LAATSTE BERICHTEN [EID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 Juti 1938 Binnenland Storm houdt de „Karimata" vast. Stadsnieuivs Afscheid van dr. J. C. Schalkwijk. Buitenland MAiKï De tlnbaggermolen „Karlmata" zal we gens de zeer ongunstige weersomstandig heden ook heden nog niet naar het wrak van de „ILutlne" vertrekken. teraardebestelling alie van wijhe—smeding. overgestoken zonder op te letten. Gisteravond ls een zesjarig meisje In de Tasmanstraat te Amsterdam den rijweg overgestoken zonder voldoende uit te kij ken Het kind liep achter een auto om en werd gegrepen door een auto. die van de andere zijde naderde. De bestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen en het meisje bleel ernstig gewond liggen. Het slachtoffertje werd met een sche delfractuur In het Wilhelminagasthuis op genomen, waar zij vanochtend ls over leden. doodelijk ongeluk te heerenveen. Hedenmorgen ls te Heerenveen de 17- jarlge G. Siebenga, uit Rotstergaast die, nabij de Veensluls, met haar rijwiel moest uitwijken voor tegemoet komende wielrij ders, te dicht bij de trambaan gekomen. Zij werd door de juist passeerende stoom tram tegen den grond geslingerd en zoo ernstig gewond dat de dood eenige oogen- bllkken later intrad. handelsovereenkomst nederland—zweden De regeerlngspersdienst meldt: Te 's-Gravenhage werd een overeenkomst gesloten tusschen de regeeringen van Ne derland en Zweden ter voortzetting van de regeling der handelsbetrekkingen tus schen belde landen. Deze overeenkomst is met ingang van 1 Juli 1S38 in werking getreden. jaarvergadering a. n. w. b. In de heden te Vlisslngen gehouden ver gadering van den a. N. W. B. ls als bonds- onderschelding aan een aantal leden, die 50 Jaar zonder onderbreking Ud zijn ge weest, een plaquette uitgereikt. Voorts werd aan bondsofficlals, die 25 Jaren zon der onderbreking in functie zijn geweest bet gebruikelijke souvenir een presse- papier met bondsembleem uitgereikt. Plechtige rouwdienst te Vught. Hedenmiddag ls de bekende schrijfster Alle Smeding, echtgenoote van ds. M. C. van Wijhe, predikant der Ned. Herv. Kerk te Vught, naar haar laatste rustplaats ge bracht op de algemeene begraafplaats te Utrecht. Tevoren had des morgens te half elf een plechtige rouwdienst te Vught plaats, waarbij de belangstelling zeer groot was. Van de pastorie werd het stoffelijk over schot per auto naar de kerk overgebracht. Hier werd de kist met een dertigtal kran sen gedekt. Bij den rouwdienst waren behalve fami lieleden aanwezig de burgemeester van Vught. mr. H. Loeff, de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Vught, een depu tatie van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente uit Purmerend, de vroegere standplaats van ds. van Wijhe, de heer en mevrouw W van Beuningen en tal van pre dikanten uit de omgeving. Ds. van Wijhe liedde persoonlijk de litur gie van den rouwdienst, gemeenschappelijk gezang, gebed en het spelen van treurmu ziek van von Beethoven en Bach door den organist, den heer Meulbroek. Ds. van Wijhe hield de lijkrede, waarin hij zijn echtgenoote herdacht als een goede Christin en haar verdiensten als schrijfster releveerde. Hij besloot met het spreken van een woord van troost. Na afloop werd het stoffelijk overschot per auto naar Utrecht vervoerd. kranslegging op het graf van generaal j. b. van heutsz. Vanochtend om 11 uur had op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam de herdenking van den sterfdag van generaal van Heutsz plaats. Mevr. Kuipersvan Heutsz, oudste doch ter van den overleden generaal, die zoo JuLst uit Amerika in ons land was terug gekeerd, legde namens den Kon. Bond van ridders der militaire Willemsorde beneden den rang van officier, een krans bij de tombe. Voor de kranslegglng had de heer J. Jongmal, voorzitter van genoemden bond, ln een korte toespraak de beteekenls van deze plechtigheid uiteen gezet. Na afloop van de plechtigheid begaf mevr. Kuipersvan Heutsz zich ln het mausoleum, teneinde een bos rozen op de kist te leggen het conflict in de haring- visscherij. De rijksbemiddelaar prof. A. C. Josephus Jltta heeft aan de partijen ln het conflict ln de haringvlsscherij te Vlaardingen, Sche- venlngen en Katwijk een nieuw bemidde lingsvoorstel gedaan, waarover zij zich be raden. autobotsing bij de punt. Een zwaar en een licht gewonde. Hedenmorgen om zeven uur heeft op den rijksstraatweg tusschen Assen en Gro ningen bij De Punt, op een zijweg naar Norg, eerl botsing plaats gehad tusschen een auto. komende uit de richting Assen, afkomstig uit Hoogeveen, waarin zich vier personen bevonden, en een vrachtauto, be stuurd door den heer J. Hooiveld uit Ide. Na de aanrijding ls de auto tegen een boom gebotst. In den wagen bevond zich de heer C. R„ zijn broer, zijn schoonmoeder en een dienstmeisje, die allen naar Ame land zouden gaan, om daar hun vacanie door te brengen. De broer van den heer R. kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De schoonmoeder was er het ergst aan toe ZIJ kreeg verschillende verwondingen en werd in ernstigen toestand naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen overge bracht. De belde andere inzittenden en de chauffeur van de vrachtauto bleven onge deerd. De auto werd zwaar beschadigd. spaarstrooken van „de toekomst" Geen Loterijwet-overtreding. De directie van de Spaarbriefbank „De Toekomst" te 's-Gravenhage deelt ons, naar aanleiding van de plaats gehad hebbende beslagleggingen op spaarstrooken, het vol gende mede: Het Openbaar Ministerie te 's-GraVen- hage veronderstelt, dat een Belgische assu radeur art. 19a van de Wet tot regeling van de Staatsloterij (de z.g. wet-Oud) waar schijnlijk zal gaan overtreden en meent voor een eventueele toekomstige strafver volging van dien assuradeur een aantal spaarstrooken van „De Toekomst" als be wijsmateriaal noodig te hebben. De inbeslagneming van de spaarstrooken van „De Toekomst" 'Is dus geschied ten einde te dienen voor de vervolging van een derde. „De Toekomst" ls als steeds ten volle be reid om justitie en politie vrijwillig en te goeder trouw alle hulp te verleenen, die zij noodig hebben. Zij heeft dan ook ln het onderhavige ge val justitie en politie een volledige collectie spaarstrooken aangeboden, daar er harer zijds niets te verzwijgen valt, dooh dit aan bod ls niet geaccepteerd. Aan het verzoek van „De Toekomst" om de ln beslag genomen s'ukken over te brengen naar de griffie van het kantonge recht werd evenmin gevolg gegeven. Zelfs op het verzoek om één soaarstrook te de- poneeren, werd afwijzend beschikt. Door deze weigering voorkomt men, dat aan den kantonrechter een uitspraak kan worden verzocht over het al of niet gewettigd zijn van het beslag. Door .De Toekomst" ls, naar zij meent, met talrijke argumenten aangetoond, dat het beslag niet door wettelijke bepalingen boek van strafvordering op onjuiste wijze wordt gedekt en dat ln dit geval het wet- is toegepast. Terloops zij opgemerkt, dat ,De Toe komst" bU vonnis van de Rechtbank te 's Gravenhaze van 18 April 1935 ln hoog ste Instantie ls vrijgesproken terzake van overtred'nz der Loterijwet 1905 De directie van ,De Toekomst" wiist be langhebbenden er met nadruk op dat haar bedriif uiteraard slechts zijdelings bij de bovenbedoelde maatregelen is betrokken, zooda' er voor sraarders geen enkele re den tot ongerustheid bestaat. spr., de dingen zoo goed mogelijk te doen wisselkoersen, in het belang van de school en van dei Londen 8 96 5/8; Berlijn 72.95; Parijs 5 leerlingen. Ik heb mijzelf nooit zoo wel- i Brussel 30.67'/!; Zwitserland 41.44'/!; Ko- willend gevonden, als hier geschetst ls penhagen 43 --; Stockholm 46.20: Oslo want wanneer iemand te welwillend ls, dan 45021/,; New-York 1.813/8; Praag 6.29'/t. Als directeur der Gem. H.B.S. Hedenmorgen nam dr. J. C. Schalkwijk afscheid als directeur der Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan en wel uitsluitend van de leerlingen, terwijl zulks hedenmiddag geschiedde van de autoriteiten, het leerarencorps en de oud-leerlingen. Deze plechtigheid vond plaats in de gymnastiekzaal der school, die geheel met leerkrachten en leerlingen bezet was, toen de heer en mevr. Schalkwijk binnenkwamen. Staande werden zij door de talrijke aanwezigen begroet, waarna een der meisjesleerlingen mevrouw Schalkwijk een fraai bouquet witte bloemen aanbood. Het eerst werd het woord gevoerd door den leeraar den heer B. M. Noach, die er op weesi dat er bij een afscheid twee par tijen zijn, n l de eene, gevormd door hen, die heengaan en de andere! die vaarwel zeggen. Bii een heengaan kan iemand zeggen: „Goddank, die last werp ik van mij af". Dit kan zijn als gevolg van een minder goede gezondheid, van ziekte of van te genzin in het werk. De heer dr. j. C. Schalkwijk. gaat de boel mis. Ik heb naar saamhoorlg- heid gestreefd en naar vriendschappelijke verhoudingen. Er zijn meermalen harde woorden gevallen, maar die bleven binnen Dit is thans geenszins het geval. Het ls de v'er muren, de rest die leek op „bui alleen de onverbiddelijke wet. die den heer Schalkwijk noopt afscheid te nemen en zijn werk aan een ander over te geven na tengewone welwillendheid" kwam alleen maar naar buiten. Hierop besprak spr. de vele „buffers", 01 11 wwii auii een anuw viv-r w kuivii irn - een werkzaamheid van tegen de «dienst- waarmee een directeur te maken heeft en vito O r- hn ruccnhan H/we mnr.t rei om on beugels van electrischen trein gebroken. Drie passagiers gewond. Van den electrlschen trein, die vanmor gen te 10.04 uur van de hoofdstad naar Alkmaar is vertrokken, zijn nabij de Hem- brug twee beugels gebroken. Deze sloegen naar beneden en vernielden eenige ruiten van een derde klasse wagon. Drie der Inzittende reizigers werden ge wond. van wie twee ln die mate, dat zij geneeskundige hulp noodig hadden. Deze hulp werd verleend op het station te Zaan dam, waar de gewonden zijn achtergeble ven De trein ls met verminderde snelheid SE d« .overgebleven beugels doorgereden haar Alkmaar. de „times" over de betrekkingen tusschen engeland en italië. De Romeinsche correspondent van de „Times" bericht, dat men in Italië den in druk heeft, dat een nieuw tijdperk van „storm en spanning" op komst is en de in ternationale betrekkingen bedreigt. In de Itallaansche pers worden wederom aanval len gedaan, welke bijna gelijk zijn aan die uit den tijd van de sancties. Deze vloeien voort uit de overtuiging, dat de oppositie in Engeland de onderteekenlng van het Britsch-Italiaansche verdrag in den weg staat. De krachten, welke vijandig staan te genover het verdrag zijn te sterk voor Chamberlain en men is te Rome van mee ning, dat sommigen in Engeland het ver dragbeschouwen als een goed middel om Italië in slaap te sussen tot Engeland sterk genoeg zal zijn om Italië te over- heerschen. In een hoofdartikel schrijft de „Times" naar aanleiding van deze mededeellngen van zijn correspondent, dat men in regee- rlugskrlngen de verbolgenheid van Italië begrijpt en dat niemand meer dan de Britsche regeering de vertraging betreurt, doch het ln werking treden van het ver drag van April is onderworpen aan een regeling van het Spaansche vraagstuk. De minister-president heeft ln het parlement zijn woord gegeven en kan dit niet terug nemen. Jaren aan deze school Een menschenleeftijd ls de heer Schalk wijk aan de H.B.S. werkzaam geweest en de Jongeren kunnen zich moeilijk voor stellen, wat dat zeggen wil. Spr. schetste vervolgens de kwaliteiten van den heer Schalkwijk en voornamelijk wat deze is geweest voor zijn collega's en voor de leerlingen. Hij herinnerde eraan, hoe de heer Schalkwijk en de heer Noach 28 jaar geleden samen reeds les gaven aan de school te Voorschoten en hoe hij toen reeds getroffen was door de buitengewone opgewektheid, die de lessen van den heer Schalkwijk kenmerkten. Wij collega's, aldus spr. hebben altijd den Ijver en den gezelli- gen omgang van den heer Schalkwijk ge waardeerd. Vijftien jaar geleden volgde hij den heer Massink als directeur der Gem. H.B.S. op en wij apprecieerden zijn buitengewone welwillendheid, om de de leeraaren steeds zooveel mogelijk tegemoet te komen. Alles ging steeds in gemeenzaam overleg; ook prees spr. den directeur als leider der leerarenvergaderingen, die er steeds het goede humeur wist ln te houden. Spr. herinnerde er voorts aan hoe een directeur altijd tusschen talrijke „buffers" zit, d. w. z. hij moet vele conflicten regelen, met leeraren, leerlingen en ouders. De heer Schalkwijk betoonde ook voor de leerlingen voortdurend een groote mate van welwil lendheid, ook na afloop der school. Nimmér hoorde men van hem: ,,'lk ben niet te spre ken". Hij was altijd als een „vaderlijke vriend", maar een directeur moet ook zijn de „provoost-geweldige"; hij moet soms als „beul" optreden; kortom, dingen doen, die hij niet met pleizier doet. Eén ding stond bij den heer Schalkwijk altijd vooraan: „Het belang van de leerlingen". Opvallend was, dat er bij de leerlingen nimmer tegenover den directeur „wrok" bestond, wanneer zij een standje ontvangen hadden, zijn optre den bevredigde steeds Spr. citeerde vervolgens Heine's: „Der Vorhang fallt, das Stück ist aus" Tot 31 Augustus is de heer Schalkwijk nog directeur, maar dezer dagen is het werk toch afgeloopen „U neemt met leedwezen afscheid", al dus spr., „maar gezond en krachtig. U gaat niet vegeteeren, maar u gaat zitten op uw studeerkamer. Zich ook richtend tot mevr. Sohalkwijk. wier steun spr. releveerde, over handigde hij hierop namens het leeraren corps een fraai Perzisch kleed voor de hulskamer, onder het uitspreken van den wensch, dat de heer Schalkwijk nog dik wijls bij het zien daarvan aan de school zou terugdenken. Vervolgens sprak de leerling Piet Singe- lenberg, die den directeur hartelijk dank bracht voor al hetgeen de heer Schalkwijk heeft gedaan oim de Jeugd ln den ..tuin dei- kennis" te voeren en namens de leerlingen een pastelteekenlng van den schilder Van Driest, voorstellende een boerderij, aan bood. De heer ir. A. M. Overeynder, leeraar a. d. Gem. HB.S., stelde er prijs op, ook dezen morgen reeds het woord te voeren, want hij kon het nu met eenvoudige woorden doen. „Beste Schalkwijk", aldus spr., „je hebt getoond naast directeur, ook een mensch met een warm gevoel te zijn, door en door rechtvaardig en toch frappant welwillend. Daarom konden wij zoo heerlijk samen werken". Spr. overhandigde vervolgens een album met foto's (schoolmomenten) aan mevr. Schalkwijk, ter herinnering aan de jaren dezer samenwerking. Tenslotte voerde de heer v. Vliet, con cierge der school, namens het personeel het woord. Deze schonk den scheidenden directeur, die, geleid door diens arbeidza- men. wetenschappelljken geest, zeker nog vele malen naar de pen zou grijpen, een vulpenhouder, doch spr. hoopte, dat de heer Schalkwijk er met mate gebruik van zou maken en mevrouw Schalkwijk daar een oogje op zal houden. Vervolgens was het woord aan dr. Schalk wijk zelve. Ik heb altijd getracht, aldus Vrije lire 9.60 (Italië) 8.15. relslire 8.60; bankpapier de staking bij de suez-kanaal maatschappij. De staking van de werklieden van de Suez-Kanaal Maatschappij duurt voort; zes stakingsleiders zijn gearresteerd we gens opruiing. De maatschappij weigert te onderhandelen voor de orde geheel is her steld en zijn heeft de stakers'medegedeeld, dat zij ontslagen zijn. goldsmid montefiore overleden. Heden is op tachtigjarigen leeftijd over leden G. J. Goldsmid Montefiore, onder wiens leiding het Jodendom in Engeland tot ontwikkeling ls gekomen. Hij is 25 jaar voorzitter geweest van den Britsch-Jood- schen bond. Als belooning voor zijn bijbel studie is hem de medaille van de Britsche academie verleend. waar hij tusschen door moet zien te zeilen: t w. de landsregeering met haar Kon. Be sluiten, het gemeentebestuur met weer andere belangen dan die Kon. Besluiten. Van de gemeente heeft spr. groote welwil lendheid ondervonden, maar altijd ..zuinig". Voorts zijn er de inspecteur M.Ó., de com missie van toezicht, die alleen in Leiden op treden als een „Raad van Advies" en die ook beslist over de overgangen, de leeraren met hun particuliere belangen, de ouders, die een „heel moeilijk materiaal" vormen en tenslotte de leerlingen zélf, waarmee het in Leiden „heusch wel gaat". Een gToot elasticiteit wordt dus van den directeur geëischt. Dank zij een goed hu meur is het spr. gelukt om daar tusschen door te komen. Op zeer hartelijke wijze dankte spr. ten slotte allen voor hun woorden en geschen ken. Uiteindelijk namen de leerlingen met een handdruk afscheid van hun directeur, waarop zij in den gang namens hem en kele verrassingen ln ontvangst mochten nemen. Dit afscheid, dat zich kenmerkte door een zeer hartelljken geest en waarbij elke rede gevolgd werd door een spontaan ap plaus, zal den scheldenden directeur voor zeker veel goed gedaan hebben! Tenslotte laten wij hieronder den le vensloop van den scheidende volgen: Dr. J. C. Schalkwijk werd geboren in 1873 te Amsterdam, waar hij aan de Ge meentelijke H.B.S. aan de Keizersgracht eindexamen deed in het jaar 1890; in 1892 volgde zijn eindexamen aan het Am- sterdamsche Gymnasium. Hierop studeerde de heer Schalkwijk aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij zijn doctoraal exa men in de Wis- en Natuurkunde deed in het jaar 1897. Vervolgens was hij werkzaam als assis tent bij prof. Kamerlingh Onnes in het Natuurkundig Laboratorium te Leiden van 1897 tot 1901. In het Jaar 1898 volgde zijn aanstelling tot leeraar aan het genootschap „Mathe sis" alhier tot 1916. Na zijn afscheid werd hij benoemd tot lid van verdienste van dit Genootschap. In Januari 1901 werd de heer Schalkwijk aangesteld als waarn. leeraar in de Wis kunde aan de Gem. H.B.S. alhier en ln Juli 1902 als zoodanig benoemd tot vast leeraar LEIDEN, 8 Juli. Noteering Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstreken". Groene kool f. 2.803.10, uien f. 6.00- 9.00, peen f. 7.00. aardappelen 1.2.006.40, an dijvie 1.2.00. druiven f. 40—53, aardbeien f. 14 28. snijboonen f.2539, stamboonen f. 26—33, tuinboonen f.35. doperwten f.615. peulen f. 6—17. postelein f. 1.50—5.00. spinazie f. 2 00 9.00, tomaten A f.940—13.20, B f. 11.60—16.60. C f,8—13.20. CC f. 4.00—8.40 per 100 kilo, andijvie f. 0.50—1.70, komkommers f. 2.004.80. bloemkool f. 2.00—9.70. meloenen f. 7.00—23.00, salade f. 0.50- 2.10. perziken f. 0.50—10.50 per 100 stuks, kroten f. 2.30 tot f3.90. pieterselie f. 0.60—1.60, radijs f. 1.00—1.30, selderie f. 0.90—2.50. uien f. 0.30— 1.90. peen f. 2.50—6.60, rabarber f. 0.80—3.60 per 100 bos. ALPHEN a. d. RIJN. 8 Juli. Bloemkool L per 100 stuks f. 4.00640, bloemkool II f. 2.003.50, kropsla I f. 1-001.80, komkommers f. 2.805.20, meloenen f. 7.00—24.00. postelein per 100 kilogr. f.5. tuinboonen f.3.605.20, heerenboonen f.23—28; aardbeien per 100 pond f.1014. bes sen f.12—16. Eierenveilingaanvoer 5000 stuks kipeieren f. 3.303.70. eendeneieren f. 2.703.00. BOSKOOP. 8 Juli. Coop. ver. De Boskoopsche Velling. Rozen per bos: Polyantharozen 4294 cent, Rosa Mundi 721.06 ct„ Juliana 40 cent, Orleans 3045 ct.. Else Poulsen 5688 ct.. Mevr. v. Straaten v. Nes 3246 ct., Chas. P. Kllham 39 ct.. Wendland 38—50 ct., Edith Helen 29—35 cent. Steward 2629 ct.. Gloria Mundi 4870 ct„ August Noack 16—27 ct.. Butterfly 17—28 cent, Hadley 3649 ct., Paul Grampel 34—52 cent, Florex 3653 ct.. Rosalandla 1826 ct.. Pech- told 3547 ct.. Pauls Ccarlet 1018 ct., Mac Kei ler 15—21 ct.. Ingar Olsson 41 ct. Diversen per bos: Campanula 8—10 ct.. Clematis Durandl 1825 ct., perziken per stuk 34 ct. HOOFDDORP, 7 Juli. Rogge f. 7.20—7.60; Chevalier Gerst f. 7.25—17.75; Wintcrgerst f7.25 7.60: Haver f.66.25: Dulveboonen f.911; Bruine boonen f.1416; Groene erwten f911; Vale erwten f.810: Gele mosterd f.1415; Kanariezaad f8.258.75Karwijzaad f20.50— 21.50Blauwmaanzaad f31—32, alles p. 100 KG. KATWIJK a .d. RIJN. 8 Juli. Vroege aard appelen per 100 kilo: bonken f. 4.505.40, groote f. 4.806.00. drielingen f. 4.405.60, sla per 100 stuks f0.50—1.00. bospeen f. 6.25—7.50. bloemkool I f. 5.00—6.50, idem II f. 2.00—3.25, peen per kist f. 1.10—1.35. LEIDERDORP. 8 Juli. Kipeieren f 3.60—3.90 per 100 stuks, eendeieren f3 per 100 stuks, kaas f0.240.30 p. pond. boter f. 0.680.75 per pond, kippen f0.35 p. stuk. hanen f0.150.21 p. stuk, eenden f. 0.35—0.45 per stuk, kontjenen f. 0.50 f. 1.40 per stuk. LEIDSCHENDAM. 8 Juli. Engelsche komkom mers le soort f. 3.204.00. idem 2e soort f. 2.20 f. 2.60. idem 3e soort f. 2.00. idem wankleurige f. 2.303.00. gele komkommers le soort f. 2.40 f. 3.20, Idem 2e soort f. 2.002.40. Idem 3e soort f.2.00. kropsla le soort f.0,501.20, peen f.3.60 f. 5.10. bloemkool le soort f. 3.004.90. idem 2e soort f. 2.002.50. tomaten, mldd. f. 5.506.20, Idem groote ronde f. 5.806.50. idem 2e soort f. 5.20—5.90. idem 3e soort f. 2.90—3.50. idem bonken f4.605.10, 1de mrljp f5.906.50, an dijvie per 100 f. 0.701.90, spinazie 4 kilo 1434, postelein f. 3.204.60. rabarber per 100 bos 23. snijboonen 2427. spercieboonen 2628. radijs f. 1.001.50, seldery f. 1.30150. peulen 911, tuinboonen f. 4.10—5.20, doperwten 812, me loenen 2135, druiven 2224, aardbeien 1214. LEIDSCHENDAM. Blesse Paard, 8 Juli. 4789 kipeieren f. 3.654.15. heneleren f. 3.553.60, ganzeneieren f.7 per 100 stuks. NAALDWIJK. Bond Westland. 8 Juli. Roode bessen 1621 ct., witte 2327 ct., zwarte 15—26 cent. aardbeien 24 ct., allcante 47—55 ct., Em. Royal 44 ct.. Frankenthalers 3344 ct., Colman 76 ct., Maroc 40 ct.. Muscaat 6773 ct.. dop erwten 78 ct., dubb. boonen 2531 ct.. snij boonen 3336 ct„ postelein 3 ct.. pruimen f. 1 20 f. 1.30. id. II 8590 ct., alles per kilo; aardappe len f. 1.05—1.70, poters f. 0.70—1.15, krielen 55— 65 ct., tomaten A f. 1.501.80. idem B f. 1.60 170, idem C f. 1.40—1.60. idem CC f. 0.90—1.15, bonken f. 1.15 alles per bak; kroten f. 1.101.90, In Mei 1902 promoveerde hij tot doctor in uien f. 1.50—2.10. sla f. 1.00, peen f. 3.00—5.00. ra de Wis- en Natuurkunde aan de Univer- i barber f.4.301.50. eieren f.3.604.00. komkom- slteit te Amsterdam „cum laude" op proef- mers f2.20—2.30 alles per 100: roode kool f. 3.40- schrlft: „De nauwkeurige lsotherme van Per lOO kg^i bli^kml S—^t netmeloe- Waterstof bij 20 gr. Celslus tusschen 4 en J ct" Waterstof bij 20 gr. Celslus tusschen 4 en 60 atmosfeeren". De metingen hiervoor werden verricht onder Kamerlingh Onnes alhier. Tijdens zijn assistentschap in diens laboratorium van 1908—1921 was hij leeraar in de Natuurkunde aan het Instituut Wul- lings te Voorschoten. In Maart 1923 werd hij benoemd tot di recteur der Gem. H.B.S.. Onder zijn direc teurschap kwam in 1924 tot standje lltte- ralr-economische afdeeling, later omgezet in de afd. A van de H.B.S. In 1933 werd de heer Schalkwijk be stuurslid van de Ver van Directeuren van Hoogere Burgerscholen met 5-j. c. in Ne derland. academische examens. ken 413 ct. per stuk. Coop. Centr. Westl. Snijbloemenveiling, 8 Juli. Spectrum f. 1.20—2.70. Salmon f.150—2.50, licht rose f. 1.60—2.30, wit f. 1.30—2.30. gemengd f. 1.90- f. 3.40. Topsy f. 1.40—3.20. Potentaat f. 4.30, Pelar gonium f8.00—12.50. Regal f. 3.808.10, Dary Maid f. 2.00—2.10. Rob Allwood f. 1.40—1.70, Kersrood f. 2.002.40. Gerbera f. 3.804.50, Zo- nalen f. 0.70—1.70, Zinnia f. 3.205.20. Jap. Le lies f. 2.00—250. Regalis f. 0.70—1.00. Aurathum f. 3.804.20, Rozen f.250—3.20 p. 100; Plumosa 14—39 ct., Sprengerie 5—8 ct.. Gladiolen 20—57 cent. Alstroemeria 6—10 ct., Lathyrus 2—11 ct.. Dahlia 1424 ct. per bos. NOORDWIJKERHOUT, 8 Juli Veiling „De Eendracht". Aardbeien f. 0.37—0.68 per slof van 3 KG.; Bloemkool lste soort f.2.70—4.60, 2de soort f.2.00 per 100: Stamerwten f.0.50—0.90; Blauwe Schokken f. 1.00—1.35; Doperwten f0.60 —1.20; Peulen f. 0.90—2.95; Krombekken f. 0.60 1.05: Tuinboonen f. 0.16—0.52. alles per zak van 10 KG. Bevorderd tot doctor üi de geneeskunde op proef schrift. getiteld: „Het römtgenologlsch on derzoek van het slijmvlies van den gezon den en zieken dikken darm", de heer D. S. Bartstra. geboren te Batavia; tot doctor in de geneeskunde, op proef schrift, getiteld: „Vrouwelijke steriliteit en resultaten van haar chirurgische therapie" de heer A. A. J. Govaart, geboren te Horst. tot doctor ln de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Physiseh-chemi sche toepassing der spectroscopie in het infrarood", de heer G. Bosschieter, geboren te Stellendam. tot doctor in de godgeleerdheid op proef schrift. getiteld: „Willem de Clercq. de mensch en zijn strijd", mej. C. E. te Lln- tum, geboren te Rotterdam. Geslaagd: voor het doet. examen Ned I è,>l'2T6„ „„Per 25 KG Taal- en Letterkunde: mej. A. L. Schel- ling, Hillegersberg (cum laude): candidaats examen klassieke taal- en letterkunde: mej. a. Burlks, Den Haag (cum laude). en de heeren W. J. Schmidt. Den Haag; F. Knuttel, idem; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A mej. A. A. Schim v. d. Loef. Wassenaar, en de heeren G. de Witte, Lelden en l. Yntema, id.: Idem, let ter L, de, heer J. H. Innemee. Den Haag; gevaarlijke examinandi. Een zestienjarige jongen, die voor zijn i examen was gezakt, heeft te Smyrna een Idem, letter K, de heer J. J. ter Pelkwijk, onderwijzeres met een dolk ernstig gewond 1 Utrecht; candidaatsexamen klassieke iet Dit ls de vierde keer ln twee maanden, dat teren: de heer Th. H. Noorman v. d. Dus zich een dergelijk geval voordoet Drie andere leerlingen van een school in Smyrna wachten om voor den rechter te verschijnen, aangezien zij gedreigd Hebben hun hoofdonderwijzer neer te schieten. sen. Den Haag; doctoraal examen klas sieke letteren: de heer W. F. Jongbloed, Den Haag; doctoraal examen Nederland- sche letteren: de heer J. W. Weevers, Oegstgeest, ROELOFARENDSVEEN. 8 Juli. Aardbeien 9—16 ct. per pond, peen 3 ct. per bos. bloemkool 3 ct. per stuk. sla 50 ct. per 100 krop. peulen f. 0.60- -2 80 doperwten 6061 ct.. capucijners f. 0.601.10. tuinboonen 2129 ct.. snijboonen- kas f. 2.50355, Idem stek f1.40—2.10, snijboo nen volle grond f. 2.803.00. prinsesseboonen f. 3.65, dubb. stamb. f2.95. alles per 10 kg.; augurken grof f. 3.20—3.80. bommen f. 2.50—2.60, stippel C—D f. 1.70 per 25 kg. TER-AAR, 8 Juli. Centrale Veiling. Andijvie 9—21 ct. per kist van 4 KG. Per 10 KG.: Peu len f. 0.60—2.25: Doperwten f. 0.60—0.68: Capu- ctiners f.0.600.73: Tuinboonen f.0.200.29* Snijboonen f.2 403.60: Dubb. stampr. f 2 80— 3.30. Postelein f.2—3. Per 100 KG.: Breekpeen f.26; Rabarber f. 1.803.10; Peen f.26 Per 100 stuks: Sla i 050—1,10. Bloemkool f.2—6 70- Komkommers f 2—4.20. Per pond: Aardbeien f.2—6. p, Augurken Grof f2.65: Stipp. f. 0.70. UTRECHT, 9 Juli - Veemarkt. Totaal aan gevoerd 2360 stuks. Stieren f. 0.27—0.31 p. pond handel zeer kalm. doch prijshoudend: Slacht koeien, 2de soort f. 0.31—0.35 p pond: Slacht koeien. 3de soort f. 0.28-0.30 per pond: handel kalm, onveranderde prijzen. Vaarzen f. 160—240 per stuk; Pinken f. 100—160 per stuk' Melk koeien f. 170—290 per stuk; Kalfkoplen f 180— 300 per stuk: Varekoeten f. 140—221 per stuk; handel gedrukt, iets dalende prllzen Nuchtere kalveren f.7 13 per stuk; handel matig gelijke prijzen. Magere varkens f.2"—48 per stuk- Schrammen f.21—28 per stuk' Bleven f 16—20 ner stuk: handel redelijk. priiz»n iets hooger Zuiglammeren f. 11-15 per stuk: lommeren (Texelaars) f. 7—12 per stuk; handel kalm Bo ter f.166 per K.G.: Kaas f. 0.50—0.70 p. KG.: eieren f. 3.75—4.50 per 100. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3