BUITENLAND 79ste Jaargang DONDERDAG 7 JULI 1938 No. 24011 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt STADSNIEUWS De vluchtelingen-conferentie te Evian. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd stjni per 3 maanden t. 2.33 per week 11 {.(US Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenrand f. 0.80 per 3 nmd>. HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM, De tweede dag. Nadat gisteravond de Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef ter bezichtiging was opengesteld, waarbij de St Udo- knapen, onder leiding van hun directeur, kapelaan E. A. M. Paap een uitvoering gaven, werd vanmorgen de tweede dag van het Eucharistische Ziekentrlduum, wederom ingezet met een plechtige hoog mis. opgedragen door den rector van het Montfortanenklooster aan de Haagsc'he Schouw, daarbij geassisteerd door kape laan Schrama uit de St. Petrus-parochie •als diaken en pater Soppe uit de parochie z o L. Vr Onbevl. Ontvangen (Hartebrug) Jals sub-diaken. I Het koor onder leiding van kapelaan Hun zong de driestemmige mis van Perosi De feestpredikatie werd ditmaal ge houden door pater Tesser uit de Leonar- dus-paroehie. die de beteekenis van een Triduum nader uiteenzette, daarbij in het bijzonder doelend op een Eucharistisch Triduum. waarin Christus zich In zijn Eucharistie, drie dagen bijzonder geeft, I gebeden verhoort en genade uitstort. I Diezelfde Christus met datzelfde mede lijden. Hii kan en mag de zieken genezen en hij doet het soms ook. U te genezen (kost Hem maar een fractie van zijn wil. Hoe komt het dan. dat die medelijdende Christus u de ziekte laat? Toch zeker, omdat Hij. die beter is dan u en beter weet dan u, die ziekte goed voor u acht Wanneer u in lange éénzame nachten kreunt op uw ziekbed, als u niet weet waar u het moet zoeken, dan troost Chris tus in zijn H. Eucharistie u in zulk een ruime mate. Dan ziet u den Christus, den doornenkroon diep in het hoofd geslagen, bloedend gewond genageld aan het kruis; en dan hoort gij Hem smeeken: ..Ik heb dorst". Zeg dan: ..Neen Heer. de leerling is niet meer dan zijn Meester". Uw kruis is zooveel zwaarder, maar uw kruis is ook zooveel verdienstelijker. Wees met den Christus stil in het sacrament, de stille werker voor het heil der zielen. Dan hebt gij geen verlangen naar het moment wanneer gij met de Heiligen moogt gaan bidden, dan draagt gij geen kroon van bloemen aan God op, maar een doornenkroon, want gij hebt er ook zoo een gedragen, gij draagt geen aardsch genot en weelde op, maar uw kruis, uw eigen kruis, dat gij op aarde van God hebt [moven dragen. Draagt uw kruis in geduld en blijheid, voo eindigde spr. zijn toespraak, en het zal u de brug worden naar het land van vreugde en blijheid hierboven. Ook hedenmorgen werd de Heilige Com munie op de bedden uitgereikt en had om twaalf uur door alle aanwezige priesters de handoplegging plaats. In den middag werd wederom een plech tig lof met ziekenzegening en processie, gecelebreerd. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld„Onder zoekingen betreffende de structuur van vaste stoffen en vloeistoffen bij zeer lage temperaturen", de heer K. W. Taconis, ge boren te Joure. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde. op proefschrift getiteld: „C. J. Mulder (18021880)", de heer W. Labruyère, geboren te Den Haag. Geslaagd voor het propaedeutisch examen eologie: de heer W. J. Gunning (Oegst- ■gee.stvoor het candidaatsexamen Rech ten: de heeren G. Ringeling (Gouda), Th. A. M. Couwenberg (Leiden) en mej A. S. Torensma (Gouda); voor het candidaats examen Nederlandsche taal- en letterkunde: de heer G. H. de Zeeuw Oegstgeest)voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: de heer L. Kieviet (Den Haag) 'voor het doctoraal examen Rechten: mej. M. S. E. Nieuwenhuis (Leidem; voor het candidaatsexamen Rechten: mej. M J. van Dam (Rotterdam), en de heeren D. C. van Leeuwen Boomkamp (Naarden) en W. H. Dollekamp (Hilversumivoor het candi daatsexamen klassieke taal- en letterkunde de heer J. J. van Leeuwen (Den Haag)voor het candidaatsexamen Theologie: mej. H. J. bc Zwaan (Leiden) en de heer A. Pietersma (Rotterdam.) (cum laude); voor het docto raal examen Wis- en Natuurkunde, hoofd vak Pharmacie: de dames E. C. Cosman (Leiden). E. de Koning (Enschedé)Z. C. B Naaktgeboren 'Rotterdam), idem, hoofdvak Wiskunde, mej. C. L A. Engelkamp (Reu wijk? Cn heer P' M' stofberS IRii3- DE ALGEMEENE TOESTAND. De intergouvernementeele commissie ter bestudeering van het vraagstuk der poli tieke vluchtelingen is gistermiddag om vier uur bijeengekomen onder voorzitterschap van Berenger. Aanwezig waren o.m. Avenol en John Winant, de toekomstige directeur van het I.A.B. Berenger heette de leden der commissie en de vertegenwoordigers van de pers welkom en sprak de hoop uit, dat uit de beraadslagingen een prac- tisch resultaat te voorschijn zou treden. Hij besloot zijn toespraak met hulde te brengen aan president Roosevelt voor zijn edelmoedige initiatieven. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de algemeene discussies. Eerste spreker was de Amerikaansche gedelegeerde Myron Taylor. Hij zeide: „De tijd is gekomen, dat de regeeringen, die den plicht hebben zich ongerust te maken over het probleem der politieke vluchte lingen in verband met de aanvaarding van een zekere politiek door verschillende an dere regeeringen, snel en doeltreffend moeten optreden". Spr. gaf toe. dat het probleem zoo uitgebreid en ingewikkeld is, dat deze conferentie waarschijnlijk niet meer zal kunnen doen dan een procedure op gang brengen en samenwerking tot stand brengen met de reeds bestaande or ganismen, die hebben bijgedragen tot practische verbetering van den toestand der vluchtelingen. Terwijl het uiteindelijke doel zal zijn een organisatie op te richten, die zich zal moeten bezig houden met alle vluchtelingen, zal de conferentie haar on middellijke aandacht moeten concentree- ren op het dringendste probleem der vluch telingen uit Duitschland en Oostenrijk. De Ameriaaansche regeering gelooft vast, dat een internationale organisatie, zooals zij zich voorstelde er een in het leven te roe pen op deze vergadering, een aanvulling zou vormen voor de Volkenbondscommissie en het Nansenbureau. Deze drie organisa ties zouden dus samenwerken. Het werk der conferentie zou permanent moeten worden voortgezet en dit zou doeltreffend kunnen geschieden door de organisatie van een voltallige vergadering van diplomatieke vertegenwoordigers der landen, die deelne men aan de conferentie, in een Europee- sche hoofdstad bijv. Parijs. Tevens stelde spr. voor een permanent secretariaat in het leven te roepen. Als tweede spreker voerde de Engelsche gedelegeerde, lord Winterton, het woord. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: P. Moolenaar en Zonen, Hoofdstraat 129, Sassenheim. Bloembollenkweekerij en -ex port. Vereffenaar: P. Moolenaar Pzn., Sas senheim. EINDEXAMENS CHR. H. B. S. Voor het eindexamen B der Chr. H.B.S alhier, zijn geslaagd: K. Butter, Voorschoten; C. Gleichman, Wassenaar; I. Ie Grand, Sassenheim; K. Kok, Noordwijk aan Zee; N, v. d. Leem kolk, Voorschoten; J. M. de Mol, Oegst geest; C. Ouwehand, Leiden; L. A Uijter linde, Voorschoten; F. R. v. d. Vliet, Oegst- geest; J. Th. C. Vonk, Oegstgeest; F. Westrik, Oegstgeest; A. Wiersma. Oegst geest; J. Bergman, Katwijk aan Zee; W. A. Bodewes, Leiden; M. Burger, Leiden; D. v. d. Haak, Noordwijk aan Zee; D. C. de Haan. Rijnsburg; W. Koppenol, Was senaar; I. D. Leeman. Wassenaar; L. v. Leeuwen, Sassenheim; J. J. v. Nes, Leiden; C. H. Noort. Lisse; J. H. Pplhuijs, Leiden; J. Schout, Leiden; F. G. Weijschade, Was senaar; J. W. LJdens, Oegstgeest. Teruggetrokken 1; afgewezen 4. Hij zeide. dat de Britsche regeering wil samenwerken voor het vinden van practi sche middelen om het vluchtelingenpro bleem op te lossen. Spr. herinnerde er aan. dat een zeker aantal vluchtelingen toestemming heeft gekregen zich in Enge land te vestigen. De Britsche regeering tracht de opleiding der vluchtelingen te vergemakkelijken met het oog op hun evacuatie overzee. Zij bestudeert de moge lijkheid van een toelaten van vluchtelin gen in overzeesche gebieden, maar stuit op moeilijkheden van klimaat en politiek. Op het oogenblik bestudeert zij een uit breiding in Zuidwest-Afrika. Spr. gelooft, dat de taak der conferentie onoplosbaar zal zijn, wanneer de emigranten niet over eenige middelen beschikken. Hun land van oorsprong moet helpen om toestanden in het leven te roepen, waarin de emigran ten zich kunnen vestigen in landen met eenigen kans op succes. De conferentie is bijeen om alleen het probleem der immi gratie van vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk te behandelen en niet het immigratieprobleem in het algemeen. De volgende spreker, de Fransche gede legeerde Berenger. zeide o.m. dat Frank rijk reeds het verhoudingsgewijze grootste aantal vluchtelingen heeft opgenomen en dus trouw blijft aan zijn gastvrijheidstra dities. Frankrijk betuigt zijn adhaesie met het intergouvernementeele comité van Evian, aangezien alleen een collectieve actie der regeeringen het probleem kan oplossen. Frankrijk is bereid de beste mid delen te bespreken om de emigratie der Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen te oriënteeren. Er bestaat een geheel van territoriale, maritieme, financieele en so ciale maatregelen, die bestudeerd moeten worden in subcommissies. De Noorsche gedelegeerde, Hanson, prees het werk van den Volkenbond en de hou ding van Frankrijk ten aanzien van de vluchtelingen. Hij stelde voor. dat het in ternationale orgaan, welks vorming voor gesteld is. onderhandelingen zou openen met Duitschland. opdat emigranten verlof zouden krijgen een deel van hun bezittin gen mee te nemen. De vroegere Italiaansche minister-presi dent Nitti heeft een schrijven gericht tot de conferentie, waarin hij verzoekt ook het lot van de Italiaansche vluchtelingen te behandelen. Hij heeft hierbij een lijst met namen gevoegd. BELGIË. De taalkwestie. FRANKRIJK. Rede van Leon Bliun. In een groote vergadering van de socia listische partij heeft oud-minister-presi dent Leon Blum een rede gehouden, waar in hij uiteenzette, dat in 1936 niet de so cialistische partij aan de macht kwam, doch een coalitie van de drie groote par tijen. met een van te voren opgesteld pro gramma. Hij wees erop, dat de devaluatie een erfstuk was van de vorige regeeringen en ten*, aanzien van hetgeen door zijn re geering tot stand is gebracht zeide Blum, dat noch betaalde vacantie noch collec tieve arbeidscontracten, noch de werkweek van veertig uur op het programma van de regeering stonden. Vervolgens zeide hij, dat, al heeft het congres van Roy an verklaard, dat de so cialistische partij niet vijandig is gestemd jegens de regeering Daladier, de socialisten toch zullen blijven streven naar het voort zetten van het program van het Volks front. Reeds is deze vooruitgang in voor bereiding en Blum wees op de wet tot pensioen voor oude werklieden en de wet op in dienst nemen en ontslag. Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek verklaarde Blum, dat geen enkele regeering ooit interventie in Spanje heeft verzocht. Frankrijk is besloten niet te in- tervenieeren om redenen van buitenland sche politiek, doch ook om redenen van binnenlandsche politiek. De politiek van niet-inmenging was bedoeld om Duitsch land en Italië te beletten te interveniee- ren. Men kan zeggen, dat dit mislukt is, doch men moet de zaken niet omdraaien. Het optimisme werd teleurgesteld, toen men meende, dat de totalitaire staten zich gedwongen zouden voelen de geteekende verdragen van niet-inmenging na te ko men. Men kan thans niet meer goedkeuren dat de partijen ongelijk worden behandeld en dat de rechtschen alle vrijheden zou den genieten, terwijl de regeering alleen gebonden zou zijn. Tenslotte sprak Blum nog over den dood van Otto Bauer, waarna hij zeide vast overtuigd te zijn, dat een oorlog voorkomen zal worden aangezien men bereid is alle offers te brengen om een oorlog te voorkomen. Men moet echter wel weten, dat men niet aan de on afhankelijkheid van Frankrijk zal kun nen raken. BINNENLAND. De Hooge Raad van Arbeid tegen het voor ontwerp-Romme. (3e Blad). Met 57 vliegtuigen boven ons land (3e Blad) Een stichting „Nationaal Centrum" in het leven geroepen. (3e Blad). Prins Bernhard te Groningen. (Binnenland. 3e Blad». Auto-ongeluk te Ede; twee dooden en vier ernstig gewonden. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Eén jaar conflict in het Verre Oosten (le Blad). De vluchtelingen-conferentie te Evian ge opend. (Buitenland, le Blad). Het terugtrekken der vrijwilligers in Spanje (Buitenland, le Blad). De Belgische taalkwestie. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN VAL VAN 5 METER HOOGTE. Gistermiddag te kwart voor vijf is de 2-jarige M V., wonende in de Coornhert- straat, uit het raam der eerste etage van de ouderlijke woning te vallen. De val bedroeg niet minder dan 5 Meter; won der boven wonder kon de dokter van den E H.D. geen letsel constateeren. Het kindje werd echter ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. GEEN BIJZONDERE VRACHTPRIJS VOOR N.Z.H. PERSONEEL. In de laatst gehouden conferentie met de directie der N.Z.H. op 10 Mei jJ. ver- klaarde op verzoek der spoor- en tram wegorganisaties, deze zich bereid, om voor het N.Z.H. personeel te Leiden en Haarlem vervoer tegen bijzondere vrachtprijs over de lijnen der Ned. Spoorwegen zooals het spoorwegpersoneel dit heeft met de kerf0 Red. Spoorwegen te bespre- Heden ontvingen de spoor- en tramweg- S^Sanuaties bericht, dat de Directie der Ned. Spoorwegen geen aanleiding kan vin den het verzoek in te willigen. Ten dienste van de Leidsche pelgrims zal voor een bedevaart naar Kevelaar (Duitschland) op 16 Augustus van hier een processietreln naar Kevelaar loopen. Op Donderdagavond 18 Aug. keeren zij weer uit Duitschland terug. De lantaarns op den Haagweg (nabij de spoorbrug) die voor het verkeer een sta- in-den-weg waren, zijn nu naar den kant van den weg verplaatst, wat een belang rijke verbetering voor het drukke verkeer is. De verlichting gaslicht is dezelfde gebleven. Bij de te Rotterdam gehouden exa mens voor het diploma van huisbezoek ster bij de Tuberculosebestrijding zijn geslaagd de zusters A. C. Boer en H. Pon, beiden alhier. De loonen in de mijnen. In de verklaring, die hij op 21 Juni j.l. ter gelegenheid van de interpellaties over toepassing van de wetten op het gebruik der talen in bestuurszaken namens de re geering in het parlement heeft afgelegd, heeft de premier Spaak het zenden van twee circulaires aangekondigd, de een" gericht aan de gouverneurs der provin cies. de andere aan de ambtenaren van het centraal bestuur. Deze circulaires wer den op 3 Juli verzonden. De rondzendbrief aan de gouverneurs herinnert er aan. dat de wet van 28 Juni 1932 berust op het beginsel der eentalig heid zoo in de Vlaamsche als in de Waal- sche streek. Den gouverneurs werd verzocht, binnen veertien dagen aan de regeering te laten weten, welke gemeenten hunner provincie buiten die met beschermde minderheid ge bruik maken van een tweede taal voor hun berichten en medeaeelingen aan het pu bliek en, of er een beslissing bestaat, door den gemeenteraad aangenomen, na de wet van 28 Juni 1932, tot handhaving of tot invoering der tweetaligheid. Bij gebrek aan een gemotiveerde beslis sing zal de gemeenteraad uitgenoodigd worden, binnen de maand, te verklaren of de bestaande toestand zijn rechtvaar diging vindt in redenen van erkend nut. Zoo ja. dan moet de raad binnen denzelf den tijd een onderzoek instellen, om na te gaan of de redenen van openbaar nut nog steeds voorhanden zijn. Den gouverneurs wordt eveneens ver zocht een onderzoek in te stellen omtrent de nauwkeurige toepassing der tweetalig heid in de gemeenten, waar dit regime opgelegd wordt door de wet. Dit onderzoek is noodig om de regeermg in te lichten nopens de afwijkingen van het grondbeginsel der wet. Zij behoudt zich het recht voor. de wettiging dier afwij king al of niet goed te keuren. De circulaire aan de ambtenaren herin nert er aan. dat alle zaken dienen behan deld te worden in de taal, welke de over heden en openbare diensten van de streek moeten gebruiken, zonder vertaling. Den secretaris-generaal wordt verzoern.1 persoonlijk te waken voor de stipte toepas sing van dezen essentieelen regel. Elke na latigheid of onwilligheid zal de toepassing van tuchtstraffen ten gevolge hebben. Tijdens een vergadering van de nationale commissie voor de mijnen hebben de ge delegeerden der werkgevers verklaard, dat de toestand hen dwong over te gaan tot een vermindering der salarissen met 5"/o te beginnen op den laatsten Zondag van Juli. De arbeidersgedelegeerden sloegen dit voorstel af en de vergadering eindigde, zonder dat een besluit genomen was. RUSLAND. Geruchten aangaande Dimitrof ongegrond. De vlucht van Loesjkof. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat het gerucht inzake de arrestatie van Di mitrof van allen grond ontbloot is. Naar het Japansehe telegraaf-agent- schap verneemt, zijn in verband met de vlucht van generaal Loesjkof naar Japan een reeks arrestaties verricht onder lei dende sovjet-ambtenaren in het Verre Oos ten. Tientallen gearresteerden zouden reeds geëxecuteerd zijn door vuurpelotons als contra-revolutionnairen. Onder de geëxe cuteerden zouden zich bevinden: Willisky. de voorzitter van de executieve commissie in het Verre Oosten. Curtos, zijn voorgan ger. generaal Zapadnoey. Lebedejel en Daifman, de onder-voorzitter der execu tieve commissie in het Verre Oosten, voorts Sjoeël. redacteur van de Ticho-okeanskaja Zwezda, het orgaan der executieve com missie in het Verre Oosten, Wedensky. on dervoorzitter van de nationale plannen- commissie in het Verre Oosten. Sjraebel. eerste rechter in het gerechtshof, No- briansky. leider van het commercieel de partement, Karapotnicky. voorzitter van de visscherij -coöperatieven in het Verre Oosten. De terechtstellingen zou zijn voltrokken voor de aankomst van de commissie van onderzoek, die onder leiding staat van Jez- jof, den commissaris voor binnenlandsche zaken, uit Moskou. Het weer ten onzent zal be- heerscht worden door de Noord- oostwaarts trekkende Kanaalde pressie, die teenemenden wind, toe- nemende bewolking en kans op regen mede zal brengen. Hedenmorgen aan alle posten geseind: „WEEST OP UW HOEDE". ROEMENIË. Gevangenisdirecteuren afgezet. Bij een besluit van den minister van binnenlandsche zaken, dat gepubliceerd is in de staatscourant, zijn verscheidene ge vangenisdirecteuren afgezet, omdat zij aan zekere gevangenen, die veroordeeld waren tot dwangarbeid, gunsten hadden toege staan, die niet in overeenstemming kun nen worden gebracht met het gevangenis- regime, De begunstigde gevangenen waren oudleden van de IJzeren Garde drie moordenaars van Duca en tien moorde naars van den student Stelescu. In de ge vangenis Baiud kregen de moordenaars van Duca bezoek. zU konden in de stad gaan eten en er somwijlen den nacht door brengen. De moordenaars van Stelescu, in de gevangenis van Doftana, kregen post en dagbladen toegezonden maar gaven ook uit de gevangenis richtlijnen aan hun politieke vrienden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende ic eek kwartaal No. abonné wonende (stront). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t,vuopqezonden te hebben aan onderstaand adres t 'fqrn i;rrqof>dinq van 'im.noriiqclfi portokosten

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1