Het vluchtelingenvraagstuk te Evian BINNENLAND 79sfe Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 9 Juli 1938 Derde Blad No. 24013 BUITENL. WEEKOVERZICHT „Waarheen?" Leed hevige spierpijnen! diverse vraagstukken zonder veel uitzicht. Een daar lang duurt reeds het conflict ln het Verre Oosten, dat uitgegroeid Is tot een regelrechten oorlog. Wie had dat een jaar geleden, toen de eerste botsingen plaats vonden, durven voorspellen? Een strafexpeditie heette het optreden tegen China momenteel voelt Tokio zich ern stig bedreigd, alle succes te velde ten spijt! Natuurlijk wordt dat niet zoo ronduit gezegd, maar alles wijst er op, dat Tokio langzamerhand ls gaan Inzien, dat het zich in een wespennest heeft gestoken, waaruit het zich heel moeilijk zal kunnen bevrij den. Voor de zooveelste maal gaat weer eens de stelregel op, dat men wel weet, waaraan men begint, doch niet, waar men eindigt! Het zijn de Japansche militairen ge weest, die de actie tegen China hebben doorgedreven en na den eersten stap al verder en verder hebben moeten opmar- cheeren. Zonder het doel te bereiken, trots alle overwinningen. Hechter dan ooit is de Chineesche eenheid onder maarschalk Tsjang Kai SJek sinds eeuwen heeft China niet zoo'n beeld van eensgezindheid geboden als juist op dit oogenbllk van groote beproeving. De Japanners hebben een klein derde deel van het onmetelijke Hemelsche Rijk bezet, doch zelfs in dat bezette gebied worden zij lederen dag be dreigd, zie den aanval op Peking's elec- trlsche centrale, gelegen onder den rook der stad, zie de aanslagen te Sjanghai op Chineezen, die met de Japanners heulen en op Japanners. De Japansche macht ls slechts gevestigd daar, waar de troepen zijn gelegerd, dus langs de bezette spoor lijnen. nauwelijks daarbuiten kan geen Ja panner zich veilig voelen. En tegenover het Japansche leger staat een tegenstan der, die juist sterker wordt ln plaats van zwakker. Zware verliezen aan menschen- levens heeft China geleden, doch het men- schen-materiaal ls onuitputtelijk en wordt steeds meer van moderne wapens voorzien langs wegen, die ln alle haast zijn aange legd ter verbinding met sovjet-Rusland en Slam. Na den val van Nanking heette het, dat Japan China zou hebben overwonnen, het was mis; nu wordt hetzelfde voorge spiegeld, wanneer Hankau zal zijn geno men! Doch slagen de Chineezen er in om een vernietiging van hun legers te voorkomen en alles wijst er op, dat daarop alle be wegingen zijn gericht, al biedt men groo- ten tegenstand dan is ook die overwin ning opnieuw een slag ln de lucht, die de Japansche zaak eerder benadeelt dan bevoordeelt. Weer langer zullen de Japan sche verbindingslijnen zijn geworden, meer troepen zullen worden vastgehouden ter beveiliging van het bezette gebied en economisch zal Japan den oorlog meer en meer gaan voelen Reeds thans wordt het volk in hel land der Rijzende Zon er op voorbereid, dat groote offers zullen worden gevraagd, offers, die het gansche volk zullen treffen. Zuinigheid wordt allerwege gepredikt, maar oorlog verslindt geld en goed En wie in Tokio ziet het middel om met eere uit de Impasse te komen? Alle kans op een vergelijk met den Chlneeschen generalissimus is opgegeven en terecht. Tsjang Kal Sjek zal doorzetten tot het uiterste; doch hoe dan? Tokio zelf weet het niet, praat wat over de nieuwe Chi neesche regeering die er niet ls en in wezen niet zal komen, tenzij China's een heid zou Ineenstorten! Japan is bezig dood te bloeden ln een proces, waarvan het zelf den duur niet meer ln handen heeft. Terwijl bovendien aartsvijanden op de loer liggen om hun slag te slaan. Nog staan de sovjets met het geweer aan den voet, doch Tokio weet, dat de sovjets niet zullen aarzelen toe te slaan, als zij de Japansche macht ernstig in gevaar zien.gebracht. Hoe en wanneer het einde daar m het Verre Oosten zal moeten komen? Zoo ooit, aan past hier een vraagteeken. In Europa houdt de ontspanning aan, al gaat het slechts stapje voor stapje. Schijn baar is te Londen een groot succes behaald doordat de niet-inmenglngs-commissie het eens is geworden over de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje, maar het is wel typeerend, dat allerwege het grootste voorbehoud wordt gemaakt omtrent de directe gevolgen! Italië, dat nog het grootste vertrouwen naar bulten aan den dag legt het is trou wens treffend, hoe Chamberlain nergens zoo'n goede pers heeft als in de as Rome Berlijn! is in wezen toch ook niet zoo gerust, want het spant zich opnieuw tot het uiterste in om het accoord met Engeland direct in werking te doen treden zonder de Spaansche oplossing af te wachten. Dat teekent de situatie wellicht het best. Maar, hoe opportunistisch Chamberlain s politiek dan ook moge zijn, in dit geval wil hij niet translgneeren, daar hij voelt dan het heft geheel uit handen te hebben ge geven. Zal het dus komen tot een terugnemen der vrijwilligers aan beide kampen der strij dende partijen in Spanje? Op papier is de eerste voorbereiding getroffen, doch nu de practijk. Om te beginnen zullen zoowel Bur gos als Barcelona hun volledige medewer king moeten verleenen, wil de poging sla gen. Dat zal al heel wat voeten in de aarde hebben. En hoe lang zal er over heen gaan, voor een juiste telling heeft plaats gehad omtrent de vreemde krachten aan weers zijden? Zal er bovendien een communis opinio zijn over het begrip „vrijwilliger"? Hoezeer men blij mag zijn, dat te Londen overeenstemming is bereikt de schijn der niet-inmenging wordt zoodoende immers sterker overeind gehouden dan ooit! voorloopig mag men de beteekenis ervan in daden niet te hoog aanslaan. En vandaar, zooals gezegd, de Italiaansche pressie. Mus solini's vasthoudendheid in dezen doet daar nevens zeer sterk het vermoeden naar vo ren komen, dat hij door het accoord met Engeland zich de handen elders losser wil maken. Onwillekeurig richt men dan het oog naar Europa's Zuid-Oosten, waar men Duitschland en Italië meer en meer in be- langen-botsing ziet komen. Terwijl daarne vens van Engelsche zijde in economisch opzicht daar nooit zoo kras ls opge treden! Men vergete in dit verband vooral niet, dat Engeland nog altijd tot de „bezittende mogendheden behoort, dus wat heeft aan te bieden, financieel en economisch, door het rijk zijn aan die grondstoffen, die alge meen noodig zijn doch zoo vaak worden ontbeerd! Op Instigatie van president Roosevelt is te Evian, in Frankrijk, een conferentie be gonnen om te praten over het vraagstuk der vluchtelingen, hetgeen practisch groo- tendeels neerkomt op de kwestie der Jood- sche vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk. Zeer ingewikkeld ls dit vraag stuk, vooral waar men mag aannemen, dat Duitschland er niet aan zal denken om den Joden toe te staan hun bezit mee te nemen naar het buitenland, waardoor immers groo- tendeels verloren zou gaan het effect, dat mede voor zit bij de actie tegen de Joden. Palestina zal voorloopig geen Joden meer opnemen, gelet op de groeiende onrust daar te lande, waarmede Engeland handen vol werk heeft en de meeste andere landen kunnen zich. gelet op de werkloosheid, die luxe evenmin permitteeren. Er zijn nog lan den buiten Europa, die wel een zekere cate gorie buitenlanders zouden kunnen ge bruiken, speciaal landbouwers, doch juist die moet men onder de Joden niet verwachten Eenige hoop inzake de Doitsche houding voedt men tengevolge van het feit, dat dui- zenden Duitschers uit Zuid-Amerikaansche staten als Brazilië worden verdreven, zoodat ook Duitschland kennis maakt met het vraagstuk doch de getallen staan niet ln verhouding tot elkaar. Het is wel typeerend, hoe één land door I zijn blnnenlandsche maatregelen de gan sche wereld in last kan brengen, wanneer I daar humanistische gevoelens de overhand blijven behouden! De Koningin te Ascona. Men meldt officieel: H. M. de Koningin is gistermorgen per auto van Luzern vertrokken, over den Gothard-pas gereden en is in goe den welstand te ongeveer vijf uur in den namiddag in Ascona aangekomen. De heffing op vroege aardappelen. Geen vrijstelling of vermindering te wachten. Mw. A. Th. Eatenburg- Richter, Soestdijk- schekade 976 te Den Haag schrijft over TOGAL het volgende „Ik leed hevig aan spierpijnen in de len denen en alles wat ik er tegen deed was tevergeefs, tot lk TOGAL gebruikte. Direct verminderden de pijnen en nu kan ik rapn huiselijke M"'„ Ti, plichten weer vervul- Richter, Den n»»g len, terwijl ik daar voor niet uit bed kon komen. Ik kan dan ook niet anders dan TOGAL, dat mij beter schap heeft gebracht, warm aanbevelen." Wanneer U geplaagd wordt door rheuma- tiek, ischias, spier- en zenuwpijnen, of hoofd pijn, gebruik dan eveneens TOGAL. Het geheim der TO GAL-tabletten is hun heilzame irking op bloed en inwendige organen, waaruit zij de onzuiverheden - de eigenlijke oorzaak van die ppnen - af doende verwijderen. Bij alle apoth. en drop. v.a. 0.80 p. flac. fexcl. O.B 4128 (Ingez. Med.) De bouw van de „Oranje" vordert snel. Het schip zal 8 September te water worden gelaten. De „Tjitjalengka" moet plaats maken Er wordt de laatste weken op de terrei nen van de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam in zeer hoog tempo gewerkt. Niet alleen aan den bouw van Amsterdams grootste passagiers schip „Oranje" het nieuwe vlaggeschlp van de stoomvaartmaatschappij .Nederland", maar ook aan de nieuwe aanwinst van de Java-China-Japan-lijn, de .Tjitjaleng ka", welk motorschip naast de .Oranje" op stapel staat Het hooge tempo, waar mede aan den bouw van dit laatste schip wordt gewerkt heeft een bijzondere reden. Want als acht September aanstaande de „Oranje" te water wordt gelaten zooais men weet ligt het in de bedoeling deze ge beurtenis is het kader van de feestviering ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin te doen plaats vinden dan worden duizenden belangstellenden verwacht En waar zou men deze schare moeten bergen, wanneer de Oranje" links en rechts zou zijn ingesloten door de hooge grauwe geraamten van andere in aan bouw zijnde schepen? Daarom is besloten den bouw van de .Tjitjilenka" te ver snellen. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling dit schip in October te water te laten, thans is dit vastgesteld op 16 Augustus aanstaande. Tijdig genoeg om gelegenheid te hebben od de vrijgekomen plaats tribu nes te bouwen, vanwaar dan 8 September vele belangstellenden getuige kunnen zijn van de tewaterlating van de .Oranje". De bouw van de ..Oranje" is inmiddels zóóver gevorderd, dat de bijzondere en slanke bouw van het 20.000 ton metende schip geheel is te zien. De huidbeplating is bijna geheel gereed. Thans worden de balken van het promenadedek aangebracht De onderliggende dekken zijn reeds bijna geheel afgeslonken Met het uitdraaien van de gaten onder in het achterschip voor de drie schroefaskokers ls een begin ge maakt. In de koel- en vrieskamers zijn het hout. werk en de kurkisolatie grootendeels aan gebracht Ook de betimmering van de proviand- en bagageruimen en der linnen kamers is voor een belangrijk deel gereed Op verschillende plaatsen zijn reeds de voetribben en het schotwerk der hutten te zien en worden de houten dekken ge legd. Voorts is een aanvang gemaakt met het aanbrengen van verschillende pijpleidin gen voor koud en warm, zout- en zoetwater verder tal van lucht-, peil-, spui- en loos- Dijpen Men realiseert pas den omvang van dit werk als men bedenkt dat een totale lengte pijpleidingen van ongeveer 30 KM wordt aangelegd. Toch ls deze lengte nog gering in vergelijking met die der elec- trische leidingen, welke in het schip zul len worden gemonteerd. Deze lengte zal ruim 350 K.M. bedragen. Het bijna 200 meter lange gevaarte zal bij de tewaterlating 9.200.000 lc.g. wegen. Het ligt in het voornemen, dat de „Oranje" in den nazomer van het volgende jaar zijn eerste reis naar Nederlandsch-Indië zal maken. mr. r. h. woltjer. Volgea? het Handelsblad is tot directeur van de Haagsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer benoemd mr r. h. Wolt- jeil, thans adjunt-directeur bli de VVV „Amsterdam". Loonende prijzen. Od de vragen van den heer Groen be treffende de heffing op vroege aardappelen heeft de minister van economische zaken geantwoord Het is den minister bekend, dat het vroege aardappelgewas in sommige stre ken des lands door vorst en andere weers omstandigheden heeft geleden. Het is dan ook te verwachten* dat een minder over vloedige oogst, dan waarvoor verleden jaar afzet moest worden gezocht, ter veiling zal worden aanngevoerd. Voorshands kan echter nog niet worden gezegd, dat de oogst zeer gering zal zijn. Door de kleinere aanvoeren is, mede we gens den geringen voorraad oude aardap- peleh, de prijs aanvankelijk hoog geweest. Deze is thans wel is waar teruggeloopen, doch bevindt zich nog op een aan zienlijk hooger niveau dan verleden jaar in dezen tijd, toen reeds enorme hoeveel heden aardappelen onverkoopbaar bleken te zijn. Daar over het verder prijs ver loop momenteel nog weinig is te zeggen, is het zeer wel mogelijk, dat de telers gedu rende de geheele campagne een loonenden prijs voor hun product zullen ontvangen. In verband hiermede kan niet worden toe gegeven. dat de heffing van f. 50.— per H A. onmogelijk door de felers zal kunnen worden betaald. Bij daling van den prijs zal gelijk vori ge jaren is geschied een minimum prijs regeling dienen te worden ingesteld, waar voor de gelden, afkomstig uit de heffing zullen moeten worden aangewend. Gezien 1 het onzekere orijsverloop kan op dit. oogen- blik uiteraard niet worden gezegd of deze gelden geheel of slechts ten deele zullen I worden aangewend. Onder deze omstandigheden is dz mi nister niet bereid hec nemen van maat- regelen tot vrijstelling of vermindering der j heffing in overweging te nemen. de dertiende monumentendag. Tc Gouda gehouden. Vandaag is in restaurant „Tergouw" te Gouda de dertiende monumentendag ge houden. In zijn openingswoord heette de voorzit ter der commissie voor den monumenten dag. prof. dr A M. Bijvanck, de bezoekers en in de eerste plaats de aanwezige auto riteiten welkom. Hij bracht dank aan den secretaris der commissie, dr. S. baron van Wijnbergen, die het voornemen te kennen heeft gegeven als secretaris af te treden, doch lid der commissie zal blijven. Op dezen monumentendag, aldus de voorzitter, zal het Nederlandsche polder landschap ter sprake komen en het is geen toeval, dat Gouda als plaats van samen komst is gekozen: deze stad is het mid delpunt van het polderland Vervolgens kreeg ir. J G Bijl het woord voor een voordracht over „Ons polderland schap". Prof. dr. Th Weevers sprak daarna over „De natuurmonumenten var. ons polder land." In de plaats van mr dr. E. J. 3eumer, die door ziekte verhind;;rl was. sprak dis. F. A J. Vermeulen, onderdi.ecteur' van bet. rijksbureau voor de monumentenzorg, over „binnengedachten van een monumc.ten- verz^-ger".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9