, in strijd met an dere verklaringen, zeer sympathiek tegen over de Contact-commissie staat. De heer Haverkorn vroeg of het niet noodzakelijk is, dat de B.W. meer aandacht gaat besteden aan de luchtbescherming. Door wie worden aan de B.W.'ers gasmas kers verstrekt? Overste van Mens ant woordde dat de Leidsche Vereeniging voor Luchtbescherming er na veel moeite in ge slaagd is 15 maskers in bruikleen te krij gen. Thans hoopt men zelf enkele mas kers te kunnen koopen, daartoe door de gemeentesubsidie in de gelegenheid gesteld De B.W. zal daarvan enkele maskers krij gen. In October zal door de B.W. met oefeningen worden begonnen. De heer Alphenaar meende, dat de B.W. onvoldoende aandacht aan de schietoefe ningen besteedt. De voorzitter antwoordde, dat door de karakterverandering der B.W. verschillende andere diensten nu eenmaal steeds grootere belangstelling zijn gaan eischen. waardoor het schieten, hoewel nog steeds als het belangrijkste beschouwd, wel eens een veer heeft moeten laten, ook al lr» vcband met de financiën. Tenslotte werden door overste van Mens de prijzen van de winterschietwedstrijden uitgereikt. De resultaten luidden: Afd. A: 1. J. van Ek. 190 p.: 2. Beurze, 138 p.; 3. v. Staveren. 176 p.; 4. Bergman, 175 n.; 5. Jaspers. 175 p.; 6. Barthen, 175 p.; 7. Alphenaar, 169 p.; 8. A. G. v. Leeu wen, 166 p. Aid. B.: 1. J, van Leeuwen, 163 p.; 2. van Es. 157 p.: 3. Langehoek, 129 p.; Schrij vers. 43 p. Aid. C.: 1. Scheffer, 168 p.; 2. Spendel, 162 p.; 3. Honders, 161 p.; 4. Groenen*-.]* 161 p.; 5. Eikelenboom, 153 p.; 6. v. Hoxum 149 p.; 7. v. d. Kaay, 123 p.; 8. van Eyken 81 p.; 9. Hartogh, 78 p.; 9. J. v. d. Mark 68 punten. Afd D.: 1. H. P. van Ek. 175 p.; 2. J. Spen del, 155 p.; 3. v. Vliet, 119 p.; 4. Pavlides, 110 p.; 5. J. van Dam, 97 p. De door den heer de Groot beschikbaar gestelde beker werd gewonnen door C. Uyl (6 x maximum met 1123 p.;) tweede prijs H. P. v. Ek '6 x maximum 1118 p.) Met 283 punten werd J. H. van Staveren kam pioen buks, 1937/38.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1