BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 Juli 1938 Binnenland DOODELXJK ONGELUK. Van een wagen gevallen. Hedennacht te kwart over een is op den Langeweg te Roelofarendsveen nabij Nieu we Wetering de 23-jarige alhier woonach tige W. Varkenvisser van den bok van een keetwagen gevallen, welke gekoppeld was achter een vrachtauto. De ongelukkige, die vermoedelijk in slaap was gevallen, kwam met zijn hoofd op den weg terecht en kreeg een zware hersenschudding. De vrachtauto werd direct tot stilstand gebracht, zoodat V. niet werd overreden. Pastoor Kwakman en dr. Hupkes uit Rijpweterlng waren spoe dig ter plaatse. V. Is naar het St. Elisabeth- Gasthuis alhier overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. PLANTSOEN-CONCERT. De Leidsche Christelijke Harmonie Ver. directeur de heer H. J. A. Bokhove. zal Don derdag a s het achtste concert in het plant soen iMusis Sacrum) van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigin- gen. verzorgen. Mocht dit concert door slecht weer niet kunnen doorgaan dan zal dit tijdig bekend gemaakt worden aan de bekende borden Het programma luidt: 1. Paris-Bruxelles. marsch, L. Purnotte; 2. Le Trésor des Incas, ouverture, F. Hoffman; 3. Juanita. valse. Jos. Bouwens: 4. Fantaisie Champêtre, A. Eenhaes; Pauze! 5. Silent Heroes, marsch, T. Bidgood; 6 Fraternité. ouverture, D. Snoeck: 7. Wiener Praterleben, valse, S. Translateur, arr. A. Dreissen; 8. Verdiana, potpourri, Joh. Kllment; 9. Marsch LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Uitstekend geslaagd Turnfeest. Begunstigd door bij uitstek mooi weer, vierde bovengenoemde vereeniging even als andere jaren met de kinderen van haar leden, het jaarlijksch tuinfeest, waar aan verbonden een wedstrijd in het ver sleren van fietsen, autopeds, poppenwa gens, hoepels, parapluies enz. en in het costumeeren, wat, gezien de talrijke fraaie versleringen en aankleeding onzen indruk bevestigde, dat er altijd nog vele leden zijn, die met het mooie doel van deze vereeniging sympathiseeren. Het was voor de jury, bestaande uit de heeren M. H. Nooteboom, P. Verver en J. J. Hendriks (versieringen), en de heeren A. C. v. d. Woerd, H J. Barneveld en D. Vijlbrief (costumeering). dan ook geen gemakke lijke taak. uit al de deelnemers(sters) de mooisten uit te zoeken. Als vertegenwoor diger der Sportstichting was de heer D. Vijlbrief op het terrein aanwezig Verder waren er vertegenwoordigers van de Fede ratie der Speeltuinvereenigingen en van Zusterverenigingen. Evenals andere jaren waren ook nu weder, zoowel tijdens den optocht, als op het terrein geheel belang loos twee leden van E.H.B.O. aanwezig, terwijl de heer J. Hoppenbrouwer Jr. de ververschingen verzorgde. Als de jury haar taak heeft beëindigd, vormen alle kinderen een stoet, die in op tocht, voorafgegaan door het muziekgezel schap „Werkmans Wilskracht", en beslo ten door een versierde auto waarop de kinderen der onderafd. Handwerkelub heb ben plaats genomen), welke onder toezicht van hun leidsters ijverig als altijd hun kennis in handwerken tentoonstellen, een rondgang door de straten van Zuiderkwar tier maakt. In den optocht was ook de onderafd. Korfbalclub aanwezig. Op den tuin teruggekeerd werd door 14 groepen een aanvang gemaakt met ver schillende wedstrijden, w.o. paalkllmmen, kopslaan, ringsteken, busloopen enz. welke door zeer vele ouders en belangstellenden wet den bijgewoond. Als de voorzitter de heer Metselaar, om 7 uur de leiders'sters) en alle medewer kenden bedankt heeft, worden de prijzen uitgereikt. De prijzen werden gewonnen door: Gecostumeerde meisjes: L. Laven le pr., C. Vink, 2e pr.. v. d. Bom 3e pr„ N. Lange- zaal 4e pr„ J. v. Lienen 5e pr., E. v. d, Meijden 6e pr. Gecostumeerde jongens: P. v Rossen le pr., J. Kraan 2e pr., T. Kraan 3e pr., C. v. d. Meyden 4e pr. Versierde fietsen: F. Nap le pr.. Autopeds: Losscho ten. le pr.. H. Oldriks 2e pr. Poppenwa gens: T. Gerremans le pr. Parapluies: H. Tuinhof de Moed Verder werden aan de verschillende groepen van den tuinwed- strijd de navolgende prijzen uitgereikt: Groep 1 en 2 kregen allen een prijs. Groep 3,9 prijzen.. Groep 4, 12 prijzen. Groep 5, 6 prijzen Groep 6, 4 prijzen. Groep 7, 4 prijzen Groep 8. 5 prijzen. Groep 9. 4 prijzen Groep 10, 5 prijzen. Groep 11, 4 prijzen. Groep 12, 3 prijzen. Groep 13 en 14, 5 prijzen. DE OPLICHTING VAN EEN MODEMAGAZIJN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Belangrijke bezoeken. Ook Columbia uit den Volkenbond We staan aan den vooravond van het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Parijs, men zie het artikel van onzen Parljschen correspondent in het Vierde Blad. iKoning George is geheel hersteld'. Groote beteekenis wordt daaraan en terecht.' gehecht. Reeds zijn hartelijke brieven gewisseld tusschen Daladier en Chamberlain. Naar verluidt wordt in deze brieven nog eens uiteengezet, welke nauwe vriendschappelijke betrekkingen bestaan tusschen Engeland en Frankrijk, benevens een nauw samengaan In de internationale politiek In officieele kringen wordt er echter de nadruk op gelegd, dat de brieven geen nieuwe verbintenissen behelzen Te Parijs zoowel als te Londen wekt het bezoek de grootste voldoening en men acht het daarom niet meer dan natuurlijk, dat deze brieven gewisseld zijn. Men acht het te Londen zeer waar schijnlijk. dat de brieven, behalve over kwesties van algemeenen aard, meer in het bijzonder handelen over Spanje, Tsjecho- Slowakije en de Middellandsche Zee. Men twijfelt er niet aan. of Lord Halifax, die het Engelsche koningspaar vergezelt, zal met zijn Franschen ambtgenoot, Bonnet, den Europeeschen toestand bespreken. Hun besprekingen zullen waarschijnlijk in hoofd zaak handelen over de positie van Tsjeehc- Slowakije, welke zich wellicht de volgende maand tot. een nog moeilijker vraagstuk zal ontwikkelen, hoewel uit de Jongste te Londen ontvangen berichten blijkt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering alles in het werk stelt om aan de gerechtvaardigde eischen der Sudeten-Duitschers tegemoet te komen, met handhaving van de on schendbaarheid van den Tsjecho-Slowaak sthen staat. Ditusschen zijn de Duitschers al weer een campagne begonnen, men zie het 3e Blad Rijkscommissaris en gouwleider Biirckel heeft echter tijdens een Nazi-betooging in de. Saar-Pfalz een rede gehouden, waarin hij om zeide, dat Duitschland even be zorgd voor zijn veiligheid is als Frankrijk. Daarom staat Duitschland niet tegenover Frankrijk om oorlog te voeren, doch wil het gemeenschappelijk met Frankrijk in vrede leven. „Wij willen," zoo vervolgde Bürkel, .frankrijk geen stuk land ont nemen en wenschen het ook geen leed te berokkenen." De gouwleider betoogde, dat een volks stemming in Frankrijk en Duitschland, waarbij beide volken zldh zouden moeten uitspreken over de vraag of zij met elkan der een vredesbond willen sluiten en of beide bereid zijn, alle waarborgen te geven, dat deze vrede nimmermeer verbroken zal worden, waarschijnlijk eenstemmig met ja beantwoord zou worgen. De algenieene corhmissaris van het Duit- sche paviljoen op de Parijsche tentoonstel ling van vorig jaar kreeg het Groot Offi cierskruis in het Legioen van Eer. Gene raal Nollet. de voorzitter van het Fransche Legioen van Eer, wenschte den commissa ris geluk en wees erop. dat dit de eerste maal na den oorlog is. dat aan een Duit- scher het Grootkruis in het Legioen van Eer werd verleend. Vanochtend vijf minuten voor negen zijn de Hongaarsche minister-president Imredy en de minister van bultenlandsche zaken de Kanya te Rome aangekomen. Zij wer den met militaire eer begroet. Op het sta tion waren aanwezig de Duce, minister Ciano, de partijsecretaris Starace en mi nister Alfleri, alsmede verscheidene leden van het diplomatieke corps. De „Fuggetlenseg", het orgaan der Hon gaarsche regeeringspartlj, schrijft, dat de staatslieden zullen spreken over den nieu wen toestand in het Donaubekken, ont staan door de aanhechting van Oostenrijk, het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk, de Hongaarsch-Roemeensche betrekkingen en het vraagstuk der Hongaarsche minder heden, de „Pester Lloyd" zegt, dat de bul tenlandsche politiek van Hongarije harmo nieus aanpast bij de politiek van de spil Rome—Berlijn. De Hongaarsche politiek is niet tegen andere staten gericht. Zij wil gerechtigheid bereiken door vreedzame middelen. President Alfonso Lopez heeft enkele dagen geleden tegenover de Colombiaan- sche gedelegeerden bij den Volkenbond verklaard, voorstander te zijn van het uit treden van Colombia uit den Volkenbond. Hii voegde hier evenwel aan toe, dat hij de beslissing hieromtrent zou overlaten aan Santos, die hem 7 Augustus zal opvolgen. BELGIË. De begrooting Rede van Spaak, In het ontwerp van den minister van financiën voor de begrooting 1939 deelt hij tevens mede, dat aanvullende credieten noodig zullen zijn, o.a. van 150 millioen francs wegens loonsverhoogingen als ge volg van destijging van den prijzenin- dex. Volgens den minister zal het Jaar 1939 uit begrootingsoogpunt minder gun stig zijn dan het voorgaande dienstjaar, Aangezien de belastingen niet kunnen wor den verhoogd, zal er gedurende zekeren tijd minder moeten worden uitgegeven. De laatste Jaren zijn de uitgaven te hoog geweest en daarom zal men zich thans bepaalde opofferingen moeten getroosten. De premier en minister van buitenland1" sche zaken Spaak heeft te Berchem dÊn' rede gehouden ter gelegenheid van dén 50en verjaardag der plaatselijke socialis tische organisatie. Hij betoogde, dat de bultenlandsche politiek van België sedert 1936 niet gewijzigd is. De regeering wil op goeden voet leven met haar naburen. Wij moeten de consequenties hiervan aanvaar den, aldus Spaak. Men speekt van een „verschuivingdoch er is er geen. Naar aanleiding van kritiek, die gele verd is op het feit dat de Jongste manoeu vres nabij de Fransche grens zijn gehou den, verklaarde Spaak, dat het leger ma noeuvres houdt om het geheele land te leeren kennen. Het gemotoriseerde korps heeft manoeuvres gehouden in Vlaande ren, omdat dit de eenige mogelijkheid vormde, een terrein te vinden, dat op vol doenden afstand van Beverloo is gelegen. De daders gearresteerd. De beide onbekende mannen, die Don derdag j.l. een groot modemagazijn hier ter stede voor een viertal regenjassen en 4 colbertcostuums hebben opgelicht, zijn Zaterdag te 's-Gravenhage door de Haag- sche recherche gearresteerd. Het zijn de 23-jarige reiziger W. A. B. en de 33-jarlge reiziger H S. Beiden zijn te 's-Gravenhage woonachtig Zij zijn naar hier overgebracht en na een volledige bekentenis te hebben afgelegd in verzekerde bewaring gesteld. Gebleken is dat zij zich ook te Haar lem. Amersfoort en Rijswijk aan oplichting hebben schuldig gemaakt. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 11 Juli 52, Dinsdag 12 Juli 52, Woensdag 13 Juli 54, Donderdag 14 Juli 54, Vrijdag 15 Juli 53 en Zaterdag 16 Juli 53 volwassen personen. Geslaagd voor het examen Boekhouden van de Vereen, van Leeraren in de Handels weterschappen: W. Eduard, J. F. Heymans, C. Schalks. E A. Th. Vermond en A. Vuur pijl. allen leerlingen van de Middelbare Handelsavondsch. „Kennis is Macht" alhier Aanbesteed werd de uitbreiding van de fabrieken der N V. Vereenigde Touwfa- brieken te Leiderdorp. Laagste inschrijver was I Th. Cornet alhier voor f. 34.495 Het werk is aan den heer Cornet opgedragen. Bij de euamens aan de eerste Ned. Sla gersvakschool te Utrecht behaalden onze plaatsgenooten J Mulder, Ed. Nozeman, G. Stlgter, Ant. v. Leeuwen, W. Visser Az. en Corn. Alkemade, het Slagersvakschooldiplo- ma in alle groepen van vakbekwaamheid. MEXICO. Vreemde toestanden. In den staat Jalisco hebben mijnwerkers zich met steun van de autoriteiten meester gemaakt van zeven goud- en zilvermijnen om die te ontginnen. Drie dezer mijnen be- hooren aan een Amerlkaansche onderne ming, twee aan een Brltsche maatschappij en een behoort aan een Fransche onderne ming De Amerikaansche ambassadeur heeft reeds opheldering gevraagd in een vriend schappelijk gestelde nota. De politie van het plaatsje Coatepec ln den staat Vera Cruz is ln staking gegaan, om op deze wijze de bijna twee maanden achterstallige loonen te verkrijgen. FRANKRIJK. Marchandeau optimistisch. In een gistermiddag gehouden radio rede heeft de minister van financiën. Mar- chandeau, een beroep gedaan op de vader landsliefde der Franschen en hen uitgenoo- digd in te teekenen op de uitgifte van schatkistbiljetten der autonomie kas voor de nationale verdediging, waartoe vandaag de gelegenheid wordt opengesteld. Hij her innerde er aan, dat de bijeengebrachte gelden uitsluitend gebruikt zullen worden voor uitgaven ten behoeve van de natio nale verdediging. Tevens gaf hij een uit eenzetting van den financleelen toestand van Frankrijk. Nadat deze regeering aan het bewind is gekomen, aldus Marchandeau, zijn groo te hoeveelheden goud in het land terugge keerd, hetgeen o.a. tot uitdrukking kwam in de verlaging van den rentevoet van geld op korten termijn. De xegeering heeft nog geen centime bijzondere voorschotten aan de Fransche bank gevraagd. Noch voor de behoeften der schatkist, noch voor de par ticuliere ondernemingen werd overgegaan tot eenige wijze van inflatie. Sedert gerul- men tijd zijn de verleende nieuwe credie ten, die vaak als een gevaarlijke inflatie beschouwd worden, niet zoo bescheiden geweest als tegenwoordig, en dit niet ten gevolge van de toenemende bloedarmoede van onze economie, doch omdat de terug gekeerde kapitalen op gelukkige wijze de plaats hebben ingenomen van de door de emissiebank ter beschikking van de onder nemingen gestelde gelden. De toeneming der ln omloop zijnde bankbiljetten is ech ter sterk beneden de gemiddelde prijsstij ging der laatste twee jaren. Er is dus in deze lichte toeneming niets ongezonds, de gouddekking is zelfs sterk verbeterd. Wat de loopende begrooting betreft, de ontvangsten ln Mei hebben 57 millioen francs meer bedragen dan de schatting Het is van zeer veel belang dat de normale uitgaven van het land door normale ont vangsten gedekt woeden. „Behoef ik", aJdus Marchandeau, „na dit alles en na de verklaringen der regeerin gen. waarmede wij een drievoudige over eenkomst hebben gesloten, nog te beves tigen, dat er geen sprake is, en ook niet kan zijn, van devaluatie?" VEREENIGDE STATEN. Aanslag op Roosevelt? - Samuel Insull t President Roosevelt heeft zich Zaterdag avond aan boord van den kruiser „Houston" ingescheept voor een tocht op den Stillen Oceaan. Terwijl de president te San Cle mente den maaltijd gebruikte, hebben agenten van den geheimen dienst een man aangehouden, die zich in de nabijheid op hield en een revolver bij zich had. De man is gearresteerd. De Amerikaansche financier Samuel In sull is te Parijs overleden. Wijlen Samuel Insull. Hij was in 1859 in een klein plaatsje in de Ver. Staten geboren en op 20-jarigen leeftijd werd hij eerste secretaris van Edi son en tien Jaar later mede-directeur van de General Electric Cy. Nu richtte hij ver scheidene groote openbare nutsbedrijven in de Unie op voornamelijk gas, water en elec- triclteit, maar door de crisis van 1929 gin gen zijn ondernemingen ten gronde en In sull werd aangeklaagd wegens bedrog en verduistering op groote schaal. Hij vluchtte naar Griekenland, dat aanvankelijk weiger de hem uit te leveren en zijn avonturen waren een tijdlang te New-York het gesprek van den dag. Later uitgewezen, vluchtte hij naar Turkije, dat hem uitleverde. Het pro ces dat nu tegen hem gevoerd werd, duurde niet minder dan 53 dagen en eindigde met zijn vrijspraak. Op bijna 75-Jarigen leeftijd begon hij onmiddellijk met nieuwe onder nemingen op radiogebied en hij had een serie zendstations die het Midden-Westen van nieuws- en advertentieberichten voor zag. ZUID-AMERIKA. De overeenkomst tusschen Paraguay en Bolivia. De tekst van het verdrag Inzake het Chaco-confllct, dat 9 Juli J.l. is geparafeerd, omvat elf artikelen, waarin wordt gezegd, dat de grens in den Chaco zal worden vastgesteld door arbitrage van de presiden ten van de Vereenigde Staten, Argentinië, Brazilië. Chili, Peru en Uruguay De arhl. trage zal geschieden over de verdeellng van het Noorden van den Chaco overeenkomstig de lijn, welke is voorgesteld op de confe rentie van 27 Mei. Uitgaande van den meridiaan 61 5' westerlengte tot de ooste lijke grens van de zone ten Zuiden van de monding van de Rio Negro, met ultzor.de- rng van den oever van de Paraguay, Dc- arbitrage zal geschieden twee maanden na het onderteekenen van het verdrag, waar na Bolivia en Paraguay vertegenwoordigd;) zullen benoemen te Lapaz en Assuncion Paraguay zal verder vrijen doorgang vyr- leenen aan koopwaren door het gebied Puerto Casado, waarbil Bolivia het recht heeft douaneposten op te richten. Beide landen verbinden zich af te zien van alle aanspraken, welke voortvloeien uit het vraagstuk der verantwoordelijkheid voor den oorlog. Het verdrag zal geratificeerd worden door de wetgevende vergadering van Bolivia en door een volksstemming in Paraguay, 20 dagen na onderteekening VATIC AAN-STAD. De Paus tegen overdreven nationalisme. Tijdens een ontvangst van een groep religieusen van het Institut der Soeurs de Notre Dame du Cénacle, waarbij ook mgr. Roger Beaussart, hulpbisschop van Parijs, tegenwoordig was, heeft de Paus een toe spraak gehouden, waarin hij het overdre ven nationalisme veroordeelde. Dit overdreven nationalisme, aldus de Paus, werkt het heil der menschen tegen en is niet slechts in strijd met de wetten van God, maar ook met het geloof. De tegenstelling tusschen het buitensporige nationalisme en de Katholieke leer is evident. De geest van dit nationalisme is tegengesteld aan het geloof. Vervolgens zinspelende op de jongste stellingneming van het fascisme ten aan zien van het rassenvraagstuk, zeide de Paus: Men heeft ons iets heel ernstigs be zorgd. Het betreft niet slechts een of ander dwaalbegrip, maar de geheele geest van deze leer Is ln strijd met het christelijke geloof. Mooraanslag te Amstelveen. Met een tweetal autobussen heeft een aantal leden van de afd. Leiden van de A VR O. gisteren een uitstapje gemaakt naar de studio te Hilversum. Op de terug reis werd een bezoek aan Schiphol ge bracht. Zaterdag hebben 200 leden van de Laid- sche afdeeling van de V.A.RA. te Hilver sum den Peter Pech avond bijgewoond. Onze stadgenoot, de heer A. C. Huge laagde voor het eindexamen afd. werk tuigbouwkunde aan de M. T. S. te A'dam. Donderdag a s. zal voor de Leidsche pelgrims een processietrein loopen naar Vlaardingen. Vandaar gaan de pelgrims per extra boot naar Den Briel voor een bedetocht naar de graven der H Martela ren, aldaar. ENGELAND. Kerkdienst voor de slachtoffers van den strijd tegen het fascisme. De deken van het kapittel van Canter bury, Hewlett Johnson, heeft ln ae kerk van Sint Clemens te Barnsbury een kerk dienst geleid voor „de slachtoffers van de fascistische aanvallen ln Spanje, Abessynië en China", Eenige honderden hadden zich bulten de kerk opgesteld om deken Johnson uit te jouwen bij zijn aankomst en zijn vertrek Een groep fascisten heeft gepoogd ln de naijhetd van de kerk een betooging te or- ganiseeren, doch deze werd door de politie verstrooid. Ook raakten fascisten slaags met anti-fascisten: de politie wist ook hier de orde te herstellen. De vicaris van de Sint Clemenskers heeft medegedeeld, dat vijfhonderd andere An- glikaansche geestelijken besloten hebben zijn voorbeeld te volgen. ROEMENIË. Toestand van koningin-moeder minder goed. Na haar terugkeer uit Dresden is koningin Maria te Sinaia onderzocht, waarbij geble ken is, dat tengevolge van de reis de lever- Jongeman gedood. Gisteravond omstreeks halftwaalf is op de Bleekerskade te Amstelveen een moord aanslag gepleegd. De twintigjarige gehuwde arbeider L. C. hoorde bij zijn thuiskomst, dat zich onaan gename kwesties in de familie hadden voor gedaan. Hij wond zich hierover zoo op, dat hij zich met een zeis wapende en op de kade den 26-jarigen Grifhorst uit Amsterdam, die verkeering met de zuster van zijn vrouw had, opwachtte Toen Grifhorst voorbij kwam, heeft C. hem een klap gegeven, waarbij de punt van de zeis in den rug drong. G. wist nog de woning van zijn schoonouders te bereiken, waar hij tenge volge vair hevig bloedverlies ineen zakte. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. De dader werd ten huize van zijn ouders, die erveneens op de Bleekerskade wonen, ge arresteerd. BEPERKING AFLEVERING SPIJSOLIE. Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: In de Nederlandsche Staatscourant is heden een regeling afgekondigd, waarbij de aflevering van spijsolie voor de directe con sumptie wordt beperkt. Deze regeling bevat in feite weinig nieuws, aangezien het meerendeel der spijsolie-fa brikanten reeds gedurende drie Jaar op vrij willige basis hun aflevering aan spijsolie hadden beperkt door middel van het z.g. spljsoliefabrikatensyndicaat. Dit syndicaat heeft aan den minister van economische zaken verzocht aan deze onderlinge con tin- genteering een hechteren grondslag te ver- leenen door ten aanzien van de aflevering van spijsolie een wettelijke voorziening te treffen, waartoe het crisis-zulvelbesluit 1935 I de mogelijkheid bood. Gezien het feit, dat het spijsoliebedrijf mede een deel van de voor de zuivel benoodlgde heffingen op brengt, waarvan de gang van zaken in dit bedrijf uiteraard den invloed ondervindt. oo_heeft de minister gemeend dit verzoek te en miltziekte, waaraan de koningin-moeder moeten inwilligen, ten einde voor de samen- Mexicaansche olie in beslag genomen. Naar wij vernemen heeft een Nederland sche vennootschap, na bekomen toestem ming van den president van de arrondis sementsrechtbank te Middelburg, beslag gelegd op een lading van circa 10.000 ton Mexlcaansche benzine, die zich aan boord bevindt van den tanker „W. R. Lundgren", varende onder Zweedsche vlag en thans liggende ln de Schelde bij Hansweert. De benzine is in Mexico geladen en is afkomstig van een van de raffinaderijen van de Mexican Eagle Oil Company, welke maatschappij zooals bekend is ge troffen door het onteigenlngsbeslult van den president van Mexico van 18 April 1938. NED. R.-K. BOND VAN SCHOENWINKE LIERS- EN SCHOENMAKERS. PATROONS-VEREENIGINGEN. Vandaag en morgen houdt de Neder landsche R.-K. Bond van Schoenwinke liers- en Schoenmakerspatroonsvereeni- gingen ln „Krasnapolsky" te Amsterdam haar achttiende jaarvergadering. Hedenochtend om half elf werden de afgevaardigden officieel ten stadhuizc ontvangen, waarbij het gemeentebestuur vertegenwoordigd was door wethouder G. Baas Kzn. en den gemeente-secretaris mr. S. J. van Lier. reeds eenige maanden lijdende ls, door een bloeding opnieuw verergerd ls, ln verband waarmede volstrekte rusrt noodzakelijk is. ZUID-SLA VIË. Onderscheiding voor Baldur von Schirach. Prins-regent Paul van Zuid-Slavië heeft op het slot Brdo rijksjeugdlelder Baldur von Schirach ontvangen en hem het grootkruis der Zuldslavische kroonorde verleend. PALESTINA. De terreur. Bij vlagen duurt de terreur voort. Bleef het Zaterdag nog rustig, gisteren zijn weer vijf slachtoffers gevallen, n.l drie Arabie ren, een Muauimasi e» een Jood. werking ln dit bedrijf betere voorwaarden te scheppen. Door den minister is thans bepaald, dat de afleveringen aan spijsolie beperkt zullen zijn tot de gemiddelde afleveringen in de Jaren 1936 en 1937. De mogelijkheid ls ech ter opengesteld voor degenen, die zich tot dusver nog niet bij het spijsoliefabrikanten- syndicaat hebben aangesloten, dat deze ge middelde afleveringen verhoogd worden met een hoeveelheid, welke in overleg met dit syndicaat onder goedkeuring van den mi nister nader zal worden bepaald. MINSTER VAN DIJK VERLOF. MET De minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk, ls heden voor vier weken met verlof naar het buitenland vertrok ken. KINDJE ONDER VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD. Het anderhalf!arig zoontje van de fami lie G. Bekhuis, uit de Tollensstnaat te Al melo, ls Zaterdagavond onder een vracht auto gekropen, waaruit zand gelost werd. De bestuurder en zijn knechtje, die bij het lossen hielp, hebben hiervan niets bemerkt en zijn toen ze klaar waren met hun werk zaamheden weggereden. Een der wielen is het kind daarbij over het hoofd gegaan, waardoor het op slag dood was. INBRAAK BU DE „HAAGSCHE ZIEKENKAS". Twee personen in arrest. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Ingebroken ln het perceel Lange Beesten markt 192, te Den Haag, waar gevestigd is de Haagsche Ziekenkas. De Inbrekers ver schaften zich toegang door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het percee! en wisten er weer uit te komen door een deurslot te forceeren. Zij slaagden er ln een brandkast mee te nemen, waarin zich even wel slechts administratieve bescheiden be vonden. Hierover blijkbaar teleurgesteld, hebben de inbrekers de brandkast gister avond op de Caland-kade ln het water ge gooid, waar deze reeds door de politie is opgevischt. In verband met deze Inbraak zijn door de politie in een perceel aan de Splnoza- straat gearresteerd de 27-jarige chauffeur H. J. C. H. en de 30-jarlge varensgezel G. J- F. S. Belden zijn Ingesloten. De politie heeft het vermoeden, dat meer personen bij deze Inbraak betrokken zljn. 2I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2