OPRUIMING Koopj es LOEB, Breestr. 161 De Leidsche Bioscoop-Programma's Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 Juli 1938 fit-.KCHIEF WHIP maar werkelijke C. F. MEERPOEL's 'n gezellige fietstochtgezonde Él JÈ ontspanning als toppunt van genot de beste sigaret voor Uw gezondheid Overal is vindt U bij Een prima Naaimachine! M.U.L.O.-EXAMENS. Voor het M.U.L.O.-examen zijn hier ter stede geslaagd: Diploma A: J. Plante, Alphen a. d. Rijn; G. Lemkes. ld.; T Hoekstra, id.; S. W. Vogelaar, Sassenheim E A. H. Geerdes, Lisse; G A. Burggraaf, Katwijk a. Zee; J. H. A. Winterkamp. Leiden; R. P. de Viet, id.; A v d. Niet. Noordwijk a. Zee; J. M. Wijk, Leiden; G. W. M. G. de Groot, id.; A. M. Bakker, id.: M. v. Vliet, id.; C. de Gunst, id.; A. Bakhuizen. Leimuiden; C. H. v. Vliet. Leiden; C. v. d Keur. id M P C Favier, id.; J. P. v. d. Plas. id.; J. de Geus, id.; N. H. Geisen, id.: A. W Jonker. Ocgst- geest; H. Hakker, id M. C. de Later, id. A P v. Egmond, id.; W. F. Choufour, Noordwijk a. Zee; F J. Dfost, Noordwijker- hout; M v. Nieuwkoop, Sassenheim: H Philippo, id.; C. v. d Berg, id.: C, ter Beek. Noordwijk a. Zee; W. D. v. Heyst. Lisse: A Witte. Abbenes; F. de Lange. Hlllegom; Ph. J. Deen. id.; E. J. Louwerse, Leiden; G Doets, Katwijk a. Zee; H. Lugthart, id.; M P de Wilde, Oegstgeest; H P. Diepen horst, Katwijk a. Zee; A. M. v. Biezen. Leiden; M. v. Beveren. Zoeterwoude: J v. Rijn. Leiden; J. v Nieuwkoop. Sassenheim: A. K. v Hoorn, id.: A. Bergman, id.; J. de Later, Oegstgeest; C. Jongerius, Leiden; A. C Goslinga, idem; M. J. Greive. idem; E. A. Bergman. Katwijk aan Zee; N. Kulk, idem: A. Kapteyn, idem; J. M. Galjaard. Leiden; H. Christiaanse, idem; J. v. Wel- zen, idem: W Soudijn, Oegstgeest; N. M v. Vliet, Sassenheim; W. v. Zwieten, Hazers- woude: C. Bezemer. Katwijk aan Zee; A. C v d. Schee, idem; W. Schonenberg, idem; G. W. M. Toonen, Noordwijk; J Wesselius, Leiden; J Mulder, idem, P. Neuteboom, idem; H. J. Livingston, idem; J. B V. d. Most van Spijk, idem: C. Laman, idem; M. Parmentier idem: P. B. v. d Hoven, idem: S. Kralt. Rijnsburg; L J. Hoogeveen Koudekerk: J. K. Hoekstra. Lei den: P. Hemerik, idem; D. J Wassenaar, idem; J Oudenes. Alphen a. d. Rijn; J. W Blom, idem; J. G Wijnbeek, Leiden; H. M. P. van Zijp, idem; A. Spek, Leiderdorp; P Maas, Leiden; L M. Jagtenberg. Noord wijk aan Zee; C. Laven, idem: C. v d Mark. Lisse; E. M. Vis. Alphen a. d. Rijn; M. Rogaar idem; A. J. v. d Hoeven, Lel den; M. A. Brouwer, idem; W. den Hollan der, idem; J. M. Spendel, idem: J. M C van Raay, idem: P. Masurel, idem. Voor het B diploma zijn geslaagd: D van der Zwan. Leiderdorp; H den Uyl, Alphen a. d Rijn; M. Groeneveld, Leiden; P. J. Vletter, idem; J. H. Quys, idem; J. M. Ydens. Oegstgeest; G A Hylkema. Hil- legom; G. B v. d. Wiel, Noordwijk aan Zee; A. N. Plaatzer, idem; J. W Bardelmeyer, idem; N. J. Sibie. Katwijk a. d. Rijn; C. H Kuipers, Katwijk a. Zee; D Luyendijk, Leiden; B. de Jeu, Zoeterwoude: J. Neute boom, Leiden; G. Mizée, idem: G. Rol, idem: M. v. d. Linden, idem; J H. Hols- wilder, idem; P. S. v. Heusden, idem; H M Kok, Alphen a d. Rijn; H P. Ebregt, idem; J. Dietz Leiden: R. Brandenburg, idem; J Beekman, idem; E. Arends, idem; J H. Verschuur Alphen a d. Rijn; J. Mooy, idem; J van Dijk, Leiden: M. S. Hakken berg, idem; R van Huis. Hillegom. ZICHTZENDING MEEGENOMEN. Donderdagmorgen heeft een onbekend gebleven man op den Stationsweg alhier een kamer gehuurd. Op deze kamer liet hij des middags door een groot modemagazijn hier ter stede een zichtzending. bestaande uit 4 regenjassen en 4 coibertcostuums be zorgen De goederen werden door den huurder, die inmiddels bezoek had gekregen van een anderen onbekenden man, in ont vangst genomen. Een uur later verdwenen de beide mannen met een koffer, waarin zich zooals achteraf bleek de coibert costuums en de regenjassen bevonden. Hiema heeft men niets meer van hen ge hoord. Men vermoedt dat men met dezejlde per sonen te doen heeft, die op soortgelijke wijze dezer dagen te Haarlem een mode magazijn en te Rijswijk een radiowinkel hebben opgelicht. OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR CLO AAN DEN MARESINGEL. 4502 (Inget Med.) Tijdens de pauze werden ververschingen rondgediend, waarna de avond verder werd gevuld met een lezing, verduidelijkt door lichtbeelden, over Joego-Slavië door den heer Van der Starre, die een dankbaar ge hoor vond. Ouderavond. Wel stond deze avorid in het teeken van een afscheid: aanstaand vertrek van de leerlingen der hoogste klasse, aftreden van twee commissieleden, n.l van den secreta ris-penningmeester den heer A. Bon. van wien thans geen kinderen meer bovenge noemde school bezoeken, en van het mede lid J. C. Delmeer, die wegens minder gun stige huiselijke omstandigheden zijn func tie niet langer kan waarnemen en tenslotte het heengaan van het Hoofd der school, den heer H. van der Jagt, die als zoodanig per 1 September a.s. is overgeplaatst naar de school aan de Drie Octoberstraat. Veel vriendelijke woorden van dank en onderlinge waardeering werden' gewisseld; aan de aftredende leden en het school hoofd werden souvenirs aangeboden. Het goedgevulde programma werd zon der stoornis afgewerkt. Blijkbaar werd met genoegen geluisterd naar het reciteeren van verzen, die de kinderen van de laagste tot de hoogste klasse hadden ingestudeerd. Aan de oudslen. die nu voldaan de school verlaten, werd een geschenk uitgereikt in den vorm van een keurig gebonden boek van kloek formaat. Na het vertrek der leerlingen werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De kas werd nagezien en in orde bevonden. Tot nieuwe leden der commissie werden geko zen de hceren Van der Keur en De Koning. MILITARIA. De dpi. sergeanten tit. leerlingn der Mi litaire Gasschool H. J. Matoth en N. C .ter Horst van het 4e Regiment Infanterie zijn geslaagd voor gasvaandrig en worden op 19 Juli a.s. gedetacheerd resp. bij n-2 R I en n-9 RI. voor het verrichten van practischen dienst. A m 0 De Sergeant le klasse P. Smit, van het 4e Regiment Infanterie is door den com mandant van het Veldleger bestemd voor overplaatsing bij de School voor reserve- officieren der militaire administratie te Kampen. De sergeanten capltulant van het 4e regi ment Infanterie. Stroebel. v. d. Rosse, de la Rie, Keijer, v Dam en Peters keeren op 29 Augustus a.s. terug van hun detachee ring bij de Kaderschool te Laren: de drie eerstgenoemden worden ingedeeld bij het I-Bataljon, de overigen bij het H Bataljon. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Tijdens het uur orgelspel door den heer Feike Asma as. Maandagavond om 8.15 uur in de Hooglandsche kerk te geven wor den werken uitgevoerd van: Bach, Handel Widon, Callaerts, Lefébure Wely, Tours, Nieland, Pomper, Kenzi, Borsi en van den concertgever zelve. De toegang is wederom geheel vrij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Fa. Gebr. Stouten v.h. Gebr. Splinter Kleiwarenfabrlek, Rijnkade 7a Leiden. Vennooten H. Stouten en N. Stouten, Leiden. Wijziging: Firma Vreem, Diefsteeg 1, Leiden: rund-, kalfs- en varkensslagerij; handel in fijne vleeschwaren en spek. Nieuwe eigenaar D. H. M. Vreem—Tobé, Leiden (H.V.). Nieuwe gevolmachtigde J. P. Vreem, Leiden. 4550 GEREF. U.L.O.-KOPSCHOOL (HOOGL. KERKGRACHT 20 a) Toelating. Toegelaten tot klas 1: H F. Delfos. S. Boendermaker, Voorschoten; J. v. d. Lin den; C. Kraay; W v. Oosterom. Voorscno- ten; J. A. J. de Klerk, Zoeterwoude G. v. Vliet; H E. Ouwerkerk; A. de Greef; H. G. v. d. Dop; M. Wendt; H. Barenc; J. Donkers: D Blonk; J Overduin; C. P. Le- get; G. Stikvoort; W. Donkers; E. M. Over duin; F. Groenewegen: G E. Groenewegcn; N. v. Katwijk; M. M. Kolderman; M. Ver boom; J. van Katwijk; P. v. d Plas; B. v. cl. Plas; C. Reijneveld; J. A. Verhoeven; J. Westerbeek; F. N. Westerbeek; J. Bink, M. J. Dijk, Leiderdorp; J. G. J. van Santbrink, Voorschoten; W. Parmentier; C. W. Tceu- wen: M. van Rij; C. L. Capel; J. van Essen; \7. J. Greive: M. v. d Laaken; J. N. Bo- gaards; W BetgenM. Luyten; B. v. d. Weijden: J. Vcrwer; F. Juch, Noordw Bin nen: W. Laman; G, Luytjes; S. C v. d. Keur; W G. A. S, WeulenKranenburg; W. N de Ru; P J. J. de Ru: G. Limburg. Voorschoten: G. Breebaart, Oegstgeest: m M. Filippo, Oegstgeest; W. Dekker: P Rot teveel, Oegstgeest; P. Kwaadsceniet; K. A C Wesselius: A R Knibbe, Abbenes; M. J Nugteren. Oudc-Wctering; M. J. den Duik, Katwijk a Zee; G. Groenerdijk. '.oorschoten; C. C Landman; J Verrips. Voorschoten P SÜDesteljn; M. M W. Kaayk; W. Planje, Voorschoten en D. F C. Lcr.iaire. Toegelaten tot klas 2: H. 3 Nieuwen- huls en A. M van Zoelen. Toegelaten lot klas 3: N Brandenbur en N. C de;. Duik, Katwijk a. Zee. Voor waardelijk, D. B. Kruysdijk. (Ingcz. Med.) De heer A. A Schepers alhier behaal de aan de M. T. S. te Haarlem het eind diploma in de afd. werktuigbouwkunde. Onze stadgenoot E. B. Vcrwer be haalde het getuigschrift art. 38 N.O. wet behoorende bij de actq N XXVIII. De CommjisarLs van Politic alhier verzoekt de Jcifge vrouw, lie gisteravond te ongeveer 9.30 uur op de Boisotkad? te Leiden werd lastig gevallen dooi een man, zich op het bureau van poilt'e (afd. re cherche) bekend te maken. Aan A. J Langeveld. Aannemer al hier ls opgedragen het verbouwen van de Chr. Vakschool voor Meisjes te Voorburg voor de som van f. 15888 Het schilderwerk voor dit werk is opge dragen aan Bleys N V. alhie. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is de 9-jarige J. M. de H. uit een raam op de eerste verdieping van de ouderlijke woning in de Bakhuis Rozeboomstraat ge vallen. Het meisje viel van een hoogte van 2 meter 70 op het trottoir en kreeg een lichte hersenschudding. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitsche verontwaardiging. De Duitsche bladen fulmineeren tegen publicatie in EngeLsehe bladen, waarin onjuiste gegevens vermeld waren over Duitschland. De „Berliner Lokal-Anzeiger" schrijft in verband hiermede: „wie verraad jegens den vrede pleegt, behoorde als gewoon misdadiger volgens het Internationale recht aan de doodstraf onderworpen te zijn. Dat zou rechtvaardig zijn en het eenlge middel om den makers van oorlogs winst, den bolsjewistischen opruiers en hun lasthebbers het werk onmogelijk te maken Het „Berliner Tageblatt" verklaart; „de vertegenwoordiger van de regeering heeft in het Britsche Lagerhuis gezwegen, toen de Engelsche regeering vragen werden ge steld ten aanzien van de misdadige op ruiing, die in een in het Engelsch ver schijnend blad door bolsjewistische huur lingen wordt uitgevoerd. Het lijkt ons tijd, dat nu ook van toonaangevende Engelsche zijde een duidelijk en helder woord ge sproken wordt, want het gaat niet meer alleen om een leugencampagne tegen het Duitsche volk, maar om een aanslag op den Europeeschen vrede. Hoe lang zal men in Engeland dezen aanslagplegers nog toe staan hun spel voort te zetten?" De „Voclklsche Beobachter" vraagt wat de verantwoordelijke regeeringen van het Westen doen om een einde to maken aan deze ondermijning van den vrede. Het blad wijst er op, dat zoowel de Britsche als ook de Fransohe premier gepoogd hebben de journalisten op te roepen tot gematigd heid. Zij hebben echter voor doovemans ooren gepredikt. Sovjetrussische omkoop gelden en de haat tegen het omhoogstre- vende autoritaire Duitsche rijk zijn sterker gebleken dan fatsoen en waarheidsliefde. Het doel der opruiïngspropaganda is Duitschland met geweld neer te werpen. en tóch niet zoo duur! Dan naar KWALITEITS Naaimachinehandel. 3^- Alléén: BREESTRAAT 171 - TEL. 2657 Levering uit voorraad van ADLER - LADA - PFAFF DURKOPP HLJSQVARNA. 4568 (Ingez Med.) I.ido-Theater. In „Wee Willie Winkie" speelt Shirley Temple niet het grappige kind zooals we haar tot nu toe van het zilveren doek hadden leeren kennen; dit maal is haar een ernstige rol toebedeeld Het resultaat van deze proef is de moeite waard. Shirley beweegt zich te midden van een aantal geroutineerde filmspelers of beter gezegd, zij bewegen zich om haar, want zonder de minste gemaaktheid, op volkomen natuurlijke wijze slaagt zij er ln het middelpunt van de film te blijven, Zy laat zich door niemand op den ach tergrond dringen en zoo klein als zü is, toont zij zich een tegenspeelster van groo- te vaardigheid en routine. Shirley leest zoowel haar grootvader, den kolonel, als den Indlschen potentaat 'de film speelt in Br. Indiëi de les en beiden komen zoo onder den indruk van haar woorden, dat zy den strijdbyi begraven. „Wee Willie Winkie" is een zeer onderhoudende film, waarin de vertolkers van hoofdrollen en kleinere rollen wedyveren in knap film spel. De kwaliteiten van C. Aubrey Smith in de kolonels-rol kent men zoo langza merhand wel; Shirley Temple heeft niets geaffecteerds en toont zich een volleerd actricetje; Cesar Romero als het Afghaan- sche opperhoofd, speelt zyn rol zoo, dat men in hem gelooft. En dan is er verder Victor Mac Laglen, de barsche onderoffi cier met het gouden hart. die voor de noodige vroolykheid zorgt Alles byeen genomen is Wee Willie Winkie" een uit stekende film. De film „Happy Landing" is natuurlyk opgezet met ce bedoeling om Sonja Henie de gelegenheid te geven haar ysdanskunst te demonstreeren. doch daarnaast ls het scenario vol van Amerikaanschen humor. Sonja. die in een Noorsch dorpje woont, wordt op slag verliefd op een Ameri kaanse!) band-leader, die per ongeluk In haar geboorteplaats verzeild raakt. Even onverwacht als hy gekomen is, verdwynt hij ook weer en Sonja is ontroostbaar, reist hem achterna, men ontdekt haar gaven als kunstrydster, zy wordt variété-ster en dan biedt de film haar gelegenheid te over om de sierlykste en ingewikkeldste krullen op het ys te draaien. Casino-Theater. Een film met Eddie Cantor is steeds een attractie zonder weer ga. Dan kunt ge immers verzekerd zyn van een reeks kostelijke grappen, die ge lanceerd worden in een dialoog vol geest en humor, doch bovenal is het toch de komische figuur van Eddie Cantor, die uitbundige vreugde veroorzaakt. Met zyn „rollende" oogen, die uniek zyn op het witte doek, en zyn vlotte manier van spe len is hy een artist, die van niemand con currentie heeft te duchten. In „De mlliloe- nen-erfenis" handelt het om 77 millloen dollar, die Eddie gaat erven. Nu verloopt deze erfenis-affaire niet zoo voorspoedig, want er zijn verschillende gegadigden, en de stryd, dien de erfgenamen in spé on derling en tegen den bewaarder van den schat een sheik met een harem moe ten voeren, vormt de grondslag, waarop al deze dwaasheden zyn opgebouwd. Het begint al direct, wanneer Eddie op een ietwat ongewone wyze zyn entrée maakt, en vervolgens belandt hy in de dolste si tuaties aan boord van een Oceaanstoo- mer; we zouden al zyn belevenissen nog eens kunnen weergeven, doch laat het voldoende zyn, dat Eddie onweerstaanbaar grappig ls en voortdurend amuseert. De grootsche finale, waarin hy zyn ideaal een ice-creamfabriek verwezenlykt ziet, ls voorts in natuurlyke kleuren op genomen en dit is een prachtig staaltje van revue-werk. Naast Eddie Cantor spelen Ethel Mer man en Ann Sothern belangryke rollen in dit amusementsproduct. ..Bulldog Drummond overwint" is een spannende detective-geschiedenis van Sap per. Het verhaal is ryk aan emoties, en spanning en ontspanning zyn zoo voor- treffeiyk verdeeld, dat men deze rolprent met zijn vele avonturen met genoegen volgt. Ronald Colman is de Drummond acteur: rustig en sympathiek. Trianon-Theater. Hoe dlkwyls reeds hebben we den Franschen filmspeler Harry Baur bewonderd om de wyze, waarop deze groote onder de grooten van filmland zyn rollen uitbeeldt. Hy verschynt op het witte doek en onmiddeliyk zyn we geboeid door dien expressleven kop en die sobere, maar karakteristieke gebaren. Ditmaal ls hy in „Hotel de la Poste" de eigenaar van deze uitspanning en vader van een lief tallige dochter, die hij verafgoodt. Het is daarom, dat hij. als het meisje den lok roep van de groote stad en niet het minst dien van haar hart gehoor geeft en weg trekt met een jong officier, haar volgt en poogt, haar tot terugkeeren te bewegen. Talloos zyn dan de conflicten; de officier, die zelf verliefd wordt op het meisje, wat hij voor zyn kolonel had moeten verove ren. raakt in groote moeiiykheden; het meisje, eerst niets vermoedend van de om haar gesponnen intrigue, gaan plotseling de oogen open en zy verlaat den militair, om zyn carrière niet in den weg te staan; de vader ziet in den jongeman den ont voerder van zyn dochter. De drie hoofdpersonen probeeren tever geefs elkander nader te komen en het spel wordt van een dramatische spanning als de oude vader den officier tot zelfmoord meent te hebben gedwongen om hem er voor te doen boeten dat hy Daunia in den steek liet, waarop blijkt dat Daunia nu haar vader haat. Hoe trots alles, toch zyn vaderliefde wordt beloond, verraden wij niet. Harry Baur staat in het centrum van de handeling en beheerscht op zyn unieke wyze den dialoog, maar ook Geor ges Rigaud en vooral Jeanine Crispin ma ken door hun boeiend spel van deze film een geheel, wat wel buitengewoon interes sant mag worden genoemd. Voor de pauze zien we hoe een omroe per van een specifiek-Amerikaansche ra dio-reclame-uitzending den weg vindt in een doolhof van een gangster-affaire en na spannende belevenissen en een vuur gevecht tusschen politie en gangsters, een moord-mysterie tot oplossing brengt. De hoofdrollen spelen hierin Ronald Reagan en June Travis. Voor de liefhebbers van boksmatches draalt een uitstekende verfilming van den wedstryd Louis-Schmellng, gedeelteiyk vertraagd opgenomen. Een sensationeele reportage! Luxor-Theater. Wat een onderhou dend en amusant karakter draagt die Ufa- film, waarin Willy Fritsch en Gusti Huber de hoofdrollen vervullen! „Het meisje van gisternacht" heet deze rolprent. Zy is vol sprankelenden geest en vormt een reeks van grappige scènes, die uitstekend ge speeld worden en den toeschouwer uiter mate aangenaam bezig houden. Het verhaal zit bovendien behooriyk in elkaar. Teiwyi ieder meent dat Stanley Stalton den avond in een loge van de opera doorbrengt met de bekoorlyke Eve- lyne, een levenslustige bankiersdochter, zit hy rustig thuis te werken en heeft zyn plaats afgestaan aan zyn vriend Stanley Chestnut. Hetgeen natuurlyk tot complicaties leidt, want in de eerste plaats wordt Evelyne, die zich op slag met haar galant verlooft, een kostbaar parelsnoer ontstolen, ten tweede dringt midden in den nacht een voor de politie vluchtende jongedame de slaapkamer van Stanley Stalton (den diplomaat met toekomst) binnen, waarby blijkt dat zy in het bezit is van een zeer fraai halssnoer, en ten derde verkeeren de bankier en zijn echt- genoote in de veronderstelling dat hun dochter verliefd is op den diplomaat, ter- wyl de gunsteling slechts een werkeloos bankbediende is Bleef het daarby, het ware al erg ge noeg, maar de verwikkelingen volgen el kaar op. De indringster is natuurlyk geen dievegge, doch de dochter van een schat- ryk en invloedryk man met wien Stanley Stalton besprekingen moet voeren, maar het noodlot wil dat hy den papa niet kent en hem by hun ontmoeting behandelt als iemand, die zyn kapitaal op listige, doch minder geoorloofde wyze ten koste zyner medemenschen veroverd heeft! Voordat die warwinkel eindelyk weer ln orde gekomen is, moet de film nog heel lang draalen, maar het is allemaal even geestig, zoodat men hoogeiyk geamuseerd biyft toekyken. Willy Fritsch en Gusti Huber worden ter zijde gestaan door be kende sterren als Hilde Hildebrand (in een juweel van een rol!), Georg Alexander en Pau! Westermeier. De Erich Pommer-productie leverde een goed geslaagde film af in „Om de heer schappij der zee", ln beeld brengende een belangryke episode uit den stryd tusschen Spanje en Engeland en den ondergang der Armada. Veler belangstelling zal verder getrok ken worden door de opnamen van den bokswedstryd om het wereldkampioen schap aller gewichten tusschen Louis en Schmellng. De normale film blykt hier voor den leek te snel te hebben gewerkt en feitelyk ziet hy, na eenig verkennen, weinig anders dan dat Schmellng tegen de planken gaat en den stryd moet sta ker. door technisch knock out. Hoeveel dui- delyker wordt echter het verloop gede monstreerd door het langzaam werkende apparaat. Iedere slag, elke beweging, kon aldus worden vastgelegd en heel overtui gend ziet men het bewys dat Louis vol komen de meerdere geweest is. Van eenl- gen foutleven slag valt bovendien niets te zien. Dex-Theater. De Paul Robeson-film „De mynen van koning Salomo", is een avonturenreeks van groote afmetingen. Want het verhaal van de legendarische mynen. dat ontleend is aan het bekende boek van Sir Rider Haggard, biedt in rui me mate stof voor eer boelende weergave, waarin een regisseur al zyn fantasie kan uitleven. En toch is dit romantische sce nario niet het belangrykste; nog meer wordt de filmliefhebber in beslag geno men door den ongemeen fraaien zang van den matador onder de negers, Paul Robe son, v/lens donker-getimbreerde bas-stem voortdurend in verrukking brengt. Geen ander sleept zyn aandachtig luisterend gehoor zoozeer mee door zyn imponeeren- de voordracht en forsche gestalte als deze negerzanger, die, behalve met een zeld zaam mooi stemgeluid, ook begaafd ls met een zuiver speeltalent. Het vertelsel zelf is zonder besparing van kosten en moei ten, in beelden omgezet. Het is het ver haal van Umbopa. den zwarten konings zoon. die in gezelschap van den bekenden jager Quatermaln, een Ierschen gelukzoe ker O'Brien en diens dochter den langen tocht onderneemt naar het gebied van den snooden Twala, waar de reisgenooten meer avonturen beleven dan zich in een kort bestek laat neerschryven. En het is steeds uitermate fantastisch in beeld gebracht, tegen een schilderachtigen achtergrond en met veel Afrikaansche folklore, die op zich zelf reeds zeer Interessante oogenblikken bezorgt. Paul Robeson heeft men omge ven met artisten van den allereersten rang, zooals Sir Cedric Hardwicke. John Loder, de charmante Anna Lee en vooral niet te vergeten, den amusanten komiek Roland Young, die voor de vroolijke noot zorg draagt. De tweede film is „De gestolen Rem brandt". een detective-geschiedenis met een met spanning geladen sfeer Goed -nel van May Robson. Douglas Dumbrillf en Irene Hervey maakt deze rolorent tot een uiterst bezienswaardig geheel 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2