KOOPJES LOEB REISPROBLEMEN? ELTAX 666 De terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. Buitengewone LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 12 Juli 1938 WISKUNDE De strijd in het Verre Oosten Breestraat 161 Weer debat in het Engelsche Lagerhuis. informeer dan bij zult U in de komende dagen in onze Etala ges, magr vooral in onze Magazijnen vinden Wie zijn voordeel be grijpt, doet zijn inkoopen bij... Laatste Berichten Binnenland BELGIË. Grammens staakt voorlnopig lijn actie. De heer Grammens heeft medegedeeld rijn schilderactie voorloopig te zullen sta ken. in verband met de verklaring van minister-president Spaak, die beloofd heeft voor een stipte naleving der taalwet te zullen zorgen. Vertegenwoordigers der Vlaamsche cul- tuurvereenigingen hebben Zaterdag een onderhoud van langer dan twee uur met den minister-president gehad. DUITSCHLAND. De toestand van de R.-K. Kerk. De „Osservatore Romano" publiceert een bespreking van een document, afkomstig van Conrad Groeber, aartsbisschop van, Freiburg iBreisgau), waarin een overzicht wordt gegeven van den godsdienstigen toestand in Duitschland na vijf jaar na- tionaal-socialistisch bewind. Het blad merkt op, dat het door den bisschop ge schetste sombere beeld in alle streken van Duitschland teruggevonden kan worden. Het eerste deel van het document be handelt de anti-godsdienstige propaganda, de anti-christelijke denkbeelden van Ro senberg en de zedelijkheidsprocesser.: het zegt, dai verzaking van den godsdienst vooral bij onderwijzers en ambtenaren wordt aangemoedigd. In Freiburg zijn in 1937 3374 menschen afgevallen Het tweede deel maakt melding van het vernielen en bezoedelen var. kruisen enz. In het derde hoofdstuk wordt beschre ven hoe de uitoefening van den godsdienst belemmerd wordt. Men verhindert, aldus het document, ambtenaren de diensten bij te wonen. Een overzicht wordt gegeven van de maatregelen tegen vereenigingen op R.-K. grondslag. Het vierde hoofdstuk beschrijft de be lemmeringen welke de prediking in den weg worden gelegd. Encyclieken mogen niet worden herdrukt. Priesters zijn in verband met hun prediking gearresteerd. In het vijfde hoofdstuk behandelt de bisschop de moeilijkheden van het onder wijs. Ambtenaren kunnen hun kinderen practisch niet naar Roomsche scholen zenden. De laatste hoofdstukken behandelen de R.-K vereenigingen, werken van barmhar tigheid. enz. Doctorandus geeft les in NATUUR- en SCHEIKUNDE. Brieven Bureau van dit Blad no. 4285. (Ingez. Med.) ENGELAND. De koning herstellende De ziak-Sandys Rede van den aartsbisschop van Canterbury. De toestand van den koning verbetert zichtbaar, doch hij zal nog eenige dagen zijn bed moeten houden. Het Lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming een motie van Chamberlain aangenomen, waarin hij het Huls sraagt te verklaren accoord te gaan met het rap port van de commissie voor de privileges ten aanzien van de klacht van het Lager- huislid Sandys. Verschillende sprekers der oppositie en Churchill oefenden critiek op minister Hore Belisha. De premier zeide, dat er fn het rapport van de commissie voor de privileges op wordt gewezen, dat het militaire hof een technische overtreding heeft begaan, doch dat de commissie niet van oordeel was, dat onzettelijk een poging is gedaan om de privileges van het Lagerhuis te schen den. In een vergadering van zlin bisdom heeft de aartsbisschop van Canterbury gespro ken over: De gruwelen in Spanje en op grooter schaal in China en de onderdruk king, waaronder in zekere landen weerloo- ze menschen te lijden hebben. Hij noodig- de de seestelljken uit Zondag a.s. met hun Joodscbe broeders te bidden voor deze slachtoffers. Hii noemde de methoden, die volgens zijn inlichtingen in Weenen zijn toegepast ..duivelsch". De vrees waaronder de "wereld gebukt gaat Is te wijten aan de politiek der onverantwoordelijke regeerin gen van zekere landen. De aartsbisschop verdedigd? de politiek van den minister president. Indien kalmte en moraal terug- keeren. zal de genezing zich het eerst open baren in een nieuw streven naar een sta king en een vermindering der opgestapelde bewaoeningen door middel van internatio nale overeenkomsten. Een der eerste stap pen zou het verbod van luchtbombarde menten moeten zjjn. Daarna zou men kun- n»n probeeren van den Volkenbond een be schermer van het internationale recht te maken. i Gisteren is het Witboek der Engelsche regeering uitgekomen betreffende de vrij willigers in Spanje. Daarin worden de vol gende havens voorgeschreven voor het ontschepen van de vrijwilligers: Londen, Hamburg, Marseille. Lissabon en Genua. De buitenlandsche vrijwilligers, die te Londen zullen worden ontscheept, omvat ten hen, die gerepatrieerd zullen worden I naar Engeland. België, Denemarken, Est land, Finland, Letland, Luxemburg, Neder land. Noorwegen. Polen en Zweden. De buitenlandsche vrijwilligers in Spanje zullen geëvacueerd worden naar gebieden, die zullen worden bepaald in de nabijheid van de havens, Palamos, Cartagena. Ma laga. Cadiz. Er zullen 2000 vrijwilligers per dag ge- evacueerd worden, wanneer in de beide deelen van Spanje gelijke aantallen vrij willigers zijn. Wanneer hel aantal onge lijk is, zal de partij met het kleinste aan tal dagelijks 1000 vrijwilligers uitleveren en de partij met het grootste aantal vrij willigers een aantal, dat verhoudingsge wijze grooter is. De inscheping van de eerste groepen vrijwilligers moet beginnen op den 51sten dag na de aanvaarding door de internatio nale commissie van de resolutie betreffen de het terugtrekkingsplan en de evacua tie moet voltooid zijn 100 dagen nadien. Nog 35 dagen extra zijn toegestaan voor de evacuatie van zieken, gewonden, krijgs gevangenen en vrouwen. Het Brltsche plan voorziet verder in een verbod voor personen om zich naar Spanje te begeven, wanneer zij propaganda zou den kunnen gaan maken voor een van beide partijen. Voorts is een verbod opge nomen voor schepen, die varen onder de vlag van een der onderteekenende mo gendheden om oorlogsmateriaal te vervoe ren naar Spaansche havens. Hamburg zal de ontschepingshaven zijn voor vrijwilligers, die naar Duitschland ge repatrieerd zullen worden en voor vrijwil ligers, die in Cadiz en Malaga Ingescheept zijn voor repatrieerlng naar België, Dene marken, Estland. Finland, Letland, Li- thauen. Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, Polen en Zweden, benevens voor krijgsgevangenen naar die landen, welke j ingescheept zijn in Palamos en Cartha- gena. Vrijwilligers en krijgsgevangenen, die te Cadiz en Malaga Ingescheept zijn voor bovengenoemde landen, zullen te Lon- den ontscheept worden. Alleen vrijwilligers en krijgsgevangenen, die naar Portugal ge repatrieerd worden, zullen te Lissabon worden ontscheept. Marseille zal de ontschepingshaven zijn voor alle vrijwilligers, die naar Frankrijk gerepatrieerd worden en voor vrijwilligers, idte te Palamos en Catagena ingescheept zijn voor repatrieering naar Albanië, Bul garije, Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije. Rusland en Zuld-Slavië. Tevens zullen hier ontscheept worden de krijgsgevangenen voor die lan den, welke te Cadiz en Malaga ingescheept zullen worden. Te Genua worden ontscheept alle vrij willigers, die gerepatrieerd worden naar Italië en de vrijwilligers, die te Cadiz en Malaga ingescheept worden voor repa trieering naar Albanië. Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Griekenland, Hongarije, Roeme nië, Turkije en Joego-Slavië benevens de krijgsgevangenen voor die landen, inge scheept, te Palamos en Cartagena. De havens, waar speciale niet-inraen- gingsposten geplaatst zullen worden, zijn Bilbao. Huelva. Cadiz, Malaga. Cartagena, Alicante, Valencia en Barcelona. Reuter is van meening, dat in verband met de omvangrijkheid en ingewikkeldheid van dit plan het wel een maand zou kun nen duren voor de antwoorden der belde Spaansche partijen verwacht kunnen wor den. Zoodra deze partijen haar toestem ming hebben gegeven, zal de volledige niet-imnengingECommissIe bijeenkomen, teneinde het plan definitief aan te nemen. Deze definitieve aanvaarding zal den da tum aangeven, te rekenen van welken de periodes in den tijdtabel der terugtrek king beginnen zullen. Een bijeenkomst der commissie is ook noodig voor de aanstel ling der leden van de twee telcommlssies, doch deze bijeenkomst zou kunnen gehou den worden voor de toestemming der beide Spaansche partijen is ontvangen. Weer debat in het Engelsche Lagerhuis. Gistermiddag heeft zich opnieuw een debat ontsponnen in het Britsche Lager huis ten aanzien van het mogelijk van kracht worden van het ItaliaanschBrit sche accoord. De arbeidersafgevaardigde, luitenant kolonel Fletcher, vroeg den premier of hij de Kamer de verzekering wilde geven, dat het accoord van Rome niet geratificeerd zal worden voor de Kamer de gelegenheid zou hebben gehad, de toepassing van deze overeenkomst te bespreken en vast te stel len, dat de voorwaarde voor iedere toe passing ervan, d.w.z. een regeling van de Spaansche aangelegenheid, vervuld is. Chamberlain antwoordde: „Zooals ik op 1 Juni in antwoord op een vraag verklaard heb, behoeft het accoord geen ratificatie, maar wordt in de protocollen gespecifieerd dat de aangehechte instrumenten van kracht zullen worden op een datum, die door belde regeeringen moet worden vast gesteld De Kamer zal de gelegenheid krij gen. de kwestie opnieuw te bespreken, wanneer deze datum zal zijn vastgesteld". Fletcher vroeg vervolgens: „Is het op het oogenbiik niet duidelijk, dat de eenige regeling in Spanje, die het hoofd der Ita- liaansche regeering zal aanvaarden, een aigeheele overwinning is van generaal Franco en hoe kan in dat geval het ac coord worden toegepast, tenzij de eerste minister er in toestemt, deze definitie van een regeling te aanvaarden?" Chamberlain antwoordde: „Ik denk niet, dat dat een nauwkeurige definitie is van den toestand." Arthur Henderson stelde hierop de vol gende vraag: „Kunt gij ons zeggen of het waar is, dat, zooals de „Times" schrijft, de Italiaansehe en Engelsche regeeringen op het oogenbiik van de onderteekenlng der overeenkomst een spoedige overwinning van generaal Franco verwachtten en dat zij om die reden toestemden in deze voor waarde?" Chamberlain verklaarde hierop: „Ik kan niet Voor anderen spreken". Archibald Sinclair, de leider der liberale oppositie, vroeg: „Met alle waardeering voor den wensch van den eersten minister om het accoord zoo spoedig mogelijk van kracht te doen worden, wil hij ons de ver zekering geven, dat het accoord niet zal worden toegepast vóór de Italiaansehe troepen en vliegers het Spaansche gebied er. in het bijzonder het eiland Majorca verlaten hebben?" Chamberlain antwoordde: „Ik ben niet bereid om wat het ook zij, toe te voegen aan hetgeen ik reeds gezegd heb." Het Labourüd Montague vroeg: „Wilhet eerste antwoord van den premier zeggen, dat het accoord niet van kracht zal wor den gedurende het zomerreces van het parlement?" Chamberlain verklaarde hierop, dat, naar zijn meening, zijn antwoord die be- teekenis niet had. Miss Wilkinson stelde daarop de vraag: „Zou het voor een Internationaal begrijpen niet goed zijn, wanneer de eerste minister een verklaring aflegde waarin hij definieer de, wat hij wilde zeggen, toen hij sprak over een regeling van de Spaansche kwes tie? Deze zaak is zoo vaag, dat niemand precies weet, wat Chamberlain wilde zeg gen." De eerste minister gaf geen antwoord meer en de speaker ging over tot de orde van den dag. Beschuldiging van Barcelona. De Spaansche ambassadeur heeft het Britsche departement van buitenlandsche zaken een nota doen toekomen, waarin beweerd wordt, dat na besprekingen tus- schen Italig en Franco, voorgesteld wordt uit Spanje naar Italië ongeveer 10.000 man over te brengen, welke voor het meeren- deel ongeschikt geworden zijn voor den dienst en ziek, de overblijvende Italiaan sehe troepen zouden dan worden ingelijfd in het Spaansche vreemdelingenlegioen als vrijwilligers, met Spaansche uniform en onder aangenomen namen. De nota be weert verder, dat de Italiaansehe generale staf adviseurs in Spanje laat blijven in burgerkleeding. HONGARIJE. Nieuwe propaganda-afdeeling. De ministerraad heeft onder voorzitter schap van minister-president Imredy be sloten, een regeeringsbureau op te richten voor de verzorging der nationale opvoeding en voorlichting en de centrale leiding der pers- en propaganda-aangelegenheden. Voor de uitvoering is de staatssecretaris van justitie, dr Stefan Antal, aan den mi nister-president toegevoegd. De minister voor de propaganda. Homan is afgetreden Hij behoorde tot den uiterst rechtschen vleugel der regeeringspartlj en had steeds uitstekende betrekkingen on derhouden met de omgeving van Szalassv. De nationaal-sccialisten zagen in zijn aan wezigheid in de regeering een begrijpende houding der regeering te hunnen opzichte. Men gelooft, dat het ontslag van Homan de regeering Imredy in staat stelt zich krachtiger af te keeren dan vroeger van de nationaal-socialistische beweging. PALESTINA. De terreur. De terreur duurt onverminderd voort. Verscheidene ernstige incidenten hebben zich ln het Noorden van Palestina voor gedaan. De kolonie Samba bij Toelkarem is door een sterke bende overvallen. Daar bij zouden zestig kolonisten zijn gedood. Tijdens een botsing tusschen rebellen en de politie bij den berg Thabor zijn acht terroristen en een politieman gedood. Buiten Jeruzalem, op den weg naar Haifa, voor een Joodsche touwfabriek. is een bom geworpen naar een Joodsche autobus. Twee personen werden gedood, 10 gewond Te Haifa Is een Jood doodgestoken, ter wijl een ander door een bom doodelljk werd gewond. In het Britsche Lagerhuis heeft minis ter Macdonald op desbetreffende vragen geantwoord, dat het eerste batalllon van het regiment „Irish Guards" en het eerste bataillon van het regiment „Essex" van daag en morgen ln Palestina zullen aan komen. Het gemotoriseerde elfde regiment hu zaren zal spoedig volgen. De minister staat in contact met den hoogen commis saris ten aanzien van uitbreiding der politie-troepen. De iman van de Amarmoskee, sjeik Abinoerel Kathis. is vanmorgen ln een hoek van de oude stad Jerusalem door verscheidene schoten getroffen en gedood. De moord heeft groote opwinding veroor zaakt in Arabische kringen. Het voornaamste Joodsche ziekenhuis in Haifa, waar alle bedden bezet zijn. heeft een nabijgelegen school doen requlreeren om er bedden voor de gewonden op te stel len. Infanterietroepen, mariniers en politie werken in Haifa samen aan de Instand houding van de orde De mariniers hebben verscheidene malen ln de lucht moeten schletén om de menigte uitêen te drijven. De politie is overgegaan tot verscheidene arrestaties van Arabieren, die er van verdacht worden te hebben deelgenomen aan de laatste incidenten. Onder de slachtoffers der verschillende aanslagen bevindt zich ook de bekende Joodsche Industrieel Tobias, een Britsch onderdaan, die uit zijn auto gesleept werd door een menigte Arabieren die hem met dolken doodstaken. Vertegenwoordigers der Christelijke ker ken te Haifa hebben een beroep gedaan op den Britschen hoogen commissaris ten be hoeve van veiligheid voor hunne geloo- vigen. 9389 (Ingez. Med.) TSJECHO-SLOWAKIJE. Geen politieke maar economische volmachten De Duitsehe pers opent nieuw offensief, In verband met de berichten over de vol machten, die de regeering aan het parle ment zou vragen, wijst het Tsjecho-Slo- waaksche telegraafagentschap Ceteka er op. dat volgens inlichtingen uit bevoegde kringen er niet de minste twijfel is om trent het niet politieke karakter van deze volmachten. Economische en technische kringen, ver tegenwoordigd door den minister van financiën, hebben den wensch te kennen gegeven, dat sommige categorieën loo- pende economische en bestuurszaken bin nen de mate. waarin de openbare finan ciën dit noodig maken, geregeld zullen kunnen worden op den grondslag van de wet op de volmachten, strikt beperkt In tijd en omvang. Het desbetreffende ont werp wordt het best gekenmerkt door er op te wijzen, dat de vo'machten zich niet zullen uitstrekken tot zaken, die betrek king hebben oo de belastingen, noch tot sociale en politieke zaken. De bewering, dat de regeering politieke volmachten zou vragen is volstrekt onjuist. De regeering denkt daar niet aan. De Duitsehe pers opeist een nieuw offen sief op de Tsjecho-Slownaksche regeering, die zij er van beschuldigt, de stemmen der Sudeten-Duitschers en andere min derheden te willen elimineeren en zich te willen tevreden stellen met een tijdens de volgende parlementszittlng doen goedkeu ren van het nationaliteitenstatuut door alle Tsjechische partijen. De „Nachtausgabe'" schrijft in een op schrift op de frontpagina: „Uitschakeling van de ethnlsche groepen in Tsjecho- Slowakije Ongehoorde manoeuvre der Tsjecho-Slowaaksche regeering". Het blad bezweert Londen tusschenbeide te komen, „wanneer Engeland werkelijk i het voornemen heeft den vrede te ver-1 zekeren". De „Angriff" en het ..Berliner Tagebiatt" maken veel ophef van een Poolsch dagblad, dat de verantwoordelijk heid voor de toekomst op Praag laat rus ten. De „Lokalanzelger" schrijft ln een opschrift dat het Tsjecho-Slowaaksche parlement tusschenbeide wil komen, ..tegen het volkerenrecht". De perschef van de Sudeten-Duttsche partij, Sebekovsky, heeft ln een vraag gesprek met een verslaggever van het Parijsche blad l'Epoque ten aanzien van de acht punten van Karlsbad verklaard, dat deze eischen geen maximum, doch eerder een minimum vormen. Wij moeten, aldus Sebekovskl, dezen beginselen trouw blijven, omdat slechts zij de principieelste oplossing waarborgen, en daarmede de definitieve uitschakeling van alle conflictpunten in het belang van orde en vrede. In de gemeente Leidersdorf in het Su- deten-Duitsche gebied zijn Duitschers door Tsjechen aangevallen en met steenen ge worpen. In de gemeente Skripp werden Sudeten- Duitsche turnsters, die van een oefening naar huis terugkeerden aangevallen. Toen Duitsehe turners te hulp kwamen, kwam het tot een geregeld gevecht, waarbij enkele personen gekwetst werden Volgens een der bladen zouden vier Duitsehe vliegtuigen weer boven Tsje chisch gebied hebben gevlogen. Achteruitgang van den Japanschrn export. De Japansche minister van financiën, die tegelijkertijd de portefeuille van han del en nijverheid beheert, heeft uitdruk king gegeven aan ontevredenheid over den opmerkelijken achterutgang van den Ja- panschen uitvoer. Hij verklaarde, dat de Japansche exporten ln den tijd van Januari tot Mei, beide' maanden inbegre pen, in totaal hebben bedragen 1068 mil- lloen yen. zijnde een achteruitgang van 18 pet. vergeleken met dezelfde periode van 1937. Wanneer men den uitvoer van het zg. Yen-blok. met inbegrip van het Kwan- toengpaclitgebied ln Mandsjoekwo, Noord en Centraal-China aftrekt, aldus de minis ter, blijft slechts een uitvoer van 583 millloen yen, d.w. een export, die 35 pet. minder is dan in dezelfde periode van 1937. De minister verklaarde dit verschijnsel met de moeilijkheden ln den aankoop van grondstoffen, de hoogc prijzen der goede ren, de handelsdepressiq in het buitenland en de anti-Japansche gevoelens in het buitenland. Deze factoren moeten worden overwonnen. Spr. beloofde faciliteiten voor den invoer van grondstoffen voor de fabrieken, die voor den uitvoer werken. Hij legde den nadruk op de noodzakelijk heid van een gedegen controle op fabri cage, verdeeling, verkoop en verbruik van de belangrijkste goederen ten behoeve van een met succes voortzetten van de mili taire actie in China en kondigde de orga nisatie aan van een economische politiek voor dit doel. Griezelige ervaring van den dokter, die den buikspreker vroeg, een Ah te zeg gen. (Strix). ZUID-AMERIKA. De bijlegging van het Chaco-conflict. De vredesconferentie voor het Chaco- conflict heeft den zes presidenten der be middelende landen gevraagd of zij bereid zijn de rol van scheidsrechters op zich te nemen, indien Bolivia en Paraguay de Chaco overeenkomst aanvaarden Ortiz, de president van Argentinië, heeft reeds zijn medewerking toegezegd. 4230 MINISTER STEENBERG HE IN GRONINGEN. Hedenmorgen heeft de minister van Eco nomische Zaken, mr. M. P. L. Stecnberghe in gezelschap van ir. A. Roebroek, direc teur-generaal van den landbouw een be zoek gebracht aan Groningen. Zijne Excellentie werd om kwart voor elf in het Stadspark, waar de centrale pre miekeuringen worden gehouden, begroet door den Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan en den heer H. L. Lou- wes, voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw. De minister nam met groote belangstelling kennis van de premiekeuringen. Na het bezoek aan het Stadspark werd gereden naar het Land- bouwhuis. waar de minister door het da gelij ksch bestuur werd ontvangen. Hier werd den minister een gedenkboek met in scriptie van het eeuwfeest van de Maat schappij van Landbouw overhandigd. Ver volgens werd de lunch gebruikt ten huize van den commissaris der Koningin. Des middags om twee uur werd via Us- quert. Roode School en Appingedam naar Delfzijl gereden, waar de thee werd ge- biuikt en vandaar via den Karei Coenraad polder naar de proefboerderij van de Gro ninger Maatschappij van Landbouw, Jacob Sijpkens' Heerd te Nieuwe Beerta. Hier hield de heer Louwes een inleiding over het organisatorisch en ir P. G. Meyers, landbouwconsulent te Groningen, over het technische gedeelte van de proefboerderij Na afloop hiervan werd de tocht voortgezet naar Winschoten. BEGRAFENIS VAN KORPORAAL. VLIEGER VAN HULTEN. Vanochtend is te Tilburg met militaire eer het stoffelijk overschot van den korpo raal-vlieger J. K. C. V. van Huiten, die Vrij dag j.l. bij het vliegongeval bij Schelllr.g- woude om het leven kwam, ter aarde be steld. Om negen uur werd In de Parochle- kera 't Helke een requiemmis opgedragen. De begrafenisstoet, die geopend werd door tamboers van de jagers, bestond uit een detachement van 25 Jagers, onder com* mando van een eersten luitenant. Verder zagen wij o.a. den officier M. S. D. tweede klasse, B. Vinke, chef van den technischen dienst van het vliegkamp de Mok. den of ficier- vlieger tweede klasse J. Vaazon Morel, chef-instructeur te Schelllngwoude. Op het kerkhof was verder nog aanwezig de kapitein-luitenant ter zee G. G. Bozuwa, commandant van H. M.'s vliegkamp de Mok. NOTARIS VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN F. 21.000. Bij den 75-jarigen notaris Van H„ te loom is dezer dagen een ernstige zaak san het licht gekomen. Het is n.l. geble ken, dat aan geldswaarden uit een boedel, welke genoemde notaris onder zijn beheer had, een bedrag van plus minus f. 21.000 ontbreekt. Over de afwikkeling van den betrokken boedel is sinds eenige jaren een proces tusschen de familieleden onderling aan hangig. De notaris deed geregeld rekening en verantwoording, waarbij de administratie steeds in orde bleek. Toen echter vorige week de advocaten der belde procedeeren- de partijen zich er van wenschlen te over tuigen of de aanwezige geldswaarden in overeenstemming waren met de admini stratie, werd bovengenoemde ontdekking gedaan. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2