ZOMERUITVERKOOP 1938 BINNENLAND iffitelesr» LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Juli 1938 Derde Blad No. 24019 79sfe Jaargang M BUITENL. WEEKOVERZICHT Vacantiegangers en file voor een restantje „mooi weer" en een couponnetje „zon' Philips Rhapsodie H. G. VAN LUIJKEN, Breestraat 39 STEMMING ZONDER FUNDAMENT. Er zit een stemming in de lucht, politiek gesproken, dat algemeen wordt gevoeld, dat er iets moet gebeuren, wil men de ern stige botsing vermijden, die door allen wordt gevreesd en die allen zeggen te wil len vermijden. Het is tenminste een gun stig teeken, zal men licht geneigd zijn op te merken en dat kunnen wij volmondig onderschrijven, doch jammer genoeg is men nog niets verder, d.w.z, dat practisch nog geen enkele wijze van werkelijke ont spanning is aan te wijzen. Over en weer toont men een bijzondere gevoeligheid voor in de pers verschijnende meeningen, speciaal echter in Duitschland, waar soms opeens scherpe aanvallen los komen in diverse richtingen, al naar ge lang de regeering dat beveelt. Zoo ziet men momenteel weer een campagne ingezet tegen Tsjecho-Slowakije, waar de regee ring wordt beschuldigd onnoodig te trai- neeren en niet voldoende rekening te hou den met het feit, dat de eischen van Karls bad der Henleinisten slechts minimum- eischen zijn! Toch lijkt het, dat er schot komt in de plannen van Praag, gelet op het bijeenroepen van het parlement tegen het einde dezer maand Zullen die plan nen uitzicht op een regeling brengen? Er valt nog zoo weinig definitiefs omtrent den uitslag te voorspellen, daar de kaarten nog niet open en bloot op tafel zijn gelegd en men zal dus goed doen om zijn belang stelling nog wat te temperen. Een oplos sing vóór den partijdag der Duitsche na- tionaal-socialisten van Neurenberg, zou echter wel ten zeerste gewenscht zijn. want daar plegen in open-liggende vraag stukken gepeperde uitlatingen te worden gebezigd en die zijn nu juist niet direct bevorderlijk voor een betere verstandhou ding. In dit opzicht schijnt men in Engeland en In Frankrijk ook niet volledig gerust te zijn. gelet op de ernstige pogingen om Duitschland te kalmeeren. Een sprekend voorbeeld daarvan was wel de rede van den Franschen minister-president Dala- dier, die openlijk Duitschland prees voor zijn gematigdheid in Midden-Europa, blijkbaar om zoodoende den weg te effe nen voor een meer gunstige atmosfeer om „zaken te doen". Steeds moeilijker wordt het daarnevens om aan te geven, hoe de juiste verhou dingen zijn tusschen Duitschland en Po len. De Poolsche pers beklaagde zich over scherpe aanvallen van Duitsche zijde en dit heeft geleid tot eenige matiging, doch de minderheden in beide landen gaan zich sleeds meer roeren. In Polen wint de over tuiging veld, dat Duitschland's bedoeling is om Polen op sleeptouw te houden tot het zijn eischen elders heeft ingewilligd gekregen om zich dan tegen Polen te kee- ren en zoo heel slecht gezien is het niet. Maar Beck's politiek is nu eenmaal twee slachtig. Zijn lievellngs-idee, Polen geheel te doen meepraten als groote mogendheid schijnt het groote struikelblok te zijn voor een betere verstandhouding met Frankrijk. Van dat streven getuigt ook Beck's rond reizen door de Baltische landen, doch be paalde successen weet hij daar nergens Ie boeken, al worden de meest vriendelijke voorden bij officieele gelegenheden gewis seld. Bedoeling van Beek schijnt te zijn een apart front te vormen van Oostzee naar Zwarte Zee als buffer tusschen Duitschland en de sovjets, maar blijkbaar willen de Baltische landen zich liever met binden, het gevaar inziende, dat daarin voor kleine landen Is gelegen. Een gevaar, dat bedenkelijk is gegroeid tengevolge van den afnemenden invloed van den Volkenbond, Een nieeuw bewijs daarvoor is het uittreden uit den bond van Venezuela, een land, dat een reeks van jaren zelfs als niet-permanent lid van den Volkenbondsraad fungeerde. Daarmede ls vrijwel geheel Amerika, voor zoover het lid van den bond is geweest, uitgetreden. Brazilië. Costa-Rica. Guatemala, Nicara gua, Paraguay, Hondurs, San Salvador en Chili gingen al voor en de Vereenigde Staten zijn altijd buiten den bond ge weest.... De kleinen voelen zich niet meer zeker van beveiliging na de diverse echecs van den Volkenbond en waarom dan de vrij hooge contributies te betalen? Het wordt hard tijd, dat weer eens volle aandacht wordt besteed aan de grondwaarden van een geordende sta ten-samenleving, anders zal de wereld steeds dieper in het moeras geraken! Dat deze Volkenbond de oor spronkelijke idee is weliswaar onaangetast het veld ruimt voor een andere, de wenschelijkheid daarvan spreekt meer en meer voor zich! Maar nu de uitvoering In de Spaansche kwestie is men nog wei nig verder gekomen. Het wachten is mo menteel op Burgos en Barcelona, die geen haast maken. Barcelona toont zich reeds bij voorbaat achterdochtig en niet zonder reden! Want is van Italië, na Mussolini's pertinente uitspraken vast te houden aan Franco's overwinning, eenige actie te ver wachten. die deze overwinning zou kunnen schaden? Het terugtrekken der vrijwilli gers kan dit dus ook niet zijn; maar kan Franco het dan inderdaad alleen af? de gang van zaken te velde schijnt dit niet te bevestigen. Hoe rijmt zich dan echter alles te zamen. Het Italiaansche ongeduld om de over eenstemming met Engeland in werking te zien treden, wordt steeds grooter. maar totdusver houdt Chamberlain voet bij stuk, dat de voorwaarde van een regeling in Spanje eerst moet zijn vervuld. Weliswaar hult de Engelsche premier dit eenigszins in nevelen, wanneer hem directe vragen dienaangaande worden gesteld, doch de stemming in Engeland is toch wel een dusdanige, dat hij zich daaraan zal moeten houden. Met recht kan men daarom vra gen: hoe lang nog! En hoe lang nog zal de strijd in het Verre Oosten duren? Dat de situatie m Japan ernstig begint te worden wordt wei bijzonder duidelijk gedemonstreerd door het opgeven der Olympische Spelen en van de wereldtentoonstelling in Tokio van 1940. Dat zijn beide teekenen. die niet zijn mis te verstaan; zoo het eenigszins anders had gekund, was Japan niet overgegaan tot een stap, die zoo evident zijn econo mische moeilijkheden verraadt! Maar wie ziet den weg, het conflict te beëindigen? Op het strijdtooneel is een definitieve beslissing nog in geen tijden te verwachten, met of zonder val van Han- kau. Het is een vrij hopeloos geval ge worden, te meer nu de prestige-kwestie van weerszijden zoo op den voorgrond is gesteld. Stemmingen breken zich baan, maar zij zijn niet gefundeerd De residentie maakt feestplannen. Versieringen van stadsgedeelten en verlichting van monumenten. Gala-avond aangeboden aan H.M. de Koningin. In een prae-advies aan den Haagschen gemeenteraad noemen B. en W. eenige voorzieningen, welke bij de viering van het veertigjarig regeeringsjublleum van H. M. de Koningin naast de plannen van het ..Comité voor de Luisterrijke Viering" rechtstreeks voor rekening van de ge meente Den Haag blijven. Deze voorzieningen zijn: 1. Versiering en verlichting van het stadhuis en van het gebouw van den raad. 2. Versiering van het Lange Voorhout. 3. Versiering Van Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg, Vljverdam. Plaats, Bui tenhof. den Kastanjeboom tegenover het Paleis aan het Noordeinde en van eenige plaatsen, waar de burgemeester vergun ning zal geven om op straat te dansen. 4. Verlichting van de torens van de St. Jaeobskerv en ven de kerken der Neder- duitsch Hervormde Gemeenten te Scheve- ningen en Loosdumcn. van de monumen ten van H. M. de Koningin-Moeder in het Rosarium, van Z. M Koning Willem II op het Buitenhof, van Juliana van Stolberg op het Louise de Colignyplein. van het mo nument op Plein 1813 en van eenige ramen in het koor van de St. Jacobskerk. 5. Verlichting van den fontein in den Hofvijver. 6. Het inrichten van een tentoonstelling „De residentie onder Koningin Wilhel- mina" in het gemeentemuseum, onder ge zamenlijke leiding van den gemeente archivaris en den directeur van den dienst van kunsten en wetensohappen. 7. Het uitreiken van een gedenkboekje aan de leerlingen van de scholen l.o., m.o. en voorbereidend hooger onderwijs. 8. Het aanbieden van een gala-avond aan H. M. de Koningin op 31 Augustus in het Gebouw, alwaar het Residentietooneel voor het eerst zal vertoornen het tooneel- stuk ..1813", voor deze gelegenheid geschre ven door mevrouw RanucciBeekman en Johan de Meester. De kosten voor een en ander, met inbe grip van de bijdrage aan het Comité voor de Luisterrijke Viering, worden geschat op f. 70.000 VLEESCH VOOR WERKLOOZEN. Een verzoek van veeweiders en mesters. De Nederlandsche Vereeniging van veeweiders en mesters heeft een brief aan de ministers van algemeene, van economi sche en van sociale zaken gezonden, waarin zij voor haar leden steun voor hun bedrijven of schadevergoeding vraagt we gens den aankoop van 4000 ton buiten- landsch vleesch. Tevens verzoekt de vereeniging om in het vervolg voor de vleeschvoorzier.ing der werkloozen. mede ln het belang der ge- heele Nederlandsche veehouderij, slacht rijp vee aan te koopen op de binnenland- sche markt en wel voor een derde gedeelte bij d® leden, aangesloten bij de meerge noemde vereeniging en voor twee derde gedeelten bij de Jeden van vereenigingen, die de verbetering van den Nederland- schen veestapel beoogen en de tuberculose bestrijding, of bij leden van stamboekver- eenigingen. Om te voorkomen, dat de prijzen kunst matig in de hoogte gedreven worden, wordt verzocht, regelmatig overleg te plegen met de Nederlandsche Vereeniging van veewei ders en mesters. Dringend wordt in over weging gegeven in geen geval mager vee uit de markt te doen nemen, daar dit funest zou zijn voor de binnenlandsche vleeschdistributie en alleen den import van buitenlandsch vee in de hand zou werken. keuze utt 5 soorten aan de loketten 4531 (Ingez. Med.) DE INDISCHE BEGROOTING. De heer Stokvis heeft aan den minister van Koloniën gevraagd: Is de minister niet van oordeel, dat de in de Indische staatsregeling voorgeschre ven termijnen voor indiening en afdoening van de Indische begrooting nopen tot een zoo vroegtijdige voorbereiding, dat de aan vankelijke ramingen een slechts weinig bruikbaar begrootingsbeeld kunnen op leveren en de overmatig vele aanvullings- begrootingen. welke hierdoor noodzakelijk worden, die bruikbaarheid nauwelijks ver- hoogen? Zoo ja, is de minister dan bereid, een wetswijziging te bevorderen, waarbij de indiening van de Indische begrooting bij den Volksraad op een later tijdstip wordt mogelijk gemaakt, en dan ook een opschui ving van de overige gestelde termijnen, zonder vermindering van den aan den Volksraad voor de behandeling toegeme ten t(jd? Voor voeding uit BATTERIJEN. Het AANGEWEZEN nieuwe toestel voor Uw BOOT. TUINHUIS enz. slechts 108 GULDEN. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. 4467 (Ing«z. Med.) De Rijksmiddelen. Per 30 Juni. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Juni j.l. f. 61.665.705 tegen f. 57.775.374 op ultimo Juni van het vorig jaar of wel ruim 2.89 millioen meer. Eind Mei waren deze bedragen resp. f. 47.259.701 en f. 44 191.681, hetgeen toen een hooger bedrag beteekende van bijna 3 07 iniUioen. Bij een totale raming voor de grondbe lasting van f. 10.6 millioen (v.j. f. 10.3 mil lioen i was het zuiver kohierbedrag eind Juni f. 10.464.242 (v.j f. 10.318.6431. De inkomstenbelasting wees eind Juni een zuiver bedrag aan van f 34.944.225, tegen het vorig jaar f. 32.379.426 of plm. f. 2.564.798 meer. Voor de vermogensbelasting was de voor- i uitgang f. 306.040 (f. 9.402.602 nu tegen f. 9.069.562 het vorig jaari en voor de ver dedigingsbelasting f. 721.014 (f. 5.454.204 te- gen f. 4.733.1891. Wat de belasting van de doode hand be treft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juni f. 1.400.430 tegen f. 1 247.552 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang beteekent van f. 152.878. Niettegenstaande de hoogere raming is er derhalve toch nog eenige verbetering te constateeren. De overige middelen. De overige middelen hebben in Juni van dit jaar opgebracht f. 39.287.901, waarmede zij de maandelijksche raming ad f35.768.750 met ruim 3Vi millioen hebben overschre den. Toch bleef deze opbrengst nog plm. f. 1.122.867 ten achter bij die van Juni van het vorig jaar en zelfs f. 2.115.603 bij de opbrengst van de vorige maand Mei 1938. De opbrengst over de eerste 6 maanden heeft bedragen f. 217.234.116. Deze op brengst heeft de hoogere raming met ruim f. 2.6 millioen overschreden. Wat de inkomsten ten bate van het ge meentefonds betreft, deze waren tot en met Juni f. 66.645.878 of f. 4.043.736 meer dan het vorig jaar en ruim 3'/i millioen boven de loopende raming. De inkomsten ten bate van het werke- loosheidssubsidiefonds hebben voor den dienst 1937 de raming ad f. 51.525.000 nog niet gehaald. Tot ultimo Juni jj. bedroeg het zuimer bedrag der kohieren f. 50.268.079, ter wijl bij een raming voor '38 ad f. 52.300.000 het zuiver bedrag der kohieren voor dit jaar thans f. 32.147.263 bedraagt. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds waren in Juni f. 1.571.404. waarvan f. 1.548 984 aan motorrijtuigenbelasting en f. 22.420 aan rijwieleblasting De opbrengst van deze beide belastingen over de eerste 6 maanden van dit jaar bedroeg resp. f. 13.675.324 en f. 119.922 bij een totale raming van 31 millioen gulden. Wat ten slotte de uitkomsten van alle middelen voor het dienstjaar 1937 aan gaat. kan worden medegedeeld, dat de zui vere opbrengst over het tijdvak van 1 Ja nuari 1937 tot en met de maand Juni 1938 hebben bedragen f. 553.195.806. waar door tot dusver de raming met f 69.170.806 is overschreden. RUILVERKAVELINGSWET. Taak commissie voor de algemeene leiding. In een gisteren verschenen staatsblad wordt gepubliceerd een K. B. van 2 Juli. tot uitvoering van artikel 8 van de Ruilverka- velingswet 1938 (Ruilverkavelingsbesluit.) Aan de bepalingen van dit besluit ont- leenen wij: De commissie waaraan ingevolge artikel 8 van de Ruilverkavelingswet 1938 de alge meene leiding in ruilverkavelingszaken is opgedragen, draagt den naam van „Cen trale Cultuurtechnische Commissie". De commissie dient den minister (d.I. den met de zaken van den landbouw be lasten minister i desgevraagd of eigener beweging van raad omtrent ruilverkave lingszaken. De ontwatering van den bodem in het belang van den landbouw, maat regelen in het belang van de ontginning van woeste gronden en andere landbouw- aangelegenheden van cultuurtechnischen aard- j De leden der commissie worden door de Kroon benoemd, geschorst en ontslagen, met dien verstande, dat ten minste twee vijfden van het aantal leden en c.q. plaats vervangende leden worden benoemd na aanbeveling van de door den minister aan te wijzen centrale landbouwvereenigingen. De Kroon wijst uit de leden den voorzit ter en één of meer ondervoorzitters aan en kan aan de commissie een secretaris._ een adjunct-secretaris en één of meer advisee- rende leden toevoegen. De voorzitter wijst een of meer leden aan, die de commissie vertegenwoordigen op de vergaderingen, bedoeld in de artike len 30. 57, 65, 68. 77 en 80 der Ruilverkave lingswet 1938. de secretaris of de adjunct secretaris is ter verleening van bijstand mede aanwezig. De commissie stelt voor elk blok de vei- goedingen en. voor zooveel deze worden toegekend, de belooningen voor dc leden en plaatsvervangende leden van de plaat selijke commissie, alsmede van de schatters en de deskundigen vast. UIT NED. OOST-INDIË. DE KR.AKATAU WEER RUSTIG. BANDOENG. 16 Juli Aneta'A.N.P.) De vulcanologische dienst meldt, dat de Krakatau weer tot rust is gekomen na d» jongste werking.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9