LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 Juli 1938 De strijd in het Verre Oosten YISSCHERIJ-BERfCHTEN Stadsnieuivs Binnenland RECHTZAKEN Buitenland VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT MARKT Prof. G. J. W. Koolemans Beynen f In den ouderdom van 63 Jaar ls In den algeloopen nacht te zijnen huize te Den Haag overleden prof. G. J. W. Koolemans Beynen. oud-hoogleeraar aan de Leidscne Universiteit in de tropische geneeskunde De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. plaatsvinden op Oud- Eik en Duinen om 2'/i uur nam. Prof. Koolemans Beynen is 12 October 1874 te Kampen geboren. Zijn gymnasiale opleiding genoot hij in Den Haag. In 1893 werd hU ingeschreven als student in de medische wetenschap aan de Leidsche uni versiteit. Na voltooiing zijner academische studie vertrok hij als officier van gezond heid naar Ned.-Indië. waar hij al spoedig als docent aan de Stofia belast werd met de opleiding van Indische artsen Al spoedig onderscheidde hij zich door zijn onderzoekingen op het gebied der ma laria. Tijdens de Balkanoorlogen was hij als ambulance-arts werkzaam en zijn ver diensten werden toen erkend door hem de regeeringsmedaille van het Roode Kruis met gesp te verlecnen. In 1919 werd hij .belast met het geven van onderwijs in de tropische geneeskunde aan de Leidsche universiteit Dit bijzonder hoogleeraar- schap, ingesteld door het Leldsch univer siteitsfonds, heeft prof. Beynen tot voor zes Jaar uitgeoefend. Bij Kon. Besluit van 1 Juni 1920 werd hij benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis. Als zoodanig bij herhaling herbenoemd, werd hem op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend bij Koninklijk Be sluit van 20 October 1936. Even te voren en wel bij Kon. Besluit van 10 October 1936 was prof. Koolemans Bey nen benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het Nederlandsche Roode Kruis is door hem op verscheidene internationale con gressen vertegenwoordigd (o.a. betreffen de de bevordering van de gezondheid van den zeeman). In tal van commissies had hij zitting, laatstelijk ln de ambulance commissie, ingesteld voor de uitzonding der Nederlandsche Roode Kruis ambulance naar Ethiopië, Zijn uitgebreide en grondige kennis, zijn veelzijdige ervaring, zijn in nemende persoonlijkheid bleven in dank bare herinnering bij het Nederlandsche Roede Kruis, welks belangen hij gedurende zoo lange jaren met de grootste toewijding heeft gediend. In het bijzonder kan ook nog worden gewezen op zijn werk als voorzitter der centrale commissie voor de bloedtransfu siediensten van het Nederlandsche Roode Kruis. Dat deze nog jonge tak van dienst zich hier te lande zoo voorspoedig heeft ontwikkeld, is mede te danken aan de groote bekwaamheid en de bijzondere per soonlijke eigenschappen van prof. Koole mans Beynen. Na zijn aftreden als bijzonder hoog leeraar ln de tropische geneeskunde heeft prof. Koolemans Beynen nog praktijk in Den Haag uitgeoefend. Zoowel bij zijn pa tiënten als bij zijn medische collega's stond hij in groot aanzien. Familiedrama te Leidschendam. Vanmorgen heeft in het gezin van den 46-jarigen F. in de Pr. Hendriklaan 52 te Leidschendam, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, een twist met ernstige gevolgen plaats gehad. Reeds sinds eenigen tijd boterde het niet meer tusschen de echtelieden en kwam het herhaaldelijk tot min of meer hevige bot singen tusschen hen. Ook vanmorgen groeide een klein geschil tot een hevigen twist uit, waarbij de man in niet te too rnen drift zijn vrouw ernstig mishandelde, haar trapte en sloeg. De 20-jarige dochter wilde haar moeder te hulp komen en niet wetende hoe haar te ontzetten, greep zij in nood naar een hamer en bracht haar vader daarmede een slag op het hoofd toe. De man zakte bewusteloos ineen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en ook dc politie was spoe dig ter plaatse. F. bleek er ernstig aar toe te zijn en moest met een zware hoofdwonde naar St. Antoniushoeve te Voorburg worden vervoerd. De Indië-Australië-lijn geopend. Aneta meldt uit Batavia: Talloozen wa ren elsteren op het heete middaguur naar TJilllitan getrokken om getuige te zijn van het vertrek van het eerste toestel ln den geregelden dienst op Australië. Zoowel van de zijde der civiele en mili taire autoriteiten, als van de handelswereld en het publiek waren velen op het vlieg veld verzameld. O.a. waren aanwezig de voltallige Raad van Nederlandsch-Indië, de .commandant der zeemacht, vice-admiraal Ferwerda, kolonel van Oyen, namens den legercommandant, terwijl ook de Brltsche consul-generaal door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk gaf. Uit Bandoeng waren twee vliegtuigen met genoodigden gekomen. Het vertrek van het vliegtuig werd voor afgegaan door een sobere plechtigheid, waarbij de heer Nieuwenhuis en de direc teur van verkeer en waterstaat, ir. van Haef'en een rede hielden. Op het vliegveld heerschte een ware feeststemming. Om 13 05 uur steeg het Lcckheed-toestel op. Inzittenden waren de bestuurder van Messel en de passagiers Kuneman. lid van den Raad van Nedèrlandsch-Indië. ir van Haeften. directeur van verkeer- en wa'er- staat, de heeren Nieuwenhuis. van de K.N. I.L.M., van Bovene, hoofdredacteur van „Aneta", en de directeur van den lucht vaartdienst in Nederland, de heer van Ede van der Pais. die zooals bekend is momenteel in Nederlandsch-Indië vertoeft en de openlngsvlucht tot Des Passar me- demaakt. Na een eere-rondje te hebben gemaakt, verdween het toestel in de richting Soe- rabaia. Van het front. De versperring in de Jangtse bij Matang, aldus meldt het Chineesche Telegraaf- agentschap, blijft intact, ondanks het feit, dat door de Japansche bombardementen een deel van de Matangforten vernield is, Tusschen de 40 en 50 Japansche oorlogs schepen zijn thans geconcentreerd tus schen Matang en Hslangkau, doch na een tweetal Chineesche luchtbombardementen, j waardoor drie der oorlogsschepen vernield j werden een vliegtuigmoederschip en 2 torpedojagers is de rest van deze Japan sche vloot stroomafwaarts getrokken. Terwijl de Japansche troepen oprukken in de richting van Hakau, langs de Jangtse, maken de Chineesche snelle vor- j deringen in centraal Anhwei. Een Chinee sche eenheid bevindt zich thans op nog slechts een mijl afstand van Tsiensjan, Sjoetsjeng is door de Chineezen geheel bezet. De Japanneezen trekken terug naar Hofei. In Noord-Kiangsoe heeft een Chi neesche colonne Fojanbg, op 40 K M. van de kust van Kiangsoe bij verrassing geno men. De Japanneezen hebben voorts Jentsjeng, op 60 K.M. ten Zuid-Oosten van iFojang. verlaten. Tojang en Jentsjeng zijn door de terugtrekkende Japanneezen in brand gestoken. Tsjang Kal Sjek heeft een proclamatie I uitgegeven, waarin hij zegt: NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST In de te Haarlem gehouden vergadering dezer maatschappij gaf de voorzitter, dr, L. C. Kersbergen, uiting aan zijn groote bewondering voor den omvangrijken arbeid van prof. Rijnbergen, die 25 jaar lang de verslagen van de algemeene vergadering der maatschappij heeft gemaakt. Bij de hoofdbestuursverkiezing werden in de plaats van de periodiek aftredende leden, de heeren G. van Gangelen. Sche- veningen en I. H. van Romunde, Utrecht, gekozen de heeren J A Klein Swomlnk, Breda, en C. T. van Valkenburg, Amster dam. In de vacature wijlen A. H. Schmidt, Utrecht, werd gekozen de heer A. Schuc- kink Kool te Utrecht. Na de behandeling der commissieversla gen kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om het algemeen bindend besluit betreffende de ziekteverzekering voor den middenstand voorloopig voor één jaar ongewijzigd te laten. De afdeelhig Den Haag stelde voor een model ziekteverzekering te ontwerpen, aan gezien de hliidige vorm van verzekering geen resultaten afwerpt. Namens de desbetreffende commissie deelde 'dr. Hammes mede dat de opbouw van een algemeene verzekering op dit mo ment nog niet mogelijk is. Besloten werd het rapport van de com missie af te wachten en het voorstel van het hoofdbestuur aan te nemen. „Terwijl de vijand dieper en dieper op het Chineesche grondgebied doordringt en de strijd intenser wordt, worden de topo- graphie en de mensehen factoren, die steeds meer te onzen gunste werken. Nu wij het beslissende stadium naderen van den laatsten, beslissenden veldslag, is er voor ons alle hoop den vijand terug te slaan en overwinnend uit den strijd te voorschijn te treden, wanneer de militaire en civiele autoriteiten samenwerken en wanneer soldaten en burgers samenwer ken". Bombardement van Swatau. Japansche vliegtuigen hebben de stad Swatau Zaterdag weer tweemaal gebom bardeerd, waardoor het aantal dooden en gewonden van de laatste twee dagen is gestegen tot 1600. Meer dan tweehonderd bommen vielen op de stad. De Amerikaan- sche burgers vluchten aan boord van de Amerikaansche kanonneerboot „Sacra mento", doch hun bezittingen hebben ern stig geleden. De totale schade wordt ge schat op bijna twee millioen gulden. Soberheid aan het Japansche Hof. De keizer van Japan heeft besloten be zuinigingen in te voeren aan het hof, ten einde het voorbeeld te geven aan het volk. Op zijn tafel zullen de ingevoerde dranken worden vervangen door de nationale sake en de Egyptische tabak zal worden vervan gen door het product van Formosa. Bo vendien zullen geschenken, welke door het hof worden gegeven of ontvangen niet meer van edele metalen mogen zijn. AANBESTEDING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed: het verbreeden van een brug, het maken van gewapend-beton be schoeiingen, het verbreeden van een ge deelte weglichaam, het aanbrengen van asfaltbeton- en klinkerverhardingen op bestaande en te maken fundeeringen, be nevens het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken op een gedeelte van den provincialen weg ringvaart Haarlem- mermeerpolderHiliegomde Zilk in de gem. Hiliegom. Laagste inschrijfster is de N.V. P. C. Zanen te Tilburg voor f. 31.670. DE „CONDOR" TE SALONIKI BESCHADIGD. Een der nieuwe snelle Duitsche vliegtui gen van de Focke Wulffabriek, de nieuwe ..Condor" verkeersmachine. die plaats biedt aan 26 passagiers, is bij een landing "p het vliegveld Saloniki (Griekenland) ern stig beschadigd, waarschijnlijk tengevolge van een technische fout in het landings gestel. De machine had demonstratievluch ten gehouden op verschillende vliegvelden en was thans op den terugweg van Egypte, waar het eveneens was gedemonstreerd Eenige weken geleden is een Focke Wulf „Condor" van de Deutsche Lufthansa voor belangstellenden op Schiphol gedemon streerd. MAN VERWONDT ZIJN VROUW MET EEN HAMER. Daad van een zenuwpatiënt. In den vroegen ochtend omstreeks 6 uur werden de bewoners van de Utrechtsche- Tu^SfFau 4 te Amsterdam tusschen Utrechtschestraat en Amstel opgeschrikt coor een hevig tumult op de eerste etage van perceel 132. Enkele oogenblikken later zagen zij den bewoner van dit perceel, een 31-jarigen man, eenige hulzen verder van het dak springen, een hoogte van ongeveer 15 me ter. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen. De inmiddels gewaarschuwde Geneesk. Dienst constateerde zware in wendige kneuzingen en een gebroken heup. De man werd vervoerd naar het binnen gasthuis. De politie, die in dc woning van den man een onderzoek instelde, vond in de slaap kamer de 23-jarige echtgenoote van den badend °P den grond liggen. Het bleek dat de man, die zenuwpatiënt ls, zijn vrouw tijdens een twist met een ha mer te lijf was gegaan. Vervolgens was hij op het dak geklom men en op straat gesprongen. Ook de vrouw, wier toestand levensge vaarlijk is, werd naar het binnengasthuis overgebracht en aldaar opgenomen. De twee kinderen, resp. 5 en 3 jaar oud, 41Jn ondergebracht bij familie. Het proces-Becker. Advocaat-generaal vraagt schuldigverklaring. In het proces tegen de weduwe Beck°r heeft de advocaat-generaal vanmorgen zijn requisitoir beëindigd met de behandeling van elk der vergiftigingsgevallen, waaraan de beklaagde schuldig wordt geacht. Hij vroeg de jury een vonnis uit te spreker- dat het menscheüjk leven beveiligt VERKEER IN AMERIKA EISCHT 106.000 DOODEN. In 1937 zijn in de Vereenigde Staten 106.000 menschen tengevolge van verkeers ongelukken om het leven gekomen, ruim tweemaal zoo veel als het aantal Ameri kanen. dat in den wereldoorlog sneuvelde. Gewond werden in hetzelfde jaar niet mmder dan 9 900.000 personen; dat wil zeggen, dat op vier gezinnen minstens één persoon verwondingen opliep bij een ver keersongeval. De schade, door al die onge lukken aangericht, bedroeg voor zoover zij te berekenen is, 3V« milliard dollar. HITTE EISCHT 12 SLACHTHOFFERS Tengevolge van de hitte, die sedert eenige dagen in Bulgarije heerscht, zijn twaalf menschen om het leven gekomen. SCHUSCHNIGG TOCH GEHUWD? De „Daily Herald" maakt melding van een brief, dien dr. Arthur von Schuschnigg. broeder van den oud-bondskanselier van Oostenrijk op 15 Juni uit Weenen gezonden heeft aan een bloedverwant in Nederland. In dits chrijven bevestigt hij, dat Schusch nigg bij volmacht getrouwd is met gravin Vera Fugger. Hij schrijft: „Op 1 Juni heb ik mijn broer vertegenwoordigd bij de slui ting van zijn huwelijk. Mijn vader was toen ook aanwezig. Wij zijn echter ongerust over Kurt, sedert zijn huis plotseling gesloten werd". VERHOOGING VAN TRAMTARIEVEN LEIDT TOT OPSTOOTJES. In Boekarest is het tot relletjes geko men. doordat het publiek weige-de de ver hoogde tram, en bus arieven te betalen. De trammaatschappü vroeg poliiiehulp. doch de agenten kozen de zijde van het 1 publiek. Trams en bussen zijn eigendom van de gemeente en het bleek, dat de tarieven verhoogd waren zonder da' men den mi nister van binnenlandsche zaken Ln de zaak gekend had Deze heeft thans beslist, dat de tarlefverhooglng onwettig was en da> het publiek dus het oude tarief heeft te betalen. SCHUILPLAATSEN TEGEN LUCHT AANVALLEN. In het republikeinsche Spanje wordt met groote energie gewerkt aan den bouw van schuilplaatsen tegen luchtaanvallen. In alle Catalaansche steden ziet men man nen, die de bestrating van de pleinen op breken en groote schuilplaatsen graven. In vele steden en dorpen buiten Catalonië gebeurt hetzelfde. Het is de bedoeling dat de geheele bevolking kan schuilen in geval de vijand tot een bombardement op groote schaal overgaat. MEXICAANSCHE PETROLEUM- UITVOER. Het petroieumtankschip „Ritoria" dat onder Britsche vlag vaart, is in de haven van Minatitlan in den Mexica&nschen staat Veracruz aangekomen om 100.000 barrel petroleum te laden. Naar verluidt vaart het schip onder verzegelde orders. De vorige week is 200.000 barrel petro leum verscheept met de „Lundgren" en „Mariana". Men veronderstelt, dat de drie schepén naar Duitschland gaan en dat deze ver scheping een deel is van een aankoopen van Davis ter waarde van twee millioen pond sterling, hoewel de formeele contrac ten nog niet zijn geteekend. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Chauffeur vrijgesproken. Voor het kantongerecht te Lelden stond de vorige week een chauffeur uit Den Haag terecht, omdat hij rijdende met een vracht- auto op den Rijksstraatweg btj Sassenhelm nabij Café „De Uiver" het rechtervcrkeer den weg afgesneden en voorts niet tijdig zijn richtingwijzer uitgestoken had, waar- door een zeer ernstige botsing had plaat-- i gevonden, waarbij de heer A. G. U. uit Den Haag levensgevaarlijk werd verwond en zijn nieuwe auto als een sardineblikje werd 1 opengescheurd. De chauffeur was tot f. 30 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld (de eisch was f.50 boete of 25 dagen h.) Tegen dit vonnis was hij in verzet geko men. Nadat op verzoek van mr. F. Fohme uit Ritterdam verschillende getuigen a decharge waren gehoord, o.a. de eigenaar van het Café .De Uiver". die verklaarden dat verdachte wel een richtingwijzer had uitgestoken, maar de heer U. door de groo te snelheid (100 k 110 K.M.) niet tijdig had kunnen remmen, kreeg het O. M. het woord, dat in verband met de gehoorde getuigen, het vonnis verminderde tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. De kanton rechter heden vonnis wijzende sprak ver dachte vrij. TERUG VAN DE IERSCHE ZEE. De „Amstelstroom" IJfh. 91, die 3 maanden in de Iersche zee heeft gevischt. ls te IJmuiden teruggekomen .De trawler besomde ln dit tijd vak ongeveer f. 12.000. VERWACHTE SCHEPEN. 1 nuisstoomende voor de Donderdagmarkt „Poolzee". IJm, 77. Vangst 40 manden plat- visch; 5 m. schelvisch; 25 m. bra&dschelvisch; 80 m. gul. Totaal 150 manden, benevens 100 st. ijskabeljauw en 300 stuks stUve kabeljauw. R. de G. te L. LeidenHaarlem 30 K.M. HaarlemWieringen 81 K.M. WieringenSneek 51 K.M. Sneek—Kampen 115 K.M. Kampen Apeldoorn 43 K.M. Apeldoorn—Bunnik 59 K.M. Bunnik—Oostvoorne 91 K.M. Oostvoorne—Lei den 58 KM. H. v. B. te L. Hoofddorp. Leimuiden, Alphen, Bodegraven. Gouda. Utrecht, Schalk wijk, Beusichem, Buurmalsen, Waardenburg. Haaften. Gorinchem. Papendrecht. Dordrecht. Rotterdam, Delft. Den Haag, Leiden, Hoofd dorp. 160 K.M. J. V. de G. te A. Vertrek den Helder 5.45 7.45, 11.20, 14.35 en 17.35. Zondag 6.45, 9.10, 10.45. 12.35, 19.05 en 21.05. Eerste klas f. 0.75, tweede klas f.0.50. LemmerAmsterdam: Vertrek Lemmer 9 uur 30. 22 uur en 0.00 uur. Eerste klas f. 1.50, tweede klas f. 1.—; rijwie len f. 0.25. Er ls van uit Kampen een rondvaart langs de Zuiderzee werken. Deze boot doet ook Urk en Schokland aan. Vertrek Kampen 11 uur 15. Terugkomst 16.45. Kosten f. 1 per persoon. P. v. d. N. te L. Gezant Z.-Afrika Alexander Gogelweg 2 C, Den Haag. T. de H. te L. Leiden, Voorhout. Noord- wijkerhout. de Zilk, Vogelenzang, Haarlem, Am sterdam, 46 K.M. Amsterdam. Monnikendam, Volendam. Edam, Oosthuizen, Berkhout, Hoorn. Medemblik. 57 K.M. Medemblik. Middenmeer. Slootdorp, Wester - land, de Kooi. den Helder. 42 K.M. Den Helder, Oude-Schild (aankomst boot). Den Burg 4 KM. (gedeelte land). Den HelderDen Oever 24 KM. Den OeverZurich 30 K.M. Zurich. Bosward. Sneek. 21 K.M. Sneek. Lemmer, Kuinre, Blokzijl. Zwartsluis. Hasselt. Lichtmis. Zwolle, 87 K.M. Zwolle, Oldebroek, Harderwijk, Nfjkerk. Amersfoort. 71 K.M. Amersfoort. Utrecht, Leiden. 75 K.M. „Maar liefste, we kunnen ons absoluut geen vacantie aan de Rivièra veroorlo ven „Wat een on*in; we hebben toch ook juist een anto gekocht, zonder dat we het ons konden veroorloven?" iHappy Mag). STAKING IN TINMIJNEN IN BRITSCH-INDIË. In de tinmijnen te Kualalumpur (Britsch- Indië) is Vrijdag een staking begonnen, toen de werklieden weigerden een loons verlaging van vijftien procent te aanvaar den en integendeel een loonsverhooglng van 3 procent verlangden. AMSTERDAM, 4 Juli. De nieuwe beursweek zet weer in onder vrij gunstige omstandigheden. Twee dagen achter een heeft de New-Yorksche effectenmarkt een zeer vaste stemming aan den dag gelegd en ondanks het vooruitzicht van een beursvacan- tiedag, op heden wegens Inaependance-Day. bleven de aankoopen voortduren en kwamen de koersen, zonder dat winstnemingen hun drukkenden invloed uitoefenden, op een aan zienlijk hooger peil. Ook de omzetten waren van grooten omvang en de markt scheen als het ware uitsluitend te letten op de gunstige factoren, welke zich thans voordoen en de schaduwzijde volkomen te negeeren. Zooals het meer gaat in een krachtig opgaande beweging overheerscht in zulk een periode uitsluitend datgene, wat stimuleert. En Inderdaad zijn er op het oogenblik verschillende factoren te noemen, welke een hoopvoller vooruitzicht wet tigen, zooals de verhooging van den prijs van staalschroot, de verhooging der prijzen van koperschroot en koper; alle aanduidingen van de toenemende activiteit in de industrie. De autoproductie maakt melding van goede vorderingen en mede als gevolg daarvan ls da positie der kopermarkt zoodanig verbeterd, dat de Kennecott Copper het voornemen heeft, om een thans gesloten mijn te heropenen. Een element van meer algemeene strekking is de financieele en economische overeenkomst tus schen Engeland en Duits&üand, die zoojuist geteekend is. Vooral ln Duitschland ls dit ac toord met groote instemming ontvangen en ziet men hierin een keerpunt in de handels betrekkingen met het buitenland, alsmede een voorbode van dergelijke overeenkomsten met andere landen, o.a. met Nederland. In de betrokken kringen heeft het groote voldoening gewekt, dat met name de kwestie der Oostenrijksche Bondsleeningen in de over eenkomst met Engeland is geregeld. Men ver trouwt, dat dit aanvankelijk zoo netelig uit ziende vraagstuk geen nieuwe conflictstof zal veroorzaken en dat ook de andere landen hier mede met Duitschland tot overeenstemming zullen komen. Daar hierbij evenwel nog ver schillende moeilijkheden, in het bijzonder ook ten aanzien van Nederland, te overwinnen zijn, is afwachten voorloopig de boodschap. De middagbeurs. Het viel te verwachten, dat na de vaste stem ming der New Yorksche markt op Vrijdag en Zaterdag zich ook hier de koersen in opgaande richting zouden bewegen. Het koerspeil lag dan ook verscheidene punten boven het vorige slot- niveau en er heerschte een vrij geanimeerde toon. welke echter niet tot een bijzondere ruime affaire oversloeg. Integendeel, de markt kreeg later eerder een kalm aspect en de verschil lende hoeken boden een rustigen aanblik. Het was vanzelfsprekend dat zich hier en daar eenige winstnemingen voordeden, waardoor de fondsen in het verdere verloop iets van den koerswinst inboetten, ofschoon per saldo de verschillen toch niet groot waren. Opmerkelijk was de vaste stemming voor Scheepvaartpa pieren, welke thans ten volle in de betere stemming deelden. Een herstel in het interna tionale economische leven zal uiteraard de scheepvaart zeer ten goede komen en aange zien in Amerika teekenen van zulk een herstel beginnen te vertoonen, heeft men ook voor de scheepvaart meer optimistische verwachtingen. Scheepvaart-Unie en Koninklijke Boot liepen Vr en ook Indische lijnen en HollandAmerika Lijn eenige procenten op. Later deed zich hierin evenwel eenige reactie voor. waardoor deze koersen niet gehandhaafd bleven. Op de aandeelenmarkt profiteerden voorts Rubberwaarden van den vasten prijs voor het product. Amsterdam Rubber liep op tot 235 en de incourante soorten waren eveneens flink hoog. Koninklijke Olie werd gedaan tot 356%. dus ruim 6': boven het vorige slot. Ook de Amerikaansche Petroleumwaarden lagen goed in de markt. Tabakken waren eenige procen ten hooger en kalm gedisponeerd. Van de Industrieeelen waren vooral Aku gevraagd en t drukst verhandeld. Philips-aandeelen lie- i 6T( op. Unilever was 2% beter en Fokker •crprijshoudend. Van Suikerwaarden was H.V.A. zeer vast. op circa 465%. Ook Ja va-Cultuur en Vorstenlan den deelden in de koerswinst. Amerikanen hadden een goede markt. Ook Sporen en Kunstzijdewaarden lagen hooger. Op de beleggingsmarkt waren Nederlandsche Staatsfondsen lusteloos gestemd en practisch onveranderd. Alleen de 3% spoorwegobligaties lagen aan den vasten kant. De leeningen Da wes en Young waren hooger in verband met de Engelsch-Duitsche overeenstemming op het gebied der schuldenkwestie. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 3/4; Berlijn 72.80; Parijs 5.03 3/4; Brussel 30.66'/»; Zwitserland 41.46; Kopenhagen 39.95; Stockholm 46.20; Oslo 45.02'/i; New York 1.80 11/16; Praag 6.28; Lire Bankpapier 7.60. Prolongatie Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4; Registermarken 33 3/4; Crediet Sperrmarken 9; Effectensperrmarken 8; Reismarken 48'/*; Bankpapier 241/4. AMSTERDAM. 4 Juli. Ter veemarkt heden aangevoerd: 358 vette koeien. Prijzen le kwal. f. 0.74—0.80. 2de kwal. f. 0.62—0.70, 3de kwal. f. 0.500.60 per KG. slachtgewicht. 88 Melk en kalfkoeien, prijs f. 200275 p. stuk. 84 vette kalveren: 1ste kwal. 5462 ct., 3de kwal. 48 52 ct. per KG. levend gewicht. 88 Nuchtere kal- v*fe"n, f.8—13 per stuk; 46 schapen f20—25 per stuk; 15 lammeren f.1014 per stuk. 522 varkens: vleesch var kens, wegende 90110 KG. 6163 ct.. zware varkens 5960 ct.. vette var kens 5859 ct. per KG. slachtgewicht. Aange voerd 4 wagons geslachte runderen uit Dene marken. LEIDSCHENDAM. 2 Juli. Eng. komkommers le srt. f.22.50. 2e srt. f.2: Gele komkommers le srt. f.22.80, 2e srt. f.2; Kropsla le srt. f.0.501.50; Peen f. 10.5011.30; Bloemkool le srt. f. 2.30—5.10; 2e srt. f.2—2.30; Tomaten midd. f.44.40; groote ronde f.4.505; 2e srt. f. 3.80--1; 3e srt. f.2—2.20; bonken f. 2.40— 3.50; Andijvie per 100 f. 0.70—2.50; Spinazie 4 kg. f. 0.23—030; Postelein f. 3.50-^1.10; Rabarber per 100 bos f.2—3; Snijboonen f.21—22; Seldery f.1 1.30; Peulen f.911; Tuinboonen f.45; Dop erwten f813Meloenen f2026. NAALDWIJK, 2 Juli. Aardbeien 1525 ct., alicante 4658 ct., dubbele boonen 2325 ct., groote boonen 3133 ct., aardappelen 1.45 1.80. poters 1.15135. krielen 85110, tomaten A 65—80 ct,. id. B 95—1.05, id. C 60—80 ct,. id. CC 55 ct.. bonken 50 ct. alles per bak; bloem kool 35 ct., netmeloenen 21—24 ct, p. stuk. ROELOFARENDSVEEN. 2 Juli. Aardbeien 9—15 ct. per pond; snijboonen f. 2.65—3.20; idem stek f. 1.201.60; snijboonen volle gr. f. 2.252.30; peulen f. 0.60—1.80; doperwten 60 ct.; capucijners 60 ct.; tuinboonen 2832 ct. per 10 K.G. ROTTERDAM. 4 Juli. Veemarkt. Aangevoerd totaal 1580 stuks, waarvan 542 vette runderen, 308 vette kalveren, 7 nuchtere kalveren, 363 schapen en lammeren. 359 varkens. Prijzen per K.G.: vette koeien 1ste kwal. 73. 2de kwal. 63, 3de kwaL 4752 ct.; vette ossen resp. 68, 62. 5054 ct.; vette kalveren resp. 100. 85, 5565 ct.; varkens «levend gewicht» 54, 53. 52; scha pen 50, 40. 35; lammeren 55, 50. 40 ct. Prijzen per stuk: schapen 1ste kwal. 26, 2de kwal. 22. 3de kwal. 14; lammeren resp. f.16, f.12, f.8. ROTTERDAM, 4 Juli. Buitenlandsche granen. Stemming lusteloos. Rogge; Bahia Blanca 74/75 kg. aangekomen f. 8, stoomend f. 8. Zuid-Russische 76/77 kg. disp. f. 7.50. Noord-Russ. 76/77 kg. disp. n. kwaliteit f. 7.50—7.70. Amerikaansche No. 2 disp. f. 7.60 Canada No. 2 stoomend f 7.70. Gerst: Amerikaansche No. 2 disp. f139. Idem No. 3 dispa f. 131 Idem stooni'T.d f. 130. Idem No. 4 disp f. 130. Zuid-Russ. 69/70 kg. disp. f 153. stoomend f. 144 50. Z- Russ. 67/63 kg. ladend «rrclar'er. f 142 Lr. Plata 68/69 kg. dag verwacht f. 147. Haver: La Plata Clipped 55/56 kg. stoo mend f. 6.50. Mais: Gele La plata aan gekomen f. 161, stoomend f.160, geladen gestoomd f. 150. Gele Amerikaansche No. 2 disp. f. 135, stoomend f. 135. Mixed Arr.er. No. 2 disp. f. 135, stoomend f 135 Gele Mixed No. 3 disp f 134 Gele Braziliann- sche disp. f. 140-150 Ge!? Java dlsj1152. Gele Donau disp. f.138. Boekweit: Mandsjoerijsche disp. f. 8.85, stoomend t 8 80 Poolsche Herrschafts aflading eerste helft Juli f. 8.50.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3