Binnenland Herleving van het nationaal bewustzijn Hooge Raad van Arbeid tegen ontwerp-Romme LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 7 Juli 1938 GEMENGD NIEUWS Stichting Centrum' Nationaal opgericht Arbeid voor de gehuwde vrouw Prins Bernhard te Groningen. Belangstelling voor de paardenfokkerij. Geestdrift der bevolking. Duizenden menschen uit stad en gewest waren gisteren samengekomen om Prins Bernhard, die zijn eerste bezoek aan Gro ningen bracht, een enthousiaste ontvangst te bereiden. Het weer was vrij goed, het was droog en af en toe zonnig. Van de officieele gebouwen en van zeer veel particuliere woningen wapperde de driekleur, terwijl velen zich met oranje getooid hadden. Om drie uur naderde aan den Verleng den Heerenweg uit de richting Assen een donkerblauwe auto, waarop de prinselijke standaard was geplaatst. De Prins, verge zeld van zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo v. Aldewerelt. zat achterin. Hij was gekleed in blauw colbertcostuum met een bloem in het knoopsgat. Ter begroeting was aanwezig de Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen. mr, J. Linthorst Homan, die hier in de auto stapte en naast den Prins plaats nam. Tusschen een enorme men- schenmassa, die den Prins hartelijk toe juichte, werd rechtstreeks naar het stads park gereden, waar hij welkom geheeten werd door den wnd. burgemeester; wet houder E. Rugge. Bij den ingang van het terrein hadden de Groningsche padvinders een eerewacht gevormd. De Prins reed naar de tribune, waar hij werd verwelkomd door den voorzitter van de Provinciale Vereeniglng ter Bevordering van de Paar denfokkerij in Groningen, den heer H. Welt van Uithuizermeeden. De Prins toon de groote belangstelling voor de keuring der paarden waarbij de heer Welt hem van voorlichting diende. Na afloop der keuring, het was toen tegen vijven, werd naar de ambtswoning van den Commissaris der Koningin gere den, waar het provinciale bestuur zijn op wachting maakte en de waarnemende bur gemeester van Groningen, wethouder E. Rugge, eveneens ter begroeting aanwezig was. Vervolgens gebruikte de Prins in kleinen kring ten huize van den Commissaris den maaltijd. Gisteravond werd op de Groote Markt ben taptoe gehouden. Op zijn reis naar Groningen heeft de Prins gisteren eerst een kort bezoek ge bracht aan het vliegveld Eelde. Ernstig auto-ongeluk te Ede. Meisje, dat plotseling den weg overstak, oorzaak der aanrijding. Twee dooden en vier gewonden. Omstreeks vijf uur heeft gistermid dag bij De Klomp (bij Ede) een ern stig auto-ongeluk nlaat$ gehad waarbij twee dooden en vier gewonden zijn te betreuren. Eenige meisjes van de Landbouwhuis- houdschool uit Ede fietsten met haar drieën naast elkaar op den Rijksweg, toen aqhter haar uit de richting Ede een auto naderde, die bestuurd werd door den heer Van der Giessen uit Uitgeest, die de meis jes wilde passeeren. De bestuurder gaf daartoe signalen, waarop een der meisjes plotseling den weg overstak. Door sterk remmen wist de heer Van der Giessen een aanrijding te voorkomen, doch de wagen slipte en kwam dwars over den weg te staan, juist op het moment, dat van tegen over gestelde richting een andere aufo naderde. Een botsing was onvermijdelijk en met een harden slag reden de auto's tegen elkaar op. De auto, die uit de richting De Klomp kwam reed eerst een kilometerpaal omver, waarna de wa gen in een naast den weg loopende sloot over den kop sloeg. In deze auto zaten één heer en drie dames, namelijk de heer J. F. Ernst, met zijn moeder, mevr. de weduwe Ernst en de dames Tichelman en De Veer, die allen ze* ernstig gewond werden, evenals de heer v. d. Giessen uit de andere auto en zijn mede-inzit tende, de heer Van Eijk uit Utrecht. Dokter v. d. Sluis uit De Klomp verleen de eerste hulp, later geassisteerd door dokter Wydieks uit Ede. die de slachtof fers uit de eerste auto naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem liet vervoeren, ter wijl de heer v. d. Giessen en zijn passagier naar de Rijksklinieken in Utrecht werden overgebracht. In het Diaconessenhuis te Arnhem zijn mevr. De Veer en haar gezelschapsdame, mevr. Tichelman, overleden. De toestand van mevr. Ernst en haar zoon was heden zoodanig dat er geen levensgevaar meer bestaat. DE AANNEMERSBOND VERGADERT. De B.S.B.-regeling ter sprake. In de gistermiddag te Amsterdam voort gezette jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven kwam o.m. in bespreking een voorstel van de afdeeling Lekkerkerk de B.S.B.-regeling (behartiging samenwerking in het bouw bedrijf) voor alle leden verbindend te ver klaren. Betreffende hetzelfde onderwerp had ook de afdeeling HoogezandSappe- meer een voorstel ingediend. Vrij alge meen voelde men er weinig voor, dat thans een dergelijk besluit wordt genomen. De B.S.B.-regeling bestaat nog slechts één jaar. Het is beter, dat nog eenigen tijd wordt gewacht om te zien of de regeling overal goed voldoet. De vergadering ging ten slotte accoord met een advies van het hoofdbestuur, waarbij den leden wordt verzocht de regeling toe te passen. Van de zijde van het hoofdbestuur werd mede gedeeld, dat er tusschen den bond en den minister van financiën een briefwisseling Is geweest inzake de omzetbelasting, voor zoover de leden van den bond hiermede hebben te maken. Het resultaat Ls geweest dat het bestuur voor een bespreking van deze zaak is uitgenoodigd. Besloten werd de (jaarlijksche vergade ringen voortaan elk jaar in een andere provincie te houden. Rumoerig afscheid van N.S.B. afgevaardigden naar Indië. In verband met het vertrek van de hee- ren van Geelkerken en graaf de Marchant et d'Ansembourg naar Indië, waar zij eenige maanden zullen verblijven, had de N. S. B. In Den Haag gisteravond in het Willem de Zwijgerhuls aan de Zeestraat een vergadering belegd, waarin ook belde genoemde heeren aanwezig waren. Na af- loop der vergadering zijn belden in een open auto naar het station Hollandsche spoor gereden, terwijl vele N.S.B,'ers tracht ten den wagen te volgen. Zij werden daar in echter door de politie verhinderd. Op hel perron waren zeer vele geestverwanten bijeengekomen om van de heeren Geelker ken en d'Ansembourg afscheid te nemen, hetgeen op zeer luidruchtige wijze met tal van ovatie's geschiedde. Ook de leider der N. S. B„ ir. Mussert. was bij d.L afscheid aanwezig. Toen de boottrein, waarmede de iieeren Geelkerken en d'Ansembourg naar Genua reizen, was vertrokken, stroomden de vele N.S.B.'eTs weder uit het stations gebouw en vormden groepen op het Sta tionsplein en den Stationsweg. Een sterke politiemacht was hier echter aanwezig, die den menschen sommeerde door te loopen. Toen hieraan niet werd voldaan, heeft de politie hen met den gummistok verspreid. De heer Mussert had Inmiddels zijn wagen opgezocht, waarmee hij Is weggereden. Bij de charges der politie zijn, zoover bekend, twee personen licht gewond. In de omge ving van het station bleef het nog gerul- men tijd rumoerig. UITSLAANDE BRAND TE GRONINGEN. Groot papiermagazijn in vlammen opgegaan. Gisteravond om zes uur zag men rook opstijgen in het groote lompen- en papier- magazijn van den heer J. Kroon, staande aan De Laan te Groningen, eigenaar K. Weert aldaar. Even later sloegen de vlam men reeds fel uit en in een minimum van tijd was het geheele pand één vuurzee. Om- nonenden waarschuwden de brandweer, welke met groot materiaal uitrukte, aan gezien het magazijn in een dichtbebouwde buurt gelegen is en grenst aan de Harmo nie. Met vijf stralen werd het vuur be streden. Het magazijn, dat geheel gevuld was met lompen en papier was echter binnen een uur tijds volkomen verwoest. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer kon den. zoowel de belendende perceelen als de Harmonie tegen het vuur beschermd wor den Wel liepen deze gebouwen water schade op. De oorzaak van den brand ls onbekend. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat zij door broeiing ontstaan ls. De schade wordt door verzekering gedekt. Het buitengoed „Schoonoord" te Zeist, de zetel der stichting. OPNIEUW INBESLAGNEMING VAN SPAARSTROOKEN VAN „DE TOEKOMST". Naar wij vernemen, heeft de Haagsche politie gisteren opnieuw bij verschillende hoofdagenten, agenten en winkeliers tal van spaarstrooken van de spaarverzekering maatschappij ,X>e Toekomst" in beslag genomen, op grond van overtreding der lo- terljwet. Het totaal van de inbeslaggenomen spaarstrooken loopt thans reeds in de duizenden. Opgericht ls de stichting „Nationaal Centrum", waarvan de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beeiaerdts van Blokland het eerevoorzitterschap van den raad van bijstand op zich heeft ge nomen. In dezen raad hebben voorts zit ting R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, groot-officier van H M de Koningin, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken en finan- ciën, de oud-gouverneur van Suriname mr A. J. A. E. baron van Heemstra, en de commandant van het veldleger, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Van het dagelijkseh bestuur is voorzitter de opperstalmeester van H. M. de Koningin R. T. C. baron Bentinck. vice-presidente mevrouw van Romondt Visbaronesse Quarles de Quarles. pen- nlngmeesteresse mevrouw J. C. A. van Asch van Wijck—baronesse van Hogen- dorp en secretaris E. Raams, die de geeste lijke vader van het plan tot stlohting van „Nationaal Centrum" is. De stichting stelt zich voor in alle pro vincies steunpunten op te richten van waar het nationaal bewustzijn moet wor den uitgedragen, omdat vaak groote on wetendheid van het geen ons eigen land NEDERLANDSCHE BOND VAN BOEK BINDERS-PATROONS. In het Plaswijck-paviljoen te Hlllegers- birg is gisteren, onder leiding van den heer F. L. van der Bom, de 29ste jaarver gadering van den Nederlandschen Bond van Boekbinderspatroons gehouden, waar voor blijkens de opkomst groote belang stelling bestond. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de overheidsmaat regelen en hun beteekenis voor de orga nisaties. Voor zoover die deze organisa ties kunnen vërstevigen, kunnen ze dank baar worden aanvaard. De omvangrijke agenda bevatte o.m. een voorstel tot uit breiding van het bestuur, wegens toene ming der werkzaamheden In verband daarmede werden als bestuursleden be- r.oemd de heeren C. Molier te den Haag. C. H. F. Wohrmann te Zutphen en J K. Pulle te Leiden. Herkozen werden de hee ren J. Stokking te Amsterdam en B. Blager te Rotterdam. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd en de begrooting voor het ko mend vereenigingsjaar onveranderd aan vaard. Na afhandeling van de agenda vereenig- de men zich aan een door den bond aan geboden koffiemaaltijd. In de namiddagbijeenkomst heeft de voorzitter een rede gehouden over de be teekenis van het georganiseerd verband in het maatschappelijk-economlsch leven. Na afloop der vergadering hebben de deelnemers een rondrit door de stad en vervolgens een rondvaart door de havens gemaakt, welke laatste door het gemeente bestuur van Rotterdam was aangeboden. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is door Dobbel- man's Zeepfabrieken te Nijmegen een stichting in het leven geroepen, die tot doel heeft verzorging van den ouden dag van het fabrieks-, kantoor- en reizigers- personeel dezer firma. Geschiedde de pen- sionneering tot op heden vrijwillig, thans is een alleszins voldoeningwekkende rege- ling getroffen, die re°ds beantwoordt aan de richtlijnen van het op stapel staande wetsontwerp betreffende de pensioenfond sen. Hier is weer opnieuw een mooie so ciale maatregel tot stand gekomen, die tot navolging moge strekken. Nader onderzoek is wenschelijk. De Hooge Raad van Arbeid heeft dezer dagen zijn 48e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter prof. mr. Aalberse. De Raad nam allereerst kennis van een verklaring, afgelegd door den voorzitter der commissie van prae-advles inzake het viaagstuk der blijvende werkloosheid, dr. ir. Th. van der Waerden. Hieruit bleek dat bedoelde commissie in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek, een zeer uitvoerig onderzoek heeft doen instellen naar de werkloosheid, die een gevolg is van ratio nalisatie en mechanisme Over dit eerste gedeelte harer werkzaamheden zal zij in het najaar een interimrapport aan den raad doen toekomen. Daarna zullen dan verschillende andere factoren, die de blij vende werkloosheid bepalen, in studie kun nen worden genomen. De raad heeft vervolgens een advies vastgesteld Inzake het voor-ontwerp wij ziging der ongevallenwet 1921. De Raad heeft zich daarbij allereerst eenstemmig uitgesmolten voor de principieele wen- schelijkheid om werkgevers en werknemers in georganiseerde samenwerking In te schakelen in de uitvoering der industrieele ongevallenwet. Wat betreft de wijze. waar op dit zou dienen te geschieden, spraken 21 leden zich uit vóór inschakeling van reorganiseerde werkgevers en werknemers in de organen der centrale overheid met handhaving overigens van den bestaanden toestand. Daarnaast gaven 17 leden de voorkeur aan inschakeling van vgreeni- gingen, opgericht door organisaties van werkgevers en werknemers, z.g. bedrljfs- vereenigingen. De raad heeft zich vervolgens uitgespro ken, uitgaande van de veronderstelling, dat de ODlossing zou worden gezocht In de richting van uitvoering door bedrijfsver- eenigingen, welk kavakter dan deze be- iriifsvrroenlgingen zouden dienen te be zitten. Daarbii spraken zich 15 leden uit voor verplicht gestelde vakbedrijfsvereenl- gingen onder toezicht van de centrale overheid: 14 leden voor vrijwillig gevormde bedrijfsvereenigingen, zooveel mogelijk vakbedrijfsvereenigingen, aangevuld door overheidsorganen en 11 leden voor vrij willig gevormde bedrijfsvereenigingen als bedoeld in het voorontwerp. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat verschillende leden, die aan vrijwillig gevormde bedrijfs vereenigingen de voorkeur geven, bereid zijn als subsidiaire oplossing de vakbe- drijfsvereeniging te aanvaarden. In het advies zijn verder uitvoerige beschouwingen opgenomen over de struc tuur der bedrijfsvereeniging, het vraag stuk van den medischen en technischen dienst, de verdeeling van netto-lasten en administratiekosten, de regeling van het toezicht, de risicooverdracht, de technische voorwaarden, verbonden aan de uitvoering der ongevallenwet, door bedrijfsvereeni gingen en tenslotte een beschouwing over het verband met het streven naar coördi natie van de sociale verzekering. Aan het advies is toegevoegd een actuarieel rap port. Vervolgens heeft de. raad zijn advies vastgesteld inzake het voor-ontwerp van wet houdende beperkende bepa lingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen. Daarbij heeft de raad zich met 25 tegen 15 stemmen uitgespro ken tegen het systeem van het voor ontwerp n.l. een algemeen verbod van arbeidvoor gehuwde vrouwen met uitzonderingen. Vóór de doelmatigheid van het voor-ontwerp hebben zich uitgesproken 6 leden en er tegen 25 leden. Tenslotte heeft de Raad zich met 29 tegen 10 stemmen uitgesproken voor de wenschelijkheid, dat alvorens een wetsontwerp tot regeling der onderhavige materie bij de Staten- Generaal. aanhangig wordt gemaakt, een onderzoek wordt ingesteld naar: 1. Den omvang van het verschijn sel in de verschillende bedrijven. 2. De motieven, op grond waarvan deze gehuwde vrouwen in die bedrij ven werkzaam zijn. 3. De vraag, of op grond van de aldus verkregen gegevens, een alge meene, dan wel een regeling bedrijfs- gewijie, de voorkeur verdient. en volk aan groote prestaties heeft ver richt oorzaak ls van een minderwaardig heidscomplex. In deze steunpunten zal alles worden ondergebracht wat betrekking heeft op het Huis van Oranje, onze ge schiedenis, koloniën, scheepvaart, lucht vaart, leger en vloot, luchtbescherming enz. Zij zullen aan alle organisaties en vereenigingen gelegenheid bieden haar leden gratis erheen te brengen, evenals de schooljeugd uit de omgeving. Voor deze steunpunten zal gebruik wor den gemaakt van oude kasteelen die thans onbewoond zijn en door de eigenaren in bruikleen worden afgestaan. Voor zoover de kasteelen restauratie behoeven zullen zij door Jeugdige werkloozen hersteld worden. Het eerste steunpunt waarover de stich ting zal kunnen beschikken ls het kasteel Hardenbroek" van baron van Harden broek te Driebergen. Het zal op 12 Augus tus officieel geopend worden door den minister-president dr. H. Colijn in tegen woordigheid van Prins Bernhard. Op denzelfden dag zal tevens officieel worden geopend het centrum van de stich ting. dat gevestigd ls in huize .Schoon oord" te Zeist, eigendom van mevrouw van Romondt Visbaronesse Quarles de Quarles, die daartoe het huls met het 32 H.A. omvattende park welwillend heeft af gestaan, opdat de zetel der stichting er gevestigd kon worden, ln verband waarmee de heer Raams als secretaris er met zijn staf zijn intrek heeft kunnen nemen. SIGARENFABRIEK TE GOUDA UITGEBRAND. Gisteravond is het aan de Boomgaard straat hoek Hieronymus van Alphenstraat te Gouda staand perceel waarin een slge- renfabriekje was gevestigd, totaal uitge brand. De brand is ontstaan op de eerste verdieping, waar een brandende kachel stond, voor het drogen der sigaren. Maar vermoed wordt is de gloeiende kachel de ooi-zaak van den brand geweest. Aangezien de eigenaar P. Scholtens niet aanwezig was, kon niet worden nagegaan welke schade er geleden ls. De in het magazijn beneden aanwezige tabak en sigaren zijn door het bluschwater totaal vernietigd. Na een uur was de brandweer het vuur, dat tot dit perceel beperkt bleef, meester. DOODELIJKE VAL. Gisteravond is in het gemeente zieken huis te Arnhem aan de gevolgen van een ernstigen val overleden de 21-jarige lood gietersknecht J. Welbie, afkomstig uit Woudrichem. De jongeman verrichtte gis terochtend werkzaamheden op het dak van de bestelgoederenloods der Nederlandsche spoorwegen aan de Oude Stationsstraat te Arnhem. Vermoedelijk doordat hij zijn evenwicht verloor, is hij door een glazen ruit van het dak gevallen en neergestort op den steenen vloer van de loods, die acht meter lager ls gelegen. Met ernstige inwendige kneuzingen en in bewusteloozen toestand is de ongelukkige naar het ge meente ziekenhuis overgebracht, waar hij des avonds is bezweken. Gisteren is in het R.-K. ziekenhuis te Tiel overleden de dertigjarige, ongehuwde schilder M. Smulders uit Tilburg. S. was Maandagmiddag bij het verrich ten van werkzaamheden aan het gebouw van de vroegere arrondissements-rechtbank uitgegleden en van 18 meter hoogte neer gestort. Bij dezen val had hij een gecom pliceerde bovenbeenbreuk, een zware her senschudding en eenige inwendige kneu zingen opgeloopen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Negen personen omgekomen Bij een brandweerdemonstratie. Tijdens een brandweer-demonstratie ter gelegenheid van de feesten ter eere van de heilige koningin Isabella van Aragon te Coimbra, in Portugal, zijn negen personen om het leven gekomen en drie levensge vaarlijk gewond. Op het plein van de re publiek was een houten bouwwerk opge trokken. dat een huis van drie verdiepin gen moest voorstellen. Op de derde ver dieping waren twaalf gemeenteambtena ren en een kind van twaalf jaar bijeen, terwijl het plein vol nieuwsgierigen stond. Het bouwwerk werd ln brand gestoken en de vlammen grepen zóó snel om zich heen. dat de brandweer erdoor werd ver rast. De figuranten op de derde verdieping riepen om ladders en gek van angst spron gen zij omlaag. De slachtoffers werden door ambulance-auto's naar het ziekenhuis ge bracht. Er waren reeds 7 overleden. Toen het vuur was gebluscht bemerkte men, dat nog twee personen ln het bouwsel verbrand waren. DE OVERSTROOMINGEN BIJ KOBE. Meer dan duizend slachtoffers. Gisteren bedroeg het aan aantal slacht offers van de overstroomingen bij Kobe (Japan! meer dan duizend. Het stoffelijk overschot van 230 slachtoffers is gevonden. 463 personen worden vermist, terwijl 637 gewond werden Vier Europeanen zijn ge dood. drie ernstig gewond De maatschappij Globe Wireless te San Francisco heeft een telegram ontvangen van de „President Cleveland" die voor an ker ligt op de reede van Kobe. In dit te legram wordt gemeld, dat een school In gestort is onder den druk van het water, dat neerstortte, toen drie waterreservoirs bezweken. Zeshonderd scholieren werden verpletterd of verdronken. VERDRONKEN. Gistermiddag is het drie-jarig zoontje van den heer S. van der Meij te Bolsward in een put achter het huis gevallen en ver dronken MEISJE DOOR LOSGERAAKTEN AAN HANGWAGEN AANGEREDEN EN GEDOOD Gistermorgen om half acht Is het 16-j. meisje A. Hovlnga, wonende te Oostwold, toen zij met haar fiets op weg was naar Groningen, alwaar zij in betrekking is, ter hoogte van den spoorwegovergang aan het Hoendiep, door een aanhangwagen van een vrachtauto, die plotseling van de truck los schoot, gegrepen. Het meisje werd van de flets geslingerd. Zij kreeg een schedelbreuk en overleed eenige oogenblikken na het ongeluk. PRINS GUSTAAF ADOLF HERSTELD. Prins Gustaaf Adolf van Zweden heeft het ziekenhuis te New-York verlaten om een dejeuner bij te wonen, dat te zijner eere was aangericht. Vertegenwoordigers van het Lafayette-college hebben den kroonprins en de kroonprinses eeredocto raten verleend. AUTOBUS DOOR TREIN GEREPEN. Nabij Rostock (Dultschland) is een auto bus door de locomotief van een personen trein gegrepen. In de autobus bevonden zich 60 personen, voornamelijk kinderen, die een schoolreisje maakten. Drie kinde ren werden zwaar en tien licht gewond. HET PROCES-BECKER. De verdediger van de wed. Becker te Luik mr. Chevalier, heeft zijn pleidooi be ëindigd. Hij concludeerde dat de tegen zijn cliënte ingebrachte beschuldigingen niet meer waren dan een eenvoudige ver zameling veronderstellingen en geen bewij zen. Hij vroeg volledige vrijspraak. De tweede verdediger, mr. Remy, zal vandaag het woord voeren. 33

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11