STADSNIEUWS Uitreiking van verkeersdiploma's MAANDAG 18 JULI 1938 No. 24020 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 eter per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens .postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2,35 per week f.0.18 Franco^prr post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd.t Prof. dr. H. M. van Nes. Aanvaardde voor vijftig iaar het predikambt. Herdenkingsure in de Ned. Herv. Kerk te Woudenberg. Prof. dr. H. M. van Nes. Prof. dr. H. M. van Nes, rustend hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die Vrijdag den dag herdacht, dat hij voor vijftig jaar het predikambt ln de Ned. Herv. Kerk te Woudenberg aanvaardde, heeft gisteren in de morgengodsdienstoefening der Nèd. Herv. Gemeente te Woudenberg dit feit herdacht. Het wa-s den wensch van prof. Van Nes om dit zeer bijzondere jubileum te herden ken in dezelfde gemeente waar hij op 15 Juli 1838 door zijn leermeester, wijlen prof. dr. J. H. Gunning, in het ambt werd be vestigd. Duurde de evangeliebediening in letter lijken zin slechts een derde deel van de halve eeuw, die nu herdacht werd (na een zeventig-jarige ambtsvervulling werd prof. Van Nes benoemd bot eersten rector der Zendingsschool en later in 1907 tot hoog leeraar aan de Universiteit te Leiden), toch wenschte prof. Van Nes dit jubileum te herdenken, omdat hij het gevoel had. dat hij de lijn, die hij in 1888 begon te trekken, eenvoudig had doorgetrokken: zijn leer lingen van de Zendingsschool en die van de Universiteit had hij immers mede mo gen voorbereiden tot dezelfde bediening op het zendingsveld en in het vaderland. Voor de godsdienstoefening bestond gis termorgen groote belangstelling. Ook uit enkele omliggende gemeenten was men naar Woudenberg gekomen om dezen bijzonderen dienst, bij te wonen. Als tekst voor deze bijzondere ure koos prof. Van Nes dezelfde waarmede hij voor vijftig jaar de evangeliebediening aan vaardde en welke ook gebruikt werd bij de 25-jarige herdenking eveneens in Wouden berg en de veertig-jarige in Leiden: 1 Oor. 2 2 „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder U dan Jezus Christus en Dien gekruisigd". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord zette prof. Van Nes uiteen, dat het steeds zijn voornemen gebleven is om niets anders te willen weten dan Jezus Christus en Dien gekruisigd: niet een leer over Christus, maar Christus zeiven had hij steeds trachten te verkondigen en ook thans wilde hij dit ook nu nog altijd doen. De prediking, die verder een persoonlijk karakter droeg, bevatte menige herinne ring uit het leven van den prediker, wiens hart vol was van dank aan God en de menschen. Op den eigenlijken herdenkingsdag ont ving prof. Van Nes, die enkeie dagen zijn woonplaats Leiden voor Woudenberg ver wisseld had, in Hotel Schans een deputatie uit de Kerkvoogdij en den Kerkeraad, die den jubilaris kwam gelukwenschen. Ook deden dit enkele oud-gemeenteleden. Uit de gemeente kwamen verscheidene bloem stukken terwijl talrijke telegrammen en brieven getuigden van het hartelijk mede leven van velen in den lande. GEM. H. B. S. MET 5-j. CURSUS. Eindexamen afd. A. Geslaagd: G. J. Barentsen (Leiden), W. J. v. Berge Henegouwen (Leiden), Annie E. Brilman (Leiden), P. van Cleeff (Wasse naar), Annie C. C. Daniels (Leiden), G. Groen (Leiden), J. G. Jola (Voorburg), C. Noest (Leiden). A. J. Pranger (Voorscho ten). D. Ravelli (Oegstgeest)Riek Schop pen (Leiderdorp», J. T. Steen (Leiden). C. A. Verstraaten (Leiden). Niet geslaagd één. BINNENLAND. De „Karimata" boven den toren van Beckers. (4e Blad). De luchtbescherming; verslag der Eerste Kamer. (Binnenland, 4e Blad). Auto bij Amsterdam te water gereden; de bestuurder verdronken. (Gemengd, 4e Blad). Locomotief met drie wagons van 10 M. hoogte gestort; één doode te Bruns- sum. (Gemengd, 4e Blad). Prachtige zeildagen op de Kaag. (Sport, 3e en le Blad). Van Schendel winnaar van de 10e etappe in de Ronde van Frankrijk. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Aan den vooravond van het Engelsche be zoek aan Parijs. (Buitenland, le Blad en 4e Blad). Hongaarsche ministers te Rome. (Buiten land, le Blad). Radio-rede van den Franse hen minister van financiën. (Buitenland, le Bladh De Russen weigeren de bezette strook grond aan de grens van Mandsjoekwo prijs te geven. (3e Blad). Duitsche beschuldigingen tegen Tsjecho- Slowakije. Praag ontkent beslist. (3e Blad). De Amerikaansche financier Samuel Insull overleden. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HET DRIEDAAGSCHE VACANTFE- KINDERFEEST. De heer Wernink Sr. 75 jaar. Foto Van Vliet. Zaterdagmiddag zijn in het Luxortheater de diploma's aan de leerlingen der lagere scholen, die dit jaar deelnamen aan de verkeersexamens voor Veilig Verkeer uit gereikt. De voorzitter van Veilig Verkeer, burgemeester Kwint van Koudekerk wees de geslaagden er op. dat zij nu wel een diploma hebben behaald, doch dat zij daarmede nog niet tot goede weggebruikers zon geworden. Dat, zoo zeide spr., zijn jullie eerst, wanneer je de verkeersregel- die jullie hebt getoond te kennen, ook in praktijk brengt. Dank bracht spr. aan den commissaris van poliUe R. J- Meyer, de verkeerspolitie, die onder leiding van inspecteur D. W. v. d. Wal. weer haar onmisbaren steun ver leende, de onderwijs verkeerscommissie en het personeel der scholen De commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, wees er op. dat het aantal ver keersongelukken in 1937 weer grooter was dan in 1936. Hij hoopte, dat de geslaagden al het mogelijke zouden doen om althans een verdere stijging van het aantal onge lukken te voorkomen. De heer v. Slooten, voorzitter van de onderwijs verkeerscommissie deelde mede, dat de speldjes voor de geslaagden helaas nog niet gereed waren. Zii zullen echter zoo spoedig mogelijk worden uitgereikt. Hierna werden de diploma's uitgereikt. Aan het examen namen 803 leerlingen van lagere scholen deel, waarvan 337 wielrijders. Aan 726 kinderen werd een diploma uit gereikt. Tenslotte werden enkele films vertoond. Onze foto toont de geheel met kinderen gevulde zaal van Luxor. Zaterdagmiddag hield de speeltuinveree- niging „Westerkwartier" een goedgeslaagden vliegerwedstrijd, waaraan door 32 kinderen werd deelgenomen. De prijzen werden gewonnen door: Groep 1: J. Simons 1ste pr.; J. Bei 3de pr.: W. Lek 2de prijs en L. v. d. Berg 4de pr. Groep 2: J. Labordus 1ste pr.; F. Bonte 2de pr.; J. Kwestro 3de pr. en F. Lardée 4de prijs. Groep 3: B. Meiers 1ste pr.: H. Smals 2de pr., J. Vogel 3de pr. en H. v. Straten 4de pr. Groep 4: J. Smit 1ste pr.: W. Rietkerk 2de pr.; J. v .Leeuwen 3de pr. en M. v. d. Berg 4de prijs. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar Katwijk aan Zee. Zaterdagmiddag organiseerde bovenge noemde vereeniging: een excursie naar Kat wijk aan Zee. Hieraan nam eefi 70-tal leden en donateurs deel. Eerst werd een bezoek gebracht aan het nieuwe gemeente huis van Katwijk. Ter ontvangst waren hier aanwezig de loco-burgemeester, weth. J. Dubbeldam: de gemeente-secretaris, de heer D. C. O. Boekhoven, terwijl het be stuur van V. V. V. was vertegenwoordigd door de heeren J. Huysman Sr. en notaris J. K. C. Matthijs. Nadat allen in de trouw zaal waren verzameld, heette de heer Dub beldam allen namens het gemeentebe stuur hartelijk welkom en sprak zijn ver heugenis uit over het feit, dat de V. v. M. bij haar vele excursies ook Katwijk een be zoek bracht. Spr. gaf een overzicht van den bouw van het stadhuis, dat den 21sten September 1932 officieel door Prinses Ju liana werd geopend. De heer Boekhoven deelde mede op welke wijze een huwelijks voltrekking plaats vindt. Na het serveeren van een kopje thee werd onder geleide van bovengenoemde heeren een rondgang ge maakt door het stadhuis. De voorzitter der V. v. M... de heer J. S. Gobel, dankte voor de hartelijke ontvangst De leiding van den verderen tocht door Katwijk aan Zee. was in handen van den heer Nic. van Beelen, die het programma voor dezen middag in elkaar had gezet en zich daarvoor veel moeite getroost had. Een bezoek werd gebracht aan het Koel huis, waar de geheele installatie in oogen- schouw werd genomen. De firma N. Parle- vliet en Zonen liet het groote gezelschap smullen van de heerlijke nieuwe haring uit het Koelhuis. Het volgende programmadeel gold het stoomgemaal van het Hoogheem raadschap „Rijnland", dateerende uit 1380. Dit gemaal, het grootste in Europa, be staat uit 6 enorme schepraderen waarmede 1700 M3 water per minuut gespuid kar» Voor morgen wordt nog eenige stijging van temperatuur verwacht. De bewolking zal nog zwaar zijn, doch waarschijnlijk wel tijdelijk opklaren. De regen zal niet van veel beteekenis zijn, de wind blijft Westelijk met zwakke tot matige snelheid. worden Het kolenverbruik is daarbij on geveer 15 ton per etmaal. Onder geleide van den heer Nic. van Beelen werd de oude vuurtoren, die tegen woordig geheel ingebouwd staat en niet meer gebruikt wordt, beklommen. De lieer van Beelen leidde daarna het gezelschap naar de Oude Kerk, waarvan hij organist is. Bij de ontvangst in de Kerk was mede aanwezig de president-kerkvoogd, de heer L. Kruyt. Na de rondwandeling door het gebouw gaf de heer van Beelen een orgel concert met medewerking van mevr. Ver loopKruyt, sopraan. Tot slot van dezen middag bezocht het gezelschap de Katwijksche Oudheidkamer. De voorzitter, de heer Göbel dankte hier allen die aan dezen middag hadden mee gewerkt, in het bijzonder den heer Nic. v. Beelen als leider en organisator. De heer van Swieten de Blom bood den heer van Beelen namens de deelnemers een zilveren lepeltje in étui met de initialen der ver eeniging aan. M.U.L.O. - EXAMEN S. Voor het Mulo-examen slaagden hier ter stede: Diploma B: A. van Wijk; H. J. de Waal; A. v. d. Velden; J. Trouwee en W. J. Smit, allen te Leiden. Diploma A; J. M. Bösecke; J. W. Dom burg: M. W. H. van der Werf; J. A. Smits en G. Luitjes, allen te Leiden en W. Butter iVoorschoten)J. Eigenbrood (Lisse); C. A. Smit (idemi; H. Paase (Hillegom); A J. Offringa iHazerswoude); A. Lange veld (idem); C. J. v. Wieringen (idemi; A. W. Breebaart (Oegstgeest) en D. Liesveld (Kat wijk aan Zee.) Steeds grootere belangstelling. Het driedaagsche vacantiekinderfeest ver heugt zich nog niet in die intense belang stelling der ouders als het ééndaagsche. Zulks is het gevolg van het feit, dat dit kinderfeest meer in stilte wordt voorbereid en sinds kort in Leiden ingang heeft ge vonden. Wanneer het aantal deelnemers zich in dezelfde lijn blijft bewegen, zullen bin nen enkele jaren alle zesde klassen der openbare scholen van dit mooie kinderfeest genieten en zal de belangstelling der ouders hieraan evenredig zijn. In 1936 ging één klas naar Nunspeet. in 1937 gingen er twee, dit jaar gaan er vijf hoogste klassen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag j.l. geno ten de leerlingen der 3 Octoberstraatschool, Duivenbodestraatschool en Schuttersveld- school van dit prachtige uitstapje; heden morgen vertrokken de kinderen der Paul Krugerstraatschool en Driftstraatschool. Donderdagmorgen om half acht vertrok ken met twee bussen bovengenoemde scho len. De stemming was dadelijk goed. Hiertoe werkte zeer zeker mede het buitengewoon prachtige zomerweer. Onderweg werd enkele malen gestopt om de beenen te kunnen strekken en zonder ongelukken arriveerden de reizigers om ongeveer halftwaalf aan het Centrale Kinder Vacantiehuis aan den Eper- weg te Nunspeet. Door de gastvrouw en gastheer werden de Sleutelstadbewoners en -bewoonsters aller hartelijkst verwelkomd. Nadat ieder kind een nummer had, dat gold voor schoenen kastje, bed, handdoek enz. enz., werd de tafel eer aangedaan. De eer aan de tafel bewezen nam steeds toe. 's Middags werd al dadelijk een stevige wandeling gemaakt, gevoetbald, geravot enz. Het gezamenlijk naar bed gaan was voor de jeugd al zeer aantrekkelijk. Zaterdagmiddag te ruim 4 uur vertrok men weer naar Leiden en in vlot tempo bereikten we te ruim 7 uur de Sleutelstad. En de gastvrouw èn de gastheer èn de leiders waren zeer voldaan over het prach tige verloop van dit Driedaagsche reisje. We mogen zeggen: Er is geen wanklank ge hoord. De Leidsche schoolgaande zesde- klassers hebben zich voorbeeldig gedragen. Een prettige en vlotte samenwerking tus- schen de leiders en het Huis heeft zeer zeker ook het hare daartoe bijgedragen. LEIDSCHE KWEEKSCHOOL VOOR V. O. Diploma B der Leidsche Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs (Hoofdakte). Acht candidaten. Teruggetrokken 1. Geslaagd: E. Ansingh te Brussel; A. Hagenus te Zuid broek; J. Kapteyn te Sassenheim: Th. Koiter te Stadskanaal; L. Munniks de Jong te 's GravenhageE. de Waal te Overschie; W. Warreman te Amsterdam. Het diploma A (onderwijzeres bij het voorb. onderw.) werd uitgereikt aan H. de VlschEybergen te Voorburg en R. Pasman te Grouw. De heer P. A. Wernink Sr. Morgen zal een onzer bekende groot-in- öustrieelen, de heer P. A. Wernink Sr., zijn 75sten verjaardag vieren. In 1887, na het overlijden van zijn vader, werd de heer Wernink met de leiding van Wernink's Beton Mij. belast. In den loop der jaren werd de zaak. aanvankelijk een pannenfabriek en een kalkfabriek, met verschillende nevenbedrijven uitgebreid. Toen de heer Wernink de leiding van het bedrijf op zich nam. telde het geheele per soneel nog geen tien man. in den loop der jaren moesten steeds nieuwe werkkrach'en in dienst worden genomen en in 1923 was de 100 reeds gepasseerd. Met groote energie heeft de heer Wer nink het bedrijf geleid en steeds was hij er op uit om zijn fabriek „up to date" te houden. Bij zijn huldiging in 1928 ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum als leider van de Werninksche zaken, bleek overduidelijk hoe algemeen de „oude heer Wernink" werd gewaardeerd. Van alle zij den ontving hij bij die gelegenheid harte lijke felicitaties en blijkeh van waardee ring. Doch niet alleen als industrieel ge niet de heer Wernink groote bekendheid, ook als sportsman kennen vele stadgenoo- ten hem. Op het gebied der watersport heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt, terwijl zijn werk in het belang der Leid sche IJsclub de heer Wernink is zelf een uitstekend schaatsenrijder bij de Leidsche ijssportliefhebbers algemeen be kend is. Jarenlang was hij bestuurslid van de Leidsche IJsclub en in een der laatste bestuursvergaderingen van deze vereeniging werd hij wegens zijn groote verdiensten voor de ijssport benoemd tot eere-voorzlt- ter. Sinds een 10-tal jaren woont de heer Wernink. die nog altijd de leiding van de fabriek in handen heeft, te Wassenaar. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Vliegerwedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1