BINNENLAND CRAVE N A Hughes over den Oceaan LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Juli 1938 Derde Blad No. 24015 Sb KERK- EN SCHOOLNIEUWS 79sfe Jaargang „Svin de duMêeh/ CRAVEN A Me CRAVEN PLAIN? „Geslaagd" CRAVEN PLAIN Even na middernacht naar Moskou vertrokken. De regeering en het werkloosheidsvraagstuk. Vertrouwen bij het R.K. Werklieden verbond. Heden werd te Nijmegen de voorjaars vergadering gehouden van het R.K. Werkliedenverbond. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, wees er ln zijn openingsrede op, dat de groeiende kracht en vitaliteit der beweging ln haar geheel genomen tot vreugde en dankbaarheid stemmen nu meer dan ooit. waar we ln een tijd leven, dat de hoogste waarden en heiligste belangen op het spel staan. Is de economische crisis zorgwekkend, nog meer beangstigend is de geestelijke crisis. Te midden van dien maal stroom staat de beweging evenwel als een sterke rots. Met spanning wordt ons herhaaldelijk de vraag gesteld: Is er reden om terzake van het werkloosheidsvraagstuk als arbeiders beweging dit kabinet met vertrouwen tege moet te treden? Op die vraag vervolgde de heer de Bruyn is door ons. publiek, reeds eerder, zij het met Inachtneming van reserves, geantwoord. Het ls verklaarbaar, dat ln het bijzonder ons arbeidende volk niet ophoudt die vraag te stellen. Welnu: afgaande op hetgeen dit kabinet ln economlsch-sociaal opzicht heeft gedaan men denke aan de voorontwerpen van wet van minister Romme en de wettelijke maatregelen van minister Steenberghe afgaande ook op hetgeen minister Colljn. voorzitter van den raad van ministers, bij het werklcosheidsdebat heeft gezegd, mee- nen wij inderdaad den ecrstkomenden tijd met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Het ls zeer wel mogelijk, dat de regeering met. maatregelen komt waarmede wij het niet geheel eens zijn. dan wel. dat niet ver genoeg wordt gegaan, dat er zakelijk ver schil van meening bestaat doch dat ls niet erg. Indien de regeering maar komt met een reeks sluitende maatregelen die een effectieve bestrijding van de werkloos heid binnen betrekkelijk korten tijd ten doel hebben. Doet zij zulks, dan is het woord aan de volksvertegenwoordiging, din zal blijken of deze haar tijd en haar plaats voldoende begrijpt. Met meer dan gewone belangstelling wachten wij af wat de laatste maanden van dit jaar te zien zullen geven. De katholieke arbeidersbeweging gaat overigens wel doordacht haar weg. In streekvergaderlngen zal zij de kreet om arbeid lulde blijven herhalen. Onze wcrk- loosheldsdiensten zetten hun werk met liefde en toewijding voort. De diocesane bonden en hun afdeellngen verbreeden en verstevigen het fundament waarop cul tureel en sociaal wordt gewerkt. De vak bonden laten niet na alles ln het werk te stellen om de positie van de arbeiders zoo gunstig mogelijk te doen gijn. Het verbond tracht de geestelijke en stoffelijke belan gen. welke de arbeiders en bedienden ge meen hebben, naar best vermogen te die nen. Zoo eenlgszins mogelijk zal met ge bruikmaking van nieuwe middelen einde van dit jaar een driejarige propaganda- actle worden ondernomen. Deze vergade ring krijgt daarover nader te beslissen. De nationale film. Ned. Bioscoopbond stelt te dezen aanzien zijn reglement buiten werking. In een gistermiddag te Amsterdam ge houden buitengewone ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoop Bond is op voorstel van het hoofdbestuur besloten ten behoeve van de productie van de Nationale film 1938 buiten werking te stellen een re glementaire bepaling, volgens welke het aan de filmverhuurkantoren verboden is ln de Nederlandsche taal gestelde geluids films van producenten, die niet door den bond zijn erkend, ten verhuur af te staan aan exploitanten van bioscopen, tenzij deze producent een buitenlander is, die als pro ducent van geluidfilms bekend staat. Dit besluit heeft tot gevolg, dat de film verhuurders gerechtigd zullen zijn de on derhavige film te distribueeren. met dien verstande natuurlijk, dat alle statutaire en reglementaire bepalingen van den bond, zooals bondsve>orwaarden en bedrijf sbeslui- ten moeten worden nagekomen. De ledenvergadering van den bond ls bij het nemen van dit besluit van de gedachte uitgegaan, dat voor het sympathieke stre ven van het comité voor de nationale film 1338 de film in dienst te stellen van dc na tionale herdenking van het veertigjarig re- geeringsjnublleum van H. M. de Koningin, dc reglementen en besluiten van den Ne derlandschen Bioscoop-Bond geen beletsel mogen vormen om dit streven ten volle aan zijn doel te doen beantwoorden. Hier toe bestond temeer reden, omdat aan den opzet van de vervaardiging der onderhavige film geen commercieel doel ten grondslag ligt, doch uitsluitend op den voorgrond staat het dienen van een nationaal belang, a aardoor zich dus een zoodanig uitzonder lijk geval voordeed, dat de reglementen en besluiten van den bond daarin moeilijk hadden kunnen voorzien. Zooals bekend, zal de film ook voor net eerst vertoond worden gedurende de her- denkingsweek. Teneinde reeds in die week een zoo groot mogelijk aantal landgenoo- ten in de gelegenheid te stellen aan de her denking deel te nemen door bij de vei too ning van deze film aanwezig te zijn, zal zij in meer dan veertig bioscopen van on:-? land tegelijkertijd op het doek worden gebracht. De luchtbescherming. Volgens het verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 werden tegen de onder scheidene wijzigingsvoorstellen geen be zwaren geopperd. Wel werden enkele opmerkingen gemaakt over het beleid van de regeering op het stuk der luchtbescherming. Vrij algemeen achtte men. hetgeen tot dusverre van overheidswege dlentenbehoeve is gedaan, onvoldoende en was men van meening. dat niet zal kunnen worden vol staan met het bedrag, hetwelk voortaan telken jare te dien einde zal worden uit getrokken, namelijk f. 500.000. Met name had het verscheidene leden verontrust dat de minister heeft betoogd, dat de luchtbescherming niet in de eerste plaats zal worden gezocht ln den aanleg, op groote schaal, van schuilkelders het welk aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen en wel omdat ln het geval van een oorlog gasaanvallen minder zouden zijn te duchten dan aanvallen met brlsant- en brandbommen. In het buitenland nu wordt, dus meende men te weten, met elk van belde mogelijkheden in gelijke mate rekening gehouden en zijn mitsdien de be dragen, aan luchtbescherming ten koste gelegd, aanmerkelijk hooger dan die ten onzent. Men achtte dit standpunt juister dan het hier te lande van overheidswege inge- nomene, welke laatste naar het gevoelen van deze leden van een gevaarlijk optimisme getuigt. Voorts waren zij van oordeel, dat de Nederlandsche vereenlging voor luchtbe scherming van de zijde der regeering te geringen steun ontvangt en dat de lands- overheld ten onzent in ernstige mate ln gebreke ls. wat betreft de distributie van gasmaskers onder de bevolking. GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG NIET TOEGELATEN ALS STATENLID VAN LIMBURG. In de gisteren voortgezette zomerzitting van de Staten van Limburg is een commis sie van vijf leden benoemd om de geloofs brieven te onderzoeken van het nieuwe benoemde statenlid, graaf de Marchant et d'Ansembourg. Deze commissie heeft met de grootst mogelijke meerderheid geadvi seerd tot niet toelating. Zij heeft de kwes tie van de nationaliteit buiten beschouwing gelaten, maar geconstateerd, dat niet vol daan is aan de bepaling van art. 17 var, de kieswet, waarbij kennis genomen werd van een brief van den burgemeester van Am- stenrade. Zonder hoofdelijke stemming werd dienovereenkomstig besloten. Ook ffl Kopenhagen, aan de prach tige breede Sont, zal de winkelier op de Kjöbmagergade U met echt Deensche vodrkomendheid vra gen welke U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) of Craven -vQr Plain (zonder mondstuk). En ook hij zal U bevestigen, dat de gou den Virginia tabakken, die voor deze wereldvermaarde sigaretten worden gebruikt, de zachtste en zuiverste zijn, die U ooit proefde. En virkelig udmarket cigaret" 'n "Akkertje" genomen, doodkalm gebleven Glansrijk geslaagd I 4245 (Ingez. Med.) 10 stuks 177, cent 20 stuks 35 cent 4246 (Ingez. Med.) WIJZIGING INDISCHE BEGROOTING VOOR 1937, In het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot goedkeuring van eenige be sluiten van den gouverneur-generaal tot wijziging van de Indische begrooting voor 1937 werd de vraag gesteld of het noodig was, zulke hooge provisies aan de banken te geven bij de groote conversies van de Nederlandsch-Indische, evenals bij de Ne derlandsche Staatsleeningen. Gewoonlijk bedraagt, dus spraken de hier aan het woord zijnde leden, die provisie 3/8 pCt„ hetgeen op de in totaal geconverteerde circa f. 2.5 milliard een som van ongeveer f. 9 3/4 millioen beteekent. De groote Nederlandsche bankinstellin gen hebben huns inziens haar dividend over 1937 hoofdzakelijk aan die provisie te danken, zoodat dus de aandeelhouders, doch ln meerdere mate nog zij, die tan tième genieten, te weten de directeuren en commissarissen der banken, een niet on belangrijk voordeel uit deze provisie van den staat hebben genoten. Te onjuister achtten de leden, hier aan het woord, de zen toestand, aangezien tot die commissa rissen verscheidene hooge rijksambtenaren en politici behooren, die aldus indlrectelijk bij de conversies baat hebben. Verscheidene andere leden merkten naar aanleiding van het vorenstaande op, dat de rijksfondsen een aanzienlijk deel van de geconverteerde leeningen hebben opge nomen. zoodat de bankinstellingen van het genoemde bedrag van f. 9.3/4 millioen, slechts een gedeelte als provisie hebben ontvangen. AFSTEMPELING VAN RIJWIELPLAATJES. De stempelcampagne van de Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten A.V.O. J is weer begonnen. Zooals men weet heeft de A.V.O. sceeds een grooten voorraad rijwielplaatjcs, welke zij afstempelt met naam en adres van hen. die op collectieve lijsten v. werkgevers, scholen, instellingen, diensten en bedrijven hun wensch tot het ontvangen van een gestempeld plaatje hebben te kennen ge geven. Op den dag dat de plaatjes bij de postkantoren verkrijgbaar zijn, levert de A.V.O. ook de door haar gestempelde plaatjes af. Allerwege, Inzonderheid van de zijde der werkgevers en hun vereenigingen, wordt in toenemende mate deze vóórstem- PSYCHOTECHNISCH INSTITUUT TE GRONINGEN GEOPEND. Te Groningen is vandaag het nieuwe Psychotechnisch Instituut geopend. Voor deze plechtigheid was groote belangstel ling. Nadat prof. H. J. Backer de bijeen komst met een kort woord had geopend, hield prof. dr. H. J. F. W. Brugmans een rede, waarbij hij uitvoerige uiteenzettin gen gaf van de waarde der psychotechniek. De Amerikaansche aviateur Howard Hughes heeft de eerste étappe van zijn vlucht rond de wereld, den afstand New-YorkParijs, in 16 uur 35 minuten afgelegd en daarmede het record van Lindbergh, wiens tijd 33 uur 30 minu ten bedroeg, glansrijk geslagen. De koene vlieger is met zijn vier met gezellen om 16.55 uur op het Parijsche vliegveld Le Bourget geland. Met begrijpelijke verbazing werd te Parijs het bericht ontvangen, dat Hughes reeds was aangekomen. Men had hem eerst iegen zeven uur verwacht, met het gevolg, dat om 16.50 uur. toen het toestel in zicht Kwam, slechts enkele personen op het vliegveld aanwezig waren. Onder hen bevonden zich de Amerikaan sche ambassadeur te Parijs, Bullitt, en als vertegenwoordiger van den Franschen mi nister van luchtvaart kolonel Francois, zoo mede de aviateurs Paul Codos en Michel Detroyat. De vijf inzittenden, die na de landing blootshoofds uit het toestel te voorschijn kwamen, werden door ambassadeur Bullitt hartelijk gelukgewenscht met de door hen behaalde fraaie prestatie, waarna zij zich naar de receptie-zaal van het vliegveld be gaven. Terwijl de Amerikaansche militaire atta ché eetwaren ging halen, die moesten die nen als een f rugalen maaltijd voor de vijf aviateurs. had de correspondent van Havas een onderhoud met Paul Codos, die vroeger in twee richtingen den Atlantischen Oceaan ls overgestoken. Met betrekking tot de prestatie van Hughes merkte Codos op, dat dit record, dat den tijd van Lindbergh met 17 uur slaat, op een traject van 5825 kilometer een gemid delde snelheid van 535.980 kilometer per uur beteekent. „In werkelijkheid echter, aldus Codos, moet de Amerikaansche bemanning een hoogere gemiddelde snelheid hebben be reikt, aangezien de afstand, dien zij in wer kelijkheid heeft afgelegd, grooter moet zijn dan die welke dient voor de officieele bere keningen. Op het vliegtuig ls geen spoor van den afgelegden tocht te ontdekken, zelfs geen druppel olie heeft den glans van het toestel besmeurd". De mecaniciens waren intusschen bezig met het inladen van olie en benzine. Dit is vlugger gegaan dan men voorzien had Er oevond zich namelijk nog 1200 a 1500 liter benzine in de tanks en de mecaniciens had den er dus nog maar 300 liter bij te doen. Dit overschot aan brandstof Hughes was zelfs een oogenblik bang geweest, dat hij benzine te kort zou komen is toe te schrijven aan den gunstigen wind, die van de Iersche kust af een snelheid had van 120 K.M. per uur achter het toestel. Inmiddels kwamen de aviateurs uit de receptiezaal. De menigte begroette de vliegers met een oorverdoovend gejuich, doch dezen ont trokken zich aan de manifestaties en be gaven zich rechtstreeks naar het vliegveld, waar de omvangrijke ordedienst een oogen blik werd verstoord door nieuwsgierigen, journalisten, fotografen en filmoperateurs. De vliegers verlangden intusschen bovenal frissche lucht. Zij zagen er zeer vermoeid uit, vooral Hughes, die belast was met het besturen van het vliegtuig. Bovendien ver telden zij, dat zij in hun overigens comfor- tabelpn cockpit veel hinder hadden onder vonden van benzinedampen. Zij dronken daarom melk, om de werking van de gif stoffen te neutraliseeren. Intusschen hadden zich op het vliegveld tal van vooraanstaande persoonlijkheden verzameld. De orde dienst moest tenslotte worden versterkt, om het vliegtuig vrij te maken. De navigator Connor, die even een glas water was gaan drinken in de kleine bar van de wachtzaal voor passagiers, kon slechts met de grootste moeite bij zijn ka meraden komen. Dit was evenals het geval met de Australische aviatrice Jean Batten, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt en er op stond, den Amerikaanschen vlieger de hand te drukken. De bemanning ontving inmiddels het weerbulletin voor haar verdere vlucht. Hughes kreeg te hooren, dat de lucht tot aan den Rijn toe en nog verder, bewolkt was, helder in Polen en weer dicht in Rus land. De vlieger vroeg daarom aanvullende inlichtingen teneinde te trachten „over het slechte weer heen te vliegen" op een hoogte van drie duizend meter. Om zeven uur was alles reeds gereed voor het vertrek, doch kort daarna vernam men, dat het toestel in een hangar moest worden gereden, voor een reparatie aan het staartvlak. Een door specialisten ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de averij, welke het vliegtuig van Hughes had opgeloopen, ern stiger was dan men aanvankelijk veronder stelde. Twee metalen onderdeelen. die het manoeuvreeren van het hoogteroer moge lijk maken en die dus van kapitaal belang zijn voor het besturen van het toestel, zijn verwrongen en moesten worden vervangen. Mecaniciens van de Air France zijn ter stond aan het werk getogen onder toezicht van Hughes zelf, die erop stond, de repara tie te controleeren. Terwijl hij de noodlge aanwijzingen gaf gingen zijn kameraden j wat rust nemen in het stationsgebouw van )Le Bourget. De Amerikaansche vliegers verloren aldus I veel kostbaren tijd wegens een incident, dat zich heeft voorgedaan bij hun vertrek uit New-York. Het zwaar beladen vliegtuig raakte daar namelijk, na even los te zijn geweest, met den staart den grond. Om 12 uur vannacht was de repara tie echter hersteld en om 0.24 G.M.T. Is Hughes opgestegen met bestemming Moskou. De vertegenwoordiger van Hughes te New-York heeft medegedeeld, dat Hughes de volgende trajecten denkt af te leggen vanaf Moskou: Moskou-Krasnojarsk in Si berië. 3670 K.M. Krasnojarsk-Jakoetsk, 2060 KM., Jakoetsk-Fairbanks op Alaska 3960 K.M., Fairbanks-New-York 5440 K.M. Hij heeft hiervoor ongeveer 65 vlieguren noodig met 10 tot 15 uur voor verblijven op de vliegvelden. Hij kan dus Donder dagavond of Vrijdagochtend te New-York worden verwacht. De National Broadcasting Corporation te New-York heeft een contract met Hug hes tot stand gebracht, vannacht te 2.23 uur. Hughes verklaarde, dat alles wel was aan boord. Hughes te Moskou. Hughes is te Moskou geland om 9 uur 15. Zijn vlucht van Le Bourget naar Moskou heeft 7 uur en 49 minuten geduurd. peling bevorderd. Immers, als alles moest worden gestempeld in de twee weken, dat de groote verkoop ten postkantore ge schiedt, dan zou men handen en machines te kort komen. Op 21 Juli begint de openbare stempeling: dan worden bij de postkantoren in de 40 voornaamste gemeenten des lands stempel- machines geplaatst om de koopers van rijwielplaatjes in de gelegenheid te stellen het nieuwe plaatje te koopen en tegelijk af te stempelen. De stempeling kost maar 10 cent. In plaatsen waar geen machine staat can men een gestempeld plaatjes bestellen bij het Hoofdkantoor der A.V.O.. Overtoom 187. Amsterdam iWi, tegen voorafgaande gireering van een bedrag van f. 2.80 op gironummer 301180. In dit bedrag is 20 cent voor aangeteekend toezenden van het ge stempelde plaatje inbegrepen. WIJZIGING BEDRIJFSRADENWET. Andere gedragslijn bij de oprichting, afgewezen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 22 en 29 der Be- arijfsradenwet zegt de minister, het niet waarschijnlijk te achten, dat de voorge stelde wijziging zal leiden tot sterker ver zet van de werkgevers tegen de instelling van bedrijfsraden. De ruimere bevoegdheid zal de bedrijfsraden in staat stellen in meerdere mate ln het belang van het be drijf werkzaam te zijn. hetgeen er toe zal kunnen'leiden, dat ook werkgevers, die nu nog meenen de gedachte der bedrijfsorga nen te moeten afwijzen, het nut van deze bedrijfsorganen gaan inzien. De minister ziel dan ook hierin geen aanleiding te averwegen, of ten aanzien van de oprich ting van bedrijfsraden een andere gedrags lijn moet worden gevolgd. THR. P. TEDING VAN BERKHOUT t Nederiandsch ambtenaar bij den Volkenbond omgekomen. Een jong Nederiandsch ambtenaar bij dtn Volkenbond, jhr. P. Teding van Berk- nout, is in den nacht van Zondag op Maan dag op tragische wijze om het leven geko men. Met zijn auto terugkcerende van Evian naar Genève, is de wagen in een ge vaarlijke bocht geslipt en omgeslagen, met het gevolg, dat de heer Teding van Berk hout. die aan het stuur zat, onmiddellijk net leven verloor. Twee inzittenden vielen uit den wagen en liepen slechts enkele ver wondingen op. De heer Teding van Berkhout was sinds een paar jaar aan de financieele afdeeling van het Volkenbondssecretariaat werk zaam. waar hij groote toewijding voor zijn arbeid toonde en bij zijn chefs goed aan geschreven stond. Vad. COMMISSIE ECONOMISCHE RAAD. Bij Kon. besluit is onlangs ingesteld een vaste commissie van den Eeonomischen Raad. als bedoeld in artikel 7 der Bedrijfs- vergunningenwet 1938. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken zijn thans in gemelde commissie tot leden benoemd: Voor den Eeonomischen Raad: dr. J. van Beurden te Heeswijk, prof. mr. G. W. J, Bruins te Wassenaar, mr. W. G F. Jonge- jan te Wassenaar, prof. mr. F. de Vries te Rotterdam. Voor den Nijverheidsraad: J. A. Dekker te Wormerveer, ir. F. H. E. Guljé te Leiden, J. H. van Lonkhuyzen te Amersfoort, Voor het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland: A. Stapelkamp te Utrecht. Voor het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen: S. de ia Bella te Am sterdam. Voor het R-K. Werkliedenverbond in Nederland: C. J. Kuiper te Utrecht. Tot voorzitter van deze commissie is be noemd prof. mr. F. de Vries te Rotterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon besluit is aan E. Posthuma op zijn verzoek, met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger, eer vol ontslag verleend als notaris te Vries. PREDIKBEURTEN. Noordwijk aan Zee Ger. Bond «Julianaweg 27): Woensdagnam. 8 uur ds. Lekkerkerker van Oldenbroek. Waddinxveen Gebouw Centrum: Woens dagnam. halfacht, ds. de Rover van Vlaar- ctyngen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Schagen <toez.), P. H. Kapteijn Jr. te Blijham. Aangenomen naar Rotterdam-Vreeswijk, (toez.), C. M. Krijger te Beverwijk. Bedankt voor Noordhoorn. W. Sybrandy te Exmorra. GEREF. KERKEN. Drietal te Oosterblerum. S. Bosnia, cand. en hulppred. te Grouw-Irnsum. J. S. Greidanus, cand. te Tzum en K. Talsma. cand. te Veen- wouden. DS. B. KLEIN WASSINK. Zondag 17 Juli a.s. herdenkt ds B. Klein Wassink. Ned. Herv. predikant te Bathmen (Ov.i den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd geboren in 1874 en in 1898 candidaat in Drente om 17 Juli van dat jaar intrede te doen in zijn eerste ge meente te Leimuiden. Vandaar vertrok hij in 1902 naar Bezum, welke standplaats hij reeds na een jaar met Leeuwarden verwis selde. Hier was hij 23 jaar werkzaam om zich 17 Oct. 1926 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. De jubilaris, die zijn jubileum niet publiek wenscht te vie ren, behoort tot de vooraanstaande figu ren in de Evang. Vereeniging.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9