Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 18 Juli 1938 «llenstigen, prol. Sopper uit Leiden, mevr. Lotsy, echtgenoote van den burgemeester van Valkenburg en vele Ingezetenen. Namens de Vereenlglng van Vrijzinnige Godsdienstigen sprak mevr. ds. Scholten van Itterson, welke den overledene schet ste als een goed Christen en een trouw ]ld van de kerk. Spr. eindigde na woor den van troost tot de nabestaanden te hebben gesproken, met dankgebed. De oudste zoon de heer A. Kool, hoofd der openbare lagere school aan den West- vlietweg, alhier, bracht hierna dank voor de betoonde belangstelling. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. Buitelaar en lam.. Oranjcwcg 52; F. Wiegman, Gooweg 17a: J. A. Smit. Hoofdstraat 70; G. Kinkel, Gooweg 9; J. G. W. van Limburg; Zwarteweg 20; C. H. Tlm- merUs. Zwarteweg 20; H. Teppich. Noord-Bou levard 3; P Marijnls en gez.. Nachtegaalslaan 29; A. van der Niet, Piet Helnstraat 76; L. M. Th. van Buchem. Surlnaweg 2. Vertrokken: M. A. Lugt. van Oude Zeeweg "6 naar Bandoeng N.I.; Th. J. Homan en fam.. van Zandv.str. 22 naar Sassenhclm, Molenstr. 9; C. H. Kipping van Lindenpl. 4 naar Den Haag. Pr. Maurltslaan 67; G. MUller en fam.. van Toekomststr. 17 naar Neurenberg. Dultschl. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Sara Maria d. van P. G. de Haas en A. H. Zandbergen; Johanna Aririana d. van A. v. Duijn en N. van Duyn; Anna Maria d. van A. de Grcnt en A. C. VerwelJ; Arnoldus Stoffel z. van J. Rottevaal en W. Zwljnenburg. Ondertrouwd: P. J. van der Ploeg en K. K. Koelewljn: J. de Vos en J. Zuidhoek. Getrouwd: J. Glellng en J. J F. Plug. Ned. Mij. v. Tuinbouw cn Plantenkunde. De Ned. Mij. v. Tuinbouw vergaderde in Hotel Royal, onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De'opkomst was zeer goed. Deze vergadering stond in het teeken der Lathyrus en met groot genoegen open de de voorzitter tusschen deze zee van bloemen de vergadering, in het kort be sprekende de goede eigenschappen welke de Lathyrus bezit zoowel voor den liefheb ber als den vakman. Aan weerszijden van de gnoote zaal stonden een twintigtal prachtige inzendingen van Lathyrus opge steld. Na lezing der notulen, richtte de voorzitter nog een felicitatiewoord tot den tuinbaas van Gravin v. Bylandt met het behaalde succes op de nationale Lathyrus tentoonstelling van de Ned. Mij te Breu- kelen, waar deze Inzending werd bekroond met een verguld zilv. medaille. Van het H.B. was een schrijven Ingekomen dat jhr. Dedel een candldatuur voor het H.B. niet kon aanvaarden. Besloten werd thans de candldatuur van prof. dr. v. Leeuwen te steunen. Mededeeling werd gedaan van een be stuursbesluit om in het volgend jaar weer een Hyacinthenexpositle te houden in de maand Februari In de Septemiaervergade- ring zullen de plannen verder worden uit gewerkt. Hierna werd de uitslag der La thyruskeuring uitgebracht. Deze was als volgt: Verplichte inzending vaklieden: le pr., W. Bosman; 2e pr. W. Willemsen; idem liefhebbers: le pr., A. van Schie; 2e pr„ mej J Ruigrok; -3e pr„ W. de Monije: 4e pr., J. v. d. Voort; 5e pr. J. v. d. Berg— Smit. Vrije inzendingen: le pr. W. Bosman; 2e pr.. W. de Monije; 3e pr., A. R. Over- velde; 4e pr. mej. J. Ruigrok: 5e pr., J. v. d Berg—Smit; 6e pr., A. Rotteveel; 7e pr... J. v. Schooten: 8e pr. P. Hoogervorst. Naast de vrije inzendingen van Lathy rus. waren er nog mooie inzendingen van Bolbegonia's, Delphinium, Rozen, Gladiolen en enkele gemengde groepjes van planten cn bloemen, zoodat op dezen avond van een groote verscheidenheid van bloemen te genieten viel. Na een korte pauze hield de voorzitter zijn gebruikelijke causerie en bracht ailen in gedachten naar het mooie heuvelland van Zuid-Limburg waar een schat van bloemen in het wild voorkomen, als_ Cle matis, Gentianen. Scablosa. verschillende klokjes en een zeer bijzonder plantje, de Vlncetoxium of Engbloem ook wel Honds- wurger genoemd omdat deze plant zeer vergiftig is, het heeft onoogelijke kleine witte bloempjes, waarvan de grocte merk waardigheid is, de wonderlijke bestuiving van het vruchtbeginsel welke tot stand wordt gebracht door de gewone vliegen of muggen. Deze Interessante ulteeenzettlng werd met een warm applaus beloond. Verbouw „School met den Bijbel". Van het bestuur der vereenlglng voor Chr. Onderwijs te Noordwilk aan Zee ls bij B. en W. een aanvrage ingekomen om medewerking te verleenen voor een ver bouwing van den ..School met den Bijbel" aan den Nieuwen Zeeweg. De kosten van een en ander zün ge raamd op f. 7950 Gevonden. Eer.ige gewichten; rozenkrans; geld- beusjc; rijwlelbelastingmerk; damestaseh; wieldop van een auto;- armband; motor- tasch met inhoud en medaillon. Inlichtingen uitsluitend des Woensdags en Zaterdags van 18 tot 19 uur, ten politie- bureele te Noordwijk-Blnnen. NOORDWIJKERHOUT. Schoolreisje. De leerlingen der Herv. School maakten hun jaarlljksch schoolreisje per autobus. Reeds vroeg in den morgen werd in vroo- lijke stemming langs den nieuwen Rijks weg naar Schiphol gereden, waar voor de jongelui veel te zien was. Vandaar ging de tocht door het Gooi naar de pyramlde van Austerlitz. Op verschillende plaatsen werd halt gehouden, 's Avonds om tien uur keerden allen huiswaarts. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar W. v. d. BergHoogenboom is Vrijdag de bruidsdagen ingegaan en hoopt in goede gezondheid en vol levens lust het gouden huwelijksfeest te herden ken Het bruidspaar is in de Zilk woon achtig. Op het R.K. Lyceum voor Jongens, te Overveen, werden bevorderd tot de 3e klasse F. Kerstens en P. v. d. Klugt, en tot de 4e klasse, afd. Gymnasium, A, van Iersel en Th. Pijnenburg, allen alhier. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft besloten het Kerkorgel te voorzien van electrische windmaking, waardoor de or geltrapper overbodig wordt. De werkzaam heden zijn opgedragen aan de firma Van Leeuwen te Leiderdorp. OEGSTGEEST. Autotocht ouden van dagen. Men schrijft ons: De jaarlijksche rondrit voor ouden van dagen is wederom in aantocht. Het comité heeft dit, voor zoo velen onvergetelijk ge beuren bepaald op Donderdag 21 Juli a-s. Vele belangstellenden in de gemeente hebben met dit feit reeds rekening gehou den en een gave geschonken zoowel in natura ais in klinkende nrunt. Hiervoor is het comité recht hartelijk dankbaar en met het thans beschikbare is men aan het passen en meten gegaan. Helaas is het beoogde doel nog niet te bereiken cn het zou een groote teleurstelling worden als hierin geen verandering komt. Bedenkt men welk een bijzondere vreugde op zulk een dag door de oudjes wordt beleefd, dan kan het niet anders of het moet doorgang vinden. Het verzuim is nog te herstellen zoo men zich even in verbinding stelt met mevr. TimmermansSparnaay. Een tweede feit is van nog grooter be teekenis. Voor den rondrit, welke zeer in teressant belooft te worden. Ls een groot aantal auto's noodig om de vele oudjes te kunnen medenemen. Enkele enthousiaste getrouwen hebben zich reeds spontaan met hun auto's beschikbaar gesteld maar helaas is het benoodigde aantal nog veel te klein. Daarom wekken wij de autobe zitters op hun medewerking te verleenen. Zij kunnen zieft aanmelden bij den heer J. Kamsteeg. In verband met den nog maar geringen tijd van voorbereiding wordt een spoedige aangifte aanbevolen. Jeugd-verkeersexamen Ook in onze gemeente wordt, uitgaande van de Ver. voor Veilig Verweer, een (Jeugd - verkeersexamen gehouden. Aan het reeds gehouden schriftelijk examen hebben plm. 180 leerlingen van alle lagere scholen deelgenomen. Zaterdag had het practisch examen plaats voor de eerste groep van jeugdige weggebruikers, voetgangers en wielrijders(sters). Het geheel stond onder leiding van den chef-veldwachter, den heer J. C. Krijger, terwijl voor zoover mogelijk het politie corps medewerking verleende alsmede eenige oude leden der Oegstgeester Sa- trya's. Aan de hand van een uitgebreid controlesysteem werd het examen afgeno- Burgerlijkc Stand. Geboren: Johanna Anna Maria d. van B. Langeveld en C. A. J. Rijken; Abraham z. van C. Elsgeest en E. Brouwer. Ondertrouwd: J. E. van den Berg 29 Jaar en G. Chr. Deters 27 jaar; P. Noordcrmeer 26 jaar en J. van der Mee. 25 jaar. Getrouwd: H. J. van Zoen. 28 jaar en J. A. van Kesteren, 22 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd :L. G. van Leeuwen, Hoofdstraat 255 van Helvoirt; M. Staring, van Heemstrastraat 19, van Ocgstgeest; H. E. Sollart, Hoofdstraat 188, van A'dam; M. Verdoorn. Berkenlaan 39, van Lisse; Th. J. Homan, Molenstraat 9, van Noordwljk; A. Breder, Hoofdstraat 203 ALPHEN. UITBREIDINGSPLAN, Een tweetal bezwaren waren ingediend. Naar aanleiding van de ter visielegging van het ontwerp-uitbreidirgsplan met be- van bouwingsvoorschriften, zijn. binnen den Voorhout; Chr. G. van den Heiligenberg, Pla- gestelden termijn, Ingekomen een tweetal tancnlaan 6, van Leimuiden; B. Hooijer. Hoofd- bezwaarschriften, t.w.: van het bestuur straat 179, van Illllegom; A. Stemfoo-t. Hoofd- vereenieine De AlDhensche IJs- straat 179. van Hlllegom ien rezlni. vereenlglng ,.ue zupnenscne us Vertrokken- A. Zanen. Hoofdstraat 306 naar oaan' waarin bezwaren worden ingebracht Groningen; P Schaper, J. p. Oouverneurlaap tegen de bestemming van dat gedeelte van 10, naar Lelden «en echtgenoote): P. Kleinjan. liet ljsbaanterrein, hetwelk grenst aan de Charbonlaan 6, naar Delft: G. van der Linden. Dr. Lovinklaan, tot bouwterrein en wel Rijkssstraatjweg 34, naar Eibergen: A. M. Hoo- v00r bebouwing met middenstandswonin gen A in open bebouwing, in verband geveen, J. P. Gouverneurlaan 20. naar Lelden. H. W. van Ruiten, Beukenlaan 6. naar Llss; Th. van der Wiel en echtgenoote. Lindelaan 21 naar Bennlngbrock; D. van der Helden. Zui derstraat 42. naar Lelden; E. M. van der Veer. Molenstraat 33. naar Alkemade: M C Tromp Hoofdstraat 186, naar Berkhout: G J J HeUstee. Julianalaan 31, naar Kortenhoef: H. Los, Vlnkenstraat 56. naar Zaandam. Dc Kersttentoonstelling in Blcemlust. Aan de Kersttentoonstclllng van Hyacin then in Bloemlust, ls een nieuwe prijsvraag toegevoegd. Voor de mooiste en meest uitgebreide collectie gekoelde narclsssen wordt n.l. een medaille of zilveren beker uitgeloofd. waarmede voorts verzocht wordt het ont- werp-uitbreidingsplan slechts vast te stel len, indien aan het vorenbedoeld gedeelte van het ijsbaanterrein de bestemming wordt gegeven, welke dit terreingedeelte thans heeft, n.l. parkeerterrein voor rijwie len. automobielen e. d„ alsmede plantsoen: Te. van den Hoofdingenieur-directeur van tien Rijkswaterstaat ln de directie Z. H„ waarin met het oog op eenige nieuw ge projecteerde straataansluitingen aan den Rijksweg, de aandacht er op gevestigd wordt, dat het gewenscht is deze straat aansluitingen zooveel mogelijk te beperken met het oog op de belangen van het ver- yoor den Herv. Kookkring werden in ^eer over den Rijksweg, zulks onder op- fino'u? vcre®"18m8s)aar 609 maal- merking, dat wellicht slechts voor twee der "irpt-f' melk en 1574 eieren ver- geprojecteerde aansluitingen vergunningen zouden kunnen worden verleend. De Speldjesdag ten bate van Herwon- Wat het eerste betreft zijn B. en W. en nen Levenskracht, die in verband met een de commissie van bijstand van openbare gelijktijdig te houden collecte, werd ultge- i werken van meening, dat deze bezwaren steld, ls nu bepaald op 23 Juli. „M Ml men over een uitgebakend lanen- en stra ta de eebruikëllïke" rondvraag, waarvan j tencomplex. Het examen zal worden voort 7.4. rta-rat nrv vacforacfnl/ln tiiHhr door enkelen gebruik werd gemaaakt, volgde een verloting van bloemen en plan ten, waardoor iedereen goed voorzien huis waarts kon trekken. Nadat de voorzitter ciank had gebracht voor de vele en mooie Inzendingen en de zeer aangename en leer zame besprekingen, verwachtte hij allen weer te zien op de Septembervergadering. Raadsagenda. Morgenmiddag te half vier komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten; 1. Mededeellngen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling notulen. 4. Verslag van den :ichoolartsendienst over 1937. 5. Goedkeuring rekening schoolartsendienst over 1937. 6. Voorstel tot vermindering van de pacht van een perceel land aan den Heerenweg over 1937. 7. Voorstel tot wijzging der verorde ning op de keuring van vee en vleesch. 8. Aanvraag om medewerking voor een ver bouw van de .School met den Bijbel". 9. Voorstel tot wijziging van het salaris van de schrijfster-typiste op het politiebureau. 10. Voorstel tot wijziging van het salaris van de administratieve hulp bü de admi nistratie der steunverleenlng enz. 11. Vast stelling van een verordening voor verhaal van kosten in verband met besmettelijke ziekten. 12. Reclames hondenbelasting 1938. 13. Crediet voor feestviering in verband met het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. 14. Wijziging van de gemeente- begrooting voor 1938 Orgelconcert. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 22 Juli vl' ,'s ay,onds 8 uur 15 een Herdenkings werk alhier, uitgaande van het comité xrnc€ri worden gegeven ln de Ned. Herv i'ÏÏPiachtenls Jan Zwart". De bekende gezet op verschillende vastgestelde tijden van de eerstvolgende dagen dezer week tot en met Woensdag. Zooals te voorzien was. trok dit gebeu ren groote belangstelling. Ook de burge meester, de heer A. J. van Gerrevlnk, stel de zich van een en ander op de hoogte, Het komt ons voor dat zij die niet aan het examen deelnemen, inzonderheid de jeugd, zich in het vervolg strikt af2ijdig moeten houden, hetgeen een meer bevre digend resultaat zal opleveren. De heer C. J. de Graaf alhier behaal de ln de afd. weg- en waterbouwkunde aan de M. T. S. te Haarlem het einddiploma. RIJNSBURG. DE ONBEWOONBAAR VERKLARING Slechts één beroep gegrond verklaard. Het beroep op de Kroon, door verschil lende huiseigenaars ingesteld tegen het be sluit van Ged. Staten tot onbewoonbaar- verklaring van hun woningen, heeft tot re sultaat gehad, dat alleen ten opzichte van de hulzen van den heer A. de Monneye, het beroep gegrond is verklaard. De gemeente raad kan dus besluiten de onbewoonbaar- verklaring van de woningen, behoorend aan den heer de Monneye, op te heffen. Burgerlijke Stand. GeborenGerard Plet, r. van J. F. Spiering en J. A. P. Mugge. Ondertrouwd A. M. Kruger, J.m. 30 jaar en C. van Zuylen Jd. 28 Jaar. SASSENHEIM. STAKING. Hedenmorgen ls bij de firma C. J. Kie- t .....o i uo ucr.euur bert alhier, aannemer ln het Bouwbedrijf orsanist Felke Asma heeft zich een staking geproclameerd, oereid verklaard dit concer' te geven. Een achttiental arbeiders is hierbij be- J™van,de baten bestemd zMn voor een trokken, soea aoel. Het programma bevat een 7-tal nummers i De arbeiders zijn in staking gegaan daar Jan Zwart. waaronder 3 composities vaat de firma K. het collectief contract niet I toepast. VOORSCHOTEN. Eindexamen H. B. S. Voor het eindexamen 5-jarlge H.B.S. slaagden de volgende leerlingen van het „Instituut Wullings": K. P. Abbinga i Al- phen a. d. Rijn)W. d'Aneona Vclp)J. A. Brasser iBorne); J. F. G. Einthoven 'Den Haag); J. J, L. Geel (Edei; L. Ger- hardt (R'dam); M. G. v. d. Hoeven (Den Haag); J. D. Kok (Voorschoteni; A G. Le Heux (Den Haag)M. Th. Perelaer iMook); H. J. Borgman (A'dam); J F. Glel (Den Haag); S. A. Hennes (Arnhem); G. O. A. Munters (Den Haag)B J. J. Naes- sens (Haarlem): R. W. Paim iDen Haag); P. A. Scharp de Visser (Bussumi; H. P. J. v. d. Berg (A'dam); R. J. Bourrleus (Haarlem): H. Frima (Groningen). F. A. der Kinderen Groningen»C. P. Loncq de Jong (Den Haag)R. D. Matah Fontein (Sneek); J. D. Wilton (Wassenaar); J. R. Woutman (Hilversum); M. P. Zaaijer (Den Haag). Dat er een tentoonstelling zal worden gehouden op 7 en 8 September as. werd reeds gemeld, maar het bestuur verzocht aandacht voor de wijziging van den slui tingsdatum voor de inschrijving, die is ver schoven naar 30 Juli as. De heer A. J. C. Slothouwer alhier slaagde aan de M. T. S. te Haarlem voor het einddiploma in de afd. electrotechniek. WASSENAAR. De heer I. D. Kuiper alhier behaalde aan dc M. T. S. te Haarlem in de afd, werktuigbouwkunde het einddiploma. ZEVENHOVEN. Kindheidfeeat. Alhier hield de H. Kindsheid haar jaar' lijksch feest in de R.K. Kerk. Des morgens werd een H. Mis opgedra gen door pastoor C. A. Moons tot intensie der leden van het genootschap. Na de H. Mis werd een optocht gehouden door de tuinen. De dag werd gevuld met kinderspelen en tractatle. Het R.K. Studentenkamp. Ben groep RK. studenten van het Holl. StudentengUde van St. Jeroen uit Lelden kampeerde bij den heer W. J. Blom. Vrii- dagavond trok men ln optocht met de clubvlag door het dorp. Zaterdagmiddag werden de statuten ten raadhuize door B. en W. ontvangen. De burgemeester hield een korte toespraak, die werd beantwoord door den kampleider, den heer v. d Salm De optocht door het dorp werd nogmaals herhaald, waarna kinderspelen op het plein der RK. school werden gehouden. Des avonds werd op hetzelfde plein met de bevolking een bijeenkomst gehouden. niet van zoodanig gewicht zijn, dat wljzi ging van het ontwerp-ultbreidingsplan op liet onderhavige Dunt, er een gevolg van behoort te zijn. De tegemoetkoming, wel ke de gemeente in dit bijzondere geval kan doen, ls, naar de meening van B. en W. en genoemde commissie deze, dat voorloopig zooveel mogelijk worde gestimuleerd de uitbreiding van de bebouwing op andere terreinen in de omgeving opdat daardoor de bebouwing van het voorterrein der Ijsba nen zoo lang mogelijk worde voorkomen, tenzij er uiteraard dringende redenen mochten zijn, welke eerdere bebouwing van dit terrein mochten nopen Voorts meener. B. en W, dat het niet onbillijk zou 'rijn. indien de gemeente de verplichting op zich r.eemt om t. z. t. wanneer tijdens den duur van de huurovereenkomst, verplaat sing van het ijsbaangebouwtje inderdaad noodig blijkt te zijn. de kosten daawan voor haar rekening te nemen. B en W. verwachten, dat hiertegen bij den raad. gelet op de belangen welke genoemle ver- ceniging behartigt, geen bedenkingen zul len bestaan In beginsel dient echter de ge meente met betrekking tot de mogelijkheid van eventueelen verkoop van bouwterrein ter plaatse de noodlge vrijheid vai) han delen te behouderi, v/aarbij dan evenwel in boven aangegeven zin met de belangen der 7ereeniging zooveel mogelijk rekening is te houden. Met betrekking tot de bezwaren ingebracht door den hoofdingenieur-direc teur van den rijkswaterstaat is bij nadere bespreking hierover een bevredigend rsml- taat verkregen. Het betreft hier het door ons reeds gemelde over de situatie b'o de Tolstraat en in de omgeving van de Vis serstraat. B. en W. stellen den raad derhalve voor tot vaststelling van het ontwerp-uitbrei- dingsplan, in haar geheel destijds door ons gepubliceerd, vaststelling voorts van de verordening, houdende algemeene regelen ter bescherming van de belangen van derden in verband met het vaststellen of wijzigen van rooilijnen, bouwvarboacn en uitbreidingsplannen en thans reeds goed keuring te hechten, dat Indien zich de hiervoor geschetste omstandigheden voor doen, t. z. t. de kosten van verplaatsing van het ijsbaangebouwtje voor rekening der ge meente zullen komen, c.q. voor rekening van het grondbedrijf. •DE GRAANDIEFSTALLEN. Inzake de arrestaties betreffende de graandiefstallen, kunnen wij nader berich ten. dat de aangehouden personen A. B A. S. alhier en H. uit Koudekerk inmiddels weer op vrije voeten zijn gesteld doch dat K. uit Wou'orugge in het Huls van Bewa ring te 's-Gravenhage ls ingesloten. Raadsstukken. B en W. stellen den Raad onzer ge meente voor onder intrekking van het be sluit van 19 Juli 1937. rentelooze voor schotten te verstrekken aan de woning- bouwvereeniglngen en -stichting tot de volgende bedragen„Eensgezindheid" f. 28.636.32; „Volksbelang f. 4316.25; „Nuts- stichtlng tot verbetering van de volkshuis vesting" f. 4200, onder bepaling dat de te rugbetaling der voorschotten moet ge schieden, zoodra en voor zoover de explol- tatieuftkomsten der wonlngbouwvereenl- gingen en -stichting zulks naar het oordeel van B. en W. toelaten. toegevoegd, die gelijke bevoegdheden heeft als de bestuursleden, behoudens dat zijn stem een advlseerende zal zijn; 2e. dat de begrootingen van Jaarlijksche Inkomsten en uitgaven telken) are vóór 1 November bij burgemeester en wethouders worden Inge zonden en aan de goedkeuring van dit college worden onderworpen, terwijl over schrijding van de posten der begrooting en prijsgeven -van Inkomsten eveneens de goedkeuring van burgemeester en wethou ders zal behoeven. Chocolade diefstal. Door den winkelier v. d. H. alhier werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van chocolade uit zijn winkel. De dader de Jeugdige L. ls bij de politie bekend. Ongeluk bij Raadhuisbouw. De metselaar A. V. werkzaam aan den bouw van het nieuwe Raadhuis had het ongeluk toen hij zich boven ln de kap be vond te vallen. Hij viel circa 5 meter naar beneden en kwam toen op een steiger te recht. Hoewel hij aanvankelijk geheel ver suft bleek liep het ongeluk overigens vrij goed af. Ds. Scheers predikant der Ned. Herv. Kerk alhier ontving de afgeloopen week een gift van f. 100 waarvan f. 50 voor de diaconie; f. 25 voor Ziekenzorg en f. 25 voor het Zendingsbureau Oegstgeest. Onze plaatsgenooten J. Loogman en G. Cuperus slaagden voor het A diploma Esperanto. Onze plaatsgenoot L. Boot slaagde aan de M. T. S. te Haarlem voor het eind diploma werktuigbouwkunde, Onze plaatsgenooten de heeren J. Blom en J Oudenes, leerlingen van de M.U.L.O.-school met den bijbel, hoofd den heer Verheule, slaagden voor het M.U.L.O diploma A. Voor het nijverheidsexamen acte D slaagde onze plaatsgenoote D. v. d. Berg. Morgenavond zal door de Chr. mu- zlekvereeniging „Arti et Religioni" in de muziektent een concert worden gegeven. BODEGRAVEN. DEMONSTRATIES ROODE KRUIS. Onder groote belangstelling heeft het Roode Kruis een zeer geslaagde de monstratie gehouden op het terrein achter den Vijver. Behalve door het be stuur van de afd werd de demonstratie bijgewoond door den burgemeeeter. door wethouder Batelaan, door den militairen commandant van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis, den heer A. N. C. F. de Keijzer, 3 bestuursleden van den Bond van transportcolonnes uit Amsterdam, vrijwel de geheele colonne uit Schoonhoven en een deputatie uit Gouda. Klokslag 8 uur mar cheerde de colonne het terrein op. Aange nomen werd dat een groot ongeluk had plaatsgehad, als gevolg waarvan 12 gewon den in het gras lagen. Bij sommigen had men op werkelijk verbluffende wijze op de huid de wonden uitgebeeld, zelfs een slag aderbloeding, die ijzig echt aandeed was erbij. Onder leiding van den commandant wist onmiddellijk ieder zijn plaats en taak en kon zonder verwijl worden begonnen met het verbinden. Binnen een half uur lagen allen op de brancards te wachten op het transport. Voor een der zwaarst ge kwetsten was een ziekenauto gerequireerd, terwijl de anderen werden geladen ln een vrachtauto, vervoerd tusschen fietsen, ter wijl als nieuw vervoermiddel een gewone boerenwagen was meegebracht, waarop drie brancards een heel goede plaats von den. Het transport naar den weg had ge deeltelijk plaats over een sloot, volgens de eigen methode der colonne, waarnaar de gasten vol belangstelling keken. Bij het Inladen trok de „uitvinding" waardoor 6 brancards in één vrachtauto plaats von den de aandacht der deskundigen. Tenslot te werden de slachtoffers per schuit naar de overzijde van den Rijn gebracht. De gasten waren ten zeerste voldaan over de practisch foutlooze demonstratie en over de handigheid, waarmee het ver voer was geregeld. ZOETERWOUDE. Eerste plechtige H. Mis. Gisteren ls father Joh Vaneman tot priester verheven. Zaterdag 9 Juli werd hij te Londen tot priester gewijd. Zaterdagmiddag werd de wijdeling op feestelijke wijze ln onze gemeente Inge haald. Hij werd toegesproken door den heer C. Pleterse, baljuw van de „Kruis vaart." In de kerk werd de jonge priester be groet door deken C. M. J. Jonckbloedt. waarna father Vaneman een plechtig lof celebreerde. Gistermorgen werd door den neomyst de eerste plechtige H Mis opgedragen. Na het Evangelie hield kapelaan J. van Dael een feestpredicatle. Om twee uur celebreerde father Vane man een plechtig lof en hield zijn eerste predlcatie Na het lof was er een receptie ln het Graalhuls. Raadsagenda. De gemeenteraad zal Donderdagavond as. te kwart voor acht in vergadering bij een komen. De agenda luidt: Ingekomen stukken; Verzoek van het Feestcomité ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H M. de Koningin om subsidie, met voorstel van B. en W.; Voorstel van B. en W. tot het aangaan oremies voor verbetering van arbeiders- eener voorloopige regeling met het Hoog- woningen; Behandeling van belastingre- heemraadschap van Rijnland, inzake i clames en Rondvraag. B. en W. stellen in aansluiting met het bovengemelde voor de Inkomsten van het „Waarborgfonds inzake woningbouw" over 1937, bedragende f. 3844.61, aan te wenden tot het verleenen van bijdragen aan de in de gemeente gevestigde woningbouwver- eenigingen en -stichting voor dekking van de tekorten op de exploitatierekeningen over het exploitatiejaar 1936/1937 tot de volgende bedragen: „Alphensch Belang" f. 407.44; „Eensgezindheid" f. 115.93, „Volks belang" f. 726,96; Nutsstichting tot verbe tering van de Volkshuisvesting f. 1544.61 onder de navolgende voorwaarden: le dat aan het bestuur van elke bouwvereenlging en -stichting een door den raad uit zijn midden te benoemen gedelegeerde wordt BOSKOOP. Kostelooze inenting. Op Woensdag a.s., nam. half drie, be staat er in het gymnastieklokaal der open bare school gelegenheid tot kostelooze inenting. Burgerlijke Stand. Geboren: Meerten, z. van M. Ritzema en H. A. de Haan: Margaretha ,d. van B. de VrU en A. v. Staveren. Ondertrouwd: A, Groenestein en N. Hoogen- doorn; N. van Ejjk en T. E. Verburg. Getrouwd: L. K. J. Ilsink 26 Jaar en S. L. Boer. 24 jaar; M. Suabel, 27 jaar en C. A. Bos man, 27 jaar. Naar wij vernemen bestaan er bij de afd. Boskoop van de Kon. Ned. My. van Tuinbouw- en Plantkunde, plannen, om ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin, evenals 40 jaren geleden deel te nemen aan de gondel vaart. Een aantal jonge leden der afd. zal een plan maken. HAZERSWOUDE. In zijn oog: gestoken. De heer B. Timmermans heeft het onge luk gehad zich met een zakkennaald in een zijner oogen te steken, met het nood lottig gevolg, dat hij dit oog wel zal moe ten missen. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria. D. van G. van Gent en P. \an Elswijk. Gehuwd: F. Hoogendoorn 35 j. en A. K. Francken 31 j. N. van Luijk 31 j. en A. J. v. d. Pol 26 j. Alhier is een cursus opgericht onder leiding van de heeren A. de Ruyter en G. schoonmaken van boezemwateren: Als vo ren tot het doen ontwerpen van een plan tot verbetering van de wegen, vallende in het Provinciale tertiaire wegenplan; Als voren tot vaststelling van een ontwerp uit breidingsplan. Hooge Rijndijk II; Als voren Weijenburg. voor opleiding van" het Mid- om medewerking te verleenen aan de re geling betreffende beschikbaarstelling van denstand-diploma. Bij de administratie voor arbeids bemiddeling staan 44 personen als werk loos ingeschreven, waarvan 29 steuntrek- kenden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7