BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 4 Juli 1938 LAND- EN TUINBOUW AGENDA H.M. de Koningin in Zwitserland aangekomen. Gistermorgen is H. M. de Koningin met Haar gevolg op doorreis naar Lusern aangekomen. Hare Majesteit werd aan het station verwelkomd door den Nederlandschen consul. Haessig en zijn vrouw. Het. gezelschap ontbijtte aan het stationsbuffet en zette vervol gens met de eigen auto's de reis naar Luzern voort. Prins Bernhard gast in het N.C.S.V.-kamp te Nunspeet. Gisterochtend omstreeks halfelf heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het jubileumkamp der Nederlandsche Christelijke Studenten-vereeniglngdat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dezer kampen op de heide bij de Waschkolk" by Nunspeet wordt gehouden. Nadat de Prir.s den kerkdienst in de groote tent, waarin ds. B. ter Haar Romeny uit Ginneken voor ging. had bijgewoond, nam hij deel aan een koffietafel, die geheel in kampstijl was ingericht. Tot laat In den namiddag toefde de Ko ninklijke gast in het kamp. waar hij volop ran de gezellige kampsfeer en van de mooie natuur, die het kamp omringt, ge noot. Per auto keerde de Prins naar Soest- dijk terug. onthulling gedenksteen p. a. de génestet. Te Rozendaal (Geld.i is Zaterdagmiddag een gedenksteen aan het hgds, waar de diehter-predikant P. A. de Génestet op 2 Juli 1861 overleed, onthuld. De afdeellng VeldRozendaal van den Nederl. Protestantenbond had tot de plaat sing van dezen steen het initiatief geno men. Vooraf vereenigde men zich in het nabij het sterfhuis gelegen Ned. Hen kerkge bouw, waar de heer G. Spoor uit Rozen- daal. voorzitter van de commissie van voorbereiding een rede hield over leven en werken van den diehter-predikant. Vervolgens begaf men zich naar het sterfhuis, waar door mevr. H van Hasselt- Van Rees uit Den Haag. oudste kleindoch ter van den diehter-predikant de onthul ling werd verricht. In den gevel is een eenvoudige steen aangebracht met het opschrift: Hier overleed 2 Juli 1861 F A. de Génestet. geb. te Amsterdam 21 No vember 1829. DE TUINBOUWBEURS 1938. Naar onze correspondent te Katwijk van betrouwbare zijde verneemt, zal de eerste tuin bouw steunuitkeering over 1938 zeer binnen kort plaats vinden. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 759. BINNENLANDSCU WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.0 te Toulouse. Laagste barometerstand 751,3 te Thorshavn en Andaenas. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige. Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijn lijk eenige regen. Weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. pe depressie die Zaterdag ten Westen van Usland lag. diepte uit en bevindt zich thans ten Noordwesten van Schotland en brengt koel weer met regen in Engeland en onze omgeving. De hooge druk bevindt zich in het Zuiden en Zuidoosten van het waarnemingsgebied. Alleen in hel uiterste Zuiden ligt een ondiepe Middel- landsche Zee depressie. Neerslag viel .n Noord Scandinavië. Schotland, Frankrijk Zwitserland en onze omgeving. Haparanda had 21 m.m., Aberdeen 19 m.m. De temperatuur is in bijna het geheele waarnemingsgebied onder normaal. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Z.W.. matig. 13 gr. C. regen. Londen: Z.W.. 12 gr. C.. zw. bewolkt. Berlijn: Z.Z.W., 18 gr. C.. mooi weer. Nice: N.N.O., 21 gr. C., mooi weer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 55 gr. C. (12 gr. F.). 12 uur 's midd.: 56 gr. C. (13 gr. F.). H'ÏOGWATERTUIïEN IV KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. Voorm. te 9 uur 21 min.; nam. te 21 u. 54 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Poelmeer". 's Middags 12 uur: 17% gr. C. Zweminrichting .De Zijl". 's Middags 12 uur: 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 9.55 njn. tot 4.14 v.m. MAANS- OP EN ONDERGANG. 4 Juli op: 23 uur 29. Nieuwe terugbetaling aan dr. Deterding. Export-toeslag op kaas. De regeering heeft besloten, zoo meld) de Tel. alsnog aan den heer Deterding f 20.000 toe te kennen als export-toeslag op de destijds door hem naar Duitschland uitgevoerde kaas. Over een vordering van den heer Deterding om hem een aanzienlijke re ductie te geven op den prijs van de door hem aan Duitschland gestuurde varkens, waarop hij meende recht te te hebben, zal worden gesproken. Dit is dus een nieuwe restitutie, die de re geering aan den heer Deterding doet, nadat zii hem voor eenigen tijd de som van f. 112.000 heeft doen toekomen De basis van deze terugbetalingen ls ge legen ln het feit. dat het plan-Deterding in overleg met de regeering zou worden uitgevoerd op grond van de meestbegun- stlglngs-clausule. Dit heeft de heef De terding destijds met de heeren Colljn en dr Hirschfeld besproken. Het plan van dr. Deterding is voor enkele maanden uiteen gezet door ir. Dijt, den uitvoerder, die aan den minister van Economische Zaken het verzoek gericht heeft om voor de naar Duitschland geleverde kaas alsnog den toeslag te mogen ontvangen, die ook voor den export naar andere landen geldt en voor de varkens een reductie op den be taalden prfls. Ir. Dijt motiveerde zijn verzoek toen als volgt. Volgens de bespreking van dr. H. W. A. Deterding met verschillende regeerlngs- vertegenwoordlgers is gebleken, dat slechts de bedoeling was. de overschotten van ver schillende landbouwproducten, welke on verkoopbaar waren of voor afbraak zouden moeten worden weggewerkt, over te nemen. Daarrbij is bepaald, dat voor het plan- Deterding de laagste buitenlandsche prij zen zouden worden betaald Dit geschiedde ook op de gebruikelijke wijze met eieren, rundvee, aardappelen, die op de vrije markt waren aangekocht en waarop de toeslag werd ontvangen.. Andere producten, zooals aardappelmeel en spek werden van de betreffende re- geeringsinstelllngen gekocht. Gebleken is evenwel, dat voor de varkens naar Zwitserland en Italië lagere prijzen werden betaald dan de uitvoerder van het plan-Deterding betaalde Voorts is de uitvinder later tot de ontdekking gekomen, dat op volvette en 40 kaas. waarvan voor ruim f. 2 millioen is aangekocht, ook een ex port-toeslag werd vergoed. Ir. Dijt. de uitvoerder, verzocht dus voor dezen toeslag ook in aanmerking te komen en den te veel betaalden prijs voor de varkens te mogen terugontvangen. Bij brief van 25 October 1937 heeft de minister van Economische Zaken aan ir. Dijt medegedeeld, wat de kaas betreft, niet met zijn standpunt accoord te gaan. De brief luidde als volgt: „Naar aanleiding van uw schrijven, waar van de beantwoording tot mijn leedwezen is vertraagd, moge lk u mededeelen. dat bil export van kaas naar Duitschland nim mer eenige toeslag in den vorm van ge deeltelijke restitutie der binnenlandsche heffing wordt gegeven. Integendeel, bij dezen export wordt steeds een heffing van de exporteurs geheven. Dat over de kaas. geëxporteerd onder het plan Deterding, welke bovendien met niet eenige heffing belast is geweest, geen toe slag is gegeven, is derhalve geheel in over eenstemming met de bestaande regelen ge weest Onder deze omstandigheden meen ik. dat verdere bemoeiingen uwerzijds om alsnog eenigen toeslag te verkrijgen geen nut zal afwerpen". Het besluit, dat thans gevallen is. ls dus in strijd met dezen brief. De drijvende dagnijverheidsschool „Koningin Wilhelmina". Zij wordt deze week naar de hoofdstad gesleept. De „Koningin Wilhelmina", het school- schip, waarop de eerste dagnijverheids school voor schippersjongens ..Oranje Nas sau" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam wordt gevestigd en dat de Sliedrecht wordt gebouwd, is thans zoover gereed, dat het deze week van daar naar de hoofdstad zal worden gesleept, waar het permanent ligplaats zal krijgen. Morgenochtend vroeg zal de sleep van Sliedrecht naar Nijmegen vertrekken, waar gedurende den nacht halt wordt gehouden. Woensdagochtend wordt de tocht over den IJssel voortgezet met bestemming naar Deventer of kampen, terwijl Donderdag over het Usselmeer naar Amsterdam zal worden gevaren. Voor den bouw van de „Koningin Wil helmina" heeft het onderwijsfonds voor de scheepvaart aangekocht het casco van een der buiten gebruik gestelde stoomponten van den dienst Enkhuizen-Stavoren. Op de scheepswerf van gebr. van Rees te Slie drecht wordt dit casco onder toezich van de scheepvaart-inspectie voor zoover noo- dlg vernieuwd, waarna bij onderhandsche aanbesteding het maken van den boven bouw werd oDgedraeen aan de firma van Andel en Veth te Sliedrecht, welke firma ook reeds het schoolschip „Prins Bern hard" van het onderwösfonds voor de scheepvaart waarop in de haven van Duisburg-Ruhrort aan Nederlandsche schipperskinderen lager onderwijs wordt geceven heeft gebouwd. De „Koningin Wilhelmina" heeft een lengte van 65.50 meter, een breedte van 12 meter en een diepte van 3 meter. De op bouw is 52 meter lang, 10 meter breed cn ongeveer 4.50 meter hoog. Twee masten van elf meter lengte, een commandobrug en een schoorsteen van 2.85 x 4 m. steken hierboven uit Onder ln het schip liggen drie slaap zalen voor resp 44. 44 en 16 leerlingen. Verder vindt men hier twee ruime eetzalen. Het geheele schip is voorzien van cen trale verwarming Wanneer deze in de zomermaanden niet werkt, wordt het schip van de keuken uit overal van warm water voorzien. De dagnijverheidsschool voor schippers jongens, die aan boord wordt gevestigd, is een tweejarige cursus Deze ls het vorige jaar September aangevangen en is toen voorloopt? ondergebracht in de hinnen- vaartschool van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam, terwijl de leerlingen tijdelijk gehuisvest werden aan boord van het toen daarvoor beschikbare instructievaartuig „Prins Hendrik" Wan neer dtt in de vaart was. moest echter op andere wijze voor huisvesting gezored wor den. Bovendien had men de beschikking over de oude locomotievenloods van de Noord-Zuidhollandscbe tramweg maat schappij nabij de Willemssluizen aan de overzijde van het IJ. in de nabilheid waar van de „Prins Hendrik" steeds gemeerd lag en waar thans binnenkort de „Ko ningin Wilhelmina" lienlaats zal krijgen. Toen bleek, dat de dagnijverheidsschool feitelijk een ambachtsschool voor schip persjongens ln een behoefte voorzag, moesten maatregelen worden genomen voor een definitieve oplossing, zoowel wat voldoende ruimte aan leslokalen als wat huisvesting betrof Door het doen bouwen van het school schip „Koningin Wilhelmina" is het onderwijsfonds voor de scheepvaart hierin op gelukkige en de meest economische wijze geslaagd. Algemeene Nederlandsche Pluimveeteeltvereeniging. Huldiging van mr. Sannes. Het achtste internationale wegencongres gesloten. In het Kurhaus te Schevenlngen Is Za terdagnamiddag de plechtige zitting tot sluiting van het achtste internationale wegencongres gehouden. De voorzitter van het congres, ir. W. G. C. Gelinck, sprak bij den aanvang dezer zitting een rede uit. waarin hij wees op het werk, door het congres verricht, neer gelegd in 88 rapporten, bevattende 2132 pagina's over de zes programpunten. Spr. hoopte, dat dit werk aan het weg verkeer ten goede zal komen, dat hij be schouwt als een herstelde zieke, wiens in zinking moet worden voorkomen, In de drie hoofdtalen sprak de heer Ge linck vervolgens de hoop uit. dat het be zoek aan Nederland aangename herinne ringen zal achterlaten. Besloten werd, het volgende negende) internationale wegencongres in 1942 te Bu dapest te doen plaats hebben. Namens den president van de Assoclattan Internationale Permanente des Congres de la Route heeft de heer P. Ie' Gavrlan, se cretaris-generaal, uitdrukking gegeven aan de gevoelens van groote erkentelijkheid jegens de Nederlandsche regeering voor de ontvangst van het congres hier te lande en Jfgens he' uitvoerend comité voor de organisatie daarvan. 8pr. huldigde in het bijzonder ir. Gelinck en generaal-majoor van de Kasteele, den secretaris-generaal van het 8ste congres, zoomede de voorzit ters van de secties, de rapporteurs-gene raal van het 8ste congres, zoomede de voorzitters van de secties, de rapporteurs- generaal en de presidente van het dames comité, mevr. GelinckVan Nooten. Achtereenvolgens hebben daarna woor den van dank gesproken de vertegenwoor digers vr.ii de delegaties der verschillende landen. Ir. Gelinck sloot liet congres met een toespraak, waarin hij de periode van vier jaren tusschen de sluiting van dit congres en de opening van het volgende met een open zee tusschen twee havens vergeleek, waarop de deelnemers zich als pelgrims zullen voelen. Hij spoorde allen aan tijdens deze wetenschappelijke pelgrimage te za- men te reizen, op zoek naar de oplossing, die overigens niet zal worden gevonden. Het 40-jarig bestaan der K.N.A.C. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Kon. Nederlandsche Auto mobiel Club heeft het bestuur Zaterdag middag in het Palace-hotel te Schevenin- gen gerecipieerd. In een der zalen van het hotel, stonden tallooze fraaie bloemstuk ken, welke door allerlei organisaties en zusterverenigingen alsmede door tal van autoriteiten waren gezonden, opgesteld. Groot was de belangstelling, welke de K. H. A C. bij dit jubileum heeft mogen on dervinden. Zoowel van de zijde der over heid als van de kant van verkeersorgani- saltes en sportvereeniringen waren talrijke vertegenwoordigers aanwezig, om maar te zwijgen van het groote aantal leden, dat het bestuur der club kwam complimen tteren. In de eerste plaats noemen wij den minister van waterstaat, mr. dr ir. van Buuren. die de gelukwenschen der regee ring kwam aanbieden. Vervolgens den bur gemeester van Den Haag. die het gemeen tebestuur vertegenwoordigde, dr. ir. Damme directeur-generaal van de PTT., baron Kiayenhoff. algemeen voorzitter van de Algemeene Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer en den heer van de Mortel, bur gemeester van Noordwij k. Van den rijks waterstaat waren aanwezig de hoofdinge nieur-directeur dr. ir. Wentholt, de hoofd ingenieur-directeur van Heyst, de heer Claus, secretaris van de Algemeene Nederl. Verkeersfederatie, dr. Prins, voorzitter van de Ned Vereen, van Artsen-automobilisten, mej. dr. Diegel. directrice van het psycho technische laboratorium der P.T.T., mr. Slotemaker, algemeen secretaris der K. L. M. en de heer Gorter, directeur van net bureau voor de afgifte van de rijvaardig heidsbewijzen. De A.N.W.B. was vertegen woordigd door den oud-voorzitter, den heer Eóo Bergsma en door de directeuren der vereeniglng. De heer H. W. O. de Bruyn vertegenwoordigde de vereeniglng „Het Ne derlandsche Wegencongress". de heer A. C. Dijkman was er namens de Nederl. Reis- vereenlging. de heer Casteleyn bracht do gelukwenschen over van den B.B.N. Van het Internationale wegencongres, dat juist dien middag besloten werd, waren aanwezig de voorzitter. Ir. Gelinck en de secretaris generaal, de heer van de Kasteele. De regeling in de pluimveeteelt. Op de algemeene vergadering van de Al gemeene Nederlandsche Pluimveeteeltver- ecniging in hotel Noord-Brabant te Utrecht werd de voorzitter, mr. fiannes. ln verband met ztjn 10-jarig voorzitterschap van de vtrpeniplng door tal van sprekers gehul digd. Alvorens de bestuursverkiezing te doen plaats vinden, richtte de ondervoor- zijter. prof. van der Plank zich tot den voorzitter mr. H. W J Sannes, hem hul digend in verband met zijn tien-jarig voor zitterschap van deze vereeniglng. Evenais deze sorelter sprak de heer ir. J. G. Tuk ker. rijksplulmveeconsulent en vertegen woordigen van den directeur-generaal, woorden van waardeering tot den Jubilee renden voorzitter, memoreerend de oprich ting van de vereenieing waarvan de Jubi laris een der oprichters was. Na 14 Jaar ls gebleken, dat de oprichters een ver-voor- uitztende blik hebben gehad. De vereeni glng heeft veel bereikt waarbij de voor zitter zeer veel tot stand heeft weten te brengen in zijn 10-jarige loopbaan als voor zitter van deze verecniging. Tal van andere sDrekers grepen deze ge legenheid aan om den beminden en kun- dlgen voorzitter te huldigen, waarbij o.a. werd gesproken namens de fokkers en de nlet-erkende fokkers, vermeerdertngsbe- drtjven. De afdeellng Friesland bood een fraaien bloemenmand aan versierd met de Frlesche vlag. Mr. Sannes dankte alle sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Hoe wel het aanvankelijk in zUn bedoeling lag hel voorzitterschap neer te leggen, wilde spreker, wanneer, zooals ls gebleken, de vereeniglng er bijzonder prijs op stelt, nog maals het voorzitterschap aanvaarden. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Wassing, die bij het bestuur in formeerde naar den stand van zaken be treffende de komende nieuwe regeling van de pluimveeteelt in handen van de orga nisaties. De heer van Beek waarschuwde tegen de nieuwe regelingen in de andere landbouwbedrijven, waar de boeren niets hebben te zeggen. De voorzitter deelae in de beantwoording van de beide sprekers mede dat het niet de regeering is die het Initiatief neemt, doch moet uitgaan van de fcedrijfsgenooten zelf De regeering neeft dus niets ln de maak. doch wij zijn het die paraat zijn, doch tot heden nog niet met bepaalde voorstellen zijn gekomen. De waarschuwing van den heer van Beek doelde voornamelijk op de consumptie- melkcentrale, doch daarop wilde spr. niet verder Ingaan. Alleen wilde hij verklaren, dat het bestuur in alle opzichten paraat is. Daarna werd het voorstel van den heer Wassing met algemeene stemmen aange nomen. Het voorstel luidt als volgt: Het bestuur der A N. O V. ijvere met alle ten dienste staande middelen er voer, dat bij wijziging ln de crisismaatregelen, als ln de troonrede aangekondigd, het pluimvee- tokkerijwezen wordt overgegeven aan de organisaties der betrokken groepen. Het voorstel van den heer Lublink werd na be spreking ingetrokken. Dit voorstel luidt als volgt: het bestuur verzoeke aan de regee ring voor den kleinhandel in eieren een prijs vast te stellen, zoodat de z.g. concur- rentiehandel op denzelfden voet kan ge regeld worden als bij de boerenboter b.v. met dien verstande, dat, indien dc prijs der eieren beneden den vastgestelden prijs ligt, de regeering een toeslag geeft. Hier door zouden alle pluimveehouders een steun ontvangen. In het bestuur werden de aftredende be stuursleden, mr. Sannes en de heeren Ger ritsen en Wolfswinkel herkozen. Dinsdag. De Zijl: Jubileumwedstr^den met Demonstra ties. n.m. 7.30 uur, Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling collectie Boender maker ten bate van Carillon-comité. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.; „De melodie uit het verleden". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam., Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Manja". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Verborgen hartstochten". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „O moeder, die zeeman". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl-straax.: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Charlie Chan op de Olympische Spelen". Dinsdag, Woensdag en Donderdag: Katwijk aan Zee „Nova-Theater"„De trek naar het Westen", n.m. 8 uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid". echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 2 t/m. Vrijdag 8 Juli waargenomen door de apotheek P. du Croix. Rapenburg 9, telefoon 807. 1642 (ïngez. Med.) De algemeene vergadering der Avro. In de elfde algemeene verga<iering te Den Helder van de A.V.R.O. herinnerde na vaststelling van de notulen, de voor zitter, de heer G. de Clercq eraan, dat de secretaris, de heer F. P. A. van Gheel Gil- demeester tien Jaar geleden tot algemeen secretaris benoemd werd. Spr. dankte vele successen aan de doortastendheid en de volharding van den secretaris, die zich steeds als strijdbare figuur in het alge meen bestuur deed kennen. Spr. hoopte, dat de heer van Gheel Gildemeester nog vele jaren in het bestuur werkzaam mocht zijn i Instemmingt Den penningmeester, den heer Kolver, werd met het dagetyksch bestuur décharge verleend over het boekjaar 1936. het eerste jaar, dat de penningmeester als zoodanig optrad. Nadat de directeur, de heer Vogt zijn jaarverslag met rekening en verantwoor ding over 1937 had uitgebracht, werd hij ln verband met zijn 50sten verjaardag, welken hij 1 Augustus hoopt te vieren, ge huldigd De voorzitter zelde, dat juist daarom deze 11de algemeene vergadering te Den Helder werd gehouden, omdat dit de ge boortestad is van den heer Vogt. den schepper en opbouwer van de Avro. Namens dagelljksch en algemeen be stuur. namens de 200 000 luistervinken, bracht spr. den heer Vogt dank voor het geen hij voor de Avro deed Als herinnering aan dezen dag bood hij den heer Vogt tenslotte een sigarettenbox- tevens speeldoos aan. Tot lid van de controle commissie voor het nazien van de rekening en verant woording over 1937 werd in de vacature J. Pelser Jr.. gekozen de heer W. Speerstra te Amsterdam. De begrooting 1938 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 1 280.000. De penningmeester deelde mede, dat het be- drljf'overschot 1037 f 125.000 bedroeg, zoo dat blijkt, dat de begrooting voorzich'ig geraamd is Bekrachtigd werd de goedkeuring van het algemeen bestuur tot beschikbaarstel ling van f300 000 voor de uitbreiding van het studio-complex te Hilversum. a rondvraag werd de vergadering ge sloten. Amsterdam betoogt voor Schiphol. In verband met de plannen der regeering om een centraal vliegveld te stichten bij Leiden ls er Zaterdagmiddag een demon stratieve bijeenkomst van belanghebbende Amsterdammers op Schiphol gehouden. Een daartoe opgericht comité „S.O.S.- Schiphol" had aangekondigd, dat meer dan 20.000 Amsterdammers naar Schiphol zou den komen Zooveel waren er wel niet en aanvankelijk leek het zelfs vrij leeg op het vliegveld, maar langzamerhand groeide toch de belangstelling en tenslotte waren er vele duizenden Amsterdammers, als mede groepen uit Aalsmeer. Haarlemmer meer enz., waarvan sommige met praal wagens. bijeen. Gesproken werd door de heeren B. van Vlijmen, mr. G. C. J. D. Kropman, Gottfr. H. Crone, A. F. Bronsing en M. Vrij, die allen wezen op de beteekenis van Schiphol en op het nadeel dat de hoofdstad zou on dervinden Indien de voornemens der re geering werkelijkheid werden. Na afloop van de redevoeringen bracht Bob Scholte een speciaal voor deze gele genheid gecomponeerd Sdhiphol-lled ten gehoore. De betooging werd met het Wilhelmus besloten, waarna de deelnemers, die ln groepsverband waren gekomen met hun muziekcorpsen voor het stationsgebouw de fileerden om vervolgens naar huis terug te keeren. HET DORUS RIJKERSFONDS. Aan het jaarverslag 1937 van het Dorus Rijkers-fonds wordt ontleend: In afwijking van de mededeellngen der laatste zes Jaren over de nadeellge saldo's kunnen wij thans met groote vreugde con- stateeren, dat het nadeelig saldo over 1937 f. 7640, onder de raming ls gebleven en slechts f. 910 bedraagt. Met het oog op den verbeterden finan- cieelen toestand van het fonds overweegt het hoofdbestuur het plan om ondanks de groote tekorten der laatste 7 jaren op de exploitatie-rekening (totaal f. 100.2201, de thans bestaande uitkeerlngen belangrijk te verhoogen, zoodat de oude redders en weduwen zich wat ruimer kunnen bewegen. Indien over de geheele linie een verhoo ging wordt gegeven van maximaal 50 pCt„ dan zou hiermede jaarlijks een bedrag van f. 14.000 gemoeid zijn, waarmede het te kort op de exploitatie-rekening 1938, ge raamd op f 8000, dan zou worden ver hoogd. Door sterfgevallen zal na verloop van tijd dit groote tekort verminderen. Het hoofdbestuur meent In den geest van hen, die het R. R.-fonds steunen te handelen door de gelden zooveel mogelijk te besteden voor de thans levende redders en weduwen, en het verwacht, dat dit be ginsel met inspanning van alle krachten en door de vrijgevigheid van het Neder landsche volk voor zijn mannen van de daad, zal kunnen blijven gehandhaafd. CONGRES ALG. VENTERSBOND. Gisteren werd in Amsterdam het con gres gehouden van bovengenoemde orga nisatie. De bondsvoorzitter, de heer S.Pres. ser. gaf allereerst een overzicht van den zeer slechten toes'and waarin de straat- koopman verkeert. Bii de voorstellen werd met algemeene stemmen besloten den naam van den bond te veranderen in „Al gemeene venters-, markt- en standplaats- houdersbond ln Nederland". Bij de verkie zing van het hoofdbestuur werden geko zen de heeren S Presser voorzitter; G. Hoepelman. secretaris; M. Koster, penning meester; M Smit, Zaandam en D van kammen. Hoorn De voorzitter hield een inleiding over de samenwerking der negen landelijke bonden". Ook werd een eventueele rijks steunregeling uitvoerig besproken. Nadat verschillende commissies waren gekozen, werd de propaganda in het land besproken. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6