LEIDICH DAGBLAD, bandag 13 Juli 1938 Vierde B[ed E B II 1 O De Karimata boven den toren van Beckers He 24020 79sfe tearing GEMENGD NIEUWS De Karimata dit jaar niet naar Indië BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Locomotief met drie wagons in een diepte van 10 meter gestort. Eén doode en een gewonde. Bij het vervoer over den Steenberg der staatsmijn Hendrik te Brunssum, stortte Zaterdagmiddag om 3 uur een locomotief met drie geladen wagons naar beneden. De hoogte, waarover de trein reed, was 10 meter. Het betreft hier een locomotief, wel ke drie wagons, geladen met leisteen, op de stortplaats voorttrok. Door een verzakking onder de rails sloeg de trein om en kantelde in den afgrond. De machinist slaagde er nog In tij dig van de machine te springen. Hij trachtte nog den leerling-machinist stoker mee t« trekken, doch dit lukte niet. Deze kwam onder de locomotief en de steencn terecht cn kreeg een halswervelbreuk, zoodat de dood on middellijk intrad. Het slachtoffer is de zestienjarige J. van Deenen uit Treebeek. De machinist liep ernstige verwon dingen op. Auto in de Weespervaart gereden. De bestuurder verdronken. Gistermorgen omstreeks kwart over elf is bij Amsterdam aan de Weesper- zijde, op den weg naar Diemen, een personenauto, afkomstig uit Enschedé, in de Weespervaart gereden. De be stuurder van dezen wagen, de 35-jarige heer A. Suiskind, koopman te Ensche dé, die alleen in den wagen zat, is door verdrinking om het leven gekomen. De heer Suiskind kwam op genoemd tijdstip uit de richting Amsterdam. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg het regende een beetje waren de wielen van de auto, een ge sloten Chevrolet, gaan slippen. De be stuurder is hierdoor de macht over het stuur kwijt geraakt, tengevolge waar van de auto in de Weespervaart reed. Deze is ter plaatse zeer diep, zoodat de wagen geheel onder de oppervlakte van het water verdween. Een bestuurder van een gemeentelijke autobus, die op het moment, dat de auto uit Enschedé té water reed, van de tegen overgestelde richting met zijn bus kwam aanrijden en het ongeluk voor zijn oogen zag gebeuren, was de eerste, die te hulp snelde. Gekleed sprong hij te water, doch hoe hij het ook probeerde, de portieren bleken onwrikbaar vast te zitten. Weldra kwamen vele hulpvaardige voor bijgangers toeschieten. Mogelijk door de tuimeling in het diepe water, waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de auto een slag om de lengteas heeft ge maakt, zaten de portieren in zoo sterke mate geklemd, dat men de pogingen om ze te openen tenslotte opgaf. Staande op het dak van de auto, maakte men een gat, waardoor het na veel moeite gelukte den bestuurder boven water te halen. Ge neeskundige hulp mocht helaas niet meer baten, want hoewel de geneeskundige dienst nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toepaste, bleken de levens geesten van het slachtoffer reeds geweken te zyn. Alcohol en snelverkeer. Ernstig ongeluk te Veendam. Gisteravond, omstreeks halt twaalf, heeft rich een vrij ernstig ongeluk voorgedaan op den weg. welke langs het Oosterdiep. naar Veendam loopt. Op dat oogenblik reed een auto, bestuurd door den 24-jarl- gen A. Thedinga, garagehouder te Emmen, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, plotseling tegen een lantaarn paal aan de kanaalzijde. Door den schok vlogen de chauffeur, alsmede een passagier, de 24-jarige T Kliphuis, tandtechnieker te Stadskanaal, die eveneens onder den invloied was. door de voorruit van de auto. Voor den chauffeur liep dit ongeval nog het beste af, daar hij slechts lichte snij- wonden in het gelaat opliep. Van den me- oe-inzittende echter werd een halsslag ader doorgesneden, waardoor hij zeer veel bloed verloor. Spoedig na het ongeval waren drie artsen aanwezig, die directe overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis te Winschoten noodzakelijk achtten. Hier werd direct na aankomst operatief ingegrepen. Volgens den dokter, die den rit naar het ziekenhuis meemaak te is zijn toestand ernstig. De bestuurder werd, na verbonden te zijn, naar het politiebureau vervoerd, ter wijl de gehavende wagen in beslag werd genomen. IN EEN BERGSPLEET GEVALLEN. Itotterdamsche toeriste gedood. Uit Zermat (Kanton Wallis), wordt ge meld: Een toeriste, mej. C. Borstlap, oud 33 jaar en assistente bij de kinderpolitie te «otterdam, die in gezelschap van een Z H"5'1! en een van Saasfee uit een bergtocht had ondernomen, is bij het pas- seeren van een gletscher in een twee me- rf. "lepe bergspleet gevallen en op slag ondood. Haar stoffelijk overschot is naar Taesch vervoerd Familieleden van mej. Borstlap, die ln het «-rner Oberland vertoefd hadden, waren v? terugreis naar Rotterdam, en aar Konden in Bazel van het noodlottige on geval op de hoogte worden gesteld. Verdronken. Gistermiddag kort na twee uur-is bij het baden in zee te IJmuiden een veertigjarige Amsterdammer verdronken. De man was met zijn familie g-aan zwemmen. Herhaalde malen hadden andere zwemmers, die ge zien hadden, dat hij de zwemkunst niet geheel machtig was, hem gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan, waaraan de man geen gevolg blijkt te hebben gegeven. Zijn familie, die het water reeds verlaten had toen het ongeluk geschiedde, heeft van het gebeurde niets bemerkt. Gisteravond laat was het lijk nog niet aangespoeld. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is de zevenjarige H. Exalto uit de Nleuwelaan te Gorcum buiten de waterpoort van een steiger in de Merwede gevallen. Twee vriendjes hebben poiltie en familie gewaar schuwd, doch de hulp kwam te laat. Het lijkje is later door de politie met een dreg opgehaald. Zaterdagmiddag tegen 5 uur is de va rende koopman van K. uit Woudrichem op de Merwede tegenover Papendrecht te wa ter geraakt en verdronken. Hij wilde een boot vastmaken aan een voorbijvarende vrachtboot, waarbij zijn been in de tros verward geraakte. De man werd over boord getrokken en verdween onmiddellijk in de diepte. Pogingen tot redding mochten niet baten. Zijn lijk is nog niet gevonden. DOODELIJK ONGELUK IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Aan boord van het Engelsche ss. ..Nag- pore" dat ligt in de Rijnhaven te Rotter dam. heeft zich Zaterdagavond een ernstig ongeluk voorgedaan, dat den 32-jarlgen bootsman C. de Graaf, wonende aan den Meyendaal aldaar, het leven heeft gekost. De bootsman hield toezicht bij het ver richten van werkzaamheden aan boord van de „Nagpore", die bestonden uit het overslaan van vezels in een naastliggend schip. Toen er een hijsch vezels omhoog kwam. slingerde dit instrument eenigszins en De Graaf, die hierop niet was voor bereid, kreeg daarop een klap, waardoor hij het evenwicht verloor en in het 12 meter diepe ruim stortte. Met zware inwendige kneuzingen en ernstige verwondingen in het gelaat, is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. OUDE MAN DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks elf uur Is te Scheemda de 72-jarige M Ruin, die per rijwiel op weg naar zijn woning was, door een autobus gegrepen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Reclameballon te Voorschoten geland. Een reclameballon, welke in de afgeloo- pen dagen in verschillende steden (ook te Leiden) was opgelaten en met een stevigen kabel aan den grond was vastgezet, is Za terdag in de omgeving van Den Haag los geslagen en in de gemeente Voorschoten aan de grens van Valkenburg geland. De tuinders, de Gebr. v. d. Doe, die het gevaarte, dat langs den grond sohoof. wil den overmeesteren, beleefden enkele ang stige momenten toen een hunner aan het touw de hoogte werd ingetrokken, maar gelukkig nog zonder gebroken ledematen op den grond terecht kwam. Even verder wist de heer Bol, wethouder van Valkenburg, geassisteerd door nog vijf boerenarbeiders, het kolossale gevaarte even in bedwang te houden, totdat tenslotte nog meerdere hulp was komen opdagen Hst was een Interessant gezicht het tiental mannen te zien worstelen om de enorme ballon te overmeesteren. Nadat de ventielen waren losgedraaid, zoodat de in de ballon aanwezige gassen konden ontsnappen, is het reclame-object per wagen naar den schuur van den land bouwer Verboom aan den Valkenburgsche- weg vervoerd en aldaar opgeborgen. Wonderlijk genoeg werd per radio door de politie medegedeeld dat de ballon het laatst In de omgeving van Amsterdam was gezien. Zoo ver is de ballon ln werkelijkheid niet gekomen. Help, wij willen eruit. Zaterdagmorgen heeft een twaalftal autoriteiten, waaronder de Utrechtsche burgemeester, de gemeente-secretaris en mr. Milius, secretaris van de K. v. K. enkele benauwde oogenblikken doorge bracht in de lift van het nieuwe spoorweg postkantoor te Utrecht. Toen dit gezel schap eenige meters met genoemd transportmiddel was opgestegen weigerde het apparaat. Niemand van de overige aanwezigen ln het gebouw hoorde iets. zoodat onder leiding van den heer Ter Pelkwijk een spreekkoor werd gevormd, dat, na het teilen van één. twee, drie! gezamenlijk den roep: Help. Wij willen er uit! inzette. Ook deze poging mislukte, zoodat men tenslotte zijn toevlucht nam tot het tikken met een sleutel op een der zijwanden. Dit laatste werd bemerkt door een beambte, die den machinist waar schuwde. Deze begaf zich naar de zolder verdieping van het gebouw en slaagde erin de lift met de hand weder ln beweging te krijgen. Het laat zich denken, dat de heeren eenige benauwde oogenblikken hebben doorgebracht, te meer, daar allen een flinke sigaar hadden opgestoken en ventilatie ontbrak. Puffend en eenigszins beangst door het avontuur, dat 20 minuten heeft geduurd, werd daarop de begane grond weer bereikt, waarna men langs weer normale banen de bovenverdiepingen heeft opgezocht. (Hbld.) IIN/T IN UTÏllEN^j JACK DUNN OVERLEDEN. Ilrizrn zonder znrgrn per rt It I TO-Toii ri Itjjrn r I' ziel meer. I geniet meer. en geeft minder uit 4 dg 5 dg 6 dg 3 dg Inlichtingen en Reisgids bij: CEBUTO-AGENTSCHAP SIGARENMAGAZIJN H. HEESTER.MANS LEIDEN, Steenstr 24 <h. Beestenmarkt) Telefoon 1532. llei/cn zonder zorgen Rijn - Eifel - Ahrdal 29 50 Ardennen met booltocht 39 Ardennen - Luxemb. 48.— Valkenb Ardennen „19.50 Jack Dunn, de vermaarde Engelsche 1 kunstschaatsenrijder, die korten tijd ge leden van Londen naar Hollywood vertrok, ten einde er de hoofdrol te vertolken in een film, die het leven van Rudolf Valen- tino zou weergeven, is te Los Angeles op 1 een en twintigjaren leeftijd overleden. BOEKBESPREKING. 4507 (lngez. Med.) Auto van d;ik gereden. „De resten van den toren moeten als een boterham doormidden worden gesneden". (Van een specialen verslaggever). Gisteren was het 25 jaar geleden, dat Terschelling ln groote opwinding verkeer de. Vanaf Mei was men van het Engel sche stoomschip „Lyons" af bezig geweest om te trachten de goudschat van de „Lu- tine" te bergen. Ook in het voorafgaande jaar 1912 had dezelfde Engelsche bergings maatschappij met de „Lyons" op de Ter- schellinger gronden gewerkt, maar de re sultaten waren toch zeer poover geweest. In 1913 ging het echter beter; massa's spijkers, kogels en stukken wrakhout wer den aan de oppervlakte gebracht. Steeds levendiger werd de hoop, dat het de ..Lyons" zou gelukken het mysterie van de .Lutine" te ontsluieren. In den vroegen morgen van 17 Juli 1913, gisteren dus Juist een kwart eeuw geleden, ging het gerucht ln het dorp West-Ter schelling: de „Lyons" heeft goud gevonden. Inderdaad scheen het gerucht juist te zijn. want in den loop van den morgen zette de „Lyons" koers naar Terschelling en meerde in de haven. Heel het dorp was uitgeloopen om var. ae aankomst getuige te zijn. Maar hoe dichter het schip de haven naderde, des te duidelijker werd het, dat er geen goud was gevonden. Want var. een vreugdevolle stemming aan boord was niets te bespeuren. En toen de beman ning aan land kwam. hoorde men, dat de buit bestond uit een kanon, een der groot ste, welke zich aan boord van de „Lutine had bevonden, een groot aantal koperen spijkers en tientallen kogels. De „Lyons keerde terug om in de haven eenige her stellingen te ondergaan. Sindsdien zijn 25 jaar verloopen. Weer is men op de Terschellinger gronden, bij den beruchten Engel sehen hoek, bezig met het zoeken van de in 1799 verzonken schatten. Weer ging een gerucht over het eiland: de Karimata is thans op het belangrijke punt gekomen. Men is n.I. vlak bij de plek. welke me» als het middelpunt heeft aangenomen voor het afgeba kende gedeelte, waar de zeebodem sy stematisch wordt afgebaggerd. Onge veer op deze plek is indertijd ook de toren van Beckers in zee gelalen. Wil dat echter zeggen, dat men thans op het punt is, waar de kans op het vin den van den schat het grootst is? Eenige weken geleden hebben wij de zienswijze van den leider van het werk weergegeven, die er op wees, dat juist op dit punt de kans op succes niet zoo groot Lr. daar hier al vele malen met schelpen- zuigers en duikers ls gewerkt. De kans ls daarom veel grooter, dat de goudstaven op eenigen afstand van dit veelbezochte punt zijn te vinden, hoewel natuurlijk een ver rassing nimmer uitgesloten blijft, daar de Karimata veel systematischer en grondi ger dan voorheen is geschied, het ter rein kan afzoeken. De toren van Beckers. Reeds is de Karimata gestooten op de resten van den toren van Beckers en in derdaad is dit een belangrijk oogenblik voor het werk, daar de toren van zeer stevige constructie was en de resten niet gemakkelijk kunnen worden verwijderd. I Voor men dit jaar met het baggerwerk een aanvang nam, heeft men door middel van dynamiet den toren van Beckers zooveel mogelijk gesloopt, maar het gelukte niet om het stuk. dat diep in het zand zit, te verwijderen Dit moet thans door de Ka rimata geschieden. De leider van het werk op Terschelling, de heer Bol, vertelde ons, dat reeds een deel van de resten van den toren omhoog is gehaaid. „De stukken van den toren moeten als een boterham doormidden wor den gesneden". Verwacht kan worden, dat alles wat nog van den toren over ls, in stukken en brokken zal worden opgebag gerd, want de capaciteit van de Karimata is zoo' groot, dat ook dit mogelijk zal zijn, i hetgeen trouwens reeds Ls gebleken uit het opbaggeren van een deel der resten. Overigens is er op dit oogenblik weinig bijzonders te vertellen over het werk van de Karimata. Naar het oordeel van den heer Bol zit men thans vlak bij het voor schip van de „Lutine", waar vermoedelijk geen goud zal worden gevonden, daar dit ln het achterschip was geborgen. Zoodra men resten van het achterschip ontdekt wordt de kans op het vinden van de schat ten groot. De oogst bestaat thans nog al leen uit kogels, spijkers en stukken wrak hout, precies als 25 jaar geleden bij de „Lyons". Helaas zijn de weersomstandigheden v/eer zeer ongustlg. Er waalt een zeer ste vige Zuid-Westelijke wind, terwijl de voor uitzichten weinig gunstig zijn. De Kari mata treft het wel bijzonder slecht met het weer. In geen jaren is er een zomer geweest, waarin het zooveel heeft gestormd als in 1938 De windkracht, welke bij den Jongsten storm, toen de Karimata moest worden weggesleept, ls gemeten, is in deze eeuw in den zomer nog niet voorgekomen. De Karimata" zal echter zooveel mo gelijk doorwerken. Het gaat er wel naar uitzien, dat de molen dezen zo mer niet meer naar Indië zal vertrek ken. Eerst moet het werk op Terschel ling gereed zijn. want de Gemeen schappelijke Mijnbouw Maatschappij „Billiton" verricht geen half werk. De geruchten, dat nog geen definitieve be slissing omtrent het al of niet beëin digen van het baggerwerk op Ter schelling is genomen, zijn van allen grond ontbloot. Dank zij den bestuurder geen persoonlijke ongelukken. i Gistermorgen omstreeks half tien. pas seerde een Chevrolet, bestuurd door den heer S. v. d. M. uit Utrecht, den smaller, weg, welke naar den dijk te Wijk bij Duurstede loopt. Het laatste gedeelte van dezen weg is vrij steil, zoodat dit met een behoorlijke snelheid gereden moet worden, om den bovenkant van den dijk te kun nen bereiken. Eenmaal op den dijk aan gekomen, ls de auto overgestoken, verniel de een prikkeldraadafzetting en reed ver- volgens met verhoogde snelheid aan de andere zijde naar beneden. Aanvankelijk werd van de stelle afdaling van den met gras begroeiden dijk het ergste gevreesd, doch op meesterlijke wijze wist de bestuur der de auto. na enkele bokkensprongen op het weiland, gelegen tusschen den dijk en de Rijn, neer te zetten. Dat de wagen niet kantelde, is te danken aan de tegenwoor digheid van geest, van den bestuurder, die de auto tijdens de afdaling niet heeft af geremd. Beide koplampen en een achter- spatscherm werden vernield. De vier inzittenden waren met den schrik vrijgekomen. Met de hulp van Wijksche ingezetenen, is de auto bij een oprit weer op den weg gebracht. Nadat de schade, toegebracht aan de afzetting van het diep gelegen weiland met den eige naar was geregeld, kon de auto op eigen kracht zijn weg vervolgen. Dit ongeval werd veroorzaakt door een gevaarlijken stootrand welke zich bij den dijkopgang bevindt. De voorwielen van de auto raak ten los van den grond, waardoor de auto een moment onbestuurbaar was. Volgens omstanders, zijn er reeds meerdere auto's aldaar van den dijk gereden. (U. D.) BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND BIJ DE SINCLAIR OIL COMPANY. In de petroleumraffinaderij van de Sin clair Oil Company te Wellsvielte in den staat New-York is brand uitgebroken. Ver scheidene reservoirs zijn ontploft. Men vreest, dat verscheidene arbeiders zijn om gekomen. TER NAGEDACHTENIS VAN DE TSARENFAMILIE. In de Russische kerk te Parijs is een kruis onthuld ter nagedachtenis van Nico- laas II, de laatste tsaritsa, hun kinderen en alle slachtoffers van het schrikbewind der sovjets Een inschrijving bij de Russi sche uitgewekenen over de geheele wereld heeft dit mogelijk gemaakt. ONTPLOFFING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Zaterdag is in een groote werkplaats te Pilsen (Tsjecho-Slowakije) een zuurstof- cylinder uit elkaar gesorongen. Twee ar beiders werden gedood, twee ernstig, en zes anderen lichter gewond. De werkplaats is volkomen vernield. TER DOODEN BU AUTO-ONGELUK IN ZWITSERLAND. Te Landquart (Zwitserland) is een auto. waarin vijf personen zaten, in een bocht van den weg geraakt en in een kanaal ge vallen. Vier inzittenden zijn verdronken. John Myhrre en zijn Vrouw door Kari Glörsen. Vertaling uit het Noorsch door Agnes Rönigen. Uitgave Mt). Daamen den Haag. Dit is weer het geijkte type van Scandinavi sche literatuur, dat uit het Noorden tot ons komt. Een predikantsgezin, dat zijn roeping op een afgelegen dorp tusschen een primitieve be volking vervult. Veel goed geloof, veel zelfop offering en veel zielestrijd. ook veel vergeel- sche moeite. Het is wat zoet dit boek. niet om dat de geschiedenis van de menschen erin zich volstrekt op streng Christelijken grondslag, maar omdat ze zoo dogmatisch leven en zich zelf nimmer kunnen vergeten, ook nooit boven het kleine, moeilijke weten uit te komen. Zoo is het gesteld met de „lieve" Camillla. met haar gebrek aan zelfinzicht en met den ijdelen. zelf ingenomen John Myhrre. die zelfs tijdens zijn schuldbekentenis niet vergeten kan dat hij. ae prediker Myhrre in zijn zelfvernedering een groote daad doet. Het is met veel menschen- kennis dat de schrijfster ons vertelt, hoe ae aangebeden voorganger van het dorp. die gees telijk niet groot kan zyn. onbewust de oplossing van zijn zelfpijnigingen zoekt en vindt in een daad waarbij hij lichamelijk te gronde gaat en sterft. IJdelheid tot in den dood nu kan h;j er zeker van zijn. dat zijn nagedachtenis zal worden vereerd. De figuur van Myhrre is irri tant, we zouden hem zoo graag eens met zijn hoofd onder de kraan houden, al dat ordelijke in en aan hem in de war schoppen. Toch is hij menschelijker geteekend dan zijn vrouw Ca milla. die te popperig is en dit tot het laatst toe blijft. Het boek is geschreven in dien suggestief- soberen stijl, dien we van dat soort lectuur zoo goed kennen en die een groote aantrekkelijkheid bezit. Er komen prachtige passages in voor. Orjan van Boda door Albin Widén. Geautoriseerde vertaling uit het Zweedsch door G. J. H. von Meyen- feldt. Uitgave N.V. Noord-Hollandsche Uitg. Mij. Een geheel ander genre is dit werk, dat uit het Zweedsch vertaald is. doch speelt in een tijd toen Noorwegen en Zweden staatkundig nog één waren. In welken tijd het precies moet zijn, dat deze bijna legendarische Orjan inBoaa leefde? Er komt geen jaartal in het boek voor, maar het was toen de dorpsjeugd zich nog we kelijks vermaakte met het ruwe ..katknuppe len"; toen de doodstraf nog bestond daarginas en de bevolking geloofde in de genezende kracht van het bloed van een terechtgestelde... Ei- wordt ons dit boek niet veel gespaard aan ruwheid, aan grofheid van zeden en opvattin gen en men vraagt zich af of er toen geen enkel wezen bestond, daar in dat onmetelijke groote rijk in de eeuwenoude bosschen. dat mensche- Ujke gevoelens had en toonde en niet leefde ais één van een troep wolven, die voor hun bestaan slechts hongerden, vochten en elkaar vernietig den. Veel aantrekkelijks wordt ons hier niet ge boden en het geheele werk verschilt wel heel erg van wat wij gewoonlijk uit dat gedeelte van de wereld te hooren en te lezen krijgen. Men ziet hier een keerzijde van het zonnXe. vroolij- ke Zweden beschreven, die wij niet kenden en die laten we hopen, tot lang vervlogen tijden be hoort en tot de enkele zwarte bladzijden, die ieder land en ieder volk in zijn geschiedenis telt. De levensvoorwaarden en toestanden, hier beschreven, zouden anders te gruwelijk zijn. Het Uilenhuis door W. Arondéus. Uit gave N.V. Kosmos. Wanneer dit boek bedoeld is als een lesje in de ontleding van diepere zielsconflicten dan is het niet boeiend genoeg om den lezer over veel langdradigs heen te helpen. Bedoelt het. alleen maar een roman te zijn waarin de auteur een lichtelijk bizarre fantasie den vrijen teugel laat. dan moet het als vervelende lectuur be stempeld worden. Toch zal de meest arge- looze lezer dit alles niet als zoet-romantische koek slikken. Men voelt dat er iets gaande ls. dc argwaan is gewekt, men vreest voetangels en klemmen en dan zal men vaak geneigd zijn over veel lange zinnen met tippeltjes en streepjes, zonder komma's en punten, waarin gedachten en werkelijkheid zich dooreenmengen over „mijnheer Ik" en bijvoorbeeld het geraarrte Tombefoontje, heen te lezen en te trachten er gens den draad der realiteit weer op te pakken. Die realiteit bestaat in een medisch student, die zijn studie er aan geeft, schilder wordt en een atelier betrekt in het lugubere Uilenhuis, om daar zijn jeugdcomplexen kwijt te raken, om verlost te worden van alles wat hem tot een bezetene maakt, om zichzelf terug te vinden. Is het een svmbool. dit Uilenhuis, of bestaat het werkelijk ergens in een groote stad aan een stille gracht? We zouden moeten zeggen „be stond" het werkelijk. Want aan het slot van het boek brandt het huis af. En hier vinden we ook enkele momenten die doen denken aan de symboliek van een Mayerling. Als literatuur treffen ons de gedeelten uit den kindertijd in het ouderlijk huis intusschen als de best ge schreven hoofdstukken. Het werk heeft een te sterk psvchologischen inslag om in een litteraire critiek geheel tot "ijn recht te komen en volkomen zuiver bc<x>r- deeld te kunnen worden. Als debuut van een schrijver, die als schilder reeds een zekere be kendheid verwierf is het zeer merkwaardig. C. N. OLIFANT DOODT ZIJN OPPASSER. Gistermiddag is in den dierentuin te Muenchen een olifantenoppasser om onver klaarbare reden door zijn lievelingsolifant aangevallen en doodelijk gewond. De olifant was in den dierentuin geboren en door den oppasser grootgebracht. GEBOREN: Jacobus Cornelis. zn. van J. C Selier en A. Helfensleijn Johannes Gerardus. zn. van C. A. Boogmans en J. M. v. d. Vooren Emma Louise, dr. van D. de Roode en M. C. v. d. Staafj. GROOT VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een viermotorig Breguet-watervliegtuig is tijdens een proefvlucht bij Cherbourg in zee gestort. Aan boord bevonden zich twee marine officieren en twaalf ingenieurs van de firma Breguet. Een der officieren is door verstikking om het leven gekomen. De andere inzittenden liepen verwondingen op en werden naar het marine-hospitaal vervoerd. Later zijn twee hunner overleden. ONDERTROUWD: A. Struijk, jm.. 30 j. en W. Griekspoor. jd., 24 j. C. H. Steenbergen, jm., 36 j. en C. Devi- lee, jd.. 30 j. H. Reijken. jm., 22 j. en A. Ouwerkerk, jd. 23 j. E. Molenaar, jm.. 24 j. en J. Velthuijsen. jd.. 25 j. J. E. Warmen- hoven. jm. 26 j. en E. J. H. ten Bosch. jd. 23 j. A. Kret. jm.. 24 j. en M. Lancel. jd... 23 j. C. Fasel. jm.. 26 j. en M. Filippo. jd. 20 j. J. de Tombe. jm.. 26 J. en H. Paauw. jd.. 22 j. C. v. Kralingen. jm.. 23 j. en E Blansjaar. jd.. 23 j. C. G. v. d. Berg. jm.. 27 j. en A. Schouten, jd.. 21 j. J. v. Zeist. jm. en M. v. Zeist, jd. J. Ka paan, jm.. 29 j. en A. v. d. Mark, jd.. 22 j. OVERLEDEN J. Filippo, wedn.. 80 j. H. J. v. Leeuwen, zn., 30 J.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13