Twee prachtige zeildagen op de Kaag LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Juli 1938 Derde Blad No. 24020 Holland leidt in den teamwedstrijd der Regenbogen 79sfe Jaargang Friesche successen in de regenboogklasse De wedstrijden van Zaterdag (Van onzen redacteur). De Zaterdag, in feite de eerste wed strijddag van de Kaag-zeilweek is on der voor de zeüerij gunstigst denkbare omstandigheden vcrloopen. Er stond den geheelen dag een ste vige bries uit het Zuidwesten, welke nog ruimschoots toeliet, dat alle sche pen van top konden worden gezeild terwijl de zon het immer boeiend schouwspel van blanke zeilen op bewo gen golven met nieuwen luister over goot. Vooral de starts in de dichtstbczette klassen, zooals de Drakenklasse, Olym- pia-joilen klasse, 12 M2. Sharpieklasse en zeer in het bijzonder die in de Re genboogklasse A. leverden een onge meen fraaien aanblik op. In laatstgenoemde klasse verschenen niet minder dan 20 schepen aan de startlijn, waaronder een zevental Friezen. De start was al direct goed; alleen de Pipa van Teunissen was een onderdeel van een seconde te vroeg en werd terugge roepen. Boord aan boord, in een breede rij, sta tig met wijd-uitstaande zeilen, de ballon lok volgedrukt door den wind, ging het in de richting Zweiland, waar velen zich een goed plaatsje hadden gezocht om getuige te zijn van het geweldige gedrang, dat hier moést volgen. De sensatie beantwoordde ten volle aan de gekoesterde verwachtin gen en nu bleek tevens opnieuw, hoe goed het eenige jaren geleden door het Kaag- bestuur werd ingezien, toen op deze plaats aan de zeilbaan een geleidelijker verloop werd gegeven door het aantal boeien uit te breiden tot drie. Desondanks was het ge drang geweldig en het geroep om ruimte niet van de lucht. Het was voor de meeste deelnemers evenwel onmogelijk zich daaraan te sto ren; ieder voor zich was blij. wanneer hij er zonder al te veel schrammen en stoo- ten afkwam. Een aantal Sharpies, dat ook duist de boei wilde ronden, raakte tusschen het veld verzeild en leek door haar grootere sportzusjes te worden vermorzeld. Nauta's Spitsmuis werd bijna door de Kikker van J. de Vries overvaren, maar gelukkig raakten de schepen spoedig weer los en vervolgden beide hun weg. De Schelm <P. v. Dijk), Waterrot (S. Kuipers). Swan <H. F. Zuiderbaan). Duke (J. C. v. d. Velde), Pieterke (G. de Vries Lentsch) en de Leede III (W. Z. v. d. Mey) kwamen nog juist vrij rond de boei, doch de rest zat op één kluitje, waarbij schier alle bepalingen van het wedstrijdreglement werden overtreden! Sommigen vergaten in de hitte van het gevecht zelfs de boei te ronden; een ander raakte de vlag, doch aangezien toch niemand aansprakelijk kon worden gesteld voor dezen chaos, zeilden allen door alsof er niets gebeurd was. De Schelm handhaafde zich langen tijd aan den kop, maar nog juist voor het ingaan van de tweede ronde, zag hij zich gepas seerd door de Waterrot met zijn stadge noot Kuipers aan den helmstok, die in het verdere verloop zijn voorsprong gedurig vergrootte en met een ..straat" won. Van Dijk werd onbedreigd tweede, terwijl Zui derbaan. Van der Velde en Leen de Wit, oie de Vries Lentsch en Van der Mey voor bij geloopen was, de volgende plaatsen be zetten. In de B-afdeeling was de Duck van mej. P. Versluys één seksegencote en zes man- nelijken deelnemers te vlug af. Jan Heinen was in de Drakenklasse on genaakbaar en liet het overige veld ver achter zich, terwijl de Jong zegevierde in de Olympiajollenklasse A. Mej. van Gooi, die zich 's morgens ook in den teamwed strijd onderscheidde, leverde een zeer ver dienstelijke prestatie door in dit dichtbe- zette nummer beslag te leggen op de vier de plaats. De open wedstrijd in de 12 M2. sharpie klasse A werd gewonnen door den Hilver summer Louwer.se, die op de eerste plaats geabonneerd schijnt; in de B-klasse, waar voor liefst 24 scheepjes stonden ingeschre ven, triumfeerdc de Flevo van Dudok van Heel. Voor dc volledige resultaten van dezen dag verwijzen wij naar de onderstaande uitslagen Groepswedstrijd Olympiajollenklasse: 1. De Kaag (W. Ritman en G. Key) 13 pnt.; 2. Am sterdam 12,1 pnt.; 3. Rotterdamsche Z.V. 11 pnt.; 4 en 5 Sneek en Loosdrecht 9 pnt. Groepswedstrijd 12M2-sharpieklasse: 1. De Kaag tgebrs. Nauta) 15 pnt.; 2. Loosdrecht 14,1 pnt.: 3. Amsterdam 14 pnt.; 4. Aegir 7 pnt.: 5. Onderlinge 5 pnt. Groepswedstrijd 12 voetsjollenklasse: 1. De Kaag <J. C. Tims en H. Key) 20,1 pnt.; 2. Rot terdamsche Z.V. 17 pnt; 3. en 4. Haarlemsche J. C. en Zaanlandsche Z. V. 14 pnt.; 5. Loos drecht 7 pnt.; 6. Nieuwe Meer 6 pnt. 45 M2-kruiserklasse: I. Walta, st. C. A. Ver- maat; 2. Coppelstock. st. J. H. C. Sieverts; 3. Benati II. st. B. Fenenga. Vrijbuiterklasse: 1. Flits, st. C. Kooy; 2.The- do, st. J. R. van den Berg. Regenboogklasse B.:l. Duck, st. mej. P. Ver sluys; 2. Sirocco II. st. L. Benjamins; 3. Louisa II. st. R. Moedt: 4. Titia, st. J. W. Maas. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen; 2. Thedo II. st. A. Carpentier; 3. Jep, st. W. de Vries Lentsch Sr.: 4. She. st. mevr. B. Eykelen; 5. Stormvogel, st. H. W. van der Steen. Noord Nederlandsche 16M2-klasse A1. Hilda III, st. W. E. van Schelven; 2. Unrest, st. C. C. Flemming; 3. Snip Snap. st. K. Moedt; 4. Cy cloop II, st. J. van der Hock. Noord Nederlandsche 16 M2-klasse B.: 1. Swanneblom, st. E. Offerman; 2. Jan van Gent, st. J. van Dusschoten; 3. Velox. st. H. het Lam; 4. Gut Nass, st. L. P. van Lommel. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Ruiter, st. R. Reitsma; 2. Witte Raaf, st. P. Schieffer; 3. Wil debras. st. J. Key. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Spriet, st. J IvI. C. Schrama; 2. Oppassertje. si. H, Stum- pe: 3. Albatros, sr. C. C. Lagendijk. Olympia-jollenkiasse B I. Jan van Gent, st. Th. P. Beaujcan; 2. Rambler II. st. R. J. Bootz3. Tartane, st. P. J. G. Furnée; 4. Gisy, st. A. J. Slee. Olympia-jollenkiasse A.: 1. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong: 2. Wardy, st. R. Lemstra: 3. Prul. st. C. Gücher; 4. Fram, st. mej. C. van Gool; 5. Nathals, st. J. Lüder. 12 M2-sharpierklasse B.: 1. Flevo, st. P. J. Dudok van Heel; 2. Hlphaan, st, H. J. J. van Werkhoven; 3. Sirocco, st. P. M. Fransen; 4. Wildebras, st. M. R, Mantz; 5. Mieke II. st. W. H. van Swinderen. 12 M2-sharpieklasse A.: 1. Wilgenhoek. st. J. H. Louwerse; 2. All Weather, st. J. Stap; 3. Ronny II. st, F. Overmans: 4. Dinges, st. W. J. H. Nauta; 5. Duikelaar, st. J. J. van der Meer. Regenboogklasse A.: 1. Scelms Waterrot, st. 5. Kuipers; 2. Schelm, st. P. van Dijk; 3. Swan, st. H. Zuiderbaan; 4. Duke. st. J. C. van de Velde; 5. Saenden, st. L. de Wit. 12 voetsjollenklasse A.: 1. Ans, st. G. Lands man; 2. Mooie Nel. st. H. Evers; 3. 't. Keggetje. st. J. W. van den Berg Jr.; 4. Waterbaby, st, G. Key; 5. Ideaal, st. J. N. Karremen. 12 Voetsjollenklasse B.: 1. Phoenix, st. J. van 't Oever; 2. Repl.. st. J. Vollebregt; 3. Hen- nie. st. L. Benjamins; 4 Klaverdrie, st, J. D. van Kampen; 5. Doordrijver, st. K. Idema. 12 Voetsjollenklasse C.: 1. Sterna, st. P. Groo tenhuis; 2. Duimelot, st. mej. D. de Voogt. 12 Voetsjollenklasse voor dames: 1. Weetie- kep. st. mej. Q. van Dijk; 2. Reveller, st. mej. F. A. C. Leenen. De wedstrijden van Zondag. De Zondag bracht het weertype, waar aan in vroeger jaren de Kaagwcek in meteorologisch opzicht haar ongunsti ge -reputatie te danken had: een zeer dikke bries uit liet Westen en in de morgenuren van tijd tot tijd gure re genvlagen die het verblijf op de plas sen allesbehalve tot een genot maak ten. De zoinerschc zeiluitrusling van luchtige shirts en shorts had dan ook plaats gemaakt voor warme wollen jumpers en oliegoed: het open terrein aan den voet van den massieven start toren was slechts matig bezet, door dat de toeschouwers het behaaglijker milieu van dc Kaagsociëteit prefereer den. Dit Kaagwcer had evenwel ook zijn goede zijde, want het hield dc tallooze Zondagszeilers, die de wed- strijdzeilerij door het enkele feit van hun aanwezigheid zooveel moeilijkhe den in den weg plegen te leggen, thuis. Helaas nog niet allen, zooals de stuur man van de Friesche regenboog Dolfijn, Klaas Vrolijk in den teamwedstrijd Hol land-Friesland, tot zijn schade ondervond. Bij het kruisen in het nauwe stoomboo tengat tusschen Dieperpoel en het Norre- meer werd de Doifijn finaal aangevaren door de motorboot Marie H uit Gouda, die het jacht heelemaal meenam naar den la gen wal. waar het vastliep. Vrolijk's be manning bleef niet bij de pakken neer zitten: twee stoere Friesche jonge kerels sprongen meteen overboord en duwden het schip weer vlot. Het oponthoud had ech ter lang genoeg geduurd om Vrolijk van óe zesde naar de laatste plaats te doen verhuizen, terwijl behalve deze sportieve handicap het schip ook nog flink bescha digd werd. Dat Vrolijk er niettemin in slaagde zich op de laatste rakken toch weer op te werken tot de zesde plaats, is een knappe prestatie, welke een extra eere-saluut verdient! Dit was overigens niet het eenige inci dent in dezen wedstrijd. Doch laten wij liever beginnen bij het begin. Voor Holland kwamen aan den start de Swan iZuiderbaaniDuke (v. d. Velde), ae Leede UI <v. d. Meyi, Saenden (L. de Wit) en Kikker (de Vries)voor Fries land. Dolfijn Vrolijk). Schelm (v. Dijk), de Bruiser (Oppenhuizen), Hennie (Hen driks) en Waterrot (Kuipers). Er werd voor den wind gestart, waarbij Zuiderbaan vlak onder den lagen wal kroop en daar iets meer wind had dan de overige deelnemers, waarvan de Schelm (P. v. Dijk) het hoogst lag en het minst liep. Zuider baan kon ongehinderd de eerste boei op het Zweiland ronden, doch de rest lag op een kluitje en had de grootste moeite om vrij te blijven. Dit lukte dan ook maar matig. De Bruiser en de Saenden raakten met het tuig in elkaar verward, doch waren spoedig weer los; de Hennie en de Kikker raakten elkaar niet onzacht, maar alles liep goed af en zonder uitvallers werd begonnen aan het kruisrak naar het Norremeer. Bij de boei aldaar was de volgorde Swan, Kikker, Wa terrot, Dolfijn, Saenden, Hennie.Schelm. De Leede HI, Duke en de Bruiser, waarbij de Schelm vlak voor de boei zijn vierde plaats verspeelde, doordat hij de boei niet kon beleggen en er een halven meter bene den terecht kwam, zoodat hij nog twee maal door den wind moest. Het volgende voor-de-windsche rak bracht begrijpelijkerwijs niet veel verande ring; op den terugweg werd de Dolfijn het slachtoffer van het hiervoor gememoreerde incident, terwijl de Kikker en Waterrot in de kopgroep van plaats verwisselden. Bij de finish was de volgorde: Swan <H.), Waterrot (F.), Kikker (H.); Schelm (F.); Saenden (H.I. Dolfijn (F.), Hennie (F.), de Leede ni (H.), Duke (H.) en de Brui- ser (F.). Holland leidt daardoor in den team-wed strijd na deze eerste race met 29.1—26 pnt. In de 45 M2 kruiserklasse kon de winnaar van Zaterdag, de Walta van Vermaat. het dit keer niet verder brengen dan de derde Foto Van Vliet. Velds (Die Leythe) won gisteren te Amsterdam den „Holland"-beker. plaats. Fenenga, die in de eerste race met de Benati II derde werd, kwam nu als eer ste binnen, zoodat dc kansen voor den wis- selprijs tusschen hem en Vermaat volkomen gelijk staan. De Boekanier van Warners werd tweede. In de middaguren klaarde de lucht en brak zelis de zon door, zoodat de gezellig heid van het interieur der Kaagsocieteit zich ook naar buiten uitbreidde en het ook hier genoeglijk druk werd. Met prachtige warme zomerweer, dat „De Biidt'' voorspeld had. liet evenwel tevergeefs op zich wach ten. De wind. die vooral des morgens vlage- rig was, werd in den middag iets meer constant en bracht witte koppen op de wa tervlakte teweeg, waarvan de zeilers in het bijzonder in den onstuimigen zak op het Zweiland veel hinder ondervonden Een der B-regenbogen, de Sirocco II van L. Benjamins, zag zelfs kans hier vol te slaan, waardoor het jacht naar den Kaag bodem verhuisde en alleen de mast halver wege boven water stak. En om een regen boog te doen zinken, is toch waarlijk heel wat noodig! Mej. Versluys. die Zaterdag in deze klasse eerste werd. eindigde nu op de tweede plaats achter de Dotter, gevaren door H. Kolff. In de Vrijbuiterklasse was de situatie juist andersom: daar trad de nr. 2 van Zaterdag, de Thedo van J. R. v. d. Berg, nu als overwinnaar uit het strijdperk, waar door hij tot dusverre de beste kansen heeft op den wisseiprijs. Edoch, er kan in twee dagen nog heel wat veranderen! Op het terrein aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest werd gisteren dc plaatselijke cricketwedstrijd gespeeld tusschen ojax en L. C. C., waarvan men de spelers op bovenstaande foto vereenigd ziet. Uit het verslag, elders in dit Blad, blijkt, dat Ajax gewonnen heeft. De uitslag in de Drakenklasse was in zooverre een verrassing, dat slechts één der winnaars van Zaterdag, zich ook den tweeden dag onder de eerste vijf aanko menden wist te scharen. De ..Ran" van Keegstra kwam eenige decimeters eerder over de eindstreep dan de „Dracula" van ir. Hofkes, welke laatste direct na afloop der race een protest indiende tegen nr. 1 wegens het onvoldoende ruimte geven aan de eindboei. Dit protest werd inderdaad toegewezen, zoodat Keegstra werd uitge sloten. Hierdoor kwam ook de winnaar van Zaterdag Jan Heinen, die nu als nr. 6 bin nenkwam, nog juist in de prijzen. Mevrouw Eykelen leverde een goede prestatie door evenals in de eerste race als vierde te finishen, hetgeen haar vandaag als gevolg van het bovenstaand protest den derden prijs opleverde! Groote belangstelling bestond er uiter aard voor den titanenkamp in de Regen- boogkiasse A. Het harde weer was juist een kolfje naar de hand van de Friezen, die den ook beslag legden op de eerste vijf plaatsen! Aanvankelijk leek het er niet naar alsof de noordelijke sportbroeders een zóó écla tante overwinning zouden behalen, want Zuiderbaan had gedurende een groot deel van de eerste ronde de leiding Hij behield deze tot aan het kruisrak van de keerboei op de Dieperpoel naar het Norrebeer. waar hij van de eerste naar de vierde plaats af zakte. Hij herstelde zich evenwel prachtig op het laatste-in-de-windsche rak der eerste ronde, toen hij na de boei op het Zweiland over bakboord ver door liep naar den lagen wal. terwijl van Dijk, Kuipers en de Vries direct overstag gingen en het hooger op zochten. Zuiderbaan's manoeuvre bleek goed ge zien en deed hem als nr. 1 de tweede ronde ingaan, op de hielen gevolgd door Kuipers, van Dijk. Hendriks. Vrolijk en Oppenhui zen, terwijl Leen de Wit als eerste van het overige veld op grooten afstand volgde. In de tweede ronde kon Zuiderbaan het even wel niet bolwerken en zakte af naar de zesde plaats. Hendriks werd winnaar gevolgd door van Dijk, Kuipers. Opper.huizen en Vrolijk. De vreugde der Friezen had alleen groo- ter kunnen zijn. wanneer het hier in plaats van den open-, den teamwedstrijd had ge golden' Teuunissen moest kort na het in gaan der tweede ronde wegens het scheu ren van zijn grootzeil den strijd staken. De 12-voets-jollen hadden het zwaar te verantwoorden, doch brachten het er zon der ongelukken en noemenswaardige averij af. Vooral in de A-klasse weken de resul taten sterk af van die op den eersten dag, waaraan het verschil in windkracht wel niet vreemd zal zijn. De Sneeker-zeiler K. Moedt zegevierde in de A-afdeeling der Noord-Nederlandsche 16 M2.-klasse, waarin hij in de eerste race derde werd. De strijd zal hier voornamelijk wel gaan tusschen hem en den Haarlem mer Flemming, die tweemaal op de tweede plaats beslag legde. Offerman won voor de tweede maal in successie in de B-klasse met René Alt als goede tweede. De Pampusklasse (met bijzeilen) gaf een overwinning te zien van den jongen Willem de Vries Lentsch. Peet Schieffer bleef in de running voor den wisseiprijs door opnieuw als tweede te finishen, terwijl Reitsma, de triomfator van Zaterdag, dit keer met de derde plaats genoegen moest nemen. In dezelfde klasse zonder bijzeilen werd de Zaankanter Lagendijk overwinnaar ge volgd door Martien van Hooff. In de beide klassen der Olympiajollen is voor de bezetting van de eerste plaats nauwelijks van eenige spanning sprake. In de A-klasse is de Jong verreweg de sterkste, welke rol in de B-afdeeling ge speeld wordt door Beaujean. Het zelfde verschijnsel doet zich voor in de 12 M2. sharpieklasse A. waarin Lou werse verre favoriet is. De Amsterdammer Stap toonde zich opnieuw zijn grootste concurrent, doch bracht het ook nu weer niet verder dan de tweede plaats. In de B-klasse heeft van Werkhoven met een tweeden en een eersten prijs momen teel de beste papieren in het algemeen klassement voor den hoofdprijs. De uitslagen. Hieronder volgen de uitslagen van gisteren. Regenboogwedstrfjd Holland-Friesland: 1. H Zuiderbaan (Holland); 2. S. Kuipers (Fries land): 3. De Vries iH.); 4. Van Dijk 'F.): 5. de Wit (H.I: 6. Vrooljjk <F.>: V. Hendriks (F.); 8. Van der Mey (H.I: 9. Van der Velde (H.i; 10. Oppenhuizen (F.) Holland 29,1 pnt.; Fries land 26 pn. 45 M2-kruiserklasse1. Benati II. st. N. Fe nenga: 2. Boekanier, st. A. Warners: 3. Walta, st. C. A. Vermaat. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo. st. J. R. van der Berg: 2. Jan Harin II. st. L. J. Fontein. Regenboogklasse B.: 1. Dotter, st. J. Kolff: 2. Duck. st. mej. P. Versluys; 3. Printer, st. J. H. Meyer Drakenklasse: 1. Drakula. st. J. C. P. Hof kes; 2. Hermes. st. W. H. van Lienden; 3. She. st. mevr. B. Eykelen: 4. Cavalier, st. E. G. van Bent hem van den Berg; 5. Janmaat, st. J. Heinen. Noord Nederlandsche 16 M2-klasse A.: 1. Snip Snap. st. K. Moedt; 2. Unrest, st. C. C. Flemming; 3. Ibis. st. P. V. van der Wilt; 4. Sonnevaert, st. H. van Hees. Noord Nederlandsche 16 M2-klasse B 1. Swannebloem, st. B. Offerman; 2. Nelson, st. R. Alt; 3. Anak Angin, st, W. Bos; 4 Jan van Gent. st. J. van Dusschoten. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr.; 2. Witte Raaf. st. P. Schieffer; 3. Ruiter, st. R. Reitsma. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1 Albatros, st. G. J. Lagendijk; 2. Zweiland. st. M. H. van Hooff Jr.; 3. De Bries. st. F. P. Schoenmakers. 12 Voetsjollenklasse Dames, uitslag van Za terdag: 1. Weetikep II. st. mej. Q. van Dijk; 2. Reveller, st. mej. F. A. C. Leenen: Uitslagen van Zondag: 1. Reveller; 2. Ideaal, st. mej. E. Karreman. Olvmpia-jollenklasse B.: 1. Jan van Gent. st. Th. P. Beaujean; 2. Velocity, st. J. Smits; 3. Gipsy. st. A. J Slee; 4. Nauke. st. G. Key. Olympia-jollenkiasse A.: 1. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong; 2. Dippy, st. P. J. J. Huy- bers; 3. Pine, st. D. J. van Brummelen; 4. Nathals, st. J. D. Lüder: 5. Borreltje, st. A. D. H. Coops. 12 M2-sharpieklasse B. 1. Hiphaan. st. H. J. J. van Werkhoven; 2. Wildebras, st. M, R. Mantz; 3. Sirocco, st. P. M. Fransen; 4 Flevo. st. P. J. Dudok van Heel: 5. Cojoco. st. C. J. Corpelijn. 12 M2-harpieklasse A 1. Wilgenhoek. st. J. H. Louwerse; 2. All Weather st. J. Stap; 3. Spitsmuis, st J. H. Nauta; 4. Dada II. St.. L. P. Vollebregt 5. Dinges, st. W. J. H. Nauta. Regenboogklasse A.: 1 Hennie. st M. Hen driks: 2 Schelm, st. P. van Dijk: 3. Waterrot, st. S. Kuipers: 4. Bruiser, st. D. Oppenhuizen: 5. Dolfijn, st K. Vrolijk. 12 Voetsjollenklasse A.: 1. Spirit, st. W. Da niels; 2. d'Artagnan. st. W. van der Valk Jr.; 3. Vagebond, st. Th. van Helvert; 4. Waterbaby. st. G. Key Jr.; 5. Weetiekep II. st. K. van Dijk. 12 Voetsjollenklasse B 1. Klaverdrie, st. J. D. van Kampen; 2. Popeve. st. P. Sc.hoen; 3. Phoenix, st- J. van 't Oever; 4. Woelwatertje II. st. H. Fokker; 5. Repl., st. J. Vollebregt 12 Voetsjollenklasse C.: 1. Duimelot, st. mej. D. dc Voogt; 2. Dike. st. C. J. Lambinon. st. P, Grootenhuis.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9