SCHUDT UW LEVER WAKKER Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 13 Juli 1938 Derde Blad No. 24016 Het Rijksmuseum Kröller-Müller 79sie Jaargang FAILLISSEMENTEN In het Nationale Park de Hooge Veluwe is een buitengewoon mooi overgangsmuseum verrezen, dat nog niet de helft be vat van de kunstverzameling, welke mevr. H. E. L. J. Kröl- lerMuller in 1935 aan het Rijk ten geschenke aanbood! Wanneer zal het door prof. H. van de Velde te Brussel ont worpen groote museum, waarvoor 15 jaar geleden de funda menten reeds rijn gelegd, gereed komen? Uiterlijk lijkt het overgangsmuseum, ingericht voor een gedeelte van de Kröller- Müllerkunstverzameling ln het Nationale Park de Hooge Veluwe, een steenklomp. (Van onzen specialen verslaggever). „De Regeering zoekt naar werkobjecten ter bestrijding van de werkloosheid. Welnu, ln het Nationale Park de Hooge Veluwe bevindt zich zulk een object: de fundamen ten van het museum, waarin de geheele kunstverzameling van mevrouw H. E. L. J. Kröller-Müller ondergebracht zou moeten worden, zijn aan den voet van den Fran- schen Berg reeds gelegd. Een 15-tal laren geleden werd met den bouw begomien. Maar de hooge kosten noopten tot bezin- nmg. De bouw werd gestaakt, het woord was aan de Regeering1 Mr. H. P. Marchant, voorzitter van de Slichting Kröller-Müller, staande bij de fundamenten van het geprojecteerde groote mu eum, zegt het niet zonder nadruk. Bijna 15 jaar heeft de Regeering de gelegenheid gehad om in het Nationale Park een wer kelijk bijzonder museum neer te zetten, waarin een kunstverzameling, waaTtoe meesterwerken behooren, ondergebracht zou kunnen worden. De Regeering heeft dit werkobject, waarvoor de plannen en het bouwmateriaal gereed zijn, niet. nog niet aanvaard. De Stichting, waarvan het bestuur het terecht betreurde, dat de kunst verzameling, welke mevrouw Kröller-Müller in 1906 reeds bijeen begon te brengen, niet aan het publiek vertoond kon worden, heeft toen besloten in het Nationale Park de Hooge Veluwe een overgangsmuseum te bouwen, waarin een gedeelte van de ver zamelde kunstschatten tentoongesteld kon worden. Dit overgangsgebouw, gelegen in het midden van het Park. dicht bij de Pampejt, ls heden, ln aanwezigheid van een drietal ministers, geopend. Het mag direct gezegd worden, dat het overgangsmuseum, ontworpen door prof. Van de Velde, die ook de plannen voor het groote museum ontwierp, wat de inrichting betreft, wedijveren kan met het buitenland. Uiterlijk is het gebouw, voornamelijk opge trokken uit geelgrijze baksteen nog te koel. te veel steenklomp. Maar zü die eenmaal binnen zlin, vergeten dit, wanneer de Drachtige kunstschatten uit een werkelijk unieke kunstverzameling de aandacht op- eischen. De indeeling. In het overgangsmuseum, dat ruim 95 meter lang is en een grootste breedte van ongeveer 55 meter heeft, bevindt zich achter den gebogen glaswand aan den voor gevel eerst een ruime vestibule, met links de garderobe en rechts de dienstvertrekken en dienstwoning. Uit de vestibule geven twee doorgangen toegang tot de eigenlijke museumruimten. De direct achter de vestibule gelegen zaal heeft twee zij-kabinetten en geeft toegang tot een groote middenzaal met aan elke ziide twee kabinetten. Uit de middenzaal heeft tpen door een grooten glaswand uit zicht op de binnenplaats met vijveraanleg en een beeldhouwwerk van Mendes da Costa. Rondom de binnenplaats liggen vier zalen van 16 x 16 meter, vrij uit loopend in vier op de hoeken liggende zalen van 6 50 x 6.50 meter. Achter dezen kring van zalen volgt weer een middenzaal van ruim 20 meter lang met aan elke zijde drie kabinetten en een kleine zaal aan het einde. Alle genoemde zalen en kabinetten zijn door open doorgangen met elkander ver bonden. De laatstgenoemde kleine zaal geeft via afsluitbare deuren toegang tot nog twee expositiezalen en een bergplaats. Alle museumzalen ontvangen het daglicht door op het dak gebouwde glaskappen. De buitenzijden van deze kappen zijn afgedekt met draadglas terwijl de horizontale leg- ramen, aangebracht op plafondhoogte, voorzien zijn van opalineglas. Alle zaalwanden en plafonds zijn gepleis. terd en fijn geschuurd en daarna met waterverf geschilderd. De overgangen van muren op plafonds zijn uitgevoerd met groote holle hoeken Alle uitwendige hoe ken, ook de doorgangen, zijn afgerond. De kelders bevinden zich onder de woning en bevatten ruimten voor: schakelborden voor de electrische installatie, pompinstal- latie voor de watervoorziening, centrale verwarmingsinstallatie en bergruimte. Hoewel het museum practisch brandvrij is gebouwd, is toch een brandleiding aan gelegd van de voorzijde af tot achterin het gebouw. Daarop zijn de brandkranen met slangen, straalpijpen en slangstoelen ge monteerd. De watervoorzieningsinstallatie met actieve reservepomp, zorgt er voor, dat steeds op voldoend bluschw-ater kan worden gerekend. Voorts is op het gebouw een bliksembeveiliging aangebracht. Hiertoe zijn alle glaskappen en uitstekende deelen van afleiders voorzien, alle verbonden met een om het. gebouw in den grond aangelegde ringleiding met een tweetal aardpunten. De uitvoering. Het geheele werk is uitgevoerd ln werk verschaffing, met tewerkgestelde vaklieden uit de gemeente Arnhem. Wat maar .moge lijk was ls ter plaatse vervaardigd De be- noodigde grint voor de betonwerken ls in werkverschaffing gegraven. Op 18 Mei 1937 werd met het graafwerk begonnen en 4 Juni j.l kon met de inrichting worden aangevangen. In totaal hebben ongeveer 250 arbeiders op langeren of korteren termijn arbeid verricht. Er hebben aan den bouw gewerkt: grondwerkers, metselaars, opperlieden, tim merlieden, ijzervlechters, stucadoors, sme den. electriciens, verwarmingsmonteurs, steenhouwers, tegelzetters, schilders en iso_ leerders. Ook een meubelmaker en een stoffeerder hebben arbeid verricht. Hoe het groeide. Goed dertig jaar geleden is mevrouw H. E. L. J. Kröller-Müller begonnen haar kunstverzameling bijeen te brengen, waarbij zij zich als hoofddoel stelde een aanschou welijk beeld te geven van de ontwikkeling, zoowel van den indlvldueelen modernen kunstenaar als van de kunst onzer dagen in het algemeen. In enkele tientallen jaren is mevrouw Kröller-Müller, wier adviseur steeds de heer H. P. Bremmer was, ln haar ideaal geslaagd. Het resultaat werd een unieke verzameling, thans tot een bedrag van 5 millioen gulden verzekerd. In 1928 werd voor de geheele verzameling de Kröller-Müller Stichting in het leven geroepen en 7 jaar later werd zij aan het Rijk ten geschenke aangeboden. In 1937 verkreeg tiet Riik definitief den eigendom. Thans kan het publiek, zij het dan ook minder dan de helft van de geheele ver zameling, welke o m. omvat 1300 schilde rijen, 4000 origineele teekeningen, 275 beeld houwwerken, Chineesch porcelein, cera miek, 1100 lithographieën, een bibliotheek met ongeveer 600 deelen en een groot aan tal meubelstukken, in dit museum met eigen oogen aanschouwen. De grootste belangstelling zal daarbij on getwijfeld uitgaan naar de 250 aanwezige werken van Vincent van Gogh. Met uitzon dering van een 30-tal teekeningen en aquarellen zijn al diens werken, welke eigendom zijn van het Rijksmuseum Kröi- ler-Müller, in het middengedeelte van het overgangsmuseum opgehangen, waardoor bereikt is. dat de bezoekers een zoo volledig mogelijk beeld krijgen van de ontwikkeling van dezen grooten Hollandschen schilder. Hoewel Van Gogh's werk de kern van het museum is, hebben zij, die het inrichtten, er voor gezorgd, dat ook een klein gedeelte van de andere schilderstukken en kunst voorwerpen te zien zijn, zoodat het tentoon, gestelde een overzicht geeft van alle kunst uitingen, niet alleen van de zoogenaamde moderne kunst", maar ook van 16e en 17e eeuwsche meesters. Van de moderne schilders zijn werken van Meiners. H. Fantin Lour, Floris Verster i positieve realismeG. H. Breitner, Ge broeders Maris, is. Israels impressionisme i G Seurat. P. Signac (PointilUsme), A. Her- bin, P. Picassa iCubismei en van P. Mon driaan en B van de Leek (abstracte kunst) in de verzameling aanwezig. Daarnaast bevat zij werken van kunstenaars, die een op zich zelf staande plaats innemen, omdat hun persoonlijkheid te sprekend in hen was om onder den invloed te komen van algemeen heerschende intenties (J. Toorop, A. J, Derkinderen, Johan Thorn Prikker en W Degouve de Nuncquesi. Lang niet alle werken van deze meesters zijn in het mu seum te zien, evenmin als de talrijke oude schilderijen, waartoe als voornaamste de werken van Italianen uit het quattrocento en cinquecento i Tintoretto. Moroni en El Greco), van Duitsche meesters iL. Gra- nach, H, Baldung Grien) en van Holland- sche meesters (Jan Steen, A. van Ostade, Jan van Goyen, N. Maes en A, H. van Beyeren) behooren. Maar de greep, welke de inrichters van het museum uit de ver zameling gedaan hebben, verdient een eere- saluut, omdat men er' op werkelijk lofwaar dige wijze in geslaagd is het belangrijkste naar voren te brengen. En zoo is het niet alleen met de schilderijen, maar ook met de beeldhouwwerken, het porcelein en ceramiek. Een zeer mooi ingericht museum, waar in het bijeengebrachte op ongewoon mooie wijze belicht wordt door de groote dak ramen. Ondanks de prachtige inrichting voldoet het gebouw echter niet. De bezoe kers zullen het verlaten met het verlan gen, ook het andere gedeelte van de ver zameling te zien. En dat kan niet, want de niet-tentoongestelde kunstschatten lig gen in donkere bergplaatsen opgeslagen. Daarom is het te wenschen, dat de Stichting niet al te lang zal moeten wach ten op het sein, dat de bouw van het groote museum kan aanvangen. Honder den teekeningen van dit zoo imposante gebouw zijn tot in de kleinste details ge reed, duizenden blokken Maulbronner zandsteen liggen vlak bij de reeds gereed gekomen fundamenten te wachten op de nijvere handen der arbeiders. En in Maul- bronn wachten duizenden andere blokken zandsteen op het sein tot transport. De Stichting is gereed voor den bouw van het imposante geheel, dat prof. Van de Velde te Brussel voor de kunstverzame ling van mevrouw KröllerMüller heeft geschapen. Thans ls het woord aan de Regeering, die steeds op zoek is naar werkobjecten en die hier, in het Nationale Park de Hooge Veluwe een werkelijk unieke gelegenheid tot nuttigen arbeid heeft! (Nadruk verboden). Kring bloemist-winkeliers van den Nederlandschen Tuinbouwraad. Het interieur is echter vol schoonheid, vol van voorname schilderijen, beeldhouw werken, porcelein en ceramiek. Op deze foto een interieuropname, waarin men een ouzonder kijkje krijgt op de constructie der dakramen, welke het geheele tijdelijke museum een zeer aparte belichting geven. Algemeene vergadering te Haarlem. Te Haarlem heeft de kring bloemist winkeliers van den Nederlandschen tuin bouwraad gisteren zijn algemeene verga dering gehouden onder leiding van den kringvoorzitter, den heer C. Thim uit Am sterdam. Nadat besloten was, aan H.M. de Koningin een bloemengroet te sturen en het overlijden van den heer M. W. Dop- penberg was herdacht, deed de voorzitter eenigc mededeelingen over de „Bloemen- expresse", de organisatie van bloemhan- delaren, welke zorg draagt voor een vlo- te uitvoering van bestellingen over de ge heele wereld. Dit geschiedt in samenwer king met de „Fleurop" en de „Florist te legraph delivery", de Engelsch-Ameri- kaansche organisatie, welke op dezelfden leest is geschroeid. Ook in het jaarverslag van den secre taris .den heer D. Admiraal, was een groo te plaats aan deze voor den bloemenhan del zoo belangrijke organisatie ingeruimd, waarvan het publiek steeds meer gebruik maakt. Voorts vermeldde het verslag, dat momenteel in Nederland ruim 2200 bloe menhandelaren zijn gevestigd. De resul taten van de nationale bloemencampag- ne zijn niet gunstig geweest. Eenige ver betering viel te constateeren in de om zetten op moederdag. Na goedkeuring der financieele jaar stukken en een bespreking van de vesti gingswet kleinbedrijf kwam een voorstel van de patroonsvereeniging „Eiland Dord recht" aan de orde inzake het tegengaan van den potplantverkoop uit auto's op weekmarkten. Na eenige discussie werd besloten, deze aangelegenheid in handen De familie Taets van Amerongen heeft het kasteel Renswoude als steunpunt afge staan aan de reeds over het kasteel Harderbroek beschikkende stichting „Nationaal Centrum". te stellen van het kringbestuur ter af doening. De Amsterdamsche bloemisten patroons vereeniging had voorgesteld onder de kringleden een referendum te houden over de vraag, of zij hun zaken op den Zondag van den moederdag geopend of gesloten willen houden. Het voorstel on dervond zeer weinig instemming zoodat het van de agenda werd afgevoerd. Een voorstel van het kringbestuur. om aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum een hulde blijk aan te bieden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de bestuurs verkiezing werden in de vacatures, ont staan door periodiek aftreden van dc hee- ren J. F. Bekker, Haarlem en J H. Beurs- gens, Sittard, gekozen de heeren W. Teu- nissen te 's-Gravenhage en P. Boerma te Maastricht. Na de vergadering vertrokken de afge vaardigden naar Zandvoort, waar zij na een gemeenschappelijken maaltijd een cabaretavond bijwoonden, afgewisseld door een vuurwerk, aangeboden door de plaat selijke vereeniging voor vreemdelingen verkeer. Ter gelegenheid van de jaarvergadering was des morgens een sterrit met versierde auto's naar Haarlem gehouden. De jury kende aan Utrecht 'Tin eersten, aan Rot terdam den tweeden en aan Amsterdam den derden prijs toe. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpillctjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Kol. Dorren neemt ontslag. Kolonel C. J. O. Dorren, chef van het corps mariniers te Rotterdam, heeft met Ingang van 1 September a.s. ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Kolonel Dorren ls thans 58 jaar. Zijn ontslagaan vrage is gebaseerd op langdurigen dienst. Kolonel Dorren is in I860 te Breda ge boren en werd in 1901 2e luitenant, in 1905 le luitenant. Teruggekeerd uit de West kwam hij eerst te Rotterdam en ging van daar naar Indië, waar hij tot kapitein werd bevorderd. Daarna kwam hij bij de zeemilitie hier te lande en bij het Kon. Instituut voor de Marine. In 1923 ging ko lonel Dorren weer naar Indië om in 1927 te repatrieeren. Hij werd toen geplaatst bij de afdeeling mariniers te Rotterdam. In 1930 ging hij weer naar Indië, waar hij tot 1934 bleef als oudst aanwezend officier der mariniers en president van den Zeekrijgsraad te Soërabaja. In 1934 kreeg hij het bevel over de ma riniers te Rotterdam en volgde zijn be vordering tot kolonel. De groote roep, die van het militaire optreden van het corps uitgaat, is zeker niet in hel minst aan de voortreffelijke leiding van dezen geboren militair te dan ken. (Tel.) „PIET HEIN" SCHUT TE DELFZIJL. Op weg naar Oostzee. Het Prinselijk jacht „Piet Hein", met jhr. Röell aan boord, is gistermiddag van Friesland uit om de stad Groningen heen door het nieuwe Van Starkenborghkanaal naar Delfzijl gevaren, waar het te laat aankwam om nog te kunnen schutten. Naar wij aldus de „Telegraaf" uit Delfzijl hoorden ligt het in de bedoeling, heden te schutten en dan buitenom de Elbe op te varen tot Briinsbüttel, het Keizer Wilhelmkanaal op, vermoedelijk naar Kiel, waar men verwacht dat. het Prinselijk Paar aan boord zal gaan. 2412 Ungez. Med.) J. M. Knuvelder, de commissaris der Ko ningin ln de provincie Utrecht, jhr. mr, dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, dr. C. van den Berg, directeur-generaal der volksgezondheid, die minister Romme vertegenwoordigde, de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, verscheidene hoofdinspecteurs en inspec teurs der volksgezondheid, afgevaardigden der vereenigingen. met welke het Wit-Gele Kruis in den raad van overleg voor volks gezondheid en ziekenverpleging samen werkt, vertegenwoordigers van de zuster organisatie „Het Groene Kruis", alsmede eenige afgevaardigden uit België, waar men sinds korten tijd bezig is een organi satie als „Het Wit-Gele Kruis" te stich ten. Hierna was het woord aan arts V. Nolet uit Oldenzaal, die een inleiding hield over: „De ordening van de gezondheidszorg". Vervolgens sprak dr. H. Koenen uit Maastricht over „De zorg voor moeder en kind", en zuster A. van der Meyden uit Eindhoven, over „De plaats van de wijk verpleegster in het Kruiswerk". R.K. WERKLIEDENVERBOND. In de gisteren te Nijmegen gehouden vergadering van het R.K. Werkliedenver bond werd. na een inleiding van den heer J. Asberg. goedkeuring gehecht aan een drie-jarenplan voor een, in het a.s. najaar door het verbond te beginnen gecentrali seerde propaganda-actie voor de sociaal- economische ideeën, welke de beweging voorstaat en zooals die tot uitdrukking komen in de encycliek „quadragesimo anno". Voor deze propaganda wordt f 150.000 bestemd. Met 28—7 stemmen hechtte de vergadering goedkeuring aan het door het bestuur voorgestelde finan- cieringsvoorstel. De hedenmorgen voortgezette vergade ring werd bijgewoond door minister Gose- ling, minister van Justitie en vice-voorzit- ter van den raad van ministers. NATIONAAL CONGRES „HET WIT-GELE KRUIS". Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan der federatie. Ter gelegenheid van haar vijftienjarig- bestaan is de nationale federatie „Het Wit- Gele Kruis" heden ln Tivoli te Utrecht in congres bijeengekomen, onder voorzitter schap van oud-minister mr. T. J. Ver schuur. Deze opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst de vele gasten welkom heette. Hieronder bevonden zich de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, die vergezeld was van deken Th. DE AARDAPPELPRIJZEN. Het Tweede Kamerlid van Sleen vraagt den minister maatregelen tc nemen. Het Tweede Kamerlid van Sleen heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in verband met den ontstellend hoogen prijs van de aardappelen een groot deel van het minder-koopkraehtig publiek sinds gerui- men tijd niet bij machte is zich van dit Hollar.dsche volksvosdsel bij uitnemendheid te voorzien? 2. Wat denkt de minister te doen om aan dezen onhoudbaren toestand, die niet alleen ernstig ongerief voor de consumenten, maar daarnaast financieele schade beteekent voor consumenten, producenten en distribuanten zoo spoedig mogelijk een einde te maken? Vernietigd in appèl: Wed. L. T. KulkSpaan derman te Leiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: O, Zuurdeeg, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9