Overval in postkantoor te Bennekom De vlucht van Hughes LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 Juli 1938 Bestrijding van z.g. schijn-acten Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Nieuwe opdracht voor de commissie-Limburg Verklaring van authentieke acte geëischt. GEMENGD NIEUWS Ernstig automobielongeluk bij Aken. Een schot op den directeur gelost Dader spoedig gearresteerd. RECHTZAKEN Alles verloopt totdusver vlot Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling van artikel 667 van het Burgerlijk Wetboek en wijziging van de artikelen 43 en 45 der Faillissementswet Dit ontwerp van wet heeft ten doel de bestrijding van het euvel der zoogenaam de schijnakten. ëuW^drk'ktVgëen schUnaktTis band verstaan een akte, waarbij iemand fingeert zijn roerende goederen, die hij overigens, als houder voor den verkrijger, onder zich houdt, aan een ander in eigen dom te hebben overgedragen, ten einde deze goederen aldus te onttrekken aan het algemeene verhaalsrecht, dat zijn sehuld- eischers krachtens artikel 1177 B W, daar op hebben. Indien deze schijnakten veelvuldig voor komen. zou zulks de rechtszekerheid van het handelsverkeer in ernstige mate kun nen bedreigen. Immers, het bewijs, dat aan de overdrachtsakte geen reëele trans actie ten grondslag ligt, is zoo moeilijk te leveren, dat een schuldeischer, die op de roerende goederen van zijn schuldenaar beslag wil leggen, dit voornemen veelal zal moeten laten varen, wanneer hem zulk eer. akte getoond wordt. Aldus zou iedere credietverleenine zon der bijzondere zekerheid een hachelijke onderneming worden Het normale han delsverkeer. waarbij bijna steeds zij het ook op korten termijn crediet gegeven wordt, zou daarvan ernstige belemmering ondervinden. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat de bovengeschetste toestand hier te lande, inderdaad reeds sedert enkele jaren bestaat. Nadat door zeer te waardeeren initiatie ven van de Kamer van Koophandel te Hilversum en van professor Meyers de aandacht van 's ministers ambtsvoorgan ger op het kwaad dezer schijnakten ge vestigd was. heeft hij over de aangelegen heid het advies Ingewonnen van de staats commissie-Limburg. Het voorstel, dat de commissie-Limburg ter oplossing van het vraagstuk der schijnakten heeft gedaan, heeft de minister in het wetsontwerp over genomen. Hoewel het euvel misschien niet volstrekt zal worden verholpen, zoo valt van de ontworpen regeling toch wel een zoo gunstige uitwerking te voorzien, als van tusschenkomst des wetgevers in de onderhavige aangelegenheid redelijkerwijs mag worden verwacht. Een gunstige uitwerking, die te eerder met dankbaarheid zal kunnen worden aanvaard, waar zij verkregen zal worden door eenvoudige middelen en zonder diep ln het rechtsleven in te grijpen. Met name zij er op gewezen, dat het belangrijke vraagstuk der eigendomsover dracht tot zekerheid, dat overigens slechts zijdelings verband houdt met dat der der schijnakten in het onderhavige ont werp geheel wordt ter zijde gelaten. Geen uitstel. De minister is van oordeel, dat het de voorkeur verdient met het in het werk stellen van pogingen om de schijnak ten te beteugelen niet te wachten, tot dat de regeering haar standpunt zal hebben bepaald ten aanzien van het zooveel moeilijker vraagstuk van de eigendomsoverdracht tot zekerheid. Dit laatste blijft inmiddels de aandacht be houden. De minister heeft de commis sie-Limburg verzocht het in studie te Thans wordt voorgesteld aan artikel 667 Burgerlijk Wetboek een derde lid toe te voegen, hetwelk een vormvereischte stelt voor de levering constituto possessorio. Het stelsel van het Burgerlijk Wetboek omtrent de levering van roerend goed is, dat deze geschiedt door bezitoverdracht. Van ouds is echter erkend, dat deze be zitsoverdracht ook kan plaats ^hebben, zonder dat hiervan naar buiten blijkt, na melijk door het z.g. „constitutum possesso- rium". dat is de rechtsfiguur, waarbij roe rende goederen, welker eigendom wordt vervreemd, in de feitelijke macht van den vervreemder. als houder voor den verkrij ger. blijven De minister wenscht deze mo gelijkheid te handhaven, omdat tal van bona fide leveringen constituto possessorio voorkomen. Hij beoogt slechts paal en perk te stellen aan zekere misstanden het euvel der schijnakten waartoe be doelde mogelijkheid geleid heeft. Het vormvereischte. Het vormvereischte nu, dat overeen komstig het advies der commissie-Lim burg voor de levering constituto pos sessorio wordt voorgesteld, bestaat hierin, dat voor derzelver rechtsgel digheid geëischt wordt, dat partijen haar wil tot levering en dus tot eigendomsoverdracht bij authentie ke akte verklaren. Van dezen eisch is een aanzienlijke pre ventieve werking te verwachten: wie een schljnakte wil maken, zal dit niet zoo licht doen. wanneer hij daartoe de hulp van een notaris moet inroepen. En de instru- aangetroffen menteerende notaris zal te dezen veel kwaad voorkomen en tegenhouden, aan gezien uit een juiste waardeering van het geen hij te dezen aan de eer of waardig heid van zijn ambt verschuldigd is, de ver plichting voortvloeit tot behoorlijk onder zoek voor zooveel mogelijk nopens de realiteit der bij authentieke akte te constateeren handeling en tot weigering van Zijn dienst. Indien een schijnhande ningscomparitie van partijen, die tot een schikking voor den rechter leidt, van welke schikking een constitutum possesso- rium deel uitmaakt Voorts heeft de minister van de commis sie-Limburg overgenomen het voorstel om aan artikel 43 der Faillissementswet nog een nummer toe te voegen, waarin het ver moeden wordt uitgesproken, dat de in art. 42 bedoelde wetenschap bij beide partijen bestaat Ingeval van overdracht van roe rende goederen met voorbehoud van feite lijk bezit door den vervreemder Aldus maakt de wetgever het den schuldenaar, die zijn schuldeischer of zijn curator een schijnakte voorhoudt, niet gemakkelijk. De bewijslast drukt dan op den debiteur, die zal hebben waar te maken, dat de gepro- Ten slotte wordt voorgesteld den in de artikelen 43 en 45 Faillissementswet ge noemden termijn van 40 dagen tot 90 da gen te verlengen Ook afgezien van het vraagstuk der schijnakten. vindt men een termijn van 40 dagen in de practljk alge meen te kort, mede omdat het voorkomt, dat faillissementsaanvragen door de recht bank eenigen tijd worden aangehouden, voordat zij daarop haar beschikking geeft. Nu bedoelde termijn van 40 dagen tot 90 dagen verlengd is, kan artikel 45, lid 2, der Faillissementswet gevoegelijk vervallen. BRAND IN FLATGEBOUW TE AMSTERDAM. Krachtdadig optreden van brandweer voorkomt uitbreiding. In het nieuwe flatgebouw van de ver- eeniging „Samenwerking" het z.g. „Nieu we huis" op het Roelof Hartplein. Hoek J. M. Coenenstraat te Amsterdam is he dennacht brand uitgebroken. Te ongeveer drie uur bespeurde een be woonster van de tweede etage een sterke brandlucht. Zij begaf zich daarop naar het balcon en zag vandaar, dat er rook wolken uit een der ramen van de vijfde verdieping van het gebouw opstegen. On middellijk maakte zij alarm waarop de brandweer werd gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse verscheen Flat no. 159. bewoond door een verpleeg ster, mej. L., die op dat oogenblik niet thuis was stond toen reeds in lichterlaaie en er ontwikkelden zich dikke rookwolken door de gangen van het gebouw. Het allereerste en voornaamste werk was nu de bewoners van verschillende leef tijden, 186 in getal, voor zoover die nog sliepen te wekken en gerust te stellen, zoodat het werk van de brandweer niet r.oodeloos door een paniek zou worden belemmerd. De directrice van het gebouw zorgde er voor, dat de menschen die zich dicht bij het brandend gedeelte bevonden, in veiligheid konden worden gebracht terwijl de overigen gerust gesteld werden Inmiddels wakkerde het vuur aan en de dikke rookwolken maakten het de brand weer moeilljlk om den vuurhaard te be reiken. Het mocht de brandweer na drie kwar tier spuiten gelukken het vuur, dat zich inmiddels ook aan de op de vierde ver dieping gelegen flat no. 125, bewoond door mej. P.. had medegedeeld, te bedwingen. Flat 159 was geheel uitgebrand, de daar onder gelegen flat slechts gedeeltelijk, doch had zeer veel waterschade bekomen. Juist toen order gegeven was om de slan gen in te halen, laaide het vuur op de bo venste etage nog even opnieuw op, doch binnen enkele minuten waren de vlam men gedoofd en kon de brandweer met het nablusschingswerk aanvangen. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men nog in het duister. EEN ROEIBOOT OMGESLAGEN. Schippersknecht verdronken. Gistermiddag is te Schellingwoude een schippersknecht, die naar de Oranjesluizen roeide en niet bemerkte, dat de spuikolk open stond, met zijn boot in de zuiging terecht gekomen. De boot sloeg om, waar door de jongen ln het water terecht kwam en verdronk Het slachtoffer Is de 18-jarige B. Olijvo, die gedurende een halfjaar bij schipper H. Goedhart aan boord was als leerllng- sehippersknecht. Olljve was afkomstig uit Kinderzorg uit de stichting Neerbosch. De schipper was 's ochtends met zijn gezin aan wal gegaan, na den knecht ge zegd te hebben aan boord te blijven. Deze heeft zich hieraan echter niet gestoord, met het noodlottige gevolg, dat hij met een roeiboot in de zuigine geraakte en verdronk. Den geheelen middag zijn politie en sluls- personeel bezig geweest met dreggen Eerst omstreeks zes uur heeft men het lijk op gehaald. LUK VAN EEN VROUW AANGESPOELD. Gistermiddag omstreeks halfvler is bij De Cocksdorp iTexel) ter hoogte van paal 29, het lijk aangespoeld van een vrouw van 25- tot 35-jarigen leeftijd. Het signalement van het slachtoffer luidt: lang 1.67 meter, van flink postuur, gekleed ln zwarte japon met een blauwen Falcon-mantel. Zwarte kousen en lage zwarte schoenen met hooge hakken. Aan de linkerhand van het slacht offer bevond zich een gouden zegelring met de letters H. Z, of H N.. aan de rechter hand werd een gouden ring met steentjes He' lijk Is naar Den Burg overgebracht Zes dooden, vele zwaar gewonden. Ter hoogte van de gemeente Haaren bi] Aken is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen het leven verloren hebben en twintig deels ernstige verwon dingen opliepen. Het ongeluk ontstond, doordat een auto bus op de hellende straat voor den in gang van het dorp tegen een wielrljdster aanreed en bij het uitwijken tegen een huls aanbotste. Hierbij werd de autobus aan de rechterzijde opengescheurd. Vijf Inzittenden waren op slag dood, evenals de wielrljdster. De inzittenden waren oudstrijders met hun familieleden, die een tocht naar de slagvelden in België wilden maken. De botsing met het huis was zoo hevig, dat het gebouw moest worden gestut. De chauffeur van de autobus, die een ver wonding aan het hoofd gekregen had, ver klaarde, dat de remmen geweigerd hadden. SUEZ-KAN AAL-STAKING GEËINDIGD. De staking der arbeiders aan het Suez- kanaal is geregeld. Het werk zal Vrijdag hervat worden. VERVALSCHERS VEROORDEELD. De rechter te Birmingham heeft twee j handelaars ln postzegels tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij on- I gebruikte kroningspostzegels van een ver- valscht stempel hadden voorzien, waardoor het den schijn had, dat ze op 12 Mei den dag van de kroning waren verzon den en gestempeld. Op deze wijze hebben de vervalschers ongeveer 3000 zegels van verschillende waarden van een valsch stempel voorzien. De waarde van de op den dag van de kroning gestempelde zegels wordt in verzamelaarskringen 10 tot 12 maal zoo hoog aangeslagen als de onge bruikte. zoodat de vervalschers goede za ken hebben gedaan. Een deel van de zegels hadden zij nog in voorraad en dit 's in beslag genomen. SCHIP MET 62 OPVARENDEN VERMIST. Sedert 1 Maart heeft men niets meer van het vaartuig gehoord. De directie der Hamburg—Amerika-Lijn, deelt mede, niets te weten omtrent het lot van het schoolschip der marine „Admiraal Karpfanger". dat op 7 Februari j.l. van Australië naar Engeland vertrokken is. Sedert 1 Maart heeft men niets meer van het schip gehoord. Het heeft 62 opvarenden aan boord, onder wie 40 kadetten. Het schip is een viermaster. Men maakt zich ernstig ongerust. HERTOGIN VAN GLOUCESTER MOET RUST HOUDEN. De hertogin van Gloucester zal op medisch advies volkomen rust moeten houden. De hertog en hertogin zouden binnenkort naar Kenya vertrekken. Gistermiddagte ruim drie uur ver voegde zich aan het postkantoor te Bennekom een man, die een biljet van duizend gulden wilde wisselen. Terwijl de directeur, de heer S., hem het geld wilde uitbetalen, greep de man plot seling het biljet cn het geld, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op den directeur, dat echter miste. Hij ging er met het geld van door. Hij liep het postkantoor uit en ging naar een garagehouder, schuin tegen over het kantoor, waar een auto klaar stond met een chauffeur erin. Hij nam plaats naast den chauffeur en be dreigde dezen. De chauffeur sprong uit den wagen, waarop de onbekende snel wegreed. In het dorp stond een dame, die, toen zij niet spoedig uitweek, een schot op haar gelost zag. Dit schot miste eveneens. De man verdween in de richting Heels um. De politie werd direct gewaarschuwd en twee met politiemannen bezette auto's reden naar Heelsum, waar men de auto, waarmede de dader gevlucht was, in een zijlaantje zag staan. Voorbijgangers had den gezien, dat de man in de richting van de kom van Heelsum was verdwenen. Naar later bleek had de man vervol gens in Heelsum bij een garage een taxi genomen Hij vroeg den chauffeur hem zoo spoedig mogelijk naar Wageningen te rijden. Onderweg heeft de man ln Ren- kum bij een slager een bankbiljet van f.25 gewisseld, teneinde den chauffeur met klein geld te kunnen betalen. Inmid dels was de politie hem op het spoor ge komen. Zij had van den garagehouder vernomen, dat een onbekende een taxi voor Wageningen had gerequlreerd, terwijl het signalement van dezen man klopte met dat van den dader. Met groote snelheid vertrokken de politie auto's naar Wageningen. Nabij den Wage- nlngschen Berg kregen de politiemannen de taxi ln zicht en haalden deze vervolgens in Zij sommeerden den chauffeur, die volkomen te goeder trouw en zich van geen kwaad bewust was. te stoppen, waaraan deze dadelijk voldeed. Hierop lieten zij, terwijl zij hun revolvers in de hand hiel den. den dader van den overval uit den wagen stappen. De revolver bleek hij niet meer in zijn bezit te hebben. Hij beweerde deze te Heelsum te hebben weggeworpen. Op hem werden nog alle bankbiljetten van f. 25 gevonden, welke hij ln het postkan toor te Bennekom had geroofd, behalve dan het eene biljet dat hij bij den slager te Renkum had ingewisseld. De man werd naar het politiebureau te Oosterbeek over gebracht. Het bleek te zijn de 25-jarige werklooze G B. te Wageningen. B. zal ter beschikking worden gesteld van den com missaris van politie te Ede. De revolver heeft men nog niet terug kunnen vinden. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal langs de spoorbaan. C. L. S. afkomstig uit Leldschendam, thans gedetineerd ln het Huls van Bewa ring, stond terecht wegens diefstal. In de Jaren 1937 en 1938 had hij langs het baanvak der Ned. Spoorwegen Pljn- ackerNootdorp rood koper, z.g.n. aard- verbindingen. gestolen. Nadat de ploeg baas J. Peterse, had medegedeeld dat her haalde malen de verbindingen waren ver dwenen, zeide de officier dat de handelin gen van verdachte toch zeer gevaarlijk ge noemd moeten worden. Het heeft heel wat moeite gekost om den dader op te sporen, en daarna heeft verdachte eerst lang ont kend, todat er tenslotte voldoende bewijs tegen hem was, verminderde toerekenvat baarheid van verdachte De officier van justitie wilde hiermede rekening houden, doch in verband met de ernst van het feit, vorderde hij een Jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 20 Juli. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 c. Proefdoos 10 c. 4/301 (Ingez. Med.) De Amerikaansche aviateur Howard Hughes is met de .New-York World Fair" om 19.00 uur IGÜ.T.) te Omsk geland. Zooals men weet. was de vlieger om 11 30 'G. M. T.) uit Moskou gestart, zoodat hij het 2300 kilometer lange traject Moskou- Qmsk in den tijd van zeven en een half uur heeft afgelegd. Als eerstvolgend doel staat thans Jakoetsk op het program. Daarop volgt Fairbanks op Alaska Uit Irkoetsk heeft Hughes inmiddels be licht ontvangen, dat het weer aanmerke lijk beter is geworden dan tot nu toe het geval was. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZWARE BRAND IN DE HAVEN VAN HELSINGFORS. In de haven van Helsingfors is te mld- .•1. ~'j~ - dernacht een brand uitgebroken, waar- lin? of anderszins ongeoorloofde handeling door een groot entrepot-pakhuis vernield voldoarde aannemelijk is geworden werd. Een groot aantal nog niet uitge- He* ontwerp sDreekt van een authen- klaarde buitenlandsche automobielen werd V. tleke. n'.pt van een notarieele akte. om- eel, prooi der vlammen. Slechts met de electra, welke dit jaar ook aan de K.L.M.- dat het bij uitzondering kan voorkomen, grootste moeite slaagde de brandweer er vloot in de West en in Europa werd toe dat de akte door een anderen ambtenaar jn te verhinderen, dat de vonken oversloe- gevoegd. dan door een notaris wordt opgemaakt. gen 0p de in groot gevaar verkeerende De K.N.I.L.M. vliegt op het oogenblik Men denke bijvoorbeeld aan een verzoe-1 kolenhaven. Jmet dit vliegtuigtype tusschen Batavia en Om 22.37 (G.M.T.) is Hughes vertrok ken naar Jakoetsk (2100 mijl). Het traject Parijs-Moskou werd niet in rechte lijn afgelegd, aangezien het vlieg tuig boven Duitsch grondgebied de door de rijksregeering aangegeven route moest vol gen, welke het toestel klaarblijkelijk zoo ver mogelijk verwijderd hield van de mili taire zones. Bovendien werd het verlof om over Duitsch grondgebied te vliegen slechts gegeven op voorwaarde, dat het toestel op een minimumhoogte van drie duizend me ter zou vliegen. Hughes vloog voortdurend op een hoogte van vijf duizend meter en verloor zoodoende tijd met stijgen, hetgeen zijn snelheid gedurende de eerste twee uren verminderde tot twee honderd kilo meter per uur. De vlieger deelt voorts mede, dat hij geen moeilijkheden denkt te ondervinden boven het bergachtig gebied van den Oeral en dat zijn vlucht betrekkelijk gemakke lijk zal zijn langs de rivier de Ob en bo ven de Siberische steppen en Jakoetsk. Moeilijkheden zouden hem daarentegen wel verscheidene bergketens kunnen ver oorzaken, welke hij zal ontmoeten, alvo rens hij de Behrenszee bereikt, Ook de vlucht naar Fairbanks (Alaska) zou moei lijkheden kunnen opleveren. Hughes weet nog niet, of hij in één stuk door van Fairbanks naar New-York zal vliegen. Het Lockheed-vliegtuig waarmede Ho ward Hughes zijn vluent om de wereld maakt, Ls van het type L. 14 Sydney. Voor de Oceaanvlucht had Hug hes zijn Lockheed met sterkere motoren uitgerust, t.w. met Wright Cyclone, mo toren van het type G. 102, waarmede ook de Douglas D.C. 3 van de K.L.M. zijn. voor zien. Deze motoren ontwikkelen in den start een vermogen van 1100 P.K. elk. Hierdoor komt de snelheid van het vlieg tuig hooger te liggen dan in de standaard uitvoering. De Amerikaan vliegt blijkens de berichten lang niet op maximum snel heid. Vermoedelijk laat hij zijn motoren op 70 tot 75 procent van het vermogen draaien. De motoren drijven de vier Ha milton Hydrolatic schroeven, waarmede ook ae KJLiM. haar nieuwfete D.C. 3 ,.de Kemphaan", bij wijze van proef heeft uit gerust. Deze schroeven kunnen tijdens de vlucht zoodanig van stand veranderen, dat de luchtdruk er geen vat meer op heeft, zoodat de schroef in volle vlucht stilgezet kan worden, zonder dat dit eenlg nadeel voor den motor kan opleveren. De Lockheed van Hughes was voorts nog uitgerust met extra benzinetanks, die werden aangebracht ln de vleugels en in de kajuit. K.L.M.-werktulgkundigen die van Schip hol naar Le Bourget werden gedirigeerd om het toestel na te zien, bevonden alles uitstekend in orde. Vliegtuig en motoren hadden zich in de vlucht over den Oceaan voortreffelijk gehouden. Er was geen spoor te vinden, dat er op wees, dat de Lock heed ruim 16 uur achtereen in de lucht was geweest. Er werd alleen een geringe beschadiging geconstateerd aan de verbinding van het staartwiel met den staart. De staartvlak ken waren volkomen onbeschadigd, maar het toestel schijnt zwaar belast aLs het was voor den sprong over den Oceaan in den start van New-York met het staart wiel een obstakel licht geraakt te hebben. Een en ander is in onderling overleg op Le Bourget voorloopig ln orde gebracht. Bij een voorzichtige landing hoeft de vlie ger geen noemenswaardigen last te onder vinden van het beschadigde staartwiel. De vlucht van Hughes Ls daarom ook voor de Nederlandsche luchtvaart van be lang, omdat men hetzelfde materieel, de- de super zelfde motoren, schroeven e.d. ook bij de K.L.M.-vloot aantreft. Een en ander kan men dus uit het ver loop van deze vlucht toetsen aan de er varing, welke men met de Lockheed bij de K.L.M. heeft. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. GEMEENTEBELANGEN. Wie mijn ingezonden stukje van 6 Juli legt naast dat van mevr. v. Krimpenden Boesterd van 12 Juli zal toegeven, dat het voeren van een polemiek met deze dame moeilijk, zoo niet bijna onmogelijk is. Om haar standpunt tegen over het mijne te handhaven, komt zij met bui tenissige voorbeelden aan. waaruit blijkt, dat een gemeenteraad, samengesteld uit partijenver tegenwoordigers. ook wel eens eensgezind be slissingen nemen kan, die werkelijk en uitslui tend in het belang van het algemeen zijn. Alsor ik dat ooit ontkend had! Een enkel voorbeeld had zij om eigen wille liever maar niet. moeten geven: het komt namelijk mijn standpunt ten goede en niet het hare: zij vertelt, dat een „antl-p&pistisch" Leidsch raadslid tegen het ont- werp-Kropholler stemde (waardoor dit viel). Wanneer men nu weet, dat dit raadslid gelijk alle raadsleden vertegenwoordiger eener partij was, dan wijst deze geschiedenis dus op ontoelaatbare „politlekerlgheid", zooals ik het gewoon ben te noemen. Daar zijn overigens nog wel meerdere partijpolitiekerige geschiedenissen aan de stadhuistragedie verbonden, die mevr. v. K d. B. allicht niet kennen zal. en niet di rect van anti-clericale of anti-papistischen aard! Ik noem hier evenmin een concreet geval en evenmin man en paard, als lk dat voordien ge daan heb (hetgeen mevr. v. K.—d. B. mij euvel duidde): het gaat hier thans niet om personen, maar om de zaak. Mevr. v. K.d. B. insinueert, dat lk haat en nijd zaai tegen andersdenkenden, dat ik gene- raliseerende verdachtmakingen lanceer, dat ik laster, dat ik lijd aan antl-clericalisme, aan anti-paplsme, dat lk ..zonder party", partiJ-poll- tiek zou voeren „in den meest slechten zin van het woord", dat ik „volslagen onbekend ben met ae wijze, waarop in de respectieve partijen ge schikte en deskundige candldaten voor den ge meenteraad worden gekozen (gezocht, gewogen en gemeten), enz. enz. enz. Zooveel beweringen, zooveel onjuistheden .beleedlgingen en grof heden, zal lk maar zeggen. Had lk gelijk met t« verklaren, dat het moeilijk, zoo niet haast on mogelijk is, met deze dame in debat te gaan? Ais zij meent, aldus het pleit te hebben gewon nen. gun ik haar de overwinning. Ik ga op haar geschrijf niet verder in. maak alleen nog de op merking, dat de redactie deze dame, naar het mij wil voorkomen, de vriendelijkheid betoond heeft, haar tegen zichzelve te beschermen, door naar ik uit de redactloneele toevoeging aan haar stukje lees haar slotalinea weg te laten, als zijnde deze „al te persoonlijk". Naar wat zij mij vooraf al naar het hoofd heeft geslingerd, moet ik concludeeren. dat deze weggelaten per soonlijke aanval wel bijzonder onfatsoenlijk zal geweest zijn. Een opmerking moet mij te haren opzichte toch nog van het hart: mevr. v. K.d. B. spreekt in haar stukje ergens van het heilig doel „ge meentebelang". Zij meent dit „heilig" hier blijk baar sarcastisch. Ik neem dit woord ernstig, heel ernstig! Ik strijd naar beste weten Inder daad voor het heilig doel „gemeentebelang". Hiermee neem ik afscheid van mevr. v. K. d. B. Maar nog niet van de overige lezeressen en lezers van het Leidsch Dagblad. Tot dezulken het volgende: Ten eerste: Mij is elders al eens in de schoe nen geschoven, dat ik streef naar de oprichting van een partij, niets meer. niets minder. Men heeft mij zelfs al met „partijleider" betiteld. Wie dat deden en doen. wisten en weten beter. Niets Ls mij Juist onsympathieker dan partijtje of par ty-leidertje spelen. Ik zou er trouwens hoege naamd niet voor deugen! Ten tweede. Alles, wat mevr. v. K.d. B. mij gelieft aan te wrijven kan ik langs mij heen laten gaan. Alleen dit niet: dat ik antl-cleri- caal anti-papistisch zou zijn. Deze bewering is er een „pour besoin de la cause". Mijn gansche lange verleden, zoowel buiten als ln mijn hui dige woonplaats, is rijk aan daden, die zulk een bewering loochenstraffen. Wie mij kennen mijn goede „clericale" en „papistische" vrienden in de eerste plaats zullen dat toegeven en met „concrete" feiten kunnen staven. Mevr. v. K.d. B. schreef, dat zij uitgespro ken was. Wanneer deze dame hier waarheid ge sproken heeft, zal ook lk het hierbij laten, niet evenwel, dan na de redactie van het Leidsch Dagblad mijn dank te hebben betuigd voor het opnemen van mijn betoog. Dr. J. W. WICHERINK. Leiden, 12 Juli '38. Wij sluiten hiermede het debat in deze aan gelegenheid. Red. „L. D." 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10