Geuzen! baai BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 5 Juli 1938 Bij examens Mijnhardt's Zenuw- Dobbelmann's Anders don onderen S kunnen zijn. En je was mooi. E LUCHTVAART Nederlandsche demarche in Mexico. Nopens de onteigening der olieterreinen. D4 regeeringspersdienst maakt bekend dat door den tijdelijk zaakgelastigde te Mexico, in opdracht van de Nederlandsche regeering. op 29 Juni j.l. aan den Mexi- PADVINDERSRAAD BIJEEN. Op paleis Soestdijk, onder leiding van Prins Bemhard. Gisteren heeft ten paleize te Soestdijk de nationale padvindersraad vergaderd. Prins Bernhard heeft, gebruik makende van zijne bevoegdheid als Koninklijk Com missaris van de Nederlandsche padvinders, de vergadering gepresideerd. Tot voorzitter van den nationalen padvindersraad werd benoemd de heer A. Oosterlee, hoofdcom- V4Tot deze demarche is de regeering over gegaan, uitsluitend geleid door de belangen van de Nederlandsche geïnteresseerden. Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. In de gistermiddag te Haarlem T(*£tge- zette algemeene vergadering der Neder landsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, werd de voorzitter drL. C Kersbergen, benoemd tot eere-lid. Hl] werd door den ondervoorzitter, dr. G. van jan gelen. geluk gewenscht, die petn tevens hulde bracht voor het vele werk, dat hij vele jaren voor medisch Nederland en voor de maatschappij heeft gedaan. Nadat dr Kersbergen woorden van dans had gesproken, behandelde de vergadering het rapport der sociaal-hygienische com missie over de consultatiebureaux. In zijn praè-advies merkte het hoofdbestuur op, dat het groote bewondering en waardee- nnz heeft voor het rapport en dat het met instemming kennis had genomen van het feit, dat de consultatiebureaux in het algemeen van groot belang worden geacht voor de volksgezondheid, speciaal voor de t.b c.-bestrijding en de zuigelingenzorg. Het hoofdbestuur stelde voor. het vol gende advies te aanvaarden: „De Nederlandsche Mij. tot bevor dering der geneeskunst erkent dat het consultatiebureauwezen van belang voor de volksgezondheid is. Is echter van oordeel, dat door het consul tatlebureauwezen het belang voor de volksgezondheid gelegen inde individueel-benandelende geneeskunst niet mag worden geschaad. Is van meening. dat harerzijds de behandelende geneeskunst tot loyale medewerking inzake de consultatiebu reaux verplicht is Zal daarom streven naar het instel len van een officleele instantie, die bestaansrecht, werkwijze, werkkringen en uitbreiding van consultatiebureaux en analoge bureaux regelt en klachten onderzoekt, beoordeelt en berecht. Zal zoolang deze officieele instantie niet bestaat, streven naar het oprich ten van een dergelijke particuliere, on afhankelijke en boven de partijen staande instantie, zoo mogelijk in sa menwerking mei, andere belangheb benden en met het geneeskundig staats toezicht op de volksgezondheid. Zal de bestaande gedragslijn voor consultatiebureaux en hun leiders her zien. waarbij de algemeene volksge zondheid als uitgangspunt moet die nen". Over het rapport volgde een uitvoerige mr. R. Höppener, hoofdcommissaris der Kath. Verkenners tot secretaris-penning meester de heer A. H. van Leeuwen, pen ningmeester van de N.P.V. Besloten werd o.m. dat de voorzitter, de heer A. Oosterlee ook de bultenlandsche aangelegenheden van den nationalen padvindersraad zal be hartigen. De raad zal zijn zetel hebben op het nationaal hoofdkwartier der N.P.V., Alexanderstraat 20, 's Gravenhage caanschen minister van buitenlandschc missaris van de N.P.V.tot. onder-voorzitter zaken een nota is overhandigd, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Nederlandsche regeering zich in een- op 4 April j.l. over handigde nota alle rechten had voorbehou den ten aanzien van de processen nopens de onteigening der olieterreinen in Mexico en de arbeidsgeschillen in de olie-industrie daar te lande In aansluiting daarop wordt er verder op gewezen, dat de uitspraak in eerster, aanleg in het onteigeningsproces, welke voor Nederlandsche belanghebbenden bij de betrokken maatschappijen ongunstig was. de Nederlandsche regeering met em- stigen zorg vervult, te meer, wijl reeds door de Mexicaansche regeering tot een uitvoer van petroleum werd overgegaan, voordat ln deze zaak uiteindelijk een beslissing werd getroffen. Zulks heeft de Nederlandsche regeering aanleiding gegeven om in het huidige sta dium der zaak, alvorens dus nog de uit eindelijke uitspraak is gevallen, der Mexi caansche regeering dringend te verzoeken alle aandacht te schenken aan de argu menten der Nederlandsche belanghebben den en deze vol recht te doen weder- AUTOMATISCH BLOKSTELSEL BIJ DE SPOORWEGEN. Op het baanvak Den HaagVoorschoten. Naar wij vernemen zal binnenkort op het baanvak Den HaagVoorschoten (la ter zal Voorschoten—Lelden volgen i het automatisch blokstëlsel met nieuwe licht seinen worden ingevoerd, waardoor de seinhuizen en de bediening daarvan langs de lijn worden opgeheven. De bekende seinarmen langs de lijn zullen worden vervangen door borden met dag- en nacht-lichtseinen. Opgemerkt zij dat op het baanvak Gouda-Woerden-Utrecht het automatisch blokstelsel reeds in gebruik is, en uitste kend voldoet. Aan de palen der lichtseinen zijn tele foons aangebracht, en bij storing zal het sein op onveilig blijven staan. De machi nist of wagenvoerder kan dan per tele foon aan het eerstvolgend station Inlich tingen omtrent de storing vragen en hü krijgt dan instructie hoe hij moet han delen. Den Haag-Voorschoten-Leiden I ls het 2de baanvak waar het automatisch blok stelsel irigevoerd zal worden. DE ZOUTCONVENTIE. Onlangs kwam in ons blad onder het hoofd ..Zoutconventie" een bericht voor, hetwelk correctie behoeft. De indruk wordt immers gewekt, alsof de zoutprijzen door de Algemeene Zoutcommissie verhoogd zijn. Dit is niet juist naar men ons thans meldt. Voor de verschillende soorten onver pakt zout zijn de prijzen lager vastgesteld dan in de oude Zoutconventie, behalve voor een enkel artikel, waarvoor de prijs dezelf de is gebleven. De prijs van het half K.G.-pak heeft steeds bedragen 8 cent en ls ook thans weer aldus vastgesteld. Het K.G.-pak is eerst in Maart ingevoerd en daarover heeft inderdaad korten tijd de strijdprijs van 10 ct. gegolden, welke prijs in deze strijdperiode niet als reëel kon worden be schouwd. Rekening houdend met een prijs van 8 cent per K.G., kan een vaststelling van 13 cent voor één KG. het tegendeel van „prijsverhooging" genoemd worden. DE LUCHTBESCHERMING IN INDIË. In een nota naar aanleiding van het verslag van de Eerste Kamer over de ont werpen van wet tot goedkeuring van eenige besluiten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indlë tot wijziging en aanvulling der begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1938, vestigt de minister van koloniën er de aan dacht op, dat het bedrag van f. 28.158 niet bestemd is om daaruit een organisatie van de luchtbescherming te bekostigen, doch voor de bekostiging van een centrale inspectie ter voorbereiding van een lucht beschermingsorganisatie in Nederlandsch- Indië. Bedoelde centrale inspectie heeft met groote voortvarendheid haar taak ter hand genomen, zooals moge blijken uit de aan vulling van het 2de hoofdstuk van de 4de afdeeling der Indische begrooting voor 1938. waarbij voor de eerste outilleering en organisatie van een luchtbeschermings dienst voor de belangrijkste plaatsen op Java en voor verdere uitgaven, verband houdend met luchtbescherming, een cre- diet van f. 608.144 werd uitgetrokken. Ver dere luchtbeschermingsmaatregelen zullen ten laste van het dienstjaar 1939 worden gebracht, eveneens tot een bedrag van circa f600.000 voor uitgaven-in-eens, ter wijl voorshands verwacht wordt, dat in 1940 de noodig geachte reorganisatie vol tooid zal zijn. waarmede dan in totaal een bedrag van circa f. 1.700 000 gemoeid zal zijn geweest. DE INVOERHEFFING VAN AAL EN PALING. Afschaffing in voorbereiding. Men deelt ons van bevoegde zijde mede. dat een regeling in voorbereiding is ter zake van het doen vervallen, resp. terug geven van heffing, betaald uit hoofde van invoer van aal en paling uit alle landen zonder uitzondering. Nader zal worden bekend gemaakt, of en zoo ja wanneer deze regeling in werking zal worden gesteld. ACHTSTE FRIEZENDAG. Zondag heeft de Bond van Frlesche ver- eenigingen buiten Friesland in het open luchttheater Birkhoven te Amersfoort den achtsten Friezendag gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. O.a. Was aanwezig Jhr. mr. Tj. A. M. A. van Humalda van Eysinga te 's-Gravenhage. afgevaar digden van de vereenlging voor Friesche taal- en schriftkennis en van de Friesche Filmliga. De bondsvoorzitter, de heer Winkelman uit Amsterdam, sprak in zijn openings woord zijn blijdschap erover uit, dat reeds sedert een jaar het onderwijs in de Friesche taal wettelijk is toegestaan. Reeds op vele scholen wordt dat onderwijs gege ven. Spr. hoopte, dat de Bond voor verdere uitbreiding zal blijven ijveren. Nadat de voorzitter van de Haagsche zangvereeniging Rjucht en Sljucht den wisselbeker, welke twee jaren geleden be schikbaar gesteld was door jhr. mr. van Humalda van Eysinga en door Den Haag gewonnen was, aan den bondsvoorzitter had ter hand gesteld, begon de zangwed strijd. De Van Eysinga-beker werd toege kend aan Arnhem. Na de pauze werd het openluchtspel: Langst nel it heechste van ds. J. E. Tui- ninga te Drachten vertoond. CN.R.Ct.) 3929 (Ingez. Med.) VERGADERING ,,'S ZOMERS BUITEN." Gisteren werd te Rotterdam de vijf en twintigste algemeene jaarvergadering van ,,'s Zomers Buiten" gehouden Uit het jaar verslag der directie bleek, dat wel ln 1937 een opmerkelijke verbetering was ingetre den, voor enkele der vacantieoorden met haast 50c/o. Maar zonder steun van goed gezinde patroons en hypotheekhouders zou de balans toch nog met een beduidend verlies hebben moeten eindigen. Vastge steld werd, dat na Juni verleden jaar de verbetering inzette, waardoor de begro tingscijfers voor zoover het de ontvang sten betreft, niet onbeteekenend werden overtroffen. Vooral van Oud Leusden werd een vee) drukker gebruik gemaakt; ook voor Zandvoort kon een behoorlijke ver meerdering van huurders mogen worden geacht. In den loop der Jaren zouden wel haast 60 600 personen, aldus memoreerde de directie, een week. veertien dagen, of langer in de geheel gemeubelde vacantle- verblijven van de instelling hebben door gebracht. Eén der aanwezigen maakte zich tot tolk van de huurders, door met waar deering te gewagen van de zeer veie ver beteringen, welke trots de ongunst der tij den toch nog de latere jaren waren tot stand gekomen. De directie daarvoor gaar ne hulde brengend, betrok hij daarin mede den Raad van Commissarissen, dien hij gaarne namens een groot aantal huurders dank bracht voor wat in den loop der 25 jaren maar vooral de laatste 7 of 8 Jaar in het belang van 's Zomers Bul ten was verricht. Desgevraagd deelde de directeur als zijn meening mede, dat de in 1937 begonnen verbetering ook ln 1938 had aangehouden. Mei en Juni waren, voor zoover het de boschplaatsen betreft, werkelijk schitterend geweest. Alleen Juli en Augustus gaven nog geen voldoende ze kerheid, doordat zoovele menschen tegen woordig haast op het nippertje huren. Blijft de verbetering aanhouden, dan be staat er uitzicht, dat zonder verlies het jaar 1938 zal kunnen sluiten. Hierna werd de balans met verlies- en winstrekening over 1937 met algemeene stemmen goed- tabletten. Niet zenuwachtig en helder in denken. Koker 75 ct. met den naam Mijnhardt erop 3926 <lns«. Med.) KJ1I oi'^t, ik n<xM geheel zeker van je zou Door QUIEN SABE. Vanavond, toen ik huiswaarts reed, Ma rianne, zag ik, dat de hooge boomen langs de laan hun koperen en vlammend roode herfstdrachten al afwerpen. Ik heb ge remd en terwijl ik langzaam verder reed, mij gebukt om door de voorruit nog zoo lang mogelijk den gloed van de avondzon te zien op die uitgebrande kruinen, waar het naakte boomskelet zich al zwart en kantig in afteekent tegen de bleeke lucht. En tegelijk bedacht ik. dat mijn leven eigenlijk al voorbij is, gelijk deze zomer. Niet, dat ik al aan den dood denk, Ma rianne. Dat durf ik niet. Ik ben niet levens- gedachten wisseling. De voorzitter der com. rianne. laioun ix niet. ix oen niev levens- miss:e. dr. P. H. Kramer uit Rotterdam. m?«te. ik hoop nog vele jaren te zijn. Ik zelde. dat er over de leiding der bureaux specialist of huisarts verschil van meening bestaat, doch de commissie heeft gemeend zich hiermede niet bezig te moe ten houden. Alles moet afhangen van den plaatselijken toestand. De secretars-rapporteur der commissie, dr van der Hoeve uit Amersfoort, zeide. dat officleele samenwerking noodig is en wil graag oud worden Ik negeer het onver mijdelijke en brute einde en toch weet ik, dat het een verlossing zou zijn, want ik heb mijn leven verzuimd. Als ik twintig jaar terug kon gaan zou ik alles, alles an ders doen. Het is niet jouw schuld en ook de mijne niet, dat ik nu over het witte vlak van dit papier in zoo'n leege toekomst staar. Som dat het lang zal duren voordat resultaten migen gelooven aan het toeval, anderen, beieikt worden Het aantal bureaux breidt 'L alles beschikt is zooals het komt. Ik zich nog steed- uit. weet het niet. Ik weet alleen met groote Tenslotte werd besloten het advies van stelligheid, dat ik niet gelukkig ben, al ben het hoofdbestuur te aanvaarden en het '~M hoofdbestuur op te dragen, in samenwer king met de betreffende commissie de con clusies uit te werken. Nadat eenige wijzigingen in het huis ik er jaren lang in geslaagd mijzelf en jou wijs te maken, dat ons leven de vervulling was van wat wij, kinderen nog. er van droomden. H Waarom ik je eigenlijk getrouwd heb? Ik hoüóelijk reglement waren aangenomen, heb het mijzelf zoo juist bekend Ik was werd een voorstel van de huisartsen- en "'-s wn gehavend schip, dat er naar ver- Er zijn vrou wen, die iedereen mooi vindt maar over jou waren de meeningen verdeeld. Dat maakte Jou in mijn oogen nog begeerlijker. Merk je wel dat ik over jou spreek in den verleden tijd, Marianne? Dat deed ik spontaan. Het bewijst, dat jij voor mij ver leden bent geworden, een verleden, dat nooit meer heden voor mij zal kunnen zijn. Zoo goed als die andere nu verleden voor mij is. Ik weet het wel, die andere kan een rede lijke vergelijking met jou niet doorstaan. Jij hebt een wil, sterker dan de mijne, Je bent intelligent en je weet. dat je het bent. Naast jou verbleekt die andere, maar ln de fel-verlichte stad kan men des avonds den sterrenhemel niet zien. Er is een avond geweest, dat ik aan jullie beiden lang heb gedacht. Ik heb bij jou vroeger gevonden wat ik als jongeman meende, dat geluk was: spannende onze kerheid, moeizame worsteling, maar ook trots op het verworven bezit, om welks be houd met hand en tand moet worden ge streden. Maar ik ben het nu zoo moe, Ma rianne. Ronduit gezegd, ik verlang zoo naar het door jou verachte veilige bezit van overgegeven aanhankelijkheid en afhanke lijkheid, van blinde toewijding en altijd- Oereide teederheid, van een gezin vol pre- tentielooze vertrouwdheid. Ik heb vandaag een besluit genomen. Ik weet, dat zij van mij houdt. Maar het denk beeld Jou te verlaten gaf mij een onbe stemd gevoel van ontrouw aan mijzelf van verraad aan wat toch nog altijd een ka meraadschap is. Nu zijn wij twintig jaar getrouwd. Ma spesialistencommissie behandeld, om alle langde voor anker te gaan. Mijn moeder rianne. Wij hebben samen vee! beleefd, veel maa -chappij-ziekenfondsen onder con- legde zoo beslag op ons. Haar liefde had troje te plaatsen van den accountant der verst ikkends. Zü had ons geestelijk en maatschappij Daar verschillende afge vaardigden zich tegen het voorstel ver klaarden, werd besloten tot aanhouding, om het alsnog in de afdeelingen te be spreken. De vergadering werd hierna verdaagd. Het hoofdbestuur en de leden begaven zich naar het stadhuis, waar zij officieel door B. en W. van Haarlem werden ont lichamelijk gevormd en kon daarom teiir slotte niet meer gelooven, dat kinderen geen planeten zijn, die in onveranderlijke banen blijven zweven om de zon, die haar heeft voortgebracht. Nu blijft natuurlijk nog de vraag, Ma rianne, waarom ik juist jou getrouwd heb. Er waren toch vele anderen. Maar ik meen de van jou te houden, omdat, ik vond, dat gezien, veel gesproken met anderen. Nog is ons huis vol vrienden en vriendinnen, wij durven misschien niet saimën te zijn, omdat wij beiden in ons hart weten van onze gTOote vergissing. Ik blijf bij je. Maar toen ik vanavond het hek gesloten vond en uit den wagen stapte om het in het felle licht van de koplampen te openen, stond ik een oogen- blik met de klink in mijn hand en overzag vrouw binnen zouden weten, die ons wachtte. Wij hebben geen kinderen, soit. Jij hebt je kunst, je succesjes, successen noem je het zelf, zonder welke je beweert niet te kunnen leven. En ik, ezel. vond het inte ressant, eerst omdat anderen het geloof den, Ik wilde je niet doorzien, omdat ik met je wilde blijven pronken zonder mij zelf te verachten. Nu, vanavond .weet ik, dat ik je schil derijen al jaren lang volstrekt onbelangrijk, fOel-leelijk zelfs, vind. Dat jij jaren lang met een ontstellende, tot een tweede na tuur geworden handigheid anders hebt weten te schijnen dan anderen. In werke lijkheid waren de andere echter beter, zij waren zichzelf. En wij? Jij speelt, dat je een begenadigde artiste bent, ik speelde, dat ik gelukkig was en ondertusschen be drogen wjj onszelf en elkander. Net als jij wilde ik anders dan anderen zijn ln haast ziekelljken afkeer van het gewone. Maar vanavond, aan het hek, was ik zoo eenzaam, Marianne. Ik wist jou op Je ate lier in de stad. met je collectie zooge naamde lntellectueelen. die verliefd zijn op hun eigen stemmen. Het huis wachtte mij zoo donker Ik streef al zoo lang en nog steeds heb ik geen thuis. Ik verlang naar een zoon om mij aan vast te klampen, om voor te leven, omdat jij mij toch niet noodig hebt, en ook om te weten, dat ik niet vergaan zal. ook al zal ik sterven. Ik weet, dat de andere mij dit alles had kunnen geven. Dat ik met haar misschien burgerlijk, maar toch in elk geval wezen lijk. warm en levens gelukki" had kunnen zijn en den herfst niet zou hebben behoe ven te vreezen. Ik dacht, dat ik anders was, maar ook ik heb zoo bitter behoefte aan handen, die elkander even vluchtig vinden, aan een innigen blik. aan bezorgde koestering. Aan alledaagisohe zorgen ook en aan kinder achtige conflicten, die zich oplossen in tranen of in een gefluisterd woord, in- nlaats van in uitcenrafelende. verstande lijke 'edenaties. Ik ben niet anders dan anderen, Ma rianne. Ik ben zelfs zóó alledaaesch. dat tl: ie niet durf te verlaten om in mijn herfst nog enkele late zomerdagen te beleven. Misschien is het ook te laat, het leven is met mij op hol, tk kan het nu niet meer remmen. Anders dan anderen wilden wij zijn. Wli zijn het ook' wU zijn samen alleen. Wii hebben onszelf gezocht, en daarom onszelf vangen. De burgem "ster dr J E. baron jij zoo anders was. Zoo heelemaal anders. in één keer de grandioze mislukking. Ik j verloren. Wii heb^n v«r"e»fr enleefd en de Vos van Steenwiik. hield een rede. waar in hij in het biizonder de taak san den medicus belichtte. Dr L. C. Kersbergen sprak een woord van dank, waarna men tn de oude raadzaal nog eenlgen tijd bij een bleef. Anders dan anderen En vooral: anders dan mijn moeder. Het was Je onafhankelijkheid, die mij aantrok. Je ging je eigen weg en het werd mijn eerzucht je van dien weg af te drin gen en te dwingen den mijne te gaan. Ik stelde mij voor. dat ik aan kwam rijden en dat ik twee stooten met de claxon gaf. Dat een Jongen van een jaar of tien naar bui ten kwam springen om het hek voor mij te openen. Dat hij op de treeplank zou staan en dat wij samen de auto naar de garage zouden brengen. En dat wij samen een "n kostelijker tüu versmM met het na- "n van een fata morgana. Maar wii ziin het samen begonnen, nu zullen wij het. samen volbrengen ook net als de anderen (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) De openingsvlucht IndiëAustralië volbracht. Te Batavia ia bericht ontvangen, dat dc PK-AFM op de eerste vlucht naar Australië in den geregeiden dienst om 14.25 (e Sydney is aangekomen. DE POSTVLUCHTEN. De „Ibis" ls gisteren, van Indië komend, om 3 uur op Schiphol geland. De „Nandoe" ls hedenochtend van het vlieg veld TJililltan naar Nederland vertrokken. Het toestel vervoert 284 kg. post. 9 kg. pakketpost en 64 kg. vracht. Eén passagier maakt de reis tot Amsterdam mede, terwUl negen passagiers wer den geboekt voor tusschentrajecten. Hedenmorgen om 6 uur Is de „Buizerd" met gezagvoerder Van Dijk naar Indië vertrokken. Aon boord bevindt zich 90.894 KG. vracht, 346.112 KG. briefpost en 11.700 KG. pakketpost. Acht passagiers maken de reis van Amsterdam af mee. Er komen 5 passagiers voor tusschentra jecten. DUITSCHE PROEFVLUCHTEN OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Met toestemming van de Amerikaansche en Portugeesche regeering zal de Deutsche Luft hansa gedurende het tijdvak van midden Juli tot eind October op het traject Lissabon—Horta— New-York opnieuw bU wijze van proef een regel- matigen luchtdlenst over den Noord-Atlanti- schen Oceaan onderhouden, met telkens een maal per week een vertrek in belde richtingen. Voor dit jaar staan 28 Oceaanvluchten op het programma. Het doel ls aan te toonen, dat de technische voorwaarden er zijn om een regel- matlgen dienst met postdienst over den Noorde lijken Atlantlschen Oceaan te openen. gegeurd, directie en commissarissen door de vergadering gedechargeerd. De presi dent commissaris, ae heer G. L. M. van Es, die als zoodanig herkozen werd, bracht aan het slot der vergadering den directeur dank, die zoo enorm veel werk had ver richt en zelfs onder de moeilijkste om standigheden van groote energie en aan passingsvermogen had blijk gegeven. In de commissie, bedoeld bij artikel 25 der Sta tuten werden met lof voor reeds zoo vele malen bewezen diensten gekozen de heeren J. W. v. Duyl, H. W. v. Duyl en J. Lagerwaard. MAANDELIJKSCHE VERKEERS- ONGEVALLENCIJFERS. Sinds in Mei 1937, mede op verzoek van de K.N.A.C., een aanvang werd gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statis tiek met het publiceeren van voorloopigo gegevens op korten termijn omtrent de verkeersongevallen, is het aantal der doo- delijke slachtoffers nog niet zoo hoog ge weest ais ln April IJ., al staat daar tegen over, dat de cijfers voor Mei van dit Jaar heel wat gunstiger zijn dan die van vorig jaar, schrijft ons de K.N.A.C. De thans be kende gegevens over de eerste vijf maan den van dit Jaar zijn als volgt: 1938 gedood ernstig gewond Januari 52 306 Februari 39 287 Maart 42 331 April 69 348 Mei 49 (61) 1) 387 (446) Niets mag worden nagelaten om het aantal verkeersongevallen te doen vermin deren, Naast den dwingenden elsch, dat aithans op de lagere scholen het verkeers- onderwljs verplicht zal worden gesteld, dienen ook de volwassenen bij voortduring aan de verkeersregels te worden herinnerd. Op een verzoek van de K.N.AC, aan de Regeering het verkeersonderwijs op lagere scholen verplicht te stellen, ontving zij helaas bericht, dat hiertoe vooralsnog niet zou worden overgegaan. Nu ook een der conclusies van het groote internatlanale Wegencongres, dat juist te Schevenlngen werd gehouden, het verkeersonderwijs drin gend aanbeveelt, moge wellicht het in zicht der Regeering ten deze spoedig een wijziging ondergaan. Den weggebruikers zij deze keer herin nerd aan de bepaling, dat men bij krui singen of samenkomst van wegen in het algemeen het van rechts naderende ver keer voor moet laten gaan. Voor de na volgende gevallen moet men echter tevens het van links komende verkeer laten voor gaan, t.w. at wanneer men een voorrangsweg nadert; b) wanneer men een verharden weg nadert en zelf op een onverharden weg rijdt; c) wanneer men uit een uitrit komt 1 zoowel van particuliere terreinen, als van bijv. benzinestations of dergelijke); d) wanneer men een verharden weg nadert en zelf op ^en rijwielpad rijdt, dat geen deel uitmaakt van een verharden weg (m.a.w. wanneer dat rijwielpad onaf hankelijk van een verharden weg door het terrein loopt). 1) Tusschen haakjes de cijfers van 1937. VEREENIGING VAN AUTOBANDEN GROOTHANDELAREN, VULCANISEER- EN COVERINRICHTINGEN. In een te Amsterdam gehouden vergade ring is opgericht de vereeniging van auto banden-groothandelaren vulcaniseer- en coverinricMtngen. Tot voorzitter werd de heer P. Schouten uit Venlo benoemd ter wijl de heer Clem, van Daelen te Venlo als secretaris-penningmeester zal optreden. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige opaag). VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan G. J. Lovink, op zijn verzoek, met Ingang van 31 Augus tus as., eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Anna Paulowna, met dankbetuiging voor de. goede diensten door hem als burgemeester bewezen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10