-Défilé der weermacht voor H.M. de Koningin STADSNIEUWS Twaalf man in een auto WOENSDAG 20 JULI 1938 No. 24022 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang Op 29 Augustus in Den Haag Ernstig ongeluk bij Eist Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht J LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco**per post"1"f.2 35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 trmi) Ruim elfduizend deelnemers. Blijkens een algemeene order van dexi Commandant van het Veldleger, zal ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de Konin gin op 29 Augustus a.s. te Den Haag een défilé worden gehouden van de weermacht. Dit défilé, dat ruim een uur zal duren, heeft plaats op het nieuwe gedeelte van de Van Alkemade- laan, gelegen tusschen den Waalsdor- perweg en den Pompstationsweg. Het geheel bestaat, behalve uit den com mandant van het veldleger met zijn staf, uit: Groep I: De Koloniale Reserve, onder commando van den commandant der Ko loniale Reserve, de onderdeelen der Ko ninklijke marine, de infanterie, divisies- gewijze, onder commando van den divisie commandant, en de overige onbereden en niet gemotoriseerde onderdeelen van de Koninklijke landmacht, onder commando van den gouverneur der Koninklijke mi litaire academie. De colonne-lengte zal plus minus 2800 M bedragen. Groep II: De bereden lichte troepen (o.m. cavalerie, wielrijders en rijdende ar tillerie) onder commando van den com mandant der lichte brigade. Colonne-leng te 1400 M. Groep ni: De Veld-artillerie, onder com mando van den inspecteur der artillerie. Colonne-lengte 950 M. Groep IV: De gemotoriseerde troepen, onder commando van den commandant van de brigade luchtdoel-artillerie. Colon ne-lengte 4000 M. Buiten de staven zal de totaal sterk te der deelnemende troepen ongeveer 11000 man bedragen. Het défilé zal wordeh besloten met een parade-vlucht van de vliegtuigen van de Koninklijke marine en de Ko ninklijke landmacht. Het 4e Regiment infanterie uit Lei den wordt ingedeeld als gemotoriseerd bataljon en vertrekt met auto's van het korps motordienst in den vroegen morgen van 29 Augustus naar Den Haag. Het 6e Regiment Veld-Artillerie ver trekt eveneens in den vroegen mor gen langs den weg naar Den Haag. De troepen keeren omstreeks 5 uur naar hun garnizoenen terug, na een warmen maaltijd te 's-Gravenhage te hebben ge nuttigd. De commandant van het veldleger heeft bijzondere orders uitgegeven betreffende de tenue en het uiterlijk voorkomen van den troep; o.a. moeten allen voorzien wor den van nieuw ledergoed. Voor de kleur der helmen en de grijze kleeding is zoo veel mogelijk uniformiteit voorgeschreven. Treinvertraging nabij het station Leiden. Stroomdraden gebroken. Gisteravond om vijf minuten voor halfzeven ontdekte spoorwegpersoneel werkzaam op het stationsemplacement alhier, dat de stroomdraden boven het opkomend en boven het afgaand spoor halverwege „de Vink" en het station Leiden gebroken waren. De oorzaak hiervan was niet bekend. Aangezien de gebroken draden naar beneden hingen en daardoor dreigden de treinen on der stroom te zetten, werd het verkeer gestaakt en kwam aan deze zijde geen enkele trein het station Leiden bin nen, evenmin als e^ een vertrok. Onmiddellijk ging men er toe over het ge troffen baanvak stroomloos te maken. De opgehouden treinen werden daarna met behulp van een op het emplacement al- bier aanwezige stoomlocomotief over het stroomlooze gedeelte gebracht en zoodra de baan vrij was, ving men met het her stellingswerk aan. In zeer korten tijd was de rijdraad van het hoofdspoor Amster dam-Rotterdam zoover in orde gebracht, dat de treinen op eigen kracht het station Leiden konden uitrijden en met gestreken beugel het stroomloze gedeelte, dat tot 200 a 3Ö0 meter was ingekort, konden passee- ren. Van het hoofdspoor RotterdamAm sterdam nam de draadreparatie belangrijk meer tijd in beslag. Verschillende treinen moesten hier met stoomkracht over het stroomlooze gedeelte worden gebracht. Eerst om kwart over acht konden ook hier de treinen, met gestreken beugel over en kele honderden meters, op eigen kracht de plaats van het defect voorbijkomen. Trein 1138, die om 18.40 uit Leiden naar Amsterdam moet vertrekken, kwam met "veertig minuten vertraging in de hoofd stad aan. Ook stoptrein 3848 naar Haar- *em, die drie minuten later vertrekt, had groote vertraging. De overige treinen naar Amsterdam hadden een vertraging van hoogstens tien minuten. Aan het Centraalstation aldaar had men een reservetreinstel ingelegd voor de rich ting Rotterdam, doch reeds de tweede binnenkomende trein kon in reserve wor den geplaatst. In den loop van den avond was de treinvertraging geheel opgeheven, alhoewel de alhier binnenkomende trein een gedeelte met gestreken beugel moest afleggen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Ziekenfonds ..Tot Hulp der Menschheid". Rapenburg la, Leiden Procuratie verleend aan: C. H. Zaayer, Leiden. 'Beperkende Bepalingen). •De Zwaluw", Kaiserstraat 35, Leiden. Dienstverrichting. Wijziging handelsnaam in: Expeditie ..De Zwaluw". Het bedrijf omvat: Expeditie, meubel- en pianotran sport. Een gevaarlijke vondst. Gistermiddag heeft een arbeider, die op een terrein nabij den Haagweg bezig was een sloot uit te graven, een gevaarlijke vondst gedaan. Hij stuitte ni. bij het graaf werk op een hard voorwerp, dat, toen hij het geheel ontgraven had, bleek een groote, niet-ontplofte granaat te zijn met een mid dellijn van ongeveer lOVi c.M. en een lengte van circa 30 centimeter. Waar deze soort granaten niet in gebruik is bij het 6de regi ment veldartillerie alhier, is de herkomst moeilijk na te gaan. De granaat Is door manschappen van de Politietroepen gedeponeerd aan de Doelen kazerne. waar het projectiel door een tech nicus van de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug zal worden gedemonteerd. ZONDAGSSCHOOL „EMMANUEL". Herdenking van het 35-jarig bestaan. De Zondagsschool ..Immanuel" herdacht gisteren haar 35-jarig bestaan. In verband hiermede werd 's avonds in het gebouw „Rehoboth" een herdenkingssamenkomst gehouden. Behalve de kinderen der Zon dagsschool waren ook ouders en belangstel lenden aanwezig. De presidente, mej. Kolderman, die reeds 33 jaar als leidster aan „Immanuel" ver bonden is, las bij opening Ps. 100 om daar aan een korte overdenking te verbinden. Nadat de kinderen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt lied hadden gezon gen, sprak ds. Joh. W. Groot Enzerink, herv. predikant, de herdenkingsrede uit. Uitvoerig weidde spr. uit over de groote beteekenis van het kind. dit naar aanlei ding van een gedeelte uit Matth. 18 in welk hoofdstuk Christus kinderen ten voorbeeld stelt en hen in bescherming neemt. Met nadruk zette spr. het hoogst verant woordelijk werk dat de Zondagsschool ver richt, uiteen. Wij dienen er ernstig voor te waken, dat wij de kostbare kinderziel niet verknoeien, want dan krijgen wij, Gods Woord zegt het. met Christus te doen. Onze arbeid ónder kinderen zij geregeld een biddend leven. Wij dienen ons daarbij even klein, afhankelijk en oprecht te voe len als de kinderen. Ds. Groot Enzerink besloot zijn rede met den wensch uit te spreken, dat de Zon dagsschool nog vele jaren, mede in het be lang van wijk II der Ned. Herv. Gem., mocht werkzaam zijn. Mej. v. d. Wijngaard vertelde daarna een aardig kinderverhaal waar naar met aandacht werd geluisterd. Enkele ingekomen gelukwenschen, w.o, van dr. I.C.S. Locher en andere Zondags scholen werden voorgelezen, waarna nog het woord werd gevoerd namens de Zon dagsschool .,De 24 huizen", de Stadsevan gelisatie uitgaande van de Geref. Kerk en door een onderwijzer van de jublleerende Zondagsschool. Mej. Kolderman sprak tenslotte woorden van dank en deelde mede, dat het bestuur besloten heeft een dag met de kinderen uit te gaan. AANBESTEDING. De uitslag van de aanbesteding betref fende het afbreken van het bestaande per ceel Hooge Rijndijk No. 96 en het bouwen van een fabrieksruimte met drie bovenwo ningen, aldaar ter plaats iarchitect: Jan Stigter. Thorbeckestraat 12), luidt als volgt: N.V. van Werven's Timmer- en Aan nemersbedrijf te Amsterdam f.23400; J. Vonk, Alphen a. d. Rijn f.25787; L. Schro der en H. van Dillen, Wassenaar f.24333; B. P. Boers, Hazerswoude f.23993; H. C. Bouter en A. G. Hartevelt, Leiden f. 23982; A. Voordouw, Zoeterwoude f.23870; M. van der Velden, Leiderdorp f. 23800; W. F. Mar- celis, Leiden f.23800; Fa. P. H. Meyers en Zn., Oegstgeest f.23490; K. Burgy, Leiden f.22990; J. van der Wal, Zandvoort f.22377; J. van Iterson en H. v. Iterson. Rijnsburg f. 22333; Chr. Pet, Leiden f. 22687; M. Kool Warmond f.22678; Gebrs. Randsdorp, Lisse f.21955; J. van Noort, Benthuizen f.21559; Gebrs. Bons en H. J. de Haan, Alphen a. d. Rijn f.21374. De begrooting bedroeg f. 22534.70. De gunning is aangehouden. OPENBARE BEWAARSCHOOL ATJEHSTRAAT. Geslaagde feestmiddag voor kinderen en ouders. Gistermiddag is aan bovengenoemde school een openbare les gehouden voor de kinderen, die de school verlieten. In verband hiermede had zich een com missie gevormd bestaande uit mevr. Polane en de heeren A. Bernard en W. van Eg- mond, met het doel, het personeel te hul digen voor het vele goede werk, dat het had verricht en tevens om de kinderen een feestmiddag te bereiden. De kinderen voerden verschillende spe len uit, welke werden beloond met een hartelijk en welverdiend applaus. Na afloop van dezen welgeslaagden mid dag sprak de heer A. Bernard, lid van de commissie van toezicht, namens de ouders een dankwoord tot het onderwijzend per soneel, dat, zooals spr. zeide, zijn arbeid steeds met liefde en toewijding vervult. Vaak hebben wij, aldus spr., uw geduld, uw onverflauwde energie met verbazing gadegeslagen. Als blijk van waardeering bood spr. eenige geschenken aan. Tenslotte nam het hoofd der school nog even het woord om te danken voor de ge schenken, in het bijzonder voor het ge schenk voor de school en de tractaties der kinderen. Onze stadgenoot, de heer W. F. Harm' sen slaagde voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie der Vereen, van Leeraren Handelswetenschappen. De dames C. T. E. v. d. Meer, K. H. Schilts, R. F. v. d. Velde en C. D. de Vliet, allen alhier zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Te den Haag slaagde voor het exa men Engelsche Handelscorrespondentie der Ver. van Leeraren de heer B. Sloos alhier, leerling van Mej. Nell Kagie. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen" de heeren E. v. d. Born, C. Koeke- bakker en J. A. F. v. d. Poel, allen alhier; G. A. Posthumus te Sassenheim en J. Pluimgraaf te Katwijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onneslaan 15, alhier. Twee dooden en vier zwaar gewonden. Vannacht omstreeks half één heeft op den rijksweg: tusschen Arnhem en Nijme gen, nabij Elden onder de ge meente Eist, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij twee personen het leven hebben verloren en een zevental anderen gewond is van wie vier ernstig. Een gezelschap van elf per sonen. afkomstig uit Nijme gen, had deelgenomen aan een biljart-avond te Arnhem en keerde na het midder nachtelijk uur naar Nijme gen terug met een z es-per- soons Citroën, een gestation- neerde taxi uit Nijmegen. Twee personen hadden naast den chauffeur B. plaats ge. nomen. Daarachter zaten er drie en ook de achterbank was door drie man in beslag genomen. De overige drie personen zaten op de knieën van hun medepassagiers. Ter hoogte van de Kroon - sche wal waar de straatweg in den betonweg overgaat en er een kleine bocht in den weg is kwam de taxi, die over den weg slingerde, in botsing met een uit Groningen af komstige groote truck met aanhangwagen van de trans portonderneming „De Noord ster", die een dienst van Til burg op Groningen onder houdt. De personenauto vloog over den kop. over het rijwielpad heen. Zij kwam gedee'tciijk in de links van den weg loo_ pende, 3 M. lager liggende sloot terecht en verdween half onder water. De gevolgen waren ontzet tend. De moeste inzittenden kwamen geheel of gedeelte lijk onder den wagen terecht. Een aantal van hen wist direct uit zijn benarde positie te komen; anderen moesten worden geholpen. De 36-jarige H. Huiser werd op slag gedood, evenals de 48-jarige H. C. Krum, wiens lijk men vond toen de wagen met behulp van een kraan uit de sloot was ge licht. Vier der inzittenden, de 40-jarige Th. A. Kuppen, de 58-jarige F. L. Verhecht, de 25-jarige T. Rigouin en een zekere H. van Uden, bleken zwaar gewond. Het ernstigst is de heer Verhecht eraan toe, die ver moedelijk een breuk in de wervelkolom heeft opgeloo- pen. Onmiddellijk levensge vaar bestaat er evenwel niet. De toestand van den heer Kuppen is vrij goed. Hij kreeg een hersenschudding en een beenwonde. De heer Rigouin heeft ook een hersenschudding beko men, doch ook zijn toestand is naar omstandigheden gunstig. Zij zijn alle drie op genomen in het gemeente ziekenhuis te Arnhem. Het vierde slachtoffer, de heer H. van Uden, die naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen is gebracht, had een niet levensgevaarlijke beenwonde opgeloopen. Drie andere inzittenden werden licht gekwetst, doch konden naar huis gaan. De chauffeur B. is als ver dacht van dood door schuld in arrest gesteld. Den bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. De eerste hulp aan de slachtoffers werd verleend door den passeerenden dok ter van der Belt uit Nij megen. Bjj het voortgezet onder zoek is de politie gebleken, dat het gezelschap vanuit Arnhem met twee auto's was vertrokken. In den tweeden wagen waren de vergezellen de dames gezeten. Deze auto is kort na het ongeluk de plaats des onheils gepasseerd doch de inzittenden hebben niets van het gebeurde be merkt, zooc1.*** rii zijn door gereden. BINNENLAND. De vergadering te Zeist van den Kon. Ned. Middenstandsbond (Binnenland, 3de Blad) Finland aanvaardt de opdracht voor de Olympische Spelen in 1946 (Sport, 2de Blad). De laatste dag der Kaagwedstrijden (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. Enthousiaste ontvangst te Parijs van het Engelsche koningspaar (3e en le Blad) Het memorandum der Sudeten-Duitschers (3de Blad). De ontspanning tusschen Frankrijk en Duitschland '(3de Blad). Nog geen oplossing in het Russisch-Japan- sche conflict (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor ons land max tijdens den nacht en in den vroegen ochtend opnieuw mistig en betrokken weer, met weinig of geen neer slag, worden verwacht. Overdag klaart het wat op, waardoor het warm en droog weer zal worden. BIJZ. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT. Schoolreisje. Begunstigd met het schoonste zomer weer maakten leerlingen uit de hoogste leerjaren een reisje naar de oude Zuider- zee-stadjes en Marken. De reis werd ge maakt per N. Z. H. Na een wandeling door het mooiste deel van Amsterdam kwam het gezelschap op den juisten tijd aan in Mon nikendam. waar een verfrissching zdch wel smaken liet. Toen volgde een wandeling door het oude stille plaatsje en met een groet aan „de rijdende ruiters" op den ouden toren ging de reis nu naar Marken over het spiegelgladde water van het IJsel- meer. Aldaar werd kennis gemaakt met de oude kleurrijke kleederdracht der eiland bewoners en hun beknopte, maar rijk ver sierde behuizing. Alles werd bij een bezoek aan zoo'n huisje den kinderen eenvoudig maar duidelijk getoond en beschreven. Ver volgens ging het naar Volendam, waar een wandeling werd gemaakt over den hoogen dijk met zijn grootsche uitstalling. Dan naar Edam. Het plaatsje toonde ons zijn vervallen grootheid in zijn oude kerk en stille straten. Maar op „het Zeebad" was het gezelschap niet stil en heeft daar naar hartelust genoten na al het vermoeiende kijken. Toen huistoe. Precies op tijd was het gezelschap In de Sleutelstad terug, wel wat vermoeid misschien, maar allen zeer voldaan. Gistermiddag is de 13-jarige G. v. D., wonende in de Marislaan. tijdens het spelen met haar linkerhand door een ruit gevallen, waardoor zij vrij diepe snijwon- den aan hand en elleboog bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar ter be handeling naar het Academisch Zieken huis. Mej. G. M. E. A. Broerse, leerling van den R.-K. Hoofdaktecursus alhier, is ge slaagd voor het examen hoofdakte. Niet N. H. Geisen, doch N. H. Gersen alhier, is geslaagd voor het Mulo-examen. Onze stadgenoot, de heer H. Verwer, leerling van den heer M. v. Dam te Den Haag. slaagde te A'dam voor het Mercu- rius-examen Spaansche Handelscorrespon dentie.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1