VANGE SALTS LEID5CH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 9 Juli 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht De nieuwe hausse KERK- EN SCHOOLNiEUWS u i In Engeland stijgt de werkloosheid De ontwikkeling van het Nederlandsche zakenleven. HARDNEKKIGE RHEUMATIEK BESTRIJDT MEN MET: „DUBBELE WERKING" GEVEILDE PERCEELEN WATERPOLO. L.Z.C.Poelmeer 12. Deze competitie-wedstrijd werd gisteravond in de zweminrichting De Zijl gespeeld. L.Z.C kwam kwam volledig als volgt uit: doel: P. Versluys; achter: J. Elsinga. Th. v. Helvert en H. v. d. Reyden; voor: P. Lut, F. Tegelaar en N. Ouwer- kerk. Poelmeer had één invaller. Wanneer scheidsrechter Tordoir uit Rotter dam beginnen blaast, verkennen beide 7-tallen het terrein een beetje, totdat Elsinga weet te doelpunten. Tot de rust gaat de strijd gelijk op met L.Z.C. iets in de meerderheid: beide keepers krijgen schoten te verwerken, wat hun goed afgaat. Rust treedt in met 10. Na de pauze moet Ouwerkerk wegens het liggen binnen de 2 M.-lijn het water uit. Poel meer kan aanvankelijk geen gebruik maken van haar nummerieke meerderheid, door goed verdedigen van L.Z.C.. totdat eindelijk keeper Versluis een schot van Poelmeer verkeerd be oordeelt en de stand gelijk is. L.Z.C. valt nu verwoed aan. Poelmeer wordt geheel op eigen helft teruggedrongen en de keeper van Poelmeer krijgt vele schoten te verwerken, wat hij naar behooren doet. Wanneer de Poelmeer midvoor. die met de L.Z.C.-spil geheel alleen op de L.Z.C.-helft ligt, den bal toegespeeld krijgt, lost hij een achter waarts schot, dat in den bovenhoek verdwijnt. Vlak hierna wordt het einde geblazen en heeft L.Z.C. onverdiend met 2—1 verloren. Vooraf ging de competitie-wedstrijd tusschen de tweede zeventallen van beide vereenigingen. In het begin zijn de partijen even sterk. Dan komt L.Z.C. en de meerderheid en zij weet te doelpunten. Na rust weet L.Z.C. nog twee goals te maken, zoodat deze partij eindigde in een 30 overwinning voor L.Z.C. De doelpunten werden gemaakt door H. Wa lenkamp en C. Walenkamp. CRICKET. Nederlandsche Cricketbond. Programma voor morgen. Ie klasse: HCC nHCC I; HDVS— Haarlem: VW—VRA; R en W—VOC. 2e klasse B: LCC—NLCC; VOC II—HD VS H; VU—QUICK Overzicht. De eenige wedstrijd in de eerste klasse, welke nog van invloed kan zijn op het kampioenschap is die tusschen de beide Haagsche elftallen. De eerste ontmoeting eindigde door tijdgebrek in een draw, waarmee toen HCC I tevreden mocht zijn. Nu wordt er niet twee dagen, maar een dag gespeeld en het is derhalve zeer de vraag of het nu tot een beslissing zal komen Haarlem zal natuurlijk alle moge lijke moeite doen om nog wat punten te verzamelen, teneinde de laatste plaats te ontloopen. Of dat tegen HDVS zal lukken betwijfelen wij echter Dit seizoen is VW sterker dan haar stadgenoote. maar het zou ons toch niet verwonderen als zij mor gen tegen VRA sneuvelde. Het elftal van Hamburger cs. pleegt doorgaans extra zijn best te doen als het gaat tegen de club van de Grootmeyers. VOC moet van R. en W. kunnen winnen, maar of de Rotterdam, mers het ook zullen doen In 2 B. krijgt LCC bezoek van NLCC, die er den laatsten tijd heelemaal uit is en onderaan de ranglijst zweeft. LCC zal na de onderbreking van haar successen ver leden week wel weer scherp staan op een overwinning en al moet NLCC vooral niet worden onderschat, de Hagenaars zullen toch wel het slachtoffer worden aan den Kanaalweg. Ajax is morgen voor de compe titie vrij en gebruikt de gelegenheid voor een oefenpartijtje aan de De Kempenaer- straat. D? andere wedstrijden in 2 B. zullen overwinningen opleveren van Quick en vanVOC II? HDVS II is "n lastige tegen stander en de Rotterdammers hebben in de laatste weken maar heel weinig ge presteerd. DE DERDE TOETSWEDSTRIJD ENGELAND— AUSTRALIË UITGESTELD. De derde cricket toetswedstrijd tusschen En geland en Australië, welke gisteren op Old Traf- ford te Manchester zou beginnen, moest wegens den hevigen regenval worden uitgesteld. Het terrein stond op vele plaatsen blank. GYMNASTIEK. „NIEUW-BRUNHILDE". Morgen nemen 24 adspiranten van „Nieuw- Brunhilde" deel aan de gymnastiek-wedstry- den te Den Haag. uitgeschreven door den Haag- schen Turnkring. Ingeschreven is voor den driekamp meisjes. Deze bestaat uit: voorge schreven vrije oefening, voorgeschreven dansje en vrye keus brugoefening (twee oefeningen). GOLF. AMATEURSKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het internationaal amateurskampioenschap van Nederland, dat op de Noordwijksche G.C. wordt gehouden, heeft het den eersten dag uit nemend met het weer getroffen. De gedétailleerde resultaten luiden: le Ronde: H. W. Jordaan, w. o.; H. A. Holmes (Borough G. C.) wint met 2 up van A. M. Gros kamp (Haagsche G. C.); P. Clive (Sunningdale G. C.) wint met 2 up van W. van Lanschot (G. C. Toxandria); Count Paul Munster (Sunning dale) wint met 3 en 1 van Jhr. R. W. van der Does (Haagsche G. C.); O. van Zinnicq Berg- mann (De Dommel) wint met 4 en 3 /an dr. W. Sharp (Leeds University G. C.); Brig. Gen. A. C. Critschley (Royal Ancient) wint met 2 en 1 van John G. Griffith (Trilford Heath G. C.). 2e Ronde: F. S. Gentle (Royal Ancient) wint met 5 en 3 van J. Ruys 'Noordw. G. C.); Capt. Gerald Critchley (Trilford Heath G. C.) wint met 1 up van jhr. mr. A. Calkoen van Limmen 'De Pan); J. I. Paine (Ashridge G. C.) wint op de 19e hole van H. W. Jordaan (Twent- sche G. C.>; Holmes wint met 3 en 1 van Clive; Count P. Munster wint met 6 en 5 van Berc- mann; Critchley wint met 2 en 1 van G. M. del Court van Krimpen (Haagsche G. C.); M. Wet- selaar (Kennemer G. C.) wint met 5 en 3 van A. Brown (Wollatan Park G. C.); H. Archibald (Chantillv G. C.) wint met 6 en 5 van jhr. mr. W F. Roëll (De Pan). DAMMEN. JEUGDWEDSTRIJDEN L.D.V. De stand dezer wedstrijden is als volgt: K. Vavler 15 gesp.. 26 gew.; J. Haasbeek 15. 24; C. Nievaart 15. 24; K. Klein 15. 21; F. H Klinkenberg 14, 20; J. Bosman 15. 19; F. Fran ken 13, 18; J. Barthen 13, 16; E. *t Hart 13. 15; Th. Swaak 15. 15; R. Smit 15. 9; W. Pieëte 15. 9; A. Leeflang 15. 6: I. Redel 15, 4; I. Par don 15. 2; C. v. d. My 15. 2. (Van onzen financleelen medewerker). Dit ia nu reeds de derde week in suc cessie, dat wij ons overzicht in majeur kunnen schrijven. De met den aanvang van den zomer in New-York ingezette hausse heeft- zich vrijwel ononderbro ken (hoewel met zoo nu en dan een reactie als gevolg van winstnemingen gedurende twee en een halve week we ten te handhaven. Nauwelijks had Sloan, president der General Motors, dus een dier zakenkoningen, die toch geacht moet worden op lntiemeren voet te staan met de wispelturige dame conjunctuur, met nadruk verklaard, dat er geen enkele reden was om nog langer optimistisch te zijn en dat men ln Amerika niet te doen heeft met een tijdelijke recessie doch met een lang durige depressie, of ziet, de aandeel- koersen schoten onder reusachtige om zetten omhoog en een uitgesproken optimistische stemming brak zich baan. Een overduidelijk bewijs, dat de con junctuur of. zoo men wil. de massa psychologie een onberekenbare sub stantie ls en dat economische voorspel lingen zelfs van hen. die het weten moeten, geen resultaat zijn van bijzon der inzicht doch van wensch of vrees, die veelal vader der gedachte zijn. Nu moet worden erkend, dat de „boom" in den aanvang en ook grootendeels thans nog een beurs- en goederenhausse ls. ge volg van de overtuiging eener meerder heid, dat de koers- en prijsdaling reeds alle denkbare ongunstige factoren heeft ver disconteerd, Is eenmaal zulk een psycho logisch „doode punt" bereikt, dan zijn beurzen en markten rijp voor een vaak scherpe stijging zonder dat waarlijk be langrijke wijzigingen zijn opgetreden in den physleken omvang van den werkelij- ken goederenhandel. De hausse, die op het oogenblik aller harten sneller doet kloppen, is derhalve vooralsnog meer ver klaarbaar op grond van te verwachten gebeurtenissen dan op grond van een reeds plaats gehad hebbende ontwikkeling ln het handelsleven. Dit neemt echter niet weg, dat zij niettemin op zulk een reëelen grondslag kan antlcipeeren en dat wel licht die grondslag zich reeds bezig is te vormen. Een beurs of markt ls Immers een aanzienlijk fijngevoeliger instrument dan de hersenen van zelfs den meest voor aanstaanden zakenman of econoom en wanneer zulk een beurs of markt een aanhoudende stijging vertoont onder groo- te omzetten, terwijl die omzetten dalen, zoodra verkooporders op winstnemingen loskomen, dan kan men toch niet ontken nen, dat er iets reëels in de lucht moet zitten. Ook thans echter ls deze reëele grond slag nog met een vergrootglas te zoeken. Wij vinden aanwijzingen in den wapen stilstand tusschen regeering en grootkapi taal in de Ver. Staten, in de geleidelijke verhooging der schroot- en koperprijzen en in de blijkbare uitputting van textlel- voorraden, terwijl ook op andere gebieden de voorraden zoodanig schijnen te zijn ge daald. dat allengs aanvulling noodig zal worden. Daarentegen zijn er nog geen in dicaties dat de waggonladingen, de auto mobiel-productie, het electrlciteitsverbrulk in waarlijk belangrijke mate toenemen. De staalindustrie heeft de verkoopprijzen ver laagd, teneinde de consumptie te prikke len, doch tegelijkertijd is haar bedrijvig heid gedaald van ruim 28'', tot ruim 22 der capaciteit (ofschoon meerendeels als gevolg van den Amerlkaanschen feestdag van deze weekt. Die bedrijvigheid zal min stens verdubbeld moeten worden, wil de Amerikaansche staalindustrie als geheel weer op winstgevende basis kunnen wer ken. De Amerikaansche staatsfinanciën vertoonen eveneens nog een weinig fleurig beeld. Weliswaar bedraagt het deficit voor het begrootingsjaar, geëindigd 30 Juni, .slechts" 1459 millioen dollar tegen 2707 mill, dollar ln het voorafgaande (het was overigens oorspronkelijk op 700 mill, dollar oeraamd), doch de raming van 1938/39 is I minstens 3000 mill, dollar, gevolg van de nieuwe uitgavenpolitiek. Doch misschien ligt juist in deze politiek van tekorten een I der krachtigste stimulansen voor de hul- dige koopgolf. De wereld ls waarlijk niet bevreesd, om uit paradoxen consequenties te trekken. Ook ln Engeland kan men zich nog niet verheugen over een toeneming van den handel, behoudens den handel ter beurze en den nog grootendeels speculatieven omzet op de goederenmarkten. De werk loosheid is weer stijgende en wel speciaal als gevolg van de wel zeer miserabele si tuatie in de katoenindustrie van Lan cashire, waar men zich sterk ln den export ziet gehandicapt, die immers ln de eerste vijf maanden een daling heeft vertoond van niet minder dan 6.230.000 pdstDoch ook in andere Industrieën, met name in de bouwnijverheid en de constructiewerk- plaatsen is een toeneming der werkloos heid waarneembaar. Engeland staat voor het onaangename feit, dat ondanks de sterke opvoering der defensie-orders de werkloosheid stijgt in een seizoen, waarin zij nor maal behoort af te nemen, terwijl zij over de afgeloopen twaalf maanden met een half millioen is toegenomen. Dit zijn toch alles nog geen symptomen van een werkelijke opleving, hetgeen evenwel weer niet wegneemt, dat deze ondergronds bezig kan zijn zich te ont wikkelen. Naast de vorderingen, welke door de Non-interventie-commissie ten aanzien van de terugtrekking der vrijwilligers uit Span je zijn gemaakt en die de mogelijkheid openen van een spoedige inwerkingtreding van het Britsch-Italiaansch verdrag, kun nen wl) deze week wijzen op den gunstl- gen psychologischen invloed, dien de slui ting van het Britsch-Duitsch schulden- accoord heeft uitgeoefend. Twee weken ge leden wezen wij er op. dat Duitschland onder Engeland's dreiging, een gedwon gen clearing in te voeren, van het hooge paard was afgestapt en dat het niet on mogelijk en niet onredelijk was, overeen komst in de schuldenkwestie te verkrijgen op grond van een erkenning der Oosten- rijksche schulden door Duitschland tegen over een verlaging der rente op de Dawes- en Youngleeningen. Onze voorspelling ls bewaarheid. Duitschland erkent tegenover Engeland de facto de Oostenrijksche lee ningen en Engeland aanvaardt een verla ging der rente op verschillende Duttsch- Oostenrijksche schulden, o.m. ten aanzien van de Dawes-leening van 7 pCt. op 5 pCt. en van de Youngleening van 5'/i op 4'/; pCt., terwijl het saldo der oorspron kelijke rente voor de reeds lang stagnee- rende amortisatie zal worden aangewend. Daarnaast zullen onderhandelingen wor den geopend voor een uitbreidnig der han delsbetrekkingen tusschen Engeland en Duitschland. Deze overeenkomst, die per slot van rekening neerkomt op afgedwon gen groote concessies van de zijde van Duitschland. zal ongetwijfeld moeten bij dragen tot de zoo noodzakelijke verbete ring der Europeesche politieke en econo mische betrekkingen. Zij zal ook den grondslag moeten vormen voor de onder handelingen tusschen Duitschland en de andere landen. Ook Nederland zal haar bij de thans aan den gang zijnde transfer- onderhandelingen a2s voorbeeld moeten en kunnen aanvaarden. Laat ons juichen, dat Europa voor de instelling van een nieuwe gedwongen clearing ls behoed, een clearing die slechts kon leiden tot verdere handelsinkrimping en tot politieke con flicten. De goederenmarkten hebben ook deze week blijk gegeven van een in het alge meen vaste stemming nagenoeg over de geheele linie. De aankoopen zijn nog mee rendeels van speculatieven aard. doch hier en daar. bijv. bli rubber en onedele metalen, ziet men ook verbruikers in de markt komen. De producenten blijven te- rughoudend, hetgeen er op wijst, dait men een verdere stijging verwacht. Van bijzon der gewicht achten wl) de verbetering op de diamantmarkt, belangrijke conjunc tuur-barometer Hoewel De Beers het pre ferent dividend hebben moeten passeeren. komen uit de markt zelf bemoedigende berichten. Te Amsterdam en Antwerpen ls een toenemende vraag naar alle soorten luxe- en industriediamant waarneembaar, terwijl de vorige week op de Londensche ruwmarkt voor niet minder dan 500 000 is verkocht. Nederland vertoont een beeld dat ongeveer gelijk is aan dat van Ame rika en Engeland. Terwijl de binnen* landsche conjunctuur nog weinig tee kenen van opleving vertoont, zien wij ter beurze een vrij levendige hausse- stemming zich ontwikkelen (afgewis seld met dagen van winstnemingen) speciaal gestimuleerd natuurlijk door de stijging van verschillende produc- tenprijzen, die het economisch beeld van Ned.-Indië weer zoo plotseling hebbenn gewijzigd. De commissionnairs die in het eerst* halfjaar, om het nu eens wat kras uit te drukken, geen droog stukje brood te eten hadden, worden overstdlpt met informaties om advies en met aankoop- en ruilorders. Hot publiek is weer in de markt en de speculanten komen uit hun schuilhoe ken te voorschijn. Men is gelukkig nog niet te overmoedig, getuige de verkoop- limites, die er in de markt liggen, doch het is duidelijk, dat allengs de ont zaglijke hoeveelheid opgepot geld een productieven uitweg zoekt. Tot dus ver is hiervan op de geld- en obliga- tiemarkt weliswaar nog weinig te be speuren, doch de waarschijnlijkheid is toch groot, dat, mocht de aandeelhaus se voortduren, een reactie op de obli- gatiemarkt niet kan uitblijven. Men schijnt thans tevens de gelegenheid gunstig te achten om het internatio naal karakter onzer beurs te verbree- den. Wij lezen van telkens weer nieuwe buitenlandsche introducties en emis sies. Zoo werd deze week aankondiging gedaan van een komende emissie der Wagons Lits en van de introductie der 3 3/4 pCt. leening Ierland en van een gemengd bezit van preferente en ge wone aandeeien in zes Zuid-Afrikaan- sche handelsondernemingen. Een wel zeer groote tegenslag vormt de scherpe verlaging van het dividend van Philips van 181/* op 11 pCt. voor het boek jaar geëindigd 30 April. Men had onge twijfeld met een ietwat lager dividend re- I kening gehouden, gezien het feit, dat dit I boekjaar toevalligerwijze nauwkeurig is I samengevallen met twaalf maanden de- i pressie Men kon echter niet verwachten, i dat het bestuur zich genoodzaakt zou zien, een dergelijke drastische verlaging toe te I passen. Uit het verslag blijkt echter, dat PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 10 JULI. Lelden Doopsgezinde Gem.: Voorm. half- elf, ds. Ten Cate. Eglise Wallonnc: dix heures et demie, M. R. Blommaerl, Middelburg. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. J. Ph. Makkink. Rem. Ger. Gem.: Voorm. halfelf, ds. P. Elde- ring uit Oegstgeest. Ger. Kerk in H. V.: Nam. 5 uur, ds. K. H. Kroon. Bediening H. A. Hooglandsche Kerk: v.m. 10 uur 30 ds. M. J. Punselie (jeugddienst). Vrye Kath. Kerk: Voorm. halfelf, Gez. Mis. Aarlandervecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer C. Stroo vnn Koudekerk; nam. half acht. geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half- acht, de heer Moens van 's-Gravenhage. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Ju- lianastraat)Voorm. 10 uur. ds. Stehouwer, H. A.; nam. halfzeven, ds. Scheers, dankz. H.A. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. v. Harten. Kinderkerk „Bethel"; Voorm. 10 uur geen dienst. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)Voorm. halfelf. dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. v. d. Wal van Wageningen. Geref. Kerk (Hooftstr.): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk <v. Reedestraat)Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leesdienst. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. 10 uur. ds. Bosch: nam. 6 uur. ds. Booy. Geref. Kerk (De Ruiterstr.)Voorm. 10 uur. ds. Booij; nam. 6 uur. ds. Bosch. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half- tien en nam. 6 uur, de heer Vijverberg van Rhenen. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meyer. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk, Dorp: Voorm. 10 uur. ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur, ds. Hazelager van Weesp. Oost: Voorm. 10 uur(?) en nam. 6 uur, ds. H v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. Knoppersen. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leesdienst. Flillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eerhard. Voorb. H. A. en nam. 5 uur. ds. J. de Vries van Nleuw-Vennep. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Viering H.A. en Dankzegging. Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Hendriksen. Katwjjk aan Zee Ger. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 6 uur, ds. Bouwmeester van Rotter dam. Leiderdorp Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 u.. ds. Streeder; nam. 6.30 uur, dr. J. Schoneveld van Groningen. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds. Jongens. Geref Kerk: Voorm. halfelf en nam. half- acht, ds. Aalders. Lissc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Bootsma. van Wassenaar; nam. 5 uur, ds. Bronsgeest, van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 4 uur. dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 Leesdienst. '(«♦rt et t&clj r* eytve» «j»-oëf wyeev bf t>i*bbcle ub Vange Salts bestrijdt rheumatiek niet alleen door een krachtig aansporende wer- lclng op lever, nieren en Ingewanden, waar door urinezuur en andere schadelijke stof ten, die bijna steeds de oorzaak der rheu- matische pijnen zijn. uit het lichaam wor den verwijderd', het heeft nog een tweede werking. Vange Salts werkt tevens door de alka lische bestanddeelen die het bevat, een viotteren doorgang der voedselresten door het lichaam ln de hand, waardoor gisting en opnieuw ophoopen van schadelijke stof fen voorkomen worden. Door deze „dubbele werking" is Vange Salts ongetwijfeld het krachtigste zout ter bestrijding van rheu- matlsche pijnen. Teneinde een ieder het ge bruik van dit voortreffelijke middel moge lijk te maken, is de prijs uiterst laag ge steld; 85 cent, voldoende voor een succes volle kuur. 4135 (Ingez. Med.) ,/kost slechts ZS cent. J^pcvokt bofenfricn twee orr- lent'e breijrmtranen en l^ele ban \>»or aje scljenhen. C/Vn overal verhvij f de winst is gedaald van f. 19.674.000 tot f. 8.015.000, als gevolg van de ongunstige conjunctuur, de depreciatie van den franc en de toenemende bedrijfskosten. Daaren tegen heeft de Aku de beurs een ware ver rassing bereid door voor het eerst sinds 1929 weer een dividend te declareeren. Het is nog wel bescheiden. 2Vi°/o, doch het wekt niettemin voldoening, dat ondanks den minder gunstigen gang van zaken in Nederland en Amerika de financieele positie van het concern op grond der plaats ge had hebbende reorganisatie, blijkbaar aanzienlijk is verbeterd. Het bestuur van Carp's Garenfabrieken heeft eindelijk, na bijna twee maanden de aandeelhouders in spanning te hebben ge laten en den koers der gewone aandeeien van 110 tot ca. 680 te hebben opgedreven, de reorganisatieplannen bekend gemaakt. Wij willen hier niet nader ingaan op dit waarlijk prachtige aanbod aan aandeel houders. Het is slechts uitermate te be treuren. da' in het ellenlange voorstel met geen enkel woord gerept wordt van de overeenkomst met J. P Coats die toch aan deze reorganisatie ten grondslag ligt. i voor den nauwkeurigen lezer is één enkele passage uit de toelichting van he4 bestuur j echter voldoende: ,.Wij hebben vernomen dat het bedrijf op den zelfden voet zal I worden voortgezet". Indien het bestuur dit heeft vernomen dan blijkt hieruit duide lijk. dat het alle zeggenschap heeft ver loren en het bedrijf dus in handen van Coats is overgegaan. 4134 IX «O-OtSi* (Ingez. Med.) Noordtt'dk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. W. W. Siddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, de hèer Veltkamp van Katwyk. Noordwijk aan Zee: Ger. Kerk In H. V., Eg- bert de Grootstraat: Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Bed. H. A. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur,, ds. N. J. Cupédo. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u., ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Bed. H. Avond maal. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, de heer J. de Neef, Zendellng-leeraar, Jeugddienst; nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Dankzegging H. Avondmaal. Willem de Zwygerkerk: Voorm. halfelf, dr. Boersema. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. 30, ds. Geerling. Geref. Kerk: V.m. 10 u. 30 ln de Chr. School te Nieuwe-Wetering; nam. 2 u. 30 en 7 u. 30 in de Herv. Kerk, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10 u. 30, ds. Heyn. RUnzaterwoude Ned. Herv. Kerk, Voorm. halfelf, de heer Groenendijk van Boskoop; nam. halfacht, ds. H. van Dyk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. RUnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9 uur 30. ds. J. Schoneveld van Groningen; nam. 5 uur. dr. J. E. Uitman van Groningen. Kerkzaal: Voorm. 9 uur 30. ds. G. P. Scheers, Alphen; nam. 5 uur, ds. J. Steenhouwer van Alphen. Ger. Kerk, Rapenburg: Voorm. 9 uur 30. ds. P. Muilens van Grypshoek; nam. 6 uur, ds. v. d. Loo. Ger. Kerk, VoorhouterwegVoorm. 9 uur 30. ds. v. d. Loo; nam. 6 uur, ds. P. Muilens van Grypskerk. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 9 uur 30 en nam. 5 uur, de heer v. d. Klis van Apeldoorn. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. Dienst. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. H. P. Fortgens; nam. 5 uur, ds. Joh. Groot En ze rink van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. C. Hout zagers. H. A.; nam. 5 uur, dr. J. C. Houtzagers, H. A. en Dankzegging. Geref. Gem.: (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. De Bel en nam. 6 uur. ds. Chr. Eerhard van Hillegom. Zoeterraeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Versluys. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. halfzeven, Leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur en nam. 7.15 uur. de heer Mouw te Gouderak. Vereen, der Vryz. Hervormden: Voorm. 10.30 uur, ds. J. D. v. d. Veen te Ryswyk. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Eykman. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Groot-Ammers J. de Langen te Wllsum; te Hoorn (Texel) W. Wesseldyk. cand. te Den Helder; te Schiermonnikoog H. Caron, cand. te Ryswyk (Z.H.)te Winschoten (2e pred. pi.) J. E. Cannegieter te Eext <Gron.). GEREF KERKEN IN H.V. Twecllal te Haarlem (vac. P. A. E. Sillevla Smitt) G. W. v. Deth te Bussum en drs. L. Th. J. v. d. Marei, cand. te Amsterdam. THEOL. SCHOOL DER CHR. GER. KERK. Naar wij vernemen heeft het Curatorium van den Theol. School der Chr. Geref. Kerk, te Apeldoorn, aan prof. P. J. M. de Bruin in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op zijn verzoek eervol emeritaat verleend, zulks met in gang van 1 Sept. ajs. De installatie en inauguratie van den nieuwen hoogleeraar, prof. L. H. v. d. Mei den te 's-Gravenhage zullen 15 en 16 Sept. a.s. plaatsvinden. Donderdag 15 Sept. zal prof. de Bruin 's middags om 3 uur zijn af scheidscollege geven, waarna de nieuwe hoogleeraar 's avonds om half acht door den president-curator, ds. J. Tamminga, van Harderwijk zal worden geïnstalleerd. Vrijdagmorgen 16 Sept. zal prof. J. W. Geels 's morgens om 10 uur het rectoraat overdragen, waarna prof. v. d. Meiden 's middags om 3 uur zijn inauguratie hou den zal. Installatie en inauguratie zullen beide in de Ohr. Geref. Kerk te Apeldoorn plaatsvinden, de andere plechtigheden in de aula der School. Ten overstaan van notaris H. M. Markusse te Lelden: Het winkelpand, woonhuis, garage, schuur en tuin te Lelden Breestraat 39 uitkomende aan de Langebrug en met afzonderlijke Ingang ln de Mool-Japlksteeg Ln bod f.20 000. kooper dr heer B. J. Huurman Jr. q.q. te Lelden voor f2C 000. De werkplaats met afzonderlijke bovenwoning en erf te Lelden, Uiterste Gracht 103. 105. 107. 107a en Vcstestraat 84 ln bod1.3.300. kooper de heer J. O Groenendijk q.q. te Lelden v. f 3.600. Het woonhuis met afzonderlijke bovenwoning te Lelden Koningstraat 27. 27a. In bod 1.3.200. kooper de heer J. Mugge q.q. te Lelden voor f3.255. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14