WOENSDAG 13 JULI 1938 No. 24016 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een serie nieuwe opnamen van Prinses Juliana en Prinses Beatrix Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor 2akenadvertenties belangrijk Jager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.33 per week f.0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f.0.89 per 3 mnd>, HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Nog enkele feestelijkheden. Het programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeerlngs- Jubileum van H. M. de Koningin wordt telkens uitgebreid. Zoo kunnen wij thans weer mededeelen, dat op Zaterdag 3 September verschillende wedstrijden zullen plaats vinden. In de eerste plaats wordt de jaarlijksche Estafette-Loop Dwars door Leiden om den Leidsdh Dagblad-wisselprijs gehouden. Voorts ls er een 60 KM. wedstrijd voor wielrijders, terwijl in de derde plaats een sterrit voor motorrijders wordt gehouden. Op denzelfden datum vindt een gecostu- meerde optocht van jongens en meisjes plaats, waarvoor fraaie prijzen zijn be schikbaar gesteld. Voor het openluchtspel, dat reeds eerder ls aangekondigd, komen de bekende Gor- selsche boerendansers naar Leiden om hun Oud-Hollandsche dansen uit te voeren. De deelnemers aan de gondelvaart ont vangen allen (behalve eventueel een prijsi, ook een fraai blauw herinneringswand bord. Voor den reclame-optocht en het bloe mencorso hebben behalve een aantal lhdividueele deelnemers o.a. Ingeschreven de Vereenigingen De Princevlag. de Oranjegarde, Koninginnedag, Christelijke Oranjevereenlging alsmede de navolgende firma's: Erdal fabrieken, Cosmetische fa briek Prodenta, N. Z. H. T. M., Distilleer derij „De Fransche Kroon". Handelsmaat schappij Reckitt, Leidsche Duinwater maatschappij en de Handelmaatschappij „Imenexco". Met verschillende Leidsche firma's voert het secretariaat der Jubileumcommissie nog onderhandelingen. AFSCHEID T. S. GOSLINGA. CHR. ULO-SCHOOL MORSCHWEG. Installatie van zijn opvolger. Vrijdagmiddag te 4.15 uur zal in den foyer van „Den Burcht", de heer T. S. Goslinga ln een openbare vergadering van den Raad van Arbeid officieel afscheid nemen van zijn werkkring als voorzitter dezer instelling. Zaterdag as. wordt hij te Amsterdam, waar hij in gelijke functie is benoemd, ge ïnstalleerd. De installatie van mr. S. Mok, zijn op volger hier ter stede, heeft 16 Augustus as. plaats. In September, als de heer Goslinga voor goed deze gemeente zal verlaten, zal hij voor corporaties en personen waarmede hij op andere wijze heeft samengewerkt, de gelegenheid openstellen afscheid van hem te nemen. DAMESKRANS „CLARA DOZY". Viering van het 12'/i-jarig bestaan. De dameskrans „Clara Dozy", die reeds veel in het belang van de Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen te dezer stede heeft mogen doen, heeft gisteravond in de Prinses Julianaschool zijn 12V«-jarig be staan herdacht. Naast leden en begunstigers woonde ook een deputatie uit het bestuur van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen deze feestelijke ver gadering bij. De presidente, mej. N. de Rave opende deze herdenkingssamenkomst met het lezen van een gedeelte van Jes. 40 om er dan op te wijzen, dat het aan Gods zegen en goedheid te danken is, dat men thans dit jubileum mag herdenken. Tenslotte wekte spr. op „Clara Dozy" trouw te blijven steunen opdat de krans nog vele jaren zijn werk zal kunnen voort zetten. De secretaresse, mevr. Deelman, gaf ver volgens een overzicht van het werk van „Clara Dozy" waarin zij allereerst memo- eerde hoe voor 12jaar de krans ten huize van mevr. Goslinga werd opgericht, met het doel de Ver. voor Chr. Fröbelscho len financieel te steunen. Daarnaast ver strekt de krans ieder jaar kleeding aan de arme schoolkinderen. Veel werk werd in de afgeloopen jaren door ..Clara Dozy" verzet. Woorden van dank richtte spr. tot de pre sidente. die bijna 12'/! jaar deze functie ver vult, om voorts hulde te brengen aan mevr Goslinga die steeds de stuwkracht van den krans is geweest. Mevr. Deelman besloot haar overzicht met allen op te wekken steeds met lust te blij ven arbeiden tot heil van kleine kinderen, opdat ook zij gebracht mogen worden tot den grooten kindervriend. Jezus Christus In aansluiting op deze woorden huldigde de presidente eveneens mevr. Goslinga voor haar arbeid. Onder applaus der vergade ring bood spr. haar het eere-lidmantschap aan benevens een zilveren schaal en een bloemenvaas. Zichtbaar geroerd dankte mevr. Goslinga voor deze onverwachte huldiging. Aan het bestuur der Ver. voor Chr. Fröbel scholen werden enkele platen en stukken speelgoed voor de Prinses Juliana- en de Prinses Beatrix-school aangeboden, welke geschenken door den voorzitter den heer Goslinga in dank werden aanvaard. Weder- keerig bood spr. aan de werkende leden van „Clara Dozy" een bloemenvaasje aan. De samenkomst werd verder gevuld met de opvoering van enkele voordrachten. Geslaagd schoolreisje. Gisteren hebben de leerlingen van de 4de. 5de, 6de en 7de klassen van de Chr. Ulo-school aan den Morschweg onder lei ding van het hoofd der school, den heer Tijmstra en een tiental onderwijzers, onder begunstiging van mooi weer een geslaagd schoolreisje gemaakt naax Soesterberg. Doorn en Arnhem. Om zeven uur vertrokken de kinderen met autobussen van de school naar Soesterberg. waar met groote belangstel ling het stijgen en dalen der talrijke vlieg tuigen werd gadegeslagen. Na een verfris- sching vertrok men naar Doorn, waar met toestemming van den ex-keizer van Duitschland een bezoek aan het rosarium werd gebracht. Na het mooie landgoed be wonderd te hebben, werd de reis voortge zet naar het oude kasteel .Doorwerth" waar het artillerie-museum bezocht werd en de oude kanonnen met aandacht wer den bekeken. Vervolgens ging de reis naar Arnhem, waar oa. de Rijnbrug bewonderd werd. Na een bezoek aan het bekende park Sonsbeek. waar vooral de waterval en groote visschen de aandacht trokken, ging de reis naar het park .Roosendaal" waar de kettingbrug en bedriegertjes be zocht werden. Eindelijk werd de terugreis aanvaard en ging het via Ede naar .Austerlitz" waar in den speeltuin werd gespeeld. Na nog 'n verfrissching toog men welgemoed verder huiswaarts, hetgeen echter met eenig oponthoud gepaard ging. daar bij Koudekerk van een der bussen de benzineleiding verstopt raakte, waardoor men pas om kwart voor elf in Leiden arri veerde. Desondanks was het een alleszins geslaagde tocht. CHR. FRÖBELSCHOOL PRINSES BEATRIX. De Chr. Fröbelschool „Prinses Beatrix" aan den Heerensingel, welke school door de Ver. voor Fröbelscholen geëxploiteerd wordt, heeft reeds geruimen tijd met ge brek aan plaatsruimte te kampen. Ten einde hierin tegemoet te komen besloot het bestuur van bovengenoemde vereeni ging de school met één lokaal uit te brei den. De heer Goslinga heeft als voorzitter oer Vereeniging den eersten steen voor den nieuwbouw gelegd. Men hoopt dit1 nieuwe lokaal 1 October as. in gebruik te nemen. UITSTAPJE. De Leidsche Doofstommenver. „De Sleu telstad" heeft haar jaarlijksch uitstapje gemaakt per touringcar. Eerst werd gere den naar Utrecht, alwaar een bezoek werd gebracht aan de Jaarbeurs, vervolgens aan aen Domtoren, de Munt, het Rosarium van den Duitschen ex-keizer en vele andere bezienswaardigheden. Na het diner werd naar Amsterdam gereden alwaar een be zoek werd gebracht aan het Doofstommen- gebouw Guyot, waar men hartelijk werd onthaald en ontvangen. Hierna werd de terugtocht aanvaard. UITVOERING IN ENDEGEEST C.A. Gisteravond werd in de Centrale Ont- Ontspannlngszaal van Endegeest een uit voering gegeven door het Zusterkoor, on der leiding van den heer Han Zirkzee. Bovendien werd welwillende medewerking verleend door leden der Leidsche Dames- Gymnastiekvereeniging „Nieuw-Brunhilde" leider de heer S. J. Koopmans. De piano-begeleiding der koornummers werd verzorgd door mej. Rie Blok en die der gymnastieknummers door den heer Han Zirkzee. De verschillende zang-, gymnastiek- en athletiekoefeningen werden keurig uitge voerd en het daverend applaus na elk nummer bewees, dat de aanwezigen het gegevene zeer op prijs stelden. Aan het einde dankte dr. Jelgersma namens de vele aanwezigen de medewer kenden voor het gebodene. BALLON-OPSTIJGING. „Op de Lammermarkt wordt een ballon opgelaten," kwam iemand ons hedenmorgen vertellen. Onwillekeurig dachten wij terug aan den 3 Octoberdag, nu een vijftiental jaren geleden, toen de bekende ballonvaar- der van Pottum op dezelfde plaats een bal lon liet opstijgen, met onvrijwillige medene ming van een knaap, die met zijn arm in een landingstouw verward raakte en mee de lucht inging. Eerlijk gezegd hebben wij het sedert dien niet erg meer op ballon-op latingen begrepen! Bij nadere beschouwing bleek deze ballon volkomen onschuldig. Het betrof hier n.l. een zgn. „ballon captif" een ballon, welke aan een touw bevestigd is en die gevuld met gas, op ongeveer 100 M. hoogte blijft zweven Groote geschilderde letters deden den volke kond van de goede eigenschappen van bepaalde sigaretten. Vanzelfsprekend trok het zwevende ge vaarte veel bekijks, wat dan ook de bedoe ling van deze reclame was. MILITARIA. De wachtmeester-capitulant Molkenboer van het 6e regiment veldartillerie alhier wordt overgeplaatst bij het 2e regiment veldartillerie te Den Haag. De wachtm.-capitulant v. Rijn van het 6e leg. veldartillerie wordt gedetacheerd bij het 2e bataljon te Grave ter vervanging van den wachtm.-capit. v. Leer. die wordt overge plaatst naar het regiment motor-artillerie. De wachtmeesters-capitulanten Padje en Hauer van het 6e reg. veld-artillerie worden gedetacheerd bij de 2e bataljons te Ede ter vervanging van de wachtm.-capitulanten Gulikers en Hogen Esch. De wachtmeester Gulikers wordt overgeplaatst bij het regim. motor-artillerie, terwijl de wachtm. Hogen Esch bij het 6e regiment veld-artillerie te rugkeert. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. P. A. Kemperman, Merelstraat la. Lei den Fabriek van reel, objecten. Eigenaar: H. P. A. Kemperman, Lelden. H. B. S. VOOR MEISJES MET 5. EN 6-JARIGEN CURSUS. De bevordering. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: A. Albers, E. C. Bakhuizen v. d. Brink, A de Blanken. R. Blitz, H. Brands, C. U. J. Briët. N. C. Bungenberg te Jong, A. van Dorsten, M. van der Graaf, H. C Happel. H. C. Henrard, E. van der Hoogt, A. Kluit, G. E. Knoppert, A. G. Krantz (voorw.), J. Marcus. M. J. Olivier, C. C. T. M. Rees v. d. Ende, A. M. Renaud. J. C. Renssen, J. T. Sandberg, H. G. de Voogd, M. A. Vos (voorw.), H. W. van Wijk, A. H. D. Begeer (voorw.I. M. E. van den Bent, A. Blitz, E. K. P. Cool, R. P. Gelijns, M. T V. de Haan, M. H. Hageman. C. J. van den Heuvel, J. P G. van Houtum. A G. G. Izaks. W. Q. Krantz. T. van der Linden, C. C. M. Lin- denbergh. J. M. Magito, C. Ph. E. M Plou- vier, C. C. Poutsma, L. Tak, C. M. Ver- sleijen, J. W. E. Vink. J E. van Weizen, E. Zierfuss. Afgewezen: 12. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: H. J. Abbinga, J. J. Blokhuis (voorw.), C. M. Boogerd. F. W. Bosehma, D. Bosse, R. Clsveringa. C. Coenraads Nederveen. J. A. Cupedo. E. Denzier. J. A. van Eek, E. P. de Haas, A. G. Homan. A H. Janse v. Mant- gem. A. J. Jonkers. E. Kabel, D. Kiewiet de Jonge, M W. de Koning, E. M. van der Meulen, H. A. H. Molenaar, J. A. Mulder, M. Prins, D. Rientsma, S. W. van de Sande Bakhuizen, E. A. Schilt, A. A. M. Schrandt, A L. de Stoppelaar, S. H. Vogelaar, C. Bleuzé, I. Boasson, P. C. de Bruyn (Ella), E. M. de Bruyn (Bepi. M. van Cranen- burgh, C. A. Fuhri Snethlage (Deep), M. H. Fuhrl Snethlage (Rita), P. C. van der Graaf, M. M. Bakker, M. F. de Gunst, J. A. Hokkeling, Th. M. Hooymans, G. J. van Ingen Schenau, E. A. de Koning. M. M. Kooiman. W. Kuyntjes. J. M. Lammens, G. van Leeuwen, A. J. Loder, C. V. Meule- mans, M. J. Nauta, J. M. Th de Nes. P. J. Olthof, L. E. van der Plas. W. J. M. Rü- ckert, D. Th. Schellekens, I. A. I. v. Schijn- del, B. M. Siemens, D. E. Smit, G. Spie- cker. M. G. Taconis. A. van der Valk. A. Woldringh v. d. Hoop. G. V. G. A. van der Woude. Afgewezen: 10. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse A: P. A. van Aggelen, A. Bakhuizen v. d. Brink, W. G. Bos. A E. Bosehma, M. C. B. van Cittert, U Grobbe, C. Grommé, W. J. Harts, J. C. C. Herfst, E. C. Jager. M. E. A. Kern, A. H. Kraemer, C. E. Noorduyn, C. C. Nord Thomson. E. A. M. Olivier, H. C. Ponsen, T. Punt. M. C. Reysenbach de Haan. L A Ripping. H. J. Roodenburg Vermaat. M. L. de Ruiter. M. Scheer, J. M. Schoolaardt, A. P. Schotema, C. M. M. Woudstra (Kees). T. C. A. Woudstra (Tijsi, M. M. Smalt, M. C. Houtkamp. Afge wezen 5. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse B: C. J. Bonsel, M. J. Bungenberg de Jong, W. S. Diepenbroek. M. van Driel, K. Dub beldam, J. C. E. Harteveld, J. A. Huys- man. R. F. Keuls, H. E. C. M. v. Kimme- naede, Y. S. Kuyper, J. F. de Moed, M. J. Munk, C. C. Naeff, C. H. L, Nuyt, C. M. Polak C. P. van de Sandt, E. Schaly, B. Schippers (Bé). C. E. Schippers (Lien), M. J. Verhoog, W. Zwart. Afgewezen: 5. Bevorderd van de 4de klasse A naar de 5de klasse: S. B. Affourtit, G. R. S. de Bel. W. F. Boele. L. J. Dorreman, H. F. G Focken Kremer, M. H. A. de Gooyer, E. Heeroma. M. C. van Hoek. D. C. Kuenen, M. C. van de Sande Bakhuizen, E. Vervat. Afgewezen: 7. Bevorderd van de 4de klasse B naar de 5de klasse: N. C. Ballego, J. S. Brands, C. Brouwer, A. Cosijn. A. C. Feikema, J. A. J. Hoovmans, C. W. J. Louwerse, E van der Meij, J. A. Oudendal, L. C. Siddré. L. Sie- verts, M. J. U. v. Straaten, A. J. Verschoor, B. L. Vlletstra. Afegewezen: 1. Bevorderd van de 4de klasse C naar de 5de klasse: A. J. Auer, H. P. Böthlingk, M. E Boon E. H. W. van den Brink, A. de Bruyn, M. Eldering. A. G. E. ten Hagen. M. C. Hardonk, B. van Heel. M. A. Kabel. B. L. Klijweg. J. Kohier voorw.), J. J. v. Leeuwen. R. van de Sandt. H. E. Schwen- cke. R. E. van den Tak. Afgewezen: 3 Bevorderd van de 5de klasse B naar de 6de klasse: P. J. Bosselaar. W. A. Bouman, D A. Bueno, M. C. Denninghoff Stelling. J. M. Nauta. M G. Prins. J. A. Schipper, W. J. Somerwil, L. S. van der Veen. Af gewezen: 3. Bij Kon. besluit is aan prof. dr. H. T. Colenbrander, hoogleeraar te dezer stede, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie, belast met het afne men van het examen voor de benoembaar heid tot gezantschapssecretaris der tweede klasse, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Met ingang van 16 Juli a.s. wordt de heer J. de Jonge, brigadier bij de Rijksveld- wacht te Hemmen, als zoodanig overge plaatst naar de brigade van de Rijksveld- wacht alhier. Gisteravond omstreeks 4 uur is de 25-jarige monteur E. B uit Den Haag bij het verrichten van werkzaamheden in een in aanbouw zijnd perceel in de Verdam straat van een steigertje gevallen, waar door hij een lichte hersenschudding be kwam en het rechteronderbeen brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. BINNENLAND. Bestrijding van schijn-acten. (3e Blad). Overval in het postkantoor te Bennekom; de dader weldra aangehouden. (3e Blad). Het Kröller-Müller-Museum op de Hoogo Veluwe. (3e Blad). Middelkamp won de "e etappe in de ronde vaji Frankrijk. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Hughes zet zijn wereldreis snel voort. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Een rede van Daladier trekt de aandacht. (Buitenland, le Blad). Japansche luchtbombardementen eischen vele slachtoffers, (le Blad). Amerikaansche begrootüngscijfers. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving wordt voor morgen nog vrij koel weer met zware bewolking verwacht, terwijl eenige regen, doch waarschijnlijk niet van veel beteekenis, zal val len. De wind zal tot matig toene men en van West naar Zuid-West terugloopen. De 6-jarige I. K. uit de Vestestraat is gisteravond omstreeks 9 uur in de Heeren- gracht gevallen. De 19-jarige Frits Zuider- duyn, die daar passeerde, sprong den knaap na en bracht hem behouden aan den wal. De drenkeling spoedde zich daarop ijlings naar de plaats, waar hij reeds lang had behooren te zijn, namelijk naar bed, terwijl zijn redder bij hulpvaardige omwo nenden van droge kleeren werd voorzien. Gisteravond is de 12-jarige G. L. bij het spelen aan de Boommarkt door een steen aan het hoofd getroffen, waardoor een bloedende wonde ontstond. De E.H.D. bracht den jongen naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij werd verbonden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1