TE HUUR KANTOORLOKALEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 13 Juli 1938 Uit de Rijnstreek KERK- EN SCHOOLNIEUWS uit de raadzaal LUCHTVAART THIJS IJS EX DE VREEMDE VELKAXEX VRAGENRUBRIEK Alstublieft: het eerste St. Nicola as-Geschenk van dit jaar! MEUBELMAKER A. F. BLANSJAAR Autobus- en Touringcar-Onderneming „Trio" Het universeele reclame-middel Fa.Peitenburgvan 1793 DAGBLADRECLAME Geslaagde auto- cn boottocht voor Ouden van Dagen. Gistermorgen te half elf vertrokken vanaf de Lange Kerkdam 42 auto's welke welwillend door -Wassenaarsche ingezete nen ter beschikking waren gesteld voor den autotocht van den ouden van dagen. Bij het vertrek gaf de loco-burgemeester, de heer D. Th. Ruys blijk van zijn belangstel ling. De heeren voorzien van sigaren en de dames van bonbons, werden na een rond gang door de gemeente, allereerst gereden naar Noordwljk. waar een kopje koffie werd gebruikt In het Oranje hotel. Via Katwijk en Wassenaar werd vervolgens koers gezet naar lelden, waar de stoet om half twee aankwam om over te stappen op de boot „Succes". Op de boot werd aan allen een lunch-pakket uitgereikt, verge zeld van een kop koffie. Hoewel het weer triestig was. bleef het toch droog en heb- ben allen bijzonder genoten van dezen boottocht. Het doel van den boottocht was restaurant „Leevllet" in Warmond, waar de thee werd gebruikt. Te 5 uur werd de terugtocht aanvaard. Even voor het aanleggen der boot werd op initiatief van één der oudjes een driewerf hoera aangeheven voor Mevrouw Ligtvoet en mevrouw Bergsma. Met auto's werd naar Wassenaar terug gereden. ZEVENHOVEN. De heer L. Verleun te Alphen a. d. Rijn. heeft bedankt als leider van den B.V.L. alhier. In zijn plaats ls aangesteld de heer L. Bos, alhier. ALPHEN. 1650 K.M. per fiets. Gistermorgen ls alhier per rijwiel vanuit Weenen op familiebezoek aangekomen de 17-jarige Frits Pruckner, die 23 Juni uit Weenen was vertrokken. De Jongen heeft niet minder dan 1650 K.M. afgelegd en was zeker reeds eerder hier gearriveerd, ware het niet dat hij aan de grens 5 dagen is opgehouden daar men een onderzoek naar zijn papieren moest Instellen. De laatste etappe EmmerichAlphen heeft hij achter elkaar afgelegd in den tijd van 1 dag. Aanbesteding. Door den bouwkundige B. Snel werd aan. besteed: het uitbreiden der drukkerij van den heer C. Haasbeek, Hooftstraat 248. al hier, met plm 182 M2. in perceelen en in massa. Voor de perceelen a. en b. waren geen Inschrijvingen: perceel c. lood en zinkwerk enz. laagste inschrijver A. J. v. d. Linden f.544. Massa: perc. a. b en c laagste inschrijver C. de Raat en J. Tolk f6390. Te leiden slaagden voor het Muio mmen B: Rika Ebreet en Hennie Kok, leerlingen van de Mulo-school met den Bijbel, hoofd de heer J. P. Verheule. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna d. van J, w; de Jong en G. M. van Veen; Pieter z. van J. Spring ln 't Veld en G. Klomp; Anna Maria Columba d. van H. Bouwmeester en J. Klerks; Elisabeth Maria d. van Th. A. Zaal en E. A van der Meer. Ondertrouwd: Johannes Adrianus van Rijn J.m. oud 31 jaren en Wilhelmina Johanna Maria Loos j.d. oud 29 jaren. BOSKOOP. Het muziekconcours van „Concordia" begonnen. Rede van burgemeester Verkerk. Onder zeer groote belangstelling der bevolking maakte gisteravond de Chr. muziekvereenlging „Concordia", voor het eerst in haar nieuwe uniformen, als In leiding van haar concours een marsch door een gedeelte van de gemeente, om vervolgens in de groote tentoonstellingshal onder leiding van haar directeur, den heer F. A. Grégoire uit Bodegraven, een con cert te geven. De tentoonstellingshal was vrooüjk ver sierd door groepen hoornen en heesters, terwijl de talrijke vlaggentooi in het ge bouw aan het geheel een feestelijk aan zien gaf. Na het eerste gedeelte van het concert volgde volkszang, wat terdege in den smaak viel, waarna het concert werd voort gezet. Naar schatting bevonden zich circa 1000 personen ln het gebouw. Hedenmorgen heeft burgemeester Ver kerk als voorzitter van het eere-comité het concours van „Concordia" geopend. Als voorzitter van het eere-comité van dit concours, aldus spr., is het mij een ge noegen en een vreugde vanaf deze plaats cn te midden van dit gezelschap „Concor dia" te kunnen feliclteeren met haar 35- jarlg bestaan. Gewoonlijk volgt na een dergelijken ge- lukwensch de kille opmerking: „Het ls een heele tijd om 35 jaar een vereenlglng ln stand te houden", alsof alles wat door meer dan één man op touw wordt gezet, bij voorbaat stroef moet gaan en reeds uiteen moet vallen bij de minste oneenig- heid. Ik weet heel goed, dat ook „Concordia" niet is ontkomen aan de moeilijkheden, welke ons Nöerlandsch vereenlglngsleven zoo vaak eigen plegen te zijn, maar ik wensch mijn gelukwenschen toch niet te gronden op het overwinnen van dergelijke menschelijke ruzietjes en oneenlgheidjes. Als ik „Concordia" geluk wensch met haar 35-jarig jubileum, doe ik dit omdat „Concordia" in dien loop van 35 jaar iets heeft gepresteerd en banden heeft weten te leggen met Boskoop. Ik wil het wel openlijk uitspreken, dat het corps een stap voorwaarts heeft ge daan door de aanschaffing van uniformen en dat geheel Boskoop zich ook over dien vooruitgang verheugt. U ls hier niet gekomen alleen om ..Con cordia" te huldigen, wie gij natuurlijk het beste toewenscht voor de komende vijf Jaren, maar om elkanders krachten te me ten ln onderlingen kamp. Doet dat dan zou ik zeggen met alles wat in u is, met liefde en toewijding en de inspanning van uw beste krachten, want een prijs wordt te Boskoop niet zoo ge makkelijk gewonnen, als het concours staat in het teeken der „Eendracht", on- aer de auspiciën van „Concordia". Hlema verklaarde spr. het concours voor geopend. Nadat nog eenige korte toespraken wa ren gehouden nam het concours een aan vang. LEIMUIDEN. Kostelooze rijwielbelastlngmerkcn. De commies-dienstgeleider alhier zal voor aanvragen van kostelooze rijwielbe- lastingmerken zitting houden in het ge meentehuls (ingang rijwielbewaarplaats) op Vrijdag 15, Dinsdag 19 en Maandag 25 Juli telkens van des avonds 7.30 tot 9 uur (zomertijd). Onze plaatsgenoote mej. A. Bakhuizen slaagde te 'sGTavenhage voor het Mulo diploma NIEUWKOOP. Aanbesteding. Door de gemeente werd het bouwen van een brandspuithuls te Noorden aanbesteed. De laagste inschrijvers waren: Metsel en betonwerk: C. Veenman f.772. Tim merwerk: K. C. de Pater f.460 en Schil der- en glaswerk: P. de Haan f. 24,50. De collecte in de Geref. Kerk voor de Theol Fac. der Vrije Uuniversitelt bracht f 2.97 op. NIEUWVEEN. Alg. Begrafenis Vereenlging. De Alg. Begrafenis Ver. hield gisteravond een buitengewone ledenvergadering in café Sclireuder. De voorzitter, de heer C. de Vries, opende de vergadering en deelde inede. dat deze vergadering bijeen geroe pen is om middelen te beramen ter ver sterking van de kas. Het bestuur stelde voor de contributie te verhoogen, in dien zin dat behalve de gebruikelijke contribu tie voor elk inwonend kind boven de 14 jaar 10 cent per Jaar en boven de 21 JaaT 25 ct. per jaar verschuldigd zal zijn. De voorz. deelde nog mede, dat er ln Nleuw- veen 310 gezinnen zijn: daarvan zijn er on geveer 200 lid der vereenlglng. Na eenige bespreking werd een voorstel de gewone contributie met 50 ct. per Jaar te ver hoogen en die voor alleenstaande leden mét 25 ct. per jaar, werd aangenomen met 1 stem tegen. Onze plaatsgenooten P. Uitewaal en J. de Boer, leerlingen der R.K. Mulo te Al phen a. d. Rijn, slaagden te Utrecht voor het Mulo-diploma. ROELOFARENDSVEEN. Ernstige aanrijding. Gisteravond vond op den dorpsweg een ernstige aanrijding plaats tu3schen een motorrijtuig en een wielrijder. De heer A. K. uit Haarlemmermeer kwam uit de richting Noordhoek ter hoog te van de woning van den heer de J. in aanrijding met den wielrijder den heer L. V. die zonder waarschuwing plotseling den weg overstak. Niettegenstaande krachtig remmen was een aanrijding onvermijdelijk. De wielrijder werd tegen den grond ge smakt en bekwam ernstige verwondingen aan hoofd en beenen, terwijl ook zijn arm uit de kom was geschoten. Dokter van Doorn verleende geneeskun dige hulp en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De motorrijder had enkele onbeduidende ontvellingen. TER AAR. Eere-comité Oranjefeesten. Naar wij vernemen hebben in het eere comité voor de Oranjefeesten in Septem ber a.s., behalve de reeds genoemden zit ting ds. C. Heemskerk en wethouder D. van der Hoorn. ds. Hoeufft van Velsen heeft medegedeeld geen zitting in het eere comité te willen nemen. Burgemeester met verlof. De burgemeester onzer gemeente is van 15 Juli tot 14 Augustus met verlof afwezig. De collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht", heeft f. 7 opgeleverd. WOUBRUGGE. Kostelooze rijwiel-belastingmerken. Op 19, 20, 21 en 26 Juli as., telkens des namiddags van 79 uur, zal door den dienstgelelder der dir. bel. aan zijn woning gelegenheid worden gegeven tot het aan vragen van een kosteloos rijwielbelasting- merk. PREDIKBEURTEN. Boskoop Geref. Gem.: Donderdagnam. half- acht, de heer L. wyting van Rtjssel. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: Woens- dagnam. halfacht (o.t.) ds. de Bruine van Sas- senhelm. NED. HERV. KERK. Beroepen te Blrdaard. D. J. Burgersdijk. cand. te 's-Gravenzande; te Meerkerk, G. Lans te Waspik; te Willemstad (N.B.) J. A. Peters te Cothen. Aangenomen naar Lemele (toez.): H. Berkhof cand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN IN H. V. Aangenomen naar Nijemirdum: drs. L. Th. A. van der Marei, cand. te Amsterdam. Beroepen te Rotterdam: J. J. Buskes Jr., te Amsterdam-Zuid. Beroepen te Haarlem: G. W. van Deth te Bussum. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Hoogendoo-n 24 j. en Cl.v. Dorp 23 j. J. G. Leesink 2f. j. te Berkol en H. L. Nicuweta 23 J. alhier A. v. Houwelingen 30 J. Den Haag en P. J. v. Elleswijk 27 j. alhier. ZWAMMERDAM. R.K. Vrouwenbond. De pi. afd. van den RK. Vrouwenbond, organiseerde een tentoonstelling van door de leden vervaardigde goederen voor het Missie-werk. In verhouding tot het vele dat te zien was, was de belangstelling matig. Aan deze tentoonstelling was ook een verloting verbonden. Tijdens de vacantie der schoolkinderen, zal de Bond weer een bewaakte speel ruimte openstellen voor de kinderen. Kostelooze rijwielbelastingmerken. Te beginnen Maandag 18 Juli as. tot en met Vrijdag 5 Aug. d.a.v. zal er eiken Maandag- en Vrijdagavond van 7—9 uur door de ambtenaren der directe belastin gen, die daartoe zitting houden in het slachthuis aan den Otid-Bodegraafschen weg alhier, gelegenheid gegeven worden voor het aanvragen van een kosteloos rij- wielbelastingmerk, De melkslijters alhier hebben den prijs der consumptie-melk met 1 cent per liter verhoogd en dus van 10 op 11 oent per liter gebracht. OUDERCOMMISSIES EN OUDERRADEN. Duidelijker omschrijving van taak cn bevoegdheden gewenscht? Het Tweede Kamerlid Van Sleen heeft de volgende vragen gesteld aan den minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen: 1Is de minister niet van oordeel, dat ook na de Inwerkingtreding van de wet van 22 Mei 1937 welke om. tot strekking heeft een aanvulling te geven van de uiterst sobere bepalingen die in de Lager Onderwijs, wet 1920 nopens de oudercommissie worden aangetroffen" dringend behoefte bestaat aan een duidelijker omschrijving van de taak en de bevoegdheden van de ouder commissies en ouderraden dan het K.B. van 31 December 1S20 geeft? 2 Kan de minister mededeelen. welke de oorzaken zijn, dat nog steeds geen uitvoe ring is gegeven aan het derde lid van het bij bovengenoemde wet gewijzigde artikel 20 van de Lager Onderwijswet, waarin is bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de Inrichting, de wMze van verkiezing van de leden en de verdere bevoegdheden van de oudercom missies en van de ouderraden geregeld worden? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat spoedig een Koninklijk Besluit ter rege ling van deze materie wordt afgekondigd? DE POSTVLUCHTEN. De ..Torenvalk" is gistermiddag, thuiskomend van zfjn reis naar Indië om 3 uur op Schiphol geland. 24. Oom Brom had zoo verbazend hard geroepen en gebruld, dat hij het heele dorpje er mee had vervuld; geen wonder dus, dat men op 't pleintje weldra alle dorpelingen op zag dagen, om naar de oorzaak van 't misbaar te vragen. Kind'ren, zieken, oude men- schen, mannen, vrouwen allen kwamen naar het dorpsplein sjouwen en toen hij nu dus spoedig allen om zich heen zag staan, ving oom Brom een groote toespraak aan. Hij zei natuurlijk vaak ach, ach en kom. kom, kom, maar verder praatte hij toch heusch niet dom; hij heeft ook niet te veel gezegd, maar flink, zoo kort en goed als 't kon, den heelen toestand uitgelegd. De menschen voor hem, ln 't gedrang, hoorden hein spreken van de onderaardsche gang, van Thijsje, van de hoeven en van den vulkaanBrom-oom sprak heel duidelijk, maar zij keken hem toch ongeloovig aan. Van zooiets hadden zij nog nooit gehoord en eigenlijk.geloofden zij geen woord Een zeer belangrijke zitting van anderhalf uur. Het was Maandag een goede dag voor het college van B en W. Zou sinds Jaren een college hier ter stede zooveel warme instemming hebben gevonden? En de lof kwam van de meest diverse zijden: de heer v. Eek huldigde het college, de heer Wil- mer volgde later; de beide grootste fracties vloeiden over van lof. De gansche raad vereenigde zich overigens gaarne daar mee. Laat ons direct eerlijk bekennen, dat de loftrompet met recht werd geblazen. Sinds langen tijd zijn in één raadszitting niet twee besluiten gevallen van zoo groote importantie als Maandag het geval was. In de eerste plaats is het een felicitatie meer dan waard, dat een groot-industrie als van de firma N.V. Leldsche Textielfa brieken Gebrs Van Wijk en Co, geheel voor Leiden behouden blijft. Men weet, hoe er een oogenblik ernstig sprake van was. dat deze fabriek gedeel telijk zou worden overgeplaatst naar Hel- lendoorn of Nijverdal... Het college van B. en W. heeft terecht ingezien, dat hier alle hens aan dek moes ten worden gebracht, om deze Industrie voor de Sleutelstad te behouden cn het is daarin geslaagd, door de hand te leg gen op een groot terrein, zeer voor in dustrie geschikt, aan den Kanaalweg. Wel iswaar is hier nog terrein elders beschik- haar, doch in de practijk was gebleken, dat de industrie daarvoor niet geporteerd was. De bordjes zijn daarom verhangen, een fout ls hersteld, zooals de burgemees ter het even eerlijk als juist uitdrukte en thans kan Lelden, als gemeente weer con- curreeren ln het aantrekken van nieuwe industrieën. Moge ook verder succes de energie van B. en W. in dezen bekronen! Ook omdat de aankoop van dit nieuwe industrie-terrein de gemeente voor uitga ven van beteekenis stelt, die echter moe dig worden gedragen in het belang der Leidsche gemeenschap. Trots de moeilijkheden dezer tijden is hier met recht sprake van: regeeren is vooruitzien! In de tweede plaats zullen een 100150 werklooze textielarbeiders aan het werk komen bij de N.V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon. Is ook in dit opzicht niet alle reden voor groote verheugenis? B. én W. hebben niet geaarzeld om. toen daarom gevraagd werd, hulp toe te zeg gen bij het te werk stellen van zoovele werkloozen, die voor een deel hun erva ring hebben verloren door den langen duur hunner werkloosheid. De heer Wilmer sloeg den spijker op den kop, toen hij constateerde, dat opleving ln de industrie meer baat geeft tot bestrijding der werkloosheid dan alle pogingen, groote werken uil te voeren. Geenszins bedoelde hij echter, dit laatste nu verder maar te te ontraden, integendeel. Waarom de heer v. Eek in de woorden van den heer Wilmer een tegenstelling meende te moeten zien, ontging ons dan ook ten eenenmale. Men mag toch gerust een waarheid constatee- ren, zonder de doelmatigheid van het an dere daarnevens te bestrijden? Als dit laatste het geval was geweest, zOu er re den zijn geweest om stelling te nemen, nu ontbrak daartoe alle aanleiding. Zooals gezegd, twee zeer belangrijke be sluiten in één raadszitting die slechts tot half vier duurde. Wederom een bewijs, dat de beteekenis van een raadszitting niet ligt in de lengte De heer Hessing verbrak nog even de julch-stemming toen hij alsnog een lans brak voor een textiel-school, waarmede z.i. te lang wordt getraineerd, doch ook deze materie heelt alle aandacht van B. en W., zooals uit de verklaring van wethouder v. Stralen bleek. Overigens had de zitting niet veel te be- teekenen. De heer Coster trachtte nog iets te bereiken voor caféhouders met speel apparaten, doch wanneer men het stand punt inneemt, dat deze apparaten onge- wenscht zijn. dan moet men niet trachten mazen in de verordening te laten, waar men doorheen kan glippen. De heer Coster kreeg slechts steun van twee partljgenoo- ten. Langer dan noodig was hield de oude kwestie der wachtgelders op, maar ten slotte werd toch algemeen ingezien, dat er geen ontkomen was aan de beslissin gen van hoogerhand en legde men het hoofd in den schoot. De heer Goslinga sprak van „vechten tegen de bierkaai" en dat was het! N. O. te L. - Voor vraag 1 zult U een dieren arts moeten raadplegen. Ad. 2: Oude vlekken verwijderen met azijn of citroensap. Daarna uitwasschen ln zeepsap. J. v. R. te K. Behandelen met een zeepsop je (heel voorzichtig). Helpt het niet .dan chemisch laten reinigen. Erdal laat Sinterklaas dit jaar voor Uw kin deren al heel vroeg rijden I Maar voorzoo'n leuke spaarpot is het nooit te vroegI Maak Uw kinderen gelukkig met die mooie Erdal-spaarpot, waarop leuke kabouters en grappige pelikanen zijn afgebeeldI U krijgt bij 2 doozen Erdal schoencrême de spaarpot tijdelijk gratisl Waarom zoudt U een onbekend of buiten- landsch merk koopen, als de Nederlandsche ERDAL schoencrême er is? Erdal spaart schoenenen spaart geld! 3 OCTOBERSTRAAT 30. VRAAGT NU PRIJSOPGAVE 2747® aan de BREESTRAAT, voorzien van centrale verwarming; ook geschikt voor tandarts of dokter; zoo noodig met concierge Inlichtingen: J. J. DE CLER Zn - Rijnsburgerweg 31 E. 4335 VOOR HET MAKEN VAN SCHOOL- EN GEZELSCHAPSREIZEN BOSKOOP - ZUIDSTRAAT 3 - TEL. 265. 2470 Aanbevelend: C. F. MIDDELKOOP, ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Radio Twee fraaie R.O.F. wisselstr. toestellen in staande salonkast Geheel nagezien en vernieuwd A f.55 en f. 50.—. Betaalbaar met slechts f. 1.p. wk., zond. j voorultbet. en 1 moderne PHI LIPS SUPER, gekost f. 198.—. voor slechts f. 95nog in I prima staat en in fijne noten ■kast. Alles onder garantie. AFD. RADIO - BREESTR. 109. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7